«Caunda „uitstekend chauffeur voor Zambia" Callaghan stelt vertrouwensvotum na nederlaag Opschudding in België na aanslag op voetbaltrainer uropees parlement voelt reinig voor onflict met ministers RESIDENT VOOR DERDE MAAL GEKOZEN FAHANIN STAKING Lanhangers sjah 1 eschuldigd an terreur T EMBURG (ANP) Het Europees ement, het laatste dat niet recht- eks wordt gekozen maar aangewezen de nationale parlementen, zal wei een conflict met de ministerraad vrijwel de enige bevoegdheid waar- het beschikt niet aandurven. Deze igdheid is het vaststellen van een deel van de begroting van de ipese Gemeenschap. flis niet onwaarschijnlijk dat, wanneer jde stemmingen moet blijken of hét nent voet bij stuk houdt, welbewust ji quorum aanwezig is. Het gevolg is dan dat de begroting die door de minis terraad is vastgesteld maar waarover het parlement in tweede en laatste lezing zijn eindoordeel zou moeten geven, automa tisch van kracht wordt. Omdat er in de ministerraad geen meerderheid was voor verwerping van een parlements voorstel, de uitgaven voor het regionaal ontwikke lingsfonds te verhogen van 620 tot 1000 miljoen Europese rekeneenheden (resp. 1,75 en 2,8 miljard gulden), zou dit voorstel dan eveneens automatisch van kracht worden. De ministerraad althans is bereid het op een conflict te laten aankomen. Laconieke reactie dr. Simonis op paniek-bericht Calama-groep (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bisschop Si monis van Rotterdam zal zich nader beraden op de vraag of zijn opstelling te genover de zogenaamde Cala ma-groep herziening behoeft nu deze recentelijk heeft la ten weten zich voor een deel op marxistisch-Ieninistische beginselen te baseren. De bisschop heeft dit vanmor gen laten weten in een reactie op berichten als zou hij door de Calama-groep jarenlang „bezwendeld" zijn. De in Rot terdam gevestigde groep die bestaat uit 12 priesters en re ligieuzen streeft naar leniging van de noden in de laagste klassen van de wereldsamen leving. Deze doelstelling heeft de volledige instemming van de bisschop en hij is voorals nog dan ook niet van plan het vertrouwen in „Calama" op te zeggen. Grondig overleg is nodig voordat tot een zo drastische stap kan worden overgergaan, aldus de bis schop. Sadat krijgt vredes prijs. Sajed Marei, die zondag in naam van de Egyptische president Anwar Sadat in Oslo de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst heeft genomen, overhandigt deze onderscheiding aan Sadat (1). De vergadering veroordeelde te gelijk de levering van olie aan Rhodesië door Britse en andere maatschappijen, die de bestaan de sancties hebben omzeild. TEGEN POKKEN WHO: INENTING OVERBODIG GENÈVE Van reizigers zou niet langer een pokkenbriefje moeten worden geëist, aldus de wereldgezondheidsorganisatie WHO. De WHO, die in Genève een vergadering over dit onder werp houdt waaraan kundigen uit 16 landen deelnemen, stelt zelfs voor de systematische inenting van de volkeren geheel op te heffen, behalve in de „Hoorn van Afrika". In de rest van de wereld komt de ziekte niet meer voor. (Van onze correspondent John Borrell) SAKA Bij de derde presidentsver- óngen sinds de onafhankelijkheid die e week in Zambia zijn gehouden is sident Kenneth Kaunda met grote ïrderheid herkozen. De verkiezing- sters, die de Zambianen moesten tuigen op hem te stemmen, logen er ook niet om. „Kaunda is een uitste lde chauffeur, en alleen hij kan Zam- over de zware weg moeilijke weg voor ons ligt sturen". is het misschien gemakkelijk blijk te 'en van je politieke chauffeurskunsten toeer je, zoals Kaunda, de enige op weg bent