»rie soldaten achtoffer van .A-s li Moskee in Rome gaat St. Pieter naar de kroon steken ■artijen hrnieuwing Tedesoverleg 3 Brussel iverzoenlijk Grieks lidmaatschap EG duurt nog even TENLAND gC; Zeventienjarige kaapster geeft zich over aan politie Willy Claes informateur in België Amnesty in actie voor Roemenen KERST- EN NIEUWJAARSVERKOOP Brazilië ligt vanaf nu in het centrum van Scheveningen. meubelkeur zit parad ijs LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 :e correspondent Ro ger Simons) •EN In Cross- het fervent re- teins gezinde lierse grensdorp, de jongste jaren ven doden geval- ijn, is gistermid- >en patrouille van Britse soldaten de voorlopige IRA vuur genomen, [ebeurde vlak bij intrum van de ge- e, waar voorbi j- rs plotseling dek- noesten zoeken. ;eant van de patrouille n groene bestelwagen hem verdacht am. Hij stapte op het af en opende één van ieren. In de bestelwa- ten mannen, die plotse- jonnen te schieten met iegeweren. De sergeant terug en de auto reed .oen moest de sergeant, w? Jlf ongedeerd gebleven dajjaststellen dat zijn drie sc4oldaten gedood waren, jgingen om zich te ver- Jgen(n jn portalen hadden ilpen. dar H oonlijs 'm maart 19^6 dat in geko^ dr^e Britse militairen (schoten werden. Cross- s innj *s berucht bij de Brit- ibekef dorp beschouwen woorf100ldPlaats van wat zij yjgfcek van de bandieten" l besr ^5 Ierse republiek ceptt ietna oor dal In Londen controleren politie-agenten de tassen van winkelende mensen in hun actie tegen IRA-aanslagen. Ulster heeft het Britse leger al meer manschappen verlo ren dan waar ook op het Noordierse grondgebied. De situatie is er zó gevaarlijk, dat de troepen en politie zich alleen per helicopter verplaat sen. Op die manier ontsnap pen zij de mijnen die gere geld op de wegen en onder de bruggen geplaatst worden. In Crossmaglen komen zelden vreemdelingen. Alle onbeken den worden er trouwens dis creet gefotografeerd door de militaire patrouilles. ijn ni rullel) in immü I oe is met ej itemi oek :gen le sta Dat -T ij SEL/JERUZALEM/CAIRO Egypte, Israël VS komen in het komende weekeinde in ^3el op Amerikaans verzoek bijeen om na te in d( >oe het vastgelopen vredesoverleg tussen Cairo 39 vrs ruzalem onder Amerikaanse paraplu weer op LM ujtan worden gebracht. gisteren aan de vooravond van het overleg Ifypte bij monde van president Sadat nog weten vast te houden aan zijn eisen, waarvoor het de steun van de VS had gekregen en betoonde zich even categorisch in de afwijzing ervan. vredesregeling voor het Mid den-Oosten, daarbij verklaren de dat „het vredesverdrag tus sen Egypte en Israël geheel op eigen benen moet staan en niet in verband moet worden ge bracht met andere kwesties". Hij zei niets te hebben verno men over nieuwe voorstellen van de kant van Egypte of van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance. Egypte heeft Israël scherp ver oordeeld vanwege de Israëli sche artilleriebeschieting van het zuiden van Libanon woens- coi ke 0-tij< g wo Hke ls er t ipspla tornt in Brussel niet met ilen maar is wel bereid irstel te bestuderen, zo rde premier Begin van 'n Jeruzalem. Hij zowel donderdag inmiddels in aangekomen minister itenlandse zaken Da jan overigens dat alleen pro- cwesties voor de hervat- het vastzittende overleg worden besproken. Da- klaarde zonder daar di dder op in te gaan, dat rleg op vijf punten vast- p dat hij met geen enkele ig wil instemmen die vol- 'S Egyptische voorstellen moeten worden aange- in het ontwerp-akkoord ie maanden geleden in David werd opgesteld, tunnen de Egyptische Hen niet aanvaarden, iet als basis voor onder- ngen", zo zei hij. verwierp