Glasbergen de Best overspeelt Katwijks Van der Plas: 8-} Helder Camara optimistisch over conferentie van Puebla Ybor de prijs neem je ze alledrie ri y 51 ZES TREFFERS VAN PIET HAASNOOT Elton John februari in ons land Ate de Jong, jongste speelfilmregisseur Binnenkort start de nieuwe cursus op de politieschool in Leusden. Je kan er nog bij. Een veelzijdige opleiding vooreen veelzijdig vak^fki 't Vak van politieman bij de Gemeentepolitie. Ir telefoontjes) 071-122244 I BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1978 PAGIN NN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dom Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Recife in Brazilië, heeft er goede hoop op, dat de derde algemene vergadering van de Latijnsamerikaanse bisschoppen (CE- LAM), die op 27 januari in Puebla (Me xico) begint, de vooruitstrevende lijn van de conferentie van Medellin zal voortzetten. Volgens hem zal de paus naar Puebla gaan en hij had van zijn komst hoge verwachtingen. Helder Camara zei dit gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag ter in troductie van de tiende actie van „Soli- daridad", de interkerkelijke actie voor Latijns-Amerika, die in deze weken voor Kerstmis wordt gehouden onder het motto „Werk en gerechtigheid voor iedereen". „De paus gaat ons helpen, daarvan ben ik overtuigd", zo zei hij. Ik heb hem in Rome ontmoet en ben vol verwach ting en hoop. Hij was er zeer op ge brand te weten wat er in Latijns-Ame rika aan de hand is." Wat betreft de conferentie van Puebla zelf, zei Helder Camara, dat in elk geval de Braziliaan se bisschoppen zich zeer lang op de conferentie hebben voorbereid en niet terug willen vallen na Medellin. Ten be wijze daarvan zei hij, dat ook het twee de, herziene, voorbereidingsdocument niet voldoende werd geacht door de bisschoppen. Zijn grote zekerheid, dat in Puebla geen stap terug zal worden gedaan ont leende hij naar zijn zeggen aan „de werkelijkheid van Latijns-Amerika". Voor wat Brazilië betreft sprak hij in deze van een dramatische ontwikkeling, ontstaan na de oliecrisis, toen de rijke industrielanden om de prijzen van de grondstoffen veilig te stellen aan de ontwikkelingslanden een taakverdeling oplegden, waarbij onder meer Brazilië de graanschuur van de wereld diende te worden. Geweldige stukken grond werden door multinationals, samen met de rijken van het land zelf, opgekocht. Families, die al tientallen jaren op deze grond wonen en geen documenten kunnen to nen, omdat het benutten daarvan vroe ger niet gebruikelijk was, worden zon der meer van het land gezet. De mensen trekken dan naar de steden, die niet groeien, aldus Helder Camara, maar „opzwellen". Zij denken daar werk, onderwijs en gezondheidszorg te vinden, maar de desillusie is verschrik kelijk. Ten hoogste kunnen zij daar een schamel krot als onderdak bouwen, maar zelfs dan is het nog niet zeker, dat zij ongemoeid worden gelaten. De regering namelijk wil de steden verbe teren om het toerisme aan te trekken, zodat de armen steeds verder worden weggedrukt. „Dat is de tweede acte van het drama", aldus Helder Camara, die zei, dat de bisschoppen, als zij dit grote onrecht aanklagen ondermijnend wor den genoemd en uitgemaakt voor com munisten. Om de ontwikkeling te veranderen achtte hij woorden alleen niet voldoen de druk is nodig. „Ik geloof niet in geweld en haat, maar ik geloof wel in morele druk". Hij zag veel in het be wust maken van de mensen en uitte mede daarom zijn grote waardering voor