een sadist voor zijn medewerkers? Schotvaardig Fiks werkt aan doorbraak Between zet opmars voo" john van waswafer kesteren noteert de grote Marxisme Calama-groep stuit op verzet Huidige prijsbeleid niet voortzetten MIST IN GEDING Bisschop Simonis aarzelt met bijdrage aan Raad van Kerken Christendom moet kiezen tussen socialisme en fascisme kerk SPORT/BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 DECEMBER 1978 PAGIfÓ£ John van Kesteren: spontaan en openhartig De Nederlandse zangliefhebber is John van Kesteren al jaren vrijwel uit het oog en het oor verloren. Kort na de laatste wereldoorlog slaagde de zoon van een Haagse politie-agent er in met een studiebeurs eèn driejarige opleiding aan het Koninklijk Conservatorium in zijn geboorteplaats te combineren met een baan als electrotechnisch tekenaar bij de PTT. Daarna zong hij overal in ons land met zijn hoge, lichte, lyrische tenor in oratoria. In concertvorm en voor de radio deed hij ook veel opera en operette, maar het muziektheater bood hem hier nauwelijks kansen zodat hij zijn geluk in het buitenland ging beproeven. Het is hem daar niet slecht vergaan. Hij woont nu bij München maar trad ook in alle andere operathea ters en concertzalen in Duitsland en Oostenrijk op, zong in Italië en Rus land, maakte tournees door de Verenig de Staten, was nogal eens in Argentinië en waar al niet. Nu hij de zes kruisjes is gepasseerd, zette hij (voor zijn ple zier, zegt hij, maar ook wel onder pres sie van zijn uitgever) zijn mémoires op papier. Onder de titel „Notities van een notekraker" zijn die nu verschenen. Het boek is uitgegeven op een formaat dat doet vermoeden dat er een grammo foonplaat bij hoort. Dat was aanvanke lijk ook de bedoeling maar in ons land is geen representatief materiaal van de zanger voorhanden. Wèl oud materiaal in het lichtere genre, maar dat zou toch een vertekend beeld van zijn carrière geven. Want al staan er in het boek fo- tos van hem met Margrit Schramm, Toon Hermans, Liesbeth List en zelfs Gert Timmermans, er staan óók foto's van hem in met Rafael Kubelik, Karl Richter, Zubin Metha en figuren van dergelijk kaliber. Uit de meer vlot ge prate dan goed geschreven tekst, met een sterk gevoel voor bravoer en thea traal effect verteld, blijkt duidelijk dat van Kesteren weet dat hij een handige jongen is, die de levenskunst niet uit een boekje behoefde te leren. Hij was en is bereid te zingen wat zijn stemban den te zingen vinden, maar hij is ook ambitieus en heeft genoeg gevoel voor kwaliteit en niveau om te weten wat hij doet en waarom hij het doet, ook als hij het met zijn artistiek geweten op een akkoordje gooit Het boek, dat wel wat beter op stijl-, 1 taal- en zetfouten gecorrigeerd had mo gen worden, begint mij te boeien als hij zijn opleiding en zijn carrière gaat be schrijven.' Hoe de jonge van Kesteren de bezetting stijd is doorgekomen, en zelfs zijn on verwachte ontmoetingen met Seyss In- quart en Rauter zijn de moeite van het lézen wel waard, maar het zijn ervarin gen die anderen al eerder en beter be schreven. Eerlijk gezegd, kan ik mij ook niet aan de indruk onttrekken dat ze hier niet in de juiste verhouding en met de juiste accenten zijn weergegeven. Het was geen wonder dat van Kesteren. toen nog geen beroepsmusicus, geen lid van de Kulturkammer werd, maar dan had hij zijn in dit verband niet terzake doende mededelingen over collegae ook beter achterwege kunnen laten. Trou