|\veede Kamer bij debat )edolven onder regevens in zaak-Menten Ceicbeöommit FNV-bonden komen met looneis PTT gaat 250 kleine postkantoren sluiten Kerstboom met kluit doet het langer en beter Tijdsdruk weggenomen De CDA-grondslag m Someren (VVD) iet felle aanval CD A-loyalisten In de Kerstlotto. oNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1978 PAGINA 9 Van een onzer verslaggevers) 9AAG De Tweede Kamer, inmlddag en vanavond volop ht besteedt aan de zaak-Men- eeft de beschikking gekregen en grote hoeveelheid materi- aarbij is ook het gisteravond enen interimrapport van de ssie-Schöffer. Daaruit blijkt, commissie er niet over te n is, dat minister de Ruiter istitie een deel van het rap- ver de Velseraffaire van de ssie-Versteeg openbaar ge- heeft. Bovendien heeft de een artikel van professor 1. E. Algra, hoogleraar te t, waarin deze betoogt, dat er jkheden zijn, om Menten toch everen. or Algra baseert zich, zoals wij in een deel van onze krant nog laten weten, op de bijzondere g over oorlogsmisdadigers van kort na de bevrijding. De hoogleraar, die onlangs in onze krant een artikel wijdde aan de kwestie-Aantjes, vraagt zich zelfs af, of Menten nog wel Nederlander is. Het zou volgens hem best mogelijk kun nen zijn, dat hij de Poolse nationaliteit bezit, of statenloos is. De zaak-Menten heeft weer voor nieuwe opschudding gezorgd. Bekend is namelijk geworden, dat de telefoongesprekken van de Amsterdamse advocaat, die destijds de scheiding van tafel en bed tussen Menten en zijn vrouw behandeld heeft, in die periode voortdurend zijn afgeluis terd. Dit zou volgens de Orde van Advo caten zijn gebeurd op last van de Am sterdamse rechter-commissaris, na een vordering van de Amsterdamse officier van justitie. Een en ander zou onlangs tijdens het verhoor in een strafzitting be kend geworden zijn. De processen-ver baal met de inhoud van deze afgeluister de telefoongesprekken zouden na bijna twee jaar nog steeds niet vernietigd zijn. In een scherp protest eist de Orde van Advocaten een grondig onderzoek naar deze gang van zaken. Bovendien moet de minister van Justitie betrokken officier van justitie ter verantwoording roepen. Mr. L. van Heijningen uit Den Haag heeft, zo bevestigde hij, deze zaak aan hanging gemaakt. Premier Begin zei over de zaak-Menten in Oslo, waar hij de vredesprijs in ont vangst had genomen, dat alle joden, christenen en moslims diep verontwaar digd zouden moeten zijn over de vrijla ting van Menten. Begin noemde Menten een oorlogsmisdadiger van de ergste soort. Hij zei verder, dat Israel alle mid delen zal onderzoeken voor een berech ting van Menten in Israel. Minister van der Klaauw van buitenland se zaken heeft zijn reis in het Midden- Oosten een dag onderbroken, om het Menten-debat in de Tweede Kamer bij te wonen. Hij moet in de Kamer zijn, om dat de betrekkingen tussen Nederland enerzijds en Rusland, Polen, Israel en Zwiterland anderzijds voor wat de zaak- Menten betreft aan de orde komen. helzwendel ;lost ffIJK (ANP) - De ge- politie van Waalwijk ■jarige man, zon- ite verblijfplaats, aan- en die ervan wordt it in de afgelopen vier |f maanden goederen arde van 250.000 gul- hebben gekocht maar hebben betaald, lederen, voornamelijk s, werden onder de .Meubelmarkt" weer in del gebracht. De man ;te de goederen ook banken krediet te krij- aarbij de meubels dan derpand werden geno- Hi] onttrok ze echter lan het eigendom van k door ze naar het bui- uitte voeren. tenants tden sneller litein IAAG (ANP) - De Ko- ke Landmacht en de ilijke Marechaussee te veel luitenants en ng kapiteins. Staatsse- Van Lent van Defen- ift nu een voorstel in- om de bevordering rste luitenant tot kapi- et een jaar te versnel- snelling zal