Is Europa wil komt het gas per pijpleiding Oproep van paus bij „Wereldvredesdag" priester ziet in China nieuwe kansen voor christendom kerk wereld ié<nop vervangt \6 man bij klok Erfurterdom PAtt JEN LAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 PAGINA 9 jpleiding had de Gasunie zich niet vast hoeven te leggen, Algerije weet zelf nog niet wanneer, waar en in welke |e productie van het gas zal geschieden, beschikt over een reserve van ongeveer 4000 miljard ku- ^yneter aardgas. Dat is bijna twee keer de Groningse hoe- id. Met de ontginning en de product is men pas begon- forig jaar werd slechts 4 miljard uitgevoerd. Dit jaar wordt ngeveer 12 miljard. De Algerijnse regering heeft besloten helft van de reserves voor zich zelf te houden en de f helft aan het buitenland te verkopen. De Algerijnen wil- liet van één land afhankelijk zijn en besloten daarom de Ie verkopen aan Amerika en de andere helft aan Europa, let geheel duidelijke redenen is Amerika als toekomstige troor een groot gedeelte weggevallen en hebben de Algerij- isloten zich meer op Europa te richten, de kaarten nu liggen, zal Europa ongeveer 80 procent van schikbare voorraden kunnen kopen tegen Amerika 20 pro- Over een periode van 20 jaar zal dat een jaarlijkse uitvoer 0 miljard m3 betekenen. Door de gelijke verdeling tussen en Europa diende Sonatrach zijn transportmethodes in aan te passen. Vervoer naar Amerika kon alleen in 8re vorm vanwege de lange afstand. Vandaar dat er werd ren met de bouw van vloeibaarmakingsfabrieken en een |kte havfen. Als alle plannen ook uitgevoerd worden, komen ëen capaciteit van 40 tot 50 miljard m3 per jaar. gezegd, zijn enkele contracten met Amerikaanse maat- pijen niet doorgegaan en is ook de noodzaak van het are transport weggevallen. Er draaien nu twee fabrieken en èrde is in aanbouw. Die kunnen gebruikt worden voor de cent naar Amerika en eventuele andere verre landen. Het |gerije niet onwelkom zijn de andere (eplande fabrieken niet meer te hoeven in, omdat het een kostbare zaak is, an de financiering nog lang niet rond De ,,LNG-aflandingsinstallatie". Op de achtergrond opslagtanks. E n duur d Belguedg is directeur van de afde- xport van Sonatrach. Een jonge derti- jie handig weet te praten. Hij voert egend het woord, af en toe geassis- door Jamei Merad van de afdeling }r over zee. Belguedg bevestigde dat rach hoort tot de vijftig grootste be ll in de wereld met 86.000 werkne- De invloed van Sonatrach in Algerije it. De kantoren van het bedrijf liggen iid over de stad Algiers en zijn veelal fokken uit marmer. iet contract, dat Nederland met Algeri- bft gesloten, alsnog worden veranderd jn contract dat uitgaat van levering pijpleidingen? edg: „Waarschijnlijk niet, want zoals I hebben gezegd heeft Nederland een let gesloten voor vloeibaar gas. Het is ijk om dat weer ongedaan te maken, t we het dan aan een ander land kwijt |n moeten kunnen. Dat is niet mogelijk ieder geval moeilijk. Maar het is wel lijk. dat Nederland, als het nog meer jan ons wil kopen drie of vier mil- ^t3 dat heel goed kan door middel «en gasleiding, die van Algerije naar Italië wordt aangelegd. Want met Italië heeft Nederland al een verbinding. Een andere mogelijkheid is, dat de hoeveelheid gas, die Nederland nog aan Italië moet leveren, door Algerije wordt geleverd. Dan kan Nederland zijn gas houden en wordt het vervoer veel eenvoudiger. Dat is heel goed mogelijk." „Voor Algerije maakt dit allemaal niets uit. Er zou dan een formule gevonden moeten worden, waardoor de drie partners gelijkelijk bedeeld worden. Dat kan allemaal best. Voor ons is er geen probleem." Hoe ver is het met de leiding naar Italië? Belguedg: „Er is al een verbinding tussen Sicilië en Italië. Nu zijn we van plan om een eerste pijpleiding aan te leggen vanaf het vaste land van Tunesië naar Sicilië. Die kan in principe in 1981 klaar zijn. De teóhi- sche