wens ook elders, als van Kesteren heel smeuig de ene anekdote aan de andere rijgt, kan men zich zonder moeite voor stellen dat andere betrokkenen soms een wat andere visie op de gebeurtenissen zullen hebben of hebben gehad. Er staan ook fouten en onnauwkeurig heden in het boek. Het was zeker niet de toen al bekende Spaanse Victoria de Los Angelos die op het grote Scheve- ningse muziekconcours van 1948 de eer ste vokalistenprijs wegsleepte maar haar landgenote Maria de los Angeles Mora les van wie na die prijs hier weinig of niets meer werd vernomen. Ook de tij daanduidingen geven nog al eens aanlei ding tot verwarring en als van Kesteren op een lollige manier de muziekhistorie gaat interpreteren, moeten er nogal wat vraagtekens worden geplaatst. Laten we echter zeggen: daarvoor moet u dit leuke, soms ook wel eens wat moedwillig leuke relaas niet lezen. U moet dat doen om te ervaren hoe een jongen van eenvoudige komaf, begiftigd met een mooie natuurstem en een flinke dosis practisch savoir-vivre zich een weg wist te banen in het met voetangels en klemmen bezaaide terrein van het inter nationale muziekbedrijf, hoe hij reageer de op al die vreemde snuiters van wie hij voor zijn carrière afhankelijk was en op al die verrassende en vaak humoris tische situaties waarin hij verzeild raak te. Treffend is in elk geval wat hij te vertellen heeft over de lessen van de grote Lothar Wallenstein, de operaregis seur van Wenen en Salzburg, die kort vóór, kort tijdens en kort na de oorlog in den Haag aan het conservatorium do ceerde, over Nadia Boulanger, de legen darische Parijse muziekpedagoge van grote allure, de zanglessen van Vera Schwarz, die tevergeefs Richard Tauber aanbad en de samenwerking met Karl Richter, de Bachvertolker die onomstre den groot was toen de „authenticiteit" (waar van Kesteren echt de man niet voor is) nog moest worden uitgevonden. Er zullen wel lezers zijn die een beetje geschokt zijn als ze hier zwart op wit lezen wat er allemaal gezegd en gedaan wordt door de solisten, koren, musici die elk jaar weer moeten meedoen aan de cultus van de Matthaus- en Johan- nes-Passionen. Dat is echter onschuldig vergeleken bij de meest dramatisch (en heel plastisch beschreven!) voorvallen in de jaren dat van Kesteren aan de Komi sche Oper in Ost Berlin werkte. De eigenaardige naam van dit instituut, afgeleid van de Parijse Opera Comique, sloeg nergens op, zeker niet onder de regime van de roemruchte perfectionist Walter Felsenstein. Die regisseur was het bepaald niet alleen om mooie zang of mooi orkestspel begonnen. Hij moest en zou die muziek integreren in vol maakt realistisch muziektheater en ter wille daarvan ging hij in het privéleven van zijn medewerkers tot het uiterste. Van Kesteren mocht meedoen aan de Weense verfilming van Felsensteins in terpretatie van Beethovens „Fidelio". Voor alle rollen waren twee artiesten ter willekeurige keuze van de regisseur ge ëngageerd en van Kesteren was een van de twee Jaquinos (de knecht van de ge vangeniscipier) die zich beschikbaar moesten houden. De bezetting van de ti telrol leverde volgens zijn verhaal grote moeilijkheden op. Er werden dagelijks audities gehouden; de grootste sterren kwamen en gingen omdat ze geen gena de konden vinden in de ogen van Fel senstein. ook onze eigen Gré Brouwen- stijn niet. Door de onverzettelijke houding van de regisseur kwam het hele filmproject aan een zijden draadje te hangen tot