Museum Boerhaave bestaat halve eeuw Buurthuis Nieuwkoop en Zoeterwoude stapje dichterbij Klassieker. Oegstgeest geeft startsein voor ontsluiting Haaswijk 'ap/regio rovincie adviseert positief Twijfels over bestaansrecht Ombudsteam poggenpohl keukens-bad KORTWEG brieven lezers LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 PAGINA 5 0ETERWOUDE/N1EUWKOOP Gedeputeer- e Staten van Zuid-Holland hebben de minister eeds ju verkeer en waterstaat gevraagd de eisen ""ei oor het laten rijden van buurtbussen wat te ersoepelen, zodat ook de buurtschappen rond ies oeterwoude en Nieuwkoop hiervan in de naaste aagt oekomst tullen kunnen profiteren. Als de minis- ieid. gp zijn normen niet zou versoepelen zouden eide gemeenten net achter het net vissen. den VdA-gedeputeerde Diepenhorst wees gisteren in koop en Zoeterwoude niet onthouden, zo stelde p en toelichting op het besluit van GS op het gedeputeerde Diepenhorst. Ook voor de gemeen- f eit dat buurtbussen alleen ingesteld kunnen te Abbenbroek zou een dergelijke uitzondering irorden voor gebieden met 1000 inwoners mini- moeten worden gemaakt, vinden GS. Een onvoor- naai, die op zijn minst over 25 vierkante kilome- waardelijk positief advies voor een buurtbus »r verspreid zijn en waarvan een goede bestaan- hebben de buurtschappen in Reeuwijk, Pijnacker e openbaar vervoer verbinding op minstens 1500 in de Alblasserwaard en Hoekse Waard gekregen. meter van de woonkernen ligt. Zowel de Weipoort in Zoeterwoude als de Meije in Nieuwkoop voldoet net niet aan deze voorwaarden en zouden dus in feite niet voor de buurtbus in aanmerking kunnen komen. Bij een kleine versoepeling in het rijksbeleid kan dat echter wel. Gezien de uitermate positieve ervaringen met een experiment met buurtbussen in de gemeente Berken wou de, willen GS hun positief advies aan het instellen van buurtbusverbindingen in Nieuw- NA 19 JAAR VOORBEREIDINGEN Loco-burgemeester Thorn verricht de eerste graafwerkzaamheden voor het plan Haaswijk OEGSTGEEST Het was gistermiddag bitter koud op een stukje land in de Oegstgeester Morsebelpolder waar in de nabije toekomst Haaswijk gaat verrijzen. Ondanks de kou had den velen de tocht gemaakt naar de Haarlem merstraatweg om er een historische gebeurtenis mee te maken. Na een voorbereidingstijd van maar liefst 19 jaren, het plan om over het Oegstgeester kanaal te gaan bouwen werd in 1960 al geboren, ging gistermiddag officieel de eerste „spade" in de grond. Het woordt spade dient overigens symbolisch opgevat te worden. De loco-burgemeester, wethouder J. J. Thorn nam plaats in een dragline en verplaatste daarmee op technisch aanvaardbare, wijze een geweldige hoeveelheid grond. Het startsein voor de aanleg van een ontsluitingsweg door de polder, richting kanaal waar binnen niet al te lange tijd begonnen wordt met de aanleg van een brug die uitmondt op de Irislaan. De plechtigheid werd bijgewoond door de ambte naren van de provincie Mr. Holtrop, dhr. Bard en dhr. Van Dijk, verder door de wethouders C. C. van Belle en Mevrouw Blom. Ook een aantal raadsleden gaf acte de presence. Verder waren er op het „bouwterrein" leden van de werkgoep „Pro Haaswijk", de vrouwenadviescommissie. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, directie A.A.M., het architectenbureau Hopman, het be stuur van de woningbouwver. Buitenkist en de heer Hoppener van het bureau D.S.H. Niet aanwezig was burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga die zich op dit moment verheugd had maar door een spierontsteking aan huis is ge kluisterd. Burgemeester Van Eysinga heeft zich mede voor Haaswijk beijverd tijdens zijn ambts periode die volgend jaar in verband met pensio nering afloopt. Na afloop ging men naar het Camphuys in Oestgeest waar het glas werd geheven en wethouder Thorn in een speech nader op de historie van Haaswijk inging. Voorts werd daar het woord gevoerd door de heer P. de Wild