Sies Uilkema gelooft liet in complot tegen Wereldkampioen Heiden Voorlopige schorsing voor Hugo Hovenkamp Eriks heerst op marathon Dtto/tOtO Tips voor Nootdorp Carambole speelt gelijk weer /mm Italiaanse winst op Spanje: 1-0 oze tongen beweren dat de nieuwe startmethode bij een Noors complot is om de ongenaakbare Eric Heiden van zijn troon te kunnen stoten, spraakzame trainer-coach van de Noren, in Larvik voedsel aan die geruchten „Onze Amerikaanse vriend zal wel vreemd Tenmann stond toen na de zoveelste alcoholische wankel op zijn benen, dat zijn uitspraken nauwe- oesten worden genomen. Dat doet Sies Uilkema, omer bij de wereldkampioen op bezoek is geweest, „Het is onzin om te beweren dat Eric Heiden die nieuwe startmethode zal worden en het is om daar een complot achter te bevroeden. Heiden ewoon aan die nieuwe startmethode aan. Hij zal er moeite mee hebben." t, waar de sprintploeg de schaatsinterland te- doorwegen zwaar teleur- beleefde Sies Uilkema oogst onplezierige week. er vanuit Gothenburg, de jonge Fries met groot een toernooi had nauwelijks gearri- of de griep sloeg toe. aan de interland was zelfs aan kijken niet toe. omdat Gemser het hem „En dat vind ik pure beklaagde hij zich aan het ontbijt, had zijn verloofde Joke graag willen aan- Misschien was het echter helemaal om zijn pupil kou in bloot te stellen. Want terugreis naar Sies Uilkema altijd verre van fit. „Ik maar eens bij mijn vervoegen, want het te langzaam. Gelukkig ik even de tijd om uit te want onze volgende zijn pas begin ja- Madonna. Maar ik po- ongeduld om weer op te staan." 20 jaar geleden geboren en via Lemmer en Bols- weer in zijn geboorte- beland heeft de weg naar in razend snel tempo afgelegd, maar moest zich afgelopen seizoen verbij sterd afvragen of het einde van zijn sportieve carrière nog snel ler zou worden bereikt. Op het ijs werd de jonge Fries voortdurend met rugpijn gecon fronteerd. waardoor de vraag rees, of hij niet een aanslag op zijn gezondheid pleegde. „Dat werd door sommigen be schouwd als een besluit om te stoppen, maar dat heb ik nooit beweerd. Ik was het gesukkel beu en wilde mij eens grondig medisch laten onderzoeken. Dat heeft later dokter Hermans ge daan en hij kwam tot de conclu sie dat ik rustig door kan gaan met schaatsen, alleen moet ik er wel rekening mee houden, dat mijn rug voor het bedrijven van topsport niet ideaal is. Een gevolg Vein een ziekte die ik in mijn jeugd heb gehad. Mijn training is daarom anders van opzet, omdat mijn rug niet al te zwaar moet worden belast. De pijn is overigens niet hele maal verdwenen. Die keert nog regelmatig, vooral na een wed strijd, terug. Maar dat is geen punt voor mij.-Het belangrijkste is dat ik niet de vernieling inga, want als er risico's aan het schaatsen waren verbonden, dan ga je je natuurlijk wel ernstig afvragen of het met beter is te stoppen. Gelukkig hoef ik dat niet, want je kunt me gerust schaatsgek noemen. Ik wil steeds sneller gaan. Sies Uilkema heeft nog grote verwachtingen van zijn schaatscarrière. Die jacht naar toptijden heeft Sies Uilkema een paar persoon lijke records opgeleverd: 38.54 op 500 meter, 1.19 op 1000 me ter. Maar de Fries heeft het gevoel, dat hij in zijn ontwikke ling nog een beetje stilstaat. „Ik vind daarom dat wij in onze kernploeg naar nieuwe dingen moeten zoeken. Met Henk Gem ser heb ik daar inmiddels al over gesproken, want gelukkig is er ruimte voor een belangrijk stuk eigen inbreng. Maar goed ook, want anders zou je een machine worden." heeft Sies Uilkema wellicht ideeën om tot verdere progres sie te komen, opgedaan. Hij was er de gast van de starter Peter Muller, maar bracht ook een weekje bij het fenomeen Eric Heiden door. „Die man traint geweldig professioneel. Doet