Mühren het in Ipswich naar z'n zin heeft YS heeft'n Leiden-complex Russische ijshockeyers driemaal tegen Oranje KERSTLOTTO Noteer bij de radio team Weer zege van basketbal- Russische zege DEN HAAG De Kerstlotto van woensdag 20 december heeft geen enkele winnaar van de hoofdprijs opgeleverd. Voor de tweede prijs meldden zich 14 mensen, zij krijgen ruim 12 mille. De uitslag is: In deze lotto vielen in totaal 15.166 prijzen; inleg: 2.127.882,-; prijzenbe- drag: 1.10.743,95; eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1/5 deel naar de jackpot van week 52, van zondag 31 december a.s., het overige 4/5 wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met vijfde prijs; tweede prijs: 14 winnaars, die elke bruto 12.273,30 ontvangen; derde prijs: 137 winnaars, die elk bruto 1.623,- ontvangen; vierde prijs: 6.810 winnaars, die elk 40,- ontvangen; vijf de prijs: 8.205 winnaars, die elk 33,20 ontvangen; jack pot voor zondag 31 december: 70.752,06. Extra prijzen op formulier- nummers: eindcijfers: 88 ont vangen 10,-; eindcijfers: 641 ontvangen 25,-; eindcijfers: 8236 ontvangen 500,-; eind cijfers: 54941 ontvangen 5.000,-. Chelsea—Bristol City Coventry City—Everton Derby County—Aston Villa Leeds United—Middlesbrough Liverpool—Wolver Wanderers Manchester City—Nott Forest Norwich City—Queens Park Rangers Tottenham Hotspurs—Arsenal Bristol R—Stoke City Cardiff C—Full Ham Luton TWest Ham United Newcastle UnitedBurnley Wrexham—Sheffield United LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 DECEMBER 1978 PAGINA 15 eld is over de hele wereld steeds vaker zichtoaar, een bewijs dat lopen steeds meer „in" raakt. SPIJKENISSE - Op de tweede dag van het vierlandenbasket- baltoernooi voor dames in Spij- kenisse heeft Roemenië met 10679 gewonnen van Finland. De ruststand was 5435. Neder land behaalde een uitstekend resultaat door de Poolse dames met 7847 (na een ruststand van 36—23) te verslaan. De Ne derlandse punten kwamen op naam van Ria van de Meys 6, Carla de Liefde 15, Gerda de Ridder 12, Maggie Steinmetz 16, Irene Maarschalkerweerd 23, Anita Blange 6. MOSKOU Door een gelijk spel van 3-3 tegen aartsrivaal Tsjecho-Slowakije heeft de Sov jet-Unie het sterk bezette ijshoc- keytoernooi van Moskou ge wonnen. Tsjecho-Slowakije werd tweede, Canada derde, Zweden vierde een Finland vijf de. In de finale stond de Sovjet- Unie na twee perioden met 2-0 achter. Drie minuten voor tijd was het nog 1-3 voor de Tsje chen, maar in de slotfase zorg den Vassilev en Michailov voor de gelijke eindstand. Schaatskalender DEN HAAG Dit weekeinde worden de eerste korte baan- wedstrijden op natuurijs van dit seizoen gehouden. De kalender ziet er als volgt uit: Zondag 24 december: Hoogma- de: nationale korte baan wed strijden mannen, IJsclub Hoog- made, aanvang 13.30 uur, aan- melden: 01712-8248. Dit was de Russische ijshockeyselectie zoals die deelnam aan de strijd om de wereldtitel. DEN HAAG Meervoudig wereldkampioen ijshockey Rusland zal van 27 december tot en met 10 januari in ons land verblijven ter voorbereiding op het komende wereldkam pioenschap in de A-poule, dat in het voorjaar van 1979 in Moskou wordt gehouden. Tijdens het veertiendaagse verblijf zal de Sovjet-Unie driemaal optreden als tegenstan der van het Nederlands ijshockeyteam. Verder staan er nog vijf wedstrijden op het program ma o.a. tegen Canadese teams. „Het publiek is er helemaal gek van. Het is alleen jammer dat er straks enkele Nederland se spelers het ijs op gaan met het idee dat ze toch geen puck zullen raken. Ik ben er echter 'van overtuigd dat de Nederlandse ploeg tegen Rusland doelpunten gaat maken", aldus Dum my Smit, de directeur