)ienstplicht straks ook oor theologiestudenten rogramma oor sociale oningbouw oopt goed Draaiboek gijzelingen bewijst zijn nut £eidóa(2owumt Tjerk Vermaning verwerkte vrijspraak helemaal alleen NS: meer fietskluizen bij stations weer Parkeercontroleurs dreigen met stiptheidsacties De halve baby-bijslag WËNLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 PAGINA 13 f HAAG Studenten in theologie, waaronder ook priesterstudenten vallen, over enige tijd geen stelling van militaire st meer krijgen. Vervult echter eenmaal een gees- ambt, dan wordt men, lals nu, van alle verdere militaire plichten vrijgesteld. Dit heeft staatssecretaris Van Lent (defensie) gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in een nota over verschillende knelpunten in het dient- plichtsysteem. Over de opheffing van vrijstelling voor theologiestudenten zal binnenkort een wetsontwerp worden ingediend; Het voorstel is een uitvloeisel van een zijn. vorig jaar door de Tweede Kamer In zijn nota schrijft de staatssecretaris aangenomen PvdA-motie, waarin werd voorts, dat hij niet wil ingaan op de gesteld dat vrijstelling voor alle theo- eveneens vorig jaar door de Kamer logiestudenten en praktiserende predi- geuite wens tot opheffing van de vrijs- kanten en geestelijken zou moeten tellingsregeling voor kostwinners. Re- vervallen. Na overleg met verschillen- den van dit besluit is, dat het onge- de kerkgenootschappen besloot de daan maken van genoemde staatssecretaris de vrijstelling voor de- vrijstellingsregeling „vrij aanzienlijke genen die al een geestelijk ambt be- financiële gevolgen zal hebben in ver kleden, te handhaven en de uitvoering band met daaruit voortvloeiende uit te van de motie te beperken tot hen die keren bedragen aan kostwinnersver- voor een geestelijk ambt in opleiding goeding". UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen willen een forse uitbreiding van het aantal zo genaamde fietskluizen. Dat is het gevolg van een volgens de NS bijzonder geslaagde proef, die sinds begin dit jaar op de stations van Gorinchem, Wi$- chen, Dieren en Lochem is ge houden. De NS denken aan een uitbrei ding met enkele honderden klui zen, vooral bedoeld voor sta tions zonder bewaakte stalling. Dit staat in „de Koppeling", het personeelsblad van de Neder landse Spoorwegen. De fietslduis is een stallingsmo gelijkheid waarbij het rijwiel tegen betaling vergrendeld kan worden achtergelaten. (Van onze parlementaire redactie) I HAAG De sociale woningbouw verloopt jaar ongeveer volgens het programma, dat ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte- Ordening had opgesteld. Weliswaar zal het tal machtigingen voor woningwetwoningen de beschutte sfeer" (zwaar gesubsidieerde pwoningen) tweeduizend minder zijn (3.000 in its van 5.000) dan verwacht, maar daar tegen staat een overschot van de de woningwe twoningen: 26.000 in plaats van 24.000. ïlijkt uit de antwoorden, die minister Beelaerts van Blok en staatsecretaris Brokx geven op vragen uit de Tweede er ter voorbereiding van de begrotingsbehandeling, e premiekoopwoningen wordt de prognose niet gehaald, n was uitgegaan van circa 40.000 beschikkingen, maar worden er zo'n zesduizend minder. Het geprogrammeerde al premiehuurwoningen, circa 6.000, zal wel worden gerea- In de vrije sector tenslotte worden de verwachtingen ver overtroffen: 34.000 in plaats van 28-.000. jtssecretaris Brokx meent dat hij zelf een belangrijke bij- heeft geleverd voor het stimuleren van de woningbouw. erop, dat sinds hij op toernee ging door het land (in •r j.l.) het aantal machtigingen met name voor de sociale igbouw zeer aanzienlijk is toegenomen. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - Het verloop van de gijzeling in Groenlo dit najaar (waarbij enige tijd een verpleegsters werd vastgehouden) heeft aan getoond dat het draaiboek, dat iedere Ge lderse burgemeester voor dergelijke zaken in zijn la heeft liggen, succes heeft gehad. Die conclusie is te trekken na een evaluatie van de gebe urtenissen door hierbij betrokken beleidsfunctionarissen. Tot hen behoorde ook de commissaris van de Koningin Ln Gelderland, de heer M. Geertsema, die deze conclusie r.steren meedeelde aan Provinciale Staten. Hij zei dat het voor hem èn voor de procureur-generaal in Arnhem erg moeilijk is, om in het eerste stadium van een derge lijke actie al te bepalen