Holland ligt met kwaliteit tog steeds voorop GROENTE FRfTT 'EMEN BêLLEN Het Westland, |H tuin van Europa westland SLAPRIJS WEET ZICH TE HANDHAVEN PVS: TE LICHTVAARDIG GEDACHT WD EN TUINBOUW LE1DSE COURANT/ BU 40 JAAR EXPORTEURSBOND ICHEVENINGEN Op de cent gehouden jubileumbij- ikomst van de Exporteurs- [ond sprak KNBTB-voorzit- drs. J. J. Schouten over je uitbreiding van de EG met friekenland, Portugal en Vorige week stond relaas onder de kop: Geen angst voor grotere EG, [el waakzaam blijven", op land- en tuinbouwpagi- Het producentenbeleid [ordt, begrijpelijk, geken- kt door een zeer voorzich- [ge opstelling. de EG-uitbreiding toch >et gebeuren, dan het liefst I laat mogelijk. Nu is het een git dat ook de handel evenmin jbaat is bij een ineenstorting 1 de groente- en fruitmarkt massale importen uit jïiekenland of Spanje. Toch Jaat men in handelskringen lisitiever tegenover de uit leiding van de EG. En ook 1 standpunt is begrijpelijk, int hoe minder handelsbe- neringen hoe beter de indel zich kan ontwikkelen. |jt heeft de huidige EG zon daar bewezen. ollandse kwaliteit iens de grootste klant van Nederlandse tuinbouw, de itduitse importhandel, de heer Hans Jochim Idenhauer op de jubileum inkomst van de expor- Naast waardering voor Hollandse produkt uitte hij kritiek op de Nederlandse tdelspolitiek. Uit het cijfer- iteriaal bleek dat per ton ien de Nederlandse groen- gemiddeld een honderd ark hoger werden gewaar- ierd dan de groenten uit idere landen. De heer Mol- inhauer schreef dit toe aan kwaliteit. Andere compli- enten aan het Nederlandse zetapparaat betroffen het oegtijdig onderkennen van ;t belang van pallets, het op jd leveren en de systemati se controle op resten bestrij- ngsmiddelen. eer ingenomen was de heer oldenhauer met de sorti- entsuitbreiding. Vleestoma- paprika, koolrabi, rettich, dijs, Chinese kool, witlof en crgeli jke. De juiste strategie, andere landen een gooi ien naar de gunst van het estduitse koperspubliek. ijvoorbeeld het Griekse ei nd Kreta met zijn uitsteken komkommers of Marocco et zijn „zongerijpte" toma- i. Een vijftig procent van Westduitse groente-import ordt niettemin nog steeds ior Nederland geleverd. :n percentage dat weliswaar iger heeft gelegen, maar in •eveelheden gemeten blijft ize export betrekkelijk sta- el. De groentenimporten bui seizoenen, met name tn de Canarische Eilanden, unen daarentegen behoor- k toe. West-Duitsland voor- 38,9% in zijn eigen ihoefte. Dit percentage lag n twintig jaar terug nog op 58,9%. Bij een onderscheid tus sen grove groenten (knol, sel derij, prei en dergelijke) en fijne groenten (sla, komkom mer, tomaat, paprika etcetera) treedt meteen een groot ver schil in de zelfvoorzienings graad aan het licht. Vandaag- de-dag ligt deze voor de grove groenten namelijk op 85,3% en voor de fijne op slechts 25,4%. Bij een vergelijking tussen het jaarlijkse verbruik van de groenteconsumptie per hoofd van de bevolking in Nederland en West-Duitsland komen onze Oosterburen twintig kilo lager uit de bus. Dit komt overeen met 1,2 miljoen ton. Neem hier realiteitshalve een derde van en stel dat Nederland daarvan 50% levert. Welnu, dan zit er nog een exportkans in van 200.000 ton extra. De Westduit se gastspreker adviseerde daarbij de reklame-activitei- ten te verschuiven van de gro te drie naar de nieuwe produk- ten die nog niet zo'n sterk Holland-imago hebben opge bouwd. De handelspolitieke kritiek van de heer Moldenhauer spit ste zich toe op de bescherming aan de EG-grenzen door mid del van hoge referentieprijzen. De Nederlandse tuinbouw heeft zijn marktaandeel in een vrije concurrentie kunnen op bouwen. Deze maatregel om de eigen produktie te bescher men is nauwelijks zinvol ge weest voor de Hollandse pro ducent. Zijn image heeft er wel onder geleden, aldus de verte genwoordiger van de West duitse importhandel. Rappe inflatie In de discussie tussen de inlei ders en de exporteurs plus hun gasten kwam een aantal inte ressante gezichtspunten naar voren. De lage lonen, zo werd van