In Europees kampioenschap internationale ervaring opdoen Indrukwekkende score nodig voor plaatsing Gedeelde eerste plaats met Gantwarg in damvierkamp Dochter van Wagenaar wint wel MANUS BOUWHUIS „EERSTE PIKEUR" TIMMAN EN MILES HALEN INTERZONETOERNOOI Badmintonteaf sterker dan P West-DuitslanA Dick Abed trainer ericketseleetii Handballen Blauw Wit kansloos WC naar volgende rond BLUNDER VAN WIERSMA Manus Bouwhuis kwam erg long tussen de paarden. Hll kreeg het vak onder de knie bij veteraan Jan van Leeuwen op de Hilver- sumse baan. Op negentienjarige leettlld werkte hlook éón Jaar bil Jan Wagen aar In Ottertoo. „Ik leefde erg veel van Wagenaar. Hll Is een groot vakman, zonder meer. Gelukkig gaan we op het ogenblik, ondanks de tweestrijd, goed met elkaar om". „Enkele weken geleden was dat minder. Maar wat wil je. voor Jan is het natuurlijk een klap. Zo'n strijd is er immers nog nooit Manus Bouwhuis nu eens anders op een sulky- De eerste overwinning gistermiddag In een serie van drie. Phosphor gaat voor Pinocchio (Jan Wagenaar) over de eindstreep. Enige jaren geleden belandde Ma nus Bouwhuis in het rijdersklasse ment op de derde plaats. Maar daarna raakte hij weer in de verge telheid. „Ik ben nu verplicht aan de top mee te blijven draaien. Daar ben ik niet bang voor, want we hebben erg veel jong materiaal op stal staan. Vergeet niet dat ik alleen dit jaar al 45 koersen won met driejarige paarden Manus Bouwhuis steekt een grote sigaar op het kenmerk van deze pikeur en gaat weer aan het werk. In de laatste jaren heeft de Hilversumse pikeur enorm veel Hilversumse drafbaan de grote finale. Met groot zelfvertrouwen reed Bouwhuis de paarden Phosp hor. Riekie V en Rindy Fortuna als eerste over de eindstreep. Wa genaar, die ook met enkele kan spaarden naar Hilversum was ge komen, kon de zware druk niet aan en faalde volkomen. Bouw huis: „Onbegrijpelijk, dat een man met zo 'n grote internationale erva ring het hoofd niet koel kan hou den. Ik was al blij geweest als ik het op mijn voorsprong van zeven ovenwinningen had kunnen hou den. Het vertrouwen bij Wagenaar is helemaal zoek". De nationale titel kan de 37-Jarlgo Manus Bouwhuis niet meer ont gaan. De Hilversumse pikeur In zijn prachtige nieuwe stallen vlak bij de baan: „Denk niet dat Ik vijf keer achter elkaar kampioen zal worden, zoals Wagenear. Dat Is op het ogenblik niet meer mogelijk. Jaren ging de strijd om de nationale titel voornamelijk tussen Jan Wagenaar en Jan Dooyeweerd. Maar de laatste twee Jaar dient duidelijk de leugd zich aan. Men moet niet gek kijken als volgend laar pikeurs als Leo Schoonhoven, Smeding en Dooper een eerste viool gaan spelen en Ik ben ervan overtuigd dat ook Jan van Dooyeweerd terugkomt". Bouwhuis mag natuurlijk niet ver geten dat Jan Wagenaar wegens een armbreuk zeker zes weken buitenspel heeft gestaan. Bouw huis: „Voor je naam is zo'n kam pioenschap erg goed. Ik heb in mijn stal 45 boxen. Door de presta ties komen er steeds meer paarden in training en moet ik bij de gemeente toestemming vragen om uit te breiden. Als het goed gaat willen ze plotseling graag bij je zijn. Maar succes is betrekkelijk. Je moet de paarden ervoor heb- Beheersen Zijn vrouw weet te vertellen: „Het Is zo belangrijk dat hll zich nu ook weet te beheersen. Vroeger had hll constant moeilijkheden met de leden van het draverljco- mité. Hll kon zijn mond maar niet houden als hij voor een boete bij de heren moest komen. Dat waren blijkbaar zijn wilde Jaren. Die tild Is gelukkig voorbij. Het draverljcomltó Is nu vol lof over hem". Manus Bouwhuis: „Er waren weken bij dat ik 300 gulden boete kreeg voor allerhande vergrijpen in de koers. Dit hele jaar heb ik nog geen 300 (Ven onze sportredactie) HILVERSUM Ondanks het feit dat Speedy Vollta gisteren in het Hilversum winterkampioenschap slecht weg was achter de startauto greep de merrie van de Zaanse stal MeiJn toch nog de overwinning. Na ruim duizend van de 2440 meter ging het paard aan de leiding, bouwde een