Koudenhoorn krijg» brug-verbinding "Nieuwbouw Rijnsburgse Flora ikost 76 miljoen gulden Bollendorp De Zilk istaat te kijk in eigen kerststal-bollenschuur Kerststukjes als een lust voor oog en hart Stroom gegadigden voor oude raadhuis van Leiderdorp A. H. Meerburg wethouder VEILING IN 1980 VOLTOOID PASTOOR DE JONG EN BOB JANSEN ZORGEN VOOR EEN FOLKLORISTISCHE TRADITIE l heeft LXJUl tijdjf i oogt, estelt In deze dagen verrijzen de jelijh kerststallen als sociale Ojwoningbouwsels in aller- eeïhande milieus. Eenvoudige, 1 Bos in een kwartier opgezette e een instant-stallen; soms een simpele aanduiding van „het Kerstgebeuren", imooiere groepen ook, Raaijgoedkope en dure, een bes/oj enkele keer zeer uitgebreide n désamenstellen, tot kostbaar dvieJaan toe. De kerststal beleeft ngeneen opleving, van hier tot vaflginder. Napolitiaans of Waafolkloristisch, dat zal mij leen zorg zijn, als het maar n stal is. Maar je vindt rniaiiniet gauw een traditionele compositie in een geheel eigen uitmonstering, zoals „dajde mensen van de Heilig "artparochie in De Zilk te ien krijgen. Dit jaar voor e tweede keer. Aanbren- ;er is pastoor Jac. de Jong, lie jaren geleden ergens in Yankrijk getroffen werd loor een „eigenstreekse ;erststal", waarin het hele lorpsleven scheen uitge- >eeld. Uitvoerder werd eZykjoud-Zilker Bob Jansen, -ee jaar terug nog doende verinet expressieve vakken op •ancta Maria en momenteel jonend in het Drentse fuur-Sleen. eeriPastoor De Jong had het destijds met Jansen over nieuwe kerststal voor de kerk en vertelde over de JYanse slager, de bakker en Vlorgjfle kastelein die hij uitge- vol ^fceeld naar die Franse stal besjiad zien lopen, ieder z'n aithfcigen gaven brengend. !te <J,Bob Jansen heeft dat idee n wvoor De Zilk uitgewerkt en reeggeplaatst in ons eigen dorp. yeml twee jaar komt de heer oirejansen een paar dagen iendhaar ons toe om aan z'n ideeën gestalte te geven, condjver het resultaat spreekt Dijnen tot in de verre omge- erzoiing", aldus pastoor De lerkjong. De stal stond er gisteren weer, in de H. Hartkapel, waar de weke- ijkse eucharistievieringen jehouden worden. Het is hu één grote stal, of liever ^en ouderwetse bollen schuur, want onder deze mstandigheden wordt het De Zilk geboren. Ien vindt er de vormen, gingjyerktuigen van weleer en 2 bollenstellingen in terug, iclusief de krokusbolletjes, debet verfpotje en het oude /oorkwastje. Door het achter- Hetyenster ziet de bewonder- ardelar het silhouet van De hetKilk, met de kerk, de 70,-jelden en de duinen. Alles 'erkleind uitgevoerd, zoals istoor De Jong en uitvoer- t Bob Jansen zeggen: )e komst van Christus :beurt nog altijd en over- Oe orgmele kerstsal van Oe Zilk al, ook hier, in ons dorp De Zilk". De middengroep met het Kind, Jozef en Maria is traditioneel, maar de kribbe wijkt al af van het geijkte patroon. Het „kindeke" ligt op een stapeltje draadbak- ken, waarin vroeger „lucht" werd gegeven aan de erin liggende bollen. Daarom heen staat de dorpse sa menleving, flexibele figuren met beweegbare handen en in staat om allerlei standen aan te nemen. Pastoor De Jong: „de herders worden door de dorpelingen hier herkend. Ze zeggen meteen: dat is Siem de stroper, of Leen, de oude bollenkweker die altijd op z'n knietjes heeft gelegen tussen de bloembedden". Inderdaad, daar staat de stroper met een frauduleus gevat ko nijntje, daar draalt ook de oude Leen. Er is een jon gen in spijkerbroek met het kruis over de schouder, om het leven en dé dood bij elkaar te houden. En