Toenadering tot China ook in V.S. een complete verrassing Tindemans slaagt niet in zijn opzet Taiwan verbitterd over verraad VS' Betrekkingen tussen Israël en Ver. Staten op dieptepunt Duitse metaalvakbond wijst bereikt akkoord af ardbeving Iran: 2 doden NAUWELIJKS WINST VOOR CVP ardinaal Frings (91) Keulen overleden IRA start met bommen- terreur PEKING WIL PRATEN OVER HERENIGING Ni JITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 18 DECEMBER 1978 PAGINA 12 IERAN (Renter) Een Iihtige aardbeving in de jise olieprovincie Khuses- noordelijk van de Perzi- Golf, heeft volgens een Jag door radio-Teheran preid bericht 42 mensenle- igeëist. a dertig mensen raakten ind. Over de kracht van de fag werd niets gemeld. lardbeving, die zich vrijdag deed maakte voornamelijk itoffers in dorpen rond de en Izeh en Masjed Soley- onki. In negentien dorpen is e e schade veroorzaakt. 5UW J ping 737 in b« md: -ne doden DELHI (UPI) Een vlieg- of(ongeluk op een startbaan ikab het vliegveld van New za i heeft gisteren het leven n st st aan drie mensen. Van ledi !6 inzittenden liepen zeven- is e< mensen verwondingen op. iljoi e van hen zijn er ernstig oe. le seconden na het opstij- cü vloog een motor van het el, een Boeing 737 van Air t V in brand. De vlammen sell ireidden zich in korte tijd /ikk het gehele vliegtuig maar v issagiers konden nog door le o uitgangen ontsnappen. De adn ig raakte een vrouw en ghei kinderen die langs de start- in e wandelden. Zij waren op oi lood. rkei 'jmaanslagen Athene ip fis teravond ongeveer vijf- U ommen tot ontploffing ge- B|, ib Zeven mensen raakten reeks ontploffingen ge- zo heeft de politie meege- rijd 1 extreem rechtse groepe nde beweging voor natio- herstel" heeft in een tele- aan het socialistische td „Eleftherotypia" laten verantwoordelijk te zijn de aanslagen. Er zijn arres- verricht. Prinses Paola bracht gisteren in Brussel haar stem uit. Leden van het Koninklijk Huis hebben in België ook stemrecht. BRUSSEL Als bij de Belgi sche verkiezingen van gisteren een ding duidelijk geworden is, dan is het dit: Leo Tindemans, de grote man van de Vlaamse Christelijke Volkspartij (CVP), „mister Europe" genoemd van wege zijn Europees werk, de man die in 1977 bij de vorige verkiezingen in België een sterk persoonlijk getinte campagne voerde en daar ruim 130.000 voorkeurstemmen mee binnen sleepte, de man die ervan ver dacht werd verkiezingen te heb ben geforceerd, deze is gisteren duidelijk niet in zijn opzet ge slaagd. Zijn partij de CVP wist nauwelijks winst te behalen. de duidelijke winst die hij de Vlaamse Liberale partij, de PW, liet boeken. De liberalen hadden in hun campagne de kiezers niet alleen prettige feestdagen be loofd, maar ook nog belastingverlagingen in het vooruitzicht gesteld. PW-voorzit- ter Willie de Clerq stelde zondagavond meteen zijn eisen. „We zullen geen zitting nemen in de rgering als er geen vijf pro cent belastingverlaging komt". Wat zondag niet als een verrassing kwam was het verlies van de Vlaamse Nationalistische Partij de Volksunie, die zijn trouw aan het eenmaal tot stand ge komen akkoord inzake de staatshervor ming (het zogenaamde Egmont-pact) duur moest betalen. Het verlies van de Volksunie, het gelijk blijven van de CVP en de winst van de Vlaamse Liberalen bracht Willie de Clerq dan ook tot de conclusie dat de anti-Egmonters een dui delijke overwinning hebben behaald. De Vlaamse socialisten die na de rege ringscrisis van 11 oktober zich afsplitsten van hun Waalse broeders en die de laat ste weken pogingen deden zich te pre senteren als een open en jonge partij