Politici treft geen blaam Massale trek naar sneeuw en zon Prijsbeleid blijft strak, ondernemers teleurgesteld bebienette littocht Kamer verontrust over Westduitse uraniumplannen Breznjev acht erkenning China bijdrage tot vrede Zeidóc (Sowa/nt Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., '\iecteur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - |-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 07G122244 (18.00 tot 19 00 uur) - nnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 20 december 1978,69e jaargang no. 21228 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Voetbal Rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd West-Duits- land Nederland op Ned.I om 20.10 uur. Om 22.40 uur tweede deel van „Een echt scheiding". Ned.II om 19.25 uur Kenmerk over de rooms-katholieke ker ken in Latijns-Amerika en om 20.32 uur de misdaadfilm „De zaak Anderson". Af en toe sneeuw Zwaar bewolkt met af en toe sneeuw. In het waddengebied tijdelijk krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen min 4 graden, maximumtem peraturen iets beneden het vriespunt. Morgen zon op: 08.45, zon on der: 16.30 Hoogwater: 7.03 en 19.25 Laagwater: 2.46 en 15.05 reinbotsing in Z-Engeland na vals bomalarm (Van onze correspondent Roger Simons) tfDEN Een vals bomalarm en de- e wissels kunnen geleid hebben tot treinbotsing, die zich vannacht heeft rgedaan op ongeveer drie kilometer noorden van de Zuidengelse bad- ats Brighton. Zeker twee mensen rden gedood en zeven gewond. In de kstukken van de treinen werd van- Het bomalarm was gisteravond gegeven in het spoorwegstation van Heme Hill in Zuid-Londen, waar iemand een verdacht voorwerp ontdekt had. De explosieven- dienst van de politie kwam daarna tot de conclusie, dat het loos alarm was. Talrijke treinen, waaronder die met be stemming Brighton, waren evenwel opge houden. Tevoren hadden ze al langdurige vertraging opgelopen tengevolge van de fecte wissels even buiten het Victoria Station van Londen. Rond elf uur is een trein met bestemming Littlehampton in gereden op de trein LondenBrighton, die voor de ingang van een tunnel stond te wachten voor een rood signaal. Dollar blijft dalen AMSTERDAM Op de Amsterdamse wisselmarkt is de koers van de dollar vandaag voor de vierde achtereenvolgende dag gedaald. Begonnen werd op ƒ1,9750, waarna tijdelijk ƒ1,9720 werd gehandeld. Dat betekent een iffie bij arslicht ans echtpaar stolen IDEN Een Frans itpaar is gistermiddag id half drie op het dse station bestolen, man en de vrouw, die doorreis waren had hun koffers ge- latst op een karretje, dens een korte afwe- heid van beiden moe de koffers van het retje zijn gehaald. De arde van de gestolen deren bedraagt onge- r tienduizend gulden. iaduct rliest tegels DEN Waarschijnlijk on- de invloed van de vorst r ft gisteravond een groot aan- tegels in het viaduct Rijns- gerweg losgelaten. Naar atting vierhonderd tegels in tunnelbuis in de rijrichting het Station kletterden op 'rond. De dienst gemeente ken is onmiddellijk met het ïimingswerk begonnen. Er en zich geen persoonlijke elukken voor. aatsexamen etappes lOgelijk N HAAG (ANP) Leer- en bij het VWO, HAVO HAVO, zijn in het vervolg meer verplicht om in vakken in het zelfde jaar itsexamen te doen. Ze uien kiezen tussen een ledig staatsexamen of een men in één of meer vak- het zogenaamde deel- itsexamen. voorstel hiertoe van itssecretaris De Jong van lerwijs en Wetenschappen ;oninklijk goedgekeurd. In instelling tot de kandida- die alle vakken tegelijk iggen, mogen de leerlingen voor een deelexamen kie- geen onvoldoende in een laald vak meer hebben. De 'lingen met een deelstaat amen kunnen ook geen examen doen. 