groeiende gevoelens van linloosheid bij studenten Maleisië en Thailand sluiten poort naar het westen In 1990 minder werkloze ingenieurs dan voorspeld Schillebeeckx:recht op eucharistieviering gaat vóór kerkelijke eisen aan het ambt „CHRISTELIJK GEZIN" IN 1980 THEMA VAN BISSCHOPPENSYNODE WANNEER IS EEN VLUCHTELING VLUCHTELING? Korte metten 4NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1978 PAGINA7 i| (Van een onzer verslaggeefsters) MEGEN In de Nederlandse stu- optenwereld is een sterk stijgend ge- van zinloosheid waar te nemen. «en jaar tijd is het percentage stu- o-ten dat vaak tot zeer vaak ge- igd wordt door een gevoel dat het in eigenlijk zinloos is, gestegen vijf naar ruim 25 procent. Opval- is dat deze toename vooral te len is in de groep studenten die se politieke idealen hebben, maar daarbij niet tot daden komen, Is deelname in actiegroepen. V staat te lezen in een zojuist af ge- de promotiestudie van drs. J. Jans en drs. P. Voestermans, beiden de vakgroep cultuur- en gods- istpsychologie van de Katholieke versiteit in Nijmegen, hun onderzoek is niet gebleken de problemen van de studenten ilteren in een toenemend of zorg- ikend gebruik van drank en drugs. De onderzoekers verrichtten hun on derzoek onder ruim duizend universi taire studenten én 350 studenten bij het hoger beroepsonderwijs in Nijme gen. Het tweetal wijst op het ver schijnsel dat de universiteiten na de belangrijke rol in de „culturele revolu tie" in de jaren zestig, er niet in zijn geslaagd de successen van toen vast te houden. "De overheid speelt bij dit alles een belangrijke rol. Zij twijfelt aan het rendement van de universiteiten. Ze vraagt de studenten hun eigen studie te betalen, maar blijkt niet in staat beroepsverwachtingen van deze jonge ren in goede banen te leiden. Bij de studenten overheerst nu een gevoel van maatschappelijke en geestelijke onzekerheid. De invloed op het toe komstig studentenleven kan men al met enige voorzichtigheid afleiden uit de groeiende neiging bij de studenten om zich in kleine groeoies aaneen te sluiten. Pas in die kleine kring ont staat onderlinge betrokkenheid en soli dariteit. Zo bouwt iedereen aan zijn eigen 'alternatiefje'. De student anno 1978 kan binnen de universitaire are na kiezen uit een eindeloos scala van politieke en religieuze bewegingen. Hij leeft in een vergruisde wereld. Hij stu deert aan een vergruisde universiteit", is de conclusie van de twee onderzoe kers. Dat de studentenwereld onderling sterk verdeeld is geraakt, komt onder meer tot uitdrukking in de verdeling naar politieke kleur tussen de studie richtingen. Neem je bijvoorbeeld soci ologie, dan blijkt 90 procent van dé eerstejaars studenten op linkse par tijen te stemmen. Bij de tandheelkun destudenten is dit percentage 25. Tij dens de studieduur komt daarin nauwelijks enige verandering, aldus de heren Janssen en Voestermans. Zij spreken de vrees uit dat men binnen de verschillende universitaire kampen eikaars taal niet meer leert spreken of verstaan en dat discussies over maat schappelijke veranderingen steeds meer binnen de eigen kring gevoerd worden. Sinds 1960 is de politieke voorkeur van de studenten steeds linkser gewor den. In 1974 stemde 62 procent linkser dan hun vader. Volgens de onderzoe kers is de politieke voorkeur van de studenten al gevormd als zij naar de universiteit gaan. Tijdens die de studie verandert er bijna niets aan. Wel bleek dat het ouderlijk milieu van in- voed is op de vorming van politieke opvattingen. Met name in die zin dat CDA-ouders er aanmerkelijk minder in slagen hun kinderen binnen het verband van die partij te houden. Voor WD-ouders lag dit beter. Voor PvdA-vaders en -moeders was de ge lijkenis met de kinderen verreweg het grootst. (Van een onzer ver slaggeefsters) DELFT Volgens een schatting van de Onderwijskundige