Schakel tweede man van CD A-fractie £eidóe@omo/nt Onderwi j sbegroting is mistig en onsamenhangend i^weede Kamer gaan t Frankrijk t snelle ijnzuivering Raadsels rond vergiftigde boerenkool *ff' Zwanenplaag in Overijssel Twijfel en onrust Over weldoeners gesproken JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 PAGINA 13 WNTWAARDIGING OVER ^UW UITSTEL (Van onze parlementaire redactie) HAAG - Een hevig verontwaardigde Twee- imer heeft zich gisteren unaniem gekeerd jde lakse houding die de Franse regering en (ranse parlement innemen in de internatio- jtrijd tegen de Rijnvervuiling. moties, gesteund door alle Kamerfracties, worden re in parlement in Frankrijk dringend verzocht, de zoutlo- op de Rijn door de Franse kalimijnen in de Elzas te doen verminderen. ds weigert het Franse parlement akkoord te gaan met loutverdrag, dat in 1976 werd gesloten tussen Zwitser- est-Duitsland,Frankrijk en de Benelux-landen. Volgens r lrag moeten de vooral voor het Westland funeste zout- op de Rijn langzaam aan verminderen. Het niet ge- zout zal dan op bijna twee kilometer diepte in de van de Elzas worden opgeslagen. De bezwaren tegen slag, afkomstig van boeren en milieu-organisaties in de lie bang zijn voor verzilting van het grondwater, heb- oe geleid dat de Assemblée Nationale het Rijnzoutver- l steeds niet wil goedkeuren. isters Ginjaars (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) en an (Verkeer en Waterstaat) deelden de kritiek uit de Zij zegden toe alles in het werk te zullen stellen om nse regering over te halen tot actie. Kamervoorzitter ng zal namens de Kamer een dringend beroep doen op ise parlement het Rijnzoutverdrag goed te keuren. an pillen ;en niet aal VGEN (ANP) Bij lienstellen van genees- l tabletten moet ter [kening gehouden wor- de invloed die zoge- vulbindmiddelen en 1 hulpstoffen op elkaar ien op het geneesmid- ilt drs. G.K.Bolhuis in Ijefschrift waarop hij Ig aanstaande hoopt te jeren tot doctor in de en natuurweten- Volgens Bolhuis fltal van pillen niet op- omdat vulbindmidde- andere hulpstoffen t fabriceren van ta- I een remmende I hebben op de invloed lesmiddel zelf. lichten voor zaterdag: laar kouder weer met buien, in de nacht (ijk lichte mistvorst. •oruitzichten in cijfers jjerdag aren zon: 0 to 4. |ip.: omstreeks 0 graden, omstreeks 3 gra- een droge periode van js 12 uur: 70 procent, p een geheel droog et- I procent. bif ressie zal het komende :n noorden van de Wad- gs naar Denemarken Morgen moeten we dan op enkele buien reke- dat het lagedrukgebied opvult zal er in het n minder wind zijn dan «ri ido noordflank van de de- zal dan koude lucht'uit avië naar de Noordzee gevoerd. Deze lucht zal in de loop van de dag dicht genaderd zijn. ;en liep de vorstgrens via de zuidelijke Balti- tennaar Kiev. Max. N •er- regenbui regenbul regenbui l.bew. onbew. l.bew. ONTWORTELD Een merkwaardig ongeval deed zich gisteren in Amsterdam voor, toen op de Rozengracht aldaar een vrachtauto bij het voorbijrijden een boom raakte. De boom kon zich niet meer staande houden, viel en kraakte in zijn val twee persone nauto's. De vrachtauto liep nauwelijks schade op. PARATHION-DRAMA IN EIBERGEN EIST TWEEDE SLACHTOFFER ZUTPHEN - „Het zal wel juist zijn dat de vergiftiging van de familie Temmink in Eibergen door parathion is veroorzaakt, maar het moet toch wel uiterst onwaar schijnlijk worden geacht dat het gif via groente is" binnen gekomen, die ruim acht weken tevoren daar mee was bespoten. Dan moeten er destijds toch wel onvoorstelbare grote hoeveelheden vergif op zijn ge spoten", aldus de directeur van de Zutphense Keuring