MENU'S UIT HETJAAR NUL nen aan tafel genietend van een "eenvoudige" maaltijd. ven een houtskoolvuur of bereidden ze hem rechtstreeks op houtskool. Pp hoogtij dagen lieten zich bij zo'n visje de volgende sauzen denken: Peper, lavas, koriander, munt, gedroogde wijnruit, gekookte kweepeer, honing, wijn en olie. Verwarmen en binden met meel. Ofwel: Peper, lavas, Syrische sumak, gedroogde munt, wijnruitbessen, dooiers van gekookte eieren, mulsum, azijn en olie. Dit alles stampen, mengen en koken. Ondertussen naderden de drie wijzen uit het Oosten. Die deden zich, wanneer ze 's avonds onder de Bethlehem-waarts snel lende ster hun tentenkamp hadden laten opslaan, misschien te goed aan kip op Nu- midische wijze, een gerecht waarvan vooral de zwarte koning Kaspar gewatertand zal hebben. Maak de kip schoon, kook haar en neem haar uit het water. Besprenkel haar met duivelsdrek en peper. Rooster haar. Stamp peper, komijn, korianderzaad, wijnruit, Jeri- chodadels en pijnboomnootjes fijn. Bevoch tigen met azijn, honing, vissaus en olie. Goed mengen. Wanneer het kookt, binden met meel en dan over de kip gieten. Het geheel bestrooien met peper en daarna op dienen. Serveer er een salade bij van kwee peren, moerbij en granaatappelen, kersen, vijgen, walnoten en hazelnoot. Simeon op zijn beurt, de rechtvaardige en godvrezende die bij de besnijdenis des He ren jubelde: ..Mijn ogen hebben Uw zalig heid gezien",'zou ter viering van het feit tot zijn vrouw dit verzoek hebben kunnen richten: Wikkel een gans in een deeg. gemaakt van olie en meel. om de smaak, de voedings waarde en het vet va$t te houden, en bak. hem in de oven. Maal< er een saus bij van peper, karwij, komijn, selderiezaad, tijm, ui, duivelsdrekwortel, geroosterde pijnboom nootjes, honing, azijn en olie. Ofwel, deze Simeon, „verwachtende de ver troosting Israëls", zou tegen zijn vrouw hebben gezegd: Kook een lam in vissaus en olie, maak ver volgens inkervingen in de huid, giet er een mengsel van peper, duivelsdrek, vissaus en een weinig olie over en rooster het. Be vochtigen met hetzelfde vocht, bestrooien met peper en zo opdienen. Ook moogt ge het vlees van een gemest kalf stoven in een saus van peper, lavas, selderiezaad, ko mijn, orega, gedroogde ui, rozijnen, honing, olie en ingekookte wijn. De beproeving van de vlucht naar Egypte, weg van Herodus' moordlust, volgde. Door de leegte van de Sinai moet de reis zijn gegaan en alweer bestond de enige leef tocht uit gedroogde vis, uit belegen kaas die men uittrok in azijn met tijm wanneer hij te oud en te zout was geworden, uit gerstebrood en misschien zelfs uit gepekel de sprinkhanen. De Egyptenaren ondertus sen zouden de komst van de belangrijke gasten, hadden ze die onderkend, luister hebben bijgezet met een recept als het vol gende: Dood het gevogelte door het via de snavel in de kop te priemen. Het moet belegen zijn, niet vers, maar adellijk. Kook vet, op de wei levend gevogelte en wel jong, dat zijn stem al gebruiken kan. Kook groente. Leg die in een schaal en daarop het vlees van het gevogelte. Doe hele druiven in de bouillon en snijd, wanneer alles aan de kook is, het gerecht fijn. Serveer als toe spijs groenten, ingelegd in pekel, vermengd met sterk geurende kruiden of vruchten, in gelegd in een mengsel van twee delen wijn en één deel azijn of in honing. Daarbij olij ven, ingelegd met olie, azijn, koriander, mint en wijnruit. Als lekkernij golden rozeblaadjes. De meest welriekende bloemen wreef men in een vij zel .fijn; daaraan voegde men gekookte her senen van gevogelte, dooiers van hardge kookte eiefen, olijfolie, vissaus, peper en wijn toe. De grap is dat de meeste hierbo ven beschreven recepten uit het jaar nul de vreetpartij van keizer Augustus gemaks halve buiten beschouwing gelaten ge makkelijk na te maken zijn. Bijna alle be nodigde ingrediënten kan men nog kopen Annona.het departement van de graandlstributle in Rome. in behoorlijk toegeruste winkels van van daag. Alleen die verdraaide garum, liqua- men of vissaus waar het om draait... Maar zelfs die valt te bereiden en wel aldus: gemest en gebraden gevogelte, dit alles ge kruid met koriander, look, uien, dille, anijs zaad, peper, tijm, venkel, komijn en wilde marjolein, met duivelsdrek, kalmoes, selde- riezaden, azijn, ingekookte wijn en vooral garum of liquamen, de vermaarde vissaus die in geen enkel recept ontbreken mag. Nagerechten Meelspijzen, notentaarten, fruit en gebak. Wijnen Faiernum van een eeuw oud uit het jaar waarin Optimius consul was, namelijk 121 voor Christus, het beste wijnjaar dat Cam- panië ooit gekend heeft. Terwijl in Rome de voorbereidingen voor deze smulpartij getroffen werden, zouden Jozef en Maria op hun trektocht van Naza reth naar Bethlehem met verschrikkelijk' veel minder genoegen hebben moeten ne men. Arme mensen op reis voedden zich in het Palestina van die dagen met: Gerstebrood; gezouten, in de zon gedroog de vis; uien; olijven; kaas die gestremd werd met het sap van de vijgeboom; bloe men van de wilde distel; zaden van de tij loos; ezelinnemelk ofwel de gestremde