Tennisbond hanteert leeftijdsgrens bij meisjes onverbiddelijk Tumult bi water poloduel 'Dat is pas rug by' Theo Gorter toont stilstand Sanders Daar komen de prijzen. Alweer130.000 winnaar SPORTTRIBUNE UITZENDING WEL VOOR ÉÉN, NIET VOOR ANDER Ranglijst ZIAN VITESSE TEGEN AZC ALPHEN DUPE INCIDENT Algemene Loterij Nederlani LEIDSE COURANT GOIRLE Uiteindelijk Idonk er nauwelijks een onvertogen woord in de commentaren van de finalis ten In het damesenkelspel van de nationale overdekte tennis kampioenschappen, Marianne van der Torre en Marcella Mes- ker. Toch was er wel degelijk aanleiding tot een kritische noot voor belde Jeugdige speelsters. Hoewel belden behoren tot de centrale bondstralnlng onder gaan ze een totaal verschillende behandeling van de tennisbond, die in zijn benadering van de jeugd onverbiddelijk de leeftijds grens van achttien jaar hanteert Dat heeft bijvoorbeeld tot gevolg dat de nieuwe kampioene Marian ne van der Torre als zeventienja rige in alle opzichten door de bond wordt begeleid en de twee jaar oudere Marcella Mesker gro tendeels op zichzelf is aangewe zen. Toch is Marianne van der Torre GOIRLE Op de nationale tennis- ranglijst 1978 nemen Tom Okker en Betty Stöve de eerste plaats in. Zij worden gevolgd door Louk Sanders en Elly Vessies. De nieu we kampioene, Marianne van der Torre, staat als achtste geklas seerd. De finaliste Marcella Mes ker komt bij de eerste tien niet De ranglijst ziet er als volgt uit: heren: 1 Okker; 2 Sanders; 3 Thung; 4 Albert; 5 Van Min; 6 Fok; 7 Gorter; 8 Don; 9 Koek; 10 Hemmes. dames: 1 Stöve; 2 Vessies; 3 Schaar; 4 Zwaan; 5 Schothorst; 6 Blom; 7 Van Erven; 8 v.d. Torre; 9 Pakker; 10 Korsten. Precies Dat is dan ook precies wat een Marcella Mesker, die haar vorig jaar begonnen studie geschiede nis eraan gaf toen zij begin dit jaar wel drie maanden naar de VS werd gestuurd op bondskos- ten. Maar dat gebeurt niet, de KNLTB houdt het achter de hand in de hoop dat volgend jaar wel een aantal kandi daten kan worden gevonden. Zoals bekend viel een trio jongens af voor een uitzendingsplan, omdat deze spelers de voorkeur gaven aan de studie. De bond was even- j wel niet zo flexibel om dan het ter beschikking staande geld te besteden aan de meisjes die strikt gesproken „te oud" zijn. „Je moet j een paar jaar investeren", zei Mar cella Mesker. „Dan pas kun je goed beoordelen of je slaagt of niet. Dat is nu nog niet goed mogelijk". Vandaar ook dat het kwartet Mesker/Pakker/Van Erve- den. maar moeten toch elk zo'n n/Albers zelf de boer op gaat. Marianne van der Torre haar lot. Want de welbespraakte doen. Op eigen kosten en Inltla- om de expeditie te bekostigen. Rotterdamse mag dan redelijk in tiet vertrekken eind deze maand „Gelukkig kunnen onze ouders dat Dat de tennisbond overigens op de watten worden gelegd, onlangs werd haar een driesterrenbehan- deling door de neus geboord. Door Jeske van Erven (19) naar'de Marcella Mesker (19), Marlëtte opbrengen", zegt de Haagse Mar- de goede weg is met zijn centrale Pakker (20), Micky Albers (18) en cella Mesker, die evenals haar training op zich, bleek dit week- Jeske van Erven (19) naar de „lotgenoten" Jeske van Erven en einde In Goirte overduidelijk. De de bond aangewezen artsen acht- Verenigde Staten, omdat de bond Mariette Pakker behoorde tot de |icht aan voet geblesseerde s_j laatste vier van het damesenkel- Marcella Mesker zorgde voor de spel in Goirle. Waarmee enerzijds grootste verrassing door favorie- is aangetoond dat de trainingsaan- |e g||y Vessies al in de tweede rin Moos en Nanette Schutte) fy- ding meer biedt. - siek niet in staat om een intensieve Drje maanden nemen de vier pak van de bond zijn vruchten ronde te verslaan, terwijl Marlëtte begint af te werpen, maar aan de pakker titelhoudster Annelies andere kant vraagtekens worden Schothorst uitschakelde. De «na gezet achter het uitzendingsbeleid ,e Van der Torre—Mesker werd en de