slaagden daarin niet. Een nieuwe partij, het Vlaams Blok, dat een afsplitsing was van de Volksunie na dat deze partij al te toegefelijk zou zijn geweest inzake de staatshervorming, trok een niet onaanzienlijk aantal kiezers aan. Volgens de huidige berekeningen hebben zij in ieder geval een zetel behaald. IN het Waalse landsgedeelte waren de verschuivingen lang niet zo spectaculair als in Vlaanderen. De socialisten maak ten daar lang niet zoveel winst als ge dacht was. In bepaalde streken, waaron der Henegouwen boerden zij duidelijk achteruit. De extreme franstalige partij FDF wist zich in Brussel goed te hand haven, ondanks de aansprekende cam pagne van de populaire Brusselaar en overgangspremierPaul Vanden Boey- nants.die franstalige christendemocraten (PSC) net als in Wallonië een lichte winst wist te bezorgen. Aandrang op nieuwe topconferentie over Midden-Oosten (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Met de wereld als publiek be loofden de Israëlische premier Begin en de Egyptische president Sa- dat elkaar zondag 17 sep tember, de dag waarop de topconferentie in Camp David juichend werd besloten, binnen drie maanden vrede te zullen sluiten. In de roes van optimisme in de da gen er na probeerden zij elkaar zelfs te overtref fen in nog rooskleuriger prognoses. Een paar we ken zou zelfs al voldoen de zijn. Gisteren was het 17 december en een vres- desverdrag tussen Israël en Egypte lijkt bijna net zo ver weg als toen Camp David begon. In feite heeft de relatie tussen mgt name Israël en de Verenigde Staten een on gekend dieptepunt be reikt. De Amerikaanse delegatie on der leiding van minister van buitenlandse zaken Vance, die afgelopen vrijdag met lege han den in Washington terugkeerde, legde de schuld voor het misluk ken van de onderhandelingen zonder omwegen en volledig bij de Israëlische regering. „Het nu voorgelegde basisakkoord is ge heel in overeenstemming met Camp David", aldus een topon derhandelaar. De delegatie maakte een verslagen en verbit terde indruk. Vance, de altijd vriendelijke en onverstoorbare diplomatieke koerier van Car ter, blafte voor het eerst in zijn carrière de pers af. „Geen com mentaar", kwam er over zijn strak opeen geperste lippen. Een ervaren parlementaire re dacteur zei: „Zo heb ik Vance nog nooit meegemaakt. Die man was totaal uitgeput en ontred derd". Intussen gaan steeds meer stem men op voor een nieuwe topcon ferentie in Camp David. Onder meer de invloedrijke republi keinse senator Javits, bekend als een van de felste pleiters voor de Israëlische zaak, heeft er bij Carter op aangedrongen zo snel mogelijk een nieuwe topconferentie bijeen te roepen. „Op dit moment is Carter daar volgens mij nog niet aan toe. Hij heeft al zo ontzaggelijk ener gie en tijd in deze kwestie gesto ken. Maar uitgesloten is het niet", aldus een Witte Huis- woordvoerder. (Van onze correspondent Anni van Vree) BONN De grote tariefcommissie van de vakbond IG Metall heeft gisteren het voorlopig akkoord dat de onderhandelingsdelegaties van werkgevers en werknemers eerder op de dag na 21 uur praten hadden bereikt, van de hand gewezen. Het resultaat gaat haar niet ver genoeg. Teleurgesteld en met nog minder hoop dan voorheen zou minister Fartmann van de deelstaat Noordrijn Westfalen vandaag zijn bemiddeling spogingen voortzetten. Een einde van het arbeids conflict in de ijzer- en staalindustrie is nu voor de Kerstdagen nauwelijks meer te verwachten. Het moeizaam bereikte voorlopig akkoord behels de een loonsverhoging van vier procent, een uitbreiding van de vakantie met twee dagen voor iedereen (en de toezegging dat ook de jongere werknemers later het maximum van 29 dagen vakantie zullen krijgen), alsmede vier extra vrije ploegendiensten met ingang van 1 januari van het volgend jaar en nog eens 2 in het jaar erna. Dit laatste betekent in feite een verkorting van de werktijd tot 39 uur in de week en daarmee de door de vakbond geëiste „stap op weg naar de 35-urige werkweek", waarom het conflict eigenlijk draait. De tariefcommissie van de IG Metall wees deze toezegging tegen de wil van haar voorzitter Eugen Loderer echter af omdat de werktijdverkorting maar voor ca. 50% van de werknemers zal gelden. "ne nenvijftig jaar zijn er voorbijgegaan sedert de gebroe- ei Wright met hun zwaarder-dan-de-lucht-toestelKitty w k" de lucht ingingen. Sedertdien heeft de luchtvaart, nj rlijk en figuurlijk, een geweldige vlucht genomen, m hsri voor de Amerikaanse luchtmacht, om een getrouwe >en lotsing van de „Kitty Hawk" te laten passeren, met 2 achtergrond het grootste vliegtuig ter wereld, de axy". LIll lij ei LEN Kardinaal Josef Frings, van 1942 tot 1969 aart- ian chop van Keulen en oud-voorzitter van de Westduitse giste hoppenconferentie is gisteren, 91 jaar oud, in Keulen on leden. nee in aal Frings was een fervent tegenstander van de nazi's, lat «n hij duidelijk in een serie herderlijke brieven liet blij- >ensi De jodenvervolging noemde hij openlijk een „ten hemel üekeiiend onrecht". Tijdens dè oorlog gaf hij de koulijdende en. Iking toestemming om bij de overheid kolen te stelen, le Ba»t nood wet brak. Hij was een van.de eersten, die de leek werkelijk bij de zielzorg betrok. De grote hulporganisatie s voi missie- en ontwikkelingswerk „Misereor" kwam mede op t sint initiatief tot stand. Hij speelde een vooraanstaande rol bij slagf weede Vaticaans concilie, waarbij hij sterk aandrong op irming van de curie. Naast een groot kenner van Shakes- zate e was kardinaal Frings een verdienstelijk violist en een én pe aard bergbeklimmer. Zesenzestig jaar oud beklom hij nog Isteer im vierduizend meter hoge Allalinhorn in de Alpen. Jan onze correspondent Roger Simons) ■B>EN, Nadat gisteren Engelse provincieste- zware materiële schade "^^ericht was door zeven t werd vanmorgen Spru'iJhet centrum van Londen lien li ffen door twee zware aar 3^>sies. Hoewel slechts personen licht gewond n, is de schade op- vrij ernstig. Gisteren ten tien mensen gewond lomaanslagen in Bristol, Chester, Coventry, Sou- ipton en Liverpool. togelsen weten nu, dat ze arlijke weken voor de hebben. Iedereen is er- overtuigd, dat de bom- geplaatst werden door 1 van de voorlopige IRA. ondergrondse beweging enkele weken geleden al n, dat ze dit jaar met tmis geen wapenstilstand ht zou nemen. Londense bommen waren ""gelaten in gehuurde wa- gens. Eén ervan stond gepar keerd in de ondergrondse ga rage van het YMCA-hotel nabij Tottenham Court Road. In dit geval was het een bom van 5 tot 10 pond. De explo sie, omstreeks 2 uur in de morgen, veroorzaakte enige paniek. Er brak een lichte brand uit, die evenwel snel geblust werd. Ongeveer 500 hotelgasten moesten het ge bouw ontruimen. Aangezien het tijdens de ko mende dagen erg druk zal zijn in alle grote steden van Engeland, maken de autoritei ten zich ernstige zorgen. De politie verkeert overal in staat van paraatheid. Daarbij vreest zij vooral aanslagen op warenhuizen. TAIPEH/WASHINGTON (Rtr/DPA) Op Taiwan, nationalistisch China, heerst verbittering over het Ameri kaanse besluit diplomatieke betrek kingen met Peking aan te knopen ten koste van de betrekkingen met Taipeh. De regering van het eiland stelde direct de