be ter meer aan krachttraining, veel meer aan looptraining, hij doet eigenljk overal veel meer aan. Ten opzichte van hem heb ben wij hier in Nederland een grote achterstand. Het zal jaren duren om de training bij ons zo te intensiveren. Maar in de praktijk zou het waarschijnlijk ook niet mogelijk zijn. Hij rijdt per seizoen maar een paar wed strijden en werkt daar dan hele maal naar toe. Onder druk staat hij niet, omdat hij in eigen land vrijwel geen concurrentie heeft. In Nederland beginnen wij in het voorseizoen al met de wed strijden, je moet daarom snel al in vorm zijn, maar die dan ook een tijd lang vasthouden. Dat betekent echter niet, dat Eric Heiden onder dezelfde om standigheden niet zover zou kunnen komen. Hij is en blijft groot talent. Het zou met mij ook niet verbazen als blijkt, dat hij nog verder afstand van de concurrentie heeft genomen. Als sprinter zou hij het echter wel moeilijker kunnen krijgen, want het gaan nu eenmaal niet samen om én de 10 kilometer èn de 5 kilometer en de 500 meter sneller te leren rijden." Sies Uilkema blijft voorlopig nog in het schaatswereldje le ven. Zijn opleiding tot kok komt alleen thuis zo nu en dan van pas, want zijn naam komt op geen enkele loonlijst voor, of het zou die van de Nederlandse Sport Federatie moeten zijn, die een uitkering wegens loonder ving doet. Uilkema's belangrijk ste doel is het Olympisch toer nooi van 1980 in Lake Placid. Daar hoopt Sies Uilkema hyper nerveus aan de start te komen. ,?Want hoe nerveuzer ik ben des te harder ik rijd. STEVEN TEN VEEN Moment van het basketbalduel tussen Nederland en Finland. Op de voorgrond de speelster Steenmetz. Basketbalzege SPIJKENISSE - Het Neder lands damcsbasketbalteam is In het vierlandentoernooi in Spijkenisse overtuigend van start gegaan. Voor een volle sporthal De Oert (ruim 500 toeschouwers) won het Oranje team vrij simpel met 73—56 van Finland. AMSTERDAM Arie Eriks heerst in het marathonschaatser Gisteren veroverde hij op de Jaap Edenbaan in Amsterdam een gratis retourtje naar de alternatieve elfstedentocht in Finland door de marathon, meetellend voor het klasement om de KNSB-beker, te winnen. Door deze zege kwam Eriks in het bezit van drie mlitsen, de oranje, witte en groene, die respectievelijk gelden voor het leiderschap in het algemene klassement, het puntenklassement en de tussensprints. Eriks nam met Rien de Roon twee ronden voorsprong op het peloton. Halverwege de strijd maakten, twaalf rijders zich los uit het compacte gezelschap. Weliswaar was het dozijin bij machte om een ronde terug te pakken, een reële bedreiging voor het duo vormden zij niet. Een fotofinish moest aantonen wie de eindsprint op zijn naam had gebracht. Arie Eriks bleek met miniem verschil gewonnen te hebben. Uitslag: 1. Arie Eriks, 2. Rien de Roon; op een ronde: 3. Jos Pronk, 4. Co Giling, 5. Atie Duijn, 6. Ton Groot, 7. Henk Portengen, 8. Piet Bloedjes, 9. Anne Postmus, 10. Egbert Vossenbelt. De stand in het klassement om de KNSB-beker is: 1. Eriks 96,2 punten, 2. Giling 93,1,3. Jan Kronn 72,1. onze sportredactie) HAAG De korfbalster Schriere van de Delftse liging Fortuna is voor een strijd onvoorwaardelijk horst. In de competitie- lafipptrijd tegen Deto werd zij fn met twee ploeggenoten leelijr scheidsrechter J. Treuren erste^t veld gestuurd. De ande- p* ivee werden door de straf- l^i^nissie van het district *^7|-West vrijgesproken. fet veelbesproken hoofdklas- i-duel, dat drie minuten voor werd gestaakt, maakte een Ister een kritische opmer- over de leiding. Waarop de :erdamse scheidsrechter uit het veld zond. De aan- J&jder van Fortuna, die gister- ':p ld ook één wedstrijd voor- 'delijk kreeg, vroeg daarna ipheldering. Waarna'ook hij 'eld kon verlaten. Daarop