van het Bouwfonds Ned. Gemeenten en de onderdirekteur van de Amsterdamse Aanne mingsmij, de heer Verhoeven, die wethouder Thorn komplimenteerde voor de wijze waarop hij „cïe kraan gedreven had". „Wij zullen u alsnog een functie aanbieden", aldus de heer Verhoeven, die de wethouder een miniatuur kraan/dragline overhandigde. De leden van de milieugroep Oegstgeest die tegen Haaswijk in beroep zijn gegaan bij de Kroon waren ook uitgenodigd, maar kwamen niet opda gen. Vanuit de groep werd de uitnodiging wel op prijs gesteld en „indien de gemeente het beroep mocht winnen dan zal men voor wat betreft de verdere gang van zaken gaarne willen samenwerken", aldus een antwoord. TWIJK In bet onlangs trschenen jaarverslag van het mbuds team-Katwijk vraagt hulporganisatie zich af of nog reden van bestaan Zelf zet men daar een ilijk vraagteken achter it het aantal hulpvragers is afgenomen. Mogelijke üt hiervan is het beter tioneren van de officiële stanties. Men acht het echter nnemelijker dat vooral prak- sche zaken, zoals een verhui- ng en „concurrentie" van de etswinkel een rol hebben ge- eeld. et doel van het Ombudsteam, it al enkele jaren funktioneert, i ordt door de organisatie om geven als het helpen van lensen met problemen en het nzetten tot s truktu urverande- igen, om onduidelijkheden en rechtvaardigheden uit onze nenleving weg te nemen. Iral vanwege het tweede deel i deze doelstelling heeft men iloten om voorlopig nog door gaan met de aktiviteiten. Deze Heistelling heeft overigens in et verleden wel eens aanlei- J ng gegeven tot wrijving met et Gemeentebestuur. Men ver- it het team o.a. teveel politiek leurd te zijn. De beschuldi- ngen zijn altijd duidelijk van hand gewezen door de Kat- Jijkse hulpverleners. Men stelt di op het standpunt niet alleen 5Vo1 vlammen te doven, maar ook H>kl< de brandhaard te willen verwij deren. De problemen waarmee men het afgelopen jaar mee te ma ken kreeg lagen voor het over grote deel op het gebied van de huisvesting. De s truktu urveran- dering die men op dit gebied bepleit is het instellen van een puntensysteem bij het toewijzen van woningen. Men verwacht dat een dergelijk systeem duide lijker is voor de woningzoeken den. Op dit moment is er in Katwijk een adviescommissie Woonruimtezaken die bepaalt wie urgent is. Uit de mensen die urgent verklaard zijn kiezen de woningbouwverenigingen dan degenen die in aanmerking komen voor een woning. Vol gens het Ombudsteam blijven er nog veel onduidelijkheden bestaan en verdient een punten systeem de voorkeur omdat ie dereen dan precies weet waar aan hij toe is. Ekstra aandacht vraagt het om budsteam tenslotte voor de bui tenlandse werknemers. Ze ver keren vaak in een ekstra moei lijke positie bmdat er veelal taalproblemen een rol spelen. Het Ombudsteam noemt in haar jaarverslag enkele schrijnende „probleemgevallen" die men het afgelopen jaar te behandelen kreeg. Ze concludeert hieruit dat naast ekstra maatschappe lijke begeleiding ook gewoon wat burenhulp veel kan oplos sen. Poggenpohl Form 2000 FP84 geprofileerd groen eiken De Poggenpohl FP 84 Een keuken waarvan het doordacht design ook na 'n kwart eeuw nog even aktueel zal zijn als vandaag Karakteristiek zijn de geprofi leerde panelen met in verstek bewerkte lijsten. Van onvergan kelijk eiken Diepgroen gebeitst bv Gebr Rolff s Handelmij 'ndustneweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Openingstijden maandag tl vnjdag 9 00-12 30 uur en var 13.30-17 00 uur Zaterdag van 9 00-13 00 uur Ook donderdagavond van 1900-21 00 uur Ook in mahonie, sluit fraai aan bij het Engelse stijlmeubel Met de Poggenpohl FP 84 biedt Poggenpohl U een unieke mogelijkheid om Uw keuken op geheel individuele wijze in te richten Poggenpohl keukens zijn na jaren nog steeds even aktueel als vandaag. In de overzichtelijk ingedeelde Rolff toonzalen ziet U de Poggenpohl keukens in alle modellen en uitvoeringen De