TREINVERBINDING LEIDEN-ALPHEN MOET WORDEN OPGEPEPT Forse celstraffen voor hasjsmokkelaars Vier generaties Lammers werkten bij Amsterdamse Waterleiding honderd jaar duin-i Negen maanden cel voor iu welen- dief Werkloosheid iets gedaald LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 PAGINA 5 n 1920 ondernamen de inge nieurs van de Amsterdamse Vaterleiding een excursie naar iet pompstation in het Lange- reld. Een leerzame, maar ook jewaagde onderneming (zoals laria Lammers weet): „in die iren was alles nog „heide en duin en er was alleen maar een landweg naar de pomp". En a hoor, de bus met de Inge- lieuze lading strandde op de loek van Lammers „laantje", flaria Lammers: „Ze konden er niet meer uitkomen. Het was uit alle macht dguwen. Ook 'hijs en Han Lammers wilden ielpen; de één was 13 jaar, Ie andere 11 jaar oud. Op de oto ziet men een waas van teiden, vóór in de open bus. )at was nou mijn man Thijs, lie het 52 jaar heeft uitgehou- len bij de waterleiding. In de ius was geen beweging meer e krijgen en de heren moesten oen te voet door de duinen laar Noordwijk om daar de tatertoren te gaan bekijken. De thauffeur moest maar zien, dat ^hij de bus weer op gang kreeg, .ater is hij de heren weer op laan halen uit Noordwijk. Op ie foto ziet men directeur R. Het was in het jaar 1853, dat de nog zeer jonge Duinwatermaat schappij parafraseer de op het aloude speelliedje „Twee emmertjes water ha len". Commissarissen en directeuren, onder wie fameuze mr. Ja cob van Lennep, be sloten op 9 december van dat 19e eeuwse jaar „uit aanmerking der omstandigheden" het duinwater „tijde lijk verkrijgbaar te stellen, dagelijks, te beginnen met maan dag 12 december e.k., van des morgens acht tot des namiddags vier ure, aan de Fon tein buiten de Willem spoort (Amsterdam dus), tegen betaling van Een Cent Per Emmer. Niemand zal meer dan Twee Em mers te gelijk kunnen bekomen. N.B. er wordt geen Geld ge wisseld". Zo sprong men toen met het Amsterdamse drink water om. Dat is in middels 125 jaar te rug. „Dat is een machtig mooie tijd", meende mevrouw Marie Lammers-Van der Meij, die het met haar man Thijs Lam mers (beiden zijn amper aan 71) best naar de zin heeft in een knus en niet al te bewerkelijk bejaar denhuisje aan de Noordwijkse Egmon- derstraat. „Maar ik ben er veel trotser op, dat vier generaties Lammers nu al hon derd jaar aan die waterwinning verbon den zijn geweest. Mijn .man bijvoorbeeld 52 jaar". Kijk, en dan komen de plaatjes uit de herinnering. Marie Lammers kan best vertellen en Thijs laat haar rustig gaan, corrigeert hooguit een enkele keer het verhaal dat z'n vrouw heeft opgetekend. Het had best een roman kunnen worden, die ik uit de mond van mevrouw Lammers had opgetekend. Laat haar maar gaan, met dat verhaal van „1835, begin van Water leiding Leiden Heemstede Leidsevaart, van Noordwijk naar Zandvoort". Zo leren we, dat ruim honderd jaar terug twee broers Lammers aan de Waterleiding kwa men. Dat waren Thijs (50 jaar arbeidzaam) en Jan, die de bijnaam van Jan Peper had, eveneens een halve eeuw in het water. Jan was een heel beste, want hij profiteerde nadien van 25 pensioenjaren. Daar profiteerde zijn derde vrouw niet van, want toen Jan dood ging kreeg zij geen cent meer... De Am sterdamse Waterleiding was wel goed, maar het kon ook te ver gaan. Bij de oude Thijs vat mevrouw Lammers-van der Meij haar samenvatting weer op. „Nu had Thijs twee zoons en een schoon zoon die met Lena Lam mers was getrouwd en Manus Gozeling heette. Manus werkte, als erg geziene man, ongeveer 40 jaar als korveeër. Zoon Han, daar gaat het verder om. Die vormde de tweede generatie bij de waterlei ding en woonde aan de Hanepoel in Bennebroek. Zijn zoon Thijs woont nu een jaar of zeven aan de Egmonderstraat. Dat is mijn man dus. Hij kwam aan de Noordwijkse water leiding als hulp van zijn vader. Dat was in 1921. Mijn man was dertien jaar hulp, daarna werd hij machinist en later chef-ma chinist. We woonden aan de Kapelleboslaan in het Langeveld. Nou ja, leef den... We hadden elkaar, maar het was eigenlijk geen leven. Dat hebben we pas hier in de straat gekre gen. Hij is nu zeven jaar gepensioneerd". Jan Lammers, zoon