jchuitema zou 1 vrij zijn weede kerkenconferentie nu iraag maar duidelijk op gang >ei Verdediger Thorpe: beschuldigingen waren lucratief SIERT BRUINS WEGENS MOORD IN DUITSLAND AANGEKLAAGD VANDALEN VERNIELEN VERLATEN KLOOSTER r icces voor irtugese gering Geen fundamentele oplossing voor vluchtelingen Nieuwe methode tot geboortenregeling JITENLAND /LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 PAGIN/ 9 ÏILIPS ONTKENT GERUCHTEN NIET edé VADOR/EINDHOVEN Ge- kzaten in San Salvador, de hoofd- van de Midden-Amerikaanse El Salvador, als zou Philips-di- !ur Frits Schuitema door zijn 'oerder al zijn vrijgelaten, zijn een Philipswoordvoerder in hoven bevestigd noch ontkend, /erknemers van Philips in El ,abrMor hebben de ontvoerders gis- ameS om de vrijlating van Schuite- ntbdgevraagd, omdat aan de eisen ee taoet was gekomen. heeft een aanbod van aartsbisschop •o van San Salvador om te bemiddelen zaak afgewezen, omdat hierdoor de in- gerujkan ontstaan dat de eis tot vrijlating de lflitieke gevangenen zou zijn gesteld. Phi- hejntkent dit, terwijl de regering van El ,or het bestaan van politieke gevange nen tegenspreekt. Toch zou uit het feit dat Schuitema niet werd vrijgelaten, nadat Philips al snel aan de eisen van de ontvoerders had voldaan (betaling van een grote som geld en publicatie van een manifest in een groot aan tal landen), geconcludeerd moeten worden dat ook voor de vrijlating van de Philipsman de eis van vrijlating van gevangenen zou zijn ge steld. Hoewel in El Salvador politieke oppositie is toegestaan, geldt het regime toch als een van de meest gruweljke in Latijns-Amerika. Aart sbisschop Romero oefent scherpe kritiek uit op de regering van zijn land. Philips heeft een artikel in de Vakbondskrant van de FNV een „schandelijk stuk" genoemd. De krant heeft geschreven dat Philips de ont voering aan zijn eigen sociaal beleid te dan ken heeft, dat zich aanpast aan de onderdruk kende praktijk van het land. Philips verklaart in alle landen waar het bedrijf vestigingen heeft, een sociaal beleid te voeren dat de toets der kritiek kan doorstaan. Het VNO-blad De Onderneming noemt de publicatie smakeloos. 19-J ft bij iwohbON (Reuter) De nieu- tekeijrtijloze regering van pre- Jarlos Mota Pinto in For en pi heeft gisteravond laat waserste succes geboekt. Het ken^ent verwierp een com- buktjtische motie waarin het e wuLrsprogram werd afge- rie sjotie kreeg 34 stemmen n 109 tegen bij 97 onthou- lachtj. Om de regeringen weg ren was een absolute jprheid nodig geweest in i>3 leden tellende parle- IDr. Pinto was zeker van jares meedeelde dat zijn de grootste, zich van zou onthouden. !WOind in tas: \yg] verluwe truc °ellkenrollers "mg Cairo de di in e^) (DPA) De vindingrij- .mbejkenrollers in Cairo heb- werqi nieuwe truc uitgevon- bparvan de laatste weken an buitenlandse toeris- pon\P slachtoffer zijn gewor- iraktfet 's een spelletje met idende sigaret. iaarsgewijs optredende laat er een een branden- ret vallen in de tas van ichtoffer. Dit geraakt in )^nöten en probeert zich zo ^Jogelijk van de sigaret te in. Op dat ogenblik komt ummer twee in actie. Hij l te hulp" en verwijdert e de sigaret al het andere tas van de ook nog are toerist. VANDAAG UITSPRAAK VERWACHT (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De rechtbank van het Britse Mine- head, die ruim veertien dagen gewijd heeft aan de zaak Thorpe, doet vermoedelijk vandaag uit spraak. Voor de gewezen leider van de Liberale Partij zijn er twee mogelijkheden: ofwel laat het gerecht je zaak vallen, ofwel wordt zij verwezen naar een gerechtshof. In het laatste geval