Wim Rijsbergen had niet meer op selectie gerekend Mogelijk straf yoor Hughes Slechte voorbereiding breekt B-team erg op Supercup voor Anderlecht ORANJE MET DRIE SPITSEN OPSTELLINGEN )etre ïovenkamp schrijft m uehtcommissie brief Boek van de Maand: Bijna honderd veel gelezen schrijvers brengen spanning en ontspanning, humor en ontroering in hetTotale Leesboek Je weet niet watje leest!' PORT LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 PAGINA 15 DUSSELDORF - Het Neder- lands elftal speelt vanavond wet drie spitzen. Bondscoach Jan Zwartkruis besloot giste ren na de training in bet Rbein-stadion dat Oranje in het prestigeduel tegen West- Duitstand met een aanvalsli- nie zal spelen die bestaat uit Ling, Rep en Koster. Zwartkruis ter verduidelij king: ,A1 eerder heb ik be toogd dat bet Nederlandse spel bet best tot zijn recht komt, wanneer met drie aan vallers wordt gespeeld. Daar om heb ik ondanks de absen tie van René van de Kerkhof, Ruud Geels en Rob Rensen- brink, toch gekozen voor een sterke aanval". De formatie die Jan Zwart kruis vanavond bet veld in stuurt telt nauwelijks verras singen. De enige surprise is dat Zwartkruis Wim Rijsber- gen vanuit Bastia over beeft laten komen zonder bem met een een plaats in de basis te geven. Zwartkruis: .Jiijsber- gen boort gewoon bij de se lectie. Bi zie echter geen en kele aanleiding om Emie Brandts ten faveure van Rijs- bergen uit de ploeg te ba len Rijsbergen zelf beeft nauwe lijks problemen met zijn po sitie op de bank. „Natuurlijk speel ik liever", reageerde de Nederlander in Franse dienst, .jnaar op zichzelf ben ik al blij dat ik weer tot de selec tie behoor". Ook Piet Wildschut maakt er geen pont van dat Zwart kruis hem buiten de basis heeft gehouden. Integendeel zelfs. Wildschut: „Ai weken kamp ik met een liesblessure. Zolang de velden zacbt zijn heb ik er weinig last van, maar bij harde velden, zoals hier in Dusseldorf, is het ei genlijk onverantwoord om te spelen. Dat heb ik Zwart kruis ook gezegd. Min of meer op eigen verzoek speel ik dus niet mee". De harde grasmat van bet Rbein-stadion is eigenlijk bet enige dat Jan Zwartkruis kort voor de confrontatie met de Duitsers dwars zit. ,JIet vergt veel van de spe lers". weet Zwartkruis, „daarom is bet schoeisel ook zo belangrijk. We hebben spe ciale noppen laten maken, die uitgetest zijn in de wed strijd van bet B-team. Be hoop dat de spelers met die noppen voldoende greep op de grasmat bebben Zwartkruis' Duitse collega Jupp Derwall hecht eveneens erg vee! waarde aan het schoeisel. „Dat gaat de wed strijd beslissen", oordeelde hij gisteren. „We bebben ook speciale noppen laten maken. Daar heb ik boge verwach tingen van". Tussen Duitsland en Neder land is in onderling overleg bepaald dat gedurende de wedstrijd drie spelers mogen worden vervangen. ROBHARTOG ONDANKS RESERVEROL BLIJ MET UITVERKIEZING DUSSELDORF - Slechts even moest hij iets wegslik ken. In een paar minuten was de lichte teleurstelling echter verwerkt. Maar nuchter zoals hij is en dat in zijn Feye- noordjaren zowel op als bui ten het veld heeft laten zien, accepteerde Wim Rijsbergen zijn reserverol. De reis naar Nederland en de hernieuwde kennismaking met een aantal Argentiniëgangers vindt hij duidelijk belangrijker dan een plaats in de ploeg van vanavond in Dusseldorf die tegen West-Duitsland in het veld komt. „Ja wat wil je