volgens het van de staatssecreta- mei 1980 kunnen wor- ïrealiseerd. De versnel- 'ordering zal overigens ft toepassing zijn voor en officieren van vak- PANDA-BEER VERMIST ROTTERDAM (ANP) Uit de diergaarde Blijdorp in Rotter dam is dit weekeinde een kleine panda verdwenen. De dieren tuin weet niet hoe het beest is ontkomen. Het is mogelijk dat de panda gebruik heeft gemaakt van het bevroren water van de vijver bij zijn verblijf, dat hij via de bomen kon bereiken. De directie houdt echter ook rekening met de mogelijkheid van diefstal. De vermiste panda is twee jaar oud. DEN HAAG De PTT gaat binnen tien jaar 250 kleine postkantoren op het platteland vervangen door rijden de postkantoren. In vijf plaatsen in ons land is dat al het geval. Het initiatief om een of meer postkan toren in een bepaald district te sluiten gaat uit van het betreffende trict. Wanneer bijvoorbeeld een winke lier, die tevens het postagentschap be heert, besluit zijn winkel te sluiten en een eind te maken aan zijn agent schap, dan kan het district aan „Den Haag" voorstellen in dit dorp een rij dend postkantoor in te zetten. Naar verwachting van de PTT zullen dergélijke aanvragen vooral komen van het leeglopende platteland, uit de oostelijke en noordelijke provincies en uit Zeeland, maar niet of nauwelijks uit het westen van het land waar nog nauwelijks van die kleine dorpjes zijn. De PTT heeft het idee van de rijden de kantoren overgenomen van Duits land en al een aantal proeven met Duits materiaal gedaan. Ook zijn er al bvijf plaatsen in ons land waar de bussen al zijn ingezet: in het district Leeuwarden, de Bommelerwaard, in Deurne, Dieren en Pannerden. Onder handelingen worden gevoerd om rij dende postkantoren in te zetten in Nunspeet, in het land van Hulst, rond Oostburg en op Schouwen-Duiveland. Kerstbomen zijn weer volop te koop, met en zonder kluit. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Kerstbomen met of zonder wortelkluit, daar gaat het in de komende dagen voor zeer veel mensen om. Een boompje zonder kluit sterft snel af. Kort na Kers tmis vallen de naalden al uit en vlak na Nieuwjaar is de boom alleen nog maar geschikt voor de bekende kerstboom verbrandingen. Van een kerstboom met een kluit heeft men veel langer plezier, aldus de Bomenstichting in Driebergen. Voor mensen met een tuin of een groot balkon is het zeker de moeite waard een kerstboom - misschien wat duurder - met een forse wortelkluit te kopen. Zij kunnen dit boompje het best tijdens de kerstperiode in een emmer of bak met grond zetten. Natuurlijk moet de grond goed vochtig gehouden wor den. Na de kertstperiode kan men ded boom ovcerzetten in de tuin, of op het balkon voorlopig bewaren. De kans is groot, dat men dan nog geruime tijd plezier van het boompje kan hebben. De Bomenstichting heeft het niet erg begrepen op mensen, die de kerstboom zelf uit de bossen zagen. Zij richten daar vaak veel, soms onherstelbare, schade aan in zorgvuldig verzorgde stukken bos, aldus de stichting. De ambtenarencentrales hebben gisteravond in het overleg met minister Wiegel van Binnenlandse Zaken de wijste weg gekozen. Nadat het parlement eind vori ge week de ambtenaren met hun eis voor doorwerking van de bouw-cao in hun eigen salarissen, in feite in het ongelijk stelde, was ook de enige en onontkoombare conclusie dat de acties zouden moeten worden gestopt. Het parlement functioneert in het overleg tussen het kabinet als werkgever en de ambtenarenbonden als werknemers immers als een soort laatste beroepsinstan tie. De ambtenaren krijgen nu per 1 januari geen voor schot op de doorwerking van de bouw-toeslagen op hun loonstrookje. Dat is de concessie die de bonden gisteren deden. Minister Wiegel wil met de ambtenaren nu ech ter wel verder praten over een eventuele doorwerking van de beuw.