SETH GAAIKEMA: igen auto favoriet i woon-werkverkeer erwarring ver verlengen ijbewijzen Kwaliteit Nederlandse gezondheidszorg onder de maat „Ik heb deze kerst de keuze uit de kerkdiensten van mijn vader en van mijn zusje Jolan. Dat noem ik een luxe probleem' „Ik heb iets in me van een artistieke bigamist". Kamervragen over misstanden in zwakzinnigeninstituut is on erini :N HAAG Dit zijn weer deksels mooie dagen voor muzemai. ith Gaaikema: „Als ik 's morgens uit mijn slaapkamerraam kijk, ik tot mijn intense voldoening, dat de nachtploeg mijn wereld achtig wit heeft geverfd; alle takken hebben opeens een donzi- snor van engelenhaar en in de sloot is het spraakwater tot gestold. Zulke natuurverschijnselen vormen duidelijk de prelu- voor Kerstmis, het mooiste en leukste feest van elk jaar. S,irstmis is het feest van het kind, een kinderlijk feest is het ijde k, waarop je je even geen rekenschap hoeft te geven van de kunt in die wonderlijk stille hl van 24 december rustig ieuw beginnen, een schone pakken en daarop je eerste angens voor het nieuwe jaar isen. Je hoeft niks mee te jj ien, niet de hele samenle- op je bult te nemen. Ge in verbaasd constateren, dat iets nieuws in de lucht igt. Het kan dus toch. denk En dat gevoel heeft iemand gelooft waarschijnlijk even k als degene die niet ge- t. Op die ene avond is de Varuelse boodschap Puur en JS j, zonder enige opsmuk. Het 'n A^e avond, waarop je naar kerkdienst gaat of je hond it. En op die manier kom ;aar toch weer tegen", zit dit jaar voor het eerst een levensgroot dilemma, nog toe ging ik op kersta nd altijd naar het kabouter- - het Groningse Zijldijk, waar mijn vader zijn kerkdien sten houdt. Dat gaat al jaren zo. Vorig jaar had ik die kerst show op de televisie en toen kondigde ik ook aan dat ik la ter op de avond naar het Noor den zou rijden om daar naar de kerstboodschap van vader te luisteren. Na afloop van de dienst kwam er een man naar me toe. die zei: „U deed het heel goed op de televisie hoor. ^T'- alle soorten van genoegen wilde Seth Gaaikema. vooruitlo op zijn serie One-Man-Shows „Familie Willekeur" in het ise Congresgebouw (van 26 tot en met 30 december. Gaat zien)) vast een feestelijke kerstboom opzetten voor de Haagse sPr#gerij. 7"c3' )dgaa Maar deze kerkdienst heeft me toch meer gedaan". „Zo hoort het ook", heb ik hem geant woord, „die show op de t.v. was hooguit een opmaatje naar dat moment". Luxe probleem „En nu zit ik dus met dat di lemma. Mijn jongere zusje Jo lan is namelijk ook dominee en die preekt op 24 december in Assen. Dat noem ik nou een luxe probleem: ik heb opeens de keuze uit twee kerkdiensten. Ik ben toch bang voor vader, dat ik deze keer naar mijn zus ter ga luisteren". Deksels mooie dagen derhalve voor Gaaikema: twintig jaar ge leden, op Oudejaarsavond 1958, zong 's lands Aansmoezenier Wim Kan in zijn befaamde ra dio-monoloog voor het eerst een tekst van de Groningse student Gaaikema: Het Gekke Ouwe Jaar. „Dan komt er aan het end", zong hij. „als je alles hebt gehad, dat gekke, ouwe jaar, en strijkt de kreukeltjes weer glad". Gaaikema had voor die gelegenheid ook nog ge dicht: „De aardbol suist gesta dig langs de grote hemelkoe pel. alleen het kind is nog in evenwicht, en blijft er rustig onder. En als het grootste won der draait om het kind. de hoe lahoepel". „Merkwaardig", constateert hij na een kortstondig gewetenson derzoek, „ik ben mijn hele le ven ai met twee, drie dingen tegelijk bezig. In 1958 waren dat studeren en teksten schrij ven; nu heb ik weer een musi cal gemaakt, „Swingpop", en tegelijk ben ik begonnen aan een nieuwe one-man-show, „Fa milie Willekeur". Waarachtig, ik heb iets in me van een artistie ke bigamist. Ik ben voortdurend in beweging, er