estek '81 zette fors stempel ap parlementaire werk J 'opgesprek Brezjnev-Carter moet Salt-akkoord bezegelen ■m Bouwfonds geeft u uitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. bonenland/buitenland iERSTRECES NA STORMACHTIGE MAANDEN Politiek Partij Parlement Zo doet u het goed als afzender. V Bouwfonds LEIDSE COURAN' xTERDAG 23 DECEMBER 1978 PAGINA 9 INENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENF hjes 1 ■waren ze het. En \ook. Zelden heeft de Tweede Ka- zo'n landerige geheerst als de hpen week. De slo- maanden na dag, met de eindeloze stroom t[ deba tten, conflic- incidenten en 'indalen hadden hun diep nagelaten. jiun wenkbrauwen i de Kamerleden, nerpersoneel en irlementaire jour- Ie laatste voor het lang Kerstreces doorgeworsteld. En toen voorzitter Anne Vondeling donderdag nacht tegen twaalf uur het signaal gaf voor een maand rust, heer ste er zelfs niet de ge bruikelijke uitgelaten stemming, zoals bij schoolkinderen die va kantie krijgen. Hoe spuugzat men het was, bleek bijvoorbeeld toen de staatssecretaris van financien, Ad Noo- teboom tijdens het de bat over de kinderbij slag voor 16- en 17- jarigen donderdagmid dag antwoordde op een interruptie van de soci alist Dick Dolman, waarin deze vroeg naar het waarom van de be lastingaftrek voor zelf standigen. Nooteboom, van huis uit belasting deskundige, gaf toen in rap tempo zo'n inge wikkelde uiteenzetting, dat Dolman de schou ders ophaalde en met een gebaar van „je doet maar" afzag van verdere interrupties. De andere Kamerleden za ten erbij met een ge zicht alsof ze water za gen branden. Laatste loodjes 2 booms „afmaker" even opgevraagd bij de ste nografische dienst. Zet u schrap. „Bij het vaststellen en vormgeven van een drukverdeling van de belasting is er sprake van, dat men aan de hand van gekanaliseer de parameters van be lastingvrije voeten recht doet wedervaren aan een draagkracht van een individu. In dien er, als gevolg van de fiscaliteit, spannin gen optreden bij inko mensgroepen die, bui ten de in het algemene kader aangegeven af trekken voor draag kracht aan de voet ex- Staatssecretaris Nooteboom. tra kosten hebben, die in beperkte omvang en soms tijdelijk worden opgeroepen, kan het uit een oogpunt van maat schappelijke realitgit noodzakelijk zijn, daar voor een compensatie te geven, omdat je die mensen in de inkomen spolitieke verdeling niet mag belasten met kos ten, die als het ware alleen maar geforfaiti- seerd zijn begrepen in de belastingvrije voe ten". Kamerkoor De slome stemming van de afgelopen week is woensdagavond ge- De personeelsvereni ging van de Tweede Kamer had tussen half zes en half acht een „kerstborrel" georgani seerd en daartoe ieder een in het gebouw uit genodigd. Hapjes en drankjes, dat ging er nog wel in bij de ver moeide meute. Hoogte punt van de bijeen komst was het gezamenlijk zingen van een lied op de wijs van „Die winter is verghan- gen". Er werden sten cils met de vijf cou pletten erop rondgedeeld en van Hendrik Koekoek tot Koos Rietkerk zong ie dereen uit volle borst over de politieke gebe urtenissen van het af gelopen jaar en over het Kerstreces dat met rasse schreden naderbij kwam. Zingen verbroe dert, zo zie je maar weer. We laten hier drie coupletten volgen. Het jaar is weer ver- gangen, het jaar van Dries van Agt. Hij is nog niet vervangen, hij is nog aan de macht. Hoewel je mag bewe ren: dit jaar ging vreeslijk snel, toch moet je constateren: het was me 't jaartje wel. Het heilsplan voor de natie, bracht veel one