problemen zijn opgelost en ook met betrekking tot Tunesië zijn er geen politieke problemen meer. Eveneens wordt er mo menteel onderzoek gedaan naar een pijpver- binding met Spanje. Dat onderzoek is in 1980 rond en dan zal ook beslist worden of ze zal worden aangelegd. Dat hangt af van de behoefte van Europa. En daar zullen wij op inspelen." Is vervoer per pijpleiding duurder? „Vervoer van het gas per schip of door de buis naar bijvoorbeeld Italië maakt geen ver schil. Maar als we het hebben over een pij pleiding naar Spanje, is er zeker een voor deel. Het zal een belangrijk voordeel geven, omdat de leiding automatisch zal worden doorgetrokken naar Zuid-Frankrijk, waar het weer verbindingen krijgt met het gehele Eu ropese leidingnet. Wanneer het gaat om jaarlijkse hoeveelheden van 15 tot 30 miljard m3 gas, zal er een belangrijk financieel voordeel ontstaan. Veel goedkoper dus dan het vervoer per schip." „Dat is dan een economisch voordeel. Voor het overige zijn er mensen, die veel risico's verbinden aan transport per schip. We kun nen zeggen, dat het vloeibaarmakingsproces uit de kinderschoenen is en dat de experi mentele fase is afgesloten. Door de ver gaande technische voorzorgen bestaan er geen gevaren meer. Maar de pijpleiding kan tegemoet komen aan de bezwaren van de mensen, die zich verontrust maken." Vind u vervoer van aardgas vanuit Algerije naar het Europese vasteland door pijpleidin gen aan te bevelen? „Tussen nu en 1985 zijn wij van plan om niet minder dan 24 miljard dollar te investe ren in de ontginning van onze olie- en aardgasreserves. We willen onze klanten zo goed mogelijk bedienen in de vorm van vloeibaar gemaakt gas (LNG) en door de aanleg van pijpleidingen. We moeten een antwoord kunnen geven op de vraag van de klanten. Zoals het er nu uit ziet, zal Algerije in 1990 60 miljard m3 gas in Europa invoe ren. Nederland zit tegen die tijd nog maar op een export van 32 miljard m3. Algerije verzorgt dan 20 procent van de Europese (EEG) consumptie. Het gaat er dus niet zo zeer om wat wij vinden, maar wat onze klanten willen. Daar beantwoorden we aan." Vanaf welke plaats in Algerije en wanneer precies zal Nederland de eerste vier miljard m3 gas ontvangen? „In het contract met Nederland spreken we over aflanding vanaf de Algerijnse kust. Offi cieel is het nog niet bekend welke plaats dat zal gaan worden. Ook de datum, die in het contract wordt genoemd is een streefda tum. Daarvoor is 1984 genoemd. Maar dat kan eerder, maar ook later worden. Eerder is echter niet waarschijnlijk als we naar de praktijk kijken van dit soort projecten." Vervoersschema In oktober heeft dezelfde meneer Belguedg voor de economische commissie van de EEG en het Gas-comité in Evian een voor dracht gehouden over hoe Algerije zich de gasleveranties vanaf 1990 voorstelt. Belgu edg ziet Europa als de belangrijkste afne mer van het Algerijnse gas en op een kaar tje laat hij zien hoe de transporten kunnen verlopen. Via Spanje en Italië tekent hij pij pleidingen, die aansluiten op het Europese net. Aanlandingsplaatsen, die in bestaande contracten zijn opgenomen in de vorm van vloeibaar gas, zoals de Eemshaven, Marseil le, Antwerpen en Londen houdt hij hier bui ten het leidingennet, maar zoals hij in het interview met ons verklaarde, is het voor volgende contracten goed mogelijk om ook gebruik te maken van de leidingen. De vraag blijft dan, waarom de Gasunie en de beide Duitse gasbedrijven onlangs „vloei bare" contracten hebben afgesloten. De ar gumenten van de Gasunie zijn bekend. Eco nomisch zou het vervoer in vloeibare vorm aantrekkelijker zijn. Als we de uitspraken van Sonatrach over de financiële kant voor leggen aan de directie van de Gasunie, is het verantwoordelijk directielid niet direct bereikbaar, maar de woordvoerder kan later het volgende antwoorden, nadat hij overleg heeft gehad met zijn directie. „Over