(Bescheiden Vietnamezen willen zelf hun weg vinden in ons land Eigen bijdrage niet ii strijd met belofte Meer regeringsaandacht nodig voor kankerbestrijding Waarschuwing: Nederlanders in Zuid-Afrika zijn dienstplichtig NATIONALE HULPACTIE VAN START Miljoenen guldens nodig voor Vietnamese bootvluchtelingen Nieuw weddesysteem kost staat miljoenen Geen onderw KLM New Y STAATS SECRETARIS VEDER-SMIT: WENS VAN TWEEDE KAMER COMMISSIE Onderzoek gevraagct radio-activiteit van gipsplaat BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 PAGIH Vietnameesje onder de hoede van een stevige Nederlander. Nederlands schip pikte vluchtelingen op van krakkemikkig vaartuig korting aan de groep zou kunnen geven als er schoenen gekocht worden. Bijstand Datlaatste moet niet beschouwd worden als een verkapte vorm van bedelen. Dat is het bepaald niet. Maar de volwassen Vietnamezen kregen, toen ze op Schi phol kwamen, kledinggeld. Exact 350,- per persoon. Een beetje winterjas, I trui en bloes en misschien nog watt dergoed koop je daarvoor. Maar dat het wel gebeurd. En een broek, sclL nen of een rok is toch ook geen ot bodige luxe. Voor de rest krijgen L vluchtelingen uitkeringen, die gebaseLjp zijn op de algemene bijstand en daj nu ook niet bepaald een vetpot. Hj maal niet als er zoveel persoonlij maar vooral onmisbare zaken, gekcf dienen te worden. De gemeenschap in Havelte is mm dels volledig gewend aan de onbekef gezichten in het dorp. Ze beantwoorf de vriendelijke groeten van de Viefl® mezen met Drentse gastvrijheid, bejr pen de moeilijkheden en accepted daarom veel, al bezorgen de Vietnai zen nauwelijks overlast. Daarvoor ze te bescheiden en te dankbaar datl een land is, dat hen heeft willen opl men. Bovendien kun je zo af en toef< chen. Om die Vietnamees bijvoorbejg die op de één of andere manier na^ voeten had gekregen. Hij stapte onrn dellijk naar een winkel, trok zijn nd sókken uit, wilde die in de prulleB deponeren om zich vervolgens nieii aan te schaffen. In de winkel w|L hem duidelijk gemaakt dat natte ken gedroogd kunnen worden en da ze dan zo weer kunt aantrekken. J dankbare glimlach vormde de beloning DEN HAAG De Tweede Ka merleden Scholten (CDA) en Ter Beek (PvdA) vinden^ dat de Nederlandse regering jonge Nederlanders in Zuid-Afrika moet waarschuwen voor de ri sico's, welke zij lopen als zij in Zuidafrikaanse militaire dienst gaan. Gisteren hebben de kamerleden de ministers Van der Klaauw van buiten landse zaken en de Ruiter van Justitie schriftelijk gevraagd de waarschuwing te doen uit gaan. In de vragen verwijzen Scholten en Ter Beek naar een een dit jaar in Zuid-Afrika van kracht geworden bepaling, waarin staat dat buitenlanders, die meer dan twee jaar in Zuid- Afrika wonen automatisch tot Zuidafrikaan genaturaliseerd worden, tenzij betrokkene dan wel zijn ouder of voogd ver klaart, dat hij daar bezwaar tegen heeft. VNO: plannen van FNV zijn desastreus DEN HAAG De elementen die de voorzitter W. Kok van de FNV deze week op het drie daagse congres van de FNV heeft genoemd voor de onder handelingen over de arbeids voorwaarden 1979 zijn desa streus voor de kostenontwikke- ling. Aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemingen deze week in zijn orgaan „On derneming". Het VNO voegt er aan toe dat ze ook desastreus zijn voor de werkgelegenheid. Het VNO merkt in zijn commen taar op dat de Tweede Kamer vorige week heeft ingestemd met de plannen van het kabinet om de stijging van de sociale uitkeringen met drietiende pro cent te korten als voorschot" op de verdere schoningsoperatie die in het komende jaar haar beslag zal moeten krijgen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Op initiatief van drie Tweede-Kamerleden is gisteren in Den Haag de actie van start gegaan die miljoenen guldens moet opbrengen voor de Vietnamese bootvluchtelin gen. Daartoe is een girorekening geopend (999 ten name van Vluchtelingenhulp in Den Haag) en zonodig zal er in februari nog een landelijke huis-aan-huis-inzamelingsactie worden ge houden. Volgens de initiatiefnemers wordt e gestreefd naar een bedrag van tien miljoen gulden. „De nood is enorm groot. Met duizen den ontvluchten zij hun land in gammele bootjes. Velen van hen kunnen niet eens zwemmen. Uit