Koninklijk Slot in Warschau herrijst uit oude brokstukken Geen luchtkasti maar een nationaal symbool Le sp I js 5tC A u Sinds bl|na 34 |aar Is Warschau weer de hoofdstad van een herboren Polen. De stad Is niet meer zo bleek als tien jaar geleden en zelfs wie nauwkeurig kl|kt ziet nauwelijks nog de wat vergeten rimpels die een langdurige en hevige ziekte verraden. Warschau, vooral in de laatste oorlogsmaanden voor een groot deel met de grond gelijk gemaakt Is, Is zijn verwondingen te boven gekomen. De stad heeft weer een frisse blos, al Is het niet meer het oude Warschau geworden dat zich voor de oorlog klein-Parljs kon noemen. Een Poolse dichter zucht nog steeds: „Geef me een oude steen, zodat Ik me weer In Warschau voel". Er zijn niet veel oude stenen meer In Warschau. De vernietiging van het |oodse getto In mei 1943, de verbeten strijd van de Warschause opstandelingen tegen de Duitse bezetter In de late zomer van 1944 en de stelselmatige vernietiging van de stad daartoe tot aan de bevrijding hebben hier en daar nog littekens achtergelaten, In de harten van de mensen, In de straten en op de pleinen van de stad. Maar de Polen zijn In 1945 met nieuwe moed begonnen, zoals zij dat ook In 1918 al hadden gedaan. Deze keer namen zij de wederopbouw van hun hoofdstad op de koop •toe, ook al moest die wederopbouw van de grond af aan beginnen. Wie over de markt van de oude stad loopt, of in de straatjes er rondomheen, zou bijna vergeten dat de renaissance- en barokgevels die hij ziet, er dertig jaar geleden nog niet stonden. Totdat men ergens op een hoek een paar schilders bezig ziet met in de ene hand een oude foto of vergeelde prent en in de andere een verfkwast waarmee ze de oorspronkelijke motieven op de muren schilderen. Steen voor steen wordt de geschiedenis in Warschau vanaf de grond opgebouwd, verfstreek voor verfstreek wordt de oude Poolse hoofdstad gerestaureerd, wordt de Poolse trots hersteld. Het hart van Warschau is het Slotplein, waar sinds mensenheugenis twee monumenten behoren te staan. Het eerste is, hoog 'op een pilaar, het standbeeld van koning Zygmunt lil, dat er twaalf jaar na zijn dood, in 1644, werd neergezet. Precies driehonderd jaar later, in 1944, werd het door een Duitse granaat van zijn hoge voetstuk geschoten en de koning Zygmunt die nu het kruis ter bescherming van Polen boven de oude en de nieuwe stad uit heft, staat er pas weer sinds 1949. .Vijfentwintig jaar lang heeft Zygmunt alléén op het Slotplein moeten staan, zonder de achtergrond van het tweede, eigenlijk veel belangrijker monument: het imposante Koninklijk Slot dat koning Zygmunt III sinds 1596, het jaar waarin hij de oude hoofdstad Krakau verliet, heeft bewoond. Het Koninklijk Slot heeft zijn eerste koninklijke bezitter nauwelijks overleeft. Kort nadat koning Zygmunt van zijn ouil geschoten was werd het Slot door de bezetters opgeblazen. Pas sinds de zomer van 1974 staat de facade van het Slot weer dominerend in het centrum van Warschau, herbouwd alsof er nauwelijks iets gebeurd is, met het jaartal 1622 levensgroot onder het uurwerk in de klokketoren om te onderstrepen, dat wat daarné - soms stijlloos, doorgaans in voor de Polen weinig eervoile tijden - erbij gebouwd werd, door de restaurateurs met opzet is weggelaten. Want het Koninklijk Slot is niet een paleis of kasteel als vele andere. Voor het Poolse volk is het een nationaal symbool, een teken van de Poolse wederopstanding. Spiegelbeeld Het wel en wee van het Poolse volk is eeuwenlang weerspiegeld in de rijkdom en in het verval,van het Koninklijk Slot. In het Slot werd tot oorlog, wapenstilstand of vrede besloten, maar "moest soms ook een