de pijpleiding naar Spanje moeten we hartelijk lachen. Daar wordt in die landen zo gemakkelijk gezegd, dat de studies in 1980 gereed moeten zijn. Maar dat gaat ze ker vijf jaar duren. Dan moet er een proe- fleiding worden aangelegd en dan moet nog worden bekeken of het economisch haal baar is. Als dat allemaal dan positief uit pakt, zijn we zeker tien jaar verder voordat men met de levering kan beginnen." Hoytink verder: „Een volgend contract ver voeren via Italië is dertig procent duurder, zo hebben we berekend. Vanuit Sonatrach bekeken hebben ze gelijk als ze zeggen, dat pijpleidingen net zo voordelig zijn als ver voer per schip. Maar zij praten slechts over het kleine stukje van Algerije naar Italië. Ne derland moet dan nog de afstand Italië-Ne- derland overbruggen. Ook een pijpleiding naar Spanje kan vanuit het Algerijnse ge zichtspunt voordelig zijn, maar dat hoeft nog niet zo te zijn voor de kopers." De heer Hoytink is het met ons eens, dat een gezamenlijke aanpak van de gasimpor- ten op Europees niveau economisch grote voordelen zouden geven, en dat een pijplei ding dan ook anders uit de verf kan komen, maar daar ziet het nog helemaal niet naar uit. „Afgezien van incidentele contacten tus sen sommige gasbedrijven, gebeurt er nog niets op dat terrein." Overigens is de heer Hoytink verbaasd over de uitspraken van Sonatrach-woordvoerders. Ook in andere publikaties hebben zij heel andere geluiden laten horen dan tegenover de Gasunie, zo zegt hij. Toch vraag je je zo langzamerhand wel af, waarom de Gasunie niet intensiever probeert om met Sonatrach tot een oplossing te komen, die mogelijker wijs voordeliger, maar ook veiliger zal zijn dan het nu gekozen model van transport per schip. De bedekte uitnodiging van Sonatrach aan de Europese landen om te denken aan ver voer door het leidingenstelsel van Europa, blijft onbeantwoord, wanneer de andere gas bedrijven even hardnekkig vasthouden aan het vloeibare transport als de Gasunie. Dan zal een leiding via Spanje zeker geen ren dabele zaak zijn. Dat houdt wel in, dat er wekelijks zo'n dertig LNG-transporten over de Noordzee en Middellandse Zee moeten varen, bij gebruik van tankers van 125.000 m3 inhoud. En dat gedurende zeker een pe riode van twintig jaar. Tekst: HENK VAN DEN BOOM Foto's: ANNE-MARIE LAMEYER (Vorige artikelen in deze serie in onze edi ties van 2 en 14 december) olgens de Chinese priester puis Wei Tsing-Sing kunnen fe kansen voor het christen- om in de Volksrepubliek hina „zonder enige reserve ptimistisch" worden beoor- seld. De eerste mogelijkhe- a ziet hij in het streven van hina naar meer contact met et westen. [ei Tsing-Sing heeft een be zoek van drie maanden aan China gebracht. Hij heeft dit gedaan in opdracht van de Westduitse missiecentrale in Aken. Volgens hem leven er in China rond een miljoen christenen, een uiterst kleine minderheid. Met de kerkelijke leiding zit het moeilijk. Van de 145 bis schopszetels zijn er nu nog dertig bezet, maar alle door bisschoppen, wier wijding door Rome niet wordt erkend. Er leeft nog één geldig gewijde bisschop, maar hij zit gevan gen in Sjanghai, waar hij over igens wel een bevoorrechte behandeling geniet. Het is bis schop Kung Pin-Mei. De hon derden priesters en religieu zen, die nog in China leven, werken meestal in winkels of fabrieken. Sommigen zijn zelfs ingenieur of arts. Alleen in de hoofdstad Peking, waar de westelijke ambassa des zijn gevestigd, woont een •groep van veertien priesters in een gemeenschap. Wei Tsing- Sing verwacht, dat ook in an dere belangrijke plaatsen zich priesters zullen kunnen vesti gen, wanneer daar na verder herstel der betrekkingen met het westen consulaten komen. Wei Tsing-Sing heeft in China een zeer grote belangstelling gevonden voor alles wat uit het westen komt. Dit geldt in het bijzonder bij de jongeren. Hij voegt eraan toe, dat het hierbij voornamelijk om een intellec tuele belangstelling gaat, maar de Chinese moraal biedt vol gens hem duidelijke aankno pingspunten voor integratie van het christendom. Wei Tsing-Sing noemt China letter lijk „een reusachtig klooster, waar de vier benedictijner kloosterregels gelden, name lijk armoede, kuisheid, ge hoorzaamheid en stabiliteit". Hij vindt die vier regels de basis voor de kerk van mor gen. 