dan de koningen. De zwarte vindt Jansen zelf de mooiste. Die komt niet met goud of zo, maar met rijst, wat voor hem leven bete kent. Een andere koning biedt zijn kroon aan, geeft z'n macht af, *ën de derde draagt een schaaltje met wierook. „Dat is een Rus; de grootste koning. Zeg maar: een Aziaat. Samen drukken ze de eenheid rond het kind van Bethlehem uit", vertelt de herder van de H. Hartkerk; „het is de bedoeling, dat we de stal- schuur elk jaar verder uitbreiden. De poppen van Jansen, die hij zelf heeft geboetseerd, in hout gebei teld en van kleren en schoenen voorzien (de kleding komt van gekregen en gevonden lapjes stof), hebber er alweer collega's bij gekregen: een kameel (gemaakt van een „camel" overjas ofwel houtjes-touw- tjesjas) en een kameeldrij ver, die wat dromerig naast z'n dier zit. Daar zijn ook twee kinderen, die elkaar vasthouden en naar de kribbe kijken. Daar moet nog veel meer gebeuren, vinden pastoor, Bob en de parochianen. Dat is van later zorg. Voorlopig heeft De Zilk een eigengereide stal die z'n weerga niet heeft: „en het heeft bijna geen cent gekost ook", voegt de pastoor aan het geheel toe. Zoiets bouwt Bob Jansen „als afscheidsgeschenk" in een paar dagen op. Het timmerwerk is van de heer C. Gommers en een paar dames die anoniem willen blijven, maar toch uitste kende hand- en spandienst en verleenden. Het is niet de mooiste, de grootste of de duurste, die Zilker stal van Bethlehem, maar wel één van de orgineelste. Ernaast komt een boek te staan waarin iedereen mag schrijven wat hij of zij van de stal vindt. Vorig jaar was het: „gran dioos, maar we missen nog de os". En „zijn er geen vrouwen in De Zilk?" Nou, laat dat maar aan Bob over, een volgend maal. Want, zoals hij zelf schreef: „geef uw inspiratie voor duizend en één dingen. Want we gaan ermee door, opdat we onszelf terugvin den op de plaats weer we thuis horen.bij de Heer". En in De Zilk zou ik zo denken. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De voorbereiding voor het Sinterklaasfeest mag dan veel tijd vergen voor het doen van inkopen, het maken van surprises en gedichten, het inpakken en heiligmannen plus pietermanknechten bestellen, het effenen van het pad voor het Kerstkind heeft ook weinig met rozen van doen. De heilige kersttijd, zoals we bij Dickens lezen, kan ons van binnen en buiten uithollen; omdat „de vrede in het hart moet dalen". Wat heeft dit nu met deze overzichtelijke plaat vol bezige vrouwen te maken? Ik zou het u nauwelijks kunnen vertellen. Het enige dat ik weet, is dat deze dames (en het waren er vele tientallen, aangevuld met enkele creatieve heren) woensdagavond in het Rijksherbarium aan de Leidse Schelpenkade bezig waren met het samenstellen van kerststukjes. Je kunt rustig zeggen „kerststukken", want het waren over het algemeen zeer forse stemmings-composities die onder het controlerend oog van de heer J. van der Zwan, voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw- en Plantkunde, tot stand kwamen. Al sinds onheuglijke tijden geeft deze Mij voor grote aantallen vrouwen cursussen in het bloemschikken. Met veel vrucht zelfs. Onder deze activiteiten valt ook het maken van kerststukjes; je hoeft alleen maar, als lid van de Mij doorgaans, een mes bij je te hebben. Het materiaal wordt dan verstrekt. De resultaten waren ook ditmaal hartveroverend en inspirerend. De heer Van der Zwan uit Voorschoten heeft er de handen en ogen vol aan, maar het doel is lonend: O denneboom zingen, met een eigengemaakt kerststuk