Leidse Paardendagen derug in Andere opzet zorgenomdureo}^ Schouwburgkaartje wordt duurder LEIDSE BURGERS SCHRIJVEN EIGEN GESCHIEDENIS Stijlloze gospelavond O H -■ ftD Lcht maanden geëist tegen eidse sportschoolhouder Oliepriisverlin^iiinr *Lluï in j|]s f)om Verstandig met energie. 'n Alfa Romeo bij UAM kopen... hadu'tnóg beter gewild? JItJLËUML AD LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 DECFMBER 1978 PAGINA 3 REIDEN Een kaartje voor de lidse Schouwburg zal met ingang i 1 januari hoogst waarschijnlijk Ettelijke guldens meer gaan kosten, (lit is het gevolg van de verhoging lan de BTW op toegangsbewijzen van I naar 18 procent. Voor de Leidse Ichouwburg betekent dat een kosten stijging van bijna 100.000 gulden voor Wethouder Schoute stelde in de Schouwburgcommissie gisteren dat er niets anders opzit dan de verhoging van de BTW door te berekenen in de prijs van de kaartjes. Schouwburgdi recteur Van Dam is fel gekant tegen een verhoging. „De toegangsprijzen in Leiden zijn toch al extreem hoog, dat komt omdat we niet zoveel plaatsen hebben. Ik vraag me af of een prijsver hoging wel sociaal verantwoord is. Daar benadeel je de economisch zwakkeren mee", aldus de heer Van Dam gisteren. De heer B. P. Hageman, vertegenwoordiger van de Volksuni versiteit K&O stelde voor om de prijsverhoging te laten variëren van voorstelling tot voorstelling en van rang tot rang. Met name de goedkope re plaatsen in de schouwburg zouden volgens de heer Hageman moeten worden beschermd. Wethouder Schoute zegde toe deze mogelijkheden te zullen bestuderen. komen tot een nauwere samenwerk ing tussen de schouwburg en het LAK-theater. Dat houdt in dat de vertegenwoordigers van beide thea ters regelmatig bij elkaar zullen ko men om de programma's en andere produkties zo efficiënt mogelijk te verdelen en verder gezamenlijke acti viteiten zullen proberen te ontplooien. riei OW] I Jl [DEN De stichting dse Paardendagen" heeft 0 niet laten ontmoedigen ir het debacle van het eerste ir haar georganiseerde paar- icht. isportevenement in maart Italli jaar. Ook volgend jaar en> len eind maart en begin Bisp' het paard en de paardes- se sft gedurende vier dagen cen- n |^1 staan in de Leidse Groe- .y grdhallen. Wel is gekozen Bn 0r een andere opzet van het kindele gebeuren. jeUgibelangrijkste oorzaken voor 5e p mislukken van de eerste jidse Paardendagen" zijn de 7.50 le toegangsprijzen en de voor doorsnee-publiek weinig in- ssante dressuurproeven. die vervloedige mate in het pro- nma zaten, aan te wijzen, ijk de eerste dag van het dit gehouden evenement werd organisatie geconfronteerd een directe uitzending van .voetbalwedstrijd op de tele- fy e hetgeen vele potentiële toe- "eP[)uwers aan huis kluisterde. kc gend jaar zal een herhaling deze strop worden voorko- n, door het evenement don- 1 öidag 29, vrijdag 30 en zater- 31 maart en zondag 1 april louden. Dit heeft tevens als rdeel dat meer gezinnen zul- overwegen in het weekeinde bezoekje aan de „Leidse •dendagen" te brengen. Ook vergeleken met het eerste lement aanzienlijke veria- n 2 se s nak, egens ontvoering van 9-jarig meisje ging van de toegangsprijzen zal een en ander in de hand werken, aldus heeft de organisatie gere deneerd. De toegangsprijzen va riëren tussen de drie gulden en de zeven gulden vijftig. Een halvering van de toegangsprij zen van de eerste „Leidse Paar dendagen" derhalve. Met name door het heffen van populaire toegangsprijzen acht de directeur van de Groenoord- hallen, A. de Jong, een van de organisatoren, de kans op een tweede mislukking van de Leidse Paardendagen niet zo groot. Gerekend wordt op onge veer tienduizend bezoekers, on geveer vijfduizend meer dan er dit jaar kwamen. Het programma dat de Leidse Paardendagen volgend jaar biedt is meer afgestemd op de smaak van het grote publiek. De openingsavond, donderdag 29 maart, is geheel gereserveerd voor het showrijden. Een groot aantal