diverse kanten gezegd, Canarische komkommers winnen aan populariteit in West-Duits land spelen in de toekomstige con- currentie-verhoudingen hele maal niet zo'n grote rol als van telerszijde wordt beweerd. In Spanje lag de laatste jaren de inflatie boven de twintig pro cent. En vergeet het transport niet. De Griekse exporteur zal een veelvoud moeten neertel len van de kosten die een Westlandse exporteur draagt. Hier zit echter een adder onder het gras. Wanneer de wettelij ke regelingen, bijvoorbeeld het rijtijdenbesluit^ niet voor iedereen hetzelfde luiden dan is er duidelijk sprake van con- currentie-vervalsing. Van ex porteurszijde werd er boven dien op gewezen dat in de zuidelijke landen totaal ande re afzetsystemen zijn. De Ne derlandse veilingen zijn prima georganiseerd en vormen met hun geconcentreerd aanbod een gesloten linie tegenover de handel. Maar, vanwege de ken merkende openheid van het systeem weet exporteur én klant wat de handel gekost heeft. Probeer daar nog maar eens een paar stuivers aan te verdienen. In zuidelijke kan de handel nog wel eens wat orga niseren. Het verschil in afzet systemen zou de Nederlandse exporteur daarom weieens ten achter kunnen stellen. Feit blijft dat het Hollandse pro dukt in kwaliteit voorop ligt en die voorsprong moeten de telers zorgen te behouden. MAANDAG 18 DECEMBER 1978 PAGINA 9 ESTLAND Over het West- md is, sinds het zich in het egin van deze eeuw begon te ntwikkelen als een tuinbouw- ebied van betékenis, regelma- g, veelal door schrijvers-uit- e-eigen-streek in boekvorm epubliceerd. Nu eens waren et boeken waarin het gebied eschiedkundig werd beschre- en dan weer ging het om terk op de tuinbouw gerichte ublicaties, waarbij de au- iurs in de meeste gevallen tot un pennevruchten werden angezet door een of ander aderend jubileum, zoals dat an een veiling, een bank of et proef station, lat deze boeken nu ook steeds 3 lezenswaardig waren voor iet in tuinbouw geïnteresseer- e niet-Westlanders valt ach- iraf niet altijd te beamen. Wel atuurlijk voor de bewoners an de streek zelf. Dezer dagen echter een boekje versche en, dat mogelijk wat hogere gen gooit als het gaat om het plagecijfer. Niet alleen, om- at de bloemenveiling CCWS Honselersdijk het in grote etale heeft rondgestuurd bij elegenheid van het bereiken an de omzet van vijfhonderd üljoen gulden, maar ook, om- at het wat de inhoud betreft oor geïnteresseerden in deze ynamische tuinbouwstreek en interessante brok informa- e verschaft. Het voor mets heeft hier de Westlandse rasjournalist, Hein an der Zande, de -schrijven- e hand in gehad. Jarenlang 'erkzaam in de tuinbouwjour- aüstiek en geboortig uit het Westland waar hij zijn loop- aan begon als redacteur van nze krant wist hij precies oe hij op compacte, maar och verantwoorde wijze een o compleet mogelijk beeld 'an het Westland zou kunnen dietsen. Natuurlijk moest hij zich daarbij uitvoerig bedie nen van hetgeen al eens was geschreven, maar hij kreeg daarbij de unieke gelegenheid al die stof op een plezierig leesbare manier te rangschik ken, opnieuw te presenteren en in een voor het Westland natuurlijk gunstig perspectief te plaatsen. Wat de geschiedenis betreft maakt het boekje onder meer gewag van de veel kloosters, kastelen en buitenplaatsen die de streek heeft gekend, van de miswijn die uit eigen druiven werd geperst en van het ont staan en de groei van de tuin bouw. Het gunstige klimaat en de ideale bodemgesteldheid werkten dit in de hand, Maar ook de tegenslagen die de streek kreeg te verwerken en de manier waarop men zich daar weer bovenop werkte. Alle Westlandse dorpen, Loos duinen, Monster, Ter Heijde, Poeldijk, 's-Gravenzande, Hoek van Holland, Maasdijk, Naaldwijk, Honselersdijk, Kwintsheul, Wateringen, De Lier, Maasland, Schipluiden en 't Woudt komen apart nog aan bod, zodat het lijkt of men een moderne versie van de dorpsbeschrijvingen van. Van Ollelen in handen heeft. Ook waagt de schrijver het erop in de toekomst te kijken en voor spellingen te doen over de