Combine bij tafeltennissters „Zo lang mentaliteit niet verandert blijven we verliezen" SPRINTPLOEG: EEN RAMP JEUGDTRAINER JORRITSMA OVER SCHAATSINTERLAND: Exclusief. Positief Tennis duurder Litjens geen beste ausputzer VALSE STARTS SPORTTRIBUNE BETTINE VRIESEKOOP HELPT CLUBGENOTE BRIGITTE KOOTER Jos Pronk wint marathonwed strijd poggenpohl Baan record Ria Visser Veldhuis volgt Mathieu op LEIDSE COURANT PAGINA 15 Brigitte Kooter werd door clubgenote Vriesekoop „op ptouw" genomen. eft h h ooNGEN Voor tfe nationale tafettennlaellte stond er «fit weekeinde In Dongen tijdens de finale van 8P*l|het winterdrcult en de Nationale bekerstrijd veel op het spet Een hoge eindklassering verhoogde ds kansen op een vliegticket naar Pyongyang aanzienlijk. De reisbiljetten zijn nog schaars. Uit financiële noodzaak vaardigt de armlastige NTTB naar de Noordkoreaanse stad, die eind april de wereldkampioenschappen huisvest, een minimale ploeg (vier heren en drie dames) af. Een Investering van rond de vijfenvijftig mille, weliswaar ten dele gesubsidieerd, maar toch nog zo'n aderlating voor de bondskas dat de coaches Schools en Bakker nul op rekest kregen inzake beider verzoek de heren- en damesequipe uit te breiden tot respectie velijk vijf en vier leden. iMet deze wetenschap ontaardde de bekerstrijd in een nerveus spektakel met als uiteindelijk resultaat dat Bert van der Helm met de NTTB-beker en Bettine Vriesekoop met de Limburg-coupe huiswaarts keer den. Onverwachts echter bood het toernooi een extra: combine in de dameswereld. Zaterdag in Dongen maakte het damestoemooi openlijk kennis met dit fenomeen. Dat Bettine Vriesekoop voor de vierde achtereenvolgende maal de Limburg-coupe zou meenemen, was niet zo moeilijk voorspelbaar. Wel dat zij tijdens de beker strijd haar clubgenote op sleeptouw zou nemen. Brigitte Kooter, lid van de a-selectie, die onder leiding staat van haar clubcoach Gerard Bakker, kwam zaterdag in moeilijkheden in de verwezenlijking van haar einddoel. Zij gokte op een plaats bij de eerste drie om op deze wijze deelneming aan de WK af te dwingen. Na vier ronden bezat de 19-jarige Hazerswoudse een score van vijftig procent en dreigde zij dé aansluiting met de top te verliezen. Vriesekoop bood een ronde later uitkomst. Zij verleende haar clubgenote voorrang in een vijf-ga mesduel dat het predikaat „doorgestoken kaart" niet misstond. Tijdens dit optreden waakte Bakker er angstvallig voor zich in de speelzaal te laten zien, al toonde hij zich na afloop geen moment verbaasd over dit „onmogelijke" resultaat. Kooter kikkerde van dit „meevallertje" dusdanig op dat zij de tweede dag vlekkeloos doorkwam. Met zés overwinningen pakte zij de felbegeerde derde plaats. De keuzecom missie van de NTTB zal begin januari moeten beslissen of dit haar uitzending naar Noord-Korea rechtvaardigt. Op de vierde plaats belandde Sandra de Kruiff. Ook op haar conto zes overwinningen: maar haar gamege- middelde was het zwakste van het drietal. Consequen ties voor haar afvaardiging heeft dit voor de Leidse Scyllaspeelster waarschijnlijk niet. Haar glansvolle optreden in de eerste kompetitiehelft (slechts één nederlaag tegen Vivian Blanckaert) was al vóór dit toernooi de garantie voor uitzending. Het slachtoffer In Dongen heette Marian van der Vliet Haar kansen op uitzending naar Pyongyang werden aanzienlijk gereduceerd. De teleurstelling was des te groter, omdat de Haagse