met name de iche eisen voor een kop- van het vredesverdrag Palestijnse vraagstuk kwestie van een algehele Cairo noemt de beschieting een „flagrante uitdaging van de Amerikaanse inspanning om tot vrede in het midden-oosten te komen". Libanon heeft een pro test ingediend bij de VN. Premier Menachem Begin pro testeerde tegen de kritiek van de Amerikaanse regering op de luchtaanvallen op Palestijnse kampen in Zuid-Libanon. Het betrof hier, zei hij, „daden van gerechtvaardigde zelfver dediging". Oudheden in Rome staan op instorten ROME (DPA) Veel oud-Ro- meinse bouwwerken in Rome dreigen uiteen te vallen als gevolg van de luchtverontrei niging en de trillingen van het wegverkeer, zo heeft pro- f.Adriano la Regina, de man die verantwoordelijk is voor het onderhoud van de Ro meinse oudheden, bekend ge maakt. Het gaat met name om de tri omfbogen van Titus en Con- stantijn, de zuilen van Marcus Aurelius en Trajanus en de tempel van de Dioscuren. Het oppervlak van de stenen is aangevreten door uitlaatgas sen en er zijn scheuren ont staan waardoor stukken naar beneden komen. Volgens prof. La Regina zou de binnenstad van Rome voor particuliere auto's moeten worden afgeslo ten en het openbaar vervoer geëlectrificeerd. Aan de nu geldende gedeeltelijke afslui ting van de binnenstad voor personenauto's stoort zich vrijwel niemand. (Van onze correspondent Piet Tummers) Mario aan de noordwestkant van Rome, ROME Krijgt Rome, het centrum van enkele jaren geleden. Ook daar werd een de westerse christenheid, een moskee die in omvang en hoogte de St. Pieter naar de kroon steekt? In de komende druk bezocht natuurgebied opgeofferd aan een gigant, die daar nu lelijk ligt te wezen. Rome's onafhankelijk-commu- weken zal de gemeenteraad van Rome nistische burgemeester, prof. Argan, het laatste woord spreken over deze heeft echter gezegd dat een vergelijking kwestie die al sinds 1973 in de Romeinse nje^ Qp gaat. Toen speelden gigantische lucht hangt. Terwijl een aantal mensen financiële belangen een rol, maar nu gaat om gevoelsredenen moeite heeft met het het om een kerkgebouw, annex ruimten idee van een groot, representatief mo hammedaans kerkgebouw juist in deze stad, ligt voor het stadsbestuur en de gemeenteraad het kernpunt in de vraag, Groots plan of een der laatste schaarse natuurgebie den dicht bij de bebouwde kom hieraan mag woren opgeofferd. voor culturele doeleinden waar niet r te speculeren valt. Niettemin zijn de kosten niet mis. Ze worden geschat op tegen de 100 miljoen uitsluitend aan de plaatskeuze voor het ambitieuze complex. Burgemeester Argan heeft zich zelfs een warm pleitbezorger betoond voor een moskee in Rome. Voor deze stad en voor Italië, zo heeft hij gezegd, is de oprichting van een Islamitisch centrum een feit van grote culturele betekenis, omdat het na vele eeuwen een einde maakte aan de scheiding tussen de culturen. Italië, zei hij, strekt zich in het Middellandse Zeege bied als het ware uit in de richting van de mohammedaanse wereld. Het culture- moskee werden geboren in 1973, toen koning Feisal van Saoedi-Arabië een bezoek bracht aan Rome en zijn gebeden moest storten in een klein kamertje van het huidige Islamitische centrum. Koning Feisal trok meteen de Arabische beurs open om een wedstrijd te laten uitschrij ven onder architecten uit de hele wereld voor een ambitieus gebouwencomplex, met als belangrijkste onderdelen een moskee en een minaret van 45 meter hoogte. De keus viel op het ontwerp van Portog- le centrum dat bij de moskee wordt hesi-Moussawi, maar toen schrok het gedacht zou documentair materiaal kun- Vaticaan goed wakker. De