Noordwijk gaat woningen Renovatie Sassenheimse Zandslootkade dubieus 3 compromis bereikt: 26 hectare voor j TT* i 11 woningbouw bouwen m het Vinkenveld ,,Wij willen pand aan Molenlaan als expositieruimte zeker Woubrugge weer de eerste; Acht mille subsidie voor Rijnsburgs bloemencorso Toch fietspad op dijk langs Dwarswaterinj Meer politie-surveillance bij overstekende schooljeugd REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 PAG IN; NOORDWIJK De teerling over het Vinkenveld is geworpen. Na een twee uur durend debat en een schorsing voor nader fractieoverleg, besloot de gemeenteraad gisteravond met algemene stemmen tot de bouw van een woonwijk in dit gebied tot een grootte van 26 hectare. De beslis sing werd genomen op basis van een compromis-voorstel van het CDA, waar mede uiteindelijk alle fracties, zij het zonder enthousiasme accoord gingen. Alle partijen in deze reeds jaren slepende zaak moesten een deel van hun verlangens inslikken. In feite kwam het college van B. en W. er het meest bekaaid af. Het vroeg in zijn voorstel, gestaafd met een lijvig pakket nota's, kaarten en documenten, om in het Vinkenveld een woongebied van 42 hectaren te stichten. Men dacht deze ruimte nodig te hebben om de woningbouw in de komende vijftien jaar te verzekeren en in de nieuwe woonwijk goede voorzienin gen te waarborgen. Er wordt gebouwd in het Vinkenveld, maar de thans toegekende 26 hectare zijn tegen de achtergrond van het voorstel niet meer dan het halve ei, dat tenslotte beter is dan de lege dop. Het college was dan ook teleurgesteld over de afwijzing van zijn voorstel, deelde wethou der Van Duyn (CDA) mede, nadat het raadsbesluit was gevallen. De agrariërs, in groten getale vertegen woordigd op de publieke tribune, hadden de woningbouw graag elders in het dorp gerealiseerd gezien en het Vinkenveld als cultuurgrond behouden. Niettemin zijn hun goed doordachte akties in ruime mate gehonoreerd geworden, want de 63 hecta ren uit het eerste plan, de 53 hectaren uit het volgende plan en de 42 hectaren in het gisteren aanhangige voorstel, zijn ten slotte tot 26 hectaren teruggebracht. Er zijn minder bedrijfsgenoten, die klappen krij gen en dit mag stemmen tot tevredenheid. Ook de verschillende raadsfracties moes ten politieke veren laten. Zo hadden de PPR en de WD andere bouwlokaties op de korrel, de PvdA verklaarde zich perti nent tegen het overhevelen van Noordwijk- se woningzoekenden naar Voorhout, ook al gebeurde dat op basis van vrijwilligheid en het CDA, reeds vanouds de partij van de agrariërs, moest noodgedwongen het mes in eigen vlees zetten en dat zal zeker pijn hebben gedaan. De enigen, die winst hebben geboekt zijn de Noordwijkse woningzoekenden. De schrijnende nood van de honderden, die al lange tijd uitzien naar een woning, gaf de doorslag tot het nemen van het raadsbe sluit. „Zij zijn het die lijden", aldus De Geus (CDA). En daarom diende er zo snel mogelijk gebouwd te worden. Aan het besluit verbonden de fracties wel enkele condities. Zo kreeg het college opdracht de mogelijkheden te onderzoeken tot verlegging van de Beeklaan, terwijl verder werd afgesproken, dat over vijf jaar de prognoses omtrent de woningbehoefte, alsmede het bouwtempo opnieuw zouden worden bekeken en zonodig bijgesteld. Schelvis (PPR) voegde daaraan nog toe, dat het zogenaamde „kerkeland" eventueel zou gaan dienen als natuurlijke overloop van het thans gekozen woongebied, een suggestie die door wethouder Van Duyn werd overgenomen. Warmerdam (CDA) vroeg nog aandacht voor de hernieuwde vestiging van bedrijven, die uit het Vinken veld zoüden moeten verdwijnen, voor de waterhuishouding in de polder en voor een doelmatige afbakening van de perceels- grenzen. In de discussie merkte Schelvis (PPR) op, dat het college zelf de kat in de gordijnen had gejaagd. Hij verweet B. en W. een slordige aanpak door eerst 63 hectare te vragen, daarna terug te gaan tot 53 hectare en thans te volstaan met 42 hectare. „U hebt dus onnodig 21 hectare van de agra riërs willen afpakken". Verder had de fractieleider van de PPR de indruk dat de alternatieven van de agrariërs met tegenzin waren