Rolff advies- en tekenafdeling verzorgt vrijblijvend de ont werpen en werkt ook de instal latie-tekeningen uit De Rolff servicedienst staat van de keukens LISSE Onder deskundige lei ding van mevrouw van Leeu wen, worden op donderdag 21 december weer kerststukjes ge maakt in het gebouw Rehoboth. De deuren van Rehoboth zijn daarvoor donderdag van 14.00 tot 22.00 uur geopend. De kosten bedragen 1,50 gulden. WASSENAAR In de Nijver heidsschool „De Spinbaan" vindt op donderdag 21 decem ber om 14.30 uur een kerstvie ring plaats voor leden van de Wassenaarse Katholieke Be jaardenvereniging. De leerlin gen van de school hebben tal van bejaarden hiervoor per soonlijk al uitgenodigd. De vie ring wordt gehouden in de aula op de eerste etage en zal ver zorgd worden door de leerlin gen van de school. LEIDERDORP De streekmuziekschool „Rijnakkoord" houdt vanavond in de Dorpskerk in Leider dorp haar traditione le eindconcert. Medewerking verle nen docenten en leer lingen van de muziek school, onder wie leer lingen, die tijdens de laatst gehouden exa mens opmerkelijke resultaten hebben be haald. Verder werken aan dit concert een blokfluitensemble, het strijkersensemble, het blazersensemble en het accordeonen semble mee. Er wor den werken ten geho- Eindconcert Streekmu ziekschool Leiderdorp re gebracht van onder anderen Bach, Czer- ny, Grieg, Schubert, Telemann, von Süppe, Bernstein en Bacha- rach. Programma's, tevens toegangsbe wijs, zijn 's avonds vanaf 19.30 uur a 3 gulden (kinderen 1,50 gulden) aan de kerk verkrijgbaar. Het con cert begint om 22.00 uur. Baardgier Naar aanleiding van bovenge noemd artikel wil ik opmerken dat de enige juiste Nederlandse naam voor de betreffende vogel „lammergier" is. De oorsprong van deze naam spreekt voor zich; inderdaad grijpt hij wel klein vee. Dit magnifieke dier onder scheidt zich qua evolutie, li chaamsbouw en levensgewoon ten op vele punten van zijn collega-giersoorten. De lammer gier doet eerder denken aan een machtige arend, dan aan een schuwe aaseter. Er zijn vele volksverhalen over deze vogel in omloop. Bewezen is, dat hij zelfs kinderen heeft geroofd uit bergdorpen in de Alpen, toen hij daar nog voor kwam. Be kend is het verhaal vari een drie-jarig meisje dat in 1763 een vliegavontuur met een lammer gier overleefde. Zij is de ge schiedenis ingegaan als „Lam- 'hi Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. mergeier-Anru". In de Himalaya wordt de vogel gezien als een vermomde vliegende draak, een boodschapper van de goden. De Wassenaarse Zoo beschikt al vele jaren over een aantal lammergieren. Men kan zich afvragen of dit wel een verant woorde zaak is. Dat deze instel ling zich nu eindelijk gaat inzet ten voor het behoud van dit soort vind ik een goede zaak, doch wel onder het motto: „be ter laat dan nooit". J. E. Goldbach Wassenaarseweg 75 Katwijk (ZH) (Naschrift - red.) De betreffende gieren in het Wassenaarse die renpark hebben al jaren - ook internationaal - twee namen: lammergier of baardgier. De eerste van deze twee namen is de meest bekende. Onlangs is tijdens een internationaal con gres afgesproken om in de toe komst de voorkeur te geven aan de tweede naam, die om het imago van deze vrijwel uitge storven soort te verbeteren. Vol gens een woordvoerder in het dierenpark in Wassenaar is de naam „lammergier" in feite on juist, omdat de betreffende gier- soort geen lammeren doodt. LEIDEN Een beetje in de schaduw van het monumenta le Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 bevindt zich (vanaf de Steen straat de eerste deur links) al weer 50 jaar het museum Boer haave, officieel het Rijksmu seum voor de geschiedenis van de natuurwetenschappen en de geneeskunde. Een halve eeuw geleden, op 30 augustus 1928 stapte de lector in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit, C. A. Crommelin naar de notaris voor de officiële oprichting van Verhuizing naar