hoe ernstig de situatie is. Maar omdat het beter is een keer voor niets te gaan, dan te laat te komen nemen zij in zulke gevallen het zekere voor het onzekere. Volgend jaar zal de commissaris der Koningin tijdens de bezoeken aan de verschillende Ge lderse burgemeesterskringen de ervaringen doorspreken met de burgemeesters van deze gijzeling. En die van Eer beek, die nog van recenter datum was. omt morgen weinig veran- ng in het weer. Het blijft bis land overwegend licht Een en het zal op de meeste tsen droog zijn met enkele aringen. Dit weer wordt laid door een uitgestrekt en :htig hogedrukgebied boven l-Europa en een depressie en Spanje en Italië. Deze essie veroorzaakt aan de kant van de Alpen plaatse- )v veel regen, met temperatu- boven het vriespunt. Boven Alpengebied in Zwitserland, en Duitsland heerst onge- op een hoogte tussen 1000 2000 meter een zuidelijke 169 itstroming, met temperatu- boven het vriespunt, waar de omstandigheden in een tal skigebieden minder gun- geh bew. '^uitzichten voor zondag: atselijk neerslag en weinig ver tering in temperatuur, ersvooruitzichten in cijfers voor KJag: ital uren zon 0 tot 3 t temp. omstreeks -2 graden X- temp. omstreeks 1 graad te op een droge periode van tetens 12 uur: 80 procent, ns op een geheel droog etmaal: Procent. MOGELIJK PROCES WEGENS SMAAD TEGEN AANKLAGERS (Van een onzer verslaggevers) EMMEN-ASSEN In de veilige beslotenheid van zijn schip in Assen heeft Tjerk Vermaning gistermorgen tegen tie nen het nieuws over zijn vrijspraak ontvan gen. Helemaal alleen, op van dé zenuwen. Vrijgesproken van de beschuldiging dat hij stenen gebruiksvoor werpen heeft vervalst en voor echte archeolo gische vondsten aan de provincie Drente heeft verkocht Toen „Opoe", zijn schoonmoe der, het hem verteld had heeft ze de gordijnen van de kajuit dicht getrokken en de deur van het stuurhuis op slot gedraaid. „Niemand er in, het wordt Tjerk, toch reeds hartpatiënt, allemaal te veel, zo was woensdagavond afge sproken, en de schoonmoeder nam die opdracht letterlijk. Niemand had immers iets te maken met Tjerk's ontroe ring. De wind snijdt. De loopplank is berijpt en het ijzeren gang boord van het motorschip Lu cas is glad. Het schip knis pert tegen het ijslaagje op het Willemskanaal. Zelfs in de luwte van het stuurhuis van het schip is het verre van be haaglijk. Maar Tjerk's schoonmoeder, gewoon in haar zwart katoenen jurk, blijft onwrikbaar in de deuro pening: krap 1.60 meter beni ge onverzettelijkheid. „Wie bent u?". „Wat zegt u, al zo vaak hier geweest, tja maar ik onthoud geen koppen". Bij een tweede poging is het hele schip geblindeerd en lijkt het uitgestorven. Later blijkt, dat Tjerk dan juist heeft ge hoord dat de rechter hem niet schuldig acht. Een buur man van een paar schepen Mevrouw Grada Vermaning kon haar emoties gisteren niet langer de baas en barstte in snikken uit, toen het hof van Leeuwarden haar man Tjerk vrijsprak. verderop, die juist deze week Leeuwarden van op de hoogte telefoon heeft gekregen, werd gebracht. er door Tjerk's vrienden uit Om elf uur hoorde Tjerk het ook op de radio. Maar pas te gen een uur werd zijn vrouw Grada, die alleen voor de uit spraak naar het gerechtshof in Leeuwarden was gegaan, door vrienden thuis gebracht. Tjerk was toen erg rustig, zijn vrienden omhelsden hem, maar er werd geen woord ge sproken. Iedereen was ont roerd. Pas terug uit het Wilhelmina ziekenhuis, kreeg Tjerk woensdagavond nog zulke zware krampen in de borst dat gevreesd werd dat hij naar het ziekenhuis terug ge bracht moest worden. Maar gistermiddag na de vrijspraak bleek de spanning zo ver ge weken dat hij met wat hulp in staat was om een interview te geven aan Radio Noord. Bij die gelegenheid verklaar de provinciebestuurder gede puteerde ing.J.Hollenbeek Brouwer dat Tjerk Verma ning nu in ere hersteld is. En Tjerkkon weer een paar grapjes maken. Nagegaan wordt wat nu te doen tegen de twee aankla gers van Vermaning, drs D. Stapert en prof H. Waterbolk van het biologisch-archeolo- gisch instituut in Groningen. Overwogen wordt een proces wegens smaad tegen hen aan te spannen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans is groot, dat de par keercontroleurs binnenkort overgaan tot lan delijke stiptheidsacties, wanneer zijn geen duidelijke richtlijnen krijgen over hun be voegdheden en positie. De Nederlandse