Dienst van de Tech nische Hogeschool in Delft zal er in 1990 een overschot zijn van 4500 inge nieurs, of, als de herstructurering van het wetenschappe lijk onderwijs wordt doorgevoerd, 8000. In percentages bere kend zal dan respec tievelijk 11 of 19 procent van de inge nieurs werkloos zijn. Dat percentage ligt beduidend lager dan vier jaar geleden door de toenmalige staatssecretaris werd voorspeld in de herstructurering snota van de over heid: 49 procent. Volgens de Onderw- jskundige Dienst van de THD moet dit percentage als hoogst onwaar schijnlijk worden beschouwd. Ten eer ste omdat er nu meer concrete gege vens beschikbaar zijn en ten tweede omdat de herstruc turering nog niet is ingevoerd, zoals in- TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT De THD heeft naar dit ondejwerp een onderzoek ingesteld en de bevindingen vastgelegd in de nota „Afgestudeer den aan de THD en aan de drie TH's te zamen". De twee an dere TH's zijn geves tigd in Tilburg en Eindhoven. Volgens deze nota zal het to tale ingenieursbes tand in veertig jaar tijd (1950-1990) zijn verdrievoudigd. Deze stijging is echter niet in gelijke mate in alle technische stu dierichtingen waar te nemen, aldus de berekeningen van de THD. Een verdubbeling zal te zien zijn in de studierichtingen Ci viele Techniek, Werktuigbouwkunde, Scheikundige Tech-' nologie en Scheeps bouw- en Scheep- vaartkunde. Van verdrievoudi ging is sprake bij Industriële Vormge ving, Electrotech- niek, Technische Na tuurkunde en Lucht en Ruimtevaarttech niek. Een sterkere toename dan een verdrievoudiging voorziet Delft bij Wiskunde, Bouwkun de en Bedrijfskunde en Bestuurskunde te zamen. Alleen in de studierichting Geode sie (landmeetkunde) zal een daling te zien zijn. onze correspondent Robert Whymant) >NG KHAI Bij Nong Khai Thailand, een met palmen irdekt havenstadje aan de kong, is de woelige rivier ïthonderd meter breed. Aan overzijde ligt Lao, dat zich de communistische machtso- name, drie jaar geleden, ift teruggetrokken uit de we- d. iaf een terrasje in Nong Khai is er, met een verrekijker, geen teken van in te bespeuren in de veerboothaven Deua aan de overzijde, afgezien dan een Laotiaanse patrouilleboot die af toe langs komt varen. Vanaf de Lao- nse zijde lijkt Thailand op een para- vrijheid en overvloed, of op zijn st toch wel de poort naar het goede •n in het Westen. Elke dag wagen 100 tianen hun kans met de grenswach- De Mekong is tussen Laos en Thai- bijna 1000 kilometer lang, en die is kan niet altijd en overal even goed bewaakt. De Thaise autoriteiten ben er echter genoeg van gastheer te len voor 135.000 vluchtelingen uit heel ■China. Er komen veel meer nieuwe totelingen aan dan er doorreizen naar derde land. navolging van Maleisië laat Thailand kustprovincies sinds vorige week ii Vietnamese „bootmensen" meer aan komen. De goeverneurs van de pro- :ies die grenzen aan Laos, hebben nu van de Laotiaanse autoriteiten in itiane geëist dat er wat gedaan wordt de stroom vluchtelingen te stoppen. egale immigranten Maleisië zijn er sedert eind juli 500 chtelingen per dag aangekomen, irdoor het aantal kampbewoners ig van 13.000 tot 45.000. De Maleisi- e autoriteiten rechtvaardigden het te- sturen van nieuwelingen door ze te tempelen als „illegale immigranten", niet uit Vietnam gevlucht waren, ar alleen uit waren op een beter inko- i 9 november ging voor Port Klang Vietnamese schip de Hai Hong voor :er, met 2500 vluchtelingen aan boord, een „vluchttarief" aan de Vietnamese autoriteiten zouden hebben betaald. In zekere zin was deze grote groep een ge schenk uit de hemel voor Maleisië, want nu was eens en voor altijd aangetoond dat dit land, van zichzelf al arm, over spoeld werd door immigranten. Thailand, dat met een nog groter vluch telingenprobleem te kampen heeft, vindt duidelijk dat het verzadigingspunt