daarbij gehanteerde leef- overigens een lichtelijke teleur- tijdsgrens. stelling. De beide dames, die iGfS anders viermaal in de week vijf uur op toemee te gaan maken. De na de speelsters deel aan \een circuit, waarvan drig weken worden ge bruikt om een stage te lopen bij de bekende Harry Hopman in Tam pa (Florida). „We hadden wel kun nen wachten op de bond", ver klaarde de verliezende finaliste Nederlandse „buitentitelstrijd' ambitieus aangekondigde uitzen ding van jeugd ging mede door dit doktersadvies niet door. „We gaan daarom nu volgend jaar mee doen aan een Europees circuit", vertelde Marianne van der Torre, die het oordeel van de bondsart- sen in twijfel trekt. „Maar daarin Jan Evert Veer speelde een opvallende rol in de polo-ontmoeting Zian/VitesseAZC/Alphen. DEN HAAG Wat het ver schil van één luttele vinger soms niet allemaal teweeg kan brengen. De linker hand van waterpolo- scheidsrechter J. de Bruin vormde zaterdagavond tij dens en vooral ook nog ruimschoots na afloop van de spannende hoofdklas se-topper tussen ZIAN/Vi- tesse en AZC Alphen het voornaamste onderwerp van discussie. Waren er halverwege de derde perio de nu eigenlijk drie of wel licht toch inderdaad vier vingers opgestoken? Alles concentreerde zich tenslot te rond deze ene branden de vraag. De meningen hierover liepen echter sterk uiteen. Het feit, dat AZC Alphen dankzij een zwaar bevochten overwin ning van 4 de leidende positie had weten te ver stevigen, ging daardoor plotseling min of meer in het tumult verloren. doel te beschermen. Scheids rechter De Bruin, die even later liet weten duidelijk drie vingers in de lucht te hebben gestoken, kende AZC Alphen prompt een strafworp toe en zond Jan-Evert Veer wegens niet luisteren naar de leiding voor de rest van de wedstrijd richting Haagse spe lers bank. ZIAN Vitesse reageerde veront waardigd. Irritatie alom. Boven dien begon het inmiddels be rucht geworden publiek zich nog eens extra te roeren. Enke le heethoofden trachtten zelfs Veer en de inmiddels toeges nelde coach Wim van der Schil den te lijf te gaan, maar erger werd voorkomen. Al met al was ZIAN/Vitesse echter wel de be langrijkste speler kwijt en bo vendien vergrootte Eric Noord- egraaf uit de toegewezen straf worp de voorsprong van AZC Alphen tot 41. zijn geen punten te verdienen voor tief maar genomen de wereldranglijst. Je moet daar voor eigenlijk naar Amerika". de baan staan, bleven onder hun Marcella Mesker, „maar dan ge- „Nu ze die twee ton, die was eerder gedemonstreerde niveau, beurt er misschien toch niets, uitgetrokken om een jeugdploeg waarbij de Rotterdamse haar ze- zelf het initia- gedurende enige tijd permanent nuwen iets beter onder controle in het buitenland te laten spelen, had. Hetgeen haar de titel terecht De vier meisjes hebben weliswaar niet gebruiken kunnen ze er beter opleverde. Daarom hebben v voor hun trip een sponsor gevon- iets anders mee doen", meende FRANK WERKMAN (Van onze verslaggever) GOIRLE Theo Gorter heeft de stilstand in de tennisontwikkeling van Louk Sanders aangetoond door gisteren de nationale In- doortitel op zijn naam t& brengen. De 22-Jarl- ge Amsterdammer, die al In het recente in ons land gehouden satellietcircuit opvallend sterk voor de dag kwam, versloeg de twee weken geleden van zijn Aziatische trip teruggekeerde Sanders tamelijk eenvoudig: 6—1,6—3. Sanders had vooral veel moeite met de sterke opslag van Gorter, die eerder moeizaam had afgerekend met Wouter Fok. De laatste had zich begin vorige week door bondsofficials laten overhalen toch deel te nemen, hoewel Fok daar in verband met zijn juist beëindigde opleiding in militaire dienst („Ik heb alleen maar wacht gelopen en feest gevierd") weinig zin in had. Fok trainde de dagen voor het toernooi in Goirle nauwelijks maar bereikte wel tot zijn eigen verrassing de laatste vier en daarmee een plaats in het Kings Cupteam. Daarin zijn verder Sanders en