en geen andere kandidaten i^Jst je duldt. Ondanks het feit dat er oppositie is, maakt Kaunda's ver- gsstaf zich grote zorgen, want het ft er op dat veel van de twee miljoen "biaanse kiezers helemaal niet zo on- de indruk zijn van Kaunda's he erlijke talenten. is, dankzij Kaunda, nu een van meest stabiele landen in heel Afrika, maar deze verkiezingen hadden voor hem niet op een ongunstiger tijdstip kunnen komen. De gekelderde koperprij- zen, de geblokkeerde handelsroutes, het falen van de door destaat beheerde sec tor van de economie, en de recente Rho- desische aanvallen op kampen van het Patriottisch Front in Zambia hebben tot een politiek dieptepunt geleid. Toen er in 1964 over de onafhankelijk heid werd gestemd, kwam meer dan 94% van het aantal kiesgerechtigden op dagen. Nu was die hoge opkomst natuur lijk voor een groot deel te danken aan de feestvreugde van die tijd, maar bij de daaropvolgende verkiezingen, in 1968 en 1973, toonden de kiezers zich steeds min der enthousiast. In 1968 kwam nog 82 van die ingeschreven kiezers naar de stembus, maar in 1973, de eerste verkie zingen onder de nieuwe grondwet, was de opkomst minder dan 40%. Dit jaar heeft volgens de schattingen ongeveer 80 van de bevolking aan de verkiezing deelgenomen. De verkiezingscampagne van dit jaar heeft weinig kunnen d6en aan de onvre de met het politieke systeem, terwijl tij delijke, maar wel steeds meer voorko mende, tekorten op de markt, waaronder ook die van voedingswaren, een grote rol blijven spelen. Weggewerkt Kaunda en zijn partij worden nu ook be kritiseerd, omdat tijdens de partijconfe rentie van september drie tegenkandida ten op twijfelachtige wijze werden weggewerkt. Onder andere Simon Kap- wepwe, de voormalige vice-president, en Harry Nkumbula, een vooormaligè oppo sitieleider, hadden zich beschikbaar ge steld als presidentskandidaat voor de De UNIP voerde hierop een aantal her zieningen van haar eigen statuten in, waardoor de tegenkandidaten zo goed als geen kans meer hadden. Tegelijker tijd lanceerde de regering in de staats kranten een felle campagne tegen het verkiezingsmanifest van Kapwepwe. De aanval dlan de regering richtte zich vooral op Kapwepwe's belofte dat, als hij president werd, de grens met Rhode sië weer opengesteld zou worden, en dat Zambia bij het goedkope Zuid-Afrika zou gaan inkopen. Kapwepwe werd aan gevallen als een verrader en een agent van Zambia's vijanden in het zuiden. Toen Kaunda zelf, om aan de benodigde kunstmest voor de mais te komen, een maand later gedwongen werd de zuidelij ke handelsroute te heropenen, werd geen woord van uitleg of verontschuldiging gegeven. Een commentator in de Times of Zam bia vroeg zich zelfs af of Zambia niet een lesje nodig had in Franse of Russi sche geschiedenis. „In deze beide landen luisterden de regeerders niet naar de waarschuwingen van het volk. De revolu ties van 1789 en 1917 vonden niet plaats omdat het volk zo bloeddorstig was, maar omdat ze geen andere oplossing wist". Dat zulke dingen openlijk gezegd kunnen worden, bewijst al dat de Zambiaanse samenleving vrij open is. Niettemin vindt de partij blijkbaar elke tegenstander wel degelijk „zo bloeddorstig". Mensen die de kiezers hadden opgeroe pen om „nee" te stemmen werden door de Times of Zambia fel aangevallen, en volgens de krant is het nog maar de vraag of iemand, die niet op de huidige president stemt, wel een echt partijlid is. „UNIP is altijd een partij van het volk geweest, een massa-beweging," zo werd in een hoofdartikel verkondigd; „daar door kon de partij gemakkelijk geïnfil treerd worden