zal Jeremy Thorpe (49) waarschijnlijk ontslag nemen als Liberaal Lagerhuislid. Zijn proces zal be handeld kunnen worden door de Old Bailey in Londen, maar zeker niet vóór volgende lente. Thorpe's advocaat, Sir David Nepley, heeft in zijn pleidooi gewezen op de leugenachtigheid van de getuigen, die in de afgelopen veertien dagen gehoord werden. Advocaat Nepley heeft ook de lucratieve zijde van de zaak Thorpe onderstreept. Volgens hem hebben de voornaamste personen, die tegen zijn cliënt kwamen getuigen al 250.000 pond (ruim een miljoen gulden) verdiend, betaald door Britse kranten en de Ameri kaanse televisie. Als Thorpe en de drie anderen veroordeeld worden om te verschijnen voor een gerechtshof, zou dat be drag nog kunnen stijgen tot 500.000 pond. In het tegenoverge stelde geval kan Thorpe processen beginnen wegens eerroof, wat alle kranten de lust zal ontnemen om nog over hem te schrijven. Kennedy stelt wellicht toch kandidatuur WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse Democratische Senator Edward M. Kennedy heeft de speculaties over zijn kandidatuur voor het presi dentschap in 1980 nieuw voed sel gegeven, door zich maandag te verzekeren van de diensten van een van de beste experts op het terrein van verkiezings organisatie- en strategie, de 33- jaFige Carl Wagner. In Kennedy's kamp blijft men intussen ontkennen dat de broer van de vermoorde president John F. Kennedy en Senator Robert F. Kennedy, aspiraties voor het presidentschap heeft. „Maar", zegt Kennedy's vrouw Joan, „ik kan geen krant op slaan of hij staat op de voorpa gina". Edward Kennedy heeft er geen bezwaar tegen gehad zich zater dag op het Democratische par tijcongres in Memphis, Tennes see, ovationeel te laten toejui chen. Hij brak er de economi sche politiek van partijgenoot president Jimmy Carter af en distantieert zich steeds meer van deze. -"iHWI Moeder Carter bij begrafenis Golda Meir Het stoffelijk overschot van vroe gere premier van Israël, mevrouw Golda Melr is gisteren op de berg Herzl ter aarde besteld in dat deel van de nationale begraafplaats, dat gereserveerd is voor rege ringsleiders. Haar graf ligt naast dat van haar voorganger Levi Esjkol, die in maart 1969. Van Nederlandse zijde werd de begra fenis bijgewoond door minister Pais, oud-premier Den Uyl en ambassadeur Arriens. De Ameri kaanse delegatie werd geleid door de 80-jarige moeder van president Carter, mevrouw Lilian Carter, die op de foto begeleid wordt door de president Yitzhak Navon. Onlusten op Kanarische Eilanden SANTA CRUZ DE TENERIFE (Reuter) Op de Kanarische eilanden zijn dinsdag 15 men sen gearresteerd bij gevechten tussen oproerpolitie en demon stranten op de verjaardag van de dood van een demonstrant die door de burgerwacht was doodgeschoten. Vier politiemannen en een aan tal demonstranten werden ge wond. De zwaarste gevechten speelden zich af bij de universi teit van La Luguna, waar vorig jaar de 22-jarige Javier Fernan dez Quesada werd doodgescho ten. Bombrieven voor Noordiers gevangenisperso neel BELFAST (AP) Personeelsle den van Noordierse gevangenis sen hebben gisteren met de kerstpost pakketjes met bom men ontvangen. In totaal wer den elf bombrieven gemeld. In vier gevallen ontploften de ex plosieven, met als gevolg dat vijf mensen gewond raakten. Niemand werd dodelijk getrof fen. De ongelukstijdingen werden gepost door leden van de „provi sionele" vleugel van het Ierse republikeinse leger, de IRA, dat een actie voert tegen gevange nisfunctionarissen. Eerste hulp per motor PARIJS (DPA) In Parijs is een groep jonge artsen twee weken geleden