voor de titelrol liefst drie ar tiesten werden geëngageerd; de Roe Walter Felsenstein: zonder menselijk 7 morele waarden g meense Magda Laszlo voor de zaniKu tij, de actrice Judith Holzmeister rscl de teksten en de Francaise Claudefrd lier (van de Comédie Francaise)jnna haar mond in zang en tekst alleet kl en neer mocht laten gaan om deer, play back op de film te krijgen. De)ït structie zou op zich al opmerkelijke, geweest maar het werd nog veel fitei toen Felsenstein de Francaise lett< hi metterdaad voor haar taak geskd meende te moeten maken. „Als hou seur was Felsenstein een onbereifcr 1 ster. Als mens was hij, volgens mijird sadist, zonder menselijke morele ven den", schrijft van Kesteren. Van Kesteren heeft zo'n zeshorT keer in alle windstreken de partij de evangelist en de tenor-aria's in J Matthaus Passion gezongen en zo'f, ventig operarollen (heel bekende, i bekende en heel onbekende) geen Hij heeft er duizenden kilometers?1 moeten reizen, en niet alleen in sportauto. Geen wonder dat hij heeLw' kan verhalen. Dat doet hij spontaar, openhartig. Ook over Willem de Vi lende, dat was dan Willen van Ott£. zaliger nagedachtenis. J.KASAN1** John van Kesteren: Notities van" „notekraker". Uitgave: Hcuff, koop. Paperback f 24.50 NT (Van onze korfbalmedewerker) OEGSTGEEST Al seizoenen lang hikt de microkorfbal der de klasser Fiks tegen de titel en de daarmee gepaard gaande promotie aan. Zo eindigde Fiks vorig seizoen als derde achter het Noordwijkse Fluks. Na drie wedstrijden in het huidige sei zoen lijkt de doorbraak dan dit jaar te zuilen gaan plaatsvon den. Ongeslagen voert Fiks de ranglijst aan in III D. Sinds februari vorig jaar wordt Fiks getraind door Frans Graatsma, afkomstig van het Haagse ALO. Van zijn eerste kennismaking met het team weet hij zich nog maar weinig te herinneren. Wat hem bijge bleven is dat de ploeg erg zenu wachtig speelde. „Dat was op <iat moment natuurlijk wel logi sch. Er stonden bij die wedstrijd Fiks—Fluks (5—6) grote belan gen op het spel". Deze „planken koorts" lijkt dit seizoen groten deels verdwenen. Vorige week werd dat tegen DVS '69 duide lijk gedemonstreerd. „We kwa men plotseling met 2—0 achter, maar we bleven ontspannen spelen, ondanks dat het ons verraste. DVS had in drie wed strijden nog maar achtmaal ges coord en deed dat nu tweemaal in pakweg drie minuten". Deze zekerheid dat een plotse linge tegentreffer het eigen spel niet of nauwelijks zal beïnvloe den stoelt voor een groot deel op de wetenschap dat het scoren de ploeg momenteel gemakke lijk afgaat. Graatsma: „Mijn stelling is dat het huidige micro korfbal schietkorfbal is. Zonder een goed afstandschot kan je wel inpakken. Om tijdens een wedstrijd echt gevaarlijk te zijn, je tegenstander volledig aan je te binden, moet je een zuiver afstandschot hebben. Als je te genstander bij je moet blijven heb je bovendien meer kansen op een doorbraak. Heb je geen schot dan kan je verdediger aan onderscheppen gaan denken en wordt het hele vak ontregeld". Over het afstandschot bij Fiks heeft Graatsma geen klagen. „We hebben op het ogenblik vier heren die gevaarlijk zijn van afstand. De uitslagen, 12—7, 411 en 11—8 bewijzen dat ook. De dames hebben nu een meer ondersteunende taak en doen dat ook uitstekend". Het aan deel dat het herenkwartet levert in de score is dan ook erg groot. Maar liefst dertig van de 34 treffers kwamen uit handen van de heren. Gezien deze schotvaardigheid