Zoeterwoude verhoogt belasting op onroerend goed met tien procent Raadslid vraagt extra-uitkering gemeentefonds Denk aan de dieren Bomen enfj doorzagen. Kerst-inn Oegstgeest Nieuwe Noordwijk brochure Goochelen en toveren voor Boven Volta KORTWEG Gloedvol Goldtfusz-concert ALPHEN HAALT DE 50.000 INWONERS OP TUD Wassenaarse Vrouwenraad houdt informatieve avonden LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 ZOETERWOUDE De onroerend-goedbelasting in Zoeter woude zal komend Jaar niet met de door het college voorgestelde 13 procent worden verhoogd. Onder druk van het CDA moest het college gisteravond tijdens de begro tingsbehandeling 3 procent hiervan prijsgeven. Het CDA, dat eerder te kennen had gegeven liever de reserves van de gemeente aan te spreken kwam met een voorstel tot verhoging van 7 procent. Na fractieberaad ging ze met de 10 procent akkoord, met de waarschuwing dat ze een volgende keer niet weer zo snel door de knieën zou gaan. Van gemeentezijde is voorlopig het laatste woord gevallen wat betreft de door Noorlander Bouw bv doorgevoerde prijsverhogingen ten aanzien van woningen in bestemmings plan Westeinde II. In een gisterochtend binnengekomen brief kwam Noorlander na een herziene berekening op een prijsverhoging van 8526, wat een vermindering van ruim duizend gulden inhoudt. De WD voegde hieraan toe dat na deze mogelijk gebleken verlaging het verdere woord aan de bewoners zelf was. De definitieve instelling van de raadscommissie voor sport- recreatie- en jeugdzaken, waarin ook niet-raadsleden zitting hebben, is nu ook een feit PZ kwam met het terechte verwijt dat een aantal verenigingen, zoals Wouw en het Spinneweb, ondanks goede kontakten met de gemeente hierin niet voldoende vertegenwoordigd zijn. Kabeltelevisie Kabeltelevisie kan in de toekomst ook in Zoeterwoude gerealiseerd worden. De raad gaat namelijk akkoord met deelname aan de gemeenschappelijke regeling Antenne-ener gievoorziening Leiden en omgeving. Het college kon de verschillende bezwaren die in de raad gerezen waren wat betreft de gebrekkige informatie wegnemen. Het college voelt niets voor de door de raad voorgestelde tijdelijke oplossing voor het Dorpsplein.. Er waren stemmen opgegaan om in afwachting van de definitieve bestemming de grond te egaliseren en in te zaaien. B en W achten het niet verantwoord om temidden van enkele doorgangswegen een trapveldje aan te leggen. Na afsluiting van de vergadering werd er door de werkgroep accommodaties Dorp een rapport inzake het nijpende accom modatieprobleem van het verenigingsleven in het dorp aan het college aangeboden. Uiterst gedetailleerd schetst de werkgroep hierin de mogelijkheden die er op dit gebied aanwezig zijn. Zij hoopt dan ook binnen korte tijd haar rapport mondeling te mogen toelichten. De woningen van bouwer Noorlander in Westeinde II. WASSENAAR - Een halve eeaw oud zijn de twee knoestige eiken op bet landgoed van de lieer E. V. N. Louwman uit Wassenaar aan de Teylinger- horstlaan 2. Veel ouder zullen zij echter niet meer worden, want de Kroon beeft be slist dat de beer Louwman ze mag omhakken, omdat ze een obstakel vormen op de aanwezige oprit Hiermee is een eind gekomen aan een juridi sche steekspel, waarbij de twee eiken de inzet waren. Ruim tweeëneen half jaar hebben de procedures in beslag genomen. Een simpel ver zoek van de heer Louwman aan B en W van Wasse naar om door verwijdering van de beide bomen de mogelijkheid te scheppen ein delijk eens met de auto tot voor het huis te kun nen rijden, werd afgewezen. De bewoners en de bezoekers zouden dus halverwege het pad de auto moeten verlaten, en de weg te voet moeten ver volgen. Er kwam zelfs een besluit aan te pas waar in een beroep werd gedaan op een artikel in de politieverorde ning. Het heette dat het rooien van de desbetref- fende bomen het natuurschoon ter plaatse zou scha den". Een tweede brief, tevens be zwaarschrift van de heer Louw man, had het col lege niet van het tegendeel