gebeuren aller lei dingen tegelijk in die kop van me. En ik heb er nog da nig plezier ik ook. Ik spring alsmaar juichend in het diepe en probeer naar de overkant te zwemmen. En tot nog toe is het nog vrij redelijk gelukt ook". Roman schrijven „Van Swingpop had ik het ge voel, dat ik hem moést maken. Je hebt twintig jaar cursiefjes gemaakt en nu wil je opeens met alle geweld die roman schrijven. Als een leerling schrijnwerker vroeger zijn meestergraad wilde behalen, moest hij als proef een kast timmeren. En dat hoefde dan niet gelijk de mooiste en de grootste kast van zijn leven te Seth Gaaikema in een nieuwe glansrol als verkoper van kerstbomen met ijzersterke voet. De eerste de beste klant, een dame, die bedachtzaam over het Lange Voor hout komt aandribbelen ziet door de bomen weliswaar de vleesgeworden komische noot ternauwernood, maar voor een tientje wil ze desnoods afnemer van Gaaikema's SPAR-filiaal worden. worden. Als hij maar het bewijs leverde, dat hij het vak ver stond". „Zoiets is er nu met mij ook aan de hand: na mijn vingeroe feningen voor „My Fair Lady", „Oliver" en „Kiss me Kate" had ik het gevoel, dat ik het métier een beetje in mijn vingers had. We hebben in Nederland helaas geen musical-traditie, maar ik vond het toch nodig om vóór mijn veertigste een avondvullen de musical in het theater te brengen". „Swingpop kun je vergelijken met een light-opera; een beetje sophisticated en beslist niet sentimenteel. En als er gezon gen wordt, gebeurt dat vanuit een emotie, die logisch is op gebouwd. Niet zoals bij een op erette dus, waar het binnenb rengen van een kop thee al voldoende is om iedereen in luide samenzang te laten uit barsten. In Swingpop vloeien tekst en muziek logisch in el kaar over; ik heb zelfs een ru- Menselijke identiteit „Swingpop is het verhaal van de menselijke identiteit. Wat moet ik met de ander, zolang ik mezelf niet ken? Wat moet ik met de ander, als ik niet weet wie ik ben? Het gaat over het menselijk ego'isme, de kick van het IK tegenover de gebon denheid van twee mensen, die samen het leven delen. Burger lijke gebondenheid misschien, maar ook veilig, zeker". „Swingpop is ook de musical van Leen Jongewaard. Hij draagt de avond van acht tot elf uur, zuigt de aandacht van het publiek op. Ook als ie niet zingt en niet aan het woord is. Je moet naar hem kijken, of je wilt of niet. Een prachtige ac teur, die naar mijn smaak nu pas zijn absolute top bereikt heeft. Wat hij in Swingpop doet is adembenemend mooi en ma gistraal". „En dan speel ik zelf nog vijf keer per week mijn one-man- show „Familie Willekeur". Dat is net het opzetten van een kerstboom. In het begin zijn er mensen, die zeggen: „Een leu ke boom, Seth, maar er zouden meer ballen in kunnen han gen". En dan begin je hem vol te gooien met grappen, nieuwe invallen. Er komt op een gege ven moment ook een piek bij van sentimenteel engelenhaar. En op die manier groeit zo n showboom, totdat ie bijna be zwijkt onder de ballen". „Ik weet van mezelf, dat ik de neiging heb om gaandeweg een hele andere boom te ma ken. En daar moet je voor op passen. Je moet na een jaar, zeg na honderd voorstellingen, de moed kunnen opbrengen om te snoeien en te zeggen. ..Dat is de uiteindelijke boom. Zo blijft ie". Je kunt er daarna hooguit nog wat actuele dingen bijdreutelen, maar verder mag je beslist niet gaan". „Er zijn inmiddels al mensen geweest, die bezorgd hebben gevraagd: „Seth, hoe kun je dat allemaal combineren, musi cal en one-man-show?". Mijn antwoord is dan: „Je moet eens zien wat er nog allemaal gebeuren gaat". Dit is pas het begin, ik heb me totaan mijn 39e opgeladen als een dynamo en nu komt het er allemaal uit. Die musical is hooguit een eer ste stapje, maar