wordt het duel met de Zwervers dan morgen dan ook met weinig angst tegemoet gezien. Toch waakt Graatsma voor een te groot optimisme. „Normaal ge sproken wordt het een overwin ning, maar ook DVS (118) was op papier gemakkelijk". Martin Huizing, een van de ba sisspelers zal er morgen in elk geval niet bij zijn. Zijn bij Dub bel Zes opgelopen elleboogbles sure noopt hem tot voorzichtig heid. Voor hem zal Nico den Hollander spelen, met zijn erva ring een speler die meer rust in het spel zal brengen als Rob Nonhebei die Huizing afgelopen zaterdag verving. Verder kijkend ziet Graatsma kansen voor een promotie naar de tweede klasse, zeker nu er twee promotieplaatsen zijn. „Als de vorm zo blijft is promo tie een reële mogelijkheid. Ploe gen als ALO - Gaartsma's eigen ploeg - De Zwervers, GKV en DVS moet je onder je kunnen houden. Je zal best eens verlie zen, ook al wil je nog zo graag ongeslagen blijven. Tenslotte moet het elke week weer luk ken". Programma in de Leidse regio: Zaterdag: Universitaire Sporthal; 16.30 uur: Fides Pacta—Rust Roest, 19.00 uur: Pernix—Merwic; Was- beek, 18.30 uur: TOP—Het Zuiden. Zondag: 5 Meihal, 14.15 uur: De Danaïden—Trekvogels; 16.45 uur: Crescendo—Zuiderkwartier. Standen microkorfbalcompetitie: -Overgangsklasse C Samos 4—8, Die Haghe 4—8, PSV 4—5, GKV (G) 4—4, Rust Roest 4—3, SOS 42, Geldrop 41, Fides Pacta 41. Overgangsklasse D KVS 4-8, Trekvogels 4-6, HKC 46, Achilles 4—5, De Danaïden 44, Sperwers 4—2, De Algemene 4-1, DE VD 4—0. Zuid West IB Het Zuiden 4—8, TOP 4—6, Zuider kwartier 4—5, Ready 44, OSCR 44, Terheijden 43, Quick 4—2, Crescendo 4—0. Zuid West IIA NIO 46, Meervogels 34, Kinder dijk 4-4. DES 4—4, Ons Eiland 3—3, KOAG 32, Fluks 3—1. Zuid West IIB DKC 3—6, Merwic 24, Pernix 34, WION 4-4, KVR 4-2, ODO (D) 3—1, DKV 31. ZuidWest IIID Fiks 3—6, Dubbel Zes 4—5, GKV (D.H.) 34, Phoenix 44, De Zwer vers 3—3, DVS '69 4—2, ALO 3-0. Rijndelfland I Velocitas 3—5, Warmond 34, Mad- joe 3—4, SEV 2—3, Hoekse SV 3-2, De Raven 2—1, KNS 4—1. WERKGEVERSBONDEN: DEN HAAG (ANP) De centrale werkgeversverbonden VNO en NCW hebben gisteren aan minister Van Aardenne van Economische Zaken laten weten dat het huidige prijsbeleid een gerechtvaardigd rendementsherstel niet langer in de weg mag staan en daarom in 1979 niet mag worden voortgezet. „Het in de afgelopen jaren gevoerde prijsbeleid heeft geleid tot onvoldoende mogelijkheden voor doorberekening van kos ten, waardoor dit beleid een zelfstandige bijdrage heeft gele verd aan de stijging van de arbeidskosten en aan de uitholling van de rendementen van het bedrijfsleven", aldus de verbon den in hun brief aan de minister. VNO en NCW wijzen erop dat ook in andere landen de overheidsbemoeienis met de prij zen afneemt. In de Duitse Bondsrepubliek bestaat helemaal geen prijsbeleid. Terwijl in Frankrijk de afschaffing van de controle op de prijsontwikkeling niet tot onaanvaardbare prijs stijgingen heeft geleid. VENETIË Een Italiaanse voetbalsupporter heeft een kort geding aangespannen te gen de scheidsrechter die afge lopen zondag de wedstrijd in de Italiaanse derde divisie tus sen Padua en Treviso floot. Hem wordt contractbreuk, ver weten. De Venetiaan Merighi, een vurig aanhanger van Padua, ver klaarde dat hij 40 gulden had betaald voor kaartjes voor zich zelf, zijn vrouw en zijn zoon, maar dat de mist in het stadion zo dicht was dat zij niets van de wedstrijd hadden gezien. „Ik ben beroofd van