verpletterende nederlaag worden erkend. Zoals bijvoorbeeld in 1795, toen Rusland. Oostenrijk en Pruisen het koninkrijk Polen als dobbelaars onder elkaar verdeelden. Polen was van de landkaart geveegd en in het Slot werden enkele vertrekken ingericht als biljartzaal voor de Pruisische officieren. Toen elf jaar later, in 1806, Napoleon met zijn leger - op doortocht naar Moskou - Warschau was binnengetrokken, schreef een Pool mismoedig in zijn dagboek: "Het in alle opzichten belangrijkste en tegelijkertijd treurigste van alle gebouwen in Warschau is het Slot. Wanneer je de binnenhof van het Slot betreedt, wanneer je er doorheen loopt en je je eigen voetstappen hoort weerkaatsen tegen de muren van het rechthoekige gebouw, wanneer je geen enkel levend wezen aantreft waar vroeger duizenden hovelingen en dignitarissen heen en weer snelden, dan word je gegrepen door de gedachte aan de nietigheid van de menselijke grootheid, dan besef je, dat je je in een politiek graf bevindt". Bij tv*»e opstanden, in 1830 en in 1861, werd het Slot opnieuw middelpunt van de Poolse geschiedenis. Maar de opstanden mislukten. Op 8 april 1861 werden op het Slotplein meer dan honderd Polen door Russische soldaten doodgeschoten. Het Slot werd voornamelijk als kazerne voor de soldaten van de tsaar gebruikt, maar voor het Poolse volk bleef het 't symbool van zijn verleden en van zijn geschiedenis. Vaders zeiden tegen hun kinderen dat zij misschien de dag zouden beleven, waarop de Poolse vlag opnieuw op de Slottoren zou wapperen. Die dag kwam, toen op 11 november 1918 de wit-rode vlag aankondigde dat Polen weer onafhankelijk was en Warschau opnieuw hoofdstad was geworden. Een van de eerste besluiten van de ministerraad luidde, dat het Slot in zijn oude luister moest worden hersteld. De Sovjetrussische regering stuurde de meubels, schilderijen, beeldhouwwerken en wandtapijten terug die in de loop van ahderhalve eeuw waren weggeroofd. Het Slot werd de residentie van de president. Tot de vroege ochtend van 1 september 1939. Besluit van Hitler Do vernietiging van het Koninklijk Slot was evenals de verwoesting van Warschau niet het gevolg Van oorlogshandelingen of een daad van misdadige willekeur. Het was een bewuste politieke beslissing die door Hitier persoonlijk genomen werd. Hitier wilde Polen en het Poolse volk niet alleen van de landkaart vegen, maar ook uit de geschiedenis on de Europese traditie laten verdwijnen. Daarom werd het Slot, symbool van het Poolse nationalisme en de Poolse onafhankelijkheid, tot de totale verwoesting veroordeeld. Op 17 september 1939 bleven de wijzers van de grote klok in de Slottoren op kwart over elf staan. Tengevolge van een van de zwaarste bombardementen uit de eerste oorlogsdagen stond het Slot in brand. Na een oproep via de radio door de burgemeester van Warschau kwamen honderden vrijwilligers ondanks het bombardement en felle beschietingen bij het blussingswerk heipen. Het Slot kon worden gered en de inwoners van Warschau begonnen nog vóórdat de Duitse bezetters er erg in hadden met de herstelwerkzaamheden aan hun Slot. De optimisten hoopten dat zij elkaar nog datzelfde jaar in de koninklijke vertrekken een vrolijk Kerstmis zouden kunnen wensen. De Polen wisten toen nog niet dat het vonnis over het Slot al geveld was. Men was dan ook verbaasd toen de bezetters in de tweede helft van oktober iedereeen verboden het Slot te betreden. Niemand kon toen al vermoeden dat Hitier besloten had het Poolse volk, zijn kuituur en zijn geschiedenis totaal te vernietigen. Opnieuw zou het lot van het Slot bepaald worden door het lot van het land. Uit een dagboeknotitie van Generalgouvemeur Hans