bestudeerd. Kritiek had Schelvis ook op de gedane studie naar de woningbehoefte. „Wij staan voor een le vensgroot dilemma", aldus de woordvoer der van de PPR. Als de raad voor de 42 hectare in het Vinkenveld zou kiezen, voorzag hij jarenlang lopende procedures van agrariërs, die zich tegen de inbeslagne ming van hun grond tot het uiterste zouden verzetten. Schelvis zag een beperkte bouw in het Vinkenveld en woningbouw op het „kerke land" ten zuiden van de Hogeweg als een aanvaardbaar compromis met de agrari sche commissie. Als winstpunt zag hij ook het buitenspel zetten van de „grondspecu- lanten" in het Vinkenveld. Schaap (PvdA) noemde het Vinkenveld een slagveld tussen de politici en de agrariërs. Zijn fractie was voor bouw in het Vinken veld, omdat men dacht daar snel te kunnen gaan bouwen. De belangen van een klein aantal agrariërs dienden naar zijn mening te wijken voor een belangrijk groter aantal woningzoekenden. De voorzitter van de PvdA-fractie wees nadrukkelijk de bouw in Voorhout voor Noordwijkse woningzoekenden af. „Wij willen deze principiële uitspraak niet losla ten" en hij kwam dan ook tot de conclusie, dat de woonwijk in het Vinkenveld geen De WD bleek geen bezwaar te hebben tegen de vestiging van Noordwijkse wo ningzoekenden in Voorhout, als dat maar gebeurde op vrijwillige basis, zo bleek uit het betoog van Admiraal. De woordvoerder van de WD meende, dat de te bebouwen oppervlakte teruggebracht kon worden tot 26 hectare en dit was voor zijn fractie aanleiding tot het innemen van een afwij kend standpunt. De WD wilde de toekom stige woningbouw realiseren op het zoge naamde „obievaarsland" ten noorden van „Offem" en het reeds eerder genoemde „kerkeland" aan de zuidzijde van het landgoed. Raadslid Alkemade (CDA) liet uitgebreid de cijfers van de prognoses de revue passeren, waarbij hij tot de conclusie kwam dat in totaal 980 woningzoekenden in een nieuwe lokatie zouden moeten wor den ondergebracht. Daarvoor zou in totaal 28 hectaren bouwgrond nodig zijn. Naar de mening van het CDA diende deze in het Vinkenveld te worden gevonden. Alke made achtte dit een aanvaardbaar compro mis en zei te hopen dat de agrariërs van Wethouder Van Duyn schetste de ontwik eg keling van het plan Vinkenveld, dat reeds van 1972 af loopt. In de discussie daarovei qq, heeft de agrarische wereld het volle pond gekregen, meende de wethouder. Hij wees op de ontzettende woningnood. Deze vraag! jel een slagvaardig en doortastend beleid ur eii Uit het debat was hem duidelijk geworden dat geen eenstemmigheid bestond over defcen te bebouwen oppervlakte en evenmin over de bouwplaats. Met klem wees hij het verwijt van de hand alsof hij argumenten zonder meer naast zich zou neerleggen. De voorstellen van het CDA, de WD en de PPR achtte hij onverantwoord. Over de eventuele gevolgen van beroepsprocedures zei de wethouder geen verstandig woord te kunnen zeggen. Schaap (PvdA) vroeg tenslotte schorsing van de vergadering om fractieberaad te plegen. Rubingh (WD) sloot zich bij deze suggestie aan. Daarna kwam Alkemade (CDA) met het compromis-voorstel, dat na enig commentaar door de gehele raad werd] aanvaard. HUIZEN VERKEREN MOGELIJK IN TE SLECHTE STAAT SASSENHEIM Tijdens een gisteravond gehouden bijeen komst met de bewoners van het plangebied Zandslootkade is duidelijk geworden dat de slechte staat waarin de huizen aan de Heemstrastraat, Hein Baderstraat, Tijloosstraat en Zandslootkade zich bevinden, de renovatieplannen van de ge meente Sassenheim in gevaar brengt. Voor het verkrijgen van overheidsgelden voor renova tie is een dringende eis dat de kosten van renovatie en com- fortverbetering niet meer dan 80 procent van de nieuwbouw- pri js mag bedragen. Boven dit percentage is het alternatief sloop en nieuwbouw. Burgemeester A. Kret van Sas senheim toonde zich gister avond geen voorstander van nieuwbouw. Vervangende nieuwbouw zou immers een be hoorlijke huurverhoging voor de bewoners van het Zandsloot- kade-gebied inhouden. Er wordt gedacht aan een inkrimping van het wensenpakket ten behoeve van technische verbeteringen. „Praten over renovatie is knok ken voor een lage