koepel van nen leveren aan degenen, die de culturele de moskee was hoger dan die van de Het Islamitisch Centrum in Rome heeft gulden, maar onder de 24 staten die lid het oog laten, vallen op de Monte Anten- zijn van het Islamitisch Centrum in ne, een bebost gebied aan de noordkant Rome bevinden zich enkele schatrijke van de stad, dat een uitgesproken recrea- olielande tieve functie heeft. Het geaccidenteerde minder i natuurgebied, gelegen naast de deftige draaien. Parioli-wijk waar o.a. de Nederlandse Bezwaren van godsdienstige of culturele ambassade is gelegen, is tamelijk onge- aard heeft het gemeentebestuur van Ro- ontwikkeling willen bestuderen van en kele Italiaanse gebieden zoals Campania, St. Pieter en daartegen maakte het Vati caan ernstig bezwaar. Het herziene plan Het is begrijpelijk dat een organisatie met de H. Stoel, dat gebaseerd zal zijn als Italia Nostra zich heftig verzet tegen op godsdienstvrijheid voor alle religies de bebouwing van dit gebied, maar en het beëindigen van elke bevoorrech- wethouder Buffa heeft geantwoord geen ting. Dat met de uitvoering der grootse plannen van de Italiaanse architect Por- toghesi en zijn collega Moussawi uit Irak nog altijd geen begin is gemaakt, ligt Calabrië en Sicilië, die beïnvloed zijn voorziet thans in een koepel die net onder door de islam. Uit zijh woorden valt af die van Bramante blijft, te leiden dat de burgemeester bereid is Vervolgens is er nog een inspraakproce- het groene gebied op te offeren aan het d"re geweest, waarin voor- en tegenstan- bouwobject, hetgeen verbaasde raadsle- ders er hun zegje over konden zeggen, den deed opmerken dat ze nu niet meer De laatsten waren het grootst in aantal, kunnen begrijpen, waarom dezelfde bur- maar hun bezwaren worden door het gemeester een half jaar geleden de reeds gemeentebestuur niet ontvankelijk ver- begonnen bouw van een superhotel aan klaard. Thans is ^het woord aan de de Via Aurelia liet stopzetten waar enke le Romeinse ruïnes in het gedrang dreig den te komen. ander geschikt bouwterrein te weten. Anderen herinneren aan het bouwschan- daal rond het Hilton-hotel op de Monte gemeenteraad van Rome, die moet bepa len of de drie hectaren grond, die presi dent Leone drie jaar geleden wel wat al te voortvarend aanbood aan de Saoedi- Arabische olieleveranciers, uit de groene long. van de Monte Antenne moeten De plannen voor de bouw van een worden gesneden. Arabisch kapitaal De gekaapte DC-9 na de landing op het vliegveld van Marion inde staat Illinois. MARION (AFP-UPI) Robin Oswald, het zeventienjarige meisje dat gewapend met dyna- mietstaven, die vuurpijlen ble ken te zijn, in de Amerikaanse staat Illinois een DC-9 van de Amerikaanse Transworld Air lines (TWA) had gekaapt, heeft zich vannacht overgegeven, zo heeft de politie meegedeeld. Alle passagiers en bemanning sleden zijn ongedeerd. Robin Oswald wilde met de kaping de vrijlating van twee gevangenen afdwingen. Haar moeder had eerder dit jaar bij een poging de bevrijding van een gevangene te bewerkstelli gen het leven verloren. De twee mannen wier vrijlating werd geëist, zijn Garrett Trap- nell en Martin McNally, die beiden een levenslange gevan genisstraf uitzitten wegens vliegtuigkaping. McNally maak te zich in 1972 meester van een toestel van American Airlines. Hij eiste een losprijs van 500.000 dollar en sprong daarmee boven de staat Indiana met een para chute uit de machine. Hij liet het geld toen echter uit zijn handen glippen. Trapnell kaap te in datzelfde jaar een vliegtuig Met een deken over haar hoofd wordt Robin Oswald door de politie weggeleid, nadat ze zich na het ka- pir.gsavontuur