'e beroemde 22.700 kilo wegende klok Gloriosa" van de dom van Erfurt zal t gelovigen dit jaar voor het eerst 'at minder romantisch naar de nach- nis roepen: er is nu een motor inge duwd en één druk op de knop zal et gevaarte binnen enkele seconden P gang brengen. Ie klok dateert uit het einde van de Jjftiende eeuw. Zij is een werkstuk an de Nederlandse klokkengieter Ge- fird van Wou. Voorheen waren er zes- jen mannen nodig om de klok, die een »®"s fiddellijn van 2,5 meter heeft en »t de|aarvan aiieen ai de klepel 1800 kilo 1 e%egt, via dikke touwen aan de gang om$brengen. bijna vijf eeuwen oude klok, die in ïi l middeleeuwen de bijnaam „Omni- L/f rP Campanarum Regina" (koningin h l a^e blokken) had, behoort tot de ;rd. bootste klokken ter wereld. Korte metten Het internaat „Hageveld" in Heemste de, waar vroeger het klein-seminarie van het bisdom Haarlem was geves tigd, gaat in 1981 dicht. Het vroegere klein-seminarie, dat vijftien jaar gele den werd opgeheven, herbergt nu een atheneum, dat zowel door interne leer lingen als door jongens en meisjes uit de naaste omgeving wordt bezocht. De belangstelling voor het internaat neemt echter snel af. Voor het volgend schooljaar worden maar vijfentwintig internaatsleerlingen verwacht. „Hage veld" blijft wel streekschool. Een delegatie van de Wereldraad van Kerken onder leiding van Edward T. Scott, voorzitter van het centrale comité van de wereldraad, heeft in Londen een gesprek gehad met bestuurders van het Leger des Heils. Het ging daarbij over het door het leger opschorten van zijn lidmaatschap van de raad naar aanlei ding van de gift van 85.000 dollar aan het Patriottisch Front van Zimbabwe (Rhodesië). In een officiële verklaring noemt het leger het gesprek niet alleen veelomvattend, maar ook constructief. Door het Leger des Heils kan echter geen definitieve beslissing in deze wor den genomen voor de voorgenomen we reldwijde leidersconferentie in oktober volgend jaar. De regering van Polen heeft censuur toegepast op een brief van paus Johan nes Paulus II, die zou worden afge drukt in een katholiek tijdschrift en die op eerste Kerstdag in de kerken zou worden voorgelezen, zo is van ker kelijke zijde in Warschau vernomen. De geschrapte passages zouden indirec te kritiek op de Poolse staat hebben bevat. Onder verantwoordelijkheid van de werkgroep Nieuwe Levensstijl van de Raad van Kerken in Nederland is bij de Horstink, postbus 400, Amersfoort en de Protestantse Stichting tot Bevor dering van het Bibliotheekwezen, Park weg 20a te Voorburg, verschenen het boekje „Inspelen op morgen". Het bevat een poging het onderwerp „Nieuwe Le vensstijl" te verduidelijken, vooral ten dienste van hen die meedoen aan de Kerkenconferentie 1978-1980. Pastoor T. Raadschelders in „Heel de Mens" Een reële man, een open man. Zo karakteriseren zij die hem kennen, pastoor met twee o's alstublieft) T. Raadschelders die hedena vond om kwart voor elf te gast is in het KRO-pro- gramma „Heel de Mens" van Han Peekei. Pratend met Han Peekei laat hij de revue van zijn leven voor bij gaan, dat wat het pries terlijk deel betreft begon tijdens de oorlog in Boven kerk. Vervolgens was hij werk zaam in Leidschendam, het Paus Johannes Paulus II heeft de politieke leiders van de wereld opgeroepen om moed te verzamelen en nogmaals het moeilijke vraagstuk van de bewapening en de wapen handel in bespreking te bren gen. Tegelijk dringt hij er bij hen op aan om steeds grotere wapenvrije zones te vestigen. De tijd