vooruitzichten van het West land. Die worden, zo schrijft hij, vooral bepaald door de ontwikkelingen op de afzet markten en in de buitenlandse concurrentiegebieden, de pro- duktiviteit per vierkante meter glas en door de verhouding van de Westlandse concurren tiekracht ten opzichte van an dere binnenlandse produktie- gebieden. „Het bloemenareaal zal verder groeien ten koste van het areaal groenten geteeld onder fm De omslag van het boek toont een luchtopna me van een deel van het Westland. glas. De totale oppervlakte glas in het Westland blijft sta biel; vertoont zelfs een lichte neiging tot groei. De noodzake lijk rationalisatie van de pro duktie zal leiden tot een iets kleiner aantal, grotere bedrij ven. Van groot belang voor de toekomst van het Westland is het kunnen beschikken over grond, waarop kassen mogen worden gebouwd. Dan gaat het niet alleen om grond of kwaliteit van die grond, maar ook om de prijs ervan in verge lijking met andere productie gebieden binnen Nederland. Als de Westlandse grondprij zen flink wat hoger blijven dan elders dan zou het op den duur kunnen leiden tot verzwak king van de Westlandse tuin- bouwkracht Daarnaast is het kunnen be schikken over relatief goedko pe energie een belangrijke ves tigingsfactor geworden. Het gebruik kunnen maken van afvalwarmte van industrieën vuilverbrandingsinstalla ties, en dergelijke) kan een belang- het rijk vestigingsvoordeel gaan betekenen. Hetzelfde geldt voor de werkgelegenheid. In gebieden met een hoge werk loosheid zal de arbeidsinten sieve glastuinbouw zich ge makkelijker kunnen vestigen (lees: meer worden geholpen) dan in het Westland. De West landse mentaliteit en de enor me kracht die het huidige Westland uitstraalt, zullen er echter voor zorgen dat deze glazen stad tussen Rotterdam, Delft en Den Haag ook de komende decennia de tuin van Europa zal blijven. Daarvan zijn de Westlanders zelf over tuigd. Een betere garantie lijkt nauwelijks mogelijk". En dit laatste mag een reden zijn het boekje ook voor niet- Westlanders aan te bevelen. Titel: Het Westland, de tuin van Europa. Auteur: Hein van der Zande. Uitgeverij: Boe kencentrum BV, 's Gravenha- ge. Prijs: 16,-. Het is na 1 januari in de boekhandel ver krijgbaar. Ook in de afgelopen week wist de sla-prijs zich te handhaven. Dit kwam er op neer dat er gemiddeld 37 cent per krop betaald werd. Toch is het niet uitgesloten dat er wolken aan de sla-hemel samenpakken want er zal wel degelijk rekening gehouden moeten worden met een toenemende con currentie van Franse zijde. Dit bleek al duidelijk uit de marktinformatie van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen. Eind november-begin december wist Fran krijk bijna 800 ton sla op de West-Duitse markt af te zetten. Vorig jaar bedroeg deze export op hetzelfde tijdstip 250 ton. Het is daarom toch wel verheugend om te kunnen constateren dat de sla-prijs zich ondanks deze ontwikkeling goed wist te handhaven. Voor de rest van het seizoen mag van Frankrijk verwacht worden, dat het nog duidelijk van zich zal laten horen. Het Zuid Franse gebied Rousillon verwacht een produktie van sla onder plastic van ruim 15.000 ton. Van de open grond wordt er een produktie verwacht van 24.000 ton. Vooral in de maand december wordt er volop natuursla gesneden, dit gaat door tot eind januari. De oogst van de teelt onder plastic begint in december en gaat door tot eind februari. Daarnaast zal de aanvoer in Nederland de komende maanden verder groeien. Al met al, zal er met een toenemen de prijsdruk. rekening gehouden moeten worden. Een sterk aanhoudende vraag kan een prijsdaling binnen de perken houden. er voor de verschillende gewassen bestaat. Champignons Enquetegegevens Uit een enquete van Veiling Westland Zuid in de maand december komen de volgende gegevens naar voren. In de bloementeeltsec tor die deze veiling beslaat blijkt er sprake van een zekere stabilisatie. In de groentesec tor zijn de verwachtingen als volgt. De oppervlakte sla zal met 40 ha. uitbreiden, waarvan de helft in de periode okt.