eter urdenski gt zijn ansom pp Maier e verdringen )e „onmogelijke" tege van Ajax „IK STA TEGEN NEDERLAND IN HET DOEL" Neeskens geblesseerd, Jan Peters griep ZORGEN ZWARTKRUIS VERGROOT Ccidaefiomaiit I l gen, maar ik ben gebleven omdat ik het hier uitstekend naar mijn zin heb. Al die jaren zonder enig succes bij deze club, ach, het steeds weer net in de Budesliga blijven, is voor Werder al een succes te noemen. Trouwens, al ben ik hier niet opgegroeid, ik ben in Bremen geboren. Toen ik vier jaar was, verhuisden wij naar het Ruhrgebied. In Gelsenkirchen ben ik gaan voetballen bij Schalke. Toen ik achttien jaar was, kwam ik in het eerste. Dat is nu tien jaar geleden. Ik heb daar twee jaar gespeeld en daarna een jaar bij Arminia Bielefeld. Daar heb ik trouwens een Nederlandse trainer meegemaakt, Jan Notermans". „Arminia degradeerde en ook daarom wilde ik weg. Het werd bijna Ajax, waar Cruijff toen nog speelde. Ik heb een aantal ge sprekken gevoerd met Van Praag maar op het allerlaatste moment ging de transfer niet door. Toen werd het Werder Bremen en daar is het tot nu toe bij gebleven. In die tijd heb ik zeven keer in het Duitse jeugdelftal gespeeld, acht maal in de B-ploeg en twee keer in het A-elftal. Internationale erva ring heb ik dus wel degelijk". Onbegrijpelijk „Onwaarschijnlijk,,, zegt Bur- denski hoofdschuddend als de interland tegen Oranje aan de orde komt, mèt de problemen voor Jan Zwartkruis. „Ik kan nau welijks geloven dat een profvoet baller er een probleem van maakt in het nationale elftal te spelen. Van Duitsers is algemeen bekend dat wij het de hoogste eer vinden. Voor mij is het in ieder geval onbegrijpelijk dat een Nederland se voetballer er anders over denkt". „Ik acht het Nederlandse voetbal erg hoog. Het vertoont veel over eenkomsten met het Engelse voet bal en in de Nederlandse competi tie wordt volgens mij harder ge speeld dan in de Bundesliga". „Het zal, dunkt mij, weinig uitma ken met welk elftal Nederland in Düsseldorf aantreedt. Goede voet ballers lopen in Nederland vol doende rond. Wie er ook komen, voor ons blijft het een prestige- duel. We spelen tegen de tweede ploeg van de wereld en dan ben je, gezien de achtergronden, extra gemotiveerd. Als wij in Argentinië van Nederland hadden gewonnen in plaats van gelijk te spelen, hadden wij de finale gehaald. Duitsland zal in Düsseldorf tegen Nederland spelen zoals alle ploe gen in Argentinië tegen de, toen nog, wereldkampioen Duitsland". Vedetten „Ik had liever gehad dat Holland met alle vedetten was gekomen. Van Rensenbrink, Haan, Geels en meer van zulke spelers weten wij alles. Komt er een stel minder bekende spelers, dan wordt het voor ons helemaal moeilijk omdat het Duitse publiek dan zeker ver langt dat we winnen. „Dat is een probleem voor Jupp Derwall, die het als opvolger van Schön erg zwaar heeft. Schön heeft jarenlang de beschikking gehad over een elftal dat bol stond van de techniek. Zo'n sterk elftal met spelers als Beckenbauer, Nei- zer en Overath krijgt Duitsland voorlopig niet meer, al kunnen we er nog heel wat van. Het komt nu meer op de inzet van de hele ploeg aan". „Toch, een kleine overwinning voor Duitsland zou al heel mooi zijn. Wordt het een gelijkspel, dan maar 0—0. Dan heb ik in ieder geval mijn doel schoon gehou den!" Mijn kans Burdenski: „Enige tijd geleden, voor de interland tegen Tsjecho Slowakije, heeft Jupp Derwall al bepaald dat Ik tegen Hongarije of Nederland onder de lat zou staan. De afscheidswedstrijd van Schön tegen Hongarije in Frank furt ging letterlijk en figuurlijk de mist in en nu krijg Ik tegen Nederland mijn kans". „Dat Maier er altijd in stond", zo stelt Burdenski zonder enige af gunst vast, „is helemaal niet ver wonderlijk. Duitsland heeft veel goede doelverdedigers en ik ben er een van. Sepp Maier heeft de plaats in het nationale elftal al die jaren voor de anderen geblok keerd, ook al omdat hij in een topelftal als Bayem speelt. Hij heeft de hele periode meegemaakt dat Bayem München het beste clubelftal van Europa en misschien wel van de hele wereld had. Die periode heeft Ajax in Nederland met Cruijff erbij ook drie jaar gekend, maar bij Bayern heeft dat zeker'zes jaar geduurd. Daarmee was Sepp ten opzichte van de andere doelmannen duidelijk in het voordeel". Rijst onmiddellijk de vraag waar om een talentvolle doelman