-cao, in het totaalkader van de noodzake lijke bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. Dat is zijn concessie. De winst van het geheel is dat de tijdsdruk in het overleg is weggenomen. Het gebrek aan tijd voor over leg en uitvoering, waarmee het kabinet overigens op veel punten van het ombuigingsplan Bestek '81 te kampen heeft, kan het overleg met de ambtenaren nu niet meer verstoren. WAT velen voorheen nog zagen als een der belangrijk ste potentiële struikelblokken voor het CDA, bestaat niet meer; het verschil van inzicht over de grondslag van de ene christelijke politieke partij is uit de wereld. In verhouding tot de grote troebelen die de grondslag discussie in 1975 opleverde, hebben de partijraden het afgelopen weekeinde slechts weinig woorden nodig ge- had om het grondslagrapport goed te keuren. DAARUIT is een belangrijke conclusie te trekken. Het ideële klimaat in de christen-democratische federatie is sinds 1975 kennelijk aanmerkelijk verbeterd. Enerzijds is gebleken dat er in het katholieke deel van het CDA in toenemende mate ook in politieke termen evange lisch geïnspireerd wordt gedacht en gehandeld. En an derzijds moeten de anti-revolutionairen hebben begre pen dat een al te exclusieve claim op de evangelische inspiratie niet langer reëel is. Het feit dat de politieke voormannen en -vrouwen van de drie oorspronkelijke confessionele partijen nu al geruime tijd samen het politieke lief en leed delên moet veel tot het onderling begrip hebben bijgedragen. On danks de strubbelingen die zich bij de samenwerking vooral in de CDA-tweede kamerfractie nog steeds voordoen, is uit deze ontwikkeling te concluderen dat de totstandkoming van het definitieve CDA nu langza merhand een vaststaand gegeven wordt. Dat is ook nodig, want de geloofwaardigheid van een volop functionerende partijen-federatie is niet grenze loos. Het uiterst voorzichtige gemanoeuvreer tussen de drie partijen, bijvoorbeeld met kandidaten voor de hoogste posten, kan niet veel langer zo doorgaan. An ders gaat de indruk overheersen dat niet de kwaliteit van de kandidaten, maar de partij van herkomst de be langrijkste factor is om tot de hoogste CDA-posten door te dringen. N (ANP) „tiet is bijzonder onverantwoordelijk het it stokken tussen de benen te steken gelet op de econo- 5 feitelijkheden waarmee we nu te maken hebben." Zo rde mevrouw H. van Someren-D owner, fractievoorzitter e VVD in de Eerste Kamer, gisteravond op de kritiek K-voorzitter De Boer dit weekeinde aan het adres van binet Van Agt uitte. e niet dat de loyalisten, of liever de deloyalisten, een willen forceren. Als dat zo is, dan zou het beter zijn dat ft stoere taal voor zich houden." Voor de politieke duide- d achtte Van Someren-Downer het beter dat de loyalis- uden verdwijnen en daar anderen in de plaats zouden die het kabinetsbeleid wel steunen. Jnnypacker raight Bourbon iskey .SA JV ir DelcaveJA liaar gerijpt. I Fruitig en enigszins zoet, 'n volkomen Pelmachines voor garnalen blijken succes (Van een onzer verslaggevers) Brouwewershaven De gar- nalenhandel Jansen in Brou wershaven heeft sinds enkele maanden drie uitstekend functionerende garnalen-pel- machines in gebruik. De ma chines zijn bedacht en gecon strueerd door twee Haarlemse bankwerkers, va der en zoon Van Woensel. Tot nu toe wordt het pellen van garnalen nog overal ter wereld met de hand gedaan. De betekenis van de Haarlem se vinding wordt in visserij kringen bijzonder hoog aange slagen. Ook al omdat het in ons land steeds moeilijker blijkt mankracht aan te trek ken voor het met de hand pellen van garnalen, dat erva