aangespannen paarden zullen in de ring verschijnen voor het zogenaamde figuurrij den. Het programma wordt af gewisseld met muziek en het optreden van majorettes. Een geheel nieuw element m deze „Leidse Paardendagen" is de paardenveiling die vrijdag 30 maart onder leiding van een heuse veilingmeester en onder notarieel toezicht zal plaatsheb ben. „Op die manier willen wij een geheel andere groep van paardenliefhebbers de hallen in krijgen", aldus Groenoordhal- len-directeur De Jong. Ook wordt overwogen in de Runder hal een tentoonstelling van oude koetsen in te richten. Geduren de het gehele evenement staan er in de Groenoordhal kraamp jes waar van alles voor het paard aan de man wordt ge bracht. Klapstuk van de tweede „Leidse Paardendagen" is het spring- toernooi van de Nederlandse Hippische Sportbond. Het neus je van de zalm van hippisch Nederland zal zondag 1 april strijden om de door de stichting „Leidse Paardendagen" be schikbaar gestelde Zilveren Sleutel. Groenoordhallen-directeur De Jong denkt naar schatting vijf jaar nodig te hebben om „De Leidse Paardendagen" te laten uitgroeien tot een van de be kendste indoor-paardensport- manifestaties in Nederland. „Het niveau van de grote in doors kunnen we nu nog niet bereiken omdat we de bekend heid nog niet hebben. Daarom is het zaak om de entreeprijzen zo laag mogelijk te houden, waardoor we veel mensen bin nenkrijgen. We moeten eerst een naam opbouwen in hippisch Nederland. Daar hebben we de vorige keer geen rekening mee- gehouden." gulden voor de „Crisis in Leiden" LEIDEN „Zeg Koos, de melkboer wordt lastig, hij zegt dat hij zaterdag zijn geld moet hebben anders gaat hij naar de politie." Koos keek zijn vrouw eens raar aan: „Wat denkt die vent wel, dat ik het geld op mijn rug heb groeien. „Ja maar," antwoordde de vrouw angstig, „hij zegt dat hij anders niet meer aan de deur komt en waar moeten we dan de boodschappen van daan halen?" „Nou en waar ik dan," sprak Koos veront schuldigend. „Ik maak de laat ste tijd meer uren. maar ik blijf wel op hetzelfde loon staan. Twee jaar geleden ver diende ik nog 28 gulden, maai moest 45 uren maken. Een jaar geleden verdiende ik maar 20 gulden en kon toen ook maar 25 uur werken. Nu moet ik wel 7 uur meer werken, maar ver dien nog steeds die 20 gulden. Wie betaalt die 7 uur uit?"Drie keer raden wanneer dit ge sprek tussen Koos en Greet plaatsvond. Voor de wat oude re lezer zal het niet zo'n moei lijk puzzeltje zijn om dat te achterhalen. Maar diegenen, die wat later zijn geboren zal het wel enige hoofdbrekens kosten. Daarom hebben we ook dat boekje uitgegeven „Leiden in crisis" waarin het allemaal te lezen staat. Ditmaal geen ver haal over de heren industrië len, de gegoede bwgers of een geschiedenis waarin de Uni versiteit centraal staat, maar een relaas van de Leidse tex tielarbeiders, de bouwvak kers, de bonendopsters, de me taalarbeiders, de huisvrou wen, de kleine winkeliers, de werklozen. Kortom: al die mensen die nooit tot de ge schiedenisboekjes zijn doorge drongen. Erik Habold en Cor Smit zijn tevreden over dat resultaat. Samen met nog acht andere mensen hebben zij in juni '77 de koppen bij elkaar gestoken met als doel de Leidse geschiedenis tussen de twee wereldoorlogen in de vorm van een boekje te doen herleven. Hiertoe hadden zij in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 de Pro jectgroep Leidse Geschiedenis opgericht, een groep die voor dien uit louter studenten be stond en zich op eerdere da tum al had beziggehouden met het oude Leiden tussen 185U en 1914. Ook daarvan is een aardig boekje verschenen. Dit maal echter waren het juist niet de studenten, maar de Leidse burgers zelf die mee hebben geholpen om de ge schiedenis van de crisisjaren te schrijven. Enigszins verlegen komen Erik en Cor het boekje aanbie den. In een brief hadden zij reeds aangekondigd dat hun in een gele omslag en via de offset-methode vervaardigde 