door allerlei figuren van laag allooi". De krant, die overigens in het bezit is van de partij, schrijft dat de UNIP zich zou moeten opstellen als een „voorhoe de" in plaats als van een massa-bewe- ging. Indirect is dat een vrij duidelijke erkenning dat er op lager niveau onvre de heerst. Kaunda zelf vermijdt dit emo tionele taalgebruik en het gooien met modder, en heeft in zijn campagne de nadruk gelegd op de rust en vrede die hij in de veertien jaar dat hij president was heeft weten op te bouwen en te be waren. Kaunda werd geholpen door een popzan ger uit Kenia en een Britse adviseur, die beweert vorig jaar de Mauritiaanse pre mier gered te hebben van de ondergang. De popzanger, Sal Davies, zingt over de staatsradio verschillende malen per dag lovende liedjes over Kaunda. De advi seur, David Kingsley, deed in de zestiger jaren' als vrijwilliger soortgelijk werd voor de Britse Arbeiderspartij. Kingsley is verantwoordelijk voor een groot deel van het verkiezingsmateriaal. Zambia, heeft Kingsley de kiezers voorgehouden, wordt door vijanden van buitenaf be dreigd, en alleen Kaunda kan het ant woord op de bedreiging geven. Nu heeft Zambia inderdaad te kampen met grote externe problemen, zoals de koperprijzen, waar het land zelf weinig aan kan doen. Maar de meeste kiezers zullen zich waarschijnlijk meer zorgen maken om de mais-tekorten. De leiders van de partij zouden dan ook eigenlijk wat meer aandacht moeten besteden aan de lange rijen wachtenden in de hoofd stad, niet voor de stembus, maar voor winkels waar mais wordt verkocht. Copyright The Guanfian JlTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 PAGINA 7 jRUSSEL (ANP) De Tsjechische trai er van de jeugdploegen van SK Lokeren, 'acenowski, in het Belgische plaatsje jokeren is dinsdagavond licht gewond braakt bij een aanslag. Maar het heeft f alles van dat de vier schoten, die door e voordeur van zijn appartement op hem rerden afgevuurd, bedoeld waren voor e Poolse Lokeren-speler Lubanski. Gege- ens over deze zaak zijn pas gisteravond ekend geworden. je voetaller Lubanski, die enkele weken geleden verhuisd is van een appartement aan de Kopkapellestraat in Lokeren naar een ander adres, maar die wel hetzelfde telefoonnummer behield, kreeg dinsdag avond een telefoontje. Toen hij antwoord de met „hier Lubanski", werd de verbin ding verbroken. Even later echter werd er aangebeld bij het vroegere appartement van Lubanski aan de Kopkapellestraat, waar nu de Tsjechische trainer Vacenowski woont. Toen die de deur opende zag hij vier mannen die vroegen of hij Lubanski was. Ziende dat de vier mannen gewapend waren gooide Vacenowski de deur dicht. Door de gesloten deur werden vervolgens vier schoten afgevuurd, waardoor de trai ner licht aan een hand gewond werd. Even na die aanslag werd de voetballer Lubans ki opnieuw door een onbekende opgebeld. Inmiddels stelt het parket van Dender- monde een onderzoek in. In gerechtelijke kringen legt men verband tussen deze aanslag en de kwestie Van Steen-Willems. Van Steen en Willems zijn twee Belgen, beiden behoren tot de Vlaamse militante- norde (VMO) een uiterst rechtse Vlaamse organisatie, waar nog steeds veel Vlamin gen met een oorlogsverleden onderdak vinden. VMO'ers komen bij voorbeeld vaak bijeen in een bepaald Antwerps café waar men aan de muren nog foto's vindt van Vlamingen in SS-uniform die lid waren van de Waffen-SS. Van Steen en Willems werden enkele maanden geleden in Polen aangehouden toen zij trachtten een vrouw en een kind uit Polen te smokkelen. Van Steen en Willems werden daarvoor op 10 november tot