Leidsche School in De Lakenhal let Trinity-duo weet Iran geen ophouden De moeizame weg van tripfiguur naar 'ilmheld Lieve leugenaar Theater van de lach LEIDSE BIOSCOPEN ,Decima" EEN OUDERWETS BUURTCAFÉ GETKSfl En verder LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 PAGINA 7 best ger UXOR, EUROCINMA I •EN1i (Alphen): Eeven en leven (a.l.) met Budd ens Deneer en Terence ill. Regie Sergio Cor- ucci. e zich achter de naam E. .Clucher verschuilende Ita- aanse regisseur vond de suc- svolle Trinity-formule uit. wee zwervers een dikke 1 een dunne stapten in e spaghettiwestern om met un blote handen razendsnel leer schade aan te richten an de meest gerenommeerde cherpschutter uit Holly- r°od. •e dunne, Terence Hill, is ïgenwoordig een der duurste terren in Italië en de dikke lud Spencer, boert met ande- e partners ook niet slecht, laar het tweetal sómen, is og altijd een geheid kassuc- es ook al zijn ze het wilde 'esten moe. Regisseur Sergio lorbucci blies de serie nieuw even in door het tweetal als vrijwel elk jaar tijdens de kerst uitgebracht. Een pro- dukt daterend uit 1943, dit maal voorzien van Neder lands gesproken en gezongen tekst (reprise). REX Porno Disco (16) Ma tig sexwerk. EUROCINEMA (Alphen) Grease (a.l.) Zie Camera. EUROCINEMA IV (Alphen) The mountain (16). Landschap van Chris van der Windt zijn overigens grotendeels sa mengesteld uit particulier be zit. Van der Windt Vanaf vandaag tot en met zondag 21 januari toont De Lakenhal werk van Chris van der Windt Het gaat om schil derijen, aquarellen, tekenin gen en grafiek. Chris van der Windt werd geboren in Brus sel, maar hij verhuisde reeds op zeer jeugdige leeftijd naar Leiden. Hij leerde zichzelf schilderen en etsen en ontwik kelde zich tot een aquarellist van formaat. Hoewel hij af en toe portretten geschilderd heeft (niet zijn sterkste kant) kreeg hij bekendheid door zijn stillevens en vooral door zijn landschappen. Meestal liet Chris van der Windt zich inspireren door de stukken natuur in de omgeving van Leiden. Van der Windt voelde zich aangetrokken tot het pol derlandschap, niet zozeer de ruimtelijkheid daarvan, maar de verscholen hoekjes. Boere nerven waar de boerin met van de rommel te onderschei den is, verzakte schuurtjes, gammele schuiten, vervallen kippehokken of boerenver- blijven; een landelijke idylle zoals alleen een stadsmens er nog in geloven kan. Van der Windt was een stadsmens en geloofde zonder twijfel op recht in de schoonheid van zijn door verrotting aangevre ten paradijs. Ondanks zijn impressionistische techniek en zijn scherpe blik moet hij naar de geest een romantisch schilder zijn geweest. Zoals bij meer laatbloeiers van de Haagsche School was Van der Windts kleurgebruik warmer en rijker gescha keerd dan het Haagse voor beeld. Bovendien was hij een begaafd colorist. Zijn tech nisch voortreffelijke aquarel len zijn artistiek vergelijk baar met alles wat rond 1900 op dat gebied in Holland werd gepresteerd. Een herwaarde ring van deze kunstenaar, 100 jaar na zijn geboortedag lijkt dan ook op zijn plaats. Expositie in 't Regthuys Nieuwkoop NIEUWKOOP Nicolette Andriessen, Josje Regout en Arend Hermans exposeren tot zondag 7 januari in 't Reghthuys, op het Regthuys- plein in Nieuwkoop. Nicolet te Andriessen exposeert op muziek en muziekinstrumen ten geïnspireerde tekeningen en Josje Regout stelt samen met Arend Hermans porselei nen hangers tentoon. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 2 tot 4 uur, behalve op dinsdag en op zaterdag van 11 tot 3 uur. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. De laatste dag van de expositie wordt besloten met een koffieconcert gege ven door Ton Burmanje, gi taar en Marjanne Dijkman, fluit. Het concert begint om 11.30 uur en hiervoor be draagt de toegangsprijs voor leden 4 gulden en voor niet-le- den 5 gulden. Voor 65-plus- sers en CJP-houders 2,50. LEIDEN Ellen Vogel en Paul Steenbergen voeren donder dag 28 december het toneelstuk „Lieve leugenaar" in de Leidse Schouwburg op. De voorstelling begint om kwart over acht. „Lieve leugenaar" is gebaseerd op de briefwisseling tussen de Engelse schrijver Bernhard Shaw en de Franse actrice mevrouw Patrick-Campbell. Steenbergen heeft dit stuk acht tien jaar geleden bij de Haagse Comedie eveneens geregi streerd. Zijn tegenspeelster was toen de inmiddels overleden Ida Wasserman. Maar ook vandaag de dag blijft dit toneelstuk boeien. LEIDEN John Lanting's theater van de Lach komt vrijdag 29 en zaterdag 30 december naar de Leidse Schouwburg met het spekta kelstuk „Nee schat, nu niet". Beide voorstellingen begin nen om kwart over acht. Het stuk, dat onder regie van Alexander Doré op de plan ken wordt gebracht, speelt zich af in een bontzaak waar een bontmaker zijn minnares in een peperdure bontmantel steekt. Hij verzint een truc waardoor de echtgenoot van de minnares er niet achter kan komen waar de mantel vandaan is gekomen. Het plan blijkt niet waterdicht, waar door de verwikkelingen weer niet van de lucht zijn. De acteurs en actrices van het „Theater van de Lach". Van links naar rechts: Andrè van den Berg, Pamela Teves. Flip Heeneman. Pim Peters. Berry Kievits, John Lanting. Maroesja Lacunes, Karla Wildschut, Johan Sirag, Diana Dobbelman en Ellis Gray. LEIDEN Het impressionis tische schilderwerk van de Leidse laatbloeiers van de Haagsche School bezit ge noeg originaliteit om met enige bescheidenheid te spreken van de zogenaamde „Leidsche School". Tot die school worden de Leidse schilders Alexander Rosemeier. Jan Roelandse, Arend Jan van Driesten, Wil lem van der Nat en Chris van der Windt gerekend. De laat ste drie schilders worden in een reeks beknopte tentoon stellingen door Stedelijk Mu seum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32 in de perio de december-april aan het kunstminnende publiek ge presenteerd. Het Stedelijk Museum besteedde eerder aandacht aan de Leidsche School, namelijk in de jaren 1949,1953 en 1964. De Lakenhal bezit zelf veel werk van Van Driesten, (1878- 1969), Van der Nat (1864-1929) •en Van der Windt (1877-1952); uit plaatsgebrek kan daar weinig van worden geexpo- seerd. De tentoonstellingen politieagenten in Miami te la ten optreden en ook „Even of oneven" heet in Miami te spe len, hoewel de opnamen in De Paolis-studio in Rome werden gemaakt. Terence Hill is dit keer een uitblinker op sportgebied voor de Amerikaanse marine, die de opdracht krijgt een goksyndicaat op te rollen. Daarbij verzekert hij zich op listige wijze van de hulp van zijn „broertje", de onwillige Bud Spencer, door hem tot het uiterste te treiteren. „Odds and even" is een als los zand aan elkaar hangend geheel, steunend op de onver woestbare Trinity-formule. De gangsters worden eerst uitgekleed op financieel ge bied en als zij daarna nog bezwaren maken vakkundig op inventieve wijze alle hoe ken van de kamer ingeslin- gerd. Dat herhaalt zich zo'n zeven tot acht maal in spectaculaire slapstick-gevechten, totdat ook de grote baas, „de Griek" er aan geloven moet op zijn drijvend casino. liams-pastiche op de aqua- musical en een voortreffelij ke imitatie van Gene Kelly's „Singing in the rain"-num- mer uit de gelijknamige film anno 1951. Dat alles omlijst met een aantal zeer bewerkelijke Busby Berke- ley-balletten. Vijf minuten werkelijk mee slepend tekenfilm-werk zoals we te weinig in deze dialoogrijke film aantreffen. Voeg daarbij dat de episo den -er schijnen maar acht juryleden te zijn, zo uiteen lopend als een indiaan ,een* Chinees karatevechtertje en de bekende doodgraver Ma- thias Bones - bijeengezon gen worden door een balla de, waar de film dan ook zijn titel aan dankt.Dit kan een sterke functie hebben - we denken maar even terug aan Nat King Cole en Stubby Kaye in „Cat Bal- lou", maar wat Edwin Rut- ten er van brouwt is maar een mager aftreksel van wat de oorspronkelijke be doeling van de makers was. Ondanks al de bovenge noemde bezwaren zal „De ballade van de Daltons"ove- rigens zijn weg wel vinden naar de trouwe lezers van de Lucky Luke-stripverha- len maar hoe moeilijk het is om van zo'n verhaal een vlotte tekenfilm te maken is wel duidelijk bewezen. Milo door