ra n de met giro- he ([lies grote itrop voor PTT Onverantwoord zo te werken, iuropese verkiezingen in Nederland definitief Opvolger Neptune geheel bij Fokker vervaardigd Ceidóe Somant Bisschoppen handhaven afwijzing van abortus uveer nnenland inteverhoging bij de RPS. IELEGGINGS- ÏEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S HYPOTHEKEN ^postgiro en rijkspostspaarbank Lichte daling van verkeersongevallen Kind in tuigje gestikt VOOR DRIEHONDERD MILJOEN EXTRA: Ponypark blijft in Slagharen Gevluchte panda is dood -I LE1DSE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 PAGINA 13 H (Van een onzer verslaggeefsters) HAAG De PTT zal dit jaar naar [ting vijf miljoen gulden schade oplopen de fraude die wordt gepleegd met giro- ues. Vorig jaar bleef die schade nog „be- tot 800.000 gulden en het jaar daar- bedroeg de strop ongeveer drie ton. Ook lanken constateren een toenemend mis- c van de cheques en pasjes, maar deze en over de omvang ervan geen bedragen plegen van de fraude gebeurt met gesto- ®"heques en pasjes. Iets dat mogelijk is lat de mensen kennelijk zeer sloridg om- met hun bezittingen, ook al wordt er de PTT en de banken met nadruk op gewezen de cheques en de betaalpasjes/ niet bij elkaar te bewaren. Deze zorgvuldigheid lijkt echter toch niet door iedereen in acht te worden genomen, zodat het misbruik maken van deze betaalmogelijkheid een enorme vlucht heeft genomen. „Thuis een tijdje oefe nen op de handtekening en het geld kan zo worden geïnd", aldus een PTT-woordvoerster. De PTT is al geruime tijd bezig met een on derzoek naar de manier waarop de controle mogelijkheden kunnen worden verbeterd en daarmee de kans op fraude kleiner te maken. Dit onderzoek zal naar verwachting binnen korte tijd worden afgerond. Tevens zullen de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Justitie zich met deze materie gaan bezighou den. BLUSDEMONSTRATIES Schiphol heeft gisteren een nieuwe oefenplaats voor de luchthavenbrandweer in gebruik genomen. Ter gelegenheid daarvan werd een demonstratie gegeven van het blussen van een vliegtuigbrand. Als lesmateriaal zijn speciaal twee oude Caravelles aangeschaft. (Van onze parlementaire redactie) HAAG - De Eerste Kamer is dinsdag- lag in grote meerderheid akkoord gegaan [het wetsontwerp dat het houden van de Europese verkiezingen in ons land re- 1 Tegen stemden slechts de fracties van de CPN, de PSP, de SGP, het GPV en de partijloze senator Maris. Zoals gemeld worden de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement in de negen lid-staten van de' Europese Gemeen schap in de periode 7 - 10 juni 1979 gehou den, in Nederland op 7 juni. In het 410 leden tellende Euro-parlement zullen 25 Nederlan ders zitting nemen. Evenals destijds in de Tweede Kamer werd ook in de Senaat bezwaar gemaakt tegen het feit dat de bekendmaking van de uitslag van de verkiezingen in Nederland pas een paar dagen na het sluiten van de stembus, nl. op 11 juni, mag plaats hebben. Wiegel wees erop dat tussen de „Negen" de afspraak gemaakt is dat in elk land de uitslag pas meegedeeld mag worden na het sluiten van de laatste stembussen (zondagavond). ADVERTENTIE In aansluiting op de jongste ontwikkelingen I op de kapitaalmarkt heeft de RPS per 111 december 1978 de rentetarieven voor j rieuwe beleggingsbewijzen en spaar- I deposito's verhoogd. De rentetarieven voor I nieuwe hypotheken zijn per 12 december 1978 I verhoogd. U kunt beleggingsbewijzen kopen van f 1.000,- enf 5.000,-. Rente-op-rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. looftijd vaste rente' 3 jaar 8% (was 7%%) 8(was 8%) 5 jaar 8 (was 816%) De rentevergoeding op vóór 11 december 1978 afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd. Minimum deposito storting) f 1.000,-. Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vrijDe rente is jaarlijks beschikbaar. looptijd vaste rente 1 jaar T/% (was 7%) 2 jaar TA% (was TA%) 3 jaar 8% (was 7%%) 4 jaar .814% (was 8%) 5 jaar 8 (was 8%%) 6 jaar 8 (was 8%%) De rentevergoeding op vóór 11 december 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd. Eerlijk is eerlijk: ook de hypotheekrente is aangepast. Nieuwe tarieven per 12 december 1978: hypotheekrente 9% tophypotheekrente 914% afsluitprovisie blijft 1 Meer informatie U kunt bellen naar de rijkspostspaarbank in Amsterdam: (020) 5912173 afd. Beleggingsbewijzen (020) 59 1 2 1 38 afd. Spaardeposito's (020) 591 80 12 afd. Hypotheken Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verkrijgbaar op het postkantoor, en via tel. 0017 (gratis). (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG In de eerste negen maanden van dit jaar is het aantal verkeersongevallen op de openbare weg waarbij doden of gewonden zijn gevallen met ongeveer een procént afgenomen, vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Bij deze verkeersongevallen kwamen 159 minder mensen om het leven, maar het aantal dodelijke slachtoffers bedroeg nog altijd 1705. Gewond raakten 47.230 verkeersdeelnemers. Een en ander blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Daarbij springt in het oog dat bij ruim negen procent van het aantal ongelukken sprake was van alcoholgebruik. Dit soort ongelukken namen 14,5 procent van het aantal doden voor hun rekening. In de verdeling van de doden naar de manier waarop zij aan het verkeer deelnamen kan worden geconstateerd dat meer autobestuurders en fietsers omkwamen, maar dat er een da ling is waar te nemen in de categoriën passagiers van perso nenauto's, bromfietsers, voetgangers en motorrijders. Bezorgdheid over kernwapens in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse burgemeester André van der Louw is ver ontrust door berichten die in de Maasstad de ronde doen als zou de Rotterdamse ha ven gebruikt worden als Eu ropees centrum voor de aan- en afvoer van Amerikaanse kernwapens. Hij heeft minister Scholten van defensie schriftelijk ge vraagd of deze berichten juist zijn en zo ja welke Neder landse autoriteit verantwoor delijk is voor de verscheping van deze wapens. Van der Louw wijst er de defensie-mi nister op dat hij onmogelijk zorg kan dragen voor de vei ligheid in de Rotterdamse ha ven als hem vitale informaties ontbreken. GRONINGEN (ANP) Naar nu pas be kend is geworden is de 1-jarige Jacoba Geertje de Jong uit Gieten afgelopen weekend bij haar grootouders in Gro ningen gestikt. Haar ouders hadden haar in een groot bed te slapen gelegd met een tuigje om. Het meisje was in bed gaan draaien en is verstrikt geraakt in het tuigje en gestikt. Het kortings wetsontwerp HeT kabinet riskeert met het vasthouden aan de glo bale half procent korting op de groei van de sociale uitkeringen per 1 januari aanstaande, niet alleen een belangrijk conflict met het parlement, maar ook de ver houding met de vakbeweging kan er nog extra onder lijden. Het risico van de vasthoudendheid van de be| windslieden is, dat er door de vakbeweging in de ko mende bedrijfstaksgewijze onderhandelingen extra eisen worden gesteld. En dat zou per saldo wel eens een gro ter financieel fiasco voor de staat kunnen opleveren dan wanneer nu besloten zou worden tot een verminde ring van de korting per 1 januari. In dit licht gezien is het jammer, dat het kabinet tot op dit moment vasthoudt aan de halve procent korting op de uitkeringen, ongeacht de aard of de hoogte van die uitkering. Het is in het belang van de uitvoerbaar heid van vrijwel het totale ombuigingsplan van tien miljard gulden uit Bestek '81, dat het kabinet alsnog besluit tot een concessie aan zowel parlement als vak beweging. Dat zal enkele tientallen miljoenen guldens aan geringereombuiging kosten, maar zonder dat zal het verlies zeer waarschijnlijk nog veel groter zijn. MeT harde vasthoudendheid zou morgen in het Ka merdebat over het kortingswetsontwerp door het kabi net wellicht nog wel een overwinning te behalen zijn. Maar de glans van zo'n politieke overwinning zal naar het zich laat aanzien snel verloren gaan door de extra problemen, die door een verharde houding van de vak beweging worden