Gorter opgenomen, maar niet de eveneens opvallend sterk spelende Paul van Min die pas in de halve finale van Sanders had verloren. Theo Gorter verklaarde na zijn verrassende triomf op Sanders dat hij eerst in eigen land nog een jaartje wil groeien aivorens aan het grote werk te beginnen. „Het gaat nu binnen erg lekker", aldus Gorter. „Zo wil ik buiten ook gaan spelen. Ik zal echter bij de bond niets vragen. Als ze me wat aanbieden dan graag". Het onverkwikkelijke incident, dat de toch al zo emotioneel geladen ontmoeting voor een belangrijk deel zou gaan beïn vloeden, speelde zich af bij de stand 31 in het voordeel van de Alphenaren. Na een overtre ding jegens Wim Keman moest de Haagse aanvoerder Jan- Evert Veer voor vijfenveertig seconden het water verlaten. De situatie was op dat cruciale moment echter dermate on overzichtelijk, dat diens ploeg genoot Bert Goudena meende als de hoofdschuldige te wor den aangewezen. Hij maakte dan ook aanstalten zich van het strijdtoneel te verwijderen. Het grote misverstand was hiermee geboren: moest nu Veer - met cap nummer drie - of Goudena - onder nummer vier - naar de kant? Niemand wist er het «jne van. Intussen ging de wedstrijd gewoon door. Met als gevolg dat iedereen bleef waar hij was. De bal raakte vervolgens de arm van Jan- Evert Veer in zijn poging het Coach Van der Schilden na afloop: „Dat incident heeft de totale wedstrijd bepaald. WIJ dachten duidelijk vier vingers te zien. Dat betekende dus dat Bert Goudena er uit moest Waarom maakt zo'n scheids rechter nu dergelijke proble men. Het was immers een naar misverstand, dat had ook op een andere manier geregeld kunnen worden". Tegen alle verwachtingen in begon ZIAN/Vitesse zich na dit incident juist langzaam maar zeker te herstellen van de zwak ke start. Met een ongekende felheid zocht de thuisclub het offensief. Beter in elk geval dan een week tevoren, toen tegen HZC De Robben een voor sprong van 7—4 in de laatste periode niet toereikend bleek voor de overwinning, werd nu wel degelijk het juiste karakter getoond. Via een ontketende Jan Mid dendorp en Paul Belt kwam ZIAN/Vitesse tot 43 terug. Met nog anderhalve minuut te spelen passeerde Wim Keman echter de uitblinkende doelman Ruud Misdorp voor de vijfde maal. Nog gaf ZIAN/Vitesse - dat na de eerste periode een voorsprong van 1—0 had door een strafworp van Aad van Mil maar vervolgens door treffers van achtereenvolgens Eric Noordegraaf, Tonny Buunk en Ruud de Heij duidelijk wegzak te - de moed niet op.Terwijl de klok nog achtentwintig secon den had af te leggen, scoorde Jan Middendorp 54. In het laatste fluitsignaal dwong de zelfde speler de Alphense doel man Ronald Meijer zelfs op de valreep nog tot een fantastische redding. Anders was het alle maal toch nog op een gelijkspel uitgedraaid. Wim van der Schilden toonde zich na afloop een duidelijk teleurgestelde coach: „Ik had gedacht van AZC te kunnen winnen. Maar vooral In het begin waren we veel te slordig. ;i Niettemin zie ik nog wel dege lijk perspectief. In de tweede 1 competitiehelft kan er straks immers nog van alles en nog t wat gaan veranderen. ZIAN Is i nog niet afgeschreven". Zijn collega George Geurtsen van AZC: „We hebben dit duel op onze routine gewonnen. Bij dat incident was er niets aan de hand. De scheidsrechter had duidelijk drie vingers ii hoogte". Voorlopig krijgt echter ook de waterpolo-competitie middels een winterstop de gelegenheid enigszins op adem te komen. AZC Alphen en HZC De Robben voeren thans gezamenlijk de ranglijst aan. ZIAN/Vitesse volgt op vier punten achter stand. Van der Schilden mag dan wel beweren de toekomst nog redelijk rooskleurig i zien, het verschil met de echte top is nu toch wel groot gewor den. En dat alles door uiterst vervelend misverstand. Te bewijzen valt er echter wei nig. Ook de tv-beelden gaven geen duidelijke oplossing. ZIA N/Vitesse zal er maar gewoon in moeten berusten. DICK