begon nen proefondervindelijk te bewijzen dat eerste hulp per motorrijwiel sneller ter plaatse is dan de ambulan ce. De proef lijkt geslaagd, want bij 33 ernstige ver keersongevallen op de meestal eivollermgweg rond de hoofdstad was de motor er sneller, soms tien minuten, bij dan de ambu lance. De tweewieler ver voert twee artsen, een inter nist en een reanimatie-spe- cialist. China bestelt buitenlandse dranken PEKING (Reuter) De Chine se Volksrepubliek heeft grote hoeveelheden alcoholhoudende dranken in het Westen besteld en zal en zal ze in januari op de markt brengen, maar alleen voor buitenlanders. Een Canadese firma is ge vraagd om de levering van whis ky, rye, bourbon, gin, Franse wijnen, cognac en champagne. China produceert zelf een groot assortiment alcoholhoudende drank, maar de buitenlander kan alleen het bier en de wodka door zijn keel krijgen. Er is een drank die sorghumgierst als grondstof heeft en die de argelo ze gebruiker tegen de grond doet slaan. (Van onze correspondent Arie van Vree) BONN De speciaal met de opsporing van oorlogsmisdadigers belaste officier van justitie, Weissing in Dortmund, heeft thans een officiële aanklacht wegens moord ingediend tegen de Nederlander Siert Bruins en tegen de Duitser August Neuhauser. Zij worden ervan beschuldigd in april 1945 in de buurt van Delfzijl twee Joodse onderduikers, de gebroeders Sleutelberg, te hebben vermoord. Het proces, waarvan het aanvangstijdstip nog niet vaststaat (waarschijnlijk in februari van het volgend jaar) zal plaatshebben voor de arrondis sementsrechtbank in Hagen. Siert Bruins week na de oorlog naar Duitsland uit en vestigde zich als fabrikant van tuinhekken onder de naam Siegfried Bruns in het plaatsje Breckerfeld bij Hagen. Bruins werd in 1949 in Nederland bij verstekt ter dood veroordeeld, welke straf later werd omgezet in levenslang. Tijdens dit proces beschuldigde Neuhauser, die tot zestien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld waarvan hij er elf uitzat, Bruins ervan de onderduikers te hebben gedood, na hen eerst hun eigen graf te hebben laten graven. Neuhauser woont thans te Wilsum, even over de Nederlandse grens bij Denekamp. De verblijfplaats van Bruins werd in juli van dit jaar bekend door een tip van Wiesenthal en naspeuringen van een Nederlandse journalist. Hij werd gearresteerd, maar tegen een borgsom van 10.000 DM in september weer vrijgelaten, op voorwaarde dat hij zich wekelijks bij de politie meldt en het land niet verlaat. Nederland heeft een verzoek tot uitlevering van Bruins bij de Duitse autoriteiten ingediend. De •besprekingen daarover zijn nog steeds gaande omdat het niet precies duidelijk is welke nationa liteit Bruins op dit moment bezit De huidige aanklacht staat hier echter geheel los van. Carter steekt Sjah hart onder riem WASHINGTON (Reuter-AFP- UPI) President Jimmy Car ter heeft verklaard te verwach ten dat de sjah van Iran aan de macht zal blijven. Hij be treurde verklaringen van ande re landen die naar zijn mening het geweld in de Iraanse steden verergeren. De Iraanse leider een hart onder de riem stekend zei Carter: „De sjah heeft onze steun en hij heeft zeker ons vertrouwen". Hij voegde hieraan toe dat de Verenigde Staten niet van plan zijn zich te bemoeien met de interne aangelegenheden van Iran of andere landen dit te laten doen. In Isfahan en Harok, waar zich gisteren bloedige incidenten hebben voorgedaan, is later op de dag de rust teruggekeerd. Over het aantal slachtoffers be staan geen betrouwbare gege vens. Officieel werd een aantal van negen doden genoemd, maar in oppositiekringen