voor 23 december vastgestelde parlementsverkiezingen uit en verscherpte de staat van be leg, waarin het eiland al permanent verkeert. Minister van buitenlandse zaken Sjeng diende zijn ontslag in bij president Tsjiang Tsjing-kwo, en demonstranten beschadigden voor de Amerikaanse ambassade een aantal auto's. Gisteren was het rustig rond het ambassadegebouw. Peking heeft gisteren de wens geuit met Taiwan te gaan onderhandelen over verzoe ning en de hereniging van China. De strijdkrachten van Taiwan, ongeveer 500.000 man sterk met inbegrip van de vijf di visies op de strategische eilanden Quemoy en Matsoe bij de Chinese kust, zijn in staat van groot alarm gebracht Maar de militaire in- lichtendienst maakte geen melding van troe penverplaatsingen in de Chinese volksrepu bliek. De kranten op Taiwan stonden gisteren vol ingezonden stukken van verbitterde lezers. Opschriften met „Groot Amerikaans verraad" en „Laffe Carter" stonden op de muren in de Een inwoner van Taipeh zit bovenop de motorkap van een Amerikaanse auto, uit protest tegen de totstandkoming van betrekkingen tussen Washington en Peking. nabijheid van de Amerikaanse militaire ge bouwen. In een officiële verklaring van de re gering staat dat het besluit van Amerika niet alleen op ernstige wijze de rechten en belan gen van de bevolking van Taiwan schaadt, maar tevens een nadelig effect heeft op de „gezamenlijke vrije wereld". De Verenigde Staten zullen het in 1954 met Taiwan gesloten verdrag van militaire bij stand opzeggen, en de op Taiwan gestationeer de militairen zullen worden teruggetrokken. Washington en Peking zijn het echter niet eens over de toekomstige Amerikaanse wapen- leveranties: de Chinese premier Hwa noemde voortgaande Amerikaanse leveranties onvere nigbaar met de geest en de tekst van het communiqué, maar de Amerikaanse minister Vance verklaarde gisteren dat Taiwan ook na het aflopen van het militaire verdrag kan re kenen op de levering van een beperkt aantal verdedigingswapens. Vance wees erop dat het welzijn van het volk van Taiwan gewaarborgd is doordat Peking de Amerikaanse eis tot een vreedzame oplossing van de kwestie-Taiwan niet van de tafel heeft geveegd. Volgens Carters adviseur Brzezinski is met de nieuwe stap een„fictie" beëindigd, namelijk „dat de regering van Taiwan de regering van een miljard Chinezen zou zijn". De meeste westerse landen reageerden positief op het Amerikaans-Chinese besluit, dat een „bijdrage tot de stabiliteit van de internationa le relaties" wordt genoemd, zoals een woord voerder in Den Haag het uitdrukte. Israël rea geerde verontrust: ministers vroegen zich af hoe betrouwbaar de Verenigde Staten als bondgenoot genoemd mag worden. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De aankondiging van presi dent Carter, dat zijn land diplomatieke betrek kingen aan gaat knopen met communistisch China, kwam als een complete verrassing. Toen vrijdagmiddag het bericht de ronde deed, dat Carter voor negen uur die avond (drie uur 's nachts Nederlandse tijd) nationale tv-tijd had gevraagd, gingen de meeste speculaties in de richting van een nieuw Salt-akkoord of een dramatische ontwikkeling in de Midden-Oosten kwestie. Een enkeling gokte op een mogelijke belangrijke ontwikkeling ten aanzien van Iran. Niemand noemde China. De inhoud van Carters tien minuten durende tv-toespraak was voor vrijwel iedereen een even grote verrassing als in 1971 Nixons aankondiging, dat hij een officieel bezoek aan China zou gaan brengen. Toch kwam wat in de Amerikaanse kranten in het weekend werd aangeduid als „een volledige en historische