Amerika en China vinden elkaar Israël verwerpt vredesvoorstellen BULluL ,ok wil praten in ichting van Arbeid De beste wensen worden op tijd verstuurd. pttpost Vier doden bij frontale botsing ONTVOERDERS VAN SCHUITEMA WILLEN ONDERHANDELINGS COMMISSIE KLM-functi onaris kreeg vier ton van Amerikaanse vliegtuigfabriek Brand in woning Vlietpark Heroine- handelaren aangehouden Zqa&mi Sou/taut Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- (edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - jementen: ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 16 december 1978,69e jaargang no. 21225 Addergebroed „Addergebroed", western met James Stewart op Ned.I om 21.55 uur. Ned.II om 22.00 uur tv-spel „De grappenmaker" met Johnny Kraaykamp sr. Zondag Ned.I om 21.40 urn- serie „De vormgevers: Piet Blom". Ned.II om 22.15 uur de docu mentaire „De ziel van textiel". Kouder Veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuw. Matige, af en toe krachtige noordoostelijke wind. Temperaturen dalend tot omstreeks 2 graden. Morgen zon: 8.42-16.29. Schev. hoogw.: 4.48 en 16.59. Laagw.: 0.26 end 12.47. Diplomatieke betrekkingen per 1 januari President Carter Leden van het Chinese ruimtevaartinstituut die deze dagen een bezoek brrengen aan Cape Cana veral applaudiseren instemmend wanneer zij via de televisie de palnnen van de Amerikaanse en Chinese regering vernemen. WASHINGTON/PEKING (UPI/REUTER) De Vere nigde Staten en China heb ben gisteren de verrassende bekendmaking gedaan dat zij per 1 januari diplomatie ke betrekkingen aangaan. President Carter bracht het Amerikaanse volk in een te levisietoespraak op de hoog te van het besluit. In Pe king hield premier Hwa Kwo-Feng op dezelfde tijd een persconferentie. President Carter zei dat de betrekkingen met Taiwan —tot nu toe het grote obstakel bij de normalisering van de betrekkingen tussen Amerika en China— op 1 januari zullen worden beëindigd. De circa tweedui zend Amerikaanse militairen in Taiwan (Nationalistisch China) zullen binnen vier maanden worden teruggetrokken. De bekendmaking kwam voor Taiwan als een schok. „Mijn God, de Verenigde Staten hebben ons tenslotte in de steek gelaten". was de eerste reactie van een Taiwanese functionaris. Eind januari zal de Chinese vice-premier een bezoek brengen aan Amerika. Per 1 maart zullen de twee landen ambassadeurs gaan uitwisseln. President Carter sprak in zijn toespraak van een historisch akkoord. „Met de erkenning van de enige regering van China erkennen wij eenvoudig de rea liteit. De wijziging die ik vanavond be kendmaak, zal voor lange termijn de vol ken van de VS en China ten voordeel strekken en, naar ik geloof, alle volken ter wereld", zei Carter. Met Taiwan zal Amerika wel de onofficiële culturele en sociale banden handhaven. Het verbreken van de andere contacten be tekent de nietigverklaring van het weder zijds defensieverdrag van de VS en Tai wan van 1954. In de verklaring die in China werd afge legd, werd er met nadruk op gewezen dat de regering van de Volksrepubliek China de enige regering van China is en dat Tai wan een deel van de Volksrepubliek is. „Wat betreft de manier om Taiwan terug te brengen tot de omhelzing van het moe derland en hereniging van het land, dat is volkomen de binnenlandse aangelegenheid van China". ef Albeda welwillend ontvangen HAAG (ANP) Wim Kok, voorzitter van de FNV, dat de Stichting van de Arbeid moet gaan praten over iuwste voorstellen van minister Albeda (Sociaie Zaken), a eerste reactie, na afloop van een vergadering van de in Den Haag, zei hij dat vóór het georganiseerd bedrijf- in weer met de minister gaat praten, werkgevers en wer- mers om de tafel moeten gaan zitten. rindt dat de voorstellen eerst moeten worden besproken werknemers en werkgevers en daarna in onderling over- Hij wees erop dat de Stichting van de Arbeid, waarin gevers en werknemers samenwerken, eigenlijk nog nooit deze zaak heeft, kunnen spreken. In de brief van Albeda lij daarvoor nu wel aanknopingspunten. De FNV is erg uwd naar de opstelling van de werkgevers „die zich tot oe allesbehalve enthousiast hebben getoond over de dee- ►orden met de vakbeweging over zaken als aftopping van jscompensatie. "1NV wil wel ingaan op het voorstel van de minister om te gaan praten over het arbeidsvoorweaardenbeleid. Een il gedachten die de bewindsman in zijn brief ontvouwt, kt het CNV wel aan. Verbond van Nederlandse Ondernemingen wil eerst met leden overleggen alvorens een reactie te geven. Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond heeft laten dat men bereid is op basis van de brief terug te gaan de onderhandelingstafel, maar dat men vreemd aankijkt de plannen inzake de gedeeltelijk door de overheid te eieren arbeidstijdverkorting. 'ïzennnepiano voor '5.000 gulden *IDEN Op een veiling Christie in Londen heeft anonieme 1 bicder een honderd jaar oude pia- ikocht voor 132.000 dol- '5.000) gulden, fraai uitgevoerde piano genaamd naar de Franse erin Eugènie, die het in strument in 1862 als verjaar dagscadeau kreeg van keize rin Elisabeth van Oostenrijk. Bij hun vlucht naar Engeland in 1870, namen keizerin Eugè nie en haar echtgenoot Napo leon III de piano mee. advertenties VERONICA Plein '68 Hazerswoude QBQISiiGBB CENTRALE VERWARMING B.V. HERENGRACHT 108 114 - LEIDEN centrale verwarming - luchtverwarming H vloerverwarming - air conditioning - adviezen pn zellbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gas) - stoungdienst - Q TEL 071 14 06 47 - OOK TUDENS NACHT EN WEEKEND - Q SlllllliBHBBBBBHBB Dok op de kust Weer trekt de kust van Bretagne vele kijklustigen. Was het eerst de Amoco Cadiz, nu is het een Nederlands dok dat er op de klippen is gelopen tijdens, een zware storm. Er is echter een verschil: dit dok zal niet zo'n vervuiling veroorzaken als de met olie gevulde Amoco Cadiz vorige herfst. HENGELO (ANP) Bij een verkeersongeval op de Born- seweg tussen Hengelo en Bor ne zijn vanochtend vroeg vier mensen om het leven ge komen. Door onbekende oorzaak bot sten even buiten de bebouwde kom van Hengelo twee perso nenwagens frontaal op elkaar. De bestuurder van de ene wagen en drie inzittenden van de andere werden gedood. Bij het ter perse gaan van deze editie was de identiteit van de slachtoffers nog niet vastges teld. SAN SALVADOR (AP) De guerillagroep in El Salvador die vier buitenlandse zakenlieden, onder wie Philipsvertegcn- woordiger Schuitema, heeft ontvoerd, heeft een speciale com missie benoemd die over de borgtocht voor de gevangenen moet onderhandelen. De reden hiervan is „dat de regering heeft geweigerd recht streeks met de ontvoerders in onderhandeling te treden. De leden van de commissie zouden moeten zijn de aartsbisschop van San Salvador, mgr. Oscar Romero, de voorzitter van het Rode Kruis, Ricardo Lopez, en een advocaat, Roberto Velado geheten. Het is niet bekend of deze drie op het aanbod zullen ingaan. Behalve Schuitema zijn ontvoerd de Britse bankiers Ian Mas- sie en Michael Chatterton en de Japanner Takakazu Suzuki, een textielman. De ontvoering van deze laatste is er de oor zaak van dat de Japanse regering Japanse zakenlieden in San Salvador opdracht heeft gegeven dat land te verlaten. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Een niet met name genoemde KLM-functionaris heeft in de periode tussen 1969 en 1976 in acht kwartaal-termijnen totaal 200.000 dollar (ruim 400.000 gulden) ontvangen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnell Doug las. De betalingen zijn gedaan op een Zwitserse bankrekening. De betrokken functionairis, die in tussen weg is bij de KLM, heeft toegegeven de betalingen voor eigen gebruik te hebben aange wend. Dat blijkt uit het rapport van de Amerikaanse commissie die een onderzoek naar dubieuze betalingen van de vliegtuigfa briek heeft ingesteld. Het