Caeciliagasthuis over vier jaar de stichting „Het Nederlandsch Historisch Natuurwetenschap pelijk Museum". Drie jaar later kon op de bovenverdieping van het fraaie oude Boerhaavelabo- ratorium aan de Steenstraat la het museum worden geopend. Crommelin was geïnteresseerd geraakt in twee collecties oude wetenschappelijke instrumen ten. De ene was de 's-Graven- zande/Musschenbroek-coUec- tie, de oudste verzameling fysi sche demonstratieapparatuur ter wereld (eerste helft 18e eeuw), die was weggeborgen op de zolder van het Fysisch Labo ratorium waarvan Crommelin adjunct-directeur was. En de Leidse Sterrenwacht bezat tal van oude astronomische instru menten, waaronder een aantal (klokken, lenzen, een planeta rium) die door Christiaan Huy- gens (1629-1695) waren ontwor pen of zelfs door hemzelf ge maakt. Deze twee instrumentverzame lingen werden nu, in duurzaam bruikleen van de Leidse Uni versiteit, de grondslag van Crommelins nieuwe museum. Ook een aantal andere topstuk ken werd door de universiteit in bruikleen gegeven, zoals twee microscoopjes van Van Leeuwenhoek, de Leidse Sp- haera (een enorm planetarium uit 1650) en een complete set chirurgijns-instrumenten van Cornells Solingen (tweede helft 17e eeuw). Dat laatste schijnt ook op de verbeelding van een journalist uit 1940 te hebben gewerkt, getuige een artikel in de Leidsche Courant van don derdag 1 augustus 1940: „Een folterkamer van verfijnde gru welen herbergt de stad in het Historisch Natuurkundig Mu seum, ondergebracht in het voormalige Boerhaave-labora- torium. Er is daar een zaal met geneeskundige instrumenten uit heden en verleden. Dat een mensch van vleesch en bloed zoveel verdragen kan! Met een vrome smeekbede op onze lip pen hebben wij deze afdeling in de steek gelaten om ons te verdiepen in de vele andere belangwekkende voorwerpen in dit museum uitgestald." Rijk In de loop der jaren is het museum sterk en in veel ver schillende richtingen gegroeid. Nadat het de tweede werel doorlog redelijk was doorgeko- fcfcü Een oude prent van het St. Caecilia-gasthuis, toen nog in goede conditie men (een bom vernietigde de oostvleugel) werd het in 1947 heropend. Het was inmiddels door het Rijk overgenomen en de naam was gewijzigd in „Rijksmuseum voor de ge schiedenis der natuurweten schappen", en het hele gebouw stond nu voor het museum ter beschikking. In 1964 werd ook het Instituut voor de geschiede nis der geneeskunde, wiskunde en natuurwetenschappen in het museum opgenomen, wat een grote uitbreiding betekende van de prentencollectie, de we tenschappelijke bibliotheek en het archievenbestand. De acquisitie van instrumenten is uitgebreid tot alle terreinen van de exacte wetenschappen, anorganische en organische, zowel als de geneeskunde. Zo verwierf het museum omvang rijke collecties op het gebied van de wiskunde (bijv. reken machines), landmeetkunde, sterrenkunde (telescopen, stuk jes maansteen van de Apollo- vluchten), microcospie, biolo gie (preparaten) en medicijnen. (Einthoven snaargalvanome ter, Kolffs kunstnier en nog veel meer.) In 1976 werd de verruimde taak van het museum ook officieel in de naam tot uitdrukking gebracht: Rijksmuseum voor de geschiedenis van de natuur wetenschappen en de genees kunde, met als roepnaam „Mu seum Boerhaave" naar één van de grootste Nederlanders die op deze beide gebieden baan brekend werk heeft verricht. Heden Het- museum beschikt thans over ongeveer 15.000 weten schappelijke instrumenten, tussen de 500 en 5 jaar oud. Als gevolg van een nijpend ruimtegebrek is hiervan slechts tien procent tentoongesteld. Daarnaast bezit het museum 2500 prenten en enige duizen den portretten, merendeels He en 18e-eeuwse gravures. 