Poli tiebond zal deze actie steunen. nog steeds niet geregeld. Deze bevoegdheden zijn in tal van gemeenten anders, waardoor ook voor parkeerders allerlei problemen kun nen ontstaan. De Nederlandse Politiebond, waarbij een groot aantal parkeercontroleurs als lid inge schreven staat, wil van het ministerie van Binnenlandse Zaken en van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten nu klaarheid in de posi tie van de controleurs. Komt die niet, dan worden er stiptheidsacties gehouden. Overvallers met buit gegrepen NOORDELOOS Twee zeven tienjarige jongens uit Gorin chem zijn donderdagavond door omstanders overmeesterd, nadat het duo een overval had gepleegd op het postkantoor van Noordeloos. De twee be dreigden volgens de rijkspolitie de kantoorhoudster en gingen er met 10.000 gulden vandoor. Bij een achtervolging door een inwoner van Noordeloos gooi den de jongens eerst het pistool weg en later het geld. Wijkbewo ners konden het tweetal tenslot te overmeesteren. Volgens de politie is de buit terecht. Peuter door trein gedood BRUMMEN De ander half jaar oude Martijn Berendsen uit Brum- men is gistermorgen op een overweg in Leuven- heim (gemeente Brum- men) onder een trein ge komen en overleden. Het jongetje, dat dicht bij de overweg woonde, zat te spelen op de rails. De machinist van de trein merkte het kind pas op toen het ging staan. Staatssecretaris komt schippers tegemoet DEN HAAG Staatssecreta ris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gaat akkoord met de eisen van de schippers van de binnenvaart op België en Frankrijk. Ze is bereid een wettelijke affichage tot stand te brengen van alle aangeboden vracht. Tot nu toe wilde de staatsse cretaris dit zonder wettelijke basis regelen. Dat standpunt van haar was reden voor een langdurig conflict met de ver tegenwoordigers van de schip pers. Volgens het departement van verkeer en waterstaat, dat vanochtend de concesie van mevrouw Smit bekend maakte, is haar stap een bij drage tot een oplossing van het conflict. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten om de kin derbijslag voor nul-, één- en tweejarige eerstgeborenen te halveren. Een hals-over-kop-beslissing, want vóór af gelopen maandag werd nog nergens echt serieus over een zo grove maatregel gedacht De beslissing van de kamermeerderheid is tekenend voor de bezuinigingskoorts, waar de landspolitiek nood gedwongen onder lijdt Bij de kamerbehandeling van ieder wetsontwerp, dat uit Bestek '81 voortvloeit blijkt opnieuw: door de noodzaak om snel om te buigen zijn de concrete wetsontwerpen onvoldoende doordacht en in te geringe mate aan de uitgangspunten getoetst Daar komen dan tijdens de kamerberhandeling ook nog haast-je rep-je wijzigingsvoorstellen bij, die nog minder onderbouwd zijn. Het gisteren door de Tweede Kamer gejaagde wets ontwerp over de tweede fase van de aanpassing van de kinderbijslag, is daar een schoolvoorbeeld van. Het ka binetsvoorstel om de kinderbijslag voor zestien- en ze ventienjarige studerenden niet langer dubbel te doen zijn, heeft tal van ongunstige bijwerkingen, vooral voor de laagstbetaalde gezinnen. Maar dat is in nog grotere mate het geval bij de halvering van de kinderbijslag voor het eerstgeboren kind. Want bij pasbeginnende ge zinnen zijn de lasten bij de geboorte van het eerste kind zeer groot. Vooral voor de lager betaalden en die zijn bij jonge gezinnen zeer talrijk geeft de maatregel veel problemen. Het is daarom hoogst wenselijk, dat het kabinet grote vaart zet achter de totale herstructurering van de kin derbijslag, waarbij het draagkrachtbeginsel in tegenstel ling tot in de nu aangenomen wijzigingsvoorstellen, wèl volop wordt toegepast. Net zoals er trouwens voor an dere ombuigingsplannen snel allesomvattende en door wrochte nieuwe regelingen moeten komen (bijvoorbeeld voor de zes maal een half procent korting op de sociale uitkeringen). Dan kan de grove snede die het bezuini gingsmes nu bij de lager betaalden heeft aangebracht, weer ongedaan gemaakt worden. Voor wonderen moetje royaal de tijd nemen De mensen kunnen het ook niet helpen, dat elk kerstfeest langs hen heen glijdt als ean droomboot, waarop ze tevergeefs passage trachten te boeken. Hun sentiment is de loodzware bijl, die jaar na jaar slechts splinters van het massieve mysterie kan afslaan: een kip met papieren mofjes aan