sportief en coach van de Nederlandse ijshockeyploeg. „Alleen is het spijtig dat we weinig medewerking hebben gekregen van onze nationale kampioensploeg Feenstra Flyers. De Russen zijn veertien dagen in ons land en zouden elke avond wel een wedstrijd willen spelen. In Heerenveen, waar er bij een gewone competitiewedstrijd al drie duizend toeschouwers zitten te kijken, had de plaatselijke vereniging geen belangstelling voor de Russen. Onbegrijpelijk, en dat terwijl er in Friesland zoveel ijshockeyliefhebbers wonen. Bovendien mogen de spelers van Feen stra Flyers op 4 januari in Assen tegen de Russen niet meedoen, omdat Feenstra een dag later zelf in Heerenveen een vriendschappelijke wedstrijd moet spelen". Op 27 december komt de ploeg uit Rusland op Schiphol aan. Naast het spelen van een aantal wedstrijden zal de ploeg op Nederlandse banen ook vijftien uur trainen. Het is de bedoeling dat de Nederlandse ploeg, Neder landse trainers en scheidsrechters die trainin gen zullen meemaken. De voorverkoop op de Nederlandse banen voor de wedstrijden tegen de Russen loopt uitstekend. Het Haagse schaatscentrum De Uithof is al de helft van de kaarten kwijt. De Nederlandse ploeg, die al twee sponsors had heeft er voor deze wedstrijden een derde sponsor bij. Fred Schweers, voorzitter van de Nederlandse IJshockey Bond over de komende wedstrijden. „Het is niet de bedoeling dat de Russen ons afslachten. Het moeten wedstrijden worden waarvan reclame voor onze sport uit gaat. Zeven jaar geleden waren de Russen voor het laatst in ons land. Met 22-1 wonnen ze toen van Tilburg Trappers". Het wedstrijdprogramma is als volgt samenge steld. Vrijdagavond, 29 december, 20.30 uur De Uithof (Den Haag): Nederland-Rusland. Zaterdagavond, 30 december, 20.00 uur Gronin gen: Nederland-Rusland. Dinsdagavond, 2 ja nuari 1979, 20.00 uur Roosendaal: Nederland- Saint John Warriors. Woensdagavond, 3 janua ri 1979, 20.30 uur Den Haag: Rusland-Saint John Warriors. Donderdagavond, 4 januari 20.00 uur Assen: Nederland-Rusland. Zondag avond, 7 januari 20.00 uur Roosendaal: Belgie- Nederland-combinatie-Rusland. Dinsdag avond, 9 januari 20.30 uur Amsterdam. De Bisschop-Rusland. De selectie van het Russische team bestaat uit: doel: Tretjak, Dorosjenko. Verdediging: Tsigankoy. Loeds- jenkp, Fetisov, Babinov, Vasilejev, Perroeskjin en Biljatetdinoy. Aanval: Mikhailov, KHarmalov, Petrov, Balderis, Zhloektoy, Kapoestin, Prirodin, Golikoy. Makaros, Sjalimov. Coaches: KoloskovenGarmis. Np e N HYS Inter- eeft een Menken/- |n-syndroom. On- het feit dat de aars meestal beter de wedstrijden Menken is er tot je slechts één over- (ng uit de bus geko- Ook gisteravond in rste competitiewed- :r E. keerden de Hage- mdeij met een nederlaag —3 terug naar huis. B^oor blijft Menken uiting houden met Tinners en zal HYS 'ellieht de komende h moeilijk krijgen ij de eerste vier op iglijst te komen, lenste vier ploegen spelen fcekend voor het kam- jhap in de play-offs. Het uitgesloten dat Menken "licht bij dat kwartet kan ks het gemis van Jiri had de Leidse ploeg gis- jxd niet veel moeite met ltervam. De eerste perio- :rde al een voorsprong -0 op door doelpunten ob Hagendoorn, Frank aar en Ivan Kocanda. de doelpunt van Leiden zelfs tot stand met een linder op het ijs, omdat Bakker voor twee minu- e strafbank verbleef. Wzitter van HYS Inter- 3er Naber in de eerste ran de wedstrijd: „Brian ffrey heeft een liesbles- aj is nergens vanavond, terstand van 3—0 is voor tl een beetje te veel van 1de. Ons spel is dacht ik haar doelpunten blijven met zijn „sterspeler" Brian McSheffrey tot overeenstem ming is gekomen dat deze de komende tijd (zeker nog ander half