Onenigheid kabinet over financiering van kruiswerk Vuurwerkletsel is telkens weer puinruimen Vondeling moet man en paard n9 BRITSE TROEPEN STAAN KT,A AR OM BENZINE TE VERVOEREN Deense minister wegens hoge rekeningen ontslagen eer nieuwe ietnamese lichtdingen ïestie m orea Doden bij onlusten in India Kort geding dr.Caminada mgr.Simonis Gerechtigheid en vrede Dader steekpartij gepakt Nieuwe verkiezingen in Zuid-West-Afrika SCHIPPERS WILLEN TOCH STAKEN Geruchten over verijdelde staatsgrepen in Egypte NNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 1978 PAGINA 7 OPENHAGEN De >ense minister van iderwi js, de 37-jarige ievrouw Ritt Bjefre- is vrijdag ont- in verband met in forse onkostenre- lening na een verblijf Parijs. J)e val van de minister 1 ingeluid toen zij n de tweede helft van (ktober naar de Fran- hoofdstad reisde [oor de jaarlijkse con ferentie van de Unes- lo. In plaats van in een hotel van de midden klasse waarin voor haar een kamer was besproken, trok zij in een suite in de „Ritz", waardoor de kosten per nacht met circa 200.-stegen. Voor hetzelfde doel had zij, naar haar zeg gen, een auto met chauffeur gehuurd, hoewel er een ambas sadewagen tot haar be schikking stond. De' kosten van de huurau to bedroegen ongeveer 7.250. Toch zou het Parijse haar voor de keuze: het bezoek van de be- verschil tussen de kos- windsvrouwe dat in to- ten van het oorspron- taal 12 dagen duurde kelijke hotel en die van en circa 23.000 kost- de „Ritz", plus twee- te, waarschijnlijk geen derde van de nota voor problemen hebben op- de huurauto voor eigen geleverd, als deze week rekening te nemen, of niet Deense bladen fo- ontslag, tokopieën van de reke- Mevrouw Bjerregaard, ningen hadden gepu- die behoort tot de lin- bliceerd. Premier An- kervleügel van de so- ker Joergensen riep ciaal-democratische mevrouw Bjerregaard partij van premier voortijdig terug van Joergensen, stond een bezoek aan de Chi- sinds 1974 aan het nese Volksrepubliek, hoofd van het Ministe- Donderdag stelde hij rie van Onderwijs. De Deense minister van onderwijs, in tranen nadat ze gisteren wegens haar hoge declaraties werd ontslagen. k. Bemhard, zoon van fes Margriet en mr. Van Vollenhoven, lit op eerste kerstdag fn jaar. lijke lilie naar itersport Haag Koningin Juliana fins Bernhard zijn gisteren foesterberg naar Lech ver- ;en. Zij zullen daar de dagen verblijven met prin- leatrix en prins Claus, prin- jrene en prins Hugo Carlos Jinses Margriet en mr. Pie- Jran Vollenhoven, die met nderen de kerstvakantie «ns in Lech doorbrengen, loningin en de prins keren ecember naar Nederland GKONG Ongeveer Vietnamese vluchtelingen Chinese afkomst zijn aan id van een onder Panamese I varend schip op weg naar pong, zo is vrijdag van pgelichte zijde in deze Brit- loonkolonie vernomen. Het »m de grootste groep uitge ven gaan die ooit is geregi- jrd. 28-jarige Vietnamees is er islaagd naar het westen te hten door zich te verbergen e bagageruimte van een pg 747 van Air France die Ho Tsji Minh-stad, het vroe- Saigon, naar Parijs vloog. i ten Westduitse krters meer pr Antillen LEN/DEN HAAG De de chartervlücht van de duitse Lucht Transport (LTU) naar de Nederland- tillen, komende maandag, vens de laatste zijn. Een bank in Keulen heeft van- in het kort geding van tegen de Westduitse regc- definitief bepaald, dat de lijkse chartervlucht van naar Curacao stopgezet worden. iTU had dat kort geding espannen tegen de bonds- ing om de aanvankelijk ende, maar later weer inge- cen toestemming voor een lijkse vlucht naar Willem- alsnog weer verleend te |en. De luchtvaartautoritei- n Bonn hadden die toestem- li ingetrokken, omdat Vene- ji had gedreigd de landings- jten van de Westduitse tvaartmaatschappij Luft- |a op de Venezolaanse havens op te schorten. EL (AP) De Koreaanse ident Park Tsjoeng-Hi gisteren grootscheepse ze- isselingen in zijn kabinet gevoerd, en een algemene estie afgekondigd waar- 1 5378 gevangenen zullen len vrijgelaten. Daaronder ndt zich Park's politieke irivaal Kim Dae-Joeng. e stappen, die blijkbaar in and staan met het feit dat tooT de tweede maal een irige ambtstermijn zal aan- den, zijn waarschijnlijk be- 1 om Korea's reputatie in >uitenland wat op te vijze- en om de binnenlandse sitie wat rustiger te hou- NIEUW DELHI In In dia zijn gisteren zes men sen om het leven geko men bij de voortdurende massale protestbetogin-, gen in het land tegen het gevangenzetten van de voormalige Indiase pre mier Indira Gandhi. Twee mensen stierven en zeven werden gewond toen de politie het vuur opende op ongeveer 5.000 aanhangers van Gandhi, die een politiebureau in Arvi in brand wilden ste ken. In de plaats Bagalkot werden nogmaals twee mensen gedood en drie ernstig gewond door schoten van de politie op een woedende menigte. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - In het kabinet zijn moeilijkheden ontstaan over de uitovering van een door de gehele Tweede Kamer aanvaarde motie, met het ver zoek het werk van de kruisve renigingen te gaan financieren via de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ). In de ministerraad is gisteren uitvoerig over deze kwestie ge praat, maar men is er nog niet uitgekomen. Volgens de ge noemde motie moet de nieuwe financieringswijze al per 1 janu ari aanstaande ingaan, maar premier Van Agt maakte giste ren bekend dat dit beslist niet meer haalbaar is. „Financiering via de AWBZ is uit het oogpunt van kostenbeheersing nogal pro blematisch", zo zei hij. „Het feit, dat wij middels Bestek '81 willen komen tot kostenbeheer sing in de sociale wetgeving is niet te verenigen met het prin cipe van financiering van het kruiswerk via de AWBZ." Hij wees erop, dat dit voor het rijk een niet onaanzienlijke lasten verzwaring zou betekenen, die vooral zijn weerslag zou hebben op bijvoorbeeld de verzorging stehuizen en de gezinszorg, die via de AWBZ worden gefinan cierd. ROTTERDAM Dr. Jan Cami- nada, woordvoerder van de Ca- lamagroep in Rotterdam, heeft besloten een kort geding aan te spannen tegen bisschop A. J. Simonis van Rotterdam en het dagblad „De Telegraaf'. Hij deelt mee, dat het geding niet doorgaat wanneer de bis schop en het desbetreffende ochtendblad de door hem grie vend geachte opmerkingen over financiële en geestelijke zwen del terugtrekken. Dr. Ccffnina- da, die dit initiatief op strikt persoonlijke titel heeft genomen en voor deze zaak de Rotter damse advocaat, mr. F. J. Kern kamp in de arm heeft genomen, is gisteren voor enkele maanden naar het buitenland vertrokken. Het vooruitzicht van een extra lang weekeinde heeft heel wat Nederlanders op het spoor gezet van een witte kerst elders in Europa, of van enkele rustige en plezie rige vakantiedagen in eigen land. De meesten blijven echter thuis, in eigen omgeving, om bij te komen van de roerige maanden achter ons. Nederland is immers nauwelijks met rust gelaten. Maatschappelijk, politiek, sociaal en wellicht mede daardoor ook in de privésfeer is er zoveel gebeurd, dat iedereen niet ten onrechte li chamelijk en geestelijk wat wil bijkomen. MlSSCHIEN is dat wel de reden, waarom zoveel men sen zich bij voorbaat al hebben verheugd op dit zeer lange kerstweekeinde, dat de gelegenheid geeft weer wat bij te praten en bij te denken. Dat denken concen treert zich bij een groot aantal mensen natuurlijk ook op het kerstgebeuren zelf. Menigeen zal daarbij tot de slotsom komen, dat er in onzex welvaartsstaat welis waar veel is bereikt, maar dat met welvaart alleen de vrede niet kan worden gekocht. Daarvoor komt heel wat meer kijken, zelfs veel meer dan de goede wil van hoeveel mensen ook. Wl! kunnen er namelijk niet omheen bij ons naden ken: ongelijkheid, ongerechtigheid en onvrijheid teiste ren nog steeds het grootste deel van de wereld. Het lijkt er soms op, dat dit zelfs toeneemt, naarmate in onze eigen leefwereld de welvaart groter werd. Maar wanneer iets in strijd is met het kerstgebeuren, met de werkelijke kerstgedachten, dan zijn het wel deze grote kwalen, waardoor vele miljoenen mensen nog altijd be dreigd worden. Het is daarom geen wonder, dat zich gelukkig steeds meer mensen inspannen, om eindelijk eens een oplos sing te vinden. In deze tijd is dit misschien wel de dui delijkste - ook de moeilijkste - opdracht voor onze ei gen samenleving, ondanks alle tekortkomingen, die hier nog te vinden zijn. Want het kerstkind is immers geko men, om gerechtigheid en vrede te brengen in de gehe le wereld, niet alleen in dat deel, waarin toevallig wij wonen. Het is een opdracht die daarna aan ieder van ons is meegegeven. Professor dr. J. E. Winkelman: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De geneesheer - directeur van het Ooglij- dersgasthuis