de verhalen van overle venden valt op te maken dat veertig tot vijftig procent van de bootvluchtelingen verdrinkt". De stroom vluchtelingen groeit met de dag. In de maand november alleen al werden er 13.000 uit zee opgepikt. Vorig jaar waren het er in totaal 15.690. Dit jaar (tot november) zijn er al vier keer zoveel in andere landen aangekomen: 60.000 in Maleisië, 15.000 in Thailand, en kleinere aantallen in Indonesië, Australië en Japan. Om de hulpactie goed te laten verlopen is er een werkgroep in het leven geroepen. Hierin hebben de drie kamerleden zit ting (Ploeg van de WD, Gualtherie van Weezei van het CDA en Van den Bergh van de PvdA). Voorzitter is het Statenlid mr. Th. van Lier. De andere leden van de werkgroep zijn: mr. C. Brouwer, vertegenwoordiger in ons land van de hoge com missaris der VN voor vluchtelingenhulp, diens medewerker Hoeksma, ds. P. Lelyveld van de Stichting Oecumenische Hulp, drs. H. van der Laar van Mensen in Nood, ds. J. van de Avondonderwijs wellicht duurder DEN HAAG IANPI - Er be- staan plannen om het cursus geld voor avondonderwijs te verhogen. Dat bleek gisteren uit een opmerking van staatssecretaris De Jong tij dens de afwikkeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. Uit dezxe verhoging van het cursusgeld zouden extra voor zieningen in het avondonder wijs grotendeels moeten wor den bekostigd. De regeringspartijen CDA en VVD hadden voorgesteld om hiervoor een miljoen gulden te onttrekken aan het open schoolproject, maar voor dit plan kon minister Pais van Onderwijs niet bijster warm lopen. H. A. Lunshof overleden DEN HAAG (ANP) Naar eerst nu bekend is geworden, is zaterdagnacht de oud hoofdredacteur van De Tele graaf, H.A. Lunshof, overle den. Hij werd 74 jaar. Hij is giste ren in alle stilte ter aarde be steld. Hij woonde al gruime tijd in Parijs. Behalve hooofdredacteur van De Telegraaf was de heer Lunshof tijdens zijn loopbaan ook hoofdredacteur van Else- vier's Weekblad. Verder schreef hij enkele boeken op historisch gebied. Een van die boeken handelde over het le ven van Michiel de.Ruyter. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van Defensie studeert men momen teel op een nieuw bezoldigingssys teem voor dienstplichtige militairen. Twee alternatieven zijn al uit gewerkt: een bezoldiging gelijk aan die van de vrijwillig dienende mili tairen en een wedde, gebaseerd op het gemiddelde netto-inkomen van leeftijdgenoten in de burgermaat schappij. Staatssecretaris Van Lent (defensie), die dit gisteren aan de Tweede Kamer heeft meege deeld, geeft van deze alternatieve bezoldi gingssystemen een voorbeeld, geldend voor een dienstplichtig soldaat. Bij afstemming van de bezoldiging op het in de burgermaatschappij door leeftijdgenoten verdiende netto-inkomen zou een 20-jarige dienstplichtige soldaat per maand netto f.995,- krijgen. De werkelijke wedde voor een 20-jari- ge soldaat bedraagt momenteel f.B86,-. Wanneer de bezoldiging zou worden afge stemd op de salarissen van vrijwillig dienende militairen van dezelfde leeftijd en rang, zou een 20-jarige soldaat per maand netto f.1181,- ontvangen. Als het eerste systeem zou worden ingevoerd, zou dat de staat per jaar f.107 miljoen extra kosten, terwijl voor het tweede systeem f.269 miljoen extra nodig zou zijn. De totale studie naar een-nieuw bezoldigingssysteem zal over enkele maanden gereed zijn. DEN HAAG - Er kol nader onderzoek naar 2 ten van de KLM in i door de kamercommi verkeer en waterstaat. dA-voorstel daartoe is in de commissie met e zes stemmen afgestemd!^ Voor een onderzoek PvdA en D'66, tegen VVD. De volgende sta een kamerdebat. Dat moedelijk plaatsvindei bruari, aldus PvdA-cor lid Rienks. De PvdA vi nog gaten zitten in d< IOC woording van de 239 vra HZ Rienks over de KLM ümi door staatssecretaris Kroes van verkeer en staat. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) houdt vast aan het idee, dat ziekenfondspatiënten een eigen bijdrage moeten leveren in de kos ten van niet-klinische verstrekkingen (bijv. huisarts en apotheker). Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de Ziekenfondsraad. De bewindsvrouwe heeft de raad verzocht door te gaan met zijn beraadslagingen over dit onder werp. Volgens mevrouw Veder-Smit is dit niet in strijd met de belofte van de regering aan de Tweede Kamer, namelijk dat uit breiding van de eigen bijdrage tot een maximum van honderd gulden per jaar volgend jaar niet door zal gaan. Het ka binet zegde dit toe, nadat een daartoe strekkende motie van het CDA (Lubbers) was aangenomen. Volgens de staatssecre taris is een uitbreiding in een andere vorm niet „ten principale" afgewezen. Bij de Ziekenfondsraad voelt i r]| echter niet voor aan het verzoek vrouw Veder gehoor te geven. Pi .F.Rang, voorzitter van de cor „Eigen bijdragen" van de Ziek sraad, verklaarde dat er geen mogelijkheden zijn dan het invo verhogen van bijbetalingen voor de verstrekkingen. Daarmee zou u degelijk in botsing komen met d( Lubbers, aldus Rang. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Commissie-Volk- sgezondheid van de Tweede Kamer twijfelt er aan of er in ons land wel voldoende geld wordt uitgetrokken voor de kankerbestrijding. Momenteel is dat zo'n 46 miljoen gulden per jaar ofwel ongeveer tien procent van het bedrag bestemd voor gezondheids rese arch. De commissie wijst in een noti tie de betrokken bewindslieden van Volksgezondheid, Onderwijs en We tenschappen en Wetenschapsbeleid erop, dat in Nederland jaarlijks 30.000 mensen aan kanker sterven en 45.000 mensen kanker krijgen. De commissie vindt dat in elk geval maatregelen moeten worden genomen om de integrale kankercentra in staat te stellen zich te ontwikkelen volgens de gekozen opzet. Een tweede priori teit is volgens de commissie het opzet ten van een goed stelsel van registra tie en documentatie op kankergebied. Voor de overheid ligt hier een taak met betrekking tot cooordinatie en fi nanciering. Het belang van zo'n maat regel is „dat dan de mogelijkheid ont staat het effect van behandelingsmethoden en preventieve maatregelen vast te stellen". De commissie wil geen uitspraak doen over alle ruzies rond de opbrengst van de actie „Geven voor Leven", die be stemd was voor de bestrijding van kanker bij kinderen. Zij vindt wel dat de regering meer invloed zou moeten hebben op de besteding van de tijdens de actie ingezamelde gelden. DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Lauxtermann Beer hebben minister Beelaerts van Blokland van vol vesting gevraagd een onderzoek in te stellen naar mo radio-actieve straling van gipsplaat. Zij haken daarbij in op een artikel in het TNO-tij< „Project", waarin van dergelkijke straling melding wo maakt. De kamerleden willen nagegaan zien welke gipsplaats op de gezondheid heeft en willen dat als er van een dergelijke effect is dat het gebruik van gipsplï voorschriften wordt gebonden. heeft hij veel te maken met de groep vluchtelingen. Maar de Nederlanders zelf willen graag wat doen voor de Vietnamezen. De per sonen die met de begeleiding van de vluchtelingen bezig zijn, kunnen nu al kiezen uit een pakket evenementen waarvoor uitnodigingen zijn binnenge komen. En allemaal voor de komende dagen. Kerstzangdiensten, kerstmidda gen voor de jeugd en ga zo maar door. Van welke uitnodigingen gebruik ge maakt gaat worden is niet bekend. Men wil het graag van de groep zelf laten afhangen. Mevrouw Heikens-Soer, coör dinatrice van de uit vijf personen be staande werkgroep Vietnamezen in Ha velte: „Onze opzet is, dat we hun iets aanbieden en dan moeten ze daar zelf maar een keus uit maken. Vergeet bo vendien niet dat we erg veel gastgezin nen in Havelte hebben. Families, die ze een beetje wegwijs maken in onze ge meenschap en die misschien ook een avond willen organiseren voor hun bui tenlandse gasten. Nogmaals we willen hun niets opleggen. Ze moeten uiteinde lijk zelf beslissen". Een ander facet van de beroemde Ne derlandse hulpvaardigheid is het be schikbaar stellen van kleding. Dozen vol komen er binnen uit alle delen van het land. In hun spontaneïteit vergeten de meeste Nederlanders echter dat Azi aten in de regel een stuk minder om vangrijk zijn. Wat kinderkleding betreft levert het geen probleem op, maar zo dra volwassenen gekleed moeten wor den is het lachen geblazen. Een Vietnamees in een winterjas, die qua maat uitstekend past om het li chaam van de gemiddelde Nederlander, wordt een komische voorstelling, waa raan de Aziaten overigens