nigheid. Verminder de inflatie, schep werkgelegenheid. Bestek is volgens velen, papieren eetgerei. Maar dat kan Dries niet schelen: Hap, slik 't is zo voorbij. De strijdbijl wordt be graven, al is het even maar. Conflicten zijn bedolven, met bossen engelenhaar. We moeten nu betijen, tot heil van 't vader land. Een maand niet bakkeleien, lang leve 't Kerstbestand! DICK VAN RIET- RIK IN'T HOUT rENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENf isri OoJ 1 1 ele y meetj JL H HAAG - Opge- it verlieten de leden de Tweede Kamer derdagavond tegen J middernachtelijk i het parlementaire ,/puwencomplex aan f> Binnenhof om aan '1 kerstreces te be ien. De komende en zal het in poli- Den Haag betrek- jk rustig zijn, wat de afgelopen stor- !htige maanden be- t geen luxe is; uit tal van verschijnselen bleek dat de Kamer aan vakantie toe is. Van een complete rust in het parlement zal ditmaal echter zelfs tussen kerst en de jaar wisseling geen sprake kunnen zijn: bij hoge uitzondering komt de Eerste Kamer in de laatste week van het jaar bijeen om een aantal urgente zaken af te wikkelen, in dit geval wetsontwerpen op het terrein van de belastingen en de voorstellen over de korting op de stijging van de sociale uitkeringen en de opschorting van de doorwerking van de bouw cao. Zoals in zo'n situatie gebrui kelijk zullen de senatoren ADVERTENTIE 'lm'diamond ontmoet i fouHIfi \0r parelende frisdrank woensdag wel wat stoom af blazen aan het adres van wat in de Eerste Kamer „de over zijde" (de Tweede Kamer) wordt genoemd. De onderbre king van hun kerstreces had immers voorkomen kunnen worden als de Tweede Kamer de betrokken wetsontwerpen eerder zou hebben behandeld zodat de Senaat nog vóór kerst daarover zou hebben kunnen vergaderen. Het pro bleem is dat de wetsontwer pen nog vóór 1 januari in het Staatsblad moeten verschij nen. In dit geval valt de Tweede Kamer echter nauwelijks wat te verwijten. De senatoren zouden hun toorn beter aan het adres van de regering kunnen richten, want de ont werpen zijn bijzonder laat in gediend. Daar komt bij dat het al een prestatie van de Tweede Kamer was dat ze de wetsontwerpen nu kon be spreken, want haar agenda was de afgelopen maanden overvol. Het was trouwens ook buiten de „gewone" Ka- mervergaderingen een heksen ketel: heel veel commissie werk, contacten met maatschappelijke groeperin gen (niet het minst naar aan leiding van Bestek'81) en de problemen van andere aard, zoals het onverwachte vertrek van Aantjes en de verwikke lingen rond zijn opvolging. Daar werd nog de nieuwe ontwikkeling in de zaak Men- ten aan tegoevoegd. Kortom, redenen genoeg voor forse onrust in de Kamer. Door dit alles raakten de ze nuwen van velen die aan het Binnenhof werken strak ge spannen. De polarisatie werd aangewakkerd, niet alleen maatschappelijk maar ook wel eens persoonlijk. Nog triester: soms ontstond een sfeer van verkettering en zelfs van onnodige verdach tmaking. De meest recente slachtoffers daarvan waren het Kamerlid Piet van Zeil en minister Albeda die van, naar duidelijk gebleken is, vol strekt onware dingen werden beticht (de affaire van de KLM-tickets). Wat dat betreft was het redelijk dat Kamer voorzitter Vondeling donder dagavond een vermanende vinger in de richting van de mediawereld hief, hoewel be treurd moet worden dat hij wel bijzonder generaliserend sprak. Ook in de kring van de media zijn gelukkig velen werkzaam die er niet over peinzen onware dingen te ver tellen over mensen en groe pen mensen; de regels van de