kunnen overtuigen. Dat de bomen zich op een achterpad be vinden en niet vanaf de openba re weg kunnen worden waarge nomen kon B en W niet vermur wen alsnog an ders te besluiten. Dat besluit komt echter in een to taal ander licht te staan, wanneer men weet dat een van de Wasse- naarse gemeente lijke diensten van plan is geweest de riolering voor de, op het terrein aanwezige, tuin- woning onder de oprit te laten lo- aangevoerde gument van tuurschoon wel gehand kon blijven, een gemeentelijk organisatie zei W had overwogej de bomen te ver, wijderen. f Omdat B en V yt de heer Louiïfj man niet tijdij op de hoogt), hebben gesteltin c van de mogelijk ker heid om, oiwor grond van eeihan artikel in de Bos in c wet, tegen de eer! inst sfe beslissing var) sim het college in beLhe roep te gaai mo< heeft de Raaa goe van State beslaenk ten om aan df san- kroon het adviei aan uit te brengen} een het besluit vanginc de gemeente Was folk senaar nietig ti een verklaren. öjeen heer LouwmaA niet heeft zijn vreugcorc pen. Daarvoor de uitgesprokenere hadden dan alle over het feit „da de i hem recht is gejHar daan". Voor dezien verliezende partijjde t B en W van Was- bomen in de om geving van het pad gerooid moe ten worden. Zou den ze ongemoeid senaar, is het gelaten worden, (schrale troost dan zouden ze in dat de ieder geval bin- Louwman nen afzienbare voorgesteld tijd zijn af gestor- overleg met ven. Toen ver\rol- gemeente gelijkoud gens bleek, dat soortige bomen tetwei de riolering op planten als verjnet een andere wijze vanging van dèSan kon worden aan- gekapte eikenjwor gelegd, vroeg de Maar dan natuur-Slee heer Louwman hjk wel op eerfPasi zich af of het andereplaats. Je 1- OEGSTGEEST De afgelopen Jaren is er te Oegstgeest al enkele malen een Kerst-inn georganiseerd door onder meer het Dienst verleningscentrum en de Stichting Jeugd en Jongerenwerk. Men vond echter dat dit gebeuren op een ietwat te smalle basis plaatsvond en zo kwam de wens naar voren dit Jaar het aantal groeperingen in de organisatie uit te breiden. Reeds in september begonnen de voorbereidingen voor de Kerst- inn, die op 26 december, Tweede Kerstdag, in het gemeentecentrum aan de Lijtweg te Oegstgeest wordt gehouden. Aan het kerstgebeu ren werken mee de gezamenlijke kerken van Oegstgeest, de hervormde vrouwendienst, het katholiek vrouwengilde, het jeugd- en studentenpastoraat, het DVC en de SJJO, scouting Oegstgeest, trefpunt Oegstgeest, de U.V.V., Ned. Christen Vrouwenbond, Oecumenische werkgroep ontwikkelingssamenwerking, bejaar dencentrum Rustenborch en de werkgroep Bloem wijk. Niet alleen zo maar een Kerst-Inn maar derhalve een hartverwarmende kerstviering met een aantrekkelijk programma vol hoogtepunten. Alle werkers die het „feest" hebben voorbereid hopen dat iedereen even komt aanwippen om de „gezamenlijke" Kerstsfeer te proeven. Het programma vermeldt (vanaf de opening 11 uur 's morgens) o.m. een Kerst-bingo (11.30), het nuttigen van soep en brood (12.00), filmvoorstellingen (12.30). Een levend ganzebordspel (13.00), het optreden van een Marokkaanse muziekgroep met een Marokkaans hapje en drankje (14.00), nóg een Kerst-bingo (15.30) en samenzang (17.00). Tijdens de avonduren kan er gevolksdanst worden. De Kerst-inn sluit de poorten nu 22.00 uur. NOORDWIJK - De nieuwe informatiebrochure van het Noordwijkse VW is van de persen gekomen. Het druk werkje is qua opzet en uitvoe ring niet veel anders dan de editie van vorig Jaar. Wel is er voor het toeristische gidsje een nieuw titelblad ontworpen. Het nieuwe boekje bevat 12 pagina's informatie over het re creatief karakter van de bad plaats. Daarna volgen 9 pagi na's met toeristische tips in en om Noordwijk. Ook is er een overzicht van congresfacilitei ten en horecabedrijven, inge deeld in categorieën. Van elk bedrijf een kleurenfoto en be hoorlijk wat informatie. Ten slotte een bijgewerkte prijslijst, plattegrond en plaatselijke in formatie van apotheken tot kerkdiensten. De