KIERS iTWMIlMMWSII DEN HAAG Gevloek, gehijg, bemodderde spe lers, het "geklets" van bot sende lichamen, een ijzige koude, een ovale bal... Kor tom, een rugby-v/edstrijd die ondanks het afgelasten van het voetbalprogramma en ondanks de toestand van de velden toch door gaat. HRC (Haagse Rugby Club) tegen KMD uit Wate ringen, respectievelijk de koploper tegen "nummer degradant". Een Interes sant duel? Zo'n dertig sup porters vinden dat zeker en begeven zich naar net terrein van de HRC aan het Theo Mann Bouwmeester pad om de HRC na tachtig minuten met een overwin ning van 3B—3 het veld te zien verlaten. Moe gestre den, maar uiterst voldaan; het bier en de douches wachten. Bestuurslid Robbie Heckmann van HRC: "Met dubbel 'n' om precies te zijn") legt maar al te graag uit waarom hij voor rugby heeft geko zen. "Wat ik aan deze sport zo mooi vind, is die saamhorigheid na afloop, samen een pilsje drin ken in de kantine. Het gevloek tijdens het duel is dan volledig vergeten en een feestje is dan wel meestal het gevolg. Zoiets kun je in mijn ogen van veel voetbalclubs niet zeggen, natuurlijk heerst ook daar gezelligheid, maar bij ons is dat toch iets anders..." Op een volledige leek komt een rugbywedstrijd ietwat lachwek kend over. De uitdrukkingen in het veld doen vermoeden dat er full- profs uit Engeland zijn overge haald om het typische sfeertje te verhogen, iets waaraan het publiek maar al te graag meewerkt. De eerste helft heeft een vlak verloop, HRC domineert; de rugby-afdeling van KMD bestaat dan ook nog niet zo lang volgens Heckmann. Toch weet KMD op een voorsprong van 30 te komen door een penalty kick. HRC hindert zich hier niet aan en walst in typisch Nieuw-Zeel- ands zwart tenue, over het angstig verdedigende KMD heen. Volgens Rob Heckmann is de uitslag niet overdreven, wanneer HRC in zijn normale spel had kunnen komen was do score van 50 zeker overschreden. Hoe ko men deze toch wel belachelijke verschillen voor in de hoogste afdeling in het Nederlandse rug by? Heckmann "Ach, een passende verklaring kan ik daarvoor niet geven. We zijn vijf Jaar geleden met de verjonging begonnen in ons eerste team. Al de oude knakkers, zoals ik, moesten eruit, de jeugd zou een kans krijgen. Welnu, na vier jaar, vorig seizoen dus, is dat zijn vruchten af gaan werpen. Wie vijf jaar geleden speler was van het tweede team is nu een volwaardige selectie- speler. Ook dit seizoen gaat het goed, op dit moment staat HRC bovenaan de ranglijst en ongesla gen. Er is volgens mij maar één ploeg die ons in deze competitie kan verslaan en dat zijn de Leldse Studenten. Maar voor de rest is er weinig niveau te bekennen". Blok Een scrum: de acht voorwaartsen van elke ploeg schijnen met de hoofden tegen elkaar te knallen als zij aan de scrum beginnen. Handen glijden naar de vreemd ste plaatsen om een betere "grip" te krijgen op elkaar en zodoende een blok te vormen tegen de acht voorwaartsen van de andere par tij. Deze keer komt de bal er niet zo snel uit, belde scrum-halfs, de spelers die de bal uit de scrum krijgen toegespeeld, staan hulpe loos achter hun partij aanwijzin gen te geven. Niets helpt echter, er wordt stevig gevloekt, er wordt getrokken, een elleboog verdwijnt In Iemands maag. De scheidsrechter schijnt niets op te merken. Een speler glijdt uit, de rest volgt. Het publiek let op de man die onder ligt, hij heeft zijn armen beschermend om zijn Archiefopname van een ontmoeting tussen de rug- byteams van HRC en KMD, welk duel gisteren door de Hagenaars met groot ver schil werd gewonnen. hoofd geslagen. En dat is wel nodig ook, niemand van de ande ren let er eigenlijk op wat hij met zijn schoenen aan het doen is. De scheidsrechter fluit nóg niet. Het publiek schijnt de werkelijke rug- by-sfeer aan te voelen en begint te "yellen". De spelers horen niets, verzinken eigenlijk in hun scrum. En plotseling is daar de bal, net op het moment dat je denkt