Peter Vien*5! CAMERA Grease (a.l.) John Travolta en Olivia New ton John in een lieve, vriende lijke musical die pretendeert een beeld te geven van de schooljeugd in de jaren vijftig (elfde week). LIDO I Revenge of the Pink Panther (a.l.) Peter Sellers wederom als inspecteur Clou- seau. Hetgeen borg staat voor een grote hoeveelheid visuele grappen, weliswaar zonder al te veel verhaal (tweede week). LIDO II Jaws 2 (12) Roy Schneider opnieuw in een strijd gewikkeld meteen men- senetende haai. Het is regis seur Jeannot Swarcz nauwe lijks gelukt nieuwe kruiden aan zijn Jaws I-recept toe te voegen (tweede week). LIDO III An unmarried woman (16) Jill Clayburgh als de tegen de veertig lopende vrouw die voor de grootste teleurstelling van haar leven komt te staan, wanneer haar man haar bekent dat hij een verhouding met een andere vrouw heeft (tweede week). STUDIO - Bambi (a.l.) „Evergreen" van Walt Disney, Café „Decima" Decimastraat 34, Leiden. Open: alle dagen van de week van 's middags half twee tot de gebruikelijke sluitingstijden van één of twee uur na middernacht. „Ik ben zeer conservatief en hou me bij een paar kroegen, die ik pas de rug toekeer en vervang door andere, als er te veel beroemde mensen hun beroemde gezichten komen laten zien". Simon Carmiggelt in het Groot Amsterdamse Kroegenboek. Eindelijk hebben we voor deze rubriek een origineel ouderwets buurtcafé te pakken kunnen krijgen. Niet dat de vorige kroegen, die we hebben beschreven niet op de een of andere manier een buurtfunctie zouden hebben, uiteindelijk heeft ieder café dat wel, maar omdat café „Decima" er zowel qua ligging als type café helemaal uitspringt. Samen met de kapper is „Decima" het enige middenstandsbedrijf dat de straat rijk is. Voor het overige deel van de straat spreekt men van gewone rijtjeshuizen, een gezellig arbeidersbuurtje zouden de bewoners zelf zeggen. Als het reclamebord met een zekere biersoort geen blikvanger zou zijn, dan liep men dit café stellig voorbij. De sierlijke décoratie langs het raam en de deur zou net zo goed kunnen passen bij het winkeltje van een ouderwetse kleermaker ais bij het bedrijf van en kruidenier in ruste. Dat laatste is niet zomaar verzonnen, want inderdaad, zo'n twaalf jaar geleden werd er in dit huis nog suiker en havermout verkocht. Het grootwinkelbedrijf heeft aan dat tijdperk voorgoed een eind gemaakt. Gelukkig maar dat geen Albert Heijn of Simon de Wit ooit zal kunnen concurreren met de echte horeca, het café, want dan zouden we echt moeten spreken van barre tijden. F. C. Decima Boys Voor het echtpaar Rie en Frits Scheffer gelden deze mijmeringen overigens niet. Ze zitten er gebeiteld in de Decimastraat. In de paar jaar dat zij in dit café werken (waarvan het laatste halfjaar als eigenaar) hebben ze een uitstekende klantenkring we ten op te bouwen. „Allemaal lieve mensen", zegt tante Rie. „Geen hoge omes, maar gewone jongens uit het volk (de Kooi). Er zitten straatmakers en bouwvakkers bij en misschien ook wel een paar kantoormensen en die kunnen het allemaal erg goed met elkaar vinden. Bijna iedereen die hier komt, houdt van sport, of het nou biljarten, voetbal len of vissen is, men heeft altijd wel wat Simpel amusement, eigenlijk zonder enig verhaal, maar steunend op het klets-boem- effect van het Trinity-duo, waarvan Terence Young weer de slimme versierder is die de logge, traag reagerende Bud Spencer telkens het vuile werk laat opknappen met zijn mokers van knuisten. Een actiefilm, waarbij nie mand hoeft na te denken en dat beter ook niet kan doen. Tenzij hijzelf kan ontdekken waarom dit soort films zo'n hoop geld opbrengen en ze zelf gaat maken. MILO Rie en Frits Scheffer achter de druk beklante bar. leuks daarover te vertellen. Vandaar dat wij er ook erg veel aan doen om die sfeer hier te behouden. Frits weet precies wat zijn klanten leuk vinden, want voordat hij hier stond, heeft hij de meesten al leren kennen via de sport en de bouwerij, waarin hij heeft gewerkt. Als hij niet samen met Chrisje Landhok (de bekende Leidse weltergewicht) naar het boksen