nieuwe uitga ve telt 76 pagina's waarvan de oplage is verhoogd van 35.000 tot 50.000. De Noordwijk-bro- chure wordt verspreid via de Nederlandse VW-kantoren en het Nationaal Bureau voor Toe risme. De brochure is gratis verkrijgbaar bij het Noordwijk se VW. NOORDWIJK Om aan de jeugd wat ontspanning te bie den in de kerstvakantie en te vens tot steun voor een goed doel, wordt donderdag, 28 de cember in het Lido-theater een tovermiddag en goochelshow georganiseerd. Deze begint om half drie. Een viertal nationale en interna tionale prijswinnaars van offi ciële goochelcongressen van de Nederlandse Magische Unie en I.B.M. zullen op deze kindermid dag hun jeugdshows presente ren. Amarco en de kinderclown Pipo zorgen voor komische in termezzo's, terwijl Arie West geest de muzikale omlijsting en flessenact voor z'n rekening neemt. Het programma is ge schikt voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. Alle artiesten treden belangeloos op. De toe- gangs-prijs bedraagt 3.50. De totale opbrengst is bestemd voor Boven-Volta, het ontwik kelingsproject waarvoor Noord- wijk zich heeft ingezet. Behalve de kinderen zijn uiteraard ook volwassenen welkom. Kaarten zijn te bekomen bij: Boekhandel Vein der Meer, Vuurtorenplein 10; Kunstnijver- heidsboetiek „Artistique", Hoofdstraat 89; Vink's Sigaren- handel, Wilhelminastraat 63 en Drogisterij De Koning, Rederij kersplein 11. Verder voor zover nog voorradig op de uitvoe ringsdag aan de kassa van het Lido-theater. Citydienst In de Lutherse Kerk aan de Lutherse Burg wal wordt op 24 december om elf uur 's avonds een city- dienst gehouden. Ds. Huisman spreekt dan over:„0,God, mij niet gezien". Medewerking wordt verder verleend door de gebroeders Brouwer, trom pet en het Interkerkelijk Jeugdkoor Amsterdam. Sa menzang vanaf tien voor elf. RIJNSBURG De Flora-band heeft haar jaarlijkse kerstverlo ting weer achter de rug. De prijzen hiervoor kunnen afge haald worden bij W. L. v. d. Gugten, Noordeinde 5, Rijns burg (brandweer kazerne). Dit het liefst vanavond van 19.30—21.30 uur. De nummers van de loten zijn: 6, 446, 790, 458, 262, 912, 597, 944, 1450, 1930, 1844, 1974, 1679, 1532,1771, 1412,2129, 2076,2301, 2950, 2588, 2675, 2738,2724,3106, 3870, 3117, 3230, 3922, 3446,3560, 3264, 4306, 4140, 4364, 4956,4926, 4290,4213 en 4358. Sassenheim Het Goldtfusz- concert gisteravond in de Her vormde kerk van Sassenheim waaraan meewerkten het be kende Zaans Cantatekoor o.l.v. Jan Pasveer en de organist Cor Brandenburg, droeg wel een bijzonder karakter. Het kan het best gekarakteriseerd worden als een Advent-versper, al ont brak de evangelielezing, die inhaerent is aan een vesper. Het goed opgekomen publiek genoot van de koorzang, die voornamelijk bestond uit Christmas Hymns en carrols, afgewisseld met eveneens een kerstprogramma op het orgel. Geopend werd met op het orgel van J. S. Bach „Wie schön leuchtet der Morgenstern", waarna het koor zingend de kerk binnenkwam met „Once in Royal Davids City" van David Willcocks, waarvan het laatste couplet door het publiek werd meegezongen. Na twee variaties van „Heiligh, saligh Bethlehem" van Gisbert Steenwick, zong het koor „Hymne Creator alme si- derum", waarmee de liefheb bers van Gregoriaans aan hun trekken kwamen. Hierna bracht het koor van Wiliam Mathias, een hedendaagse componist. Sir Christemas" was nogal fors van toon, maar fijnzinnig werd gezongen „Alleluia" van Ran- dell Thompson. Mooi klonk op het orgel de twee variaties van J. S. Bach „In dulci jubilo". Van de twee vol gende liederen van Philip Led ger, werd van het eerste „O little town of Bethlehem" weer het laatste couplet door het publiek meegezongen, wat ook het geval was bij het bekende „Hark, the herald angels sing" van David Willcocks. Het „Ding dong! Mer rily on high" van dezelfde com ponist was het laatste nummer voor de pauze. Na de pauze begon de organist met „Vom Himmel hoch da kom ich her" van Marpurg, en „Es ist eind Rose entsprungen" van