48 pagina's tellende verslag niet als gratis exemplaar toe gestuurd kon worden. „Helaas zijn we door financiële nood gedwongen, niet in staat u een gratis exemplaar van het boekje te geven,schreven zij. Drie piek vooreen interessant boek over de crisis in Leiden is natuurlijk geen geld en als die jongens daai-om vragen dan betalen we dat gewoon. Crisis of geen crisis.... De Projectgroep Leidse Ge schiedenis heeft geen weten schappelijk werk geschreven over de crisisjaren van de gewone Leidse man. Het is veeleer een makkelijk lees baar verhaal geworden, zoals dat de laatste tijd door een aantal landelijke weekbladen wordt verkocht naar aanlei ding van het verschijnen van de zoveelste jaargang. Een im pressie van hoe het toen was. Niet de geschiedenis van het doorgezaagde weesmeisje of de lady-killer Landru, maar van Koos en Greet Leinen, een echtpaai- met vier kinderen, dat in 1932 (de oplossing van het raadsel) rond moest zien te komen van 20 gulden in de week. Koos werkt als wever bij Zaalbergen Greet verdient wat bij haar „Mevrouw". Greet daarover: „Wat denk jij dan, dat ik bij die mooie me vrouw van me. met mijn grote teen zit te spelen. In die tien jaar dat ik nu al bij dat mens werk, heb ik er nog geen cent bijgekregen. Laatst zegt ze te gen mij: Greet ik wil niet meer zien dat je de plintjes vergeet, ik heb zo een ander voor je hoor. En denk je dat ik dat leuk vind?" Boeiend is het te lezen over het verzet, de werkverschaf fing, de werkloosheid en het ontstaan van woningbouwver enigingen in de stad. Verreweg de meeste woningwetwonin gen (inclusief de gemeentewo ningen) van voor de tweede wereldoorlog werden voor 1928 opgeleverd. Te weten on geveer 60van de rond 3600 woningen van voor 1939. Dat was destijds wel nodig, want de mensen leefden destijds in zeer behoeftige omstandighe den. in merendeels krotten. Het laatste hoofdstuk is een interview met de in 1910 in Leiden geboren heer Harte- veld. Harteveld komt uit een gezin van 15 kinderen. In het gesprek dat hij met de mensen van de projectgroep heeft ge voerd, vertelt hij over zijn leven, zijn familie, zijn school en zijn werk. Over zijn moeder zegt hij dat ze hard heeft moeten sappelen om rond te komen. „Ze heeft ook veel bonen ge dopt. Getrouwde vrouwen werkten voor thuis. Ander werk was er haast alleen voor ongetrouwde vrouwen. Ze heeft eigenlijk nooit geleefd, ze heeft altijd gewerkt. Het was me anders ook een groot gezin: 15 kinderen, dat is toch veel? Maar dat ging zo in die tijd. Je kreeg dan ook veel gauwer slijtage. Toen ze stierf, was ze zestig en was ze hele maal op. „Crisis in Leiden" kost drie gulden en is te krijgen bij verschillende boekhandels in de stad en bij het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree straat 66. Doe het snel, want de oplage is erg klein. PETER VIERING ADVERTENTIE TTERDAM/LEIDEN - De cier van justitie in Rotter- d, tnr. L. Janssen, heeft gis- en acht maanden gevange- straf geëist tegen een 49-jari- maar van een sportschool Leiden. De man stond te- it omdat hij eind september meegewerkt aan de ontvoe- van de 9-jarige Angelique het meisje vier dagen in sportschool verborgen had gouden. zaak tegen de 25-jarige ifdverdachte Percy uit Schie- n, zal op 11 januari door de htbank worden behandeld. te had de ontvoering op touw et om, zo bleek tijdens de Angelique's stief zusje te 'ijingen contact met hem op te ;n. Henneke en haar zusje la werkten voor hem in een bordeel. Henneke was een paar weken uit het "deel verdwenen. Met de ont- iring van haar stiefzusje Ge hoopte Percy, volgens de offi cier, de „zeer lucratieve prosti- tuée", weer in zijn macht te krijgen. Gerda werd gedwongen Angeli que van school te halen. „Als je niet meewerkt, gebeuren er ongelukken met je ouders", zo had de Leidenaar Percy horen zeggen. De sportschoolhouder was op 27 september met Gerda en Percy naar de school in Schiedam gegaan om het kind uit