nou. Toen ik door Zwartkruis werd gese lecteerd was ik al blij. Met mijn vertrek naar Bastia had ik voor mijzelf ingecalculeerd dat het Nederlands elftal voor mij verleden tijd was. Met Argentinië had ik het wel gehad zo dacht ik. Dat ik toch weer door Zwartkruis ben opgenomen vind ik fijn. Die reserverol is niet erg. Boven dien het zou oneerlijk tegen over Ernie Brandts zijn die de laatste zeven wedstrijden heeft gespeeld". Wim Rijsbergen is weer de oude. In Argentinië waar hij door bondscoach Ernst Hap- pel als één van de vaste pijlers werd gezien, beleefde Rijsber gen de ene teleurstelling na de ander. In Mendoza, waar Oranje zo hortend en stotend van start ging, kwam hij tweeëneenhalve wedstrijd in het veld. Tegen Iran, Peru en één helft tegen Schotland mocht hij meedraaien in de motor die nog niet goed was afgesteld. Een blessure wipte hem voor de rest van het toernooi uit het team. Rijsbergen nu, een half jaar later: „In Argentinië had ik er het bijltje bij neer willen gooien. Ja het is waar, ik wilde naar huis. In Argenti nië had ik mijzelf willen ver kopen want ik moest gewoon weg bij Feyenoord. Maar Ar gentinië was voor mij spor tief een drama. Als je dan in de vergetelheid raakt en de ploeg gaat opeens wel draaien ga je ook de oorzaken bij jezelf zoeken. Nu ben ik er achter dat het zeker niet aan de jongens heeft gelegen die in Mendoza speelden. Het was de grote hoogte van Po- trerillos waar we ingekwar tierd waren. Ik heb zelfs bij Bastia in de eerste periode er nog een tijd last van ge had". Ook voor Rijsbergen was de overgang naar Bastia zeer groot. Via Johnnie Rep was hij in contact gekomen met de Corsicaanse ploeg. Een laatste kans zogezegd. Die overstap heeft hem toch goed gedaan. De Rijsbergen van Argentinië is niet meer te herkennen. „Werkelijk, ik heb er geen spijt van dat ik gegaan ben. Van Johnnie had ik al gehoord dat Bastia internatio naal niet zoveel voorstelde Dat wist ik dus. Die finale tegen PSV was volgens John nie een toevalstreffer. Maar het valt me allerminst tegen. Het enige waar ik nog niet zo goed aan kan wennen is de povere begeleiding. Tac tisch stelt het Franse voetbal niets voor. Op dat punt zijn we in Nederland erg ver. Ge woon plezierig dat ik aan die sfeer weer even kan ruiken." Alleen groter Deze nieuwe selectie voor Oranje heeft de mogelijke problemen die in de toekomst verscholen liggen voor Rijs bergen alleen maar groter Wim Rijsbergen speelt niet vanavond, maar is daar niet eens zo ongelukkig mee. gemaakt. De psychisch zo la biele Rijsbergen van Argenti nië heeft zich bij het tekenen van zijn contract niet gereali seerd dat hij alsnog in aan merking zou kunnen komen voo het Nederlands elftal. „Neen, ik heb er geen enkele clausule in laten opnemen dat ik door Bastia voor het Neder lands elftal vrij moest worden gegeven. Wie denkt daar nou aan na die ellende in Zuid- Amerika. Bovendien ging ik wel erg ver weg. Als je in België speelt is het wel dicht bij de deur. Maar ik moet wel eerlijk zijn. Ik heb het gewoon niet goed gedaan, omdat ik nooit meer op een selectie had gerekend". Die verkiezing was zeker niet meer gekomen als het Neder lands elftal een andere coach zou hebben gekend. Nu de aimabele Jan Zwartkruis de scepter zwaait is alles moge lijk. De beroepsofficier denkt toch anders dan vele van zijn collega's. Zwartkruis vergeet niet zo snel en