-dec. 1978 en de andere helft in de periode januari-maart 1979. Bij de tomatenteelt is er sprake van een kleine toename, hoofdza kelijk in februari. De oppervlakte vleesto maten verdubbeld zich, nl. van 77 ha. naar 143 ha. Ook de oppervlakte aan Rettich laat een belangrijke uitbreiding zien, nl. van 4 naar 12 1/2 ha. Ysberg-sla neemt toe van 6 naar 10 ha. Ook in de teelt van Courgettes zit een voorzichtige groei, nl. van 1,6 ha. naar 2,6 ha. In de uitbreiding bij de radij steelt is nog steeds geen stilstand gekomen. De teelt breidt zich met 49 ha. uit en komt hiermee op totaal 203 ha. Ook al zijn deze gegevens beperkt, ze kunnen toch een in druk verschaffen over de belangstelling die De beste champignons, dit zijn de kleine maatjes, naarmate de champignons grover worden daalt de prijs. Ook de kwaliteitsver schillen zijn natuurlijk van invloed op de prijs. Er werd in de eerste week van december voor de beste sortering 4,23 per kilo betaald. Omgerekend naar een bakje van 200 gram komt men op 85 cent. Voor de consument betekent dit een prijs die uit zal komen in de buurt van de 2 gulden. De middenprijs voor alle sorteringen komt uit op 1,20 per bakje. Veel spruiten Als gevolg van het omgeslagen weer is de aanvoer van spruiten weer sterk toegeno men. Dit heeft zijn nadelige uitwerking op de prijzen niet gemist, de gemiddelde prijs daalde naar 56 cent per kilo. Spruiten zijn een gewilde groente in combinatie met diverse wildgerechten, er kan daarom de komende week op een grotere vraag gere kend worden. Een vlot prijsherstel lijkt er echter niet in te zitten. Overige gewassen Door het krapper wordende aanbod van andijvie trokken de prijzen verder aan. Dit had tot gevolg dat de prijs op Veiling Westland Noord voor dit gewas opliep naar 1,94 per kilo. De gemiddelde prijs ligt echter op 1,60 per kilo. Naar verwacht zal de aanvoer vrij stabiel blijven hetgeen ook van de prijzen verwacht wordt. De kwaliteit van de prei is verbeterd, dit kan toegeschreven worden aan het feit dat de oogst van de herfstprei nagenoeg afgelopen is en dat er thans steeds meer jonge winterprei aangevoerd wordt. Door het omslaan van het weer zijn de prijzen op een lager niveau terecht gekomen, nl. 90 cent per kilo. In de week voor Kerstmis is de vraag naar prei meestal niet zo sterk en het ziet er mede als gevolg hiervan naar uit dat de prijzen verder zullen dalen. De telers van knolselderij moesten de afgelo pen week genoegen nemen met lagere prijzen, nl. 37 cent per stuk. Bij aanhoudend zacht weer zal de prijs de komende week niet veel veranderen. Er wordt in verband met de naderende Kerst in de komende week een grote aanvoer van witlof ver wacht. Door een grotere vraag kunnen er vastere prijzen tot stand komen. De prijs zal waarschijnlijk hoger liggen als de 2,35 die er vorige week voor een kilo werd betaald. De prijs voor waspeen is na de vorst weer teruggezakt naar het oude prij speil van 23 cent per kilo. De prijs van radijs heeft vorige week een flinke veer moeten laten, deze kelderde naar 40 cent per bosje. Er wordt voor de komende week op een grotere vraag gerekend, waardoor de prijs weer wat kan aantrekken. MINDER GROEI IN OMZETCIJFERS VAN CCWS Het was vorige donderdag dan zover; de vijfhonderd miljoen gulden omzet werd aan de CCWS bereikt. Een mijlpaal in de geschiedenis van de CCWS, ook al zouden nadere en breedvoerige beschouwingen wel leren, dat het ook hier niet alles goud is wat er blinkt Leg de waarde van een gulden van nu maar eens naast die van zo'n veertig jaar gele den. Maar goed, dat halve miljard is binnen en dat is een speciale vermelding waard zonder er teveel conclusies aan te verbinden. De CCWS is na twee jaar Aalsmeer gevolgd. Afgelopen week werden er in totaal meer bloemen aangevoerd dan in dezelfde week van het vorig jaar, maar het omzetcijfer verschilt niet veel, zodat er duidelijke con clusies zijn te trekken. In het einde van de week liepen de prijzen, bijzonder voor de chrysanten, iets op en de naderende kerstdagen