mijn recht de wedstrijd te zien door de niet te rechtvaardigen beslissing van de scheidsrechter af te laten trappen". Waarschijnlijk is het ongenoe gen van de supporter versterkt door het resultaat van de wed strijd. Zijn club Padua verloor met 6-0. LEIDEN Het biljartviertal van Between heeft in de Leidse biljartcompetitie de achtervol ging op koploper Carambole 1 voortgezet. Zelf won men met 26 bij UVS, terwijl Carambo le op een 44 gelijkspel bij de Vriendschap bleef steken. Landzicht lijkt nog aangesla gen van de nederlaag tegen de Carambole, 't Zuiden wist de Voorschotenaren op 4—4 te houden, waardoor Between al leen de tweede plaats in handen kon nemen. De situatie aan kop in de eerste klasse is nu dat de Carambole op een totaal van 42 staat, Be tween over 36 punten beschikt en Landzicht er 34 heeft, allen uit 8 wedstrijden. In de tweede klasse nam de Carambole 2 de eerste plaats over doordat dit viertal zelf met 62 zegevierde, iets waar De Waag 1 slechts een gelijkspel tegenover wist te zetten. Dit zorgde ervoor dat de Carambole 2 op 45 uit 9 kwam tegen De Waag 1 op 44. Wapen van Voor schoten 1 ligt met 39 uit 8 nog steeds op de loer. De uitslagen: Wapen van V. 1—De Waag 1 44, Carambole 2TOG 1 62, TOP 1—Rijnegom 1 0—8. In de 3e klasse gebeurde er weinig omdat zowel Landzicht 3 als Cleyn Duin 1 gelijk speelden. Het blijft daardoor een nek aan nek race met Landzicf 45 en Cleyn Duin op 44. L De uitslagen: R# 2—Landzicht 3 44, La 2—Cleyn Duin 1 44, E 2—Wachtje 1 53. Vierd se: VOP1—Landzicht Vriendschap 2—Caramri 80. Vijfde klasse: La 5Zwaantje 1 35, Clej*' 2—Spijkerbak 1 8—0, Ca4^ le 4—TOP 2 0—8. Zesden» DOB 2—Between 3 2—8, tje 2—Morskwartier jj Vriendschap 3—Landz 6—2, DOS 3—Rijnstreek, Zevende klasse: VOP 2-~c tje 2 4—4, Cleyn Duin jai 3 2-6, De Heul 2-Carg« 5 6—2, Wapen van V. 3 62. Achtste klasse: ILa 5Cleyn Duin 4 2—V 3—Mors poort 2 1—7. N klasse: Verkerk 1—TOP11 Spijkerbak 2 Vriencbd* 2—6, Morskwartier In spoort 3 8—0. Frankfort Het bestiPe] de Westduitse voetfei heeft gisteren het gratieM11 van VFB Stuttgart tenPe van zijn geschorste intikt nal Hansi Müller af^e Müller blijft voor vier vler den uitgesloten en zal <Pn landwedstrijd tegen Nejju volgende week w» Düsseldorf niet spelen, j Kan een groep die zich in zijn filosofie laat leiden door het dialectisch materi alisme en/of zich baseert op de marxistisch-leninisti- sche beginselen, tegelijker tijd „kerkelijk" genoemd worden Dat is de vraag die de groep Calama heeft opgeworpen door enerzijds te stellen dat men zich een volwaardig onderdeel acht van de kerk van Rome en anderzijds onverhuld te la ten blijken dat het marxis- me-leninisme voor de groep een wezenlijke inspiratie bron is. „Het antwoord van de ka tholieke kerk daarop is neen", zo heeft vicaris-gene raal dr. W. van Paassen la ten weten in een i taar op de beroering die is ontstaan nadat een lande lijk ochtendblad de dualis tische stellingname van Ca lama in termen van „zwendel" in de publiciteit bracht. Mgr. Simonis heeft de woordvoerder van Calama, de priester dr. Jan Camina- da. in een brief van 6 de cember meegedeeld dat het vraagstuk tot nadere bezin ning noopt. In afwachting van het resultaat daarvan is hij voorlopig niet bereid de groep schriftelijke aanbeve lingen mee te geven zoals hij de afgelopen tijd regel matig heeft gedaan. Wat uitdrukkelijk niet betekent dat hij nu al de drastische stap wil nemen om het ver trouwen in de groep