het werk van Solidaridad, vooral ook, omdat zij ook de aandacht wil vragen voor gelijksoortige ontwikkelin gen in het eigen land. „Overal verme nigvuldigen zich de groepen en gemeen schappen, die een rechtvaardiger wereld willen opbouwen" Naar aanleiding van een vraag kwam Helder Camara nog terug op het reis verbod, dat hem eerder dit jaar door de paus was opgelegd. Hij had daar over evenwel met paus Paulus op 15 juli gesproken. „Ik ben, zoals altijd, io staat geweest aan te tonen, dat ik bin nen het evangelie sta". Afgesproken was, dat hij van de tachtig uitnodigin gen, die hij per jaar ontving, er vier of vijf zou aanvaarden, in totaal niet meer dan een maand per jaar uit zijn bis dom zou zijn, toestemming van de bis schop zou vragen in wiens diocees hij sprak en zijn onderwerpen zou beperj ken tot vragen van gerechtigheid eir vrede. Maar, zo zei hij, „er zullen altijd menj sen zijn, die alsmaar brieven naaj Rome schrijven in de trant van bisschop laat zijn bisdom en volk in uj. i steek, praat over dingen waarvan hifd geen verstand heeft, preekt haat ei klassestrijd. Die arme paus krijgt dar alsmaar brieven, elke keer als il< spreek. Soms blijft Rome er in steken en is dan wat bang. Ik heb ook aan paus Johannes Paulus II de kwestie duidelijk gemaakt en ik mag vrij spre-K ken. In maart ben ik weer in Parijs op |enw< uitnodiging van het College de France. I var Men heeft mij zelf het thema gegeven «en J „De derde wereld ondervraagt de Eurojten pese Gemeenschap". Igd b e: vijf KATWIJK De Leidse zaal voetbalhoofdklasse kent na gis teravond nog maar twee koplo pers. Sanitair Sjardin, dat EKL-Boys met 6-2 terugwees en Glasbergen de Best. De Rijns- burgse formatie van coach Nico Glasbergen klopte mede-lijst- DEN HAAG De Engelse popzanger en directeur van de voetbalclub Watford, Elton John geeft in februari drie con certen in ons land. Dat heeft impressariaat Mojo Concerts gisteren bekend ge maakt. Elton John zingt 11 fe bruari in het Congresgebouw in Den Haag, 12 februari in De Doelen in Rotterdam en 14 fe bruari in het Concertgebouw in Amsterdam. aanvoerder BMW Van der Plas wel bijzonder overtuigend: 8-2. Twee spelers bepaalden in gro te mate die ruime marge. Tops corer Piet Haasnoot, die maar liefst zesmaal doelpuntte in de vorm van een „dubbele hat trick" en doelverdediger Sam de Mooy die in mindere Rijns- burgse periodes het doel weer eens ouderwets verdedigde. Het voert evenwel te ver die riante zege van Glasbergen uit sluitend op het conto van Haas noot en De Mooy te schrijven. Ook als ploeg bleek Glasbergen beduidend sterker dan de Kat- wijkers, die overigens door deze derde nederlaag op rij nog maar moeilijk als titelpretendent kun nen worden gezien. Een drieluik van Piet Haasnoot bepaalde de score binnen twaalf minuten op 3-0. De Mooy hield die stand tot de rust op het bord. Haasnoot vervolgde zijn topsco rersactiviteiten kort na de her vatting, voordat Lourens Mout er nummer één van Van der Plas kon laten aantekenen. Haasnoot en Jan van der Plas Rijnsburgse ploeg. Haasnoot. dijn. maakte geen fout tegen kwam: 2-6. Pas na een kwartier Cees de Roode (strafschop) zet- punten van Ger NachtegeUei 7nrpHpn vpntriioorc unnr r_9 Anno Ommnrinnt ui» o»n middenmoter EKL-Boys). In de spelen werd de ennvo mnnonw. pvt u:i zorgden vervolgens voor 5-2. Daarna was het woord weer slechts aan de freewheelende Nieuwe tentoonstellingen in Museum Boymans-Van Beuningen Rotterdam In Museum Boymans-Van Beuningen wordt van 16 