yeense horeca-artiest verrast Japanners riet „tempeldienst" in gedegen frituurvet OORZITTER ET EDACTIERAAD ARE" EDT AF Leids college beperkt bevoegdheden raadsleden fik dacht., we ruimen Ie rommel even op -^D/RËGIO -ENAAR VAN HESE VAN DOOR SAND GETEISTERD PALACE HOTEL: Studentenhuizen veroorzaken met opzet overlast LEIDSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1978 PAGINA 5 mm Op mijni pmwegen door stad enland 'ftom ik graag'rherisen tegen. Elke morggn tussen tien ëh'èlf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie^ti graag in deze rubriek zou .willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ïgmg. J :t collfj ngtev ;entezfc j)e voorzitter van de ij de tperaad van het wekelijks werorjiijnen^g informatie- en weth^blad van de Leidse Uni- de befeit prof, ^r. A. Brouwer n Horejet ingang van het volgen- ongew4r fuctie neer. In een i de hairiiig schrijft prof. Brou- n „Mare" te moeten con- ten, dat het blad geduren- anderhalf jaar durende bestaan voor hem een mislukt experiment is gebleken. De voorzitter van de redactieraad meent, dat een universiteit die een half miljoen en drie tot viér personeelsplaatsen beschik baar heeft gesteld, recht heeft op een ander blad. Volgens prof. Brouwer is er weinig zicht op, dat „Mare" ingrijpend veranderd wordt. Hij trekt daaruit de conclusie beter op te kunnen stappen. Prof. Brouwer meent dat het blad niet zoals thans, gevuld moet wor den door een in de journalistiek ervaren hoofdredacteur en de hem omringende redactie. De Rapenburgers zelf zouden in het blad moeten schrijven. „Een goed universiteitsblad mag er geen twijfel over laten bestaan dat het afkomstig is uit een centrum van wetenschap, en in ruimere zin van cultuur en be schaving. Een op deze wijze geredigeerd universiteitsblad zou ons alleen iets kunnen laten voelen van het intellectuele kli maat waarin wij werken en leven. Het zou kunnen bijdra gen om de interne democratie beter te doen functioneren, en wellicht zou het ook iets kunnen doen om de gelaatstrekken van de universiteit in de buitenwe reld wat voordeliger te laten uitkomen", aldus prof Brouwer, die hieraan toevoegt dat hier voor thans van de meest voor de hand liggende methode geen gebruik wordt gemaakt. LEIDEN Laurens Beijen, raadslid voor de PPR in Leiden is van mening dat het college van b en w de bevoegdhe den van raadsleden steeds meer beperkt. Hij komt tot deze conclusie naar aanlei ding van een opmerking van b en w dat raadsleden slechts toegang hebben tot gemeentelijke gebouwen, diensten en bedrijven wanneer bet betrokken hoofd van dienst dat toelaatbaar acht. Beijen stelde hieromtrent vragen aan het colle ge omdat hij op 27 oktober zich persoon lijk op de hoogte wilde stellen van de toestand op Endegeest en geneesheer-di recteur dr. G. Mojet hem de toegang tot het terrein weigerde. Het raadslid meent dat een bezoek niet misplaatst was, gezien de gevolgen van de verbou wing van de beide Voorgeesten en het feit dat het personeel nadrukkelijk de aandacht vroeg voor de situatie. Qe verontwaardiging van Beijen over deze weigering kwam voort uit de veron derstelling dat hij recht had op dit bezpek. Raadsleden hebben een legitima tiebewijs waarop staat vermeld dat ij toegang hebben tot gemeentelijke instel lingen mits zij zich gemeld hebben bij het hoofd van de betreffende dienst. In hun antwoord op zijn vragen bouwen b en w volgens Beijen een nieuwe extra voorwaarde in. Beijen meent dat hier door een onzekerheid wordt gecreëerd waardoor democratische controle aan zienlijk