heeft overgegeven. van TWA. De vrouw die bij de ontsnap pingspoging in mei jl. het leven liet, was de 43-jarige Barbara Oswald, een voormalige militai re luchtverkeersleider. Behalve Trapnell en McNally wilde zij ook een bankrover, James Johnson, bevrijden. De piloot van het hefschroefvliegtuig dat zij voor dit werk had gehuurd, maakte zich echter meester van haar vuurwapen en schoot haar BRUSSEL (ANP) Het zal nog wel even duren voordat de Grieken lid zijn van de Europese Gemeenschap. Welis waar is in de nacht van woensdag op donderdag een globaal resultaat be haald bij de toetredingsonderhandelin gen, maar toch staat een aantal punten nog open. Er zullen nog enkele verga deringen (op ambtelijk niveau) nodig zijn alvorens de toetredingsakte onder tekend kan worden. Dan moet er nog een ratificatie volgen in de nationale parlementen en daarom zal het mis schien nog wel 1981 kunnen worden vóórdat het Griekse EG-lidmaatschap een feit is. De drie Griekse ministers die voor deze onder handelingen naar Brussel waren gekomen, (Ral lis, buitenlandse zaken, Kontogeorgis, Europese zaken en Boutros, landbouw) hebben, zo vindt men in Brussel, het spel bekwaam gespeeld. Na taai onderhandelen hebben ze verkregen dat voor de gehele Griekse landbouw een overgangsperio de van vijf jaar is ovei ingekomen. Op die regel zijn slechts twee uitzcnderingem voor tomaten en perziken geldt een overgangsperiode van zeven jaar. Dit betekent dat het na de toetreding nog zeven jaar duurt voordat deze twee produk- ten vrij op de Europese markt-gebracht kunnen worden. Op de lijst van produkten die naar de mening van de EG een zevenjarige overgangsperiode behoefden stonden oorspronkelijk olijfolie, olij ven, wijn, sinaasappelen, tafeldruiven en kom-e kommers. Dat laatste was voor Nederlandse tuinders van belang, want die zouden dan zeven jaar de tijd gekregen hebben zich in te stellen op de Griekse concurrentie. Dat is nu vijf jaar geworden. BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche socialistische minister van Economische Zaken, Willy Claes, is gisteren door koning Boudewijn benoemd tot infor mateur in de Belgische kabinet scrisis. Hij moet de mogelijkhe den onderzoeken voor de sa menstelling van een kabinet op zo breed mogelijke basis dat geacht kan worden de steun van het parlement te krijgen. De opdracht aan Claes is geen gemakkelijke. Reeds hebben en kele politici, zoals voorzitter An- dré Cools van de socialistische partij, verklaard dat zij met willen deelnemen aan een kabi net waarin de Vlaamse libera len, de grote overwinnaars van de verkiezingen van 17 decem ber, zitten. Claes is, zoals de rest van het kabinet van premier Paul vanden Boeynants, demis sionair en belast met de afwik keling van de lopende zaken. ADVERTENTIE Op beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag »aan er weinig mensen op reis. Daarom rijden erop die drie dagen vat minder treinen. Op Oudejaarsavond rijden er na 8 uur s avonds geen treinen meer. Hotelstaking op Canarische Eilanden afgelast SANTA CRUZ (Reuter) De driedaagse hotelstaking die was aangekondigd door het hotel personeel op de Canarische Ei landen, is afgelast. Momenteel verblijven 75.000 toeristen op de eilanden. Russisch ruimteschip MOSKOU (AP) Het Russische ruimtevaartuig Venus-12 heeft gisteren een zach- maakt^opTde pi' landt op Venus neet Venus en bij na twee uur lang wetenschappelij ke informatie naar de aarde gezonden. Daarna raakte de zender defect door de hitte die op de planeet heerst. De Venus-9, die in 1975 werd gelanceerd, bleef slechts 53 minuten in werking en in vergelijking daarmee is