behoorlijke voorsprong op en liep naar een zekere overwinning. Voor Kees Verkerk was er niet meer dan de tweede plaats, voor Nathan Olivier. De supertriodraverij bracht een verrassende overwinning voor Cees de Leeuw met Nancy Baker. De aanhang van Manus Bouwhuis gokte ook goed. Hll won de eerste drie draverijen (Phosphor, Riekie V en Rindy Fortuna). Vader Jan Wagenaar kon niet tot een zege komen, dochter Yvonne In het leerllngen- winterkamploenschap met Pacemaker W echter wel. gulden gekregen. Zo moet het blijven. Als ik straks, op 31 december, 120 overwinningen op mijn naam heb staan, ben ik dik tevreden. Vorig jaar kwam ik tot 83. Toch ook een goed jaar. want de bij mij in training zijnde Olaf Pride be haalde de titel draver van pet jaar. Maar er gaat natuurlijk niets boven een kampioen schap". De stand is momenteel: Manus Bouwhuis 114 overwinningen, Jan Wagenaar 104, met nog vier keer Hilversum, vier keer Nootdorp en vier keer Wolvega voor de boeg. ARTHUR VAN RIJSWIJK LEIDSE COUR Ah» PAGINA 16 ft HEERLEN Het Nede' lands herenb3dmintori team heeft een verrassey de overwinning met 5—li behaald op West-Duitii land. In sporthal de Varen beuk te Heerlen moest h« duel om de Thomas bekt (de wereldbeker voor laf denteams) beslist v/ordea in het laatste dubbelspc tussen aan de ene zijdB Guus van der Vlugt el Herman Lledelmeijer el aan de andere kant hi Westduitse duo MaywaldR Zwiebler. Voordien had Nederland een voor sprong van 4-2 genomen, danla overwinningen van Rob Ridder e Guus van der Vlugt, maar do< Nederlagen van Clemens Wort en het duo Rob en Piet Ridd hadden de Duitsers de partij we^C in evenwicht gebracht. In de eersl set van het allesbeslissende dul bel zag het er niet naar uit d Nederland zou winnen, want Ma wald en Zwiebler wonnen gema T kelijk met 15-5. Herman Liede meijer, duidelijk beter op dreef da g zijn makker Guus van der Vli sleepte zijn partner naar een v Nederland ongekende hoogte de tweede set en na een spanner verloop scoorde Liedelmeijer in verlenging het beslissende pun 18-17. Deze prestatie zou hij lat in de derde set nog eens herhale waardoor de sensatie comple was. Na deze verrassende overwinnin komt Nederland nu in de volgent ronde uit tegen de absolute groo macht in het badminton. Denema t ken. De gedetaillerde uitslagen zijn: Enkelspel: Rob Ridder—Schnaass 15 7-15. 15-3; Van der Vlugt—Zwiebl 15-5. 15-12; Wortel—Maywald 18-1 5-15. 11-15; dubbelspel: Rob en Pi Ridder—Lösche/Schnaase 11-15, 15 4-15; Van der Vlugt/Liedelmeijer—Ma waJd/Zwiebler5-15.18-17,18-17. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Dick Abed, cricka speler van HBS en trainer va Hippopotamus, gaat het Nede landse cricketteam voorbereide op het wereldkampioenschap d van 22 mei tot 23 juni In Engelan wordt gehouden. Do selectie ga met ingang van 20 januari wek lijks trainen. Opvallend in de kernploeg is terugkeer van Anton Bakker v het Rotterdamse VOC. Deze spel werd vorig jaar geschorst en b dankte daarop voor het national team. Dit jaar kwam hij niet actie daar hij de golfbaan pref reerde boven het cricketveld. De selectie ziet er als volgt u Chris van Schouwenburg (Rood Wit), captain, Rene Schoonheii (VOC) Wicketkeeper, Edua/ Abendnon. Dick Bekedam (Tid) t Steven Lubbers (in Engeland sp lend), Anton Bakker. Rob va Weelde (VOC). Menzo van Meui Peter Entrop (HCC), Jan Spi (VRA). Marc Flohil (Rood en Wil Dick Cramer (Quick) en Peter va Wel (HBS). Huub van Nispen (HCC) houdt zie als reserve-wicketkeeper beschil baar. VCH uitgeschakeli HEERLEN Nederland Is nil meer vertegenwoordigd in hi volleybaltoernooi om de Europi se beker voor dames-landskan pioenen. VCH werd zaterdag I Heerlen volgens verwachting ul geschakeld door het Roemeens Dynamo Boekarest met 3—1 n de eerdere 03. De setstands waren 8—15, 1315, 15-1 10—15. H'jTTENBERG - Blauw Wil i Beek heoft de kwartfinales va het toernooi om do Europee handbalbeker voor bekenwii naars (heren) niet bereikt Na de zege in eigen huis vorig week met 1918 