laat spelers niet pardoes vallen. Rijsbergen: „In eerste instantie is Zwart kruis een gevoelsmens en dan pas trainer. Toen hij mij belde en zei dat ik geselecteerd was flitste dat door mijn hoofd. Hij wil duidelijk dat ik er weer bij ben. Dat besef ik. Daarom vind ik het helemaal niet erg dat ik niet in het veld kom. Trouwens om nog in te vallen lijkt me helemaal geen pretje. Met deze koude en het keiharde veld kom je niet in je spel". Voor Wim Rijsbergen ziet de toekomst er een stuk zonniger uit. Hij beseft dat een selectie voor het Nederlands elftal zijn marktwaarde doet stij gen. Een uitspraak die veel voetballers bezigen en waarin Rijsbergen ook gelooft. „Ja, het Nederlandse voetbal heeft in Frankrijk nog steeds een zeer goede naam. Terecht of niet, het is zo. En als je zo geselecteerd wordt gaan ze bij Bastia ook nadenken." Voorlopig heeft Wim Rijsber gen dus zijn „stekkie" in het Nederlands elftal nog niet heroverd. De blonde verdedi ger, die door Rinus Michels in 1974 gekoppeld werd aan gelegenheidsausputzer Arie Haan, zal hard moeten knok ken om Ernie Brandts te „ver jagen". „En toch zal het ge beuren", oppert hij. „Ik meen er geen kwaad woord mee maar ik voel dat ik beter ben dan Ernie. Als Zwartkruis me nu al had opgesteld had ik dat niet geaccepteerd. Ik houd van eerlijkheid. Heeft Emie gefaald? Nou dan. Daarom aanvaard ik dit ook zo gemak kelijk" Hij sjokt weg, bijna hand in hand met zijn oude Feyenoordkameraad Wim Jansen. In maart als het Ne derlands elftal zijn tweede wedstrijd in de kwalificatie ronde voor het Europees kam pioenschap tegen Zwitserland speelt wil hij echter „terug" zijn. De kleine vechter van vroeger is nog niet uitgeteld. Jan Zwartkruis kan er profijt van hebben. Ue*erves: Doesburg Wilschut Rijsbergen Vermeulen Metgod NEDERLAND: Jansen Ling Rummenigge Allofs Schrijvers Krol Brandts Neeskens Rep Fischer Gullmann Bonhof Zewe Burdenski Hovenkamp W. v.d.Kerkhof Koster Abramczik Stielike Reserves: Maier Zimmermann Fors ter Rüssmann Toppmüller Borchers USSELDORF - Het is niet uitgesloten dat Barry Hughes, de ainer van Haarlem, een fikse boete krijgt als' gevolg van ju gedrag tijdens de wedstrijd Haarlem - AZ. Hughes maak- toen met een roltong zijn Alkmaarse collega Georg Kessler omplect belachelijk. 'iet alleen bij AZ, maar ook bij de KNVB is het gedrag van lughes in het verkeerde keelgat geschoten. Zelfs in die mate at overwogen wordt om naar een modus te zoeken om Hug- Jlake65 te straffen- an Huybregts, secretaris betaald voetbal van de KNVB, giste- sn in Dusseldorf: „Ik weet niet of er aktie wordt ondemo- 'en, maar uitgesloten is het niet. Hughes heeft wat dat be- wt geluk dat hij niet in Engeland werkt, want daar zou hij getwijfeld een forse schorsing gekregen hebben. Want hoe je et ook wend of keert, hij heeft toch wel een beetje het ratel Persvak in diskrediet gebracht". IA KOPSTOOTINCIDENT kla ran on e verslaggever) •USSELDORF Hugo Hovenkamp heeft een brief estuurd aan de tuchtcommissie van de voetbal- °nd. In die brief geeft de AZ-intemational toe, at hij Frans Reuser afgelopen zondag in het duel £1 «aarlem-AZ met een kopstoot heeft geveld. '°venkamp: „Ik kan er niet Meruit om toe te geven, dat c 'out ben geweest. Heel Neder- ftd heeft op de televisie kun- eei Z1*n wat ik gedaan heb. aamaast schijnt ook de ^WB-rapporteur een vernieti gd rapport geschreven te heb- *n. Daarom lijkt het me beter ft maar gewoon open kaart te Ik koop er niets meer ÏÖJJ oor om allerlei doorzichtige Mesjes te verzinnen". 