Stroomstoring Frankrijk veroorzaakt chaos Bisschoppen van Igekant tegen projecten regering Ski-vorm van paus zoek na twee maanden pontificaat ijgt EEG-landen verdeeld tegenover Zuid-Afrika LO WIL ISRAEL ERKENNEN Doe mee met écht bouclé. Londense politie zoekt bomauto Fiat kardinaal Ratzinger voor parochie commune istenriiker ,'enslang Mexico verdeeld over komst paus naar Puebla 'AGjjfNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 fitvallen Jectriciteit ions land bwaar- ijnlijk HEM Het uitval- van de electriciteit dat gisteren in :rijk en Zwitserland ["geval was, is in Ne- nd vrij onwaar- ïlijk. dertig Nederlandse pitriciteitscentrales zijn elkaar verbonden, en met een dubbele be ging. Wanneer er er- een centrale uitvalt Edt het werk onmiddel- I door de andere over tomen. Er zouden er Jtien tegelijk moeten ■vallen, wil dat werk Ijr de overige centrales I zwaar worden, maar lets is hoogstonwaar- pjnlijk aldus een Iprdvoerder van de Ver- Iging van Exploitanten fcElectriciteits bedrijven. f(DPA) Een recht- Ried in Opper-Oosten- ft de 33-jarige Helmut tshammer wegens udige moord, beroving rzet tegen het gezag tot slange gevangenisstraf rdeeld. eks misdaden waaraan de nrijker schuldig werd be en, begon met het dood- ten van een Nederlandse ïobilist bij Arnhem in mei it jaar. Tummeltshammer dit, met zijn medeplichtige in Maier, om de auto van achtoffer te stelen. Op hun t naar Oostenrijk werden vee aangehouden bij de luitse-Oostenrijkse grens- ang Passau-Achleiten. Zij en op de vlucht, maar wer- ngehaald door twee Oos- kse douanebeambten, neltshammer en Maier n echter de douaniers te ïeesteren en schoten hen Bij een later vuurgevecht Maier doodgeschoten en ïeltshammer gepakt. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Om acht uur 27 gisterochtend begon met het zachtjes uitgaan van de lampen en het langzaam wegsterven van de radio's in Frankrijk de grootste electri- citeitsstoring in de historie die naar schat ting 40 miljoen Fransen en een handjevol Zwitsers (in het gebied van Genève) getrof fen heeft. Alleen het oosten van Frankrijk had nog stroom en een strookje langs de zuidgrens dat electriciteit uit Spanje betrekt. Overal elders waren de resultaten binnen enkele ogenblikken letterlijk onvoorstelbaar. Be halve dat een aanzienlijk deel van het nog nachtelijke West-Europa plotseling in het donker wegzonk, werden honderdduizen- den in de grote steden in de onverlichte tunnels van de ondergrondse spoorwegen gevangen. Een miljoen treinreizigers moest bij ijzig vriesweer over de spoordijken voortschuifelen tot het dichtstbijzijnde sta tion of uren in de kou wachten tot er een diesellocomotief kwam. De brandweer moest tienduizenden uit liften bevrijden en het verkeer was tot laat in de dag een ware bezoeking. Alles wat er aan traditionele electriciteitsstakingen in dit land tot dusver gekend was, bleek niets vergeleken bij de chaos die het uitvallen van tienduizenden verkeerslichten veroorzaakte, terwijl tal van verkeerstunnels gesloten moesten wor den omdat de ventilatie uitgevallen was. Vliegtuigen konden niet vertrekken omdat er geen brandstof gepompt kon worden en tal van auto's bleven steken omdat zij zonder benzine kwamen te staan omdat de pompen van de service-stations eveneens de geest gegeven hadden en dit staan blijven van auto's hinderde het langzaam voort- schuifelende verkeer uiteraard nog veel meer. Intussen was het zogenaamde Rode Kruis-plan enkele minuten na de eerste symptomen al ingeschakeld en ziekenhui zen, klinieken, tehuizen voor ouden van dagen, scholen enz. werden door een nood- systeem van stroom voorzien. Geleidelijk aan slaagde men er in de loop van de dag in de stroomvoorziening in de meeste streken weer te herstellen maar in het westen van het land kan dat hier en daar tot het eind van de week of zelfs tot Kerstmis duren. In de late middag begon nen in Parijs weer enkele metro-treinen te rijden, later functioneerde zelfs het hele systeem weer, maar vele