huurprijs", zo stelde Kret. Uit een schouwingsrapport van het Leidse architectenbureau Schutte bleek dat eigenlijk al leen de huizen aan de Zand- Rijksbijdrage 1,4 miljoen voor plan Frijlink SASSENHEIM De gemeente Sassenheim heeft van het rijk 1,4 miljoen gulden bijdrage gekregen voor de realisatie van bet reconstructiegebied Zandslootkade. Dit is precies 1 gulden minder dan was aangevraagd voor de bouw van 55 woningen op het terrein waar nu nog de schuren van de firma Frijlink staan. In totaal heeft de gemeente Sassenheim nu ruim 7 miljoen gulden rijksbijdrage ontvangen voor reconstructie en sane ring. Dit heeft tot nu toe geleid tot de uitwerking van de bestemmingsplannen „Centrum", „Hoekstraat" en Zuilhof straatHet gemeentebestuur heeft goede hoop ook voor de renovatie van woningen in het plan Zandslootkade toestemming te krijgen van de overheid. Volgens burgemeester Kret van Sassenheim is de ministeriële vrijgevigheid te danken aan het feit dat de gemeente Sassenheim een duidelijk huisvestingsbeleid voert. Van de in voornoemde bestemmingsplannen gebouwde (en te bou wen) woningen komen van de 245, 230 woningen ten goede aan de opvang van de woningzoekenden in de gemeente Sassenheim. slootkade in renovabele staat verkeren. De woningen aan de Heemstrastraat en de Tijloos straat vertonen ernstige techni sche gebreken. Het opheffen van de technische gebreken neemt volgens ir. Schutte het hele renovatiebudget in beslag. Voor de bewoners van de Hein Baderstraat blijft er weinig geld over voor geriefsverbetering in de woning. Het wachten is op het rapport van een rayon-in specteur van de provinciale huisvestings-directie. De con clusie van die studie zou de uiteindelijke beslissing van de rijksoverheid die de renovatie- gelden ter beschikking moet stellen, nog kunnen beïnvloe den. De onlangs opgerichte bewo nersbelangenvereniging „Sa men sterk" plaatste het Sassen heimse gemeentebestuur voor een verrassing met een actie plan dat is opgesteld in samen werking met het Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing. De belangenvereniging stelde in een later stadium de keus te willen kunnen maken tussen renovatie en een grote onder houdsbeurt. Verder wil men het recht behouden zelf aange brachte voorzieningen in de huurwoningen te kunnen hand haven. Men wil inspraak in de plannen en het recht om de renovatie te weigeren. In zijn antwoord stelde burgemeester Kret dat de renovatie niet dwangmatig zal en kan worden opgelegd. Wel zijn de huurders van woningen in het Zandsloot- kadegebied verplicht om techni sche gebreken te laten verhel pen. Ook werd de bewoners toegezegd dat het noodzakelijke onderhoud van de woningen tijdens de onderhandelingen over renovatie zullen worden uitgevoerd. RIJNSBURG De Rijns- burgse gemeenteraad is gis teravond akkoord gegaan met een voorstel tot verhoging van de subsidie aan het jaar lijkse bloemencorso tot 8000 gulden. In '75 was de subsi die voor de laatste maal ver hoogd. Het CDA bepleitte een verhoging tot tien mille, maar riep daarmee verzet op. van de VVD. Het beroep tegen een ge meentelijke beslissing van W.A. I^eemskerk om een wo ning te mogen bouwen aan de Vinken weg werd verwor pen. De heer Heemskerk heeft een aantal jaren bij zijn grond aan de Vinkenweg ge woond, maar verkocht de be drijfswoning in 1976 door. Volgens het college moet de woning nog steeds als de toe gestane ene bedrijfswoning worden aangemerkt. De bouw van een tweede woning zou in feite een tweede bedrijfs woning betekenen, en dit is in strijd met de diverse bestem mingsplannen. De raad stem de in met het afwijzende voorstel van het college. De gemeenteraad beëdigde G.J. Visser als waarnemend gemeentesecretaris KUNSTKRING VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN De Voorschotense Kunst kring is niet bezig met het tegenwerken van me vrouw H. Schrofer-Bal, die gegadigde is voor de aankoop van het pand Molenlaan 3, het voorma lige atelier van de kunst schilder Willem Schro- fer. De Kunstkring wil alleen zekerheid dat de „subsidie" bij de verkoop die het gemeentebestuur toekent ook werkelijk ten behoeve van de kunst gebruikt gaat