het blijft een begin. Er komt nog veel meer, voorspel ik je. En dat heeft nauwelijks iets met ijdelheid te maken, maar alles met creatie drift. Die bron is gaan spuiten en die houdt voorlopig niet meer op". „En zoals gewoonlijk gebeurt alles onoverzichtelijk, even on overzichtelijk als mijn haar groeit. Ik plons in de theaterva ker, verdwijn onder water en kom op de gekste momenten weer boven drijven. Op ogen blikken, dat ik een grap maak, ben ik alweer op de weg naar een traan". Deksels mooie dagen dus voor Gaaikema, de simultaanschaker. die Seth voor Seth zijn vele partijen in de vaderlandse showbusiness meeblaast. Ga d'r maar aan staan: Swing pop wordt momenteel in het Duits vertaald en op andere fronten wordt hard gewerkt aan nieuwe musical-ideeën en one- man-shows. „Maar de mooiste momenten", bekent Gaaikema, „blijven voor mij toch die paar seconden, waarin je je vracht aan grappen hebt geloosd en als een stunte lige, kwetsbare clown op het toneel staat. Dat gebeurt niet zo vaak in een artiestenleven. Maar als het weer zover is, als je voelt, dat je van mens tot mens tegenover je publiek staat, vind ik mijn leven pas meer dan de moeite waard". LEOTHURING Foto's: SIMON E. SMIT MIL 105 JAAR De heer Adrianus Smits vierde gisteren zijn (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK De vele publikaties over de mogelijke verlen- van de geldigheidsduur van rijbewijzen heeft bij rijbe- houders grote verwarring gewekt. Dat is de conclusie van lentraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen, dat de laatste Mie kien ruim 30.000 aanvragen voor een Eigen Verklaring min- linnenkreeg dan gebruikelijk. 'egg ens het CBR gaat dat vooral om mensen die denken dat 'ijbeiwjs nu al niet meer hoeft te worden vernieuwd. Het - wijst er met nadruk op dat elk verlopen rijbewijs op de uikelijke manier moet worden vernieuwd. Als de geldig- iduur is verstreken (vijf jaar na afgifte door de Griffie) is niet meer gerechtigd een mototvoertuig te besturen. Wel men dan nog een jaar de gelegenheid het rijbewijs te lengen middels een zogenaamde Eigen Verklaring. 425 men dat achterwege dan moet opnieuw examen worden werd doorzijn dochter in zijn 49ste levensjaar gemaakt, sinds die tijd is hij niet zo veel verandert! Al veertig jaar wordt hij uitstekend verzorgd door zijn jongste dochter van 65 jaar. „IN ZIEKENHUIZEN 30.000 VACATURES" UTRECHT (ANP) De kwaliteit van de ge zondheidszorg in ons land is aangetast. On danks alle mooie woorden van overheidswege moet worden geconstateerd dat een groot aantal instellingen zelfs niet toekomt aan de door de overheid vastgestelde kwaliteitseisen. Dit heeft drs. F. Vissers, voorzitter van de Nationale Ziekenhuisraad, vanmorgen in Utrecht gezegd op de algemene vergadering van NZR. Bij deze organisatie zijn ruim 800 instellingen aangesloten met 220.000 mede werkers. Eén van de balangnjkste oorzaken van het falen in de gezondheidszorg is volgens drs. Vissers het chronische personeelsgebrek. Op dit moment kunnen, zo stelde hij, is het dringend nodig dater zo'n 30.000 arbeids plaatsen worden bezet in de medische sector. Vervulling van die vacatures is volgens drs. Vissers in de huidige situatie de enige moge lijkheid om de instellingen te behoeden voor verdere aantasting van de kwaliteit van de hulpverlening. „Er is in de gezondheidszorg nu een overvloed aan buitengewoon zinvol werk", aldus de voorzitter van de NZR, die in dit verband wees op het grote aantal jongeren dat geen werk kan vinden. HAAG Steeds meer mensen gaan met A UT eigen auto naar hun werk. Was het per- tage in 1971 nog 36, dit jaar groeide het tot 47 procent. Dat blijkt uit een on- !k dat de Nederlandse Stichting voor stiek in opdracht van de Stichting