bemoeilijkt wordt. Hij zegt daar over: „Ik blijf van mening dat de formu lering van teksten in overeenstemming moet zijn met de bedoeling ervan en omgekeerd. Als er allerlei interpretaties op tafel komen die niet uit de tekst kunnen worden afgeleid of er zelfs mep in strijd zijn, wordt het voor iedereen erg moeilijk te weten waar hij aan toe is". Hij verzoekt het college dan ook deze kwestie in de eerstvolgende vergadering voor algemene be- Voorgeest Op de vragen van Beiien over de huisves tingssituatie van de pupillen van de beide Voorgeesten, die wegens de renovatie van de gebouwen vervangende woon ruimte moeten hebben, kon het college inhoudelijk geen antwoord geven. Zoals bekend was in oktober reeds met de renovatie aan de gebouwen begonnen zonder dat de pupillen verhuisd waren. Dit leverde een onhoudbare situatie op zodat wethouder P. H. Schoute van gezondheidszorg besloot de verbouwing stop te zetten. Hoe de stand van zaken nu is in verband met een eventuele „wisselwoning" is onduidelijk. Het college spreekt in haar antwoord aan het PPR-raadslid over contacten die hierover lopen met de staatssecretaris van Volksgezondheid waarbij nog geen resultaten geboekt zijn. Ziekteverzuim Het college deelt mee dat na onderzoek is gebleken dat het ziekteverzuim onder het personeel van Voorgeest niet bijzon der hoog is. zoals eerder wel werd verondersteld. Volgens de cijfers die fc en w hebben blijkt het gemiddelde over de maanden januari tot en met septem ber lager te zijn dan het landelijk gemid delde in de totale gezondheidssector. Het werven daarentegen van nieuw perso neel blijft een problematische zaak. Voor de direct verzorgende functies, dus zon der uitbreiding van midden- en hoger kader is er ruimte voor aanvulling met 20 25 personen. In afwijking vein de regel dat deze aanvulling over drie jaar zou moeten worden uitgesmeerd, heeft het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven toestemming gegeven om deze ruimte reeds in 1979 op te vullen. Het ziet er nauwelijks naar uit dat dit tot de moge lijkheden behoort. In de maanden juni tot en met oktober hebben 50 kandidaten gesolliciteerd. Vijf daarvan werden ge plaatst, van de overigen trokken vele geschikten zich terug, wegens de huidige ongunstige werksituatie. Het werken met uitzendkrachten is mede als gevolg van deze ongunstige omstandigheden geen adequate oplossing omdat het verloop Palace-directeur Van Hese voor de verwoeste dakconstructie kunnen we terecht bij „Huis ter Duin," maar daarna moeten we onze gasten in andere hotels onderbrengen. Dat geldt ook voor enkele congres sen die in Palace, gepland waren. Gelukkig hebben de meeste hoteliers onmiddelijk hun medewerking toegezegd." Het Palacehotel is voor de heer Van Hese altijd een troetelkindje geweest. „Ach", zegt hij „Voor een horecabedrijf is die hoek van de Wilhelmina- boulevard het mooiste punt van Noord wijk. Ik wilde het hotel graag hebben voor later, als m'n kinderen in het bedrijf verder gaan. Er zijn eigenlijk maar zo weinig goede hotels in Noord- wijk. Het is allemaal appartementen wat de klok slaat", zo illustreert de horecabaas zijn liefde voor het vak. De heer Van Hese wil nog wel even in het door brand geteisterde hotelcomplex gaan kijken. Zichtbaar aangeslagen stapt hij over de her en der verspreid liggende troep heen. Hoger in het gebouw zijn de sporen van de brand steeds duidelijker. Verbijstering staat te lezen op het gezicht van de hotelier bij de restanten van Palace. Beneden is er weer een stroom van medewerkers met vragen over