voorstadtreinen konden nog niet rijden hoewel het spoorver keer op de grote lijnen weer nagenoeg normaal was. Het duistere van deze duistere dag in Frankrijk was ten slotte dat niemand pre cies wist hoe de ramp eigenlijk ontstaan was. Zeker, er was overconsumptie van electriciteit in de vroege uren van een koude morgen enkele dagen voor Kerstmis als de winkeliers hun feestverlichting al vroeg inschakelen. Maar dat alles is althans theo retisch niet genoeg om ruim drie vierde van het land en een hoekje van het altoos onschuldige Zwitserland uiterlijk min of meer naar de achttiende eeuw terug te drijven. Zeker is het ook dat nabij Nancy een hoogspanningslijn van 400.000 volt uit gevallen is maar waardoor precies scheen zelfs de directie van de nationale electrici- teitsondememing gisteravond nog niet te weten. Voor de andere lijnen uitgeschakeld konden worden om overbelasting daarvan te voor komen was het te laat en het ene systeem na het andere viel uit zoals een rij domino stenen omver tuimelt en binnen letterlijk drie minuten was Frankrijk van de Alpen tot de Oceaan, van de Belgische grens tot de Middellandse Zee in het donker gehuld. De stroomstoring leidde gistermorgen in de Parijse metro tot enorm gedrang en tot chaotische verkeerssituaties bovengronds. DEN HAAG (ANP) De ne gen landen van de Europese Gemeenschap zijn scherper dan ooit verdeeld over de vraag welke houding zij moe ten aannemen tegenover het apartheidsregime in Zuid-Af- rika. Dit blijkt uit hun standpunten tegenover de veertien resoluties inzake Zuid-Afrika die vandaag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in stemming komen. De weigering van Zuid-Afrika in te stemmen met het plan van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim om in Nami bië (het vroegere Zuidafri- kaanse mandaatgebied Zuid- west-Afrika) verkiezingen te van de Verenigde Naties (de verkiezingen aldaar begin deze maand werden niet door de VN erkend) en de steeds kleinere kans op een vreedza me oplossing van de kwestie- Rhodesië hebben in de volke- organiseren onder supervisie renorganisatie de roep om sancties tegen het bewind te gen Zuid-Afrika versterkt. Vorig jaar stemden de negen hetzelfde over de Zuid-Afrika- resolutie. Dit jaar zijn de EEG-landen het slechts eens over vier van de veertien re soluties. In het algemeen to nen de landen met de groot ste economische belangen Frankrijk, West-Duitsland en Engeland) zich het minst ge neigd tot maatregelen. Deze drie landen zullen voor geen enkele resolutie stemmen waarin de toestand in Zuid- Afrika een „bedreiging van vrede en veiligheid" wordt ge noemd omdat een dergelijke karakteristiek als een aanzeg ging wordt beschouwd voor het nemen van economische sancties. Nederland zal voor een olie embargo stemmen, de andere EEG-landen zullen dat niet doen. De Negen stemmen overeen in hun afwijzing van resoluties waarin de samen werking tussen Z -Afrika en Israël wordt veroordeeld en inzake sportcontacten waarin zij als landen geen zeggen schap over willen hebben. N A V O-documenten tussen oud papier FRANKFORT (DPA) Plan- nen voor een uitbreiding van de NAVO-luchtmachtbasis Er- benheim bij Frankfort zijn bij een handelaar in oud papier te Darmstadt gevonden, aldus de „Frankfurter Rundschau". Volgens het blad ging het om kopieën van de oorspronkelijke tekeningen. Daarom stonden al le brandstofdepots nauwkeurig aangegeven. Erbenheim wordt beheerd door de Amerikaanse luchtmacht. (JS De permanente vertegênwoor- i van de Palestijnse bevrijdingsorgani- I PLO in Parijs, Ibrahim Souss, heeft ren gezegd dat de PLO bereid is haar idige acties tegen Israël stop te zetten Joodse staat de facto te erkennen, |jeen Palestijnse staat op de westelijke lanoever en in Gaza krijgt, is zei in een toespraak in de „American in de Franse hoofdstad: „als er een fetijnse staat was zou de PLO zijn jlddadige acties tegen Israël beëindigen e staat de facto erkennen", èei dat dit onlangs in Beiroet ter kennis was gebracht van een