december tot 28 januari de tentoonstelling 'Bewustwording m Portugal' gehouden: foto's van Arno Hammacher en teksten van J. Rentes de Cavalho over de recente veranderingen in Portugal. Gelijktijdig is keramiek uit de laatste twee jaren te zien van de in Rotterdam geboren pottenbakker Johan van Loon. Te vens is er een kleine documentaire tentoonstelling rond het schilderij 'De Olympische goden' van Maerten van Heems- kerck en toont het prentenkabinet prenten uit eigen bezit van deze kunstenaar. Meer platen: Vaker naar een concert AMSTERDAM De vrees dat de klassieke grammofoonplaat de concertzaal concurrentie aandoet is ongegrond. Eerder blijkt sprake te zijn van een wederzijdse stimulans: hoe gro ter het platenbezit, hoe meer concertbezoek. Dit blijkt uit een landelijke en quête die de NOS-afdeling kijk en luisteronderzoek heeft inge steld onder 9050 Nederlanders van 12 jaar en ouder. Dat ge beurde. in opdracht van het CNO (Contactorgaan van Ne derlandse Orkesten) en de Boekmanstichting. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat zich een verjon ging van het concertpubliek aan het voltrekken is: was de gemid delde leeftijd van de regelmati ge concertganger in 1971 nog 50 jaar, in 1977 kwam een ge middelde leeftijd van 42 uit de bus. Hoewel de lager opgeleiden in de concertzaal nog steeds sterk ondervertegenwoordigd zijn, valt ook hier een stijgende lijn te bespeuren, aldus het NOS- rapport. Van alle bezoekers bleek in 1977 47 procent een opleiding op MULO-niveau of minder te hebben. In 1971 was dat 33 procent. Anne Ouwersloot uit een straf schop (Haasnoot zat aan de kant...) en Cor Vreugdenhil pas seerden arme Floor Schaap: 8-2. De medekoploper Sanitair Sjar- geopend: ten EKL binnen korte tijd op Bart van der Weyden, voor ilten slotfase van de eerste helft nam John Verschoor doelpuntte. Via onoverkoombare achterstand. Frans Sjardijn middels ziin Sjardin afstand (1-4), een voor- Frans Sjardijn kreeg EKL nog Het nogal fors spelende Sjar- EKL's tweede goal zijn pos dehge marge die m de tweede even hoop, maar treffers van dijn bouwde die marge na rust op de topscorerslijst niet h rondgang ruet meer in gevaar Bles Zuma, Cock Slingeland en eerst nog tot 1-6 uit door doel- maal hopeloos het worden Met zijn vijfentwintig jaar en reeds twee avond vullende speelfilms op zijn naam is Ate de Jong ongetwijfeld de jongste en meest productieve van de generatie jeugdige filmers, die staat te dringen om aan het werk te kunnen èn te blijven. Ate de Jong loopt er niet van naast zijn schoenen, eerder het tegendeel. „Ik realiseer me goed dat het me tot nu toe voor de wind is gegaan en als je me naar mijn toekomstplannen vraagt, dan wil ik je wel vertellen dat ik al een idee heb voor 'n volgende film, maar me er ook terdege van bewust ben, dat dan eerst het geld bij elkaar moet komen, wil ik dat idee kunnen realiseren". Ate de Jong staat met beide benen op de grond en weet verdomd goed hoe moeilijk het is om in Nederland met film aan de slag te blijven. Ate, die we tijdens de opnamen van „Soldaat van Oranje" op het Noordeinde in de weer zagen met een walkie-talkie om Paul Verhoeven te helpen de volksmenigte in bedwang te houden, zegt nog: „Ik zou best bij iemand anders als regie-assisent willen werken om maar bezig te blijven, maar het gekke is, dat als je eenmaal een speelfilm hebt gemaakt je dóórvoor niet meer wordt gevraagd. Of ze nu bang voor je zijn, dan wel dat ze denken dat je dat te min vindt, ik weet