telefoontjes, reser veringen, afspraken en leveranciers. Hij geeft geen antwoord; hij luister niet eens. Ed Olivier ke. ?nte te ;e een deling et in 19 luidige in Schouten, culinair grootmeester en kunstenaar met frituurvet. In „De Woelige Ba ren", een dapper en onvervaard restaurant langs één der rechtlij nige verkeersadertjes in Hoelofarendsveen, werd dezer dagen furore gemaakt. Na een voorbereiding van een paar maanden showde Martin Schouten, chef-kok, gérant, bedrijfsleider- eigenaar, er een kapi taal koud buffet aan vijftig onderhorigen en gerelateerden van een in Amsterdam gevestigd Japans bedrijf dat stoffen importeert en weer uitvoert. Martin en zijn vrouw Nelleke, met wie hij sinds bijna twee jaar de zaak draaiende houdt, en wat hulpen gingen zaterdagmorgen vroeg om een uur of 5 te bedde; ieder op z'n eigen plaats, maar wel na een arbeidsin tensieve slapeloze periode van drie da gen en een nacht, gevuld met werk zaamheden. Martin Schouten, een ranke jongeling van 24 jaar, had er die vroege ochtend de stunt van z'n jonge leven opzitten. De één bouwt een grandioze kerststal met heuvelen en dalen en folkloristisch herdersvolk, Martin kneedde zich bijna een ongeluk aan een koste lijk geboetseerde collectie figuren in frituurvet. Maak te daarbij schotels, waar over men nog maanden zal napraten. Schouten is een welopgevoede horecaman, maar daarenboven een artistiek expert in koude buffets. Een stuk van zijn opleiding lag in motel Hoornwijck bij Rijswijk, waar de chef-kok behept Oegs e Dorp it haar 0.00 ui ■ei JL p dinsc :hbo t iing voDWIJK „Ja, binnen veertien dagen •estaatpen, is misschien een beetje te op.timis- -n vanfcweest. Aan de buitenkant leek het alsof anmeldiet dak een beetje brandde. En dan denk bij me|uw; we zullen het blussen en dan ruimen inesstrirommel even op". Dit zegt de 55-jarige ;1. 8967|r N. C. van Hese van het Palacehotel it, Hub Noordwijkse boulevard. De man die ierdorp jaar geleden in Noordwijk als huurder et Casino" begon. De man die inmiddels ir is van vele hotels, café's, dancings en Voor des. De man die in de nacht van zaterdag ?rdag #ag zijn paradepaardje „Palacehotel" ikerk aP groot gedeelte in vlammen zag opgaan, igavoni t word|verver}1jttjrig van'een lamp in de perso- jur gejffiekamer in de nok van het oude badhotel ïmeestjd ^e brand Zaterdagnacht om drie uur. nenzarind WOedde eerst in het middengedeelte 'oor hotelcomplex om door de zuiderwind e" slaan naar het linker gedeelte van het 1 er~[- Met behulp van de Noordwijkse politie i0311^1} de veertien hotelgasten' gewekt en werd 'en Gaping Miramar ontruimd. Dat het vuur zich h^Ter hee^ weten te breiden is te danken a, henfsnene van de Noordwijkse brand- ,rt.r de door de Leidse alarmcentrale te hulp iet slotfen regionale korpsen. Met behulp van 3rokenjrkers en laddervoertuigen was de brand piorgen om zes uur bedwongen. Zondag pdag moest de brandweer nog verschillen- uitrukken om nieuwe brandhaarden ringen. De ravage in het van 1912 daterende badhotel is enorm. Waar het vuur de inventaris niet kon bereiken, heeft het bluswater wel onherstelbare schade aangericht. Vele plafonds zijn bezweken onder de waterlast. De karakteristieke dakcon structie is onherstelbaar verloren gegaan. Het schadebedrag is nog niet exact vastgesteld, maar beloopt zeker miljoenen guldens. Een onderwerp dat vragen oproept is de wederopbouw van Palace. Gisteren zijn de eerste onderhandelingen begonnen tussen horecagigant Van Hese en verzekerings- en bouwmaatschappijen. Er be staan plannen om de 4e en 5e etage te