bortus-ontwerp ond jaarwisseling »ij Tweede Kamer a m Menten mag zijn straf niet ontlopen Zoekactie naar KLM-er die steekpenningen Douglas aannam Snelle oplossing vereist voor woonwagenprobleem ^binnenland 'weehonderdduizend iiensen bang hun ïï;iaan te verliezen ia Territoriale verdediging wordt versterkt LEIDSE COURANT/ MAANDAG 18 DECEMBER 1978 PAGINA9J, (Van een onzer verslaggevers) HAAG/HILVERSUM De Tweede mer kan rond de jaarwisseling het tsontwerp over een nieuwe abort us re- d tegemoet zien. De kamer moet er, ,0|us de minister, wel rekening mee uden, dat de marges voor amendering het ontwerp smal zijn. Hij hoopt, de nieuwe wettelijke regeling begin 0 in werking kan treden. lA-fractievoorzitter Lubbers heeft zich in gekeerd tegen de uitlatingen van schop Gij sen over de nieuwe abortus- tgeving. „Als de opmerking van mon- gneur Gijsen, dat wie meewerkt aan afbreken van een zwangerschap zich jnlijk geen christen mag noemen, ge it is tegen de politici die zich op het inblik buigen over een nieuwe abor- wet, dan vind ik dat hij de plank vol- T ENQUÊTE BLIJKT: Stab of e ïhoe eu O loka 1 eigr nkeli onze sociaal-economische redactie) j STERDAM Meer dan m "fêehonderdduizend mensen in angst over hun LU- 2^n- Ze vrezen binnen een werkloos te worden. Een art van de beroepsbevol- ig werkt alleen voor het één miljoen mensen arbeidsvreugde. zijn enkele resultaten van nationaal opinie-onder dat plaats had in op- :ht van „De Vakbonds- nt", het blad van de FNV. het onderzoek werden mensen tussen 18 en 65 (representatief voor ca. 8 joen mensen) benaderd >r het Centrum beleidsadvi- onderzoek PO. Naar de mening van e instituten kunnen de on- zoekcijfers beschouwd rden als aanwijzingen van werkelijkheid. in het licht van de ko- nde c.a.o.-onderhandelingen actuele vraag was die ir de verlangens over kor- bij e de pla en ku 1BERS TEGEN UITSPRAKEN VAN BISSCHOP GIJSEN komen misslaat", zei drs Lubbers giste ren voor de Avro-radio. Hij gaf deze mening toen hem gevraagd werd, wat hij dacht over de recente brief van de Nederlandse bisschoppen over het abortusvraagstuk en over latere opmerkingen rond deze kwestie van bis schop Gijsen van Roermond „Ik zou hier tegenover willen stellen", zo zei de heer Lubbers, „dat het gewoon maar toekij ken en afwachten, of dat nu een kamer lid is of een minister, volgens mij ook een gedrag is van zeer twijfelachtige aard. Zeker als je weet dat het abortus vraagstuk op het ogenblik niet goed is geregeld, dat de huidige wet niet functio neert. Als je alleen maar nee zegt tegen de pogingen om tot een zo goed mogelij ke regeling te komen, probeert te komen tot een systeem waarbij abortus zo wei nig mogelijk voorkomt en waarbij de vrouw op een wijze wordt tegemoet ge treden die waardig is, als je daartegen alleen maar nee zegt en plakkaten op de muur plakt met „voor ons christen nooit" dan zou dat betekenen dat je de rechtsbescherming van het ongeboren le ven verwaarloost. Als politicus vind ik dat onverantwoord". Lubbers legde er overigens de nadruk op dat hij waardering heeft voor het standpunt van de bisschoppen dat "we moeten opkomen voor de bescherming van ook het ongeboren leven, ongeacht hoeveel maanden dat leven in wording is. Dat is een goed uitgangspunt, maar een politicus heeft daarnaast nog de spe cifieke taak om die norm, dat uitgangs punt te vertalen in een hanteerbare wet geving", aldus de CDA-fractievoorzitter. ter werken. Als werktijdver korting verplicht zou worden zou de overgrote meerderheid drie jaar eerder met pensioen willen gaan. Deze mensen zouden dan genoegen moeten nemen met minder aow. Veel minder mensen denken aan een halve vrije dag per week extra of meer vakantie en nog minder werknemers ge ven de voorkeur aan een uur korter werken per dag. mdei Klacht over selectief elansblaffen eigen waakhond uiiï KIDEWAARD (ANP) ir Ben inwoner van de ge- spel neen te Dodewaard heeft grote )ij het bestuur van deze gemeente een klacht inge diend over de hinder die in eigen waakhopd hem- lfbezoigt. )e