11 öjn brief aan de tuchtcom missie, vrijdag buigt dit straf- college zich over de zaak-Ho- venkamp, legt de AZ'er precies uit wat er gebeurd is. „Mijn probleem was dat Reuser ook met zijn hoofd naar voren kwam", reageerde Hovenkamp gisteren in Dusseldorf. „Daar door raakten wij elkaar toen. Voor mij was het meer als een dreiging bedoeld. Omdat Reu ser echter zo dichtbij stond, werd het een echte kopstoot en niet, zoals mijn bedoeling was. alleen maar een dreigement. ADVERTENTIE Het nieuwe Boek van de Maand is het eerste Totale Lees boek dat er is verschenen. Het is dan ook een lekkere, dikke pil geworden, waarvoor zelfs de langste winteravonden te kort lijken. Liefst meer dan 430 pagina's dik. Ouderwets degelijk bepaald verhaal of fragment? Achterin kijkt u even wie het heeft geschreven. Zo leert u lezenderwijs de weg kennen in de wereld van het boek. Dat is heel wat waard. Veel meer dan de f 18,50 die u gedurende de actieperiode voor.Je weet niet ingebonden in fraaie linnen band. watje leest" betaalt. Er staan korte verhalen en afgeronde fragmenten in van bijna honderd veel gelezen auteurs. Nederlandse en in het Nederlands vertaald. Van Couperus tot Leni Saris, van Multatuli tot Olaf J. de Landell.f van Visser-Roosendaal tot Robbins. van Jan de Hartog tot Jan Cremer, van Godfried Bomans tot Simon Carmiggelt. Al lezend ontdekt u wie voor- taan uw favoriete schrijvers gaan worden. U bent geboeid door een „Je weet niet wat je leest" in speciale Boek van de Maand oplage f 18,50. Na 6 januari 1979 f 32^50. De aanbieding is geldig van 7 december t/m 6 januari 1979. Echter zolang de voorraad strekt Dit is een Boek van de Maand voorjaren. Iswatós W xwo&r <Ste Het Duitse overwicht treffend in beeld. Temidden van drie tegenstanders tracht Ronald Spelbos van AZ de zaak enigszins in de hand te houden. Bochum De B-interland tussen West-Duitsland en Nederland (2-1) gisteravond in Bochum gespeeld, kon al bij voorbaat geen afspiegeling worden van de ware krachtsverhoudingen. Het hard bevroren en slecht bespeelbare veld onderstreepte de mis greep van de KNVB om tijdens de winterstop interlandwedstrijden te plannen. In dergelijke duels speelt de factor geluk een vaak grotere rol dan de aanwezige kwaliteit. Het enige dat beide elftallen resteerde was de fortuin af te dwingen en dat kan alleen met aanvullend voetbal. West-Duitsland slaagde daar nog het best in. En als de debuterende doelman Hans van Breukelen niet in een grandioze vorm zou hebben gestoken, zou de uitslag aanzienlijk hoger zijn uitgevallen. In de eerste helft nam Oranje nog verrassend de leiding. Al in de zesde minuut joeg Huub Stevens via het been van Martin de bal achter doelman Kargus. Twee minuten later was Van Breukelen kansloos. Een af standsschot van Eimer was voor hem onbereikbaar, 1-1. De Ut rechtse doelman met Stafleu en Peters, eigenlijk de enigen van de jonge garde, speelde vooral in de eerste helft een hoofdrol. Eerst kreeg hij een gele kaart van de zwak leidende Ameri kaanse scheidsrechter Henry Landauer, omdat hij na een verkeerde buitenspelval van Oranje Martin op het midden veld omver kegelde. Daarna be hoedde de 22-jarige doelwach ter Oranje voor een grote ach terstand bij schoten van