dat de bonk spelers in elkaar is ver groeid. De bal komt er aan de kant van HRC uit, de driekwarten zetten nu wel een goede aanval op en er kan een try worden gedrukt, weer vier punten. Er blijft een speler van KMD op het veld liggen, zeker diegene die onder op lag. Net als bij voetbal schijnt water het wondermiddel te zijn. Rob Heckmann: "Dat is pas rugby, hard maar niet vies. Op zo'n mo ment in een scrum bewijst een spier zijn mentaliteit wanneer hij geen viezigheidjes uithaalt. Het is erg gemakkelijk iemand een knoert voor zijn hoofd te geven. Maar je ziet het, iedereen vecht voor de bal, wil zich niet revanche ren voor een eerder ontvangen tackle. Dat is rugby". Ook de scheidsrechter beaamt na afloop van het duel dat deze wedstrijd zeker niet hard was. "Nee hoor, waarom? Vond je het dan zo hard? Ach, het is toch te begrijpen dat er in zo'n scrum wel eens iets gebeurt, maar echt vies, neuneuneu. Ik zal ook nooit ie mand uit het veld sturen, of hij moet natuurlijk geregeld aanmer kingen hebben op de leiding". De spelers klappen na afloop voor hun leven en vormen een erehaag voor elkaar en voor de scheids rechter. De uitslag schijnt al verge ten, het pilsje en de gezelligheid in de kantine wachten. De kantine overigens waar het volgend jaar stevig aan zal worden verbouwd. Er zullen nieuwe kleed- en wasge legenheden komen. De jeugd "groeit", vooral bij HRC waar men over meer jeugdleden dan senio ren beschikt. Ook dat is rugby. KAREL JANSEN Dit zijn ze, de gironummers en eindcijfers waarop de prijzen zijn gevallen van de giroloterij f100.000.- f 75.000.- f 50.000.- f 25.000.- 1 25.000.- I 25.000.- f 10.000.- f 10.000.- 1 10.000.- f 10.000.- 10.000.- f 10.000.- f 10.000.- f 10.000.- postgi postgi postgironummer postgi postgi postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer postgironummer 2.127.009 781 015 1.841.502 2.928.192 481.390 958 842 994.457 1.082.953 1.161.041 1.188.956 10.000.- postgironummer 3.105.633 10.000.-postgironummer 3.131.213 5.000.- postgironummer 680 580 5.000.- postgironummer 1.316 590 5.000.- postgironummer 1.319.983 5.000.- postgironummer 1.416.062 5.000.- postgironummer 1.507.862 5.000.- postgironummer 1.797.514 5.000.- postgironummer 1.821 248 5.000.- postgironummer 2.265 984 5.000.- postgironummer 3 398.277 5.000.-postgironummer 3.691.369 2.500.- postgironummer 787.744 2.500.- postgironummer 888.038 f 2.500.* postgironummer 1.213.0 f 2.500.-postgironummer T" f 2.500.- postgironummer 1 1 2.500.-postgironummer 1 399 6 f 2.500.- postgironummer f 2.500.- postgironummer 2.430.1 f 2.500.-postgironummer 3.130.4 f 2.500.- postgironummer f 1.000.-op eindcijfers f 1.000.-op eindcijfers f 200.- op eindcijfers f 100.-op eindcijfers f 60.- op eindcijfers f 10.-op eindcijfer i PRIJZEN: alle girorekeningnummers van deelnemers, die eindigen op de cijfers: 2.224 ontvangen f 1.000.- De post is weer onderweg. Met zo'n 3 miljoen aan prijzen. Naar circa 130.000 winnaars uit de giroloterij. Naar misschien? Wat... speelt u nog altijd niet mee? Daar kunt u wat aan doen. Stuur meteen de machtiging in. Dan wordt uw gironummer uw lot nummer. En bent u elke 2 maanden kanshebber. Zo'n 5 weken voor iedere trekking wordt er auto matisch een tientje van uw postgirorekening af geschreven. Notaris mr. M. J. Meijer uit Amsterdam trekt 6 keer per jaar de prijsbepalende gironummers. Binnen één week na de bekendmaking worden de prijzen overgemaakt op de postgirorekeningen van de 5 Alleen gironummers van deelnemers loten mee. Prijswinnaars behoeven zich niet te melden. Vul de machtiging hieronder volledig in en stuur 'm in een envelop zonder postzegel naar SUFA. Antwoordnummer 2020,3000 VB Rotterdam. Heeft u nog geen postgirorekening? Schrijf naar 't zelfde adres en SUFA zorgt er dan in samenwerking met de Postcheque- en Girodienst voor dat ook u een postgirorekening krijgt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20