van Marie en Thijs, zit, als vierde generatie, sinds '58 bij de waterleiding. „Eerst werkte hij in het duin, later in de machinekamer. Daar werkte toen alles nog op stoom. Jan heeft de laatste schep kolen in de ketels gegooid. Zijn overgrootva der Thijs was de eerste die er een schep bovenop gooide, op het vuur dan. Het is nu allemaal elek trisch geworden en Jan woont in de dienstwoning aan de Heemsteedse Leidse- vaartweg". Maria Lammers- van der Meij is erg trots op de verdiensten van de Lammersen. En terecht, met zo'n man en zo'n zoon en zoveel aangetrouwde getrouwheid aan de Am sterdamse Waterleiding. Még het even, met honderd jaar Lammers in een drinkwatervoorziening? En wie weet komt er straks opnieuw een Lammers op de loonlijst voor, want zoon Jan heeft twee kinderen die bij het complex opgroeien. erslaving racht eidenaars op dievenpad N HAAG/LEIDEN De of- van justitie bij de Haagse J* htbank heeft tegen een 20-ja- en een 21-jarige Leidenaar pectievelijk acht maanden angenisstraf en vijf maan- i gevangenisstraf geëist. De ïjee Leidenaars stonden te- Wijl ht wegens gepleegde dief- onjulllen in de garderobe van het 'hog ademisch Ziekenhuis in Lei- in i. tcesirens vroeg de officier naar gelijkheden om de twee ter schikking van de regering te jllen. De twee verdaehten zijn ei eerder veroordeeld. Zij zijn slaafd aan heroine, waar- Bi >r zij tot hun daden komen. ilveren ilptoernooi NSBURG De Rijnsburg- Volleybal Vereniging orga- sert voor de derde maal in cessie het zilveren tulptoer- m^i. Dit toernooi wordt ge- Hjeld op zaterdag 10 december negen uur in het Water- De gehele dag worden wed- 4^Jfijders gehouden in de sport- "tig teams zullen aan de wed- 3eëa jden deelnemen, uit de om- ing. Er zijn twee herenpou- van elk vier teams en'een Ren nespoule van vijf teams. Van )mP ^V.-zijde zijn dames 1 en 2 ïida heren 1 en 2 vertegenwoor- [d. Onder de deelnemende ris zijn ook dit jaar spelers speelsters van de vroegere leybalvereniging Rijnsburg Keriformeerd. volleybaltechnische leiding in handen van een viertal ïdag VoBo scheidsrechters, de he- in De Winter, Spoormakerd, 't Vi jn en Tissing. De zilveren aria wordt besehukbaar gesteld ®r .de sportraad Rijnsburg. finales beginnen om onge- !r half vijf. afloop van de finales zullen rdagfr circa half zes in de sportzaal i het Waterbos de prijzen rden uitgereikt door de hr. hoi Langerak, voorzitter van de ösburgse sportraad. Spoorwegen willen alternatief voor A 11 bieden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Om een alternatief te bieden voor de auto willen de Nederlandse Spoorwegen het traject Leiden-Alphen-Woerden de komende ja ren aanzienlijk gaan oppeppen. Door een gedeel telijke verbreding van het traject tot dubbel spoor en het opvoeren van de snelheid van de treinen kan op de lijn Leiden-Utrecht een tijd winst worden bereikt van 7 tot 13 minuten. Ook zullen te zijner tijd in de spitsuren meer treinen kunnen worden ingezet. Om een goede concur rent te worden van de auto willen de NS nog voor het openstellen van de A 11 (rijksweg 11, zoals die eerder dit jaar door minister Tuynman in het vooruitzicht is gesteld) de maatregelen ter verbetering van het treinenbeloop voltooid hebben. Met het project is een bedrag gemoeid van ruim 30 miljoen gulden. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft zich deze maand met de plannen akkoord verklaard en ze ter goedkeuring toegezonden aan de hoogste baas van het openbaar vervoer in Nederland: de minister van verkeer en waterstaat. Direct ten oosten van het Rijn-en Schiekanaal zal het enkel spoor worden verbroed tot dubbel spoor over een lengte van 4,5 kilometer tot in de gemeente Zoeterwoude. Afhankelijk van deze verbreding zal het mogelijk worden meer treinen in te zetten op het traject Leiden-Alphen. Boven dien zal tussen Leiden en Utrecht het hele spoor geschikt worden gemaakt voor sneller rijden. In plaats van 120 km per uur zullen de treinen 130- km kunnen gaan rijden en technisch zullen de voorzieningen zelfs een snelheid van 140 km per uur mogelijk maken. Het ligt in de bedoeling van de NS om eind mei 1982 alle maatregelen te hebben uitgevoerd, zodat er vanaf die tijd meer