betreffende viervoeter ieeft een selectieve blaf over zich. Hij slaat uit buitend aan nachts wandelaars pas- eren die zich laten verge zellen door loslopende nonden. Passanten zonder ionden of met aangeüjn- ie honden laten zijn blaf- ust onberoerd. De klager wil dat het gemeentesbe- sfuur tegen de eerste ca- egorie wandelaars maa tregelen treft. B. en w. van Dodewaard hebben hem geantwoord lat de gemeentelijke ver leningen hiervoor geen •oelaas bieden. De klager wofdt geadviseerd zelf in 11verleg te treden met de nachtbrakers die met los- ersoo opende honden op pad taan. Caravan-RAI goed. verlopen AMSTERDAM Toen de Ca ravan-RAI '78 zondagmiddag zijn poorten sloot hadden 92.235 personen een bezoek aan de tentoonstelling gebracht, 532 bezoekers minder dan een jaar geleden. De standhouders toonden zich over het algemeen zeer tevre den. De mensen bezochten de stands met de diverse soorten caravans, kampeerauto's en toe behoren zeer gericht en kritisch. Er was een zeer behoorlijke directe verkoop, speciaal wat betreft de vouw- en toercara- vans, alsmede de toebehoren. Het betrekkelijk nieuwe ver schijnsel, de kampeerauto, on dervond uiteraard ook de nodi ge belangstelling. Doch ook hier bleek dat er in de verkoop nog niet zo heel veel omging, het geen volgens de leveranciers mede komt door de extra belas ting op dit voertuig in Neder land, die uiteraard doorwerkt in de prijs. Vereniging voor nieuwe internationale orde opgericht UTRECHT Zaterdag is in Utrecht de vereniging voor niéuwe internationale orde op gericht. Deze vereniging wil als actiegroep politieke druk uitoe fenen op politieke en economi sche besluitvormers in Neder land ter verwezenlijking van een rechtvaardiger internatio nale samenleving. De vereniging pleit voor meer aandacht voor de problemen van morgen en de in armoede levende meerderheid van de we reldbevolking. In het bestuur van de vereniging werden door de meer dan 35 aanwezigen o.a. gekozen: als voorzitter: Suzanne Bischoff, leden: Arie van der Hek, Jan-Nico Scholten, Dick de Zeeuw en Leonie van Bladel. Stralende begeleiding Met de champagne op de boeg en begeleid door een stralende lach van prinses Margriet gleed zaterdag het containerschip „Inco- trans Spirit" van het RVS - concern in Amsterdam te water. Naast haar de even stralende RVS - president-directeur Rijke, die duidelijk overtuigd is van een goede vaart voor het nieuwe schip. DEN HAAG (ANP) Minis ter Scholten van defensie heeft zaterdag in Den Haag aangekondigd dat de territo riale verdediging van ons land, zo mogelijk op korte machtdelen in tijd van crisis ook dicht bij huis in voldoen de mate aanwezig zijn om vi tale punten en nationale be langen doeltreffend te verdedigen. De bewindsman deed dit bij de opening van een sympo sium over dit onderwerp dat was georganiseerd door on dermeer de Stichting Volk en Verdediging en het Defensie Studiecentrum. De versterking houdt in dat de eenheden van de Koninklijke Landmacht die met de territoriale verde diging in oorlogstijd zijn be last, in de toekomst beter ge oefend zullen worden, doeltreffender georganiseerd en voorzien van een betere uitrusting. De technisch en operationeel bruikbare uitrus ting die als gevolg van de materieelvervanging bij het legerkorps vrijkomt, zal wor den bestemd voor eenheden in territoriale sector. De oefe ningsmogelijkheden voor de nationale reserve zullen eve neens worden verbeterd. De minister acht het van groot belang dat de krijgs- Indrukwekkende manifestatie tegen vrijlating Menten OUDVERZETSLIEDEN EN OORLOGSSLACHTOFFERS: 99 DEN HAAG Minister De Ruiter van justitie moet al het mogelijke doen om te voorkomen, dat Pieter Menten „zijn ge rechtvaardigde straf" ont loopt. Dat hebben zaterdag de 27 Nederlandse verzets organisaties duidelijk ge maakt tijdens een indruk wekkende manifestatie in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag tegen de vrijlating van Menten. „Een historisch en politiek onmogelijke uitspraak van de Haagse rechtbank", al dus voorzitter