journalistieke ethiek worden door de meesten goed in het oog gehouden. Vondeling Het zit Vondeling terecht bij zonder dwars dat politici, en niet alleen door sommige me dia weieens ten onrechte van onrechtmatige daden worden beschuldigd. De Kamervoor zitter zelf is voor zichzelf en zijn omgeving een „purist" die recht toe recht aan pleegt te handelen en te spre ken. Een uitstekend Kamer voorzitter, een parlementariër van het zuiverste water. Voor de Tweede Kamer is het een verlies te noemen dat Vondeling in de loop van vol gend jaar de arena aan het Binnenhof verlaten zal, om lid te worden van het Europe se Parlement. Wie zijn opvol ger in de voorzitterszetel wordt is nog niet zeker; naar verluidt zou zijn fractiegenoot dr. Dick Dolman, een man met ervaring in het leiden van colleges en vergaderin gen, de hoogste ogen gooien. Het verdriet Vondeling bijzon der dat hij er alweer niet in is geslaagd het program van de begrotingsbehandeling vóór kerst af te wikkelen. Dr. Anne Vondeling. Door de bekende verwikkelin gen moeten de begrotingen van Financiën, Volkshuisves ting, CRM, Defensie en Bui tenlandse Zaken nog aan de orde komen (eind januari, be gin februari). Daardoor zit ook de Eerste Kamer op een behoorlijke achterstand; vol gens haar voorlopige agenda zal ze tot in het late voorjaar bezig zijn met de begrotingen 1979. Politiek den Haag rekent na het stormachtige jaar 1978 niet op een rustig 1979. Inte gendeel: alleen al de door werking van Bestek'81 zal een fors stempel op de maat schappelijke ontwikkelingen zetten, met alle onrust en frustraties die daarmee ge paard gaan. Het is te hopen dat allen, die in het maat schappelijke en politieke le ven verantwoordelijkheid dra gen komend jaar het hoofd koel zullen houden. EVERT MATHIES er doei rbesprekingen over de irking van de strate- jhe bewapening gaan tussen de V.S. en Sovjet-Unie. De kern- Ichillen betreffen tot Ver de Toepolev V-6, meJ Russische bommen- rekt per bekend onder de arijs-prikaanse naam nkopjekfire", de Ameri- iaan^nse kruisraket („Crui- ïn teffissile")t de moderni- i.59£fog van de bestaande [ensystemen, met na- de vraag hoeveel ikoppen op intercon- raketten ge- atst mogen worderï en verificatiesysteem, g^jussen stellen dat de Backfi- P een strategisch wapen is, at deze bommenwerper niet 9en- acties tegen V.S. kan wor- ilijks igebruikt. De Amerikanen md (het hiermee niet eens. Zii eide jgn dat de Backfire welis- r geen lange-afstandsbom- 'Werper is, maar op een eide Roordniissie" de V.S. wel bereiken. Moskou is bang eg 83'de kruisraket, eigenlijk een vliegende bom [op geringe hoogte voortja- uil. obstakels kan vermijden haar doel snel en trefzeker Jjj^Rjereiken na voorprogram- ing door een computer. Vol- deskundigen, weegt de -jcfire bij lang na niet op de Amerikaanse kruisra- Daarom willen de Russen -ruise Missile" graag opne- jeko men in het nieuwe akkoord waarop zij al lange tijd aandrin gen. De V.S. hebben tenslotte ernstige bezwaren tegen de co dering door de Russen van gege vens, verkregen bij raketproe ven in de Sovjet-Unie. De Ame rikanen vonden het moeilijk de ze gecodeerde gegevens direct te ontcijferen. Het principe dat beide partijen op deze wijze een afdoende controle niet mogen belemmeren, moet volgens de Amerikanen onaangetast blij- Geschiedenis De oorsprong van het Salt-over- leg ligt in de mislukte poging van wijlen president Johnson om via signalen en verklaringen tot informele wapenbeheersing te komen. De Russen wilden niet positief reageren, vooral omdat