sdienst van Waren, drs. S.C. Dierdorp in een reactie op het drama in Eibergen dat gisternacht een tweede slachtoffer heeft geëist. Afgelopen vrijdag overleed de anderhalf jaar oude Rianne Temmink nadat ze boerenkool had gegeten die door haar vader in de eigen groententuin was gekweekt en met een overdosis parathion bespoten. In de nacht van dinsdag op woensdag stierf Ronald Temmink, veertien maanden oud, en een neefje van Rianne. Ook hij heeft van de kool gegeten. Andere leden van de familie Temmink die meeaten van de groente hebben korte tijd in het ziekenhuis doorgebracht, maar zijn inmiddels weer ontslagen. Het Gerechtelijk Laboratorium is na onderzoek tot de conclu sie gekomen dat de vergiftigingen zijn veroorzaakt door de parathion waarmee de kool zo rijkelijk bespoten was. Dr.Dierdorp bestrijdt deze opvatting omdat het vergif al acht weken geleden is aangebracht en inmiddels afgebroken zou moeten zijn. Deskundigen van het Rijksinstituut voor volksge zondheid in Bilthoven en van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen zetten om dezelfde reden vraagtekens achter de ver klaring van het Gerechtelijk Laboratorium. De recherche zet haar onderzoek dan ook voort. LUBBERS NU DEFINITIEF VOORZITTER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De anti-revolutionair M.W. Schakel is woensdagavond met, een minimale meerderheid gekozen tot eer ste vice-voorzitter van de Tweede-Ka- mer-fractie van het CDA. Schakel kreeg kreeg in de derde stemmingsronde 21 stemmen, zijn partijgenoot Van Hou- welingen 19 stemmen. Twee leden stem den blanco. Van Houwelingen werd wel gekozep tot gewoon lid van het fractie bestuur. Lubbers (KVP) liet al voor de stemming blijken, dat hij zijn vorige week gemaakte voorbehoud had laten varen; hij is nu dus definitief voorzitter van de CDA-fractie. In de afgelopen dagen had intensief overleg in AR-kring plaats, maar men werd het niet eens over een gemeen schappelijke kandidaat. Nog woensdag middag vergaderden de AR-leden van de CDA-fractie, maar ook toen kwamen ze er niet uit. Omdat de fractie woensdagavond het ge hele presidium wilde kiezen en er geen voordracht voor het eerste vice-voorzit- terschap beschikbaar was, werd besloten tot een vrije stemming, waarbij in diver se ronden een nek-aan-nek-race ontstond tussen Schakel en Van Houwelingen. De anciere leden van het fractiebestuur - naast Lubbers, Schakel en Van Leijen- horst - zijn Kleisterlee (KVP), mevrouw Cornelissen (KVP), Van Houwelingen (ARP) en Eversdijk (CHU). WINTERVOORRAAD De voorraadkeldertjes van de dieren moet in deze tijd nodig aangevuld worden, met het oog op de naderende winter. Eekhoorns zijn daarin ware meesters. Zij staan zelfs ten voorbeeld aan de mensen, hoe men het best een voorraad kan vormen, om veilig te kunnen overwinteren. En gedul dige natuurliefhebber kan ze wel eens bezig zien, zoals de fotograaf, die dit tafereeltje wist vast te leggen. Lood- vergiftiging doodsoorzaak van grauwe ganzen DOORN (ANP) De grauwe ganzen die de afgelopen week dood zijn ge vonden in het Ha- ringvlietgebied zijn vermoedelijk door loodvergiftiging om het leven gekomen. Het centraal diergenees kundig instituut (CDI) heeft bij een groot aantal van de onderzochte gan zen loden kogels in de maag gevonden. De kor rels moeten afkomstig zijn uit jachtgeweren. Het is niet duidelijk waar de vogels de hagelkorrels hebben binnengekregen. Dat kan in ons land zijn geweest maar ook in Noord- en Oost-Europa. Van een cholera-epidemie is het CDI niets gebleken. KLM heeft geen politie meer nodig SCHIPHOL De KLM is erin geslaagd zijn afhande