in de geijkte esthetische vormen op tafel. Kerststukjes maken in het Rijksherbarium Kabeltelevisie in Warmond kost 14 gulden per maand WARMOND Het Warmondse Koudenhoorn zal in elk geval een vaste brugverbinding krijgen met de Gemeentehaven. De gemeenteraad be sloot gisteren de alternatieve mogelijkheden in de vorm van een pontveer of een tunnel verder buiten beschouwing te laten. Wel gaat men zich nader beraden op de diverse mogelijke bruggen. De financiële aspecten overheersten gisteravond in de raad bij de bespreking van de noodzakelijke ontsluiting van Koudenhoorn. De keuze tussen brug, tunnel of veerpont, werd wat vereenvou digd door de bedragen die erbij werden genoemd. De alternatieven varieerden in kosten van 860.000 gulden voor een pontverbinding tot bijna vijf miljoen voor een tunnel. De WD-fractie stelde voor de beslissing uit te stellen in afwachting van het verkrijgen van meer inzicht in de verdere inrichting van Koudenhoorn. De CDA- en PW- fracties wezen de WD echter op.eerder genomen besluiten waarin een spoedige oplossing werd afgedwongen. Het plan Lommerlust kon, nu het voor de derde keer in de raadsvergadering verscheen, worden vastgesteld. De alternatieve autoweg die door de WD-fractie werd voorgesteld, werd door de meerderheid van de raad onaanvaardbaar geacht in een woonwijk. De problemen op de Oranje Nassaulaan zullen ook daar moeten worden opgelost en niet worden verschoven naar een wijk waar een groot aantal kinderen zal moéten kunnen spelen. Ook de WD-fractie kon zich tesnlotte met het plan verenigen nadat er enkele kleine wijzigingen in de loop van het fietspad, het handhaven van een eilandje er. het respecte ren van enkele bomen waren toegezegd. Een lid van de WD-fractie stemde tegen het plan. De diskussies rond de aanleg van de kabel-tv vroegen zoveel tijd dat enkele raadsleden de zaal rond middernacht verlieten terwijl er nog enkele punten op de agenda prijkten. Met de toezegging dat de mogelijkheden tot beheer door de gebrui kers zullen worden onderzocht, konden uiteinde lijk alle raadsleden zich verenigen met de voorge stelde regelingen en verordeningen. Enkele raad sleden hadden veel moeite met de ondershandse aanbesteding van het karwei en de beperking van het net tot de Beatrixlaan. Burgemeester De Vreeze deelde daarop mede dat ondershandse aanbesteding wel degelijk voordelen kan hebben en dat de gemeente Katwijk, die voor Warmond handelt, over genoeg ervaring en kennis beschikt om een offerte van een aannemer juist te beoorde len. Het doortrekken van de kabel-tv naar het Oos teinde zou erg kostenverhogend werken temeer omdat de campinghouders hebben verklaard geen belangstelling te hebben voor kabel-tv op hun terreinen. Als veel caravans een aansluiiting zouden nemen zou het tarief waarschijnlijk gelijk kunnen blijven maar het doortrekken van de kabel voor een gering aantal woningen brengt voor alle aangeslotenen te veel kosten mee. Het tarief zal niet hoger worden dan 14 gulden per maand. „Als de kosten per aansluiting door meer deelnemers lager zouden worden kan dit bedrag wellicht in de toekomst worden gebruikt voor uitbreiding van het kabelnet", stelde de CDA- fractie voor. In de gemeente Warmond zal geen bedrag ineens worden gevraagd bij aansluiting, wel zal men 250 gulden moeten betalen als men later van de kabel-tv gebruik wil gaan maken Dit is een vergoeding voor de meerkosten die dan door de aannemer moeten worden gemaakt. IMA )TAD/REGIOLEIDSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 