zelf ook lol beleven. „We hebben veel behoefte aan kleding in de maten 38 en 40. Vooral truien en broeken. Overigens is ons op gevallen dat de kwaliteit van de ge schonken kleding bijzonder goed is. Er zijn zelfs mensen die nieuwe kleding hebben gegeven", zegt mevrouw Hei kens-Soer. Schoeisel is ook al zo'n voorbeeld. In alle maten en soorten worden er schoe nen naar Havelte gezonden, maar men vergeet dat Vietnamese voeten een stuk smaller en korter zijn dan die van de over het algemeen op „vrij forse voet levende Nederlander". Daar komt bij dat gedragen schoenen verre van ideaal zitten. Mevrouw Heikens-Soer laat dan ook tussen neus en lippen door weten dat het erg prettig zou zijn, als een schoenenzaak bijvoorbeeld, een forse HAVELTE Met een t-shirt, een over hemd en twee dikke wollen vesten over elkaar aan om zijn lichaam warm te houden, vraagt de heer Ngo zeer be scheiden of hij op deze manier, namens zijn familie het Nederlandse volk een zalig kerstfeest en een gelukkig nieuw jaar mag wensen. „Wij zijn zeer dank baar voor hetgeen iedereen hier voor ons heeft gedaan en doet. Wij zouden het erg fijn vinden als u hiervoor onze dank wilt overbrengen. Een andere mo gelijkheid hebben wij niet. Zelf vieren we geen kerstfeest. We weten wel dat het bestaat. De Fransen en de Ameri kanen vierden het ook toen ze nog in ons land waren". De heer Ngo is samen met in totaal 13 familieleden, onder wie zijn 85-jarige moeder, ondergebracht in vakantiecen trum „Hesselte", in het Drentse dorp Havelte. Daar verblijven op het ogen blik in totaal 57 Vietnamezen. Ongeveer een week geleden kwam hij in Neder land aan, na bijna drie maanden in een opvangkamp in Singapore te hebben gezeten. Hij werd daar gebracht door een Nederlandse vrachtboot, die in to taal 26 personen van een klein houten schip oppikte, op zo'n zevenhonderd kilometer van Singapore. Vijf etmalen had de groep op het krakkemikkige vaartuig doorgebracht, op de vlucht voor het huidige regime in Vietnam. De familie Ngo het alles achter, in ruil voor de vrijheid. Die heeft men nu in ons land. Evenals verzorging. Maar Ngo is daar niet tevreden mee. „We moeten eerst de taal leren en dan wil ik zo gauw mogelijk een baan zoe ken zodat ik voor mijn eigen familie kan zorgen. In Saigon was ik opzichter bij Esso. Misschien dat ik in Nederland weer een dergelijke baan kan krijgen. Waar dat is maakt ons niets uit. Als we ons zelf maar kunnen redden. Dat is momenteel het belangrijkste voor ons". De donkere dagen voor Kerstmis zijn moeilijke dagen voor de groep Vietna mezen. Het grillige Hollandse klimaat speelt hun danig parten, al lijken de jongeren zich daar weinig van aan te trekken. Onherkenbaar, gewikkeld in alle mogelijke soorten warme kleding, dribbelen de jongsten rond de vakantie bungalows alsof het hun eigen huis was in het tropische klimaat. Alleen de gui tige spleetoogjes, die tussen mutsen en sjaals brutaal de wereld inkijken, verra den dat het hier gaat om geboren en getogen Vietnameesjes. Vietnamese vluchtelingen veilig in Havelte. Improvisatie Voor de vluchtelingen is Kerstmis 1978 niets anders dan al die dagen die ze achter de rug hebben en die hun nog te wachten staan. Alles is gericht op de toekomst: een eigen plaats veroveren in die gecompliceerde Nederlandse maat schappij, waarbij alles geregeld is. „In Vietnam hebben ze het veel meer in ei gen hand. Het zijn erg zelfstandige mensen met veel improvisatievermogen. Dat moet daar ook wel. Maar hier kun je en mag je je zelf niet redden", ver telt mevrouw Ahsmann (55), maatschap pelijk werkster in dienst van de Stich ting Vluchtelingenwerk Nederland, en door een 28-jarig verblijf in Vietnam volledig op de hoogte met zeden en ge woonten in dat land en bovendien de taal machtig. „We moeten ze niet te veel in de watten leggen. Straks zullen ze ook hun eigen plaats moeten zien te vinden. We moe ten de gedachte wegnemen als zou Ne derland het land van melk en honing zijn, waar je alles kunt krijgen en waar alles voor je gedaan wordt", vertelt de 31-jarige Fred Bijkerk. Hij is buurtop bouwwerker van de Stichting Welzijns bevordering, die ook in Havelte werk zaam is. Uit hoofde van die functie

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10