jaar) bij de Haagse ploeg blijft spelen. Zondag gaat McS heffrey voor een korte kerstva kantie even naar Canada terug. Duidelijk is wel dat HYS met een half fitte McSheffrey een klasse minder is. In de tweede periode was de wedstrijd ruim zes minuten oud toen Leon van Kemenade de stand op 3—1 bracht. Uit een solo van de oud HYS-speler Robin Saraber kwam Leiden op 4—1. Ruim twintig seconden voor het einde van de tweede periode bracht McSheffrey de stand op 42. Mogelijkheden waren er voor HYS genoeg toen Dave Bell met een afstandsschot na vijf minuten in de derde periode de Hagenaars op 43 bracht. Maar uitgesproken Rob Hagen doorn (ex-HYS en ex-Tilburg Trappers) bracht met nog ruim tien minuten te spelen de stand op 53. De wedstrijd was voor Leiden bekeken. Even later zorgde Dan Cuomo zelfs nog voor 6—3. Er volgden nog wat vechtpartijtjes, waarmee de 1300 toeschouwers erg waren ingenomen, maar doelpunten bleven verder uit. Menken wacht vanavond de moeilijke uitwedstrijd tegen Havana Eag les en HYS ontvangt op De Uithof Roswell uit Nijmegen. Tilburg Trappers stond in de thuiswedstrijd tegen Feenstra Flyers met 4—1 achter, maar kwam toch nog tot 44 voor 3000 toeschouwers. In Amster dam had De Bisschop de han den vol aan Havana Club Eagles uit Den Bosch en moest genoe gen nemen met een overwinning van 1—0. De tweede competitie zege voor Roswell is daarmee een feit. In Nijmegen werd Rheem Racers uit Utrecht het slachtoffer met 6—2. De stand: 1. De Bisschop 58, 2. Tilburg Trappers 56, 3. Menken 56, 4. Olympia J5, 5. Roswell 5—5, 6. HYS Inter- vam 44, 7. Bondsspaarbank 44,8. Feenstra 4—3,9. Havana Club 53 en 10. Rheem Racers 4-0. Den Haag (ANP) De overige uitslagen waren: Tilburg-Heer- enveen 4-4 (0-4,1-0,3-0), Amster dam-Den Bosch 1-0 (1-0,0-0,0-0), Nijmegen-Utrecht 6-2 (0-1, 2-0, 4-1). ARTHUR VAN RIJSWIJK had gelijk. Een pleister ^^wonde is echter dat hij Weer zege Stenmark Ingmar Stenmark op weg naar zijn zoveelste triomf. Ipswich Na ruim een week met vrouw Gerrie, zoontje Arjan en dochtertje Claudia te hebben doorgebracht in twee kamers van het even buiten Ipswich gelegen Copdock-hotel, kon Ar nold Miihren zijn intrek nemen in een fraaie bungalow aan de rand van de stad, een bezit van de club. Over de opvang: „Die is grandioos geweest, in één woord. Vooral manager Robson heeft zich werkelijk uitgesloofd voor me en ook '-cel de jongens hebben me overal geweldig mee rosjl geholpen. Mede daardoor valt het ons ook reuze mee. Ook Gerrie' heeft weinig problemen. Zij heeft het uiteraard moeilijker dan ik. Tenslotte ga ik elke morgen trainen, ben ik vaak onder de jongens terwijl zij meestal nog aan huis J gebonden is. Met kinderen van tweëeneenhalf en één jaar kun je niet zomaar in je auto stappen, dat doen we nu meestal 's middags, dan komt mmJ Gerrie er ook nog eens uit. Ik heb een geweldige steun aan haar. Je hoort haar niet klagen. Als ze gezegd had dat ze niet naar Engeland wilde, Dg waren we trouwens ook zeker niet gegaan", ■jgn De leeftijd van het kroost is één van de factoren die hun toch naar de overkant van het Kanaal wat simpeler maakte. Over enkele jaren, wanneer de kinderen naar school moeten zou een dergelij ke transfer alleen al om die reden mogelijk zijn afgeketst. Ri Mühren: „Het is natuurlijk prettig dat ze de ideale leeftijd hebben voor een paar jaar buitenland. Het klinkt misschien een beetje onsympathiek, want je wordt zo gauw voor een geldwolf j versleten, terwijl is dat helemaal niet ben, maar m de tijd dat ik voetbal moet ik er financieel uithalen wat er inzit. En zolang ik voetbal wil ik dat best in het buitenland doen. Het is een I leuke onderbreking nadat ik tien