Brahms, wat heel goed tot z'n recht kwam evenals „Cornet Voluntary" van Henry Heron. Na van David Wilcocks „The First Nowell" en „Quelle est cette odeur, agréable?", besloot Brandenburg met twee koralen van Siegfried Reda: „Es kommt ein Schiff geladen"en „Wie schön leuchtet der Mor® stern" bijzonder gevoelvol tolkt, waarna het koor be, met „O come, all ye fait! waarvan de twee laatste i pletten weer door allen meegezongen. Tot slot kreegfe, koor, voor haar fraaie vera king van het kerstrepertoirelf; de organist een welverdiend h plaus. Het volgende GoIdtfusz-con<r is op vrijdag 26 januari. DiL een orgelconcert dat verzolj wordt door Albert de Klerk Haarlem. ALPHEN AAN DEN RIJN Nog 37 inwoners is de gemeente Alphen aan den Rijn verwijderd van de 50.000. Dat werd gisteren bekend gemaakt aan het begin van de begro tingsbehandeling. Het aantal dat zich onlangs in Alphen heeft gevestigd en nog zal vestigen, maar nog formeel moet worden ingeschreven wettigt de verwachting dat de 50.000e voor 1 januari kan worden geregistreerd. Daarom is het welhaast zeker dat Alphen de 4,5 miljoen gulden extra uit het gemeentefonds kan toucheren. Het is paktisch ook zeker dat een deel hiervan direkt ten goede zal komen aan alle inwoners. Wethouder Goed- Bchu i>ms' Kmc Men onroerendgoedbelasting wat minder niet onmogelijk om van de verhoging sterk te verhogen. Hoewel Goedhart 1 of 2 procent af te doen. De minder nog geen concrete toezegging deed sterke verhoging zal bepaald worden nam hij zijn voorstel (verhoging van aan de hand van het exacte aantal 8,5%) terug en kondigde een nieuw inwoners per 1 januari, voorstel aan dat in de commissie van Een andere belastjng, de hondenbelas- financiën van de komende maand en ting, ging gisteren extra omhoog. Met tarieven. Voor éën hond moet 70,-Inch betaald worden (was 60,-), Voor dehet 1 tweede hond 105,- (was 80,-), voorfcwa de derde hond 140,- (was 80,-). Helens tarief voor een hond van een bejaardeiar i bleef gehandhaafd op 35,- en hetKilk. kenneltarief ging van 50,- naar 70,-.feldi LEIDSCHENDAM „Komt Leidschendam ook in aanmerking voor een extra-uitkering van het gemeentefonds die volgens een brief van de staatssecretaris van binnenlandse zaken waarschijn lijk circa 125 duizend gulden moet bedragen en waarom hebben burgemeester en wethouders deze brief, gedateerd 1 december, niet aan de orde gesteld bij het vaststellen van de begroting voor 1979". Aldus schriftelijke vragen aan het college van B. en W. van Leidschendam van de heren J. A. W, Pohlkamp en E. R. de Lange van Gemeentebelangen Leidschendam. De raadsleden vragen tevens in hoeverre deze brief de uitgangspunten van de begroting beïnvloedt zoals in de nota van aanbieding werd weergegeven. Verder wordt gevraagd of het in Leidschendam bekend is dat B. en W. van Voorburg de gemeenteraad medio december op de hoogte heeft gebracht van een extra-uitkering uit het gemeente fonds van 193 duizend 715 gulden. Volgens de brief van de staatssecretaris wordt de uitkering per inwoner met 80 ct. verhoogd wat voor Leidschendam een extraatje van 126 duizend 900 gulden betekent. WASSENAAR De Wasse naarse Vrouwenraad organi-, seert in de maanden Januari, februari en maart drie informa tieve avonden. Dit met het oog op de komende verkiezingen voor het Europese parlement. De avonden worden gehouden in het NPB-gebouw aan de Lan ge Kerkdam en beginnen om 20.00 uur. Mevrouw A. van Bordum-Buis- man, lid van het nationale comi té Europese verkiezingen houdt op dinsdag 23 januari een alge mene inleiding over „Het be stuur van de Europese Gemeen schap". Donderdag 15 februari spreekt mevrouw B. Groensmit- van der Kalle, oud lid van de Tweede Kamer voor de CHU over „De sociale positie van de vrouw in de verschillende lid staten van de Europese Ge meenschap". Op de derde avond op 22 maart treedt als preekster op de journaliste me vrouw Dr. An Salomonson. Zij is lid van de buitenlandse redak- tie van NRC-Handelsblad en haar onderwerp