melk uit de lebmaag van kalveren. Vijgetak jes, tijm of gestampte noten van de pijn boom voegden aroma toe. Na zo'n dieet zou de herberg van Bethle hem een paradijs geweest zijn. Als daar in tegenstelling tot wat Lukas 2:7 bericht wel plaats voor hen was geweest, zou den Jozef en Maria met een gerecht als het volgende weer op krachten hebben kunnen komen. Kook linzen. Neem een andere pan en doe daar schoongemaakte kastanjes in. Voeg water en een weinig ruwe soda toe. Zet het op het vuur. Wanneer het kookt, doe dan in een vijzel peper, komijn, koriander zaad, munt, wijnruit, duivelsdrekwortel en polei. Stamp dit fijn. Vocht het aan met azijn, voeg honing en vissaus toe en giet het over de kastanjes. Voeg daaraan olie toe, breng het aan de kook, roer het goed en vermeng dan het geheel met de linzen. Toegegeven, het is geen vetpot. Maar een maaltijd die louter bestond uit een schotel groenten zonder vlees, gold in zo'n herberg dan ook als kost xvoor de armsten der ar men. Had de kastelein een voorgevoel ge had van het feestelijke dat te gebeuren stond; hij zou Jozef en Maria wellicht ver gast hebben op een lekkernij uit zijn keu ken van deze receptuur: Been stukjes vlees van kalf, jonge geit of lam uit,■f rol'ze op, bind ze samen en doe ze in de oven. Laat ze bruin worden, haal ze eruit en droog ze op een rooster met zacht vuur, maar zorg dat ze niet aanbran den. Stamp peper, lavas, cyperus en ko mijn. Leng dit aan met vissaus en doe het Neem pekel, zo sterk dat een ei erin blijft drijven. Doe nu in een aarden - pot de pe kel, de vismassa, voeg orega toe en zet al les op een flink vuur totdat het kookt en dik begint te worden. Eventueel ingekookte wijn toevoegen. Laat het koel worden, zeef tot het helder is, laat het maanden in de zon staan fermenteren, onderwijl regelmatig roerend... en klaar is de vissaus. jaar van ons gehele leven we met tafelen door, heeft de en denker Franz Werfel eens uitge- Hetgeen hem de verzuchting ont- ,Onze tragediën, onze zielsstrijd, de in onze geest woeden, onze ge en kunstzinnige belevenissen ne- tijd in beslag. Hoeveel er niet gesproken en geschre- deze grootse gevoelens die ons In verrijken, terwijl men aan de be- jkste en duurzaamste bezigheid het j- met een hooghartig zwijgen voorbij Dit is een huichelarij en preutsheid nze voorouders niet kenden, want zij jouwden de maaltijd terecht als hqt Ipunt van hun dagen eh werk", jdeze uitspraak een rechtvaardiging wat nu volgen gaat: een ver van smulpaperij. De gebruikelijke die de vreugde der feestdagen ple- p verhogen, zullen echter niet ter tafel n. Nee, uitgangspunt is de vraag hoe indertijd de aanvang van onze jaartel- jou hebben gevierd, als men de alom- Ide betekenis van dq gebeurtenissen had kunnen bevroeden, uit het jaar nul, zogezegd. En ze leerzame kost. Aandacht, almaar voor de inwendige mens is geen uit het luilekkerland van onze Men wist er indertijd ook Jomeinse keizer Augustus bijvoorbeeld in die dagen een gebod uitging gehele wereld beschreven moest hetgeen Jozef met Maria deqd de stad Davids die Bethlehem ge wordt, omdat hij uit het huis en ge- van David was. Welk banket zou ustus hebben aangericht, wanneer hem de blijde boodschap had- in plaats van aan de her- En wanneer hij ervoor open had ge- natuurlijk. De zeden van zijn tijd en zouden om een feestmaal hebben gevraagd. ig: zeeëgels, verse oesters, gaap- en Lazaruskleppen, lijsters met gemeste hoenderen en een ge- van oesters en mosselen met zwarte eikels van de zee-eik. gang dezelfde, maar anders bereide, voorgerechten zoals man- zoete gaapschelpen, zee-ane- snippen, lendestukken van zee- gemest gevogelte in deegpas- een tweede schotel met vijge stekel- en purperslakken. gerookte zwijnskop, zeeban- 'paling, goudbrasem, rog, makreel, to- kreeft en garnalen), nogmaals een ge- van varkensuiers, gebraden eenden endefricassee, gebraden haas en weer geheel met de vleesstukken in een pan. Als ze gekookt zijn, neem dan de vleesstukken er uit, droog ze en dien ze op zonder saus, maar wel bestrooid met peper. De gulle herbergier zou dit maal bespren keld hebben met een lichte wijn van de Saron, versneden met twee delen warm wa ter, op smaak gebracht met kruiden, rozij nen, druiven of honing, dan wel met peper en zout. Er was echter geen plaats in de herberg, gelijk we weten, en dus werd het de grot die de herders tot stal diende. Daar moet het eerste kerstmaal van een barre soberheid zijn geweest. De mensen in het veld aten hun graan vaak rauw door de aren in de hand te rollen om ze van het kaf te scheiden. Ook roosterde men het, kookte men het tot een dikke sap of stoof de men het met groente waaraan uitge smolten boter werd toegevoegd. Sprinkha nen en wilde honing zorgden voor variatie. Na verwijdering van kop, vleugels en poten bakte men de sprinkhanen in uitgésmolten boter, vervaardigd van gezuiverde room. Maar misschien hadden de herders geluk in de vorm van een verse zoetwatervis. Dan roosterden ze hem aan een houten spit bo- Een Romeinse slagerswinkel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 29