dringt en er is gunstig voor, aldus de paus. De paus heeft zijn oproep ge daan ter gelegenheid van de Wereldvredesdag, die in de katholieke kerk sedert 1967 op 1 januari wordt gevierd op initiatief van Paulus VI. De zaak van de vrede lijdt volgens de paus op het eerste gezicht aan een ontmoedigen de zwakte, maar hij wijst er daarbij op, dat er een positief punt is gegroeid. De openbare mening in geen enkel land zal nog accepteren, dat de oorlog wordt verheerlijkt of dat men het waagstuk van een aanval soorlog zou ondernemen. Hij roept op tot daden van vrede en tot opvoeding in vre desgezindheid. In dit verband wijst hij de gewelddadige re volutie af. „Het is niet geoor loofd om te doden teneinde een oplossing af te dwingen". De paus erkent wel, dat om standigheden tot actie kunnen dwingen, maar dan zal die actie steeds de kenmerken van haar doel, namelijk een sa menleving in vrede moeten dragen. Hij bepleit een nieuwe visie op de geschiedenis. De geschiede nis moet naar ander maatsta ven ontcijferd worden dan die van oorlog en revolutie. Na tuurlijk, de geschiedenis is een lange keten van veldslagen, maar aldus de paus er zijn ook rustpozen, waarin duurzame culturele werken geschapen werden. Het is waardevoller en meer vrede brengend om de geschiedenis af te meten naar die culturele prestaties. Haagse Spoorwijk (waar ve len zich hem herinneren als moderator en godsdienstle raar aan de technische school aldaar) en als 're gent' van het seminarie Leeuwenhorst. Hij was ook pastoor in Pijnacker en mo menteel is hij dat in Kat wijk. Daarnaast kennen veel mensen hem, buiten de omgeving waar hij heeft gewerkt, van het KRO-pro- gramma van de vrijdagmor gen waarin hij op bepaalde momenten inspringt om te reageren op vragen van luisteraars. Naar hij zelf aan Han Pee kei vertelt is de ontmoeting met de „grote" stad een be slissend moment in zijn priesterloopbaan geweest. Toen hij kapelaan werd in de St. -Jeroenparochie in het Haagse Spoorwijk viel de vanzelfsprekendheid van zijn rol als kapelaan weg. Toen hij daar de grote kloof zag tussen de kerk en de mensen heeft hij zich in een moment van vertwijfe ling afgevraagd: „Is dat nu mijn leven, omgaan met een onverkoopbare boodschap? Toen begreep hij dat niet alleen de mensen van de kerk waren vervreemd, maar evenzeer de kerk, in wendig zo goed georgani seerd, van de mensen. Hij heeft ook begrepen dat je met de mensen een eind je mee moet lopen en hij heeft geleerd te luisteren. Daarom wil men nu ook naar hem luisteren, hetgeen vanavond dan op bijzondere wijze kan in „Heel de Mens". .GERIJE HOUDT UITVERKOOP VAN BODEMSCHATTEN 1 Algerije maakt zich op om in de nabije nst de belangrijkste gasboer van Europa te n. Rond 1985 hoopt dit land Nederland voor- j streven in de hoeveelheden te leveren gas. kan de afnemers zal dan ook Nederland zijn. Wopese landen staan te dringen om iets van orraden van het Sahara-land te kunnen krij- 5En dat wordt in de hand gewerkt door Sona- die zegt, dat eind volgend jaar de beschik- voorraden uitverkocht zullen zijn. Dat lijkt op tctiek van de marktkoopman, die steeds maar zegt, dat het zijn laatste tros bananen is. het werkt wel, want Gasunie heeft de afge- i maanden de Kamerleden tot het uiterste ge- tn om een snelle beslissing te nemen. Hier- ontstond een soort paniekvoetbal, wat de singsprocedure niet ten goede is gekomen. kren bij Sonatrach, de Algerijnse tegenhanger van Gasunie, I weten te komen of dat paniekvoetbal in Nederand ge- Bardigd was. Na ons interview met twee directeuren van ksbedrijf en een bezoek aan de uitvoerhaven Arzew is het kjidelijk geworden, dat een snelle beslissing over de aan* an Algerijns gas niet onverstandig is. Want de Algerijnse len zijn niet onuitputtelijk en er is veel belangstelling )ver de' vorm van transport in vloeibare vorm per schip

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9