Egge- ling, Groh en Hrubesch. Het Nederlandse schaduwelftal maakte in de eerste periode veel schoonheidsfoutjes, die vaak te rug te voeren waren op de slechte wendbaarheid van zwa re spelers als Spelbos, Stevens en Lubse. Daarentegen had coach Ribbeek voor een licht voetig middenveld (Eggert, Groh en Memering) gekozen. Het B-team, waaraan bonds coach Zwartkruis in de toe komst veel aandacht wil beste den, wist zich ondanks deze handicap tot aan de pauze nog aardig op de been te houden, hoewel het ten koste ging van LIVERPOOL Hoewel Anderlecht gisteravond in Liverpool het schimmenspel verloor keerde het toch als grote overwinnaar naar huis terug. Het verlies in het tweede duel tegen Liverpool om de supercup bleef binnen de perken (1-2) en daardoor was de trofee voor de Belgen. De wedstrijd speelde zich af in dichte mist. Na een kwartier oponthoud besloot de Roemeense scheidsrechter Rainea het treffen toch maar te laten beginnen hoewel er nauwelijks iets zichtbaar was. Bovendien was het veld erg glad. De Engelsen, die tot taak hadden een achterstand van 3-1 weg te werken, waren het eerst aan de buitenissige omstandigheden gewend geraakt. In de eerste tien minuten dook Fairclough twee keer gevaarlijk op voor doelman Munaron. In de dertiende minuut nam Liverpool de leiding. Munaron kon een schot van McDermott half keren en toen kreeg Hughes de kans te scoren (1-0). Liverpool leek aardig op weg de nadelige marge te nivelleren. Maar ook Anderlecht had zich inmiddels aangepast. Vooral de steeds weer openklappende buitenspelval baarde de Engelsen zorgen, boven dien was Coeck als gelegenheidsvoorstopper (Broos was niet inzetbaar) uitstekend op dreef. Na de pauze namen de Belgen zelfs het initiatief. Haan en Vercauteren heersten op het middenveld en uitblinker Van der Eist was keer op keer met snelle uitvallen gevaarlijk. In de 73e minuut kwam Anderlecht op gelijke hoogte. Van der Eist, die al drie keer oog in oog had gestaan met Ogrizovic vervanger van de geblesseerde Clemence verscheen weer alleen voor de doelman en ditmaal schoot hij raak (1-1). Voor Liverpool was er op dat moment eigenlijk geen eer meer te behalen. Wel werd de druk van de Engelsen heviger, maar van een werkelijke overrompeling was geen sprake. Vijf minuten voor tijd zorgde Fairclough nog voor 2-1, maar meer zat er voor Liverpool niet in. Opstellingen: Liverpool: Ogrizovic; Neal, Thompson. Hansen, Hughes; Case, Souness, Kennedy: Dalglish, McDermott, Fairclough. Anderlecht: Munaron; Van Binst, Dusbaba, Coeck, Thissen; Haan, Van Th oor. Van der Eist; Vercauteren, Geels (Martens), Rensenbrink. Scheidsrechter Rainea (Roe.); toeschouwers 25.000. Mexico nodigt Oranjeteam uit GELSENKIRCHEN De KNVB heeft van de Mexicaanse voetbalbond een uitnodiging aangenomen om in de zomer van het volgende jaar deel te nemen aan een voetbaltoernooi in dat land. Het is nog niet helemaal zeker of de KNVB de A- selectie zal afvaardigen. De voorkeur van de technische lei ding bij de KNVB gaat uit naar een B-team. De bond is trouwens van plan om nog meer wedstrijden voor het B-elftal te organiseren. Gedacht wordt om tegelijkertijd met de interland Italië-Nederland ook de B-teams van beide landen tegen elkaar te laten spelen. Verder ligt het in de bedoeling om naast het A-, B- en Jong Oranje-elftal, ook een team uit eerste-divisiespelers te formeren. Dat zou