respectievelijk anderhalf jaar en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van Steen, die in Gent een VMO-café drijft, werd op 30 november op een borg som van ongeveer 17.500,- vrijgelaten. Dat geld was door VMO-leden bijeenge bracht. Voor de vrijlating van Willems werd een borgsom van 35.000,- door de Poolse autoriteiten gevraagd. Dat bedrag kon men in VMO-kringen echter niet bijeenbrengen en Willems zit dan ook in Polen nog vast. Het VMO heeft daarna openlijk gedreigd met acties tegen Poolse kantoren en mensen met de Poolse nationaliteit, als Willems niet snel op vrije voeten zal komen. SALISBURY (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft woensdag bij een bezoek aan de grotendeels uitgebrande olieopslagplaats in Salisbury gezegd dat dit „een van onze grootste tegenslagen sinds het begin van de terroriste noorlog Is. Het zou dwaas zijn Iets anders te beweren. Het is een grote ramp, zoals u kunt zien". Ongeveer de helft van het geweldige complex is vernield. Ian Smith op de plaats van de brand. SMITH: OLIEBRAND GROTE RAMP Onveilig verkeer in Portugal en Luxemburg PARIJS De kans om bij een verkeersongeval om het leven te komen is in Europa het grootst in Luxemburg en Portu gal. Dit blijkt uit statistische gegevens, die bekend zijn ge maakt na afloop van de confe rentie van de Europese minis ters van verkeer in Parijs. In Luxemburg en Portugal vallen per ja'ar per miljoen inwoners respectievelijk 309 en 304 dode lijke slachtoffers in het verkeer. Noorwegen komt er met 109 per miljoen inwoners per jaar het beste af, gevolgd door Engeland met 122 en Zweden met 125. fiefkaartenactie *en verjaring \n riogsmisdaden cces NN Bij bondskanse- Schmidt zijn tot nu toe bijna 18.000 briefkaarten piengekomen, waarin rdt gepleit voor ophef- g van de volgend jaar opende verjaringster- jn voor moord begaan in tijd van de nazi's, actie is half oktober in Verenigde Staten gestart (or Simon Wiesenthal en pt tot eind februari. Tot toe zijn de meeste kaar- verstuurd uit Nederland 140) en Amerika (9.580). Canada kwamen 1.700 arten en slechts enkele ntallen uit Oostenrijk, lgië en uit de Bondsrepu- ek zelf. niddels is onder West- itse politici, evenals dat 1965 en 1969 het geval s, weer een principiële icussie over de kwestie n de verjaring ontstaan, n aantal Bondsdagafge- ardigden wil een inter- ictioneel initiatiefont- rp indienen om de verja- ig voor moord in het alge- ;en op te heffen. IERAN (DPA) De fste religieuze leider de Iraanse stad Isfa- Hossein Hademi, t al zijn volgelingen lie stad verzocht van- g thuis te blijven, de kels te sluiten en geen open te doen. Dit komt r op een algemene sta- die in strijd is met geldende staat van be leg. De móslims achten deze maatregel echter no dig vanwege de houding van de aanhangers van de sjah, die van intimidatie en terreur beschuldigd worden. Gisteren hebben in de hoofd stad Teheran en acht andere steden, waaronder Isfahan, volgens de Iraanse radio „om- In Engeland wordt iedere dag een kind doodgeslagen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse Labourpremier Callag han heeft het voortbestaan van zijn minder heidsregering in handen gelegd van het parle ment. Het Lagerhuis zal er zich vanavond over uitspreken door middel van een vertrou wensvotum. Waarnemers verwachten, dat Cal laghan het nog net zal halen. In geval van een nederlaag schrijft Callaghan nieuwe parlementaire verkiezingen uit om het volk te laten beslissen. Verkiezingen houden kort na Kerstmis is evenwel een vooruitzicht dat geen enkele Britse afgevaardigde, van welke partij