de Venus-12 dus een groot succes voor het ruimteonderzoek van de Sovjet Unie. DEN HAAG De Nederlandse afdeling van Amnesty Inter national is vandaag een actie begonnen tegen het gevangen houden van dissidenten in Roemenië. Al eerder heeft Am nesty International een beroep op president Ceausescu gedaan om activisten voor de mensenrechten, vakbondsleiders, poli tieke dissidenten en mensen die tot godsdienstige en etnische minderheden behoren, kortom al degenen die om hun overtui ging in gevangenissen, werkkampen en psychiatrische inrich tingen zitten, vrij te laten. De Nederlandse afdeling van Amnesty heeft over de situatie in Roemenië een brochure uitgegeven en ook materiaal, ge richt op kerken en vakbonden, verspreid waarin een beroep wordt gedaan op te komen voor Roemeense collega's en ge loofsgenoten. Andersdenkenden worden in werkkampen of psychiatrische inrichtingen opgesloten, waar ze soms worden ingespoten met middelen die hen geestelijk ondermijnen. Guerrilla-actie in San Salvador SAN SALVADOR (AP) plofte en bracht geringe schade Linkse guerrillastrijders van „het revolutionaire volksleger" hebben gisteravond in San Sal vador een televisiestation bezet en gedurende 15 minuten een tegen de regering gerichte boodschap uitgezonden, zo is bekend gemaakt door politie functionarissen. De guerrillastrijders plaatsten tevens bommen in het gebouw, maar slechts één daarvan ont- toe. De mannen werden gegre pen en ontwapend. Er vielen geen gewonden. Het „revolutionaire volksleger" is één van verscheidene guerril lagroeperingen in het land. Een andere groep, „de strijdkrach ten van nationale weerbaar heid", houdt vijf buitenlandse zakenlieden, onder wie de Ne derlander Schuitema in gijze ling. Weer massagraf in Chili gevonden SANTIAGO (Reuter) - In de omgeving van de Chileense hoofdstad Santiago is een twee de geheimzinnig massagraf ge vonden. Dit is woensdagavond bekendgemaakt door het Chi leense vicariaat voor de solida riteit, een katholieke groepe ring die meehelpt vermiste per sonen op te sporen. Volgens de bekendmaking heb ben leden van de groep dinsdag een onbekend aantal lijken aan getroffen, begraven in een ra vijn nabij Talagante, 50 km. ten zuidwesten van Santiago. Leden van het vicariaat voor de solida riteit ontdekten twee weken ge leden de lijken van 20 mensen die begraven waren in een ver laten mijn bij Curacavi, aan de grens van Santiago. De mensen waren kennelijk vastgebonden en doodgeschoten. Aanslag op politiemannen in Rome ROME (Reuter) Na een maand van betrekkelijke rust neemt het terroristisch geweld in Italië weer toe. Gisteravond werd in Rome een aanslag gepleegd op twee wachtposten bij het huis van de fractievoorzitter van de regerende christen-democratische partij, Giuseppe Galloni. Drie mannen met machinepistolen openden het vuur op de twee agenten. Zij werden ernstig gewond. advertenties BEIDE KERSTDAGEN GEOPEND VAN 11-17 UÜR Nederland's indrukwekkendste kollektieluxe Braziliaans leren zitmeubelen staat in Apeldoorn en Scheveningen.Te kust en te keur. Tegen importeursprijzen. De winkelwinst is dus voor u. Op.zoek naar leer? Slaag bij Meubelkeur. Vrije dag? Meubelkeurdag! SvW specialisten in leer" Scheveningen: Gevers Deynootweg 83 (100 meter van het Kurhaus) Donderdagavond meubelkoopavond Let op: zondags geopend van 11-17 uur. Apeldoorn: Europaweg 170. dageli|ks geopend van 9-18 uur Vri|dagavond meubelkoopavond Zondags en beide kerstdagen Zandvoort: Stationsplein 13-15. dagelgks geopend van i-i8 uur Vri|dagavond meubelkoopavond. Zondags en beide kerstdagen gesloten

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11