Frank blijkt, dat Hitier hem in een persoonlijk gesprek op 4 oktober 1939 de opdracht gaf het Slot te vernietigen, nadat de kunstschatten naar Duitsland waren overgebracht. Een week later kwam Hans Frank in Warschau aan. Zijn eerste gang was naar het Slot, waar hij in de troonzaal eigenhandig de zilveren Poolse adelaar van het baldakijn naar beneden haaide. Ontmanteling De bezetters deden het "gründlich": er werden kunsthistorici ingeschakeld, experts op het gebied van ontmanteling, slopersploegen uit Duitsland. De Duitse "burgemeester" van Warschau; Dengel, liet veel schilderijen en meubels uit het Slot naar zijn geboortestad Würzberg transporteren. Een deel van het interieur verdween in de woningen van hoge Gestapo-officieren in Lublin en Radom. De belangrijkste stukken bestemde Frank voor zichzelf: hij stuurde ze als geschenk naar de hoogste partijbonzen in Duitsland. Toen de Polen begrepen dat het einde van het Slot in zicht was, begonnen zij een van de meest opmerkelijke en tegelijkertijd meest gevaarlijke ondernemingen uit hun geschiedenis. Onder leiding van de directeur van het Nationale Museum, professor Stanislaw Lorentz, startte een reddingsactie zonder weerga. Poolse hoogleraren, conservators, supposten, hulparbeiders, kortom alle Polen die door de bezetter bij de ontmanteling te hulp werden geroepen steunden de actie. In broodtrommeltjes en aktentassen, in een krant gewikkeld of slim verborgen onder een winterjas werden kleine kunstvoorwerpenen fragmenten van pilaren of wandversieringen het Slot uitgesmokkeld. In totaal konden vierduizend fragmenten gered worden; meer dan driehonderd schilderijen, zestig bronzen en marmeren beelden, tien kachels uit de achttiende eeuw, de zuilen uit 'de Slotkapel en ongeveer vijftien deuren werden, doorgaans in kleine onderdelen, maar soms in hun geheel, het Slot uitgesmokkeld. De honderden mensen die aan de actie "Redt het Slot" meededen riskeerden voortdurend hun vrijheid. Maar evenals na de deling van Polen was de bevolking ook nu vastbesloten om het symbool van de natie en het symbool van het volk in betere tijd in zijn volle luister te herstellen. In de maand november van het jaar 1939 was de plundering van het Slot vrijwel voltooid. Geen van de Duitse experts scheen zich erover te verbazen, dat de geroofde buit geringer was dan men had kunnen denken. Toen het Slot zo goed als leeg stond, kwam een Duits bataljon, gewapend met electronische boormachines, een week lang het Slot "bewerken". In alle muren en pilaren werden op ooghoogte en op gezette afstanden gaten geboord die met dynamietstaven moesten worden gevuld. De voltrekking van het vonnis liet echter op zich wachten. Uitstel betekende geen afstel. In 1945 wist het Sovjetrussische leger in Krakau beslag te leggen op documenten die het zogenaamde plan-Pabst betroffen. Op bevel van Hitier persoonlijk had een aantal architecten uit Würzburg een schets gemaakt van "de nieuwe Duitse stad Warschau", bestemd voor 120.000 Duitsers die het "Deutschtum" in Polen moesten vertegenwoordigen. Op de andere oever van de Weichsel moesten barakken gebouwd worden voor 80.000 Poolse dwangarbeiders. Volgens hetzelfde plan moesten alle historische gebouwen, paleizen en kerken vernietigd worden. Op de plaats waar het Slot stond moest een protsering gebouw komen te staan, van waaruit het "Deutsche Osten" bestuurd zou worden. Op 1 augustus 1944 kwam de bevolking van Warschau in opstand en voerde twee maanden lang een uitzichtloze strijd tegen de bezetters. Nadat de opstand was neergeslagen, begonnen speciale vernietigingsbrigades met een bijna krankzinnige precisie Hitiers bevel om "Warschau met de