lingsruimten op luchthavens die kapingsgevoelig zijn (het nabije Oosten, Japan) vol doende te beveiligen. Daarom is een einde gemaakt aan het meevliegen van als passagier vermomde mensen van rijk spolitie, marechaussee en douane op zijn machines. Tot voor kort vlogen dage lijks enkele tientallen politie mannen op gevaarlijk geachte routes mee. Nu zullen ze krachtens een nieuwe over eenkomst slechts worden in gezet als er bijzondere risico's dreigen. ZWOLLE (ANP) In noordwest-Overijssel komen zoveel knobbelzwanen voor, dat de boeren er grote hinder van ondervinden. Dit blijkt volgens de landbouworganisaties uit het feit dat de zwanen de laatste jaren in toenemende mate de weiden afgrazen. Drie zwanen eten evenveel gras als één koe: 85 tot 100 kilo per dag. Uitgaande van het huidige aantal zwanen, ruim achthonderd, betekent dat een te grote hoeveelheid, aldus een woordvoerder van de landbouworganisaties. De boeren hebben tevergeefs alle mogelijke manieren gepro beerd om de vogels van hun weilanden af te houden: met schriklinten, vuurpijlen en donderbussen. Vandaar dat zij in overleg met faunabeheer gaan uitkijken naar andere mogelijkheden om iets tegen de wettelijk be schermde vogels te onder nemen. TWEEDE KAMER LEVERT KRITIEK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Pais en zijn Staats secretarissen De Jong en Hermes (Onderwijs en Wetenschappen) hebben gisteren in de Tweede Kamer zowel van de PvdA als van het CDA flink wat kritiek moeten incasseren. Deze partijen noemden, tijdens de behande ling van de onderwijsbegroting, het beleid „mistig" respectievelijk „onsamenhangend". De WD had vrijwel niets dan lof voor de bewindslieden. De kritiek spitste zich toe op de elementen „vernieuwing" en „ontwikkeling" in het voort gezet onderwijs. CD A-woordvoerder Van Leijenhorst constateerde dat in de begroting onder de kop „Ontwikkelingen" de experimen ten met de middenschool worden behandeld. Met dit voorbeeld wilde hij aangeven dat hem de strategie van de bewindslieden volstrekt onduidelijk is. Het meest waarschijnlijk lijkt Van Leijenhorst dat er twee wegen bewandeld worden, „waarvan de praktijk dan zal leren welke het best begaanbaar is". De „mistig heid" van Pais c.s. maakt het zijns inziens voor het parlement onmogelijk te weten wat hun doelstellingen zijn. Volgens Van Ooijen (PvdA) heeft Pais hier en daar wel wat verrassende ideeën, maar ge tuigt zijn beleid over het geheel genomen van onvoldoende visie en samenhang. „Het volgen van de ontwikkelingen, die niet zelden gericht zijn op het tot stand brengen van kleine ver anderingen (hoe nuttig ook), lijkt tot hoogste wijsheid verheven. Het bestaande wordt aldus als goed beschouwd, alleen omdat het er is". Van Ooijen stelde vast dat de vernieuwingen, die onder de vorige minister (Van Kemenade van de PvdA) op gang waren gebracht, nu slechts zijdelingse aandacht krijgen. Net als bij de PvdA bleek er ook bij het CDA teleurstelling te bestaan over de visie van de bewindslieden op onderwijs aan kinde ren uit sociaal zwakkere milieus. Mevrouw Andela Baur meende dat de bewindslieden te weinig aandacht besteden aan het lager be roepsonderwijs, dat toch voor bijna 300.000 jongens en meisjes het laatste dagonderwijs is. Ondanks alles slaagt men er nog steeds niet in, aldus mevrouw Andela, de positite van het LBO te verbeteren. De bewindslieden antwoorden volgende week op de beschouwin gen van de kamerleden. CDA bezorgd over relatie met vakbeweging DEN HAAG KVP- voorzitter Vergeer maakt zich ernstig zor gen over de relatie tus sen het CDA en de maatschappelijke en kerkelijke