PAGINA 5 LEIDERDORP De stroom van gegadigden voor het oude raadhuis die bereid zijn meer dan het door de gemeenteraad vastgestelde bedrag van 850.000 gulden te betalen blijft aanhou den. Dit deelde wethouder J. Bezemer (PvdA) mede tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de begeleidings commissie „Oude Dorp". Hij voegde er aan toe, dat het gemeentebestuur niettemin blijft vasthouden aan het uit gangspunt dat de plaatselijke middenstand als eerste gega digde in aanmerking komt. De commissie sprak zich gister avond definitief uit voor een winkelconcentratie in het oude raaahuis gecombineerd met so ciaal-culturele voorzieningen. De suggestie uit het onlangs uitgebrachte CIMK-rapport, dat de bestaande winkels uit het Oude Dorp, met uitzondering van de winkels in de Oranje- wijk, zullen moeten verhuizen naar de nieuwe winkelconcen tratie. Op die manier hoopt men de zuigkracht van Winkelhof tegen te gaan. Om de aantrekke lijkheid van de winkelconcen tratie te vergroten vindt men een winkel met een zogenaamde trekkersfunctie noodzakelijk. Ook een postagentschap en een koffiebar moeten er op de bega ne grond komen. Boven het winkelcentrum in het raadhuis moeten de sociaal-culturele voorzieningen komen, waarbij men denkt aan een bejaarden- soos, cursusruimte, kinderop vang en een klein theater voor films. Het raadslid J. A. M. Gordijn (PPR) en enkele burgerleden vonden, dat het belang van de middenstanders boven dat van de bevolking werd gesteld. De heer Gordijn zal daarom een minderheidsrapport uitbren gen, waarin meer de nadruk op het sociaal-culturele aspect zal worden gelegd. Met dé'beeindi-" ging van de taak van de com missie in het zicht, stelden de burgerleden van de commissie, dat er behoefte bestaat aan de voortzetting van een overleg met het college van B en W over de leefbaarheidsaspecten van het Oude Dorp. Zij vonden una niem de raadsleden tegenover zich, die vonden, dat het be stuurlijk in de vorm van de verschillende raadscommissies zou worden doorkruist. LEIDERDORP Het CDA- raadslid A. H. Meerburg, sinds september in de raad vertegen woordigd, nam gisteravond de opengevallen plaats achter de collegetafel in. De raad aan vaardde unaniem zijn kandida tuur. Door een trieste omstan digheid, zoals burgemeester M. A. van der Have het uitdrukte, moest wegens het plotselinge overlijden van wethouder C. Gordijn tijdens de begrotings behandeling op 27 november in de vacature worden voorzien. De heer Meerburg, zoon van oud-wethouder Meerburg, zal de portefeuille van zijn voor ganger, ruimtelijke ordening en openbare werken en milieuza ken gaan beheren. Voorafgaan de aan de verkiezing werd het nieuwe gemeenteraadslid de heer A. Roest (CDA) geïnstal leerd. Aan het slot van deze korte extra raadsvergadering deelde burgemeester Van der Have me- de, dat het college voornemens is een adviesbureau in te scha kelen die het college behulp zaam zal zijn bij het uitwerken van ideeën voor de gecombi neerde bouw van een muziek- school en een bibliotheek. De - raad bleek op voorhand geen - bezwaar te hebben tegen het bedrag van 15.000,- a 20.000,- dat hiervoor moet worden uitgetrokken. De heer Van der Have stelde, dat ook andere vormen van expressie, zoals bijvoorbeeld een ballet school, een plaats in het nieuwe multi-functionele centrum zou kunnen krijgen. Aanleg Bernardusvelden kost Hazerswoude kleine 800 duizend gulden HAZERSWOUDE De aanleg van twee speelvelden en van een oefenterrein ten behoeve van de S.V. Bernardus