grond gelijk te maken" uit te voeren. Aan de vooravond van de bevrijding van Warschau, in december 1944, werd het bevel tot de executie van het Slot gegeven. Honderden kilo's dynamiet zorgden ervoor dat het oeroude Koninklijk Slot vermoeid en uitgemergeld tot een immense puinhoop ineenzakte. Zoals vroeger al vaker gebeurd was, deelde het Slot het lot .van de hoofdstad van Polen. Wederopstanding Wat er nog restte van de bevolking van Warschau was 'al vóór de executie van het Slot geëvacueerd. Toch doemden na de immense ontploffing op het Slotplein vanuit alle hoeken en gaten Polen op, die van tussen de brandende en rokende puinhopen brokstukken van het Slot opraapten en mee naar huis namen. Evenals vroeger waren ook nu de Polen weer vastberaden om "na de bevrijding" het Slot in zijn vroegere luister te herstellen. Die bevrijding kwam op 17 januari 1945 en vrijwel onmiddellijk begon men met de berging van de grote brokstukken die niemand mee naar huis had kunnen nemen. Gedurende de eerste jaren na de oorlog hadden de Polen voor een volledige wederopbouw van het Slot geen geld. Men deed echter wat men kon. De kelders van het Slot werden zo goed en zo kwaad als het ging gerestaureerd. Ook de prachtige Koninklijke Bibliotheek werd weer opgebouwd, maar de zestienduizend boeken die de tsaren nog naar Rusland hadden gehaald bleven in Kiev, tot op de huidige dag. Veel andere kunstschatten werden uit het buitenland teruggehaald om straks het Slot weer in zijn oorspronkelijke staat te kunnen herstellen. In januari 1971 besloten partij en regering van Polen het Slot weer op te bouwen. Er was echter nog steeds geen geld in de staatskas. Een appél aan alle Polen in binnen- en buitenland (één op de vier Polen woont buiten zijn vaderland) bracht echter uitkomst: niet alleen miljoenen Poolse zloty, maar ook duizenden Poolse dollars, ponden, marken en franks zorgden ervoor dat op 19 juli 1974 de muren van het Slot weer overeind stonden, als in 1622. Sindsdien is men druk bezig met het inwendig herstel van het Slot. Dat duurt lang, met name omdat men heei bewust zoveel mogelijk gebruik maakt van de oude technieken uit de periodes waarin de verschillende oorspronkelijke delen van het Slot werden gebouwd. De gewelven bijvoorbeeld, die uit de veertiende eeuw stamden, zijn opnieuw gemaakt van materiaal dat in de veertiende eeuw bekend was en met methodes die toen werden toegepast. Het vensterglas is het resultaat van handwerk en.er zitten dus luchtbellen in. De trappen in het herboren Slot zijn gemaakt van hetzelfde Carrara-marmer en dezelfde steen uit Kielce als in het oorspronkelijke Slot het geval was. Het meest indrukwekkende van het herboren Slot is echter dat in alle muren en pilaren, in alle wandversieringen en op alle vloeren de oorspronkelijke fragmenten en brokstukken zijn ingevoegd die in 1939 en in 1944 door de bevolking van Warschau zijn gered, uit het door de Duitsers bezette Slot en uit de brandende puinhopen van het geëxecuteerde symbool van hun vaderland. Men hoopt, dat het over een jaar of twee oude luister is herstelt 'zal dan opnieuw de residentie van de presi van Polen zijn, maar een museum dat Polet anderen zal confronter met de geschiedenis Slot en dus van Polen verwacht vijfduizend bezoekers per dag en berekend, dat kaartjes ongeveer drie maandei tevoren zullen moeten worden aangevraagd. Het Slot zal opnieuw spiegel, getuige en syr zijn van de geschieden het Poolse volk. Evena Polen is ook het Slot zijn as verrezen. Polen het Slot zijn niet te scheiden. Ic l\ »ep]e koos cht Inspi ir te l Car eerst lusse I va< I1" eid dooi V

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22