door een rugblessure, die haar noopte de strijd voortijdig te beëindigen, niet In staat was haar WK-deelne- mlng te verdedigen. Het toernooi bij de heren had een boeiender karakter. Vooral door toedoen van Trevor Taylor, die acht ronden lang ongeslagen bleef om tenslotte in de laatste ronde te zwichten voor Bert van der Helm, die daarmee zijn vijfde bekeroverwinning behaalde. De meervoudige Nederlandse kampioen was in de zevende ronde in zijn opmars gestuit door Han Gootzen. Slechts een zege op de Brit in Alkmaarse dienst kon hem de beker bezorgen. In de finale heeft Van der Helm aangetoond de herentop in Nederland nog steeds aan te voeren. De 30-jarige Amsterdammer speelde geconcentreerd en gaf Taylor geen kans zijn gevreesde topspinaanval te lanceren. Bettine Vriesekoop toonde zich opnieuw de sterkste in de strijd om de Limburg Coupe. 22 ld spet m ha en m en :ootbi f. Als je 242,1 (Van onze verslaggever) LARVIK Voor de sprinters is de schaatsinterland tegen Noorwegen een ramp geworden. Ueuwe de Boer was de enige Nederlander, die een overwinning behaalde (zondag 39,4 op de 500 meter). Trainer Henk Gemser was ontsteld: „Het leek nergens op, de junioren waren op de 1000 meter zelfs sneller". Sies Ullkema (ziek) en Miel Govaert (uit vorm) waren buiten de ploeg gelaten. Gemser wilde geen excuses aanvoeren, maar zei wol dat Ron Ket ook ziek was geweest en Bert de Jong hoofdpijn had. Van André Kraaljeveld vond de coach dat hl| „gewoon" had gefaald. Door het geringe aantal deelnemers (drie) had de strijd bij de dames niet veel te betekenen. Bjorg Eva Jansen bewees dat Nederland ook daar weinig te vertellen heeft. Zij won alle afstanden. Sijtje van der Lende moest op haar favoriete 3000 meter niet minder dan zes seconden prijs geven op de Noorse. Ook met Joke van Rljssel en Sophie Westenbroek zal trainer Ab Krook bij het wereldkampioenschap in Den Haag geen potten breken. Slechts over Ria Visser en llona Leushuls liet hij zich iets optimistischer uiL LARVIK Egbert van 't Oever en zijn schaatsers van de kernploeg haalden gistermiddag opgelucht adem. Zaterdag leek het er nog op, dat de interland tegen de Noren een desa streuze nederlaag zou gaan opleveren, maar een dag later kon de overigens oppermachtige concurrent nog zoveel tegenstand worden geboden, dat men voor een mentale opdoffer gespaard bleef. „En nu op naar de grote wedstrij den", riep de coach van Oranje tevreden uit, terwijl zijn collega Henk Gemser van de sprinters bijna in zak en as zaL „De neder laag die wij hebben gele den is bijna ontmoedi gend", aldus Gemser, die het excuus van zijn rijders dat het ijs met name zater dag verre van ideaal was geweest, als gezwets kwa lificeerde. Van 't Oever wil de echter niet zo maar aan de omstandigheden voor bijgaan. „De jongens wer- Barcelona Het experiment met Paul Litjens' op de ausputzer- plaats van he Nederlandse heren hockeyteam is dit weekeinde In Barcelona tijdens twee wedstrij den tegen Spanje slecht verlo pen. De Utrechtse strafcornerspe cialist voelde zich niet erg op zijn gemak en maakte erg veel fouten. Desondanks wist Spanje op het pas aangelegde asturfkunstgras- veld niet van de zwakte in het centrum van de Nederlandse ver dediging te profiteren'. Zaterdag wonnen de pupillen van bondscoach Wim van Heumen een 'Officieuze wedstrijd met 2—0 van een jeugdige Spanje ploeg, giste ren werd het in de officiële inter land 53 voor Nederland. ALKMAAR