gaat de gemeente Hazerswoude 778.148,- kosten. Van avond, wanneer er vanaf 20.00 uur vergadert wordt, moet de gemeenteraad over het voorstel van b. en w. beslissen. In eerste instantie wordt gestart met de aanleg van het genoemde aantal voetbalterreinen. In een later stadium kan worden overgegaan tot het aanleggen van een derde veld, dat tevens door de schooljeugd kan worden gebruikt. De S.V. Bernardus zal de kleedaccommodatie en het clubhuis voor eigen rekening bouwen. De Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij zal het werk ten uitvoer nemen. Reeds in het komende voorjaar hoopt men het inzaaien te kunnen laten plaatsvinden. De twee speelvelden zullen worden voorzien van een automati sche beregeningsinstallatie, om de onderhoudskosten in de toekomst te beperken. Het oefenveld zal een volledige voorlichtingsinstallatie krijgen. De totale kosten worden gedekt uit de reserve sportaccommo daties. Al eerder besloot de gemeenteraad tot de aankoop van de benodigde grond, waarop het plan zal worden verwezenlijkt. fSBURG Met het ondertekenen an een aannemingsovereenkomst met de Katwijkse bouwer v.d. Marei is wo gisteren de eertse stap gezet tot de de i realisatie van de nieuwe Flora Veiling irotóin de Rijnsburgse Kamphuizerpolder. H- Ook is gisteren bekend geworden dat verode EG een subsidie van 9,9 miljoen anulguiden heeft toegekend aan het bouw sel project. Een en ander betekent dat het nt v veilingpercentage van de leden binnen 0 de geraamde 5.4 procent kan blijven. Inli In november 1980 hoopt het Florabe- crijffstuur voor het eerst te kunnen veilen il3g*in het gigantische 80.000 m2 complex, en De stichtingsk06ten van de nieuwe Jt W veiling die per jaar 200 miljoen gulden om gaat zetten bedragen 76 miljoen gulden. Het nieuwe veilingcomplex wordt bijna twee keer zo groot als de oude Floravei ling. Hiermee is het huidige gebrek aan ruimte overduidelijk bewezen. Bij het ontwerp van het veilingcomplex is gekozen voor een moderne opzet met gescheiden aan- en afvoerzalen. Nu is het zo dat kopers en kwekers door elkaar moeten werken in de stank van de uitlaatgassen van de vele auto's die de veilinghallen het aanzien van een mierenhoop geven. In de aanvoerzaal worden de bloemen in de toekomst geregistreerd met be hulp van een computersysteem. Via transportbanden worden de wagens met de producten langs vier veiling- klokken gevoerd. De tribune in de veilingzaal biedt ruimte aan 440 kopers. „Achter de klok" komen de bloemen terecht in de „kopersstraten". Hiervan daan kunnen ze door de koper worden vervoerd naar hun plaats van bestem ming. Uitlaatgassen van auto's in het veilinggedeelte behoren vanaf 1980 in Rijnsburg tot het verleden. Opmerkelijk is de projectie van een bezoekersgalerij rond de veilingzalen. Bezoekers kunnen het hele veilingge- beuren en aan- en afvoer bekijken zonder hierbij in de weg te lopen. Het oude veilingcomplex aan de Floralaan wordt vermoedelijk verkocht aan de gemeente Rijnsburg die plannen heeft om woningen te bouwen op het Flora terrein. Bij het maken van de nieuw- bouwplannen heeft de bouwcommissie van het veil mg bestuur al rekening ge houden met de mogelijkheid op een vijfdaagse werkweek voor het veiling- personeel en de kopers en chauffeurs. Dit betekent dat de bloemen die op zaterdag niet geveild kunnen worden, op de andere dagen van de week aan bod komen. Het nieuwbouwcomplex is ook berekend op een behoorlij omzet stijging. .-.-f -

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5