ren wordt als een erg geest dodende bezigheid. Dronken man schiet op voorbijgangers KERKRADE (ANP) Een onder invloed van alcohol verkerende 45-jarige man heeft gisteravond zes pistool schoten afgevuurd op voor bijgangers in Kerkrade. Getuigen waarschuwden de politie die de man enkele straten verder kon aanhou den. Woensdag 20 december a.s.: twee trekkingen. De eerste is de normale trekking - met kans op de hoofdprijs van een half miljoen gulden. Direct daarna zullen - met het speciale trekkingsapparaat 4 cijfercombinaties worden getrokken. Zijn die nummers gelijk aan het laatste deel van uw Kerstlotto- formuliernummer, dan wint u bij: getal van 5 cijfers goed - f 5.000,- getal van 4 cijfers goed - f 500.- getal van 3 cijfers goed - f 25,- getal van 2 cijfers goed - f 10.- Lever deze week uw Kerstlotto-formulier in bij club of winkelier. Kijk op 20 december naar „Studio Sport" Nederland II 20.000 prijzen UTRECHT (ANP) De voedingsbonden en de bouw- en houtbonden die zijn aangesloten bij de FNV willen bij de komende CAO-onderhandelin- gen een clausule bedingen, waarin een looneis is vastgelegd die de uitwerking van Bestek '81 op de koopkracht teniet moet doen. Volgens voorzitter Cees Schelling van de voedingsbonden FNV zal de hoogte van de looneis tussen de één en drie procent komen te liggen, afhankelijk van de mate waarin de ombui gingsplannen van het huidige kabinet de koopkracht zullen verminderen. Ook de industriebonden NKV en NW neigen naar een clausule die de nadelige gevolgen voor de koop kracht van werknemers met een inkomen tot 30.000 gulden onschadelijk moet maken. De vervoersfederatie FNV laat haar precieze plannen ten aanzien van zo'n clausule afhangen van de vergaderingen die zij met haar leden gaat houden. De dienstenbonden van de federatie wachten tot begin volgend jaar alvorens eventuele looneisen te stellen. Voorzitter A. Buys van de bouw- en houtbonden zei gisteren op een vergadering in Utrecht dat hij wel degelijk moeilijkhe den met de werkgevers verwacht over de compensatie-plannen. Hij meent dat de werkgevers in beginsel afwijzend staan te genover elke looneis die de prijscompensatie te boven gaat. In verband met de discussies over het doorwerken van de bouw-CAO in de ambtenaren-salarissen wees Buys erop dat er nu nog maar een klein deel (5 procent) van het variabele inkomen in het vaste inkomen van de bouwvakkers is opgeno men. Aan het eind van dit jaar volgen de volgende 5 procent en volgend jaar wordt op 1 juli en 31 december nog eens tien procent van de toeslagen naar het vaste inkomen overgehe veld. Als men de bouw-CAO in de ambtenaren-salarissen laat doorwerken drukt elke vijf procent die in het vaste inkomen van de bouwvakkers wordt opgenomen, de salarissen van de ambtenaren met 1,6 omhoog. Het weer in geheel West-Europa wordt bepaald door een om vangrijk gebied van lage lucht druk ten zuiden van IJsland. Dit lagedrukgebied veroorzaakt in het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaje een zeer krachtige zuidwestelijke lucht stroming. Met deze stroming worden in snel tempo gebieden met regen afgewisseld door ge bieden met opklaringen naar onze omgeving gevoerd. Achter een regengebied, dat sinds gis termiddag en -avond over ons land trekt, wordt morgen wat minder zachte en onstabiele lucht aangevoerd. Het weer zal morgen dan ook een wisselval lig karakter hebben, met iets lagere middagtemperaturen. Nu en dan regen. Middagtemperaturen ongeveer 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 4. minimumtemperatuur om streeks 6 graden, maximumtemperatuur om streeks 9 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weer Max. Neer-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9