Jos Pronk heeft gisteravond op de Alkmaarse kunstijsbaan een marathonwedstrijd over honderd ronden ge wonnen. Pronk, die in het hegin ook had meegere den bij gewestelijke selec tiewedstrijden, was het snelst in een massale eindsprint. Jaap Jonkman probeerde aan de eindsprint te ontkomen, begon de laatste ronde met een voorsprong van zestig meter, maar werd terug- flehaald door het „pak". Snelste veteraan was Jan van dan Hoorn. ADVERTENTIE Poggenpohl Badkamermeubelen Programma 2000 De serie Bad 2000 Van Poggenpohl. het bekende keukenmerk Exclusieve badkamers van een tijdloos ontwerp Ontworpen vanuit de gedachte, dat de badkamer een wezen lijk onderdeel van het tegen woordige wonen vormt. keukens-bad Poggenpohl biedt een ruime keuze badkamermeubelen In massief houten en kunststof uitvoeringen met achter de deurtjes vele uitgekiende en praktische details. In de overzichtelijk ingedeelde Rolff toonzalen kunt u de Pog genpohl badkamers in alle mo dellen en uitvoeringen zien. De Rolff advies- en teken afdeling verzorgt vrijblijvend uw ontwerp en werkt ook de installatie-tekeningen uit. b v Gebr. Rolff's Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk. Tel. 071-899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 9 00-12 30 uur en van 13 30-17.00 uur. Zaterdag van 9 00-13 00 uur. Ook donderdagavond van 19.00-21.00 uur. den zaterdag met extreme kou geconfronteerd, de lucht was bovendien erg droog en dat leverde ademnood op. Drie dagen om je te acclimatiseren is dan wel erg weinig". Een derde schaatstrainer van de KNSB - met uitzondering van Wie- be Kort van de dames junioren waren zij er in Larvik allemaal bij - haalde bij het horen van die verontschuldigingen echter min zaam zijn schouders op. „Flauwe kul", vond Jorrit Jorritsma van Jong Oranje: „Mijn junioren Harm van der Pal en Marcel Scheper kamp zijn nog later in Noorwegen gearriveerd, hebben het natuurlijk ook wel koud gehad, maar geen moment over tekort aan lucht geklaagd. Het is allemaal een kwestie van mentaliteit. Zolang het daaraan niet verandert blijven wij van de Noren verliezen". Jorritsma, die als trainer van de Canadezen furore heeft gemaakt en net in dienst van de Nederland se schaatsbond al opzien baarde door zijn ploeg met twee te vermin deren (de anderen werden wegens gebrek aan inzet weggezonden), deinsde er in Larvik niet voor terug om de vinger op de volgens hem zere wonde te leggen. „Alles draait om de mentaliteit. En als je dan ziet. dat die duffe Hollanders om een uur of tien uit hun nest komen, terwijl de Noren al om acht uur op het ijs staan, dan weet je onmiddellijk dat het fout zit. Er is ook een enorm verschil in de techniek van het schaatsen. Die Noren zetten hun been steeds recht naar voren en dat werkt veel dynamischer. Maar dat vergt ook aanzienlijk meer conditie en dus mentaliteit. En dat mis je bij de Nederlanders. Bij mijn junioren probeer ik dat te veranderen en met name een jongen als Van der Pal benadert de Noorse techniek al aardig. Maar dat zal ook bij de (Van onze verslaggever) LARVIK De instructie bijeenkomst van starters heeft dit weekeinde zeer nadrukkelijk een stem pel gedrukt op de schaatsinterland Noor wegenNederland in Larvik. Zaterdag werden niet minder dan vijf schaat sers gediskwalificeerd wegens drie valse starts, waarbij Nederland voor namelijk slachtoffer was. Het lot trof Bert Jonke- ma, Sijtje van der Lende, Joke van Rijssel