Kinderombuds man op komst Huren op 1 juli 6 procent omhoog Kabinet wil Orions niet bij Fokker laten bouwen lan halvering tinderbijslag aby's sterk ekritiseerd fieidóc Goma/nt Meerderjarigheid met 18 jaar mag overheid geen geld kosten 1979 JAAR VAN HET KIND Een Westduitse ultra-centrifuge emeente otterdam st geld an ABVA Zwembad op zondag open in Hardinxveld zo Nutsspaarbank! aNNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 PAGINA 13 m een onzer verslaggevers) ;N HAAG Er be an vergevorderde nnen voor de aan- lling van een kinde- abudsman in ons (j. Dat onthulde oud p-minister mr.Th. gisteren bij de offi- presentatie van de men die van 1979 „Jaar van het i" moeten maken. (45 NA 18, plannen zijn uitgebroed de Nationale Commissie ^nationaal Jaar van het d, waarvan mr. Bot de T ,or. ïitter is en prinses - |ver- irix de ere-voorzitster. An- voornemens die de com- je op het programma i staan zijn ondermeer nu eindelijk tot stand ,gen van een Kinderjour- op de televisie en het stellen van een uit vijftien n bestaande „Kindercom- ;ie van het Jaar van het 1". Deze zal de „grote sen-commissie" in 1979 ijde moeten staan. In ver- 9d met de aanwijzing van Kindercommissie zal begin end jaar aan alle Neder- se kinderen van zes tot tien jaar een brief wor- verstuurd waarin hun Idt gevraagd met sugges- te komen om het Jaar het Kind vorm te geven. Kindercommissie wordt cruteerd uit de indieners van de meest zinvolle en praktisch meest uitvoerbare suggesties. De commissie van mr. Bot en prinses Beatrix trad gisteren voor het eerst officiéél naar buiten met een bijeenkomst in de Rolzaal op het Binnen hof, waarbij behalve de prin ses zelf ook een delegatie uit het kabinet onder leiding van premier Van Agt aanwezig Het Jaar van het Kind is een initiatief van de Unesco. Deze sub-organisatie van de Vere nigde Naties heeft 1979 we reldwijd uitgeroepen tot een jaar waarin de problemen van kinderen in de leeftijd van 0 tot 14 jaar extra aan dacht dienen te krijgen. De Nederlandse commissie, die over een budget beschikt van 1,75 miljoen gulden, wil aan deze oproep gehoor geven door met name de aandacht te vestigen op de problemen waarmee kinderen in de hui dige Nederlandse samenleving te kampen hebben. Voorzitter Bot wees er in dit verband op dat waar de volwassenen in het huidige tijdsgewricht doorgaans lijden aan eigen in nerlijke onzekerheid, de kin deren vaak niet de leiding en zekerheid krijgen waar zij be hoefte aan hebben. Meer con creet wees hij op het gebrek aan speelruimte waarmee de stadskinderen vandaag de dag kampen, op het ïjioordende verkeer en op de verwaarlo zing waarvan veel spruiten het slachtoffer zijn. Verder op de problemen rond kindermis handeling, jeugdcriminaliteit, drug- en alcoholgebruik onder jongeren enzovoort. Wat de commissie voor ogen staat, al dus mr. Bot, is de Nederland se samenleving bewust te ma ken van de benarde positie waarin het tegenwoordige kind verkeert en haar op te roepen nieuwe wegen in te slaan die tot een blijvende verbetering leiden. Allerhande organisaties zullen hierbij in 1979 ingeschakeld worden en tal van activiteiten moeten tot die bewustwording prikkelen. De eerste grote manifestatie zal op 8 januari in Amster dam plaatsvinden waar dan een symposium over de eerste levensjaren van het kind wordt belegd op initiatief van de Stichting Bio-Wetenschap- pen en Maatschappij. Prinses Beatrix, die door voorzitter mr. Bot werd ge prezen als ,,één van de hardstwerkende leden van ons comité" onderhield zich uitvoerig met de grote schare kinderen die de bijeenkomst van gisteren op luisterde. ÏV: „BOTTE BIJL" HAAG Niet zonder ining wacht de Tweede ner op de reactie die mi er Albeda en staatssecre- De Graaf (Sociale Za- morgenochtend zullen geven op het voorstel van de fracties van CDA en VVD om de kinderbijslag voor eer ste kinderen die na 1 januari 1979 geboren worden tot hun tweede jaar te halveren. Zoals gemeld hebben de frac ties dit gedaan om meer fi nanciële ruimte te krijgen voor