spreekt men van 35 doden en zeshonderd gewonden in Isfa han. Nieuw SALT beraad in Geneve WASHINGTON (AP) Een nieuwe, waarschijnlijk afslui tende, gespreksronde over een Tweede verdrag over de beper king van strategische wapens (SALT) zal volgende week in Genève worden gehouden. Dit hebben de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gisteren bekend gemaakt. De verklaringen van de twee regeringen kwamen enkele mi nuten nadat de Amerikaanse president Jimmy Carter een persconferentie had gehouden waarin hij had gezegd dat de twee landen "goede vordering" hadden gemaakt naar een nieuw verdrag. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte bekend dat de nieuwe gespreks ronde op 21 en 22 december in Genève zal worden gehouden door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en zijn Russische ambt genoot Andrej Gromiko. STAKENDE METAALARBEIDERS PROTESTEREN TEGEN UITSLUITING Stakende metaalarbeiders luisteren in Bochum naar de redevoering van een vakbondleider tijdens een demonstratie tegen de werkgever smaatregel om een groot aantal stakers uitte sluiten. GENÈVE OJPI, AFP) De eerste conferentie over het op lossen van het vluchtelingen probleem in Indo-China is gis teren in Genève geëindigd met enkele maatregelen die op kor te termijn enige verlichting kunnen brengen. Er is echter geen overeenstemming bereikt over een fundamentele aanpak van het lot van de steeds groeiende stroom- mensen die hun land in Zuidoost-Azië ont vluchten. „Meer konden we waarschijnlijk op dit moment niet verwachten", zei een func tionaris van het Hoge Commis sariaat voor de vluchtelingen van de VN, dat de conferentie had georganiseerd. De Verenigde Staten en andere westelijke landen deden de be lofte tezamen nog eens 10 mil joen dollar extra beschikbaar te stellen aan het VN-commissa- riaat, om het in staat te stellen zijn hulpacties op korte termijn voort te zetten tot het eind van februari volgend jaar. Een aan tal westelijke landen, waaron der vooral ook weer Amerika, verklaarde zich tevens op korte termijn bereid meer Indochine- se vluchtelingen te zullen opne- Inmiddels is bekend geworden dat Vietnamese vluchtelingen, die per boot aan het communis tisch bewind in hun land waren ontsnapt, lijken van hun metge zellen hebben moeten opeten om in leven te blijven, zo heeft een overlevende van een scheepsramp met een vluchte- lingenboot in Taiwan meege- „Enkelen van ons hebben de stoffelijke overschotten van on ze vrienden opgegeten", aldus een vluchteling. „De meesten van ons durfden het echter niet te eten ondanks de extreme honger en dorst. Het was onmenselijk. Sommigen van ons moesten wel, anders waren ze ook dood gegaan". De overlevende zei dat mede-op varenden hun lichaam als voed sel hadden aangeboden voor ze stierven. 4 tweede kerkenconferentie, die enige met landen geleden door de leden-kerken de Raad van Kerken bij gemeenten bij; parochies werd aanbevolen als een eenteelijkheid om een proces op gang te kngen ter verbreding en verdieping van [oekumene in Nederland komt wat traag ir nu toch heel duidelijk op gang, zo ,'ldt de landelijke stuurgroep, die het )denj)ces begeleidt en van haar bevindingen |>port uitbrengt aan de Raad van Ker- 5. Al lek die vandaag op haar vergadering deze 5 jaSsentijdse evaluatie bespreekt. letislige vertraging werd bij het begin van ideè kerkenconferentie opgelopen omdat 20 alle kerken direct de brief, waarin contactpersoon ter iatse aan te wijzen, verstuurden, kvi hervormde kerk, die dit wel deed kon 1 jaai ids voor de zomervakantie bijna duizend ®- e" ïtactpersonen noteren. De