worden. Voorzitter Willem Vis en bestuurslid Bertus de Korte van de Kunstkring Voorschoten stoten zich aan de verwarring ron dom de verkoop van Mo lenlaan 3 en bestrijden de indruk alsof de Kunst kring de weduwe van Willem Schrofer het pand niet zou gunnen. Willem Vis: ..Mevrouw Schrofer heeft al enige jaren het plan om het huurpand in eigendom te mogen krijgen. De Kunstkring staat volledig achter de verkoop door de gemeente aan mevrouw Schrofer. Omdat de gemeente een zwaar gedrukte verkoop prijs 42.000,-) wil hanteren om zo de expositieruimte voor de kunstkring te behouden, wil de Kunstkring dan ook zeker heid hebben. Die zekerheid wil mevrouw Schrofer alleen vaag geven". In het voorlopig koop- kontrakt is de volgende voor waarde opgenomen: „In het als schildersatelier en als wer kruimte voor schilder-/teken- clubs in gebruik zijnde en daar nevens tot expositie- en verga derruimte voor de Voorschoten se Kunstkring dienende pand zullen op dezelfde wijze als tot nu toe de culturele aktiviteiten worden voortgezet en wel in overleg met burgemeester en wethouders". Met deze voorwaarde gaat me vrouw Schrofer wel akkoord, niet akkoord is zij met preciese bepalingen van het aantal expo sities en vergaderingen, aldus het bestuur van de Kunstkring. Willem Vis: „Wij zijn ervan overtuigd dat mevrouw Schro fer echt wel die bepalingen na zal komen. Wij moeten als Kunstkring echter ook verder kijken. Er kan onverhoopt een tijd komen dat mevrouw Schro fer zelf die bepalingen niet meer kan nakomen en daarom moet er voor de toekomst precies vastgelegd worden wanneer de Kunstkring kan exposeren en vergaderen en bovendien willen we echt wel eens weten hoe groot de expositieruimte wordt na de restauratie. Kortom het pand wordt met een grote subsi die verkocht en die subsidie moet ten goede komen aan de kunst in Voorschoten. Het is niets persoonlijks tegen nv* vrouw Schrofer, maar alleen een zakelijke instelling van de Kunstkring Vooschoten". Bertus de Korte: „Je gaat je inmiddels wel afvragen of het nog wel zin heeft om met deze zaak door te gaan. De goede relatie is verbroken". Op de vraag waarom de Kunst kring niet zelf het „clubge bouw" wilde kopen zegt Willem Vis: „Dat is geen moment ter sprake geweest en ook nu nog niet. Er zit aan het pand een grote gevoelswaarde voor Han- nie Schrofer. Wij gunnen haar nog steeds de aankoop, maar zij moet gewoon beseffen dat we het pand veilig willen stellen voor de kunst in Voorschoten tot in lengte van jaren". Het verschil van mening over de betaling van het gebruik, wordt door de beide bestuursle den als een fabeltje afgedaan: „Vanouds betalen wij voor hum- en consumptie en krijgt me vrouw Schrofer een bepaalde provisie bij de aankoop". De Kunstkring telt bijna 50 leden. In totaal vijf leden, waar onder mevrouw Schrofer, heb ben hun lidmaatschap opgezegd naar aanleiding van de be moeiingen van de Kunstkring bij de voorgenomen verkoop van Molenlaan 3. De Kunstkring Voorschoten heeft maar een zeer beperkte expositie-moge lijkheid. Molenlaan 3 is een van die mogelijkheden en het be stuur van de Kunstkring wil die ruimte handhaven. Het omstreden pand aan de Voorschotense Molenlaan n, Evenals tijdens de vorige vorstpe riode had de Woubrugse IJsvereni ging het eerst de poorten open in de regio Alphen. Ook nu weer kwam het werk neer op enkele enthousiaste leden. Maandagmiddag werd een begin gemaakt met het spuiten van de tennisbanen. Onder aanvoering van Cor Schijf bedekte al gauw een dun laagje ijs de poreuze' ondergrond van de baan. Het nog steeds zakkende kwik beloofde een goede nacht om een dikke ijslaag te fabriceren. De opzetten de mist dreigde echter roet in het eten te gooien. De temperatuur kroop daardoor weer langzaam in de richting van de nul graden, zadat het spuittempo omlaag moest. Tot vijf uur in de ochtend hielden de spuiters het vol. Om tien uur waren zij weer present en legden de laatste hand aan de I ijk baan. Dinsdagmiddag kon de baa open. Direct na schooltijd bevoll »v ten de Woubrugse scholieren baan. Het eerste ongeluk deed zie ook snel voor. Margriet Lagervi uit de zesde klas van de Openbat basisschool maakte