de mogelijkheid om la ger betaalden te compenseren voor wat ze erop achteruit gaan bij uitvoering van de o- peratie-kinderbijslag in de tweede fase (16- en 17-jari- gen). Verwacht wordt dat de be windslieden niet enthousiast zullen reageren op het voor stel van Hermsen (CDA) en de Korte (WD). Als een van de negatieve aspecten van het amendement wordt gezien dat daardoor alle inkomens, van laag tot hoog, gelijkelijk ge troffen zullen worden. De FNV heeft inmiddels al felle kritiek op het wijzigingsvoor stel geleverd. Volgens FNV- bestuurder Bode wordt op deze wijze de „botte bijl" ge hanteerd en bovendien zet het nauwelijks zoden aan de dijk. „Naar onze mening moeten gezinnen met lage inkomens worden ontzien, of het nu om gezinnen met baby's gaat of om gezinnen met schoolgaan de kinderen van 16 en 17 jaar", zei Bode dinsdag. KABINET DIENT WETSONTWERP IN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als het parlement ermee ak koord gaat zullen de huren volgend jaar juli met 6 procent omhoog gaan. Een daartoe strekkend wetsontwerp is dinsdag bij de Tweede Kamer ingediend. Het percentage van zes is niet verrassend in het licht van al eerder door de regering geda ne uitspraken. Al in oktober tijdens het Be stek-debat werd dit percentage genoemd, na dat het kabinet vcoor een kamermeerderheid door de knieën was gegaan en de aanvanke lijk gewenste zeven procent had laten vallen. „De beperking van de huurstijging moet ge plaatst worden in het kader van de bestrij ding van de inflatie", aldus de regering. In de memorie van toelichting schrijft staats secretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) dat de regering ernaar streeft de verschillen tussen bouwkostenstijging en huurstijging zo klein mogelijk te houden. Als de verschillen te groot zouden worden zou het risico kunnen ontstaan dat huurders van koop afzien omdat het prijsverschil te groot wordt. In politieke kringen wordt aangenomen dat de Kamers het percentage van 6 zullen overne men. De oppositie is voorstander van een ver hoging met 5 procent; ook de WD heeft tij delijk min of meer op deze lijn gezeten. WeST-DUITSLAND wil een ultra-centrifugefabriek op eigen bodem gaan bouwen. De rentabiliteit van de uit breiding van de fabriek voor verrijking van uranium (als brandstof voor kerncentrales) in Almelo komt daar mee op losse schroeven te staan. Dat argument heeft minister van Aardenne (economische zaken) de laatste weken regelmatig gehanteerd bij zijn bestrijding van de Westduitse plannen. Maar er is een nog veel belangrijker argument. In de langdurige en zeer uitgebreide discussies die in Ne derland de afgelopen jaren zijn gevoerd, werd voor blijvende Nederlandse deelname in het kernproject al tijd gesteld dat Nederland invloed zou kunnen behou den in de non-proliferatie, het tegengaan van de ver spreiding van kernwapens over de wereld. Op uitsluitend dat argument werd te langen leste een ka mermeerderheid bereid gevonden om aan de uitbrei ding van de Almelose fabriek mee te werken. Het be lang van de werkgelegenheid in Twente werd weliswaar belangrijk, maar geenszins doorslaggevend geacht. Nu West-Duitsland toch op eigen grond een ultra-cen- trifugefabriek wenst te gaan bouwen wordt het argu ment van het belang van de Nederlandse vinger in de wereld-kernmacht-pap sterk ondergraven. Niet voor niets was er in februari in de Tweede Kamer een twee de CDA-motie-Van Houwelingen (naast de eerste veel besproken motie voor harde garanties bij de levering van verrijkt uranium aan Brazilië), waarin werd gesteld dat het Verdrag van Almelo met tien jaar zou moeten worden verlengd (waardoor bouwen op Duitse bodem die jaren onmogelijk zou zijn). Het stichten van een ultra-centrif ugefabriek in West- Duitsland zal de Nederlandse invloed op de leveranties van verrijkt uranium over de hele wereld op langere termijn sterk doen verminderen. De zeer soepele West duitse houding ten aanzien van levering van kernmate riaal aan andere landen geeft nog steeds weinig ver