gereformeer- gelijks 05. de kerken, die aanvankelijk na een oproep in het blad „Kerkinformatie" slechts enige tientallen contactpersonen verwierf, ont ving na het zenden van een tweede schrij ven een bevredigende respons. De kleine kerken leverden een relatief bevredigend aantal contactpersonen op. In de rooms-katholieke kerk is geaarzeld of en hoe de brief verstuurd moest worden. Pas vanaf eind september zijn door de afzonderlijke bisschoppen brieven van zeer verschillende omvang en inhoud verstuurd. Nadien zijn er nog heel wat contactperso nen aangemeld. Op het ogenblik zijn er ruim 1600 adressen van contactpersonen bekend, aldus meldt de landelijke stuurgroep. Naar schatting berekend naar de verkoop van het documentatiemateriaal zijn ongeveer 1600 a 1800 groepen met de kerkenconfe rentie in gemeenten en parochies bezig. Van het boekje „Geroepen tot hoop", dat is uitgegeven als leidraad voor de deelne mers, zijn 22.000 exemplaren verkocht. In de eerste fase hebben de kerken in eigen kring gesproken over de thema's van de conferentie „Rekenschap geven van de hoop" en „Nieuwe Levensstijl". Binnenkort zal men vanuit de beslotenheid van de eigen kring met andere maatschappelijke groeperingen in de fase van de zgn. „spie- gelbezoeken" in contact treden. In een begeleidende brief aan de leden van de Raad van Kerken vragen de coördi natoren, ds. F. Mooi en A. Vriens, om een persoonlijke inzet, liefst in een plaatselijke groep, van de vertegenwoordigers van de ledenkerken. die zitting hebben in de raad. Tevens vragen zij ook binnen de raad zelf de vraag aan de orde te stellen naar de verbinding van de thema's „Rekenschap van de hoop" en „Nieuwe Levensstijl". onlangs ontwikkelde, op de nische menstruatiecyclus laseerde geboortenrege- ethode die voor de r.k. 'k aanvaardbaar is, is voor percent van de gevallen eltreffend mits ze juist •rdt toegepast, heeft Jeffrey Spieler die in dracht van de Wereldge- idheidsorganisatie drie jaar >g de door het Australische itpaar John en Evelyn Bil- gs ontworpen methode heeft studeerd, in Rome meege- sld. •ieler gaf dit cijfer, vastge- •'ld na een onderzoek bij dui- id echtparen in vijf landen. op een bijeenkomst ter gelegen heid van de tiende verjaardag van de door wijlen paus Paulus uitgegeven encycliek „Huma- nae Vitae" waarin deze paus zich blijft verzetten tegen het gebruik van kunstmatige mid delen ter regeling van de ge boorten. De juiste toepassing van de nieuwe methode is afhankelijk van de waarneming van een stof die de vrouw afscheidt bij het begin van haar vruchtbare periode. Drie dagen nadat zij deze stof niet meer produceert zou zij voor de rest van haar menstruatiecyclus niet meer zwanger kunnen worden. Spieier deelde mee dat de We reldgezondheidsorganisatie cursussen zal organiseren in Engeland, Canada, Columbia, de Filippijnen, Kenia en Zuid- Korea om mensen op te leiden die deze methode kunnen leren aan anderen. De vraag naar natuurlijke methoden neemt toe, aldus Spieler, die in dit verband wees op de nevenef fecten van de pil en de tegenzin om lange tijd achtereen midde len in te nemen. Wereld kampioen skiën nodigt paus uit De wereldkampioen skiën Ingemar Stenmark uit Zweden heeft paus Johan nes Paulus II uitgenodigd om met hem te gaan skiën. Stenmark is wereldkam pioen slalom en reuzesla lom. Het is onwaarschijnlijk dat de Paus op Stenmarks uit nodiging zal ingaan al zou hij wel graag willen. Bij een eerdere gelegenheid heeft hij al gezegd, dat hij graag zijn lievelingssport zou blij ven beoefenen, wanneer „ze het mij toestaan". Hij voeg de eraan toe: „Al die men