geschapen. UTRECHT Op haar maandelijkse vergade ring gisteren in Breda heeft de bisschoppen conferentie een lange bespreking gewijd aan het vraagstuk van de abortus en er daarbij nogmaals met klem voor gepleit dat de eer bied voor het leven onverkort tot gelding blijft komen, zowel in de wetgeving als in de praktijk. Omdat het wetsontwerp nog voor advies bij de Raad van State ligt en nog niet volledig is gepubliceerd beperken de bisschoppen zich tot het verwijzen onder meer naar hun verklaring van 8 oktober 1974. Hierin stellen zij, dat er bij elke zwangerschap sprake is van een indi vidueel menselijk leven in ontwikkeling, dat, hoezeer ook afhankelijk van het leven van de moeder, daarvan toch te onderscheiden is. Er is in de stadia van ontwikkeling geen grens te trekken, waarvóór de vrucht nog geen men vi ta dueel menselijk leven zou hebben en waarna zij dit wel zou bezitten. „Ons is het recht ontzegd de hand te slaan aan een leven in wording, ook al is het niet geboren, ook al is het niet gewenst. Wij heb ben de plicht het ongeboren menselijk leven te aanvaarden en het zich te laten ontwikken len", zo verwijzen de bisschoppen naar hun brief van 24 februari 1971. Zij achten het de plicht van de staat het menselijk leven rech tens te beschermen. Deze rechtsbescherming strekt zich ook uit tot het ongeboren leven. De bisschoppen zijn dan ook van mening, dat de strafwet het ongeboren leven van deze be scherming niet kan uitzonderen. Tegen de aantasting van het ongeboren leven moet inge grepen kunnen worden, al achten zij nog be langrijker wetten en maatregelen die gunstige omstandigheden scheppen voor het uitdragen en verzorgen van het ongeboren leven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed wil de 13 door ons land aan te ko pen Orion-toestellen voor de Marineluchtvaardienst, tegen een meerprijs van driehonderd miljoen, volledig laten assemble ren bij Fokker. Dit zou volgens Lockheed ruim 1800 manjaren aan werk opleveren. Dit blijkt uit de brief van de ministers Scholten (Defensie) en Van Aardenne (Economische Zaken) aan de Tweede Ka mer over het kabinetsbesluit van afgelo pen vrijdag, om ter vervanging van de Neptune-marinevliegtuigen te kiezen voor aanschaf van Orions en niet voor de Franse Breguet Atlantic. Het kabinet heeft zich nog niet uitge sproken over het aanbod van Lockheed om de assemblage van de Orions bij Fokker te laten plaatsvinden. Volgende week dinsdag zal de Tweede Kamer over het kabinetsbesluit tot aankoop van de Orions debatteren. Door het aanbod van Lockheed te accepteren, zou een groot aantal bezwaren van de Tweede Kamer tegen het kabinetsbesluit kunnen worden weggenomen. Tot nu toe had Lockheed slechts een zeer geringe compensatie voor eventuele aankoop van de Orions geboden. De Tweede Kamer was dan ook in meerderheid vóór aankoop van de in totaal ruim f 400 miljoen duurdere Atlantics, omdat daar betere compensa ties voor Fokker tegenover zouden staan. Rhodesisch chroom bestemd voor Oostenrijk ROTTERDAM Volgens het ministerie van economische zaken was de zesduizend ton uit Rhodesië afkomstige chroomerts die vorige week op het schip „Hollands Diep" in beslag is genomen, ver moedelijk bestemd voor een Oostenrijkse afnemer. Ook is inmiddels duidelijk dat het schip, dat nu ligt af gemeerd in Rotterdam, op 13 november met het Rhodesi- sche chroom is vertrokken uit de Zuidafrikaanse havenstad Port Elisabeth. De inbeslagna me is gebeurd op grond van van het zogenaamde in- en uitvoerbesluit Rhodesië 1966, dat transporten als het onder havige verbiedt. Dit verbod vloeit voort uit de in 1966 door de Verenigde Naties te gen Rhodesië ingestelde eco nomische boycot Het schip „Hollands Diep" is eigendom van de rederij New World Shipping in het Antilliaanse Willemstad. DIRECTEUR RPI NA KRITIEK: EINDHOVEN (ANP) „Het is eigenlijk niet meer verantwoord om op. deze wijze verder te werken". Dat zei de geneesheer-directeur van de Rijkspsychiatrische Inrichting in Eindhoven gisteravond als antwoord op de kritiek