breuk met de Amerikaan se buitenlandse politiek van de afgelopen decen nia", niet geheel uit de lucht vallen. Sinds Nixons bezoek en vooral sinds de dood van Mao in 1976 is de verbinding tussen het rijkste en het qua bevolking grootste land in de wereld steeds beter geworden. De verslechterde verstandhouding van beide landen met de derde grootmacht, de Sovjet- Unie, hielp mee de toenadering te versnellen. In China bestaat grote ongerustheid over de toenemende Russiche troepenconcentraties aan de grens, de verstevigde band tussen Rusland en Vietnam en de groeiende Vietnamese invloed in Cambodja, dat beschouwd wordt als een Chinese bondgenoot De in de laatste maanden' sterk gegroeide roep om meer burgerlijke vrijhe den in China, waarbij ook pro-Amerikaanse leuzen aan de orde van de dag waren, heeft de laatste barrières uit de weg geholpen. De enige grote, en lange tijd voor onoverkomelijk gehou den barrière n.1. de Chinese eisen ten aanzien van Nationalistisch China ofwel Taiwan, werd pas donderdagavond door Carter weggenomen. Carter besloot in wat in commentaren wordt genoemd „de wellicht zwaarste beslissing in zijn carrière" aan vrijwel alle Chinese eisen tegemoet te komen. Waar het gaat om de termijn en wijze waarop de Verenigde Staten hun officiële banden met Taiwan zullen verbreken, deden de Chinezen enkele concessies. De belangrijkste Chinese con cessie was, dat Amerika defensieve wapens aan Taiwan zal blijven leveren. De beslissing om tot een normalisering van de betrekkingen met de Volksrepubliek China te komen, blijkt in feite al genomen te zijn in het afgelopen voorjaar, toen Carters veiligheidsadvi seur Brezinski China bezocht Hij gaf de Chine zen de boodschap dat de Verenigde Staten in principe bereid waren bijna dertig jaar van uitgesproken vijandigheid te begraven. In juni al begonnen de officiële onderhandelingen. In september bezocht de Chinese consul in de Verenigde Staten driemaal het Witte Huis. op 4 december kwam er een echte doorbraak, toen de Chinese vice-premiers Teng Hsiao-ping, in Amerika beschouwd als de machtigste man, voor het eerst het hoofd van de Amerikaanse onder handelingsdelegatie, oud-vakbondsleider Wood cock, ontving. De eerste reacties in de Verenigde Staten waren uiteenlopend, maar niet verrassend. Veel Repu blikeinen reageerden woedend. De conservatieve senator Barry Goldwater sprak van „een trap in de rug van Taiwan, en van de lafste daad. ooit door een president van de Verenigde Staten begaan". Daarentegen spraken oud-presider\t Ford en oud-minister van buitenlandse zaken Kissinger zich uit ten gunste van Carter. Wel maakte Kissinger, net als trouwens een aantal Democraten, een voorbehoud ten aanzien van de houding ten opzichte van Taiwan. Zij menen, dat er minimaal een garantie moet zijn, dat China geen gewapende aanval op Taiwan zal doen. Amerikaanse defensiedeskundigen zijn van me ning, dat China zeker de eerste vijf jaar militair niet in staat zal zijn een succesvolle aanval op Taiwan te doen. De meeste topdemocraten, waar onder senator Edward Kennedy, schaarden zich volledig achter Carter. President Carter bena drukte in zijn speech, dat de Verenigde Staten Taiwan langs andere dan officiële weg zullen blijven steunen. Carter benadrukte in zijn toe spraak ook sterk, dat de relatie met China op geen enkele wijze gericht is tegen de Sovjet-Unie. Toch spraken nogal wat politiet in Washington de vrees uit, dat de China-zaak wel eens proble men zou kunnen opleveren bij het afronden van de Salt-besprekingen met Moskou.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7