jaar in Neder zet! land elke week dezelfde tegenstanders ben tegen gekomen. Het is echt wat anders. Ik kan het I werkelijk elke voetballer aanraden. Niet dat het voetbal nou zo geweldig is, maar die hele entoura- hiol ge 's wo on grandioos. Ik geloof ook stellig dat er nog wel meer Nederlanders naar Engeland skei komen. Als het aan Robson ligt ook bij Ipswich. n j Een mannetje als Fransje Thijssen wil hij er dolgraag bij hebben. Misschien kom ik in Neder- V3H land wat beter tot mijn recht, maar de hele sfeer hier is formidabel, elke wedstrijd is een happe- i ning, je moet elke keer weer op je tenen staan. We lagen er in de eerste ronde van het toernooi ::t, i op de FA-cup al uit, tegen Blackpool, een club 'JKj uit de derde divisie. De krachtsverschillen zijn ÏCrt bier ongelofelijk klein; omdat je elke keer weer I alles moet geven, train je wellicht ook wat lichter. Vergeet niet dat je alles bij elkaar toch zo'n zestig Arnold Mühren in de door hem geprezen entourage aan het werk wedstrijden per seizoen moet spelen. Voor de FA-cup, de League Cup, de Europa Cup en de competitie. Maakt me niets uit trouwens. Ik voetbal gewoon erg graag en of ik dat nu twee of drie dagen achter elkaar moet, daar lig ik niet wakker van. Arnold Mühren: „Dat het met het voetbal hier zo zou gaan had ik verwacht. Met Ajax en Twente heb ik regelmatig tegen Engelse ploegen gespeeld en ik wist dus wat me te wachten stond. Bij Twente was ik gewend dat er veel via het middenveld werd gespeeld, terwijl ze dat hier juist vaak overslaan. Voor mijn type speler is het prettig vaak aan de bal te zijn, maar je kunt constant vrijlopen zonder dat je dat ding een keer krijgt. Of ze dat niet zien, ik weet het niet. Het zit er denk ik helemaal ingebakken dat als ze rechts zijn ze daar ook blijven. Als je hier een crossbal geeft, roep het publiek: ohh. Je kunt gewoon merken dat ze dat niet gewend zijn terwijl het toch de beste manier is om een verdediging open te splijten. Maar je hebt het zelf kunnen zien, dat je hier vaak voor niets rent, het tempo ligt toch altijd al hoog in Engeland, als je dan ook de bal nog niet krijgt in dit soort situaties loop je je het lazerus. Clive Woods loopt bij voorbeeld toch erg veel weg van de linksbuiten plaats. Bij Twente had je daar Hallvar Thoresen staan, die voelde blindelings aan wanneer hij de bal moest hebben of wanneer je zelf de diepte moest zoeken. Met hem kon je ook een goede 1-2 opzetten. Met Clive weet je het echter nooit. Hij is een uitsteken de voetballer, maar wil wel graag alles een beetje alleen doen. Je voetbalt eigenlijk vaak zonder een linksbuiten voor je". Mühren: „Achter spelen ze in Engeland op éen lijn en aan dat principe houden ze ook vast. Je ziet ook niet iemand naar het middenveld opschuiven als de tegenpartij daar met vier man speelt, zoals vanavond. Bij Twente schoof in zo'n geval één van de backs, Cees van Ierssel of Piet Wildschut, gewoon op. Het is daarom ook erg belangrijk dat je de opkomende middenvelders van de tegenstander in de gaten houdt, vandaag stond tegenover mij een zeer aanvallend ingestel de speler, dus moet ik wel vaak terugkomen. Ik speel hier inderdaad anders dan bij Twente, maar je wordt er door het Engelse spel ook wel toe gedwongen. Je moet vaak koppen, omdat er veel door de lucht gaat en door die één tegen één situaties moet je gewoon vaak persoonlijke duels uitvechten. Het neemt niet weg dat ik liever aanval en. normaal doe ik dat ook meer dan vanavond het geval was". ii ^1 Geaccepteerd Duidelijk blijkt dat zijn collega's Mühren inmid dels in de ploeg hebben geaccepteerd. Hij mag alle vrije trappen en opschoppen nemen, al moet hij daarvoor