slopen en het getaiotte hotel dan te voorzien van een plat dak. in dat geval zou Palace binnen twee maanden weer open kunnen gaan. Andere bouw- planrien zouden zeker drie tot tien maanden vergen. Daarbij komt dat het door de verzeke raars aangedragen plan, zeker niet het duurste is. Allen Van Hese voelt er niet zoveel voor: „Ik weet nog niet of ik dat wel zo'n goed plan vindt. Het betekent een verkleining van het hotel en ik kan er dan natuurlijk nooit meer iets opzetten. Kijk, een schuine kap behoort al niet meer tot de mogelijkheden. Dat was toch al erg onprakti sch. Bovendien is nu het brandgevaar wel geble ken. Maar ik wil wel die boven-etages weer opbouwen. Ik heb geen idee binnen welke tijd dat gerealiseerd kan worden". Het is niet erg waarschijnlijk dat Palace het volgende hoogseizoen al onderdak aan toeristen kan bieden. Op het moment worden pogingen ondernomen om de reserveringen door collega's te laten overnemen. Van Hese: „Tot januari maar vooral verfijnd; uitgestald op meterslange witgelakende tafels, in een entourage van palmen, planten en antiek koper en bloemstukken. Het Japanse oog kon er met welgevallen op rusten. Koperen potten, waar kreeften uitkropen. Sjaak van Rijn, Veens kunstwer- ker in bloemen, planten en koperwerk, leende zonder enig winstbejag aan Martin z'n entourage uit en kwam die zaterdag weer ophalen. Martin Schouten was er vrijdag, toen hij me alles vertelde, in alle staten over. Twaalf uur later was de party weer over. De beel den bewaart hij tot een volgend koud buffet. „Ik doe zowat een jaar met een vet beeld. Daarna gaat het de container in. Dan krij gen de showtafels weer nieuw leven ingeblazen". Maanden werk, met oog op de toekomst en dat in „dit kleine piepzakie", zoals Schouten .z'n eigen tempel der kostelijke ervaring in de geur der Veense ruilver kaveling noemt. „Het is m'n hobby. In m'n vrije tijd boetseer ik om bij te blij ven". Er zijn niet velen die het 'm na doen. Je moet er ook de tijd en gelegenheid voor hebben. Drie dagen en een nacht in touw. Het resultaat werd aangenaam gehonoreerd en geconsumeerd. Zaterdag morgen om 5 uur gingen Martin en consorten „een beetje pitten" na het jaar lijkse Kerstfeest, dat de Japanse ondernemers plegen te vieren. Het was eten, drinken en feesten, op de muziek van twee bands met een bezetting van 13 man. Dat men de Woelige Baren aan de Langeweg in de Veen had verkozen was niet alleen een goeie klandi zie voor Martin en Nelleke Schouten, „het was ook een geweldige reclame. Hier wordt over gepraat, men staat perplex". Misschien dat de genieters van het koud buffet la Schouten die nacht, ondanks alle kunst, in „de olie" zijn geraakt, maar Martin Schouten blijkt in elk geval al helemaal „uitgekookt" in het frituurvet. PPR-raadslid boos: was met doorknede ideeën, zo tegen Kerstmis. Dan dook die functionaris de kelder in en leefde zich daar helemaal uit in „beel den". Martin Schouten bekent: „ik was een beetje uitgekookt en keek in m'n vrije uurtjes deze zaak in de kelder rustig af. Dat kan ik ook wel, dacht ik. Van jongsafaan kon ik al goed tekenen. Zodoende. Ik ging prakkizeren en begon met kleine dingetjes eigenlijk". Het werd in „no time" een vaardigheid die zich ont wikkelde van „korstboter" (waar de banketbakker het bladerdeeg van maakt) tot frituurvet, dat blanker van kleur blijft en steviger is, langer houdbaar ook. Martin ging op het ingesla gen pad verder. Net zoals in dit „Japanse geval". „Ik maak een schets, ga naar de belendende smederij van Schouten (jazeker, familie) en