organisaties, vooral de FNV. Hij zegt dit in een interview met het weekblad Hervormd Nederland. Vergeer deelt mee dat het CDA een commissie heeft ingesteld „om te kijken of het tij nog te keren is". „De FNV is de belangrijkste partner in het sociaal-econo misch overleg", zo signaleert hij in het interview, "veel le den van het CDA zijn lid van de FNV. Wat dat betreft is de leiding van het NKV niet re presentatief voor de achter ban want zij is politiek niet op het CDA georiënteerd". Opnieuw zaait de Blaricummer Menten onrust en twijfel. Sinds zijn vrijlating heeft hij in telefoongesprek ken met het persbureau ANP en met dagbladen, die op zijn eigen initiatief tot stand kwamen, nieuwe beschul digingen geuit aan het adres van reeds overleden en nog levende autoriteiten, zoals prins Bernhard, Ge- rbrandy, Mulderije, Donker en de leden van de com- missie-Schöffer. Onbewezen beschuldigingen, die men sen al dan niet posthuum openlijk in een kwaad daglicht stellen. Dat gebeurt in de volle schijnwerpers van de open baarheid, want Mentens woorden worden door de me dia, en ook door deze krant, breeduit genoteerd. Men tens publieke hetze neemt al dermate grote vormen aan, dat het communistische kamerlid Wolff zich dins dag in het Mentendebat in de Tweede Kamer terecht sceptsich afvroeg of Menten wellicht ooit ook nog eens de troonrede zal komen uitspreken. Maar niettemin dienen beschuldigingen zoals Menten die uit, vooralsnog op gepaste wijze in de publiciteit ge bracht te worden. Al is de man dan in de afgelopen jaren een geenszins betrouwbare bron gebleken, hij vormt nu wel al langdurig het middelpunt van vele po litieke en juridische twistpunten van de afgelopen ja ren. Alleen daarom al kan in de veelheid van informa tie pro en contra, Mentens geluid niet achterwege blijven. Ieder moet die informatie uiteindelijk voor zich zelf afwegen. De publieke woordenstroom van Menten valt in onze rechtsstaat niet te stuiten. Alleen het ge zond verstand van eenieder kan deze affaire binnen de perken van het redelijke houden. Pas op de allerlaatste plaats vragen we ons af of Menten zelf verstandig doet met het aanwakkeren van de hetze-sfeer, die opnieuw volop rond deze zaak heerst. Wat ons betreft doet het zijn nauwelijks nog aanwezige geloofwaardigheid in ieder geval zeker geen goed. Het is typerend voor de man dat hij zich onder de omstandigheden niet muisstil houdt en de behande ling van zijn zaak in cassatie afwacht. Hij schijnt niet te beseffen, dat hij volgens onze rechtsbeginselen nog steeds verdachte is in een zaak van massamoord in de Tweede Wereldoorlog. Ofschoon de bisschop van Myra alweer geruime tijd geleden zijn gewijde biezen heeft gepakt en sindsdien weer die enge, moddervette kerstman met zijn watten nepbaard en zijn mallotige camavalspak de wacht heeft betrokken vóór het paleis van de menselijke hebzucht, wil ik toch graag nog even op de Sint, die hoogbejaarde weldoener terugkomen. Ik heb zijn verjaardag dit jaar namelijk gevierd in de Israëlische badplaats Eilat aan de Rode Zee, omdat mij ter ore was gekomen, dat alles wat je van ver haalt automatisch ook lekker is. Wat mij daar echter onmiddellijk opviel was het feit, dat Ik zei de gek de enige was, die van 's mans bestaan enig benul had. Weliswaar hadden de meeste gasten van het hotel de avond tevoren hun schoenen op de gang gezet, maar mooi dat er de volgende dag niks in zat. Terecht vind ik, want Sinterklaas heeft in die uithoek van de wereld niks, maar dan ook niks te zoeken en kan met zijn peperkoek en zijn marsepeinen muizen geen kant uit. Het constant mooie