nu is bereikt. Het is mogelijk dat Koeala Loempoer, Singapore en Bangkok zich harder hebben opgesteld in deze kwestie bij wijze van voorbereiding op de VN- conferentie over vluchtelingenzaken, die deze week in Genève gehouden zal wor den. Vietnam werd ook uitgenodigd voor deze conferentie, omdat er veel vluchtelingen uit Cambodja in dit land aankomen. Maar Vietnam zal zelf ook bekritiseerd worden, omdat het al dan niet openlijk de uittocht van de „bootmensen" heeft aangemoedigd. Volgens functionarissen van de VN is, althans sedert de communistische over winningen van 1975, nooit bekeken of de definitie van „vluchteling" volgens de Conventie van Genève van 1951 wel toe pasbaar is op vluchtelingen uit Indo-Chi- na. Volgens die definitie is een vluchte ling iemand die, op grond van zijn politieke overtuiging, ras of geloof, goede reden heeft vervolging in eigen land te vrezen. Veel vluchtelingen uit Indo-China zouden niet onder die definitie vallen, geeft de VN toe, maar het feit dat iemand zonder veel moeite of door te betalen uit zijn land weg kan, betekent niet dat hij geen vluchteling is. Als er helemaal geen criteria waren, dan zou volgens diplomatieke zegslieden in Thailand een arme boer in noordoost- Thailand ook aanspraak kunnen maken op de voedselrantsoenen, die betaald worden door het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen van de VN (UNHCR), of op repatriëring naar Amerika. Er zou den al zulke „schijnvluchtelingen" zijn doorgedrongen in vluchtelingenkampen voor Laotianen in noordoost-Thailand. Son Ky, een 28-jarige monteur uit Vienti ane, kocht een kleine boot. Met twee ne ven stak hij de Mekong over, 130 kilome ter stroomafwaarts van de hoofdstad. „Ik ben geboren, en héb mijn hele leven gesleten, onder een kapitalistisch sys teem. Onder het nieuwe regime moest ik zonder loon meehelpen aan de bouw van een reservoir". Phao is een andere vluchteling in het kamp bij Nong Khai, dat met 34.000 La- otianse vluchtelingen het grootste is van Thailand. Phao is docent politieke weten schappen, en hij kreeg genoeg van de grote voedseltekorten, die volgens hem „verlicht" werden met oude Cubaans rijst. Alledaagse dingen waren volgens hem niet te krijgen of erg duur. Op 8 november besteede Phao al zijn spaar geld aan een illegale overtocht voor zich zelf, zijn vrouw, en hun drie kinderen. Tarief Het „vluchttarief" is naar zeggen 300 gulden, te betalen in harde, meestal Thaise, valuta. „Iedereen die geld heeft gaat weg uit Laos," zegt Phao. „Als je geen geld hebt, dan kun je gaan zwem men, als je tenminste vrijgezel bent." Hij gelooft niet dat de regeringsautoriteiten meedoen aan de vluchtelingenhandel, maar hij zegt dat „dorpmilities bij de oversteekplaatsen omgekocht worden om hun mond te houden". Meer dan een dozijn Vietnamese bootjes probeert op het ogenblik de Maleisische en Thaise patrouilleboten te omzeilen, die elke landingspoging moeten verhinde ren. Volgens hulpverleners zal de stroom Laotianen, nu al groter dan ooit sedert de communitische machtsovername, nog blijven groeien. Phao zegt: „Nog 500.000 mensen wachten in Vientiane op een kans om te vluchten. Elke avond staat een lange rij bij de (clandestiene) veer boot over de Mekong. Copyright The Guardian J Een gemeente heeft recht op eucharistieviering w en daarom op ambtsdragers, die haar voorgaan. Dit was de kernconclusie, die prof. dr. E. gjp Schillebeeckx trok tijdens een studiedag over .3asis en ambt", georganiseerd door de Kriti sche Gemeente Umond in Beverwijk. Ruin vierhonderd afgevaardigden van basis groepen bezonnen zich op het vraagstuk van het ambt in dienst van nieuwe kerkelijke ge meentevorming. Pastor Jan Ruiter van de Kriti sche Gemeente IJmond was echter blij, dat er ook vertegenwoordigers waren van de officiële kerken en instanties. Er is een duidelijke