het niet". Inmiddels is Ate's tweede grote film ODag dokter" op tijd gereed en binnen het budget. „Hij zou zelfs nu al in première kunnen gaan, maar de week na Sinterklaas is zeker voor een Nederland se film niet zo gunstig. Ik ben best blij dat hij pas de 21e uitgaat met de grote Kerstfilms. Die zijn meestal toch van een ander genre en ik geloof dat ik een goede kans maak dót publiek te trekken dat mijn film best aardig zal vinden. Maar je weet het natuurlijk nooit van tevoren. Toen ik „Blindgangers" maakte hebben jullie nogal hoog opgegeven van het feit dat ik dat voor 170.000 gulden had gedaan. Daar gaat ook een zekere negatieve reclame van uit, zo van: dat zal wel een goedkoop filmpje zijn. „Dag dokter" heeft vier ton gekost Het zou onzin zijn zo'n film voor een miljoen te maken. Dat speel je aan de kassa nooit terug. „Dag dokter" gaat ook maar met zes copieën uit, misschien worden het er later wat meer, maar het is de enige manier om zo'n film die om een paar personen draait uit te brengen. Eerst had ik het idee een film over een oude en een jonge ^dominee te maken, maar ik weet niet of het publiek daar nog op komt. Nu zijn het een oude arts geworden, die bang is voor de dood en een jongere collega - zijn schoonzoon - die juist bang is voor het leven. Gek ook dat waar het accent eerst lag op de huwelijksproblemen van beiden, de band tussen deze twee artsen van verschillende genera ties, is gaan prevaleren terwijl je met de film bezig bent". De jonge arts wordt gespeeld door de Amerikaan Billy Ward, die nu bij Baal werkt en hoopt in Nederland te kunnen blijven. „Ik had aan een jonge arts gedacht uit een andere omgeving, België bijvoorbeeld, maar bij de screen-tests was Billy zo goed - hij beweegt zich zo gemakkelijk voor de camera alsof hij niet z'n eerste film maakt - dat de keuze op hem viel. Hij spreekt uitstekend Nederlands met eén licht Amerikaans accent dus maakten we er een Amerikaanse schoonzoon van". Over dat uitstekend Nederlands praten zegt Billy Ward bescheiden „Maar ik heb toch altijd twee keer zoveel moeite met mijn tekst en de intonatie als een echte Nederlander". Daartegenover staat dat Billy op zijn hoofd kan staan en dan nog draaien ook. Ate de Jong; „Dat stond in het scenario en ik had het eventueel kunnen „faken" door iemand buiten het beeld zijn benen te laten vasthouden, maar bij Billy hoefde dat niet eens. Die jongen werkt geweldig aan zijn conditie, hij kan ook zingen en tapdansen, maar daarvoor had ik hem in de film niet nodig". Billy Ward geeft toe dat hij danig in zijn rats heeft gezeten bij de scène waarin hij Monique van de Ven bloed moest aftappen. „Er was een dokter bij, die het me eerst heeft voorgedaan, maar dan nog. We hebben het drie keer overge daan, maar de eerste keer was nog de beste want ik werd steeds zenuwachtiger dat ik iets fout zou doen". Erg te spreken is Ate de Jong ook over zijn producent Fons Rademakers. „Het is een prettig gevoel iemand met zoveel ervaring naast je te hebben. Van sommige scènes ben je erg zeker van je zelf, maar er zijn er bij waar je aan twijfelt. Dan is het prettig een producent naast je te hebben die het vak door en door kent en niet alleen maar op de centjes let. Ik kan het iedere jonge collega aanbevelen". MILO )NC Th ;rde kon itho ov de nai ft Het politievak is een boeiend en veelzijdig vak maar ook en vooral een veeleisend vak. Daarom is een gedegen opleiding noodzaak. Een opleiding zoals die gegeven wordt aan de politieschool