weder, dat dit deel van Israël gelijkmatig dichtschroeit, maakt schoorstenen namelijk overbodig en daardoor is voor de Sint elk contact met zijn gelovige achterban verkeken. Hij schijnt het overigens wel geprobeerd te hebben in de twintiger jaren, maar dat is algauw op een clericale misser uitgelopen. Zijn huishoudsterdie toevallig Saartje heette, ik kan het ook niet helpen had nog gauw met het oog op het drukkende klimaat een luchtige, grofmazige tabberd gebreid en zijn opper-Piet had eveneens uit voorzorg de tropenbaard ingepakt, maar allemaal tevergeefs. Toen hij na een kommervolle overtocht aan boord van de „Voorwaarts Drie" in de haven van Eilat afmeerde, was de grond hem al gelijk te heet onder de voeten en dreef hij uit zijn goeie goed. Tot overmaat van ramp bleken de chocolade letters ook nog tot vormeloze klonten gesmolten te zijn. Daarop besloot hij dit missiegebied definitief prijs te geven aan de Islam en zich terug te trekken op Nederland. „Mensen, die er vanhuisuit al zo warmpjes bij zitten", sprak hij bitter, „hebben mij niet nodig". En daarmee sprak Sint een waar woord. Wij Nederlanders denken nog steeds, dat Sinterklaas een ongehoorde goedzak is. die steevast van onder uit de zak wel doet. Maar we vergeten daarbij om onszelf af te vragen, waarom hij uitgerekend Nederland heeft uitgekozen als afzetgebied voor zijn diocesane winkel. Vraag maar eens in Engeland, Duitsland of Frankrijk, of er wel eens iemand van Sinterklaas heeft gehoord. Nou, geen idee, wie die vogel is, hoor. De Kerstman daarentegen zit ze aan het hart gebakken. Die opgepompte, valse tuinkabouter is in die landen de onbetwiste kampioen van de liefdadigheid. Die glijdt maar voort op zijn slee. En niemand vraagt zich af. hoe hij dat lapt, als er toevallig geen sneeuw is gevallen. Sinterklaas daarentegen is buiten onze landsgrenzen een volslagen onbekende. En dat geeft te denken. Dat maakt zelfs de meest toegewijde gelovige wat achterdochtig. In Eilat heb ik eindelijk begrepen, waarom Sinterklaas zijn goedheid alleen in Nederland tentoonspreidt. Ik kan me achteraf wel voor mijn kop slaan, want het antwoord lag toch zo voor de hand: hij heeft aan ons land een makkie, hij speelt met zijn ogen dicht een gewonnen thuiswedstrijd. Voilé, dat is het. In een land, waar het 's winters al zó vroeg donker wordt, dat je nauwelijks beseft, dat het ooit licht is geworden en waar je een zuidwester op moet zetten en lieslaarzen dient aan te schieten, als je een brief wilt posten, is een brekelijke grijsaard, die een stropdas voor vader en een blikken trein voor Wimpie door de schoorsteem kiepert algauw het zonnetje in huis. „Alle zegen komt van boven", hebben wij trouwens in onze kindsheid geleerd. En daarom groeperen we ons na de volle maaltijd rondom de kachel en zenden wij onze bede door het rookgat naar het heilig geweld, dat zich op zijn schimmel een weg baant langs de verraderlijke televisiemasten. En daarbij zitten we allemaal even recht, want wie weet, misschien heeft ie nog even tijd, voordat ie weer naar Spanje rijdt. Daarom accepteer je zelfs, dat je voortdurend door de schoorsteen bespioneerd wordt dooreen ziekelijke bemoeial en zijn handlangers, die op de koop toe ook nog tot aan hun nek zwart zijn. Dat moet een ander eens lappendoor de schoorsteen van een wildvreemde gluren en als iedereen slaapt de penen uit je schoenen gappen. Tien tegen één, dat ie gelijk de politie op zijn dak krijgt. Het blijft waarachtig behelpen: elk land krijgt nu eenmaal de heilige, die het verdient. ERICSOREL J

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13