die via kamervragen aan het adres van de RPI waren geuit. De kamervragen van CDA, PvdA en PPR gin gen over een van de patiënten van de kliniek, waar 130 patiënten worden verpleegd, die daar op last van justitie zijn geplaatst. De be wuste patiënt had op het moment van de ka mervragen al veertien weken in een isoleercel doorgebracht. De geneesheer-directeur, dr. G. v.d. Broek, deed zijn verweer in een uitzending van Om roep Brabant, die een documentaire aan dit onderwerp had besteed. Volgens de heer Van den Broek moet het aantal verpleegkundigen in de bewuste kliniek worden verdubbeld en zijn er minstens drie psychiaters nodig. Nu is er één beschikbaar. Wanneer die gewenste personeelsuitbreiding zou plaatsvinden, kan volgens de geneesheer- directeur het gebruik van medicijnen en de isoleercel worden teruggebracht. Uit gesprekken met verschillende patiënten bleek dat zij van mening zijn dat er nauwe lijks sprake is van een werkelijke behande ling. Uit een enquete van de Cliëntenbond is naar voren gekomen dat acht van de tien pa tiënten van de kliniek medicijnen slikt. De helft van hen doet dat onvrijwillig. Ook bleek uit de enquete. dat meer dan vijftig procent van de patiënten wel eens in de isoleercel HARDENBERG (ANP) Het Shetland Ponypark Slagharen blijft in ons land. Dit heeft directeur J.H. Benboom van het recreatiepark laten weten nadat burgemeester en we thouders van Hardenberg (waaronder de gemeente Slag haren valt) gistermiddag een voorstel tot invoering van dag- en recreatiebelasting hadden ingetrokken. Het college van B en W nam het voorstel terug nadat was gebleken dat er toch geen meerderheid in de gemeente raad voor te vinden was. Als d€y gemeente de belastingvoor stellen wel had aangenomen, zou volgens zeggen van de heer Benboom het park zijn verhuisd naar het net over de Duitse grens liggende Hagen, waar Benboom al een recrea tiepark bezit. Nu de belasting er niet komt, zal het pony park volgens eerder gemaakte 1 plannen worden uitgebreid. CDA-kamerlid: maak haast met WA-vignet DEN HAAG (ANP) Het Tweede-kamerlid Cornelissen (CDA) heeft er gisteren op nieuw op aangedrongen spoed te betrachten met be slissingen inzake het voor schrijven van een vignet op de voorruit van auto's, ten teken dat de WA-verzekering betaald is. Volgens schattingen van de ANWB rijden er dagelijks in ons land ongeveer 100:000 au tomobilisten zonder geldige verzekering. „Naar het schijnt worden nu tientallen miljoe nen guldens per jaar aan pre mie ontdoken. Bij een onge val worden de andere verkeersdeelnemers de dupe", aldus het kamerlid. ROTTERDAM (ANP) De kleine panda, die afgelopen weekeinde uit diergaarde Blij- dorp in Rotterdam is ont snapt, is gistermiddag dood aangetroffen op de spoorbaan langs de Delfthavense Schie. Het dier is vermoedelijk aan gebeden door een trein. CDA vraag verbod zwaar vuurwerk DEN HAAG (ANP) Vuur werk dat te veel herrie maakt, dient verboden te worden. De jaarwisseling mag best uitbun dig verlopen, maar niet zo dat mensen en dieren er gehoor- stoornissen aan overhouden. Dat stellen de CD A-Tweede-Ka merleden P. A. M. en G. M. P. Cornelissen in schriftelijke vra gen aan minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhy giëne. De kamerleden haken hiermee in op het TNO-onder- zoek dat heeft aangetoond dat vier van de vijf onderzochte merken vuurwerk te veel deci bellen produceren. Voorts heeft een onderzoek in Scandinavië aangetoond, dat zo'n drie procent van jongens in de tienerjaren blijvend ge- hoorschade oploopt door vuur werk. Vooruitzichten voor vrijdag: Af en toe buien en lagere tempe raturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp. omstreeks 4 graden Max. temp. omstreeks 6 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent ge?ribew. regenbui regenbui Doelen Eeide Don Helder Luchth. R'dar Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Helsinki Klagenfurl Kopenhagen Londen Luxemburg Zurich Casablanca Istanboel NewYorfc vn"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13