rapport werd gisteren openbaar ge maakt nadat de commissie een officiële klacht had ingediend tegen McDonnell Douglas. In het rapport worden op verzoek van de rechter geen namen genoemd. De betaling aan de kLM-functionaris startte nadat een Europees consortium (ge doeld wordt kennelijk op de KLM en Swiss Air) voor ruim 250 mdjoen aan DC-10's had gekocht Volgens het rapport was de betrokken KLM-functionaris ook lid van de evaluatiecom missie van het consortium. McDonell Douglas zou de betalin gen hebben gedaan in de veronderstelling dat het geld zou worden aangewend voor zakelijke doeleinden. In het rapport wordt gesproken over omstreden betalingen tot een totaal van ruim 22 miljoen gulden. Ze zouden betrekking hebben op de verkoop van vliegtuigen tot een totaal van bijna 1,2 miljard gulden. Er zijn, behalve de KLM, luchtvaartmaat schappijen bij betrokken in West-Duitsland, Iran, Japan, Koe weit, Zuid-Korea, Filipijnen, Italië, Mexico, Oostenrijk, Kenia, Oeganda, Tanzania, Zaïre, Venezuela, Pakistan en Argentinië. Volgens het rapport staat niet vast dat het in alle gevallen gaat om illegale transacties. Een speciale commissie zal de zaak verder uitzoeken. President Begin na het kabinetsberaad, waarin beslo ten werd de nieuwe voorstellen af te wijzen. JERUZALEM (ANP/RtlTUPI) Het Israeli- sche kabinet heeft gisteren de nieuwe vredes voorstellen verworpen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, in Egypte met president Sadat was over eengekomen. Premier Begin zei na de kabinetszitting dat Israël nog steeds bereid is het oorspronkelijke ontwerp-vredesverdrag te tekenen. „Maar daarmee gaat Egypte niet akkoord en dus ligt de verantwoordelijkheid voor het niet berei ken van een overeenkomst bij de Egyptena- ren", aldus de Israëlische leider. Volgens hem bevat het nieuwe concept eisen die niet waren opgenomen in het akkoord van Camp David; ze zijn daarmee in tegenspraak. Mosje Dayan, minister van buitenlandse zaken in het kabinet-Begin, meent dat, als de impas se niet snel wordt doorbroken, er een reële kans bestaat dat er helemaal geen vredesver drag komt. De Egyptische president heeft zich gistera vond nadrukkelijk onthouden van commen taar op de formele afwijzing. Verslaggevers die zich naar de aan de Nijl gelegen villa van Sadat hadden begeven, kregen te horen dat de president twee dagen het stilzwijgen zal bewaren over de kwestie. In officiële kringen in Caïro wordt echter gezegd dat Egypte on danks de afwijzing bereid zou blijven te on derhandelen. De Israëlische afwijzing zou kunnen leiden tot een tijdelijke opschorting van de veredeson- derhandelingen, zo wordt in Amerika ver- Geen kernenergie in Oostenrijk WENEN (Rtr) Het Oosten rijkse parlement heeft giste ren eenstemmig besloten geen atoomenergie te gebruiken en de bouw van kerncentrales te verbieden. Het verbod geldt niet de reactors voor onder zoek. Zonnepan In het Duitse Se- ligenporten is een succesvolle proef genomen met zogenaamde zonnepannen. De hiermee gewon nen energie is te1 gebruiken voor de warmwater voorziening. Ont werper Hainer Bauer laat hier een van de zon nepannen zien. LEIDEN Een binnenbrand in een woning aan het Leidse Vlietpark heeft gisteravond voor twintigduizend gulden schade aangericht. Het vuur is volgens de brandweer ont staan door een lek in de brandstofleiding van de cen trale verwarming. De brand werd ontdekt door de babysit. De eigenaren van de woning zijn tegen de schade vezre- kerd. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren drie handelaren in verdovende middelen aan gehouden en ingesloten. De drie handelaren, twee mannen van respectievelijk 32 en 33 jaar en een 32-jarige ex-ech tgenote van een van hen, wer den betrapt op het bezit van 14 porties heroine en twee plakken hasj. In de woning van een van de mannen werd* tevens een gaspistool aange troffen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1