'linn J vijl het al aardig in Nederland ekken straks duizenden land- j Men naar de échte wintersport. ar na naar ze hopen de zon schijnt (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Het gisteren bekendgemaakte besluit van mi nister Van Aardenne (Economische Zaken) om het strakke 'prijsbeleid van dit kabinet ook in 1979 voort te zetten is in ondernemerskringen slecht gevallen. Volgens een woordvoer der van het VNO was er, in het licht van de intensieve concurrentie op het binnenlandse markt, alle aanleiding om het systeem van pri jzenbeschikkingen niet voort te zetten. Bovendien heeft het VNO ernstige bezwaren tegen de inhoud van de prijsvoorschriften. Het KNOV (midden- en kleinbedrijf) was zelfs niet in het gepsrek met de minister vertegenwoord igd omdat het geen enkel heil in dit beraad zag. Na afloop van het overleg zei de minister dat hij het in 1978 gevoerde prijsbeleid volgend jaar ten behoeve van de inflatiebestrijding in grote lijnen zal voortzetten. Het is gebaseerd op de progno ses van de Makro-economische verkenningen, wat inhoudt dat bij de nacalculatie kostenstijgingen doorberekend mogen wor den. In elk geval is er géén ruimte voor grotere prijsstijgingen dan die door kostenstijgingen gerechtvaardigd zijn. In de dienstverlenende sector mogen de prijzen in 1979 tweemaal twee procent omhoog (1 januari en 1 juli). VONDELING OVER GRATIS TICKETS: Dr.Vondeling DEN HAAG - Geen enkele politicus of oud-politicus heeft in de afgelopen jaren op laakbare wijze gebruik gemaakt van gratis KLM-tickets. Dit is de conclusie die Kamervoorzitter Vondeling heeft ge trokken uit een door hem ingesteld on derzoek naar aanleiding van berichten over gratis KLM-reizen van Kamerleden en bewindslieden. Volgens dr. Vondeling hebben de afgelo pen vijf jaar slechts drie politici een of meerdere- malen gratis KLM-tickets ont vangen. In de eerste plaats gaat hem om het CD A-Tweede Kamer-lid Van Zeil. Ten tweede gaat het om een reis van een niet met name genoemde oud-minis ter en tenslotte om de huidige minister Albeda, die in 1973 een tweetal reizen per KLM maakte toen hij nog hoogle raar en Eerste Kamerlid was. Geen van deze politici valt volgens Von deling ook maar iets te verwijten. Het meest uitvoerig gaat Vondeling in op de kwestie-Van Zeil. Hij concludeert dat Van Zeil tussen 1973 en 1978 voor onge veer 20.000 gulden aan gratis KLM-tic kets heeft gekregen en niet, zoals eerder werd verondersteld, voor 50.000 gulden. Daarnaast heeft Van Zeil enkele keren een reis gemaakt op kosten van de An tilliaanse Luchtvaartmaatschappij ALM. Alle reizen heeft Van Zeil gemaakt in het kader van gegeven cursussen en ad viezen in zijn hoedanigheid als oud-vak bondsbestuurder. Alle tickets zijn aan de belasting als inkomsten opgegeven. „Alles op een rijtje zettend is er vboor mij geen sprake van dat een kamerlid, een politicus, iets gedaan heeft dat hij niet behoorde te doen", aldus Vondelings eindconclusie, die ook de gratis reis die mevrouw Kleisterlee begin dit jaar naar Suriname met de SLM maakte niet laakt. Haar echtgenoot (CDA-kamerlid Kleisterlee) opende in Suriname een ca rillon, en op voorspraak van Van Zeil kreeg zij een gratis ticket. Vondeling meent dat zonder dat gratis ticket de Tweede Kamer de reis betaald zou heb ben, zodat er geen sprake kan zijn van het behalen van persoonlijk financieel voordeel. Staking De acteurs Ed ward Asner, links, bekend van de Mary Tyler Moore Show en Dennis Weaver (McCloud) waren gisteren te vin den in een sta kingsoptocht, waaraan 70.000 Amerikaanse ac teurs en radio-en tv-omroepers in Los Angeles deel namen. Het ging om een omstre den minimum loon. AFTRA-S/ ii - fejtll i iet ?c1w3j«fï URENCO-SAMENWERKINC OPNIEUW IN GEDING DEN HAAG Tot grote ver ontrusting van een belangrijk