op ,te zeggen. De groep Calama telt in Rotterdam 12 priesters en religieuzen. Hun doelstelling is zoveel mogelijk op de bres te staan voor de belan gen van de laagste klassen in de wereldsamenleving. Aangezien er geen priesters van het bisdom Rotterdam tot de groep behoren zal het overeengekomen beraad over zijn grondslag niet met het bisdom worden gevoerd maar met de kerkrechtelij ke oversten van de verschil lende leden. Het resultaat van dit overleg zal de bis schop worden voorgelegd zodat deze kan bezien in hoeverre zijn opstelling te genover Calama herziening behoeft. Overigens zullen bij het beraad tevens de ge volgen worden betrokken van de jongste mededeling van de groep, dat hij zich niet alleen openstelt voor priesters en religieuzen maar ook voor niet-katholie- ken en niet-christenen. De groep Calama is ge noemd naar de Noordchi- leense stad van die naam. waar —vlakbij de grootste open kopermijn ter we reld— een aantal pastorale werkers in 1971 een experi ment was begonnen. Tot zij in augustus 1973 op bevel van hun bisschop het land moesten verlaten. Volgens de groep omdat men tegen het folteren van arbeiders had geprotesteerd. Deze be slissing werd later herroe pen, maar na de val van Allende moesten de meesten toch het land uit. Eind 1973 werden in Rotterdam op nieuw de krachten gebun deld. In 1974 ontplooide Ca lama activiteiten in Peru, maar ook daar moest men begin van dit jaar, onder druk van de bisschop ver trekken. Van de toen uitge wezen groep maakten elf Nederlanders deel uit vier diocesane priesters, drie pa ters van het heilig hart, twee diakens, een zuster en een leek. Volgens de Peru aanse bisschop van Callao zou de groep te weinig ker kelijk bezig zijn en een strategisch bondgenootschap tussen christenen en mar xisten beogen. Pleidooien van de geestelijk raadsman van de groep, de jezuiet prof. Karl Rahner uit Mün chen mochten niet baten. Calama heeft ook vestigin gen in België, Canada, West-Duitsland, Frankrijk en op de Filippijnen. Van verschillende religieuze con gregaties in Nederland heeft de groep geld ontvangen voor steun aan stakende ar beiders in Peru. Bisschop Simonis van Rotter dam heeft zo ernstige bezwa ren tegen het functioneren van de Raad van Kerken dat hij overweegt zijn diocesane bijdrage in te trekken Deze bekendmaking van de bisschop volgt op de aankon diging van bisschop Gijsen Limburgse bijdrage. Ook dit besluit is ingegeven door kri tiek op de Raad. Welke de concert* inhoud is van de be- zw«.** «ie bisschop Simonis tegfti» d* Raad van Kerken koestert, wil hij voorlopig nog niet in de openbaarheid bren gen. Op 26 oktober van het volgend jaar zal hij zijn kritiek persoonlijk tegenover de Raad toelichten. Kardinaal Wille- brands zal daarbij eveneens aanwezig zijn. „De keuze tussen socialisme of fascisme is niet alleen van betekenis voor Latijns-Ame- rika. Hij geldt voor de hele wereldsituatie. Ook het christendom is in die keuze betrokken. De Latijnsameri- kaanse ervaring leert dat er geen derde is". Met een betoog van deze strekking opende dr. L. Schuurman, vroeger theolo gisch docent in Buenos Aires (Argentinië) en nu in Kampen, de in Utrecht gehouden lande lijke „werkdag arm en rijk". Deze dag wordt sinds 1975 jaarlijks georganiseerd onder de gezamenlijke verantwoor delijkheid van de Hervormde en Gereformeerde organen op het gebied van ontwikkelings samenwerking en bewustwor ding. Schuurman ging uit van de