Weg gehouden. erkelijk vindt de Stichting Weg het, dat ne in de lagere inkomensgroepen het van een eigen auto aanzienlijk is ge- „Dat betekent, dat het streven om ook inkomensgroepen in de welvaart te be ken, vruchten heeft afgeworpen", zo con cert de Stichting. de cijfers blijkt voorts dat werk en wonen ds verder uit elkaar komen te liggen, net gebruik van het openbaar vervoer groeide m de agglomeraties Den Haag, Amsterdam en Rotterdam van 13 tot 16 procent. Elders in het land zakte het gebruik van het openbaar vervoer: in de middelgrote steden van negen naar zes procent, in de kleine steden van ze ven naar zes procent en op het platteland van vijf naar drie procent. In de periode 1971 1978 werd de groep die van het openbaar ver voer gebruik maakt en niet over een auto kan beschikken kleiner (van 43 naar 30 procent). De groep die wel over een auto kon beschik ken en gebruik maakte van het openbaar ver voer groeide en wel van 25 naar 35 procent. De groep die een fiets, had en toch het open baar vervoer nam groeide eveneens: van 19 naar 36 procent. Nog geen besluit nationale actie vluchtelingen DEN HAAG De Tweede- Kamerleden Gualtherie van Weezei (CDA), Ploeg (VVD) en Van den Bergh (PvdAj hebben gisteren een eerste gesprek gevoerd met de Ne derlandse vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen over een inzamelingsactie ten bate van Vietnamese vluchtelin gen. Een concrete beslissing is nog niet genomen. Het ge sprek werd vandaag voortge zet. De drie kamerleden hadden dezer dagen de gedachte ge lanceerd omeen dergelijke actie te beginnen. DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid Castricum (PvdA) zal morgen tijdens het mondelinge vragenuurtje in de Kamer informatie inwinnen bij staatssecretaris Veder-Smit over de misstanden van een aantal jaren geleden in het zwakzinnigen-instituut Assisiè in Udenhout. Naar deze misstanden wordt momenteel een onderzoek inge steld door de adjunct-inspecteur voor de geestelijke volksge zondheid in Noord-Brabant, drs. J. Hubben. In het zwakzinni geninstituut zouden ontoelaatbare medische praktijken zijn uitgeoefend. Zo is uit getuigenverklaringen ondermeer naar voren gekomen dat het destijds in huize Assisië niet ongewoon was lucht-encefalogrammen te maken. Een soort röntgenonder zoek waarbij lucht in het hoofd wordt geblazen om de hersen- kamers zichtbaar te maken. Ook het verrichten van schedel metingen, een praktijk die als volstrekt achterhaald wordt beschouwd, zou in het zwakzinnigeninstituut vrij normaal zijn gew-ïest. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse gemeenteraad vindt dat raadsleden van gro te steden een volwaardige be taling moeten krijgen, com pleet met sociale voorzieningen. Dit staat in een motie van de PvdA, die de Raad van de hoofstad gis teren aanvaardde tijdens de algemene beschouwingen over de begroting voor 1979. De Raad vindt dat het mee besturen van een grote stad als Amsterdam van raadsle den „de totale werkkracht vergt". In de motie worden B en W gevraagd met de vier grote steden tot een gemeen schappelijk standpunt te ko men over het full-time raad slidmaatschap. Tegen de motie stemden het CDA en de WD op twee na. De Raad nam ook een motie aan, waarin „bestek '81" Amsterdamse gemeenteraad voor full-time raadlid- maatschap slecht voor Amsterdam wordt genoemd. Het bezuinigings plan van het kabinet-Van Agt brengt het levenspeil van gro te groepen mensen, de kwali teit van het onderwijs, de economische positie van Am sterdam en het stadvernieu- wmgsbeleid in gevaar, aldus de motie. Alleen de raadsfrac tie van de WD stemde tegen dezfe motie. glNENLAND LEIDSE COURANT, - WOENSDAG 20 DECEMBER 1978

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7