waren de Limbui gers zondag in Hüttenberg kar sloos tegen TV Hüttenber 31—19. Bij de rust bedroeg voorsprong van de Westduitsei al negen punten: 17—8 De 120 toeschouwers zagen bij de Wesl duitse ploeg de international Spengler (met elf treffers) en Ohl] (zeven) uitblinken. GIESSEN Gemenservice heeft gisteren de tweede ror bereikt van het toernooi om i Europese volleybalbeker voorbj kerwinnaars. De Vughtse ploeg won de twer wedstrijd tegen USC Giessen r 32. De eerste ontmoeting I WC met 3—1 positief afgeslol In de tweede ronde komt de plo^ tegen Neerpelt, de Belgische b kerhouder, uit. HIL VERSUM—„Het is leuk om straks kampioen te zijn. Maar dat is toch niet het belangrijkste. Dat Ik dan aan het Europees kam pioenschap mee mag doen is wel enorm fi/n. Je doet daar internationale erva ring op en dat is goed voor je stal", aldus Manus Bouwhuis die voor het eerst In zijn loopbaan als beroepspikeur op de natio nale titel afgaat. Met een achterstand van tien over winningen op Bouwhuis kan Jan Wagenaar, de elf- voudige kampioen die de laatste vijf jaar door zijn kampioenschap van Ne derland uitkwam In de Eu ropese titelstrijd, het wel vergeten. Nog nooit eerder is er zo'n strijd geweest om het kampioenschap. De aanhang van Manus Bouwhuis leefde intens met diens verrichtin gen mee. Bouwhuis: „Ik weet dat er heel wat weddenschappen zijn afgesloten voor dit kampioen schap. Daar ben ik wel een beetje van geschrokken, maar wat kan ik eraan doen? Het fe echter wel een teken dat het leeft bij de mensen. Er zijn bij mij eigenaren op stal die er wel tienduizend gulden voor overhebben als ik kampioen word. Zij vinden dat een beloning voor mijn werk en willen ook dat er eens een ander op de eerste plaats komt dan jaar in jaar uit Jan Wagenaar". Manus Bouwhuis zgevierde ook vele keren met paarden van andere trainers. „Inderdaad, er waren col lega's die al van tevoren hun paarden aan mij hadden aangebo den als ik de overwinningen nodig mocht hebben. Vergeet niet dat Wagenaar veel meer paarden op stal heeft dan ik. Trouwens, ook Wagenaar treedt met de regelmaat van de klok op als gastrijder. Zoiets moet ook mogelijk zijn Met een voorsprong van tien over winningen is de strijd gestreden. In feite was het gisteren op de- Vakman AMSTERDAM Jan Tim- man (27) en Anthony Miles (23) hebben de eerste slij tageslag op de lange weg naar de wereldtitel scha ken met goed gevolg door staan. Door overwinningen in de vijftiende en laatste ronde van het zonetoer- nooi in Amsterdam eindig de het ambitieuze tweetal op de gedeelde eerste plaats, die behalve een bedrag van 5.500 gulden ook de kwalificatie voor het volgend jaar te houden interzonetoernooi oplever de. De resultaten van de twee overge bleven concurrenten. Genna So- sonko en Michael Stean, die bij het ingaan van de slotronde op een half punt lagen, deden er niet meer toe. Daardoor bleef de orga nisatie een eventuele verlenging bespaard. Sinds het huidige systeem in werk ing trad, is Timman na Lodewijk Prins, Jan Hein Donner en Soson- ko de vierde Nederlander, die de eerste schifting succesvol door kwam. Er bleek een indrukwekken de score van 11,5 punt uit 14 partijen voor nodig, een half punt boven een grootmeesterresultaat. In de onderlinge partijen tussen de vier kemphanen in de top boekte Timman de beste resulta ten. Hij won van Stean en speelde remise tegen Miles en Sosonko. Miles en Sosonko hielden het op drie remises. Alleen Miles bleef ongeslagen. Timman en Sosonko gingen beiden een keer ten onder tegen een Spaanse outsider, res pectievelijk Bellon en Rivas. Tim man kon zich deze misstap door elf overwinningen (de hoogste score van alle deelnemers) veroor loven, Sosonko kwam de handicap niet meer te boven en eindigde achter Stean op de vierde plaats. Timman en Miles moesten zater dag met zwart tegen een Span jaard aantreden. De Nederlandse grootmeester had na de Pirc-ope- ning (met 5.g3) weinig problemen. De pas 18-jarige Manuel Rivas dacht bijzonder lang na en dat zou