als Dieter Burdenski al zeven seizoe nen bij Werder Bremen speelt, bij een club die erom bekend staat steeds aan het eind van ieder seizoen de degradatie op curieuze wijze te ontlopen. „Ik heb wel eens overwogen om bij Werder weg te gaan. Er waren ook regelmatig cjoede aanbiedin- (Van onze sportredactie) Op een van de bijvel- het gedeeltelijk ver- Weserstadion van Wer- Bremen spartelt een atletisch sportman in de sopplge Aan de boorden van de wordt Dieter Burdenski onder handen genomen door Wolfgang Weber. De van het Duitse dat woensdag tegen Ned er- Is na een uur trainen meer te herkennen, was verbluffend hoeveel te verwerken ballen, of net opstuitend versnellend, Der Budi klem- hoeken graaide. Weber: „Burdenski is een Hij gaat nog vooruit en kan het Duitse lal halen, daarvan ben ik over- gd". Zonder opsmuk zal Dieter rdenski die mening van zijn iner onderstrepen. „Ik heb in tien jaar dat ik in de Bundesliga el er alles aan gedaan om imaal te kunnen presteren. gst om tegen Nederland te fa- heb ik beslist niet. Dit is mijn is om de plaats van Maier over lemen". rdenski is zeker van zijn plaats de Mannschaft, die in Dussel- fzal trachten tegen Holland het irgentinië geschonden blazoen te poetsen. Dieter Burdenski 9 gt van het nieuwe opperhoofd ide Deutsche Fussbal Bund een is de 34-jarige Sepp Maier eind- k te verdringen. De gaande en de komende man? Het Duitse elftaf is bijna ondenkbaar zonder Sepp Maler {staand) maar de naar de bal duiken de Dieter Burdenski Bjkt voorbestemd de „eeuwige" doelman te verdringen. MAANDAG 18 DECEMBER 1978 ZEIST De ellende houdt niet op voor bondscoach Jan Zwartkruis. Gisteren kreeg hij bericht dat Johan Neeskens in de derby Espanol-Barcelona met een ernstige beenblessure het veld was afgedragen. Het is zeer onzeker dat hij woensdag zal kunnen spelen. Voorts deelde Jan Peters zijn bondscoach mee dat hi| wegens griep niet zal kunnen spelen. Hij ontbrak ook bij Haarlem-AZ'67. Voorlopig heeft Zwartkruis aan zijn A-selectie Tscheu-la Ling toegevoegd en zal hij eventueel een beroep doen op spelers van de B-selectie die morgen in Bochum uitkomt tegen Duitsland- B. Voor die B-groep heeft Zondervan (FC Den Haag) wegens ziekte moeten afzeggen en is Bert Jansen (Sparta) toegevoegd. BOCHUM Erich Ribbeek, de assistent van de Westdultse bondscoach Jupp Derwall, heeft het elftal bekend gemaakt dat morgenavond in Bochum aantreedt tegen Nederland-B. Het enige vraagteken is de plaats op het middenveld van Groh. Speelt hij niet, dan komen Hartwig en Eggert in aanmerking. De opstelling is: Kargus (Hamburger SV), Melzer (FC Kaiserslau- tern). Martin (VFB Stuttgart), Jakobs (MSV Duisburg), Elmer (VFB Stuttgart), Groh (FC Kaiserslautem), Metzer (Kaiserslautem), Memering (Hamburger SV), Schroder (Arminia Bielefeld), Kelsch (VFB Stuttgart), Hrubesch (Hamburger SV) en Eggeling (VFL Bochum). Wisselspelers: Schumacher (FC Köln), Hartwig (Hamburger SV), Eggert (VFL Bochum), Del'Haye (Borussia Mönchengladbach), Milenski (HerthaBSC). Jupp Derwall heeft zijn selectie voor de wedstrijd van woensdag tegen Nederland van negentien tot zeventien spelers terugge bracht. Derwall schrapte Hannes Bongartz van lijstaanvoeider Kaiserslautem uit de selectie. Eerder was Hansi Muller afgevallen wegens de verlenging van zijn schorsing door de afgelastingen van vorige week. De Westduitse selectie: doel Burdenski (Werder Bremen) en Maier (Bayern München): verdediging: Kaltz (Hamburger SV), Dietz (MSV Duisburg), Rüssmann (Schalke '04), Förster (VFB Stuttgart), Zewe (Fortuna Düsseldorf), Zimmermann (FC Köln), Bonhof (Valencia); middenveld en voorhoede: Cullmann (FC Köln). Allofs (Fortuna Düsseldorf), Stielike (Real Madrid), Topmöller (Kaiserslautem), Fischer en Abramczik (Schalke '04), Borchers (Eintracht Frankfurt) en Rummenigge (Bayem München). 