gaat, dan houdt hij zich wel bezig met de organisatie van onze eigen voetbalvereniging, de F.C. Decima Boys, die hij dit seizoen heeft opgericht. We hebben speciaal voor de vereniging voetbalkleding aangeschaft, een shirt met rode en zwarte verticale banen, een zwart broekje en zwarte kousen en voor de veteranen hetzelfde maar dan in het blauw en geel". Nylons Behalve de voetbalvereniging biedt café „De cima" ook onderdak aan een groot aantal biljarters en hengelaars, die zich allen in verenigingsverband hebben aangesloten. Voor de biljarters is er de biljartvereniging Tot Ons Plezier (TOP) en voor de hengelaars de visclub Door Vriendschap Samen (DVS). Frits daarover: „Die drie verenigingen draaien allemaal lekker. Eigenlijk kun je zeggen, dat we na de zomer, toen we samen met de klanten deze zaak in drie weken tijd volledig hebben verbouwd, helemaal het café zijn geworden zoals we dat ons hadden gewenst. Vroeger bijvoorbeeld kwamen er hier nauwelijks vrouwen, omdat zij als ze gingen zitten overal hun nylons aan open haalden. Maar na de verbouwing is dat wel helemaal voorbij. De jongens nemen nu heel vaak hun vrouwen mee. Daarom richten wij onze activiteiten nu ook op de dames. Giste ren hadden we bijvoorbeeld voor de mannen een klaverjastoernooi georganiseerd en voor de vrouwen een flipperwedstrijd. Daarbij vielen heel wat leuke prijsjes te verdienen. Nou ja en zo gaan we maar door. We vermaken ons hier iedere dag uitstekend. Ze noemen ons hier gewoon vader en moeder en daar is zelfs een klant van 86 jaar bij, de oude Dorus Mooten. Iedere week komt hij bij „Decima" trouw zijn pilsje halen. Hij komt daarvoor als enige helemaal uit het Morskwartier hier naar toe, terwijl de ande ren alleen maar hun straat hoeven uit te lopen. Dat is toch wel het plezierige van een buurtcafé, nietwaar?" cky Luke rolt tijdens de rodeo rustig n sigaretje. Let op de neus. Een lelijk ioon heidsfoutje. gang van leesstrip naar ge luidsfilm geschetst. Bovendien heeft men bij deze zeer bewerkelijke film - er zitten veel totaalbeelden met veel bewegende figuren in - met een aantal teams van tekenaars gewerkt, die niet zo best coördineerden. Het zal zelfs de niet al te kritische toeschouwer bij voorbeeld opvallen dat in de overigens uitstekende ro deo-scène vol visuele grap pen Lucky Luke plotseling een mopsneus heeft en dat er in de continuïteit tussen de scènes vreemde fouten Maar de verstokte Lucky Luke-fan, en.dat zijn er te recht velen,is waarschijnlijk bereid dit alles op de koop toe te nemen.Overigens is ook duidelijk dat niet de flegmatieke cowboy in dit verhaal de hoofdrol heeft, maar dat dit duidelijk de film van de Daltons is. Lucky Luke mag toezien hoe zij oom Henry's laatste wil ten uitvoer brengen en op handige manier telkens voorkomen dat er doden vallen, de Daltons stelen de show.Letterlijk zelfs in het droomfragment, grandioos van ritme en overgangen dat de Daltons om een of andere obscure reden naar de Hollywood-musical uit de jaren dertig en veertig ver plaatst met een Esther Wil- 1IANON: Lucky Luke, je ballade van de Dal- eiphjns (a.l.). Tekenfilm &n Morris en Goscinny. entrj an Joe moeilijk het is om een lormbvierde stripfiguur tot le- m te roepen op het witte pek wordt weer eens pijn- k duidelijk in de avond- jillende hoofdfilm „De bal- pe van de Daltons'. Het b zichzelf vermakelijke ingsJrhaal van de beruchte ge- ikenjoeders Dalton, die in de slui«vangenis ie horen krijgen it oom Henry hen zijn [le vermogen heeft nagela- p op voorwaarde dat zij le juryleden en de rechter, trijdjrantwoordelijk voor latstenry Daltons einde, om rlanjep zullen helpen, leest als trijdfarip lekker weg, maar is eentp tekenfilm zo dialoogrijk Leiit visuele grappen in pt gedrang komen. Ds dan nog bovendien, de jkst wordt ingesproken tor Nederlandse „stem- enmakers",die vaak een J'J^luid produceren dat niet e de getekende figuren bovendien nog zo rad praten meteen ge- akt stemmetje dat de staanbaarheid er onder dt, dan is daarmee al een nadelen van de over-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7