zij het beoogde doel van Johnson, namelijk geen volledi- ge opstelling van de anti-raket raketten (ABM's), wantrouw den. In 1967 volgde een ontmoe ting tussen Johnson en premier Kosygin van de Sovjet-Unie en in november 1969 begonnen de besprekingen. In 1972 kwamen het ABM-verdrag plus een inte rimakkoord tot stand, waarin werd voorzien in 5 jaar gelden de plafonds voor het niveau van de strategische wapens., dit om tijd te winnen voor een duurza mer akkoord. De volgende plafonds werden vastgesteld: Voor de V.S. 1.054 interconti nentale raketten (ICBM's) en 656 van onderzeeërs te lanceren raketten (SLBM's). Voor de Sovjet-Unie 1.607 of 1.397 ICBM's en 740 of 950 SLBM's. De Russen mochten het aantal SLBM's opvoeren als zij hun oudere typen ICBM's geleidelijk afschaften. De Amerikanen gin gen akkoord met een groter aantal intercontinentale raket ten voor de Russen, gezien hun technische superioriteit. Bom menwerpers waren niet inbe grepen. Het interim-akkoord verstreek op 3 oktober 1977, zonder dat er een nieuwe overeenkomst was gesloten. De beheersing van de offensieve wapens bleek het grote struikelblok op de weg naar het doel: het scheppen van een stabiel afschrikkingseven- wicht. Beide partijen besloten Salt-1 niet te verlengen, maar zich vrijwillig aan dit eerste akkoord te houden tot het twee de een feit zou zijn. In november 1974 stelden Brezjnjev en de toenmalige Amerikaanse president Gerald Ford richtlijnen vast voor de nieuwe onderhandelingen. Deze richtlijnen waren: 1. De V.S. en de Sovjet-Unie zullen hun intercontinentale ra ketten en bommenwerpers met kemlading beperken tot in to taal 2.400 stuks elk en hun raketten met meerdere kern koppen (MIRV's) tot 1.320. 2. De nieuwe overeenkomst zou moeten gelden tot 1985 en in de plaats komen van het tot 1977 lopende Saltakkoord. GENEVE (AP/ANP) President Carter en de Russische president en partijleider Brez- jnev zullen medio januari in de Verenigde Staten hun lang verwachte topgesprek hou den, nog vóór het bezoek aan Amerika van de Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping. Brezjnev heeft met dit topgesprek willen wachten tot de totstandkoming van een tweede Salt-akkoord, waaraan de beide mi nisters van buitenlandse zaken Vance en Gromiko donderdag en gisteren in Genève afsluitende besprekingen hebben gewijd. Er was optimisme over de afloop van die besprekingen, nadat president Carter op 9 december had verklaard dat de „geschillen klein" waren. Vance had Salt-2 al beschre ven als een „flinke rem op de bewapening swedloop", al was Gromiko wat voorzichti ger in zijn uitlatingen. Hij verklaarde voor zijn besprekingen met Vance dat hij de sluiting van het akkoord kwam „voorberei den", en ook Vance werd aan de vooravond van zijn gesprek met Gromiko terughou dender. Hij verklaarde in Genève te hopen dat er een basis kan worden gevonden voor de totstandkoming op korte termijn van een tweede akkoord. Of de erkenning van de Volksrepubliek China door de Verenigde Staten hierop van invloed is geweest, is niet duidelijk. Carter zou streven naar een akkoord op zeer korte termijn, omdat anders de debat ten in de Senaat over de ratificatie zich tot 1980 bet jaar van de presidentsverkiezin gen zouden kunnen voortslepen. Carter wil niet dat Salt een verkiezingsthema wordtin zijn verkiezingsstrijd. Gromiko en zijn Amerikaanse collega Vance voor het begin van hun besprekingen. pttpost In de periode tussen 1974 en 1977 beschuldigden beide partij en elkaar over en weer van ontduiking van Salt-1 en vertra ging van het overleg. Nieuwe voorstellen van Amerikaanse zijde, in maart 1977 gedaan, vonden geen genade in Russi sche ogen. Zo vond Moskou het door de Amerikanen voorgestel de bereik van de Cruise Missile 2.500 kilometer veel te ruim en wilde het op dit punt niet verder gaan dan 600 kilometer. In mei 1977 kwam men tot een nieuw onderhandelingskader met twee kernpunten: 1. Salt-2 zou tot 1985 lopen en bepaalde elementen bevatten van het in 1974 door Breznjev en Ford gesloten tussentijds ak koord. 