verbete ring van sfeer en klimaat, aldus Jan Ruiter. De studiedag werd namelijk ook bijgewoond door bisschop Ernst van Breda, door P. Vriens ofm cap., secretaris-generaal van de r.k. kerk provincie, door vicaris-generaal Kuiper van Haarlem en door vertegenwoordigers van de Raad van Kerken en de commissie „Intercom munie en ambt". Prof. Schillebeeckx wees erop, dat het recht van de gemeente op eucharistieviering en op een voorganger door de bestaande wetgeving in de kerk vaak geblokkeerd wordt. Hij nam als voorbeeld Duitsland, waar mannen en vrou wen wegens gebrek aan priesters diensten lei den. Maar zij ontvangen geen wijding en daar mee wordt volgens prof. Schillebeeckx aan die gemeenten het recht op eucharistieviering ont kend. In zijn inleiding en in zijn reactie op de verslagen van de deelnemende basisgroepen wees prof. Schillebeeckx erop, dat in de eerste eeuwen van de kerk het ambt zich ontwikkelde rond de gemeentevorming en niet rond de eucharistie. De christelijke gemeenten werden gesticht door de apostelen om de zaak van Jezus voort te zetten. Van meet.af aan waren er ter plaatse profeten en leraren, die datgene wat ze van de apostelen hadden ontvangen verder uitdiepten. In Jeruza lem bijvoorbeeld werd de gemeente geleid door een collegiaal team, terwijl er in Korinthe een veelheid varj huisgemeenten was. Daar ging telkens de gastheer voor in de eucharistieviering. Er zijn dan nog geen strikte voorschriften. Wat van onderen aan de basis groeide, werd gezien als gave van de Heilige Geest, aldus Schille beeckx, die verder zei dat tot in de tiende eeuw het ambt altijd met gemeenteleiding verbonden is geweest. Dit veranderde volgens hem in de middeleeuwen, waar het Concilie van Trente het verband legde tussen ambtsdrager en eucha ristie. Hij constateert daarna een steeds verder gaande sacralisering van het ambt, met name onder pausen als Pius X, Pius XI en Pius XII. De viering van de eucharistie behoort wezenlijk tot het apostolisch erfgoed. Dit apostolisch recht van de gemeente heeft volgens prof. Schille beeckx voorrang op de eisen, die de kerk ten aanzien van het ambt stelt. Deze eisen mogen niet verabsoluteerd worden. Schillebeeckx hield daarop een warm pleidooi voor wat hij de alternatieve praktijk noemde en die steeds meer mensen gerechtvaardigd vinden, zoals het voorgaan van gehuwde pries ters. Hij acht deze alternatieve praktijk bijbels mogelijk. Deze praktijk ketters noemen acht Schillebeeckx onkerkelijk en kerkelijk gezien onzin. De alternatieve praktijk is niet tegen de kerkorde gericht, maar zij loopt erop vooruit. Dit is geen prettige situatie, maar toch geen reden om basisgroepen buiten de kerk te plaatsen. Schille beeckx noemde dit een ideologisering van het kerkelijk recht en een posthume verkettering van vele eeuwen christendom. DPR Den Bosch met applaus achter mgr. Bluyssen Met applaus heeft de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Den Bosch ingestemd met de uitspraak van een van de leden dat er alle vertrouwen bestaat in bisschop Bluyssen en de manier waarop deze zijn bisschoppelijk gezag uitoefent. Dit steuntje in de rug kreeg hij met het oog op de bisschoppenver gadering van vandaag, waar gesproken wordt over de kwestie van de abortus en de financiering van landelijke katholieken instellingen. De bisschoppen Gijsen en Simonis hebben zich afgelopen week over de abortuskwestie uitgesproken, terwijl de bisschoppen daar samen over zouden spreken. In de raad werd dit een onbehoorlijke gang van zaken genoemd. De aaak van de financiering van rk instellingen betreft het opschorten van de Roermondse bijdrage aan een aantal posten. In een korte terugblik op het Landelijke Pastorale overleg van oktober zei mgr. Bluyssen dat het slot van dat LPO mede zo teleurstellend was, omdat de bisschoppen het moeilijk samen eens