maak er een eenvoudig skelet van staafjes ijzer. Daarna ga je de zaak grofweg opzetten met een kluit frituurvet die fijn gekneed wordt, bijgesneden en geboetseerd". Martin werkt meestal niet volgens voorbeelden. Het gaat zo uit het hoofdje. „Alleen dat Chinese beeldje, een zoge naamde „bijenjager", geliefd en bekend bij de Japanners, heb ik van een prentje". Zo boetseerde Martin, tot in de finesses en natuurge trouw, een centaur (paard mens). Hij maakte van frituurvet naakte vrouwen („vinden die Japanners en al die meekomende Neder landers ook wel aardig"), een zeemeermin, steigerend paard met wilde manen - vet als „grease" - een olifantje, een ree en een zwaantje. Die kleintjes maakt Martin binnen een half uur. Daar was ook het symbool van De Woelige Baren in frituurvet: een op het water dansende juf frouw. Die stond gister avond in het vijvertje met de spuitende fontein. Alles bij elkaar een grapje, dat in de vele duizenden gul dens loopt en waarin een kilo'tje of 60 aan vet gaat Het is showwerk, dat veel bekijks trekt. Martin Schouten had al eerder iets dergelijks onderhanden. Dat was een koud buffet voor 300 man. Toen moest een Argentijn in de buurt een boot te water laten. „Dat schip heb ik bij die gelegenheid exact in fri tuurvet nagebootst". Vorige week was het middelpunt van Martins show een Japanse tempel, een pagode waar de goden huizen en ditmaal in frituurvet aanbe den werden. De vette tempel stond in een groene tuin waarin delicatessen lagen te rusten: verse kreeften en zalmen, een gevuld speenvarken, tar- bots, krabben, gevulde fazanten, gevulde wilde eend, dito kip en verschil lende hors d'oeuvres, paté's en verse truffels. Truffels in de Veen, gehaald uit Frankrijk. Alles op schalen en spiegels. Gigantisch, ALDUS INSTITUUT VOOR BEGAAFDHEIDSONDERZOEK Leiden - Het Instituut voor Begaafdheidsonderzoek in Leiden heeft bij het college van b en w geprotesteerd tegen de overlast die studentenhuizen in de Leidse regio bezorgen aan omwonenden. In een schrijven aan het college stelt het instituut dat het al verschillende malen heeft geprobeerd met de stichting Studentenhuisvesting in contact te komen, teneinde deze instantie te wijzen op haar verantwoordelijkheid met betrekking tot de vermindering van geluidshinder door bewoners van stu dentenhuisvesting. Het instituut schrijft in een brief aan het Leidse gemeentebe stuur de indruk te hebben dat de stichting studentenhuisves ting met opzet geluidshinder in de studentenhuizen tolereert om hieruit profijt te trekken ten behoeve van haar aankoopbe leid. Als argument draagt het istituut aan dat is beleken dat panden, grenzende aan door de stichting verworven en geëx ploiteerde studentenhuizen tot tweederde soms tot de helft in. waarde dalen. Ze zijn volgens het instituut onverkoopbaar ge worden behalve aan instanties als de stichting zelf. Het instituut voor begaafd heidsonderzoek verzoekt het ge meentebestuur derhalve drin gend om stappen te onderne men, die de stichting ertoe kun nen bewegen haar reeds con tractueel vastgelegde verant woordelijkheden met betrek king tot de geluidshinder te concretiseren. Volgens het insti tuut moeten omwonenden bij ondervonden geluidshinder, rechtstreeks bij de stichting een beroep kunnen doen op duide lijk voor iedereen geformuleer de disciplinaire regels en moe ten deze regels binnen de Leidse regio algemene bekendheid krijgen, waardoor alle gedu peerde en nog te duperen inwo ners in gelijke mate bescher ming wordt geboden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5