deel van de Tweede Kamer is de Nederlandse regering bereid om akkoord te gaan met de bouw van een ultra- centrifugefabriek op West duits grondgebied, als West- Duitsland bereid is het ver drag van Almelo tot 1991 te verlengen. Volgens dat ver drag, dat over twee jaar af loopt, hebben de regeringen van zowel Engeland, Neder land als West-Duitsland veto recht over voorgenomen leve ringen vanuit de ultra-centri- fugefabrieken in die landen. j De Tweede Kamer voelt zich Chinese cola Nu de VS en China betrekkingen hebben aangenoopt, ziet de Amerikaanse indus trie wel mogelijkhe den in een vergro ting van de afzet in dit enorme land. Coca Cola is alvast begonnen met zijn waar in het Chinees aan te prijzen. Links de Amerikaanse tekst en rechts de Chine- overvallen door het plotseling aangekondigde plan van West- Duitsland om nu toch op ei gen grondgebied een ultra- centrifugéfabriek (voor fabri- kage vcan verrijkt uranium, brandstof vor kerncentrales) te gaan bouwen. Men was er van uitgegaan, dat West-Duits land volgens de Urenco-con- •tracten voorlopig niet op eigen grondgebied zou mogen bouwen, nadat Nederland af gelopen zomer uiteindelijk vrijwel akkoord is gegaan met levering vanuit de Alme lose fabriek van verrijkt ura nium aan het dictatoriale Brazilië. De vaste kamercom missie voor kernenergie ont bood vandaag minister Van Aardenne (economische za ken) voor spoedoverleg. Uit een geheime notitie van deze minister zou blijken dat West-Duitsland de vrijheid heeft om van de in totaal 2000 ton verrijkt uranium die in Urenco-verband moet wor den geproduceerd, er 300 ton in een eigen Westduitse fa briek te produceren. Volgens deskundigen is dat te weinig om een rendabele fabriek mee te stichten, waardoor er nu gespeculeerd wordt dat West-Duitsland in die fabriek nog veel meer voor nieuwe opdrachten wil gaan produce- OOK IN EIGEN LAND NOG KANS OPWINTERSPORT" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om en nabij honderd duizend Nederlanders zoeken de win ter of de zon' op in het buitenlands: per eigen vervoer, trein of touringcar. Het zijn er weer aanmerkelijk meer dan vorig jaar. De Nederlanders, die in eigen land blijven, hopen voor het merendeel toch op een witte kerst. De vraag is echter of dit het geval zal zijn. Wel blijft de vorst nog even aanhouden, waarschijnlijk tot het weekeinde. Schaatsliefhebbers krijgen daarmee misschien de kans, om dich tbij huis nog wat aan wintersport te kunnen doen. Van de ongeveer honderdduizend Ne derlanders, die de kerstdagen en de jaarwisseling in het buitenland gaan doorbrengen, gaat het overgrote me rendeel naar de wintersport. Opval lend is echter ook, dat nogal wat va kantiegangers grote steden opzoeken, zoals Parijs, Londen en Wenen. Vooral deze drie steden hebben op de feest dagen een geheel eigen sfeer, waarvan de bezoekers willen meegenieten. Grootste trekpleisters voor de winter sport zijn Oostenrijk en de westelijke Alpen. Voor deze reisdoelen zijn extra treinen ingelast, of wordt gebruik ge maakt, van maar liefst 250 toerbussen. Naar schatting 30.000 Nederlanders gaan met eigen vervoer naar hun va kantiebestemming. Toch blijft ook de zon voor heel wat kouwelijke Nederlanders aantrekkelijk. Zij brengen hun feestdagen vooral door op de Canarische eilanden, in Tunesie, Malaga Palma en op Sicilië. Op de Canarische eilanden heeft men vermoedelijk echter pech. Het hotel - personeel op deze eilanden gaat „voor onbepaalde duur" in staking. En wat Nederland betreft: de scheep vaart moet volgens Rijkswaterstaat in de komende dagen rekening houden met toename van de ijsvorming op de Nederlandse vaarwegen. Ofwel het blijft nog vriezen. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid mevrouw V r ijland t-Krijnen (VVD) heeft gisteren minister Gin jaar van Milieuhygiëne en staatssecretaris mevrouw Ve der-Smit van Volksgezond heid schriftelijk gevraagd welke onderzoeken momen teel plaats vinden naar de re latie tussen kerncentrales en Kamerlid: Verhogen kerncentrales kans op kanker? Scholier veroorzaakt ontploffing EPE (ANP) Een 14-jarige Lts-leerling in Epe heeft gisteren een .50-mitrailleurkogel in de klas laten ontploffen. De jongen verhitte de kogel boven een gasvlam, waarna een explosie volgde. Niemand werd gewond, maar er ontstond volgens de politie wel wat materiële schade. De jongen had de zware kogel van zijn broer gekregen. Die had er thuis nog twee, hij had de kogels gevonden op het militair oefenterrein in 't Harde. ADVERTENTIE 0) ;a= kinderwagens wiegen wandelwagens t Ciimpleta kinderkamers bo xen - kinderstoelen Washington (AP-UPI) De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft bekend gemaakt een persoonlijke boodschap van zijn Russische ambtgenoot Leonid Breznjev te hebben ontvangen, waarin deze verklaart dat Amerikaanse erkenning van de volksrepubliek China voor de beide grote mogendheden „de juiste relatie is". Carter zei ook dat Breznjev het Amerikaanse standpunt aanvaardt, dat de nieuwe verhouding tussen de V.S. en China „zal bijdragen aan de wereldvrede". In verband met deze ontwikkeling verklaarde Carter dat de nieuwe Amerikaanse relatie met Peking „geen nieuwe obstakels zal opwerpen op de weg naar een succesvolle SALT-overeenkomst" met de Sovjet-Unie. Hij sprak de hoop uit dat Breznjev hem voordat de Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping op 31 januari Washington bezoekt, op Amerikaans grondgebied zal ontmoeten. Leiders van de oppositie in het Amerikaanse Congres tegen het Chinabeleid van president Carter verwijten deze, dat hij heeft nagelaten het Congres te raadplegen, voor hij over is gegaan tot de diplomatieke erkenning van China. Zij hebben een persconferentie aangekondigd met de ambasssadeur van Taiwan in de VS, James Shen. i V Nieuwe poging tot bemiddeling vrijlating van Schuitema San Salvador (AFP) Aarts bisschop Arnulfo Romero van de Middenamerikaanse staat El Salvador, voorzitter Ricardo Lopez van het Salvadoriaanse Rode Kruis en Salvadoriaanse vertegenwoordiger van Amnes ty International, Roberto Lara Velado hebben gisteren een commissie gevormd om presi dent Carlos Humberto Romero ertoe te bewegen af te zien van zijn weigering om tot dusverre te onderhandelen met de ont voerders van vier buitenlandse zakenlieden, onder wie Philips- directeur Frits Schuitema. Volgens ingelichte kringen heb ben de bedrijen van de vier al voldaan aan de eisen die hun ontvoerders aan hen hadden gesteld voor hun vrijlating, doch de Salvadoriaanse rege ring nog niet. Per 1 april 1979 landelijke jaarkaart openbaar vervoer (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Per 1 april volgend jaar komt er een jaar kaart voor het openbaar vervoer in het gehele land. De hou ders ervan kunnen daarmee onbeperkt gebruik maken van al het openbaar vervoer in Nederland: trein, tram, bus en me tro. Minister Tuinman van verkeer en waterstaat, die dit vanmor gen mededeelde bij de opening van het eerste deel van de Schiphollijn, liet tevens weten dat dan ook de NS-jaarkaart en de openbaar vervoer jaarkaart beschikbaar zijn voor ongehuw- den, die duurzaam samenwonen. De stichting Reizigers Openbaar Vervoer meent, dat de Schi phollijn weinig reizigers zal aantrekken. Het eindstation Am sterdam - Zuid ligt namelijk volgens de stichting zeer ongun stig. Binnen looppafstand ligt nauwelijks een gebouw, terwijl de tramverbinding niet altijd aansluit. a(I// fK- .pafop A a. y.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1