Amerikaans congres lid in een ontmoeting met Yasser Arafat, de leider van de PLO. Wel zou het voorstel eerst goedgekeurd moeten worden door de nationale raad van de PLO, alvorens officië le politiek te worden. Souss zei dat het voorstel een concessie van belang was en niet was geëvenaard door een concessie van de kant van Israël, dat van de PLO niets wil weten. Op de vraag van clubleden waarom de PLO acties ondernam die het leven kostten aan burgers, antwoordde Souss dat dit soort acties nog geen tien procent uitmaakte van het militaire optre den van de organisatie. Hij zei dat niet van de PLO verwacht mocht worden dat zij al haar eigen extremisten in de hand had, net zomin als Israël de militante Joodse defensie liga in de Verenigde Staten in de hand heeft. Het Israëlische parlement heeft gisteravond een motie aanvaard, waarin de „partijdige en onrechtvaardige" houding van de Ver enigde Staten wordt veroordeeld en de regering van premier Menachem Begin gesteund wordt in haar afwijzing van de Egyptische vredesvoorstellen. Zuiver scheerwollen bouclé- blouson. De trend voor 1979. Kies uit alle actuele kleuren, waaronder bordeaux. Maten 341/m 44 Meer dan 50 vestigingen. Tijdens alle kerstkoopavonden geopend. IRA-DREIGEMENT WORDT ERNSTIG GENOMEN LONDEN De Britse politie tracht nog steeds een witte, door de voorlopige IRA gehuurde Opel Kadett op te sporen. In de koffer van die wagen kan een tijdbom zitten. De voorlopige IRA had dezer dagen vier auto's gehuurd om bomaansla gen te kunnen plegen in Londen. Twee van de vier wagens zijn maandagmorgen ontploft. De derde werd later ontdekt in centraal Londen, met een explosieve lading aan boord. De luchtha ven Heathrow staat onder bewaking van militai ren. De anti-terroristenbrigade van Scotland Yard weet, dat die drie wagens in Londen gehuurd zijn door een Ier van onge veer 30 jaar, die daarbij gebruik maakte van een gestolen rijbewijs. Deze onbekende, die men uiteraard ook tracht op te sporen aan de hand van een signalement, heeft echter nog een vierde auto gehuurd. En die is tot nu toe onvindbaar geble ken. De politie acht het niet uitgesloten, dat hij ergens in een privé garage staat. Misschien heeft hij inmiddels al andere nummer platen gekregen. Maar het is ook mogelijk, dat de voorlopige IRA hem achtergelaten heeft in een Londense straat, waar hij, ondanks de grote waakzaamheid van de politie, tot nu toe nog niet is opgemerkt. Het is duidelijk, dat de waarschuwing van de voorlopige IRA, gisteren verspreid via Dublin, ernstig opgenomen wordt in Engeland. De IRA heeft gedreigd met een bloedbad als de ongeveer 300 leden van de IRA nog langer onmenselijk wor den behandeld in de Maze-gevangenis waar zij vast zitten in volledige afzondering zonder enige ontspanning. De cellen zijn ongehoord smerig, omdat de gevangenen weigeren zich te was sen en van toiletten gebruik te maken. Warenhuizen, die belangrijke doelwitten van de voorlopige IRA zijn, kunnen niet voldoende beveiligd worden. Dit is on dermeer een gevolg van de grote kerstdrukte. Het publiek wordt nu niet alleen verzocht op zijn hoede te zijn voor zakkenrollers, momenteel bedrijviger dan ooit in het Londense West End, maar ook voor verdachte pakketten, achtergelaten in winkels, warenhuizen, metrotreinen en stations. In Noord-Ierland raakten gistermiddag zeven personen gewond bij de ontploffing van een geparkeerde wagen in West-Belfast. De explosie deed zich voor toen de politie een verdachte wagen onderzocht. Een van de politiemannen is beide benen kwijt De auto was maandagavond achtergelaten in de straat, waar vlak voor de ontploffing nog kinderen gespeeld hadden. Bepaalde details schijnen er evenwel op te wijzen, dat de explosie veroorzaakt is door middel van afstandsbediening, met het doel in de eerste plaats politiemannen te treffen. )e vijfentwintig bisschoppen van Noord-Oost Brazilië hebben ernstige kritiek uitgeoefend op de regering sprojecten voor de ontwikkeling in hun gebieden. Het gaat om