van tijd tot tijd wedstrijden tegen Jong Oranje in de regio kunnen spelen. vele overtredingen. Toch kreeg Oranje via Stevens nog een mogelijkheid om opnieuw aan de leiding te komen. Uit zijn schot ging de bal rakelings over. In de tweede helft is het Neder lands team er eigenlijk niet meer aan te pas gekomen. Taha- mata was in het veld voor Vreyssen, maar dat leverde evenmin een verbetering op. De Westduitsers zetten Oranje con stant onder druk en toen de licht geblesseerde Thijssen ook nog het veld moest ruimen voor Valke was er van enige organi satie in de Ploeg geen sprake meer. Ofschoon libero Adrie van Kraay niet onverdienstelijk speelde, kon ook hij geen lijn in het spel brengen. Vooral de voorste linie (Jaap de Graaf, Jan Peters en in de eerste helft Martin Vreyssen) maakte er niet veel van. Daar om kreeg de Westduitse ploeg alle gelegenheid om voortdu rend de aanval te zoeken. Met Kelsch en Hrubesch in de spits lukte dat in eerste instantie niet zo best. Toen Ribbeek deze twee wisselde voor Del'Haye en Milewski kwam ook de scherp te terug in de Westduitse aan val. Van Breukelen kreeg in die periode opnieuw de gelegen heid een uitblinkenden rol te rpelen. Op sublieme wijze keer de hij een kopbal van Meme ring en even later moest hij de doorgebroken Del'Haye van een doelpunt afhouden. Tien minuten voor het eindsignaal was ook de Utrechtse doelman kansloos. Del'Haye drukte Adrie van Kraay in het straf schopgebied weg, waarna de blonde Milewski in staat stelde het winnende doelpunt te ma ken, 2-1. Vlak voor tijd kreeg Jan Peters zelfs nog kans op de gelijkmaker maar vlak voor de bijna ingevroren doelman Rudi Kargus (de temperatuur was gedaald tot 8 graden, faal de de spits van FC Den Bosch. Een gelijkspel zou ook veel te veel eer geweest zijn voor de Nederlandse ploeg, die nog maals de rekening kreeg gepre senteerd voor het (hap en snap- )beleid dat de KNVB met dit soort elftallen voert. Terwijl de Duitse ploeg al vele oefenwedstrijden achter de rug had begon dit B-team vollledig onvoorbereid aan deze klus. Ook organisatorisch klopte het niet zo best Enkele uren voor de wedstrijd moesten alle soort sportzaken uit de omgeving van Bochum worden afgestruind naar geschikt schoeisel. De Westduitsers hadden inmiddels al vier dagen met de juiste schoenen kunnen trainen. Dat zijn factoren die van doorslag gevende betekenis kunnen zijn. Na afloop verklaarde bonds coach Ron Groenewoud dat dit nieuwe elftal nog niet aan el kaar gewend was. Vooral aan vallers stelden hem teleur. Hij prees Hans van Breukelen: „Ge zien zijn mentaliteit en fysieke kwaliteiten beschouw ik hem als de coming man". De Westduitse bondscoach Erich Ribbeek sloot zich daarbij aan: „Ik vond Van Breukelen beter spelen dan Schrijvers in de laatste drie interland. Het was een sportieve wedstrijd. Gezien de veldverhoudingen zijn er niet veel overtredingen begaan. Dat de meest van Oran je-zijde kwamen is logisch, om dat een verdedigend team altijd meer overtredingen begaat". HenkWageman Opstelling Nederland B Hans van Breukelen; Stafleu, Spelbos, Van Kraay, Meutstege; Thijssen (Valke), Stevens (Van de Korput) Lubse; Vreyssen (Tahamata), Peters, De Graaf (AZ'67).Duitsland-B Kar gus; Martin, Elmer, Melzer, Jacobs; Eggert, Groh, Memering; Kelsch (Del'Haye), Hrubesch (Milewski), Eg-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15