Teengs Ger ritsen van het Centraal Op de manifestatie waren meer dan tweeduizend oud verzetslieden en oorlogs slachtoffers aanwezig, die na afloop ervan een stille tocht hielden naar het ve- zetsmomument vóór het Haagse stadhuis' waar een krans werd gelegd. Namens de deelnemers werd een telegram ge stuurd naar premier Begin van Israël, waarin dank werd gezegd voor diens woordelijke steun aan het werk van de oud - verzets organisaties. Bovendien brachten de manifestanten via een motie tot uitdruk king,. dat minister De Rui ter van justitie ervoor dient de zorgen, dat Men ten zijn straf niet kan ont lopen. Mr. H. Geleijnse uit Breda, secretaris van de werk groep „Recht en openheid in de zaak - Menten", maakte verder duidelijk, dat de uitspraak van de Haagse rechtbank „aan alle kanten rammelt, onaan vaardbaar is en niet in tact kan blijven". Moord op Tegelse brigadier opgelost TEGELEN De politie in Te- gelen heeft de moord opgelost op haar collega-brigadier H. Hovens (46), die op 29 mei vorig jaar werd neergeschoten bij de grens met Duitsland. Een 22-ja- rige Amerikaanse militair uit West-Duitsland is de vermoede lijke dader. Omdat de Amerikaanse en Duitse autoriteiten een uitlever ingsverzoek hebben afgewezen, zullen zij het onderzoek moeten voortzetten, aldus de politie in Tegelen. De man wiens diensttijd al is afgelopen wordt volgens de politie nog steeds vastgehouden op een Amerikaanse legerplaats in Duitsland. Brigadier Hovens is volgens zijn collega's het slachtoffer gewor den van drughandelaars. Hij stuitte bij een routine-patrouille op Amerikaanse militairen die bij de grens stonden te wachten om een partij hasj over te ne men van Nederlandse handela ren. De partij de politie spreekt van 20.000 mark waarde was bestemd voor Ameri kaanse soldaten. SCHIPHOL (ANP) De directie van de KLM gaat opnieuw alles in het werk stellen om de identiteit van de bij deze luchtvaartmaatschappij werkzame functionaris te achterhalen, die steekpenningen zou hebben aangenomen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Douglas. De KLM-directie zegt dit in een commentaar op de publicatie van een lijst met landen waarin Mc. Donnell Douglas steek penningen heeft uitgedeeld. In het commentaar wordt beklem toond dat de KLM al eerder heeft geprobeerd de naam van de man te achterhalen. De publictaie door de Douglas-fabrieken van de „smeergeld-lijst" volgde op een klacht van de Ameri kaanse beurscommissie (Security and Exchange Commission) dat geld was uitbetaald aan regeringsfunctionarissen en perso neel van luchtvaartmaatschappijen. De betrokken KLM-er zou acht maal 25.000 dollar hebben ontvangen op een Zwitserse bankrekening. Grote belangstelling aankomst stoffelijk overschot Tamaela SCHIPHOL Ongeveer zeshonderd aanhan gers van de overleden Molukse leider Isaac Tamaela hebben zaterdagmorgen op Schiphol het lijk van hun leider opgewacht. Het vliegtuig waarmee het stoffelijk overschot vanuit Benin (waar Tamaela op 27 november stierf) naar Nederland werd overgevlogen landde rond half elf op Schiphol. Drie zoons van Tamaela en negen van zijn directe medewerkers maakten de reis mee. Ook aan boord was een vertegenwoordiger van Benin. De Volksrepubliek Benin is de enige staat die dank zij de inspannin gen van Tamaela de vrije republiek der Zuid-Mo- 1 ukken erkent Na een toespraak op Schiphol van één van Tamaela's volgelingen bracht de vertegenwoordi- SalUUt ger van Benin 'gevoelens van deelneming' van In uniform gestoken aanhangen van de in de Afrikaanse s^aat Begin overleden Zuidrno- Qp d^fu^th^ven waren tijdens de bijeenkomst lukse leider generaal Tamaela brengen diens stoffelijk overschot na aankomst op Schip- strenge en uitgebreide veiligheidsmaatregelen hol een ere - saluut. De begrafenis vindt woensdag in Zeist plaats. genomen on ÏNISTER GARDENIERS VAN CRM: ien w< IS WIJK - Het geduld van minister Gardeniere van e IM) voor wat betreft de plaatsing van woonwa- a vo is is nagenoeg op. „Met name de gemeenten, de oikini ede niet te na gesproken, en