ëlma Schriere zich onheus over J. Treuren met als lg dat ook zij werd wegge- rd. Een derde speelster, die Doeking opliep, werd vrijge- ken. *1 HAAG De hoofdprijs lotto 50 van afgelopen zon- hoeft niet verdeeld te wor- Slechts één winnaar meld- ich en hij krijgt het bedrag zes zessen en 67 cent. Toto 'erd door vier mensen goed -'vuld, zij ontvangen elk 33.000 gulden. uitslagen van lotto en toto ijn: to 50: in deze lotto vielen 97 prijzen; g: 3.498.434,00; zenbedrag: 1.777.860,08; >te prijs: 1 winnaar, die bru- 666.666,67 ontvangt; ede prijs: 3 winnaars die elk to./ 55.391,80 ontvangen; ie prijs: 131 winnaars die bruto 1.902,70 ontvangen; de prijs: 6.186 winnaars, die f 53,70 ontvangen; kie prijs: 8.176 winnaars, die f 40,60 ontvangen; tpot voor zondag 24 decem- voor de lotto 31.051,91. >lag toto 50: toto vielen 5.357 prijzen; 695.466,00; ibedrag: 330.346,35; prijs: 4 winnaars, cüe elk to 33.034,60 ontvangen; e prijs: 393 winnaars, die elk 0,10 ontvangen; Öe prijs: 4.960 winnaars, die f 23.30 ontvangen ZEIST Hugo Hovenkamp is door de tucht- commissie van de KNVB voorlopig geschorst naar aanleiding van de kopstoot die hij afgelo pen zondag in de wedstrijd Haarlem-AZ '67 uitdeelde aan Haarlemspeler Reuser. De tucht- commissie heeft nog geen definitieve uitspraak kunnen doen omdat de inhoud van de verklarin gen van de betrokkenen afwijkt van de aanteke ningen op het wedstrijdformulier. De commis sie stuurt Hovenkamp nu een aanvullende tenlastelegging. brief aan de KNVB waarin hij schuld bekende. Indien hij dit wil kan Hovenkamp alsnog ver weer voeren tegen de nieuwe tenlastelegging. Hangende de definitieve uitspraak is Hoven kamp met ingang van 21 december voorlopig geschorst. Ajacied Simon Tahamata is geschorst voor één wedstrijd onvoorwaardelijk en tevens beboet met 250 gulden. De Amsterdamse middenvelder kreeg zondag bij FC Twente zijn derde waar schuwing in dit seizoen. Clubgenoot Kees Zwani- De AZ-verdediger schreef eerder deze week een born zag zijn aangehouden zaak van vorige week (gele kaart tegen AZ'67) beslist in een wedstrijd voorwaardelijk en 250 gulden boete. De straflijst van deze week ziet er als volgt uit: Hugo Hovenkamp (AZ'67): voorlopig geschorst; Simon Tahamata (Ajax) 1 wedstrijd onvoor waardelijk en 250 gulden; Kees Zwamborn (Ajax) 1 wedstrijd voorwaardelijk en 250 gulden; Chris Verkaik (Haarlem) 1 wedstrijd voorwaar delijk en 100 gulden; Rini Piasmans (Excelsior) 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gulden, terwijl een voorwaardelijke uitsluiting in stand werd gehouden; Jan van der Veen (Go Ahead Eagles) 1 wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 gulden; Mei Holden (PEC/Zwolle) 100 gulden, Koko Hoekstra (PEC/Zwolle) 1 wedstrijd on voorwaardelijk en 150 gulden; C. Hendriks (FC Dordrecht) 1 wedstrijd onvoorwaardelijk; 100 gulden en de proeftijd van een lopende voor waardelijke straf verlengd met zes maanden; E. Wierenga (Veendam) 1 wedstrijd onvoorwaar delijk, 100 gulden en verweer tegen de omzetting van 1 wedstrijd voorwaardelijk in 1 onvoorwaar delijk. Boekingen waren er voor: Schneider (Go Ahead Eagles), Peters (FC Den Bosch), Mols (Telstar) en Krabbe (Heracles). (Van onze sportredactie) NOOTDORP De draversbaan van Nootdorp gaat het jaar 1979 besluiten met drie meetings. Komende zaterdag, woensdag („derde" kerstdag) en zaterdagmiddag 30 december. De baanver- eniging kan terugzien op een uitstekend jaar met een behoorlijke omzet aan de totalisator. Ammerstolpri js: Reina H, Ruud Williams en Reier K. Ammerzodenprijs: Romeo Hollandia, Ricco Westlandia en Peter Rosa. Amstelveenprijs: Pammy, Petite Gerda en Obert Voorne. Amstenradeprijs (eerste afdeling): Neeltje H, O Jopie en Ostara. Andi jkprijs: Olex Kandia, Lord Easter en Onno Duke. Amsterdamprijs: Paulien Maaldrift, Orly Norton en Otto. Angerloprijs: Morning Star, Mike Areta en Liatonka. Amstenradeprijs (tweede afdeling): Penny Wise, Ozo Olivier en Nangka B. Amersfoortprijs: Rorty Feet, Royal Performer en Rappo B. De tips voor woensdag. Eerste start 14.30 uur. Anna Paulownapri js: Pretty Way, Robinson en Pascal Kid. Anlooprijs: Rinse Fortuna, Rietje P en Ringo. Appingedamprijs (eerste afdeling): Pelle Buitenzorg, Prins Alkes- tis en Ozo Olivier. Apeldoornprijs: Paola Buitenzorg. Romaja E en Regina Scotch. Arcen en Veldenprijs: Revanche S, Miss Holland en Olga Anjo. Appelternprijs: Rillette Six, Pronto Breedslag en Obert Voorne. Appingedamprijs: Neeltje H, Rindy Fortuna en Omar Laguna. Arnemuidenpri js: Lou Hagheweyde, Massel T en Jewelprise. Arcen en Veldenprijs (tweede afdeling): Pepi H, Over Pride en Panam. Arkelprijs: Lord Easter, Prins Buitenzorg en Parodie. De tweede wedstrijd tussen Po len en Roemenië leverde een afgetekende overwinning op voor de Roemeense dames: 85—66. CANADA DRY» Paolo Rossi scoort de enige Italiaanse treffer in het duel met Spanje. ROME - Het Italiaanse voetbalelftal heeft in Rome voor ruim beslissende doelpunt. Rossi groeide tevens uit tot de beste speler 30.000 toeschouwers met 1-0 gewonnen van Spanje. In de dertigste het veld- BU Itahë ontbraken de vaste krachten Bettega en minuut van dit vriendscharmpliike duel maakte Paolo Ro<=ci hot Antognoru LEIDEN Leider in de eerste klasse van de Leidse biljart competitie de Carambole 1 be gint moeizamer aan de benodig de punten te komen. Na de vorige ronde niet verder dan een gelijkspel gekomen te zijn, moest de Carambole nu de pun ten delen met UVS1. Ongeveer halverwege de com petitie kreeg de concurrentie daarom de kans om het nodige in te lopen. Between kwam ech ter niet in actie; wel scoorde Landzicht 1: 7-1 tegen de Vriendschap 1. De ploeg bracht de achterstand op de Carambo le daardoor tot 6 punten terug. Op 10 punten van de koploper staat Between, maar wel met een ontmoeting minder ge speeld. De uitslagen: Rijnstreek 1-'t Zuid 1 2-6; UVS 1-Carambo- le 1 4-4; Landzicht 1-Vriend schap 17-1. Met 49 punten uit 10 zijn in de 2e klasse De Waag en Carambo le 2 de toppers uit de ranglijst. Wapen van Voorschoten 1 heeft met 45 uit 9 echter nog alles in eigen hand om deze positie over te nemen. De uitslagen: Wapen van V.l-De Heul 1 6-2, •Morspoort 1-De Heul 1 4-4; Ca rambole 2-Morspoort 1 4-4; Rij- negom 1-TOG 1 4-4; TOP 1-De Waag 1 3-5. Landzicht 3 mocht in de 3e klasse demarreren, daar Cleyn Duin 1 haar wed strijd uitgesteld zag. De Voor schotenaren staan nu met één ronde meer gespeeld op 7 pun ten voorsprong. Between 2 ver loor met 2-6 reglementair van Landzicht 2, slachtoffer van Landzicht 3 was met 6-2 't Wach tje 1. Vierde klasse: Rijnegom 3-UVS 2 4-4; De Waag 2-DOS 1 4-4; VOP I-Carambole 3 0-8; Vriend schap 2-DOB 12-6. Vijfde klasse: Cleyn Duin 2 2-TOP 2 4-4; Landzicht 5-Witte Hen 1 6-2; DOS 2-Spijkerbak 1 6-2; 't Zuid 2-De Waag 3 2-6; Witte Hen l-'t Zuid 2 2-6. Zesde klasse: Vriendschap 3-Mors- kwartier 1 4-4; TOP 3-De Waag 4 4-4; DOB 2-Landzicht 6 4-4; Zwaantje 2-De Waag 4 6-2; TOP 3-Rijnstreek 2 0-8; DOS 3-Be- tween 3 4-4. Zevende klasse: Wapen van V. 2-Carambole 5 8-0; De Heul 2-TOG 3 6-2; VOP 2-DOS 4 2-6. Achtste klasse: De Waag 5-'t Zuid 3 1-7; Carambole 6-UVS 3 6-2; Morspoort 2-Wapen van V. 3 4-4; 't Zuid 3-Car am bo le 6 5-3. Negende klasse: Mor spoort 4-Morspoort 3 8-0; Mor spoort 4-Between 4 2-6; Mors- kwartier 2-Vriendschap 4 2-6; Spijkerbak 2-TOP 4 4-4; Ver kerk 1-Spoortje 3 8-0 P^ORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 PAGINA 15

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15