in Leusden. De Opleidingsschool voor Gemeentepolitie „De Boskamp" in Leusden leidt politiemannen op voor 38 gemeenten in de provin cies Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland. De toekomstige politieman doet er in een jaar tijd een grote hoe veelheid theoretische kennis op. Daarnaast wordt hij door oefening aan de hand van praktijkgevallen op z'n werk voorbereid. Een pit tige opleiding dus. De opleiding. Het vaktechnische deel van het leerprogramma omvat vakken als strafrecht, strafvordering, verkeers- wetgeving, bijzondere wetten, 't maken van een procesverbaal enzovoort. Lichamelijke training vormt ook een belangrijk deel van de opleiding. Atletiek, zwemmen, zelfverdediging, noem maar op. En dan is er het stuk praktische vorming, waarin vaardigheden worden aangeleerd als EHBO, autorijden en schieten. Salaris. Tijdens de opleiding wordt meteen al een goed salaris betaald. Een salaris dat na het verlaten van de politieschool in de loop der tijd be hoorlijk kan oplopen. Een hoofdagent verdient - bijvoor beeld - maximaal al zo'n 41.000 gulden. Politiemensen uit de praktijk zorgen voor een goede studie begeleiding. Een echte teamgeest wordt bevorderd doordat de leer lingen aan de politieschool intern zijn. waarden) wordt uitvoerig getest. De minimum voorwaarden om te kunnen solliciteren zijn: 1. Leeftijd van 17 tot en met 28 jaar. 2. Opleiding: diploma MAVO of daarmee vergelijkbaar niveau. (Bijvoorbeeld LTS/C.) 3. Lengte: minimaal 1.70 meter. Vereisten. Stuur de bon op. Natuurlijk kan lang Kies voor dit interessante vak. Als niet iedereen politie- je de bon opstuurt dan sturen wij man worden. Wie je de brochure „Politie Perspek- solliciteert (en dus tief', die nog veel meer informatie voldoet aan de gestel- geeft over de opleiding, het werk, de minimum voor- de salariëring enzovoort. Stuur mij de brochure Politie Perspektief. In als brief gefrankeerde envelop opsturen aan de heer J. J. van der Zwan, Bureau Personeelsvoorziening Gemeentepolitie, postbus 20011,2500 EA 's Gravenhage. _m/v Leeftijd:. Opleiding: Voor dames zijn er op korte termijn helaas geen plaatsings mogelijkheden. (M.u.v. Den Haag.) oil -1161 4.37 per plaatsing (voor de jf eerste 30 woorden - met gro- 1 ter dan 12 letters). 1 leder woord méér 26 ct s exclusief 4% BTW E 1.25 per kg betalen wij voor nette, gedragen KLEDING, gratis afgehaald Na 18 00 uur tel. 023- 334809 of 023-344209 KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. Van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maiand. en dond. avond van 19 -19.30 Fa. v. Berge. Henegou wen Schelpenkade 47. Leiden. Tel. 120794. HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels Smits Woninginrichting. Mare 98, Vrouwensteeg 9. Tel. 123913. OPENLIJK DANK aan C Sint Gerardus voor ee hoord qebed. A.W. te R. Vivitar objectleven en ELEC- TRONENFLtTSERS. Alle typen voorradig. Fotohandel G. Mees, Rapenburg 18, Leiden. 071- 133103. Een donkerbruin 1e kwaliteit lederen BANKSTEL. 1 jaar oud Bestaande uit. hoge- en lage fauteuil. Te zien dagelijks na 2 uur Splinterlaan 105. Leider- C Bromfietsen en rijwielen TE KOOP. Yamaha bromfiets 2 goed als nieuw Past. v.d PlaHj l str. 57. Rijpwetering. wegens overcompleet ec SPORTFIETS. Keuze uit UmC of Batavus, beide 10 versn. extra res. binn. en buitenband als nieuw (aug.'78) weinig g* bruikt. Pnjs 350,- elk. M. Dongen, Pefikaanhof 65e. L® den. (tussen 18.00 en 20.00 u

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6