kunnen worden over belangrijke zaken. Het bisschoppen college als geheel is daardoor machteloos geworden, zo zei hij. Opgemerkt werd of het nog wel zinvol is door te gaan met een zaak die zoveel discussie oproept als het LPO. Voorgesteld werd in het eigen bisdom door te gaan. Daartegen werd ingehouden, dat dit elk landelijk overleg en samenwerking onmogelijk maakt. Omdat deze vragen ook leven binnen de Bossche LPO-delegatie is besloten deze zaak in de DPR-vergade- ring van maart 1978 uitvoeriger te behandelen. Paus Johannes Paulus II heeft bepaald dat „de taken van het christelijk gezin «O de tegenwoordige „wereld" het thema sullen vormen van de volgende bisschop pensynode in Rome. Naar het Vaticaan jueedeelde, zal de bijeenkomst vermoede lijk in de herfst van 1980 worden gehou den. De Synode is een raadgevende vergadering van ruim tweehonderd bisschoppen die uit «die delen van de wereld worden afgevaar- Sinds onder paus Paulus VI in 1967 de eerste dergelijke synode bijeen werd geroepen, heeft men aanvankelijk eens per twee jaar en later eens in de drie jaar vergaderd. De vorige bijeenkomst was in 1977. De komende synode wordt de zesde sinds 1967. Waarnemers in Rome zijn van oordeel dat het gekozen thema kan leiden tot een uitvoerig debat over allerlei praktische problemen van de kerk. Naar hun mening zullen wellicht enige liberale bisschoppen pogen kwesties als geboortenregeling en echtscheiding ter sprake te brengen, tenzij de nieuwe paus dit soort onderwerpen buiten de orde stelt, zoals paus Paulus VI bij vorige gelegenheden weer heeft gedaan. Op vorige synodes is ondermeer gesproken over de medeverantwoordelijkheid van de bisschoppen bij het bestuur van de kerk, de aard van het priesterschap, de recht vaardigheid in de wereld, het werk van de missie en de katholieken. In Rome houdt men er rekening mee, dat de nieuwe paus meer gewicht zal geven aan de rol van de bisschoppen bij de gemeenschappelijke leiding van de kerk. Paus Johannes Paulus II zal voorlopig geen reis onderne men naar het Heilige Land en niet gaan bidden op de berg Sinal. President Sadat van Egypte had hem daartoe uitgenodigd. De paus zei, dat sinds het begin van zijn pon tificaat het zijn grootste wens is geweest een bede vaart naar het Heilige Land te ondernemen. „Ik ben dankbaar voor alle uitnodi gingen, maar voor het ogen blik zal ik helaas van deze pelgrimage moeten afzien", zo zei hij in zijn wekelijkse toespraak tot de gelovigen op het Sint-Pietersplein. Hij riep op tot gebed voor het Heilige Land, voor Libanon en Iran, „dat de laatste we ken toneel van strijd en on rust is geworden". Vanwege hun verdiensten voor de katholieke universi teit van Nijmegen zijn dr. ir. H. J. A. de Goeij en dr. J.Ph. M. van Campen bij be vordering benoemd tot com mandeur in de orde van St.- Gregorius de Grote. dwenen mensen zijn zondag een kerk in Buenos Aires uitgelopen toen, tijdens een eucharistieviering voor de duizenden vermisten, de priester die de preek hield sommige vermisten om schreef als verslaafden aan verdovende middelen en gue- rillastrijders. Wij kunnen het niet dulden, dat een priester onze kinderen beledigt en hen vergelijkt met verslaaf den, zei een van hen. De mensen die de kerk hadden verlaten trokken naar het plein bij het presidentiële paleis, waar zij zwijgend be toogden. Drie gewapende mannen heb ben kardinaal Pellegrino, emeritus-aartsbisschop van Turijn beroofd. Zij belden aan en zeiden, dat ze vrien den van hem waren. Een maal bij hem trokken ze vuurwapens, bedekten hun gezichten met maskers en eisten geld. Er was niet meer dan vijfhonderd gulden in huis. Dit namen zij mee, als mede een gouden legpenning en de bisschopsring van de kardinaal, die toen de drie mannen vertrokken hen ach terna riep :„God zegene u".-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7