dat is een groeiend e hui de installatie van de commissie van advies voor uitvoering van de Woonwagenwet. Volgens de minister heeft het te lang geduurd vóór de commissie geinstalleerd kon worden, een gevolg van vertragingen bij de voordrachten voor benoemingen in de commissie. „We kunnen zeggen: „Het is vijf voor twaalf, of beter... het is wéér vijf voor twaalf, want de klok is weer zoveel keer rond geweest. Er is een tendens merkbaar bij delen van de woonwagenbevol king om het eigen spoor verder te trekken zonder zich nog veel aan de samenleving gelegen te laten lig gen („die burgers, die moeten ons toch niet"). Dit is een ontwikkeling waarover we ons als samenleving af moeten vragen hoe dit komt en wat we eraan kunnen doen. Naar mijn stellige indruk kunnen we er erg veel aan doen", aldus mevrouw Gardeniers. De taak van de vandaag door de minister geinstalleer- de commissie is o.a. zich op de hoogte te houden van alles wat van belang is voor de bevordering van de deelneming van de woonwagenbevolking aan het maatschappelijk en cultureel leven in het algemeen en de uitvoering van de woonwagenwet in het bijzonder. Zij adviseert de minister van CRM. Voorzitter van de commissie is mr. W.J.E. Crommelin te Zwolle. Ook de woonwagenbevolking is erin vertegenwoordigd, o.a. door de heer J.J.Finke uit Deventer. Gas doodt drie Turkse meisjes NIJMEGEN (ANP) - In de woning van hun ouders aan de Kraaijenhoflaan in Nijme gen zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag drie Turkse meisjes om het leven geko men door koolmonoxydever- giftiging. De vergiftiging was het ge volg van een verkeerd afge stelde geyser in de keuken. De drie meisjes (15, 19, en 21 jaar) werden aangetroffen in de keuken zelf en in een aan grenzende slaapkamer. De andere in de woning ver blijvende leden van het gezin bleven ongedeerd. Tussen hun slaapkamers en de keuken bevindt zich een gang. Illllllllllllll Met kerst en jaarwisseling minder treinen UTRECHT (ANP) De Ne derlandse Spoorwegen zullen het aantal treindiensten rond kerstmis en de jaarwisseling drastisch beperken. Op 24 en 25 december wor den de kwartier-diensten in veel gevallen vervangen door halfuur-diensten, terwijl tal van halfuur-diensten tot uur diensten worden terugge bracht Op dinsdag 26 decem ber rijden de treinen als op zondag en op woensdag 27 december als op maandag. Op vrijdag 29 december ver vallen de op gewone vrijda gen rijdende weekend-treinen. Op oudejaarsavond wordt het treinverkeer na acht uur 's avonds vrijwel volledig ge staakt. Op nieuwjaarsdag rij den de treinen als op zondag en op dinsdag 2 januari als op maandag. Twee dorpen zonder stroom DORDRECHT Twee dorpen in de Hoeksche Waard, Strijen en Numansdorp, hebben zater dagavond in het donker gezeten. Waarschijnlijk door breuk in een hoogspanningskabel bij Dordrecht viel de stroom uren lang uit De twee plaatsjes waren don derdagavond ook het slachtof fer van kabelbreuk. De stroom voorziening kwam toen pas vrij dagmorgen vroeg op gang. Weinig verandering Voor morgen wordt in het alge meen weinig verandering in het huidige weerbeeld verwacht Een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt vanaf Engeland, over onze omgeving en Duitsland tot in west Rusland, zorgde zondag en vandaag voor rustig winter weer. Het hogedrukgebied bo ven Engeland neemt in beteke nis af, door het opdringen van oceaanstoringen, maar het zal zich boven midden Europa we ten te handhaven. Met een zwakke wind uit zuidoost tot zuid blijft koude lucht aanstro men, waarin het 's nachts licht tot matig blijft vriezen, terwijl overdag de temperatuur tot dicht bij het vriespunt oploopt De oceaandepressies voeren •aan hun zuidkant zachte lucht in de richting van noordwest Europa, maar deze lucht kan nog niet tot onze omgeving doordringen. Amsterdam mist De Bilt mist Deeion mist Eindhoven geh.bew. Luchth. R'dam geh.bew Helsinki Klagen furt Luxemburg Stockholm Wenen Las Palmas New York Tel-Aviv

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5