vijfen twintig diocesen in de staten Rio Grande do Norte, Paraiba, Peraam- buco en Alogoas. Volgens de bis schoppen komen deze projecten niet aan de bevolking ten goede, maar aan de multinationals en aan de paar In een bijzondere bisschoppenconfe rentie in Olinda en Recife, het aarts bisdom van dom Helder Camara, heb ben de bisschoppen afgesproken om met behulp van de bevolking zelf actie te ondernemen en alternatieve vor men van ontwikkelingsprojecten uit te werken. Volgens de woordvoerder van de Noordoostelijke bisschoppenconfe rentie, dom Marcelo Carvalheira van Joao Pessoao, is het de uitdrukkelijke bedoeling van de bisschoppen, dat de bevolking zelf aan het werk wordt gezet om die alternatieve ontwikke- lingsvormen uit te werken. De bis schoppen vinden dat niet hun taak, maar zij willen de bevolking wel zo veel mogelijk helpen. Zij hebben samen met landbouwers en vissers de problemen in hun gebie den geanalyseerd en vergeleken met de regeringsprojecten. Zij verwijten de regeringstechnocraten, dat zij al leen maar oog hebben voor grootscha lige landbouwverbetering. De kleine boeren worden er alleen maar nog slechter van. Dom Marcel zei dat „tijdens de confe rentie de aanwezigen de spanning voelden, die er bestaat tussen de technocraten en de regeringsmacht enerzijds en de bezorgdheid van de bevolking anderzijds, die niet in de discussie betrokken wordt". En ver der: „wij voelen dat een systeem aan ons wordt opgelegd, dat slechts voor delen oplevert voor een kleine groep ten koste van de werkgelegenheid van de overgrote meerderheid". Korte metten In Rome is overleden pater üduard Dhanis sj (76), eme- 'itus hoogleraar in de theo- ogie aan de Gregoriana-uni- versiteit en lid van de nternationale commissie van theologen. Samen met ie Nederlandse redempto rist J. Visser werd hij in de aren zestig door Rome aan- [ewezen om met Nederland se theologen de wijzigingen te bespreken, die een com- nissie van kardinalen in de Nederlandse Nieuwe Kate- chismus wenste. structie verklaard, dat allen die aan abortus medewer ken, automatisch geëxcom- municerd worden. De bis schoppen wijzen erop, dat de strenge straf bedoeld is als een pedagigisch middel om abortus te voorkomen. Zij geven als hun mening, dat de staat de rechtsorde zeer ernstig schendt door een beginsel in te voeren, dat geweld legitimeert tegen een onschuldige, die zich niet kan verdedigen. Paus Johannes Paulus II zal in de Kerstnacht de eucha ristie vieren in de Sint-Pie- ter. Op eerste Kerstdag draagt hij om kwart voor elf wederom de heilige mis op in de basiliek. Na afloop daarvan zal hij vanaf de middenloggia de zegen „Urbi et Orbi" aan de stad en aan de wereld geven. Vrijdag zullen de in Rome wonende kardinalen de paus hun kerstwensen komen aanbieden. De verkoop van de missie- en zendingskalender 1979, waarbij wordt samenge werkt, heeft een record be reikt met een totale oplage van 320.000 exemplaren. De oplage van de zendingska lender bedroeg 130.000 stuks en die van de algemene mis siekalender 190.000. Van de laatste zijn nog 17.000 exem plaren bijgedrukt, die ook al bijna alle zijn afgenomen. De kalender is gewijd aan het jaar van het kind. De meeropbrengst komt ten goede aan missie en zen ding. Het Israëlische ministerie voor Industrie, Handel en Toerisme verwacht met Kerstmis een stroom van rond de 42.000 pelgrims. Verreweg de meesten, 33.500, zullen per vliegtuig komen, de rest per boot. Ze zijn afkomstig uit Europa, de Verenigde Staten, Zuid- Afrika, Japan, Latijns-'Ame- rika en Australië. aus Johannes Paulus heeft aartsbis- chop Ernesto Corribio Ahumada van fcxico-stad in audiëntie ontvangen. De aartsbisschop is één van de drie voorzit ters van de CELAM-conferentie, de bij enkomst van Latijnsamerikaanse bis schoppenconferenties, die van 27 januari j<>t 12 februari in de Mexicaanse stad Puebla wordt gehouden. In Rome verga art mgr. Corribio Ahumada met de beide Uidere Puebla-voorzitters, de kardinalen Baggio en Lorscheider. Algemeen wordt