en snellere treinen kunnen gaan rijden. Daarmee zal ook een einde komen aan het steeds meer verlengen van de treinen tussen Leiden en Utrecht om tegemoet te komen aan het groeiend reizigersaanbod, met name in de spitsu ren. Na 1982 bestaat de mogelijkheid van een kwartierdienst op dit traject. Deze is wel geheel afhankelijk van de verbreding van het spoor over de afstand van 4,5 kilometer. Het traject Leiden-Alphen-Woerden op de voorgrond een deel van de spoorlijn, moet volgens de Nederlandse Spoorwegen aanzienlijk worden opgepept om nog voor de openstelling van rijksweg 11 een aantrekkelijk alternatief te bieden voor het particulier vervoer. Modernisering De voorgestelde en door de NS-directie goedge keurde maatregelen maken deel uit van het moderniseringsprogramma van de spoorwegen voor de lijn Leiden-Alphen-Utrecht. In dit kader zal ook de automatische treinbeïnvloeding wor den ingevoerd, hetgeen een einde maakt aan het regelen van seinen en wissels met de hand vanuit diverse posten op het traject, en het hele spoor automatisch vanuit één vast punt beveiligt. Dat vermindert de kans op calamiteiten ten gevolge van menselijk falen aanzienlijk. Ook de omstre den aanpassing van de met de hand bediende overwegen op de Morsweg en Haagweg in Leiden en de mogelijke vervanging hiervan door AHOB's maakt van dit moderniseringsprogramma deel uit. De Nederlandse Spoorwegen hopen dat de trein op deze wijze nog tijdig een goede concurrent kan worden voor de auto en dat mogelijkerwijs zelfs deze maatregelen er toe zullen bijdragen dat de All beperkt zal blijven tot een tweebaans rijksweg in plaats van een vierbaans autosnel weg. DEN HAAG/LEIDEN - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 13-jarige Leide naar negen maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaarde lijk met proeftijd van twee jaar en aftrek van voorar rest geëist. De jongeman, die aan heroine is verslaafd stond terecht wegens het plegen van diverse dief stallen. Hij deed dit met een vriend, die inmiddels aan de gevol gen van de verslaving is overleden. Zij hadden het vooral voorzien op etalages van juwelierszaken. Een greep uit de etalage van een winkel aan de Hoogstraat in Noordwijk, op 15 septem ber waar voor een waarde van 15.000 gulden aan siera den werd buitgemaakt werd het duo noodlottig. De spullen verkochten zij meestal in Amsterdam aan Surinamers. De Leidenaar stond al eerder terecht. De rechtbank wijst 22 de cember vonnis. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Het was eigenlijk stom toeval, dat op 20 september tussen Was senaar en Leiderdorp de bestuurder van een truck met oplegger uit Engeland kon worden aangehouden, waarin zoals later bleek, ruim tweehonderd vijftig kilo hasj werd vervoerd. Dergelijke doorvoertransporten van Ne- pal-hasj hadden reeds eerder plaats ge vonden en betrof in totaal achthonderd kilo hasj met een waarde van tegen de twee miljoen gulden. Twee leden van het smokkelcomplot hadden zich dins dag voor de Haagse rechtbank te verant woorden. Tegen de 26-jarige Ian C. uit het Engelse Boreham eiste de officier drie jaar en tegen de 28-jarige Peter S. uit Londen twee jaar en zes maanden gevangenis straf en onttrekking aan het verkeer van de 252 kilo hasj met een waarde van een half miljoen gulden, plus de truck met oplegger en inbeslag genomen geld. De arrestatie van het tweetal had later tot gevolg, dat in Engeland een drug smokkelbende kon worden opgerold waarbij zeventig personen betrokken bleken te zijn. Nederland gold dus als doorvoerhaven via Amsterdam en Rotterdam naar Euro poort en Londen. Dat gebeurde in de eerste helft van dit jaar. Het zat allemaal geraffineerd in elkaar zoals de officier van justitie, mr. J. A. Blok meedeelde. Op de oplegger stond een tank waarin middels een soort van dubbele bodem drums werden ver borgen. Dat verbergen gebeurde tijdens het rijden waarmee men ook in de buurt van Leiderdorp bezig was. Doordat een verkeerde weg werd ingeslagen, hield de politie de chauffeur aan en zo ontwikkel de zich de ontdekking van het complot. In totaal was in minstens acht smokkel- ritten achthonderd kilo hasj uit ons land naar Engeland gebracht. De