School te halen. „Ik zag er geen kwaad in. Haai- eigen zusje was er toch bij", zo verklaarde de Leidenaar voor de recht bank. Het meisje werd naar de sportschool van hem in Leiden gebracht, waar het vier dagen werd vastgehouden. In die vier dagen werd de moeder van An gelique herhaalde malen telefo nisch door Percy bedreigd. „Waarom hebt u het hele stel er niet uitgedonderd". vroeg mr. Janssen aan de verdachte. De sportschoolhouder antwoordde dat hij bang was geweest dat Percy en zijn broers, die deel uitmaken van een beruchte mis- dadigersfamilie, zijn sport school in brand zouden steken. De officier, die geen ander mo tief voor zijn daden kon vinden, hield het erop, dat de verdachte zich had laten meeslepen en uit angst voor represailles geen eind aan de situatie had durven maken. Na vier dagen speuren en aftappen van telefoons slaag de de politie erin het meisje te vinden. „Pas toen de politie voor de deur stond realiseerde ik me wat er aan de hand was", zo hield de Leidenaar vol. Volgens de advocate van de sportschoolhouder kon niet worden bewezen dat hij opzette lijk aan de ontvoering had mee gewerkt. Zij pleitte voor een aanzienlijk lagere straf dan de eis van de officier van justitie. Uitspraak 4 januari. '^Oü^SpercentdmjMCTi Een reden te meer om zuinig te zijn met wat we hebben. Zuinig met energie. Niet alleen thuis, maar ook op de weg en op uw werk.'t Is in uw eigen belang. Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken. Wintercursus De Universiteit van Kopenhagen organiseert van 3 januari tot 31 januari 1979 in nauwe samenwerking met enkele Amerikaanse Universiteiten een win tercursus over de juri dische, psychologische en sociologische aspecten van „Cri minal Justice". In 1973 werd een dergelijke cursus mede door de Universiteit van Leiden georganiseerd. Gezien de historische banden is het voor een beperkt aantal Nederlan ders mogelijk in deze cursus te participeren tegen de aantrekkelijke prijs van 1460 per maand. Hierin zijn begrepen de cursus en excursies binnen Denemarken en Zweden, ook huisvesting en ontbijt en vervoer. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij dr. Albert R. Hauber, Criminologisch Instituut, Hugo de Grootstraat 27, Leiden, telefoon 071—149641, toestel 238 of thuis, Zijdesingel 23, Leidschendam, telefoon 070—278846. Bij de genoemde adres sen kan men zich eveneens opgeven voor de wintercursus. Opgave uiterlijk tot 20 december. Politie De Leidse hoofdagent H. Gerling is met ingang van 1 januari 1979 benoemd tot inspecteur van gemeentepolitie tevens plaatsvervangend korpschef in Nieuwegein. De heer Gerling begor. zijn carrière bij de politie in 1966, toen hij in dienst trad bij het Leidse politiekorps als adspirant. In 1972 werd hij bevorderd tot hoofdagent. Vanaf 1976 volgde de heer Gerling als extraneus de opleiding tot inspecteur van politie aan de Nederlandse Politie Academie in Apel doorn, een opleiding die hij dezer dagen met succes afrondde. Kerstnachtdienst Het Leger des Heils houdt zondagavond 24 december vanaf elf uur een kerstnachtdienst in de Vredeskerk in Leiden aan de Vollenhovenkade 21. Medewerking verlenen de brassband van de Leidse politie onder leiding van Cees Brugsma en de zangbrigade van het korps Leiden onder leiding van Piet de la Rie. Voorganger in de dienst is kapitein R. Poppema. Doozie Voozie De driemans-formatie „Doozie Voozie" treedt vanavond op in sociëteit „Mirakel" in clubhuis ,,'t Breehuys" aan de Breestraat. De groep speelt geïmproviseerde swing, blues en klassieke muziek. Hetgeen de groep ten gehore brengt, doet denken aan muziek van Santana en Frank Zappa. Het optreden begint om half tien. De toegangsprijs bedraagt een gulden vijftig. Vrouwen Kerst-inn Het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn opent Tweede Kerst dag zijn poorten voor een Kerst-inn waarbij alle Leidse vrouwen met of zonder hun kinderen welkom zijn. De Kerst-inn