LANDELIJKE WERKDAG ARM EN RIJK: stelling dat in feite de keuze tussen fascisme en een vorm van socialisme onvermijdelijk is. Bij socialisme in Latijns- Amerika gaat het orri'beendi- ging van de afhankelijkheid van buitenlandse machtscen tra en om socialisatie van de productiemiddelen in handen van een zeer kleine minder heid en van multinationals, die in de praktijk de kleine, bevoorrechte groep machts hebbers begunstigen. En bij fascisme gaat het in Latijns- Amerika vooral om de ideolo gie van de „nationale veilig heid", waaraan zeer veel wordt opgeofferd. Dictators zoals bijv. Pinochet in Chili zien Latijns-Amerika als het laatste bolwerk van de Chris telijke beschaving tegen het oprukkend athéisme, commu nisme en materialisme. Alle rechten van individuen en groepen worden onderge schikt gemaakt aan deze fic tieve historische strijd. De machthebbers wensen daar toe geheel vrij spel te hebben. Fascisme is niet hetzelfde als kapitalisme, zei Schuurman, maar de kapitalistische maat schappij heeft de neiging fas cisme als het laatste redmid del te zien. Daarom is de keus van bredere betekenis dan alleen voor Latijns Amerika. Ook het christendom ontkomt niet aan deze keuze. Bisschop Gijsen schrijft nieuwe katechismus Via de Stichting Geloofsverkondiging is bisschop J. Gj van Roermond begonnen met de publicatie van boeken het geloof. Het eerste deel van de serie is verschenen o| de titel „Katholiek Geloofsboek" met als ondertitel „Z^ heid en Vrede". De serie omvat drie boeken. Het tweede boek, dat jongeren van 12 jaar af bestemd is, zal tot titel hebben J bouwt ons een huis". Het derde boek zal in drie a verschijnen: „Jezus Komt" voor 4 tot 7-jarigen, „Jezus o ons" voor 8 en 9-jarigen en tenslotte „Jezus neemt ons r,m voor 10 een 11-jarigen. i,a Bisschop Gijsen, die het niet eens is met het beleid inlv, het godsdienstonderricht van de nationale raad voolv' katechese en van het hoger katechetisch instituut, heeft veel geschreven. Elk jaar verschijnen een of meer broei respectievelijk boeken van zijn hand. Zij hebben betrel et op diverse onderwerpen van geloof, kerk en christelijk levle Korte metten Paus Johannes Paulus II heeft woensdag de Bulgaarse minister van buitenlandse za ken Petur Mladenow in pri- vé-audiëntie ontvangen. Het is de eerste maal dat de paus een vertegenwoordiger van een Oosteuropees land heeft ontvangen sinds 23 ok tober toen de Poolse predi- dent Henryk Jablonski zijn opwachting bij zijn landge noot Johannes Paulus II kwam maken. Minister Mladenow was al eens op het Vatikaan ge weest. Dat was op 27 juni 1975 toen hij en zijn president Todor Zhivkow er door Paus Paulus VI werden ontvan gen. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren meege deeld dat de kerk van de na restauratie en inw weer ter beschikking v Russisch-orthodoxe geitje is gesteld. Volgens het bureau vi^ metropoliet van Leningi Nowgorod dateert het kl n bouw uit de zestiende af en was het sinds de acht eeuw niet meer als zc -j, in gebruik. ge In de Sowjetrepublielfc j land is acht weken g^ een kerk ingewijd die j de wens en met steur^ gelovigen", uit de as vta tweede wereldoorlog isfcj zen. Naar Tass verder meldde in een stad ten noordejb' Moskou ook twee kerk) wen aan de orthodo# meente teruggegeven c- restauratie van de Wlal kathedraal, „verreweg If langrijkste voorbeeld de Russische archite) nog aan de gang.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12