een ongein /a kige val, waarbij een schei schaats haar voorhoofd raaki em/A <erpM LEIDERDORP De Onder wijscommissie van Leiderdorp zal voor de volgende raadsver gadering het college voorstel len om over te gaan tot de aanleg van een fietspad lazigs de Dwarswatering. De commis sie wil tevens dat er een brug wordt aangelegd die aanslui ting geeft op het regionale fiet spadenplan. Behalve de heer Gordijn (PPR) bleken gisteren in de vergade ring van dé commissie de leden grote voorstanders te zijn van een fietspad op deze dijk, even tueel met een voetpad ernaast. Of de combinatie van een voet en fietspad realiseerbaar is moet door de commissie nog worden onderzocht. Zij meende dat waarschijnlijk de breedte niet toereikend is en ook hadden zij bezwaren van financiële aard. Verder meende de com missie dat aansluiting op het fietspad naar Hoogmade het meest zinvol te noemen is, om dat veel schoolgaande kinderei dan van deze route gebruil kunnen maken. Bezwaren die door bewoners langs de Dwars watering in het verleden naai voren zijn gebracht, dat van he: fietspad wellicht misbruik ge maakt zal worden door brom fietsers, werden door de com' missie van tafel geveegd. Zij meent dat een streng optreden van de politie voldoende moei zijn. NOODKREET IN OEGSTGEESTSE SCHOOLRAAD Oegstgeest „Waar doen wij het eigenlijk voor", schijnen een aantal „overzetmoeders" oftewel „klaar-overs" aan de Oegstgeestse Lange Voort te denken als zij de schooljeugd veilig naar de overkant van de weg proberen te brengen. Nog steeds zijn er automobilisten die zich weinig gelegen laten liggen aan hetgeen zich tijden zo'n oversteek van kinderen afspeelt. Zij storen zich niet aan het stopteken dat de dames geven en rijden vaak gewoon door. „Bepaalde mensen schij nen herhaaldelijk dezelfde stunt uit te halen", klonk er gisteravond in de bijeenkomst van de schoolraad van het openbaar onderwijs te Oegst geest. Een noodkreet van een der leraren die pleitte voor meer politiesurveillance. De voorzitter, de heer A. Kohlbeck zegde toe deze wens krachtig te zullen ondersteunen en het bij de burgemeester Van Eysin- ga naar voren te brengen. Door een drastische verbou wing van de Terweeschool, die wat de tijd betreft uit de hand is gelopen, zijn er kinderen van deze school in het gebouw van de Mariaschool aan de Leidse Buurt ondergebracht. Het schoolhoofd de heer Koning verklaarde verheugd te zijn dat' er zich twintig moeders hebben gemeld om de kinderen bij het drukke Leidse Buurt-kruispunt over te zetten. Er wordt in Oegstgeest een nieu we, vierde openbare lagere school gebouwd als iedereen akkoord is met de plannen. Men verwacht deze school in augus tus 1980 te hebben gerealiseerd. De hamvraag is of de school inclusief kleuterschool, dus als basisschool of als lagere school wordt gebouwd. Crocusvakantie Een crocusvakantie van twee dagen is geen vast gegeven. Deze vakantie geldt alleen als de afstand tussen Kerstmis en Pasen wat erg groot is. Er zijn dus jaren waarin de crocusva kantie niet voorkomt op het onderwijsrooster van de scho len in Oegstgeest. Nu is de' laatste jaren de wintersport in zwang en het blijkt dat men bij voorkeur niet met Kerstmis maar wat later naar de uitnodi gende skipistes vertrekt. Dan kost het minder omdat men niet direct in de seizoendrukte zit en dus de „nausse" vermijdt. Daar toe schijnen er wensen te leven om de zgn. crocusvakantie uit te breiden tot één week. „Maak er maar twee weken van" werd er in de schoolraad geopperd. Het merkwaardige is dat men nu plotseling tot een verschui ving van de datum komt, terwijl de minister de kerstvakantie a' heeft verlengd. „Worden de ou ders niet opgejut door de touro perators", vroeg een der school raadsleden zich af. Overigens bleek de behoefte bij de meeste openbare scholen de crocusva kantie uit te breiden niet duide lijk aanwezig. Maar uit de door de Oudenhofschool gehouden enquête bleek dat daar de voor standers in de meerderheid wa ren, tenminste op het aantal antwoorden (57%) dat binnen gekomen was. Men gaat verder met studeren op de toekosmt van de crocusvakantie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4