zal zijn „De toekomst van de Europese Ge meenschap". Op alle avonden is er gelegenheid tot discussie. Dikke bontgevoerde jassen en deze foto hebben zelfs de hoof- gels geworden; zijn verendek echt lederen handschoenen be- den stevig ingepakt tegen de bleek hem nog onvoldoende te schermen ons tegen de vries- snijdende kou. Maar wat te den- beschermen tegen de ijzige kou kou, die zich ditmaal niet heeft ken van de zeevogel, die diep uit het oosten. Verkleumd zat gehouden pan de officiële intre- ineengekropen door de man het dier op het strand, totdat de de van Koning Winter op de 21- links wordt vetroeteld. De poot- twee wandelaars met hond zich ste december. De heren op ies van het dier waren tot ijspe- over hem ontfermden. OEGSTGEEST De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst geest houdt op donderdag 28 december een filmmidag voor kinderen van 6 tot 16 jaar. Om 13.30 wordt er voor de jeugd van 6 tot 10 jaar de film „Klein Duimpje" gedraaid en om 15.30 uur wordt er voor de jeugd van 10 tot 16 jaar de film „Big Red, de trouwe metgezel" gedraaid. Voor beide films bedraagt de toegangsprijs is 1 gulden. De filmiddag wordt gehouden in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. Op donderdag 4 janua ri houdt de SJJO in het Ge meentecentrum een opdrach- tenspel voor kinderen van 6 tot 16 jaar. Aanvang 14.00 en de toegangsprijs bedraagt 1 gul den. KORTWEG LISSE In de Dienstencen trum aan de Eikenlaan wordt op tweede kerstdag een „kerst- inn" gehouden. Om 14.00 uur begint een programma dat be staat uit samenzang, koorzang en voordrachten. LISSE Het vormingscentrum Qbus geeft maandag 8 januari een cursus „Doe-het- zelf". De cursus is bestemd voor jonge mensen tot 30 jaar. Het accent ligt op het leren omgaan met electrische apparatuur en het verrichten van reparaties en het maken van gebruiksvoor werpen. De kosten van de Doe- het-zelf cursus bedragen 15 gul den per maand. LEIDERDORP Het Jonge renkoor „De Menswording" zal een aantal speciale Kerst-jonge- rendiensten verzorgen onder het thema „samen geloven - samen blij zijn". De Kerst-jon- gerendiensten zijn op vrijdag 22 december om 19,30 uur in de pyramide van Leytenrode, za terdag 23 december om 19.00 uur in de Meerburgkerk te Zoe terwoude, Kerstnacht in de Menswordingkerk om 24.00 uur (kaarten uitverkocht), maandag 25 december om 12.00 uur in de Menswordingkerk, dinsdag 26 december om 10.30 uur in de kapel van het St. Elisabeth- ziekenhuis en zondag 31 decem ber om 11.30 in de Kerk van Jacobus de Meerdere te Oude Wetering. Langer zwemmen op één kaartje' LEIDSCHENDAM In kerstvakantie mag in het zw< bad „De Fluit" in Leidsch dam iedereen weer twee i zwemmen op één kaartje. H zwembad is 24, 25 en 26 dec* F.' ber gesloten, op 27, 28 en 1 december open van 9 tot 17 en zaterdag 30 december 9 tot 15 uur. Oudejaarsdag nieuwjaarsdag is het zweml gesloten, maar 3, 4 en 5 janu weer open van 9 tot 17 uur op woensdag 3 en vrijdag januari ook 's avonds kwart over 7 tot 10 uur. dames-sportinstuiven en jeugd-sportinstuiven komen verband met toernooien in sporthal te vervallen. Het tri men op zaterdagmorgen half 9 tot 10 uur gaat nor door evenals de ski-gymnast^ van half 11 tot 12 uur. Wassenaarse Raa) van Kerken geef j cursus over J „Oecumene'' WASSENAAR De Cl commissie van de Wassei Raad van Kerken heeft 1979 weer een programma o| steld voor een cursus „De mene", bestaande uit avonden. van Vrijdagavond 12 januari wo fisfc de problematiek rondom de «real reldraad van kerken besproklin door dr. A. W. Houtepen, R Ook theoloog, kenner van de werdde 1 raad. Op vrijdag 26 janutfulc wordt door dr. Th. C. Fredei proj se, theoloog, oud-predikant Vtveil Wassenaar, gesproken oióe j „Oecumene in de bijbel". Inli In t tingen zijn verder te verkriji stui bij mevrouw drs. L. Haselaj ia h te Winkel tel. 01751-12254 en De dhr. H.Hilgeman, publicist Veil senaarse Raad van Kerken, l_ 01751-17580.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4