hem in de slotfase opbreken. Timman won een pion en hield de stelling gecompliceerd. Voor Rivas werd het allemaal te veel en met nog acht zetten te spelen, zag hij de vlag van zijn klok vallen. Dit was het sein voor uitbundig huldebetoon van een uitgebreide schare bewonderaars van Timman. „Ik vond het een lastig toernooi", aldus de Amsterdammer. „Je moest steeds op je tellen passen. Ik ben blij dat het erop zit". Genist Voordat de partij van Timman tot een beslissing kwam, had Stean al gewonnen van Langeweg (in 24 zetten had de magere Engels man de zaak geklaard) en had Sosonko zijn laatste kans gemist door niet verder te komen dan remlso tegen een andere Engels man, Jonathan Speelman. Alleen Miles zat nog te zwoegen tegen Xavier Sanz. De Spanjaard, die In het begin van het toernooi verrassend goed meedraaide, gooide In een Siliaan alles op de aanval. Hij offerde een stuk, kreeg later een toren en een pion voor twee stukken en bleef druk op de zwarte koningsvleugel hou den. Miles werd er wat nerveus van, dronk zijn grote glazen melk In steeds hoger tempo leeg en siste „ssst" tegen fluisterende toeschouwers. Zorgvuldig trok Mi les zijn verdedigingsplan. De blik van de baardige Sanz verzomber- de naarmate de partij vorderde en net als zijn landgenoot Rivas in het ernaast gespeelde duel met Timman kwam Sanz in grote tijd nood. Tenslotte groeiden de problemen de Spanjaard boven het hoofd. Na de 33e zet overschreed hij in slechte stand de tijd. Net als Timman was Miles bijzonder op gelucht dat hij zijn doel, een plaats in het interzonetoernooi. had bereikt „Het moeilijkste is achter de rug", zei hij breeduit lachend, „dit soort toernooien vergt veel van je. Je kunt je tegen een zwakke broeder gepn half puntje verlies permitte ren. Daarom mag je geen moment verslappen, want je ziet hoeveel punten er nodig zijn voor kwalifi catie. Voor een interzonetoernooi plaatsen zich gelijkwaardige scha kers. Dat vergt een heel andere taktiek" De Engelsman Miles en Timman (links) feliciteren elkaar. Gantwarg rechts'doet een zet In zijn partij tegen Wlersma. AMSTERDAM De internationale dam vierkamp in Amsterdam kreeg zaterdag een sensationeel einde door een onver wachte verliespartij in de laatste ronde van Harm Wiersma. „Ik zag spoken, maar Ik was ook erg onzorgvuldig", verklaarde de wereldkampioen na afloop. Hij had Gantwarg de aanval gelaten en de Russische kampioen, die tot de laatste ronde twee punten achterstand had, maakte hiervan gretig gebruik. Toch behield Wiersma de betere positie. Er klopte iets niet aan de stelling, hoe. aanvallend dan ock, van de man uit Minsk. Velen waren dan ook van mening, dat Wiersma op een gegeven moment grote winstkansen had. Die stand viel tenslotte erg tegen. Wiersma moest halverwege de strijd een stuk offeren, om zeker te zijn van remise. Dat deed hij ook, maar hij speelde daarna 10—15, terwijl 9—14 hem de toernooiwinst zou hebben gegeven. Een kapitale blunder. Wiersma had Inderdaad spoken gezien. Gantwarg kon zich vrij eenvoudig uit de lastige stand bevrijden en won het resterende eindspel, met een schijf meer, gemakkelijk. De partij kreeg een even onver wacht als abrupt einde. De eerste en tweede prijs, respectievelijk 4000 en 3000 gulden, moesten worden gedeeld. De woord voerder van de sponsor van het toernooi deelde tijdens de sluitingsbijeenkomst echter mee, dat besloten was het prijzengeld te verhogen, zodat Wiersma toch vier mille ontving, evenals Gantwarg. De derde en vierde prijs, resp. 2000 en 1000 gulden, deelden Clerc en Tsjegolev. De Amsterdammer is zijn laatste duel zeer dicht bij de winst geweest. De stelling was op zeker moment zo goed, dat Clerc niet meer wist, hij hoe de partij moest voortzetten. De gekozen variant leidde, hoe sterk zijn positie ook bleef, niet tot winst, mede door het vakkundige verdedigen van Tsjegolev. De eindstand: 1. Wiersma en Gantwarg beiden 7 pnt.3. Clerc en Tsjegolev beiden 5 pnt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16