trouwen in het non-proliferatiebeleid van dat land. En Nederland kan zijn waakhond-functie in dat beleid niet langer waar maken, omdat voor leveringen vanuit de Westduitse fabriek geen Nederlandse exportvergunnin gen meer nodig zullen zijn. Dit is een reden temeer voor Nederland om de West duitse plannen met kracht te bestrijden. Waarbij het overigens wel de vraag is in hoeverre het kabinet het huidige of het vorige buiten medeweten van de Tweede Kamer om allang op de hoogte was van de plannen van de Westduitsers. Daarvan hangt af hoe sterk Nederland nog staat in het streven de bouw van de Westduitse fabriek tegen te houden. 'TERDAM (ANP) De eente Rotterdam heeft bij ABVA een rekening van 19 gulden ingediend in and met de staking bij Rotterdamse Reiniging- ist (ROTEB). rekening betreft het laten onmaken van enkele kten door een particulier ijf. Als gevolg van de de ABVA uitgeroepen ing op vrijdag 8 en zater- december moest dit be- r aan te pas komen om marktplaatsen in Rotter- te reinigen. Volgens een rdvoerder van de ROTEB et hoogst twijfelachtig of hoofdbestuur van ABVA id is deze schadeclaim te ireren. ier jaar 'èist tegen irate-expert >n B. STERDAM (ANP) We- medeplichtigheid aan Zuidmolukkers gepleeg- overvallen heeft de Am- damse officier van justi- L. de Beaufort eren vier jaar gevangenis- geëist tegen de karatc- irt/f ilmacteur Jon B. moest zich voor de tbank verantwoorden sa- met drie Zuidmolukse eren, die zijn gearresteerd ie dramatische arrestatie le politie op 15 september Breukelen uitvoerde. Bij aanhouding werd de van de verdachten door ikogels doorzeefd. De tolukker Johnny H. om het leven. Het vier- iu van plan zijn geweest overval uit te voeren op supermarkt in Bussum. achter de schermen" Jon B. zijn geweest, die de officier van justi- >k als „brein" heeft ge meerd bij drie andere, tot uitvoering gebrachte, Uen. De karate-expert tènde dit gisteren in alle aarden „Indianenverha- edelachtbare". De drie hnolukkers hoorden cel- ffen van vier en drieën- eisen. KNIKKERTEGEL Burgemeester E.A.g. Brautigam van Uithoorn heeft gisteren de eerste ..knikkertegel" in gebruik genomen. Deze tegel is de eerste in een serie van 55 die verspreid over alle speelplaatsen in Uithoorn zullen worden aangebracht. Congres voor landgenoten in buitenland DEN HAAG Het Neder- lands Bureau voor Toerisme (NBT) houdt onder de naam „Welkom in Nederland" in augustus volgend jaar een congres voor Nederlanders die in het buitenland wonen. De bedoeling van dit congres is tweeledig. Aan de ene kant kunnen de deelnemers (maxi maal vijfhonderd) een indruk krijgen van wat er vooral de laatste tien jaar in Nederland is veranderd. Anderzijds zal op het congres aandacht wor den besteed aan de belangen van Nederlanders in het bui tenland zoals medische ver zorging, onderwijs voor hun kinderen, belastingrecht, soci ale voorzieningen, kiesrecht en de nationaliteitenproblema- tiek. DEN HAAG - De verlaging van de meerderjarigheidsgrens van 21 tot 18 jaar die het kabinet wil doorvoeren, mag geen geld kosten. In het betref fende wetsontwerp, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend, is daarom de bepaling opgenomen, dat ouders verplicht zijn te voorzien in de kosten van levensonderhoud en studie van hun kinderen totdat die 21 jaar zijn. Het begrip studie moet ruim worden uitge legd. Het omvat zeker niet alleen het weten schappelijk onderwijs. De onderhoudsverplich ting is algemeen. Zij geldt dus ook voor ouders van werkende jongeren, aldus minister De Ruiter (Justitie) en staatssecretaris Kraaije- veld (CRM), die verantwoordelijk zijn voor het wetsontwerp. De bewindlieden stellen ook voor enige wijzi gingen aan te brengen in de Algemene Bij standswet, om te voorkomen dat 18- tot 21-ja- rigen toch financiële steun van de overheid zouden kunnen verlangen. Het is nu de bedoe ling dat deze jongeren begrepen zullen wor den in een eventueel te verlenen gezinsbijs tand. HARDINXVELD-GIESSENDAM (ANP) Het zwem bad in Hardinxveld-Giessendam zal