en Harm van der Pal. Ook de bekende Noorse sprinter Frode Rönning ging driemaal te vroeg weg. DEN HAAG Ria Vis ser heeft gisteravond tijdens wedstrijden op „de Uithof" in Den Haag een baanrecord gevestigd op de 3000 meter. Zij kwam tot een tijd van 4.45.40. De sprint voltooide zij in 45.97. De juniore deed buiten mededingen mee aan selectiewedstrijden voor dames voor de nationale B-kampioenschappen, die op 13 en 14 januari in Haarlem gehouden worden. De tweekamp, er werd gereden over 500 en 3000 meter, lever de een zege op voor Marjan van der Berg, voor Ineke Kooiman en Gerda Timmer. De uitslag is: 1. Marjan van der Berg - 500 mtr. in 46.34, 3000 meter in 5.00.58; 2. Ineke Kooi man 46.59 en 5.01.10; 3. Gerda Timmer - 46.81 en 5.03.11; 4. Ellie van Ha gen - 46.59 en 5.08.59; 5. Ans Spaans - 47.47 en 5.06.77. anderen moeten gebeuren. Tot zolang zul je het blijven houden, dat Piet Kleine door een tempover snelling van Storholt op achter stand wordt gereden en een man als Hilbert van der Duim op de ene afstand de mist in gaat en op de andere afstand weer bijna alles kan". Zo werd er gistermiddag in Larvik druk nagepraat over de zesde interland met de Noren, want die confrontatie moet Nederland dui delijkheid geven of binnen afzien bare tijd eindelijk weer eens een toonaangevende rol in het inter nationale schaatsen kan worden gespeeld. Maar terwijl Van 't Oever de score Jorrit Jorritsma wond er geen doekjes om in zijn commentaar. van zijn all rounders positief analy seerde - vorig jaar in Hamar be droeg het verschil 94 punten, nu was het tot 65 beperkt gebleven - was zijn collega Jos Tenman na een snelle blik op de uitslag al lang met zijn rijders vertrokken. „De Hollanders hebben vooruit gang geboekt", zei hij heel vrien delijk. „Maar voor ons betekende deze wedstrijd weinig. De Nieuw jaarswedstrijden straks in Oslo zijn veel interessanter, want dan zijn Martsjoek en andere sterke Rus sen er bij. Voor deze interland Piet Kleine reikte door zijn zwakke sprint niet hoog in het klassement. hebben wij ons ook niet speciaal voorbereid. Vorig jaar is er nog vooral rust genomen, maar nu werd er volop doorgetraind. Som mige jongens was dat aan te zien, want die waren erg moe". Zoals bijvoorbeeld Jan Egil Stor holt, die het individuele klasse ment won, maar na zijn winst zaterdag op zowel de 500 als 3000 meter, zondag op de 1500 en 5000 meter werd verslagen, door res pectievelijk Amund Sjöbrend en Kay Stenshjemmet. „Ik was zon dag vermoeid en dat leverde stijve spieren op. En waarom zou ik me dan gaan forceren? Er komen nog veel belangrijkere wedstrijden", al dus Storholt. In het klassement was Piet Kleine achter Storholt, Stenshjemmet en Sjöbrend als vierde de best geklas seerde Nederlander. Voorde Drent reden om zeer tevreden te zijn, vooral ook gezien de tijden op de 1500 en vijf kilometer respectieve lijk 2.01.1 en 7.18.15. „In het voorseizoen liep ik niet lekker, maar nu voel ik dat het goed gaat. Dat ik mij op de vijf kilometer door een tussensprint van Storholt liet verrassen heeft niets te betekenen. Het is nog maar half december en ik wil me nu niet forceren. Maar dit alles wil natuurlijk niet zeggen, dat het straks nog beter gaat". Piet Kleine zou nog hoger in het klassement zijn geëindigd als hij bij zijn derde plaatsen op zowel 1500 als drie en vijf kilometer een snelle sprint had kunnen voegen. De sprint, waarop hij met 41.80 bijna twee