verwacht dat de paus de opening van de CELAMconferenüe bijwoont. Kardinaal Lorscheider en de Braziliaanse aartsbisschop Helder Cama ra zeiden onlangs zeker te zijn van de komst van de paus. Het bezoek is echter nog niet officieel door het Vatikaan beves tigd. In Mexico wordt verschillend gedacht over een eventueel pauselijk bezoek. De com munisten juichen zijn komst toe en hopen zelfs op een herstel van de diplomatieke betrekkingen, in 1857 vanwege de vervol gingen officieel verbroken en geheel en al in 1929. Hoewel de anti-clericale wetten nog steeds bestaan, is de kerkvervolging sinds 1940 nagenoeg verdwenen. In het bezoek van de Mexicaanse president aan de paus in 1974 zag men een eerste stap naar het herstel van de betrekkingen. Vooral de liberalen en de vrijmetselaars zijn tegen de komst van de paus. Groot meester Francisco Vale Guzman van de vrijmetselaars heeft reeds verklaard dat zijn organisatie alles in het werk zal stellen om het bezoek te verijdelen. Kardinaal Ratzinger, aartsbisschop van München, heeft zijn goedkeuring gegeven aan de statuten van een alernatieve parochie in München voorlopig voor een periode van vijf jaar. Tegelijkertijd bevestigde hij de keuze van mevrouw Traudl Wallbrecher als voorzitster van de gemeenschap. Als pastor benoemde hij dr. Peter Zitta. De parochie-commune werd in 1968 gesticht door het echtpaar Herbert en Traudl Wallbrecher als „geïntegreerde gemeente". De commune noemt zichzelf „apostolische ge meenschap van priesters en leken". Zowel vrijgezellen als gezinnen maken er deel van uit De leden van de gemeenschap leven volgens het commune- ideaal. Zij hebben gezamenlijke ondernemingen, zowel am bachtelijk als op het terrein van de kunst en handel. Zo heeft de commune een gemeenschappelijke dokterspraktijk, maar ook een lagere school, een school voor voortgezet onderwijs en een middelbare school. De gemiddelde leeftijd van de leden der parochie-commune is drieëndertig jaar. De parochie telt vijfendertig huiscommu nes. De gemeenschap wil haar activiteiten naar het buiten land uitbreiden. Zij bereidt een soortgelijk initiatief voor in Tanzania, waar tegelijk een school zal worden overgeno- „Na twee maanden pontifi caat ben ik wel uit vorm". Paus Johannes Paulus II zei dit toen hij zondagavond had gekeken naar een televisie uitzending van de wereldkam pioenschappen slalom, op ski's in Val Gardena. „Het was mooi om te zien, maar ik zou het niet meer kunnen. Daarvoor moet je tegenwoor dig jonge benen hebben". De paus vertrouwde dit na de sportuitzending toe aan vier duizend jongelui van het sport centrum en de school voor beroepsopleiding van de abdij van St-Paulus buiten de Mu ren. De jongelui wilden de paus kennelijk graag in vorm houden, want zij boden hem een paar ski's aan en een skipak. De enige lichaamsbe weging die de paus nu nog neemt is een dagelijkse wande ling in de Vaticaanse tuinen en op de patio boven op het dak van het Vaticaans paleis. Het is de omgeving van de paus opgevallen, dat hij afge lopen zondag twee keer ver meldde, dat hij een „oude paus" was. Iemand uit deze omgeving wijst er in dit ver band op, dat de paus nogal moe is. De voornaamste oor zaak ervan schijnt te zijn, dat hij de hele dag Italiaans moet spreken. De paus houdt zich er overigens wel aan, omdat hij de taal perfect wil leren beheersen. De Italianen moe ten hem altijd in het Italiaans aanspreken. Maar het geldt ook voor andere talen. Met Franstaligen wil hij in het Frans spreken, met Spanjaar den in het Spaans en met Engelstaligen in het Engels. Paus Wojtyla heeft een heel ander werkritme dan zijn voorgangers. Hij maakt er geen geheim van, dat hij ge noeg rust wil hebben. Hij gaat dan ook minstens drie uur eerder naar bed dan Paulus VI. die niet eerder dan met de kleine uurtjes ging slapen. Daar staat tegenover, dat de huidige paus niet de gebruike lijke vrije, respectievelijk rus tige dagen neemt op zondag en dinsdag.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9