hasj werd ook wel in banden van de vrachtauto verborgen. In Amsterdam werd veelal achter het Olympisch Sta- dion overgeladen, in Rotterdam op het parkeerterrein bij het Centraal Station. Verdachte C. verklaarde dat hij in totaal voor zijn werk dik honderdduizend gul den had ontvangen. Beide mannen waren aan de heroïne verslaafd. Verdachte S. had een transportbedrijfje en kwam daardoor tot de deelname aan het transport. Teneinde de aandacht af te leiden, werd ook weieens een legaal transport van groente of fruit naar Enge- De officier constateerde dat beide ver dachten wisten waar het over ging. Het risico van dergelijk smokkelwerk moet middels de strafmaat zo hoog mogelijk worden gemaakt zodat het niet lonend wordt. Werkloosheid in gewest Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid bij vrouwen is de afgelopen maand in het gewest Alphen aan den Rijn toegenomen met 15 en bedraagt nu 326. Ook de werkloosheid bij mannen steeg, van 463 naar 469. De werkloosheid bij jeugdige mannen daalde van 40 naar 29. Bij de jeugdige vrouwen bedraagt de werkloosheid 77, tegen vorige maand 88. De vraag naar mannen is afgelopen maand gestegen van 739 naar 764. Van dit aantal zijn er 255 geregistreerd als w vacatures voor jeugdigen. De vraag naar vrouwen daalde in de maand november met 40 en bedraagt nu nog 70. Voor meisjes zijn er nog 18 vacatures bekend. Het aanbod van werkzoekende vrouwelijke parttimers bleef met 138 op hetzelfde niveau, aldus de gegevens van het Gewestelijk ijn Arbeidsbureau Alphen aan den Rijn. Vijftien maanden cel geëist tegen in woede ontstoken ex-echtgenoot DEN HAAG/LEIDEN - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 32-jarige Leidenaar vijf tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De man stond terecht wegens poging tot doodslag op zijn ex-echtgenote. De man stak zijn vrouw, van wie hij inmiddels is gescheiden op drie plaatsen in rug en buik. De vrouw heeft enige weken in levensgevaar verkeerd. Het drama speelde zich 21 oktober in de Merenwijk af. Er was herhaaldelijk onenigheid tus sen de ex-echtelieden. Volgens de man wilde de vrouw na de scheiding hem de kinderen niet meer laten bezoeken. Op de bewuste dag hadden zij hierover weer onenigheid. Vol gens de man zou zijn ex-vrouw hem met een broodmes heb ben bedreigd. Hij had haar het mes afgenomen en verder wist hij zich van het gebeurde wei nig meer te herinneren. De verdediger van de Leide naar, mr. Mulder, achtte po ging tot doodslag niet bewezen en vroeg een groot deel van de straf voorwaardelijk op te leggen. De rechtbank wijst 22 december vonnis. LEIDEN De werkloosheid bij mannen is in november vermin, derd met 69 en bij vrouwen met 5. Eind november stonden er 2158 mannen en 948 vrouwen als werkzoekend geregistreerd bij het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden. De daling van het aantal mannelijke werklozen vond m hoofdzaak plaats in de handel (-20), het onderwijs (-15) en de groep losse arbeiders (-40). Het aanbod van visserij personeel nam toe met 9 en is thans 49. De daling bij de vrouwen was geringer. Tegenover een stijging van werkzoekenden in de handel (+9), horeca (+10) en de groep personeel in algemene dienst (+10) stond een grotere daling in de kantoorsector (-12) en het onderwijs (-23). Ten opzichte van vorig jaar beweegt de werkloosheid bij de mannen zich thans op een lager niveau. Namelijk 2158 in 1978 tegen 2233 in 1977. Bij de vrouwen is er vergeleken met vorig jaar een stijging, namelijk nu 948, tegen vorig jaar 838. De vraag naar arbeidskrachten bij de mannen üep terug met 167 en is thans 1059, bij de vrouwen met 77, dat betekent thans 239. De daling van de vraag had vrijwel in alle beroepen plaats. De werkloosheid was eind november als volgt verdeeld over de gemeenten van het gewest Leiden. Tussen haakjes de cijfers van de vorige maand. Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen mannen 52 (46) 251 (239) 1469 (1549) 105 (112) 65 (73) 35 (35) 11 (9) 93 (99) 21 (21) 22 (26) 14 (18) 2<58 (2227) vrouwen 33 (33) 64 (73) 648 (644) 60 (61) 45 (45) 10 (9) 6 (7) 48 (48) 13 (13) 15 (14) 6 (6) 948 (953)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5