voortaan ook op zondag open zijn. De gemeenteraad heeft een voorstel hiertoe van de burgemeester en een van zijn wethou ders gisteren met één stem verschil aangenomen. De zwemlustigen in Hardinxveld-Giessendam (bij Gorcum in Zuid-Holland) hebben dit te danken aan de komst van een nieuw CDA-lid in de raad, die anders dan zijn fractiegenoten, vóór zwemmen op zondag stemde. Het, zwembad is 's zomers herhaaldelijk doelwit geweest van kraakacties. NEDERLANDSE INDUSTRIEN LEVEREN VOOR 126 MILJOEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet gaat niet in op het voorstel van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed, om de 13 door ons land te kopen Orion-patrouilie- vliegtuigen voor de Koninklijke Marine geheel bij Fokker te Ia- ten bouwen, tegen een meerprijs van in totaal 310 miljoen. Inplaats daarvan heeft het kabinet geko zen voor de levering van onderdelen voor de Orions door verschillende Neder landse industrieën. Deze compensatie-or ders bedragen 126 miljoen van de tota le aanschafwaarde 700 miljoen) van de Orions. Dit heeft staatssecretaris Van Eekelen .Defensie) gisteren meegedeeld tijdens het Kamerdebat over de kabinetsbeslis sing tot aankoop van de Orions. De meerderheid van de Kamer (CDA, WD, GPV, SGP) heeft met dit besluit inge stemd. De oppositie drong krachtig aan op uitstel van het besluit, om opnieuw onderhandelingen met Frankrijk te kun nen openen over de eventuele aankoop van het Franse marinetoestel Breguet Atlantic. Het kabinet zou de Franse re gering dan alsnog moeten trachten over te halen, financieel deel te nemen aan de ontwikkeling van Fokkers nieuwe passa giersvliegtuig (voor ca. 120 personen), de 28. Minister Scholten (Defensie) bena drukte echter, dat uitstel van de aan koopbeslissing zinloos zou zijn, omdat de Fransen pertinent blijven weigeren, aan de produktie van de F 28 Super mee te doen. Volgens minister Van Aardenne (Economische Zaken) is bij de keuze voor de Orion uiteindelijk vooral het enorme prijsverschil tussen de Ameri kaanse en Franse toestellen bepalend ge weest. De Breguets Atlantic kosten twee keer zoveel als de Orions. ADVERTENTIE Ja. alle drie denken ze er 't zelfde over: een éigen bankrekening voor dochterlief! Daarom ook start de Nutsspaarbank een nieuwe dienstverlening: een eigen bank-/spaarrckening voor iedereen van 11 tot 18 jaar. Oftewel: de eigen Piek-Fijn-rckcning. Met extra hoge rente. Op alle Nutsspaarbank-kantoren ligt daar een dui delijke folder over klaar: „Nieuwerwets: JE EIGEN PIEK FIJN-REKENING bij de Nulsspaarbank". Gewoon even afhalen op't dichtstbijzijnde kantoor. Zijn u en dochterlief weer Pick-Fijn op de hoogte! LEIDSE SPAARBANK (deeluitmakend van de Nutsspaarbank) De afgelopen nacht vroor het in het noorden van ons land aanzienlijk minder dan in de zuidelijke provincies. Op het vliegveld Eelde werd een mini mumtemperatuur van -4 graden waargenomen. Het koudst was het op de vliegbasis Gilze-Rijen, namelijk -8 graden. Wolkenvel den, die in de loop van de nacht vanuit Duitsland noordoost Ne derland binnendreven, zorgden daar voor een tempering van de vorst. In de loop van de ochtend begon uit deze bewol king plaatselijk sneeuw of ijzel te vallen. Het komende etmaal blijft onze omgeving in een zuidoostelijke stroming, die in stand wordt gehouden door een lagedrukge bied, dat van Portugal naar het westelijk deel van de Middel landse Zee koerst en een hoge- drukgebied bóven West-Rus land. Kleinere storingen, die in deze stroming meetrekken, ver oorzaken bij ons wolkenvelden waaruit plaatselijk wat sneeuw mag worden verwacht. Het blij ft overwegend licht vriezen. Vooruitzichten voor vrijdag: Lichte vorst met middagtempe- raturen om het vriespunt Later mogelijk neerslag. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 0 tot 3. Min. temp. omstreeks -3 gr. Max. temp. omstreeks 0 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent Kans op een geheel droog etmaal 50 procent

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13