in Utrecht professor dr. J. E. Winkelman vreest, dat de twee operatiekamers in zijn ziekenhuis in het komende „oud op nieuw" weer volop in bedrijf zullen zijn. Hij weet ook bijna zeker, gezien zijn erva ringen in voorgaande jaren, dat dan opnieuw oi*en ver loren zullen gaan. Hij noemt dat een verschrikkelijk trieste wetenschap. Professor Winkelman kent uit ervaring wat hem en zijn opera tiestaf weer staat te wachten: slachtoffers met bloedende lap pen voor de ogen, de schok bij de familie, wanneer de patiën ten moeten worden opgenomen, de nog grotere schok, wanneer operatie noodzakelijk is. Dan blijkt, aldus professor Winkelman, dat men - al of niet voorgoed - van het vuurwerk genezen is. Volgens professor Winkelman raken bij iedere jaarwisseling zeker zeventig mensen door vuurwerk gewond, van wie zeker vijf zeer ernstig, althans volgens de bereikbare gegevens. Hij gelooft, dat de mensen daar veelal zelf schuldig aan zijn. Zij knoeien met het maken van eigen vuurwerk, zij lezen niet goed, wat op het verkochte vuurwerk staat, zij houden het vaak te dicht bij hun gezicht, wanneer het al brandt. „Dat is vragen om verwondingen", aldus een waarschuwende profes sor Winkelman. Maar ook nu zal hij weer machteloos moeten toezien, want mensen zich door eigen onvoorzichtigheid aandoen. „Het is onbegrijpelijk hoe mensen durven te spelen met hun ogen- verzucht hij voor de zoveelste keer in vele jaren. „Het is puinruimen, waarvoor je telkens weer staat". Een speling van de natuur: vlak voor de kerst werd in de Bommelerwaard een lammetje geboren. Meestal dienen de nieuwgeboren lam metjes zich pas in februari of in maart aan. Niettemin was het diertje van harte welkom bij de familie Vervroren in Brakel, waarvan de kinderen het lammetje in de vrieskou extra verzor ging geven. DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de parlementaire pers, de journalist Max de Bok, heeft kamervoorzitter Vondeling uitgenodigd zijn beschuldigingen aan het adres van de Nederlandse pers waar te maken. Vondeling haalde donderdagavond zoals gemeld uit naar de pers door op te merken dat de Kamer de manier waarop over personen wordt gespro ken en ongecontroleerde bewegingen worden afgedrukt en uitgesproken, niet langer over zich heen mag laten gaan. De Bok vindt het voor een zinvolle en zuivere discussie noodzakelijk dat dr. Vondeling man en paard noemt omdat de kersttoespraak in kringen van de parlementaire pers nogal wat commentaar heeft opgeroepen. Vondeling zal op zijn nieuwjaarsreceptie op 9 januari zijn beschuldigingen aan het adres van de pers nader toelichten, zo schrijft hij in een antwoord op de reactie van de voorzitter van de parlementaire pers Max de Bok. De stelling van De Bok dat Vondeling in zijn kerstboodschap de hele Nederlandse pers over één kam scheert, geeft volgens de kamervoorzit ter blijk van een overgevoeligheid die parlemen tariërs niet kennen of al lang afgeleerd hebben. „Het verbaast mij eigenlijk een beetje dat u, maar ja u sprak nu eenmaal als voorzitter, zich zo van den domme houdt. Iedereen op en rond het Binnenhof weet toch bliksems goed wat ik bedoel. Het aantal onnozele mensen dat hier rond loopt is niet zo erg groot", zo schrijft Vondeling. HOEK VAN HOLLAND De politie heeft gistermiddag in 's-Gravenzande de 23-jarige Turk H.O. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht gister morgen zijn 26-jarige landge noot Tugu Ceritlioglu in een woning aan de Harmoniestraat in Hoek van Holland te hebben doodgestoken. O. was als toe rist in Nederland. Aanleiding tot de steekpartij was 'onenigheid over het op staan. Dat liep uit op een stevige ruzie, waarbij het slachtoffer messteken opliep en aan zijn verwondingen overleed. De da der werd in 's-Gravenzande op straat gepakt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Als de tankwagenchauf feurs van Groot-Brittannië de daad bij het woord voegen en per 3 januari in staking gaa^, zullen ongeveer 15.000 Britse militairen zich moeten belasten met benzinetransport. Zij kunnen daar voor gemobiliseerd worden tussen Kerstmis en Nieuwjaar. De Britse tankwagenchauffeurs eisen een loonsverhoging van ongeveer 70 procent. Er worden nog pogingen gedaan om vóór Kerstmis een compromis-o te bereiken. Een deel van de chauffeurs weigert echter al sinds enkele dagen nog overuren te maken. Dit heeft