2. Een driejarig protocol over omstreden kwesties als de Backfire, de kruisraket en de zware intercontinentale raket ten (ICBM's). Van dit soort ra ketten heeft de Sovjet-Unie er veel meer dan de V.S. Als Salt-2 wordt gesloten, zullen de plafonds van de zogenaamde overbrengingsmiddelen in tercontinentale raketten met MIRV-koppen en bommenwer pers met kernlading hoogst waarschijnlijk verder omlaag gaan. Technologische ontwikkeling Hoewel Salt-1 het aantal anti-ra ket-raketten (ABM's) beduidend omlaag bracht, bleef de MIRV onaangetast; volgens Henry Kissinger, voormalig Ameri kaans minister van buitenland se zaken, omdat dit wapen zo moeilijk te controleren is. Met MIRV's uitgeruste raketten zijn raketten met meerdere kern koppen, waarmee afzonderlijke doelen aangevallen kunnen worden. Met de MIRV kan men de intercontinentale raketten van de tegenstander uitschake len. Vandaar dat die onder gronds in silo's gingen. De precisie van dit wapen is echter sterk toegenomen, vooral door een technologische ontwik keling die voortvloeit uit de verstrengeling van civiele en militaire techniek, o.a. op het gebied van de micro-elektroni- ca. Deze als „sluipend" aange duide ontwikkeling zou het stra tegisch evenwicht grondig kun nen wijzigen. Door de grote precisie immers zijn de te land gestationeerde intercontinenta le raketten uiterst kwetbaar ge worden. Het verdere Salt-over- leg zal door de al vrijwel bereik te „volstrekte nauwkeurigheid" zeer moeilijk worden. De kans bestaat dan ook dat de bewape ningswedloop een nieuwe sti mulans krijgt. In Amerika wordt echter al gewerkt aan een verdedigingsmechanisme tegen deze dodelijke precisie. Dit me chanisme vloeit voort uit de opvatting dat de vijand in het onzekere moet worden gelaten over de plaats van het doel. Toch blijft een man als Vance vasthouden aan het nut van de Salt-akkoorden. In de toespraak die hij op 9 december in het Royal Institute for International Affairs te Londen hield, zei hij dat de Sovjet-Unie en de V.S. zonder de Salt-akkoorden bezig zouden zijn aan „een onbeperk te wapenwedloop". De opbouw van het Amerikaan se wapenarsenaal is evenwichti ger dan die van de Russen, die sterk afhankelijk zijn van de ICBM's en wier bommenwer pers voor een deel verouderd .-ijn. Ondanks hun afhankelijk heid van de zware interconti nentale raketten zijn deze niet zo modern als die van de Ameri kanen. ADVERTENTIE Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypotheek, zónder u hiervoor meteen te belasten. U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis ver kocht is, zodat u nooit met twéé hypotheeklasten tegelijk ?it. Zo ziet u maar weer, we zeg gen niet voor niets: "Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis." Voor inlichtingen: Bouw fonds infocentrum, Nassauplein 13, Den Haag. Tel.: (070) 630800. Geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 of op maandagavond van 18.30-20.30 uur, en bij uw plaatselijke makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9