begint om half acht. Er wordt muziek gemaakt, gezongen en gedanst. LEIDEN Gisteravond waren de gospelliefhebbers aan de beurt in een sober versierde en karig bezette Stadsgehoorzaal. Tot onze niet geringe teleurstel ling bleek echter de ontwikke ling van de gospel, die we enige tijd uit het oog verloren had den, alweer verder in de rich ting van de stijlloze vercom mercialisering te zijn gegaan. De presentatrice, een EO-om- roepster van wie de naam ons ontschoten is, schroomde zelfs niet om tot drie keer toe open lijk reklame te maken, de pla tenhoes in de hand. Wij luisterden af en toe nog met enig plezier naar Len Magee, omdat men zijn teksten enige originaliteit niet kan ontzeggen. Het vervelende bij zijn perfor mance was. dat alle muziek van de tape kwam, wat tot Toppop- achtige effekten leidde, en bo vendien dat er op de tapes vaak sprake was van overarrange- ment. Bij vlagen lieten The Burning Candles en The Challengers mooie harmonieën en verdienst elijke arrangementen horen, maar over het algemeen was hier imitatie troef. De kroon spanden The Burning Candles wel met hun nauwelijks be werkte versie van het Hallelu jah uit de Messiah van Handel; we vonden het buitengewoon lelijk. Een treffende opmerking hoor den we van een toehoorster, die volkomen terecht de veel te harde percussie kritiseerde: het leek af en toe wel alsof de drummers en trommelaars het liefst voor de zangers hadden gestaan. Eén puntje van kritiek nog over de presentatie: Len Magee zijn onbetekende verbale inleidink jes werden geheel (onnodig) ver taald; naar de inhoud van de meestal niet verstaanbare En gelse en Nederlandse songtek sten moest het publiek groten deels raden. Aardigheid kreeg de zaal er pas in, toen de tradi tionele kerstliederenmedley daar was. Door massaal mee te zingen liet het publiek merken te verlangen naar de gewone kerstdiensten. Nog drie nach tjes slapen. 1 ARIE DE RU Aan de P C. Hooftlaan 12 is de nieuwe lagere en kleuter school van de Eerste Leidse Schoolvereniging in gebruik ge nomen. Eerder was deze school gehuisvest aan het Noordeinde 1. Aan de Maredijk 13b is het polyester verwerkend bedrijf van G. Logeman, opgeheven. Aan het Levensdaal zal nog dit jaar worden begonnen met de bouw van een showroom met kantoorruimte en een woonhuis door het automobielbedrijf Huisman. De nieuwbouw komt op de plaats waar tot voor kort nog een viertal aan de bestem- Economisch wel en wee ming onttrokken woningen stond. In het pand aan de Beesten markt waarin eerder „De Witte Prijzenhal" was gevestigd komt, na een ingrijpende verbouwing, een filiaal van het restaurant concern „Mac Donald". Het res- taurant zal 110 zitplaatsen be vatten en in totaal aan 40 perso nen, zowel full- als parttime, werkverschaffen. LEIDEN Ondertrouwd: M. M. A. Balk en B. Minke; E. E. A. Dijxhoorn en M T. C. Versteegh; F. P M. Buck en M. L. E Braat; R van der Horst en A. Bronsgeest; A. J J. M. Boeren en K. E. Schenk; W S Hemenk en C. van Putten; L. Boer en N. Kornalijnslij per; D Sjerp en C. H. Tielen; J. Kruis en G. Pelt; M. H. Jorissen en G. Verhoog Getrouwd P Paulus en M. van Deelen; F L Selier en A. E. P van Heijningen; J. Brugman en S. S. Hermans: A. E V Bakker en M. A. van Eek van de Sluijs; H. C. Wetting en M J C Devilee; R. B. Hazenberg en P. M. Ceinola; D. C. H. Endeveld en F. A. Hekman Geboren Daniëlle Louise, d v. C. Kaffa en L. H. Pijnnaken. Henrica Cornelia, d.v. A. Hillebrand en T D M. Tisseur. Corine, d.v. G. Hasenoot en C. D Varkevisser Overleden A. van Beelen. geb. 12 juli 1910, echtgenote van J van Stigt; L de Mooi), geb. 20 juni 1923. echtgenote van H. Boom; T J Wildenboer. geb 19 maart 1903, gehuwd geweest met C. Kleyne; A. Minnee. geb. 17 okt. 1914. echtgenote van C. Nekeman; C N. Boot geb. 6 juli 1925. man ADVERTENTIE Vondellaan 45 tel. 071 - 769303* Sassenheim Hoofdstraat 81tel 02S22 1 91 24*

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3