sen. die hier zo bezorgd voor mij zijn, kunnen ech ter niet weten wat een fees telijk gevoel een dag op de ski's mij bezorgt". Het uit het jaar 314 daterende klooster van de heilige Chariton in Wadi Farah, ten oosten van Jeruzalem, dat zoals gemeld begin deze maand door brand werd verwoest, is ten offer gevallen aan het werk van vandalen. Voordat zij het verlaten klooster in brand staken hebben zij zinloze vernielingen aangebracht. De daders zijn nog niet gegrepen; de politie weet zelfs niet in welke richting zij hen moet zoeken. Het klooster was gebouwd tegen een steile berghelling op een afgelegen plaats. Daar bevin den zich ook vele grotten, waarin eertijds de monniken zich voor hun meditatie hebben teruggetrokken. In een van deze grotten, zo wordt aangenomen, heeft de profeet Jeremias zich verborgen op bevel van Jahweh, zoals in het boek Jeremias wordt beschreven. Een jaar geleden nog woonde er een monnik van Oostenrijkse herkomst, behorend tot de Russisch-orthodoxe kerk in Noord-Amerika. „Broeder Johannes verzorgde de kleine kloos tertuin en voerde de vogels", zo vermeldt een reisgids, maar de broeder is verdwenen en sindsdien lag het gebouw verlaten. De oudste delen van hjet klooster, gevormd door de grotten, zijn niet meer bereikbaar, aangezien de onbekende vandalen de ijzeren trappen, die er naar toevoerden, volledig gedemonteerd heb ben. De gebouwen van het klooster zelf zijn ingestort, voor zover ze nog niet door het vuur waren verwoest Zelfs de borden met „verboden toegang" zijn van de muren gerukt en vernield. De beroemde eenennegentig meter hoge koepel van Brunel- leschi in de dom van Florence wordt gerestaureerd. In de dom is nu een enorme steiger gebouwd. Eerst zullen de fres co's uit de zestiende eeuw wor den gerestaureerd, hetgeen naar het zich laat aanzien een half jaar zal duren. Vervolgens wordt het eigenlijke herstel van de koepel ter hand geno men. Hierbij wordt gerekend op een periode van in totaal twee jaar. In de internationale Pen-club van Warschau, die overvol was, is een voordrachtavond gehou den van gedichten van de hui dige paus Johannes Paulus II. Hoofdredacteur Jerzy Turo- wicz van het in Krakau ver schijnende katholieke week blad „Tygodnik Pawszechny", waarin de meeste gedichten die Karol Wojtyla schreef onder pseudoniem voor de eerste KORTE METTEN maal verschenen, tekende een portret van de auteur. Als favo riete dichters en schrijvers van de Paus noemde hij Rainer Maria Rilke. Robert Musil, Scott, Fitzgerald, William Faul kner en James Baldwin. Katholieken in bet Oosten rijkse Wiener Neustadt hebben een handtekeningenactie geor ganiseerd ten gunste van de Slowaakse bisschop Jan Ko- rec. Mgr. Korec, die al jaren aan open tuberculose lijdt, moet ondanks zijn aangetaste gezondheid werken in een che mische fabriek, waar hij vaten teer moet sjouwen. Jan Korec werd in 1951 in het geheim tot bisschop gewijd. Als werktitel voor de 86ste Duitse katholiekendag, die van 4 tot 8 juni 1980 in Berlijn zal worden gehouden, is gekozen „Liefde verandert het leven, liefde verandert de wereld". Over het definitieve thema zal worden beslist tijdens de ple naire vergadering van het cen trale comité der Duitse kath olieken in de herfst volgend jaar. Voor de deelnemers aan de Olympische Spelen 1980 in Moskou zullen drie ruimten voor godsdienstige doeleinden in het olympisch dorp ter be schikking staan, respectieve lijk voor de christelijke, joodse en islamitische godsdienstige gemeenschappen. De ruimten zijn tevens bedoeld als ont moetingscentrum.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7