soms tientallen meters afleggen. Voor zijn komst werden die werkzaamheden altijd uitgevoerd door verdediger Brian Talbot, maar die heeft zonder morren plaats gemaakt voor de Nederlander. Arnold Mühren: „Van corners en vrije trappen maken ze hier veel werk. Daar hebben ze een hele taakverdeling voor. Wie er precies bij welke tegenstander moet staan en zo. Een voorbespre king bij een wedstrijd duurt hier meestal een uur en gaat dan vooral over dit soort dingen. Voor de rest wordt er niet zoveel aan tactiek gedaan. Ik vind het trouwens wel prettig dat ik voor vrije trappen ben aangewezen, op die manier kom ik tenminste regelmatig aan de bal. Ik zou dat ding eigenlijk nog wel wat vaker voor de voeten willen. Dat zegt Robson ook steeds bij de besprekingen, dat ze me vaker moeten aanspelen om zoveel mogelijk rendement uit me te kunnen halen". Bobby Robson, de manager die al zo'n jaar of tien aan de club verbonden is, glimlacht als de naam Arnold Mühren valt. Robson is niet minder dan lyrisch over de kwaliteiten van de tengere Nederlander die hij elke week weer roemt. Robson wil er dan ook niets van weten dat het Engelse voetbal z'n specifieke kenmerken dreigt te verliezen als meer spelers van het type Mühren komen opdraven. Bobby Robson: „Waarom zou het Engelse voetbal minder spectaculair worden? Engeland heeft juist behoefte aan voetballers die laten zien dat er niet alleen vooruit kan worden gevoetbald, maar dat het ook verrassend kan zijn de bal eens opzij te leggen. Bovendien, spelers van het type Mühren hebben we natuurlijk in Engeland ook wel. Ze zijn alleen voor ons niet te betalen. Mühren konden we voor 150.000 pond krijgen, een koopje voor een speler met zijn kwaliteiten. Waarom zou ik dan iemand uit Engeland aantrekken, die niet meer kan dan hij maar wel veel duurder is. Ik ben er met bang voor dat Arnold hier afgaat. Integendeel. Ik ben erg in m'n sas met hem. Hij is een groot voetballer met een grote visie. Hij ziet niet alleen wat voor hem gebeurt, maar bestrijkt een veel groter deel van het veld. Bovendien heeft hij een prima karakter, is hij heel pienter en houdt hij van voetbal. Dergelijke spelers kunnen nergens af gaan. Toen we een linksbenige middenvelder nodig hadden herinnerde ik ene hem van onze wedstrijden tegen FC Twente. We waren gek geweest als we hem niet hadden genomen voor dat geld. Ik geniet van die linkervoet, het is net of die los aan z'n been zit, hij doet er alles mee. Ik hoop dat hij hier de drie jaar volmaakt. Hij is een artiest". Spectaculairder Arnold Mühren moet na drie maanden kunnen zeggen waarom voetbal in Engeland wel en in Nederland niet zo trekt. „Dat kan ik zeker. Het is domweg veel spectaculairder dan in Neder land. Nogmaals, er wordt zeker niet beter gespeeld, maar het publiek vermaakt zich wel veel meer. Ze zitten hier allereerst al boven op het veld, je hebt gewoon contact met ze. Ze blijven ook achter je staan". „De binding met de toeschouwers is veel groter, je bent samen één grote familie. Er wordt hier ook meer aan het publiek gedacht Als je hier in de stad loopt vragen mannen van dertig, veertig jaar je om een handtekening. Wie dat in Nederland doet wordt uitgelachten. Laatst was hier een open dag. Daar kwamen eventjes tiendui zend mensen op af. 's Middags om drie uur was het afgelopen en ging ik de kleedkamer uit. Weet je hoe laat ik thuis was, om zes uur, half zeven. Al die tijd heb ik hier handtekeningen staan uitdelen. Er kwam geen eind aan. Laat me dan maar wat minder aan de bal zijn, zo'n entourage is toch heerlijk, dat is toch voor elke voetballer leuk WILLEM PFEIFFER

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15