de poten, wat glazen wijn uit de aanbieding van de gulle slijter en, als het meezit, een droge kus onder de mistletoe. En later op die eindeloze kerstdag volgt dan onvermijdelijk het gevecht met de slaap, die van iedere feestvierder een wanhopige drogistengaper maakt. Tel uit je winst. Toch verlangt de wereld telkens weer naar die dagen in december. Want wie de vaas nooit heeft bezeten, kan zich al heel gelukkig voelen met de scherven. Als ik terugdenk aan het kerstfeest in mijn ouderlijk huis, voel ik me als een gevallen engel, die met strenge hand de hemel is uitgewezen. En toch waren het uitsluitend kleine, onbeduidende zaken, die ons huis en ons hart op die dagen vulden. Vader had, maatschappelijk bekeken, duidelijk naast de vleespotten van Egypte gegrepen en kon zich dan ook de aanschaf van het kleinste wonder nauwelijks permitteren. Toen we wat groter werden vroeg ik vader, of hij wellicht voor een witte kerst kon zorgen. Ik had op ansichtkaarten gezien, dat mooie paksneeuw zo'n feest een stuk kan opvrolijken. En ik vond. dat hij ons dat pleziertje na al die grijze decemberdagen wel eens mocht gunnen. Hij krabde op zijn hoofd en zei, dat een dergelijke gunst slechts bij hoge uitzondering verleend werd aan kinderen, die driemaal daags hun bord leeg aten en hun lieve ouders met twee woorden aanspraken. In de weken, die daarop volgden, at ik tegen de klippen op en demonstreerde ik een bijna stotende aanhankelijkheid aan het ouderlijk gezag. Maar het was blijkbaar toch niet voldoende, want die Kerstmis lag er geen sneeuw in de straten. Vader zweeg achter zijn krant en pas, nadat ik hem op de man af had gevraagd, waarom hij het af had laten weten, zei hij dromerig: „Ik zag deze keer geen aanleiding mijn jongen, maar wie weet lukt het volgend jaar beter". Nog herinner ik me de Kerstmis, die daarop volgde. In het holst van de nacht werd ik door moeder gewekt voor de nachtmis en toen ik barstend van de slaap op het koude zeil stond, hoorde ik een auto langs gaan, heel zacht, als een man, die op zijn kousen loopt. Op dat moment was ik klaar wakker. Ik liep naar het raam en maakte met mijn mouw een kijkgat in de bevroren ruit. De wereld, die ik toen zag, was wit als het schuim van de branding. Het dak van de kerktoren aan de overkant had een dikke bontmuts op en het lantaarnglas was dichtgeslibd als een tranend oog. Ik rende naar de slaapkamer van mijn ouders, waar vader zich al voor de ovalen spiegel stond te scheren. Want vreemd genoeg bleef zijn baard zelfs in de kerstnacht doorgroeien. Ik sprong hem om de hals en riep: „Pap, wat geweldig, dat het deze keer wel gelukt is. Bedankt voor de sneeuw". Hij keek me enkele seconden glimlachend aan. Daarna was hij weer de actieve weldoener. Hij lichtte een tip van het gordijn op en keek naar de straat. Toen-draaide hij zich naar mij toe en gaf me een kneepje in de wang: „Is het zö naar je zin?", vroeg hij. Ik knikte gulzig en verbijsterd. Hoe kon hij dat nou vragen? Natuurlijk ontdekte ik ook dit kleine bedrog: het jaar erop leidde ik een engelachtig leven met nadrukkelijk veel afzien, maar het weer zat vader deze keer niet mee. Hij heeft me toen maar verteld, dat hij aan de sneeuw part noch deel had. „Je bent nu toch te groot voor sprookjes", zei hij en het leek net, alsof dat hem oprecht speet. Van de jaren die daarna kwamen, herinner ik me alleen, dat vader op kerstmiddag altijd zijn jasje uittrok en in de keuken de huzarensalade voor het feestmaal maakte. Het was de enige keer in het jaar, dat hij zich met het eten bemoeide. Hij sneed augurken tot oosterse waaiers en legde wonderlijke paden aan van hardgekookte eieren. Prachtig deed ie dat. En op het einde drukte hij in het midden van het smeuïg pronkstuk ook nog een kaars, die hij 's avonds persoonlijk aanstak. Op de kortste dag van het jaar denk ik weer aan die schitterende huzarensalade en spontaan krijg ik het water in de mond. Er hangt duidelijk sneeuw in de lucht, die metallic grijs is. Daarginds achter de wolken is vader dus toch weer bezig. Hij kan het niet laten. En tegen de avond neemt de Heer hem even apart en vraagt: „Kunnen we dit jaar weer op je rekenen?". Vader knikt. „Ik heb de spullen al in huis", zegt hij, „anderhalf pond mals kalfsvlees, een pot augurken, mayonaise en vijf flinke eieren".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13