400 archiefcollecties (archieven van onder andere Kamerlingh Onnes) en een wetenschappelij ke bibliotheek met 20.000 titels completeren de collectie. De laatste jaren beijvert het mu seum zich om de fraaiste stuk ken uit de collectie op een voor het publiek zo aantrekkelijk mogelijke wijze te exposeren. In 1976 werden de zalen, gewijd aan de Huygens-klokken en de 18e-eeuwse demonstratie-fysi- ca in gebruik genomen. Het huidige jubileum wordt ge vierd met de opening van de zalen 18e-eeuwse electriciteit (die ook daadwerkelijk kan worden opgewekt bij demon straties), sterrenkunde van Pto- lemaeus tot Neil Armstrong, Hermannus Boerhaave, Leiderts beroemdste medicus 17e- tot 20e-eeuwse microsco pen en electronenmicroscopie (met als klapstuk een indruk wekkende oude electronen-mi- croscoop van Philips, die een halve kamer in beslag neemt). Het museum is ingesteld op verschillende soorten bezoe kers. Mensen die de geschiede nis van de wetenschap willen leren kennen kunnen goed te recht, maar ook de mensen die al die apparatuur gedemon streerd willen zien en zelf iets willen bedienen komen aan hun trekken. Om de oude instrumenten te behoeden voor verdere slijtage heeft het museum een aantal modellen van oude instrumen ten vervaardigd, die worden opgesteld in blauwe vlakken. Met deze zogenaamde „blauwe modellen" kan waarheidsge trouw worden gewerkt en de originele instrumenten blijven ongeschonden. Een voorbeeld van zo'n blauw model is een reusachtige elektriseer-machi- ne, waarmee een forse blauwe vonk kan worden opgewekt Verder zijn er modellen van Stevins Clootcrans, Coperni cus' planeetbewegingen, de klokken van Christiaan Huy- gens en een hele set elektrosta tische proefjes. Het museum Boerhaave ontwikkelt boven dien een begeleidingsprogram ma voor het publiek, bestaande uit tal van toelichtingen bij de permanente expositie. Eén en ander is ook een voorbereiding op de steeds dichterbij komen de verhuizing naar het Caeci liagasthuis in Dé Camp. (Ach ter de Haarlemmerstraat). Nieuw onderkomen Vermoedelijk zal het nog vier jaar duren alvorens „Boerhaa ve" geheel en al in het gasthuis zal zijn aangeland. Het Caeci liagasthuis werd aan het eind van de zestiende eeuw opge trokken door de stad Leiden op het terrein van het voormali ge St. Caeciliaklooster. Het werd eerst gebruikt als pest en dolhuis en later als zieken huis. In het begin van de acht tiende eeuw bezocht Boerhaa ve met zijn studenten de zie kenzalen, en door zijn toedoen kwam toen het aan de Leidse universiteit in verval geraakte klinische onderwijs weer van de grond op een ongekend hoog niveau. De gebouwen bleven tot 1873 als ziekenhuis in ge bruik. Daarna begon het verval dat tot op heden voortduurt Door de restauratie van het gasthuis (waartoe door CRM reeds is besloten) zal niet alleen nieuwe ruimte worden gescha pen voor het museum Boerhaa ve, ook zal daarmee een schitte rend voorbeeld van 17e-eeuwse ziekenhuisopbouw opnieuw kunnen worden getoond. De expositieruimte in het mu seum omvat momenteel 440 vierkante meter. In het Caeci liagasthuis zal dit 1400 vierkan te meter zijn. Deze aanmerke lijke verruiming betekent niet dat alle wensen kunnen wor den vervuld. Wel zal het mu seum voor het eerst echt uit de voeten kunnen. De techni sche en fotografische diensten zullen voldoende werkruimte krijgen, de afdeling documen tatie kan zijn verzamelde wer ken behoorlijk kwijt, filmzaal en een vergaderzaal kunnen worden ingepast. De barstens volle depots kunnen enigszins worden geleegd en vele interes sante voorwerpen kunnen voor het eerst aan het publiek wor den getoond. Mogelijk is er in het nieuwe museum plaats voor de reconstructie van het laat 16e-eeuwse anatomische theater, misschien kan ook de 19e-eeuwse kijker van de grote astronoom Kaiser worden op gesteld. „De besprekingen met de architect over de uiteindelij ke inrichting moeten nog be ginnen, dus precies valt nog niet aan te geven hoe het er uit zal gaan zien. In ieder geval ziet de toekomst er erg zonnig uit", aldus drs. A. J. F. Goge- lein, conservator van het mu seum. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5