Raad akkoord met koopwoningen voor werkende jongeren CAMPING IN VLIETPARK Brandweerkazerne Gooimeerlaan aan STICHTING HOUDT HANDEN VRIJ College krijgt motie van afkeuring Onderzoek naar Leidse roofmoord lijkt te zijn vastgelopen ra rAD LEIDSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1978 PAGINA 3 weggooien ionic e 2 ilquéog The Joilj JIDEN Met enige ver- Abbijstering hoorde een uit roysjüiriname afkomstige Lei- gistermorgen aan it het Leidse kantonge- :ht voor plannen met zijn beslag genomen auto kd. Cl|e bij de gemeente Leiden a"-7[erkzame verdachte was Mayhjjn vervoermiddel kwijtge raakt nadat was gebleken it hij, al rijdende op de niet in ;t bezit was van een rijbe- ijs. De Leidenaar had de blitie al van tevoren aan aankomen en had zijn [ito snel aan de kant gezet, tn vervolgens zijn geruite pep|fet diep over de ogen te ie_ rekken zodat de politie 0 5O|em onopgemerkt voorbij MoPu' 6aan- Dit gedrag had jïhter een averechts resul- aal bat; de politie vertrouwde 1 /Je zaak niet helemaal en Tilde van de verdachte we- )VV) en waarom hij zo vreemd feed. Afgezien van het ont- .bonjreken van het rijbewijs jleek het vervoermiddel en Dafje te zijn vervaar- r\ ïgd in hetzelfde jaar laatsvond als de eerste wel jiaanlanding waarin (1969) •e» afjetgeen geen aanbeveling ulln.hocht heten voor de condi- ieseife waarin de auto verkeer- [e. Mede daarom werd het 1 Dafje na verhoor door de •metkolitie in verzekerde bewa- ic #ng gesteld. )p het kantongerecht bleek verdachte zich al eerder an het rijden zonder het jqU| eelbegeerde rose papiertje hebben schuldig ge laakt. In wat moeilijk te J2„| olgeri Nederlands liet hij 'antonrechter Van Dijke en irkeersschout Van Ham /eten dat hij nog steeds let over een rijbewijs be schikte maar wel pogingen ad ondernomen en nog leeds ondernam om als- het bezit daarvan te [eraken. Met het oog op de s d oekomst zou hij dan graag ères nel zijn Dafje willen terug- -Jac lebben om dat voorlopig an een familielid te geven Frjotdat hij zelf met rijbewijs chter het stuur kon gaan 'erkeersschout Van Ham Jfoond dat een minder goed dee. „Die auto is verkeer stechnisch natuurlijk al lang niet meer in orde, daar mankeert van alles aan. Dat jgaat alleen maar een hoop geld kosten. Het lijkt me beter om dat Dafje ver beurd te verklaren, dan komt u ook niet in de verlei ding om er weer zonder rijbewijs mee te gaan rij den. Om het verlies te com penseren eis ik verder geen [eldboete U zou anders een flinke boete hebben gekre gen", aldus deschout. „Maar wat gebeurt er dan met mijn auto", wilde ver dachte, de eis nog niet hele- maal begrijpend, weten, e 0 Van Dijke legde het hem uit. „Die wordt platgewalst tot een klein pakje en'dan weggegooid. Als schroot", aldus de rechter. „Plette- weggooien?". Stomverbaasd en hoofd- 'huddend over een dusda nige behandeling van zijn geliefkoosd vervoermiddel verliet de gedachte de rechtszaal. Portier Een fietser vindt soms ver rassende obstakels op zijn weg. Op de Katwijkse Duin weg mikte een automobilis te het portier van haar auto open precies voor een aan zettende en aanstormende wielrijder, die niet in staat bleek om er nóg even netjes omheen te rijden en zichzelf derhalve even later in het ziekenhuis terugvond. De automobiliste stelde op het kantongerecht er niets van te begrijpen. „Ik zag nie mand. Ik begrijp niet hoe net kon gebeuren want ik deed de deur heel langzaam npen". „Het effect is hetzelf- vond Van Dijke, die wel enig begrip in de boete di Wilde leggen aangezien de verdachte zichzelf mét het slachtoffer had geconfron teerd en bovendien de scha de aan de fiets had vergoed. De eis van de verkeers schout 125 gulden Werd daarom terugge bracht tot 75 gulden. FRANKBUURMAN LEIDEN Wanneer de ge meente Leiden conform de nota Vlietpark overgaat tot het aanleggen van een recrea tiepark in de Oostvlietpolder, de Kleine Cronesteinsepolder en Roomburg, dan zal daarbij ook de aanleg van een cam ping betrokken worden. Dat is bet resultaat van een ver zoek van mevrouw M. van Akkeren-Straathof (CDA) gis teren in de raad bij de behan deling van de nota Vlietpark. De gemeenteraad schaarde zich zonder al te veel proble men achter de gedachten die in deze nota worden ontwik keld om dit deel van Leiden een recreatieve bestemming te geven, waarbij naast volk stuin- en sportcomplexen ook gedacht kan worden aan een stadspark. Een ander verzoek van het CDA om in dit plan ook een manege op te nemen werd door de rest van de raad afgewezen. Wel ging de raad akkoord met het principe dat de ontsluiting van dit recrea tiegebied zou moeten plaats vinden via een weg parallel aan de rijksweg. Op verzoek van D'66 zal de gemeente zo veel mogelijk kunstenaars be trekken bij de aanleg van het stadsdeelpark. LEIDEN Bij hamerstag heeft de Leidse raad gisteren met algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het verlenen van ruim acht mil joen gulden voor de bouw van een nieuwe brandweer kazerne aan de Gooimeer- laan (Merenwijk). Tevens stemde de raad in met het uittrekken van geld om de bestaande brandweerkazer ne aan de Langebrug te mo derniseren als een deel van de spuitgasten hun nieuwe onderkomen aan de Gooi meerlaan zal hebben betrok ken. Vermoedelijk kan nog voor de bouwvakvakantie van 1979 met de bouw van de nieuwe kazerne worden begonnen. (Van onze raadsverslaggever) Leiden Groen licht voor de plannen voor premiekoopflats voor werkende jongeren en ongebonden handen ten aanzien van dit soort plannen in de toekomst. Dat is het resultaat van de herstemmingen over het inmiddels be rucht geworden plan van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (SHWJ) op de hoek Paulus Buysstraat/Rijnsbur- gerweg in de gemeenteraadsvergadering van gisteravond. De raad verwierp een PvdA-motie waarin de medewerking van de gemeente aan dit soort kooppro jecten verder afhankelijk werd gesteld van bewezen doorstromingseffecten in dit plan, en ook een nog verdergaande PSP-