volle seconden aan winnaar Storholt moest prijsgeven, blijft zijn achillespees. Maar Egbert van 't Oever blijft geloven, dat de 27-jarige Drent het nog zal leren. „Het moet kunnen en wij zullen er in de komende weken veel aandacht aan besteden". Hilbert van der Duim reed in Larvik een zeer wisselvallig toernooi. De 500 meter viel met 40.63 zaterdag al tegen, maar een paar uur later bracht de Fries er op de drie kilometer helemaal niets van te recht. Hij werd op die afstand zelfs allerlaatste. Toen hij zondag op de 1500 meter in de tweede bocht bovendien ten val kwam, leek de aanval compleet, maar wonderlijk genoog volgde op de vijf kilometer een opmerkelijk herstelvier in een uitstekende tijd van 7.18.8. STEVEN TEN VEEN Zilveren plak voor Rik Bakker MILAAN Nederlandse Judoka's hebben het afgelopen weekeinde, tijdens internationale wedstrijden om de Milano Cup, twee zilveren en een bronzen medaille ver overd. Het zilver was voor Rik Bakker (Brielle) in de categorie tot 78 kg en voor Willy Wilhelm (Den Bosch) boven 95 kg. Leo van Oosten (Vlaardingen) behaalde brons in de categorie tot 86 kg. De Neder landse damesjudoka's zijn in Na men tweede geworden in een landentoemooi achter Frankrijk. In Ronse werd een nationale judop loeg derde achter België en Aus tralië. AMSTERDAM - De 32-Jarige Har ry Veldhuis zal per 2 januari de onlangs afgetreden Pierre Ma thieu opvolgen als trainer-coach van de volleybalclub Delta Lloyd. Veldhuis is oud-speler van Delta- Lloyd en Interlance. De Nederland se Volleybal Bond verleende zijn medewerking aan de overgang van Veldhuis, die assistent-bonds- coach was. San Sebastian Twee veldritrij- ders die vorige week zondag heb ben deelgenomen aan de Cross van San Sebastian zijn bij een dopingcontrole positief bevonden. Het zijn de Fransman Jean Marie Despert en de Spanjaard Modesto Garrido. die respectievelijk vijfde en zevende werden. Utrecht Op de bondsledenver- gadering van de Koninklijke Ne derlandse Lawntennisbond In Ut recht is zaterdag besloten tot een contributieverhoging voor het sei zoen 1979/80. Dat betekent dat een seniorlid acht gulden en een juniorlid vijf gulden aan de in grootte tweede sportbond (370.000 leden) van Nederland zal moeten afdragen. Het voorlopig batig saldo over het seizoen 1977/78 van 191.000 gal den blijkt volgens secretaris-pen ningmeester De Ruyter wat te optimistisch te zijn geweest. Het zal ongeveer 125.000 gulden be dragen. Volgend jaar wordt zelfs een tekort op de begroting ver wacht gezien de financiële aderla ting die de dan van start gaande sectie recreatietennis zal vereisen. De tennisbond hoopt het tekqrt volgend jaar te kunnen aanzuive ren uit de algemene reserves. Francis Connesson blijft Dielis voor VESOUL Francis Connesson heeft zijn Europese titel anker kader 47/2 behouden, in de ze vende en laatste ronde versloeg de Fransman zijn naaste concur rent Dielis uit België met 4ÓG tegen 298. De Nederlander Piet Vet eindigqe op de vijfde plaats. Op de derde plaats finishte de Duitser Hose c([e in de vijfde ronde de Belg Schrau- wen de baas kon blijven. Piet Vet besloot het toernooi me het magere totaal van zes punten maar wel met het uitstekende gemiddelde van 69.53, twee pun ten beter dan vorig jaar in Emmfe loord. In de vierde ronde tegen DieÈ: maakte Vet een reeks van 400; eer evenaring van het Europese serfc record. ,_JI

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15