tot gevolg, dat de Britse automobilisten benzine trachten te hamsteren, in het vooruitzicht van de feestdagen. In Londen en andere steden van Zuidoost-Engeland staan al veel benzinestations droog. Waar nog brandstof te koop is, staan van 's morgens vroeg auto's in de rij om te kunnen tanken. In de meeste gevallen wordt dan aan iedere chauffeur een be perkte hoeveelheid benzine verkocht. De oliemaatschappijen en de autoriteiten be weren wel, dat er voldoende brandstof in voorraad is, maar niemand schijnt hen te geloven. Pas als de normale distributie compleet stilvalt, zal de regering-Callaghan het transport van benzine toevertrouwen aran soldaten. Sommige militairen krijgen vol gende week een spoedopleiding. Tenzij de staking van de tankwagenchauffeurs nog op het nippertje wordt afgewend, zullen de militairen volgend jaar moeten instaan voor de levering van brandstof aan ziekenhuizen, brandweer, busgara ges, electrische centrales en andere nuts bedrijven. Benzinestations zullen echter niet bevoorraad worden. KERSTGESTE De vele wintersportgangers zagen en hoorden tot hun verrassing gistermiddag in de vertrekhal van Schiphol een orkestje. Een kerstgeste van de Schipholdirectie, die de wachtenden het concert aanbood. WINDHOEK (AP) De meerderheids partij in de Zuid-Westafrikaanse wetge vende vergadering heeft vrijdag princi- pieëel een VN-vredesplan voor onafhan kelijkheid van het gebied aanvaard. De partij, de democratische Turnhalle, bezit 41 van de 50 zetels in de onlangs gekozen vergadering. De beslissing werd genomen, nadat de Zuidafrikaanse premier Pieter Botha de vergadering had geadviseerd het VN- plan te accepteren. Dat plan houdt onder meer in dat er in Namibië volgend jaar onder toezicht van de Verenigde Naties opnieuw verkiezingen zullen worden ge houden. De Zuidafrikaanse premier verklaarde tijdens een persconferentie in de Zuid- Westafrikaanse hoofdstad Windhoek: we zijn bereid tot nieuwe verkiezingen hier. We hebben de gekozen vertegenwoordi gers geadviseerd het plan te aanvaarden. Het parlement, dat. eerder deze maand werd gekozen tijdens door Zuid-Afrika georganiseerde verkiezingen, was vrij dag bijeengekomen teneinde te beslissen of het wel of niet goedkeuring zou verlenen aan de voorstellen van de Ver enigde Naties over volgend jaar te hou den verkiezingen onder VN-toezicht. ROTTERDAM Tenzij staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) vóór 2 januari een'datum noemt waarop de eisen van de schippers zijn ingewilligd, gaat de binnenvaart die dag in staking. Dat is vrijdagmiddag besloten op een schippersverga- dering in Rotterdam. Staatssecretaris Smit-Kroes had gisterochtend toegezegd dat het systeem van affichage voor haar niet langer onaanvaardbaar is, maar de schippers vinden dit in meerderheid niet genoeg. Vice-voorzitter G. Veugen van de vereniging Noord-Zuid vindt dat de schippers zich niet moeten laten verleiden door een enkele toezegging. Er komt, zegt hij, dan weer een commissie en dan kan het nog jaren duren voordat het onmogelijk maken van onderhands verschepen wettelijk geregeld is. PARIJS Volgens een in Parijs verschijnend Arabisch weekblad zijn in de afgelopen zes maanden twee pogingen gedaan tot een staatsgreep in Egypte. Het blad schrijft uit goede bron in de Egyptische hoofdstad vernomen te hebben, dat de eerste poging, die ondernomen werd door een groep jonge officieren, ten doel had president Sadat uit de weg te ruimen alsmede zes naaste medewerkers. De tweede poging tot een staatsgreep zou uitgegaan zijn van een groep hoge officieren, die zich „de nieuwe vrije officieren" noemden. Hun actie werd ontmaskerd na verspreiding van vlugschriften binnen het leger waarin het beleid van president Sadat werd gehekeld. Dreigend conflict Chili-Argentinië Santiago Chili heeft om een bijeenkomst van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) gevraagd. Het vreest een militaire aanval van Argentinië in het geschil om enkele onbewoonde eilandjes in het Beagle-kanaal. Argentinië verwierp gisteravond een voorstel van Chili om het Vaticaan te laten bemiddelen. Chili wil ook het inter-Amerikaanse verdrag voor wederzijdse bijstand i;werking laten treden. D ar staat in dat een aanval op enig land in Latijns-Amerika een aanval is op het gehele continent

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7