ook, toelacht. Het plotselinge vertrouwensvotum werd ver oorzaakt door twee Lagerhuisstemmingen, die een puinhoop gemaakt hebben van Callaghans loonbeleid. Na een debat over de economische sanctie, die de Labourregering onlangs geno men heeft tegen het Ford Automobielbedrijf dat aan zijn 57.000 arbeiders loonsverhogingen toegekend heeft van meer dan 5 procent, werd het minderheidsbewind verslagen met respectievelijk 6 en 2 stemmen. De grootste nederlaag was het gevolg van het feit, dat vijf rebellerende socialisten niet ge stemd hadden. Vanavond zullen zij zich even wel trouw achter premier Callaghan scharen. vangrijke" betogingen plaats gevonden ten gunste van de sjah. Volgens de oppositie wa ren de deelnemers aan de be togingen vooral agenten van de geheime dienst Sadak, en de betogingen zouden niet meer dan honderd deelnemers hebben geteld. In Isfahan traden militairen op met knuppels en vuurwa pens. Automobilisten werden aangehouden en gedwongen foto's van de sjah op de auto ruiten te plakken en „Leve de sjah" te roepen. Wanneer men weigerde, werd men uit de auto getrokken en afgeran seld. Volgens de artsen in een ziekenhuis bleven de militai ren tot in het ziekenhuis op .mensen schieten. Als gevolg van de stakingen in de olie-industrie is Iran, de tweede oliestaat te wereld, nu* gedwongen olieprodukten te importeren. Iran heeft verzoe ken tot leverantie gericht aan Koeweit, Saoedi-Arabië en Bahrein. De religieuze leider Khomeiny heeft alle landen- met een boycot bedreigd als zij de sjah steunen. In Iran staan mensen in de rij voor petroleum en huisbrandolie, nu de staking in de olieindustrie tot enorme tekorten aan die olieprodukten heett geleid. Weer moorden in Baskenland Madrid (UPI) Gemaskerde mannen hebben gisteren bij aansla gen in Spaans Baskenland weer twee mensen om het leven gebracht, van wie één een gemeentelijk hoofdcommissaris van politie. Men vermoedt dat de aanslagen weer het werk waren van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, die sedert 1 oktober de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen voor 31 moorden. NEW YORK De algemene vergadering van de VN heeft aanbevolen de sancties tegen Rhodesië uit te breiden en een olie-embargo tegen Zuid-Afrika uit te vaardigen, dat olie levert aan Rhodesië. Alleen de Veiligheidsraad kan dwangmaatregelen toepassen en de vergadering heeft deze dringend verzocht snel deze kwestie te overwegen. en Zuid-Afrika Duitsland wil eigen fabriek voor verrijking uranium DEN HAAG (ANP) Hoewel Nederland graag zou zien, dat de Duitsers afzien van hun plan een eigen uraniumverrijkingsfa- briek te bouwen, lijken zij toch hun zin door te willen zetten. De gemeenteraad van de Westduitse plaats Gronau heeft dezer dagen toestemming voor de bouw van een verrijkingsfabriek gegeven. Zou de bouw in Gronau doorgaan dan handelt de Bondsrepubliek niet in strijd met de afspraken tussen de drie Urencopartners, Nederland, West-Duitsland en het Verenigd Ko ninkrijk. LONDEN Het Engelse natio nale centrum voor kinderen heeft een boekje uitgegeven voor vrijwilligersgroepen die hulp willen bieden aan ouders die hun kinderen mishandelen of op het punt staan <Jat te gaan doen. Iedere dag wordt er in Engeland één kind door zijn ouders dood geslagen, aldus de socioloog Brian Jackson. Jaarlijks raken ongeveer 3.000 kinderen ernstig gewond en 30- tot 40.000 kinde ren worden door hun ouders thuis ernstig mishandeld, aldus de socioloog. Deze cijfers berus ten op officiële statitieken. VN: maatregelen tegen Rhodesië

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7