1EDE In de besloten van de kleedkamer temid- van zijn gedesillusioneerde verwerkte Spitz Kohn de van het voor zijn FC verlopen met Ajax. Wie had er Immers dat de Enschedeërs minuut van de helft verkregen voor van 2—0 tegen de lijstaan- nog uit handen zouden Toch gebeurde het, door onfortuinlijke actie van Heini die de bal in eigen doel door twee treffers van Ling, waarmee Ajax in slotfase een door niemand triomf van het 3—0 of 3—1 was en kansen daarop zijn zou de wedstrijd be- zijn". Onwillekeurig de Enschedese oefenmees- daarmee in op de woorden, Amsterdamse college Cor Brom even tevoren geuit had: „FC Twente verzuimde de zaak af te maken, waardoor wij terug konden komen". Zonder al te veel moeilijkheden veroverde FC Twente een voor sprong van 2—0 en omdat Ajax, dat behalve in de laatste tien minuten voor de rust, weinig had kunnen laten zien tegen de redelijk hechte oostelijke afweer leek niets een triomf in de weg te staan. Maar aangezien Ab Gritter, die vlak voor de pauze zijn opwachting mocht maken omdat Hallvar Tho- resen door een liesblessure moest afhaken, twee keer niet spits ge noeg was bij de afwerking en vervolgens Jaap Bos, toen het inmiddels 2—1 was geworden, geen kans zag doelman Piet Schrijvers nogmaals het nakijken te geven, bleef Ajax voor een knock-out bespaard. De Amster dammers bleven integendeel kwiek op de been en sloegen in Het was de ontknoping van een wedstrijd, die de volle anderhal fuur de menigte op de tribune bleef boeien. Een spektakels tuk, waarin FC Twente hoofdrol opeis te. De Enschedeërs, zonder Manuel Sanchez Torres, maar met Theo Pahlplatz in de basis, begonnen - nadat Henny Weerink een halve minuut stilte in acht had laten nemen ter nagedachtenis aan de spelers Remco Muller en Cor van de Brink van Ajax, die zaterdag avond bij een auto-ongeluk in Noordwijk om het leven waren gekomen. IJzersterk De secondenwijzer had nog geen twee omwentelingen afgelegd of er stond al 1—0 op het scorebord. Tahamata, die een waarschuwing opliep, vliegt letterlijk tussen Bos (links) en Pahlplatz door. Frans Thijssen legde de basis voor een combinatie, die uitmondde bij Heini Otto. De middenvelder depo neerde de bal vervolgens via Hall var Thoressen voor de voeten van Frans Thijssen. Direct na de rust verdubbelde FC Twente de marge. Epi Drost, wiens passes over lange afstand bijna alie goed aankwamen, zette Jaap Bos aan het werk en via Frans Thijssen en Kick van der Vall werd de op volle snelheid in het centrum opduikende Piet Wildschut aange speeld. heu-la Ling was ditmaal goud waard voor Ajax. Jn Gerven „zwaait" naar de bal, Overweg kruipt int voor zijn rekening. Dit is zijn treffer waarmee hij Ajax op 2-2 bracht, verschrikt ineen. Ling nam ook het beslissende doel- De international stoomde door, hoewel Hans Erkens al buiten het strafschopgebied probeerde hem het shirt van het lijf te rukken. Eenmaal de zestien meterlljn ge passeerd, toonde Wilschut zich ontvankelijk voor het vergrijp en hij speelde het zo goed, dat Weerink de bal op de stip legde. Simpel betekende dat door toe doen van Kick van der Vall 2—0. Doordat Ab Gritter er twee keer niet in slaagde zijn faam van topschutter glans te geven, bleef er voor Ajax hoop gloren, vooral toen Heini Otto een kwartier voor afloop zijn medewerking verleende aan een door Frank Arnesen en Ray Clarke, die er tegen Niels Overweg niet aan te pas kwam, opgezette aanval en de bal in eigen doel trapte: 2—1Die onfortuinlijke tegentreffer belette FC Twente niet om op het goede pad door te gaan en amper zes minuten later kreeg Jaap Bos de kans op 3—1, hij strandde in een haast niet te missen positie op Piet Schrijvers. Dat bleek het breekpunt van de wedstrijd, want Ajax, dat de af stand nu niet onoverkomelijk ge maakt zag, stortte zich massaal in de aanval. FC Twente maakte daarbij de fout te veel mee terug te gaan en niemand in de voorste linie geposteerd te houden, zodat goed uitverdedigen nagenoeg niet mogelijk bleek. Het had fatale gevolgen. Met nog amper twee minuten te spelen, kwamen de Amsterdammers op gelijke hoogte door Ling, nadat Van Gerven was uitgegleden bij zijn poging een voorzet van Tahamata te onder scheppen en luttele seconden voor het eindsignaal stond andermaal Ling op de juiste plaats om een voorzet voor de van Hans Erkens ingevallen Geerd Meijer koppend tot de winnende treffer te promo veren. KYOTEUSINK Scoreverloop: 2. Thijssen 1—0, 48. Van der Vall (strafschop) 2—0, 74. Otto (eigen doel) 2—1, 87. Ling 2—2, 90. Ling 23. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 16.000. FC Twente: Van Gerven; Strijdveen, Drost. Overweg, Wildschut; Otto, Van der Vall. Thijssen; Bos, Thoressen (Grit ter). Pahlplatz. A|ax: Schrijvers; Meutstege, Krol. Zwamborn, Everse; Erkens (Meijer), Arnesen, Lerby; Ling, Clarke, Tahama ta.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11