zullen de vraag naar bloemen wel vergroten. Hoewel in het algemeen de gemiddelde prijzen iets lager waren, deed de handel het toch niet slecht. Vooral de snijbloemen kwamen ruim, 21.134.316 bos of stuks met opbrengst van 9.037.800,54 bij een aanbod van 18.307.970 bos of stuks in dezelfde week van het vorig jaar en opbrengst van 8.924.068,66. De potplanten nemen ook een belangrijker plaats in met 718.141 stuks en opbrengst 1.452.095,73 tegen dezelfde week van het vorig jaar 574.180 stuks voor 1.074.100,13 zodat de conclusie van gemiddeld lagere prijs voor de hand ligt. Uiteraard zijn het vooral de poinsettia en kerstster die gepre senteerd worden. Er valt over de handel niet te klagen. Verwacht kan worden dat begin van deze week en tegen de kerstda gen, er nog wel flink wat bloemen en planten los zullen komen. Het wordt dan afwachten hoe het met de prijzen zal gaan. Wat gemiddelde prijzen zijn als volgt: Amerikaanse anjers waarvan de aanvoer wat terugliep, 35 (vorig jaar 37), trosanjers 28 (32), anthurium 1,67 (1,97), snijgroen met een vrijwel gelijk aanbod van ruim een miljoen bos, 18 (15), jaarrond troschrysanten 51 (46), idem geplozen 71 (73), troschrysanten normaal cultuur 2,05 (1,89), idem geplozen 45 (43), freesia waar van ruim vijf miljoen werd aangeboden, 23 (25), gerbera 69 (77) irissen 29 (36), leliekelken 74 (72) lelietakken 60 (68), grote rozen 55 (52), idem klein 34 (36), sonia 49 (48). In totaal dus geen grote verschillen in de gemiddelde prijzen hetgeen ook niet viel te verwachten. De verandering van de weersomstandighe den van de kou naar wat milder klimaat, had weinig invloed op de gang van zaken. Intussen is men vol verwachting wat de gevolgen zullen zijn van het verdwijnen van de zaterdagveilingen. Die zijn eerder pessi mistisch dan optimistisch. De tijd zal het wel leren maar dan zal terugdraaien wel veel problemen opleveren. De groei van het omzetcijfer aan de CCWS is in het bijna afgelopen jaar minder groot geweest dan in voorgaande jaren. Maar bij een omzetcijfer van honderd miljoen in 1970 is de stap naar de vijfhonderd miljoen van nu toch beslist niet zo kwaad. Er wordt ook door aangetoond van welk een betekenis de bloementeelt in het West land naast groente en fruit is geworden. De oren van de bestuursleden van het Produktschap voor Siergewasens zullen vandaag stellig getuit hebben! Want tijdens de vergadering die de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur deze morgen in het Hillegomse Treslong hield, schonk voorzit ter J. P. M. de Jonge klare wijn. De enorme problemen die zijn ontstaan door uitspra ken van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, hebben in het bollenvak een deining doen ontstaan zoals nog nimmer is voorgekomen. Het vak wordt verscheurd door meningsverschillen en door de hoog oplopende emoties dreigt het bloembollen vak het zicht op de toekomst te verliezen. Het vak zelf heeft ook de nodige stenen aangedragen voor het conflict. Daar zijn de grote verschillen van belangen in de diverse groeperingen. Die doorwevenheid van verschillende belangen verduistert een duidelijke profilering van de na te streven belangen per afzonderlijke geleding in het vak. Hartstocht Het tweede probleem is de hartstochtelijk heid waarmee men het principe „Gelijke monniken, gelijke kappen" belijdt. De angst dat de een per ongeluk een cent meer zou moeten betalen dan de ander, heeft geleid tot heffingsverordeningen die dermate inge wikkeld waren dat geen mens de juiste bedoeling, de juiste werking en ook hoe tegenstrijdig dat ook klinkt! de rechtvaar digheid er- van kon overzien. Die ingewik kelde heffingen waren bovendien duur in uitvoering. Om een vakgenoot een tientje te besparen, maakte men tientallen guldens administratie- en inningskosten. Daardoor werden de runningskosten van het PVS zeer duur en dat wekte wrevel op. Men ging zoeken naar bezwaren en zette die om in processen. Een deel daarvan werd gehono reerd. Reparatie-heffing Het principe „Gelijke monniken, gelijke kappen" bracht een aanvechtbare repara tie-heffing tot stand en die is nu weer onverbindend verklaard. Het dogma „Gelij ke monniken, gelijke kappen" moet worden doorgezet en dus galmt de roep om een nieuwe reparatie-heffing weer door het gehele bollenvak. Die zal opnieuw worden aangevochten en het resultaat is voorspel baar. Men komt in een heilloze kringloop terecht, die geen enkel uitzicht op een oplossing biedt. Lichtvaardig Niet alleen het bollenvak is schuldig, ook het Produktschap voor Siergewassen heeft de in de kiem aanwezige problematiek niet onderkend. Door het bestuur en met name door het directorium is niet vol doende gewezen op de wel zeer beperkte verantwoordelijkheid van de minister bij het ondertekenen van een verordening. Als gevolg daarvan is een begrijpelijk maar volkomen onterecht vertrouwen ontstaan in de onaantastbaarheid van die heffingsver ordeningen. Dat had, zo stelde de heer De Jonge vanmorgen met grote nadruk, nooit mogen gebeuren. Er is veel te lichtvaardig over de problemen gedacht en er is niet voldoende geluisterd naar de waarschuwen de stem van een jurist die achteraf het gelijk aan zijn zijde bleek te hebben. Strooien Het PVS heeft ten opzichte van de handel gestrooid met vrijwaringen, waarvan men met enig nadenken had kunnen weten dat die nooit gehonoreerd konden worden als er iets rrus zou gaan. Het PVS heeft onbe- stuurlijk en onjuist omgesprongen met het afwijzen van protesten, aldus 'de heer De Jonge. Daardoor hebben degenen die het eerst hun stem hebben laten horen hun recht verspeeld, terwijl degenen die het laatste hebben geprotesteerd nu hun protest in uitbetaling gehonoreerd zien. Het uitzon- deringsbeleid is door het PVS ondoorzichtig en niet met de nodige prudentie gevoerd, zo stelde de heer De Jonge letterlijk. Kreten In het vak worden momenteel goedkope kreten geslaakt en bereidt men wilde acties voor. De voorzitter wilde daar met klem tegen waarschuwen. Het is natuurlijk heel gemakkelijk om ondoordachte acties op touw te zetten als men zelf geen enkele verantwoordelijkheid wenst te dragen. De Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is zich de loodzware last van zijn verantwoor delijkheid voor de miljoenen-belangen van zijn leden goed bewust en moet zich verre houden van emotionaliteit. Eerst zal men moeten weten hoe groot de totale verplichtingen van het PVS zijn. Om dat te weten zullen de uitspraken van de nu lopende procedures afgewacht moeten worden. Daarnaast zal het vak zich moeten uitspreken over de vraag of het „Gelijke monniken, gelijke kappen"-dogma doorge zet moet worden. Schulden Wat betreft de schulden van het PVS, zei de heer De Jonge dat die schulden rechtens ook de schulden van het gehele vak zijn. Op de een of andere manier zal het bloem bollenvak dus de rekening gepresenteerd krijgen. Omdat die schulden mede veroor zaakt zijn door een semi-overheidsinstantie, achtte spreker het een volstrekt billijke zaak als de overheid ook zal bijspringen om het gat te helpen dichten. Intussen is het hoofdbestuur van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur druk bezig die waarborgen te formuleren waar aan een publiekrechtelijke organisatie zal moeten voldoen, wil men de vakgenoten kunnen voorstellen de diensten voor het vak daar onder te brengen. Alles zal op alles worden gezet om vóór de vakheffingen over de bollenoogst 1979 betaald moeten worden, een waterdichte regeling op tafel te leggen. Men hoopt dat men in de voor jaarsvergadering zo'n regeling kan presen teren, maar gezien de complexiteit van de materie kan dat niet gegarandeerd worden. Dat er in korte termijn veel werk verzet zal moeten worden, is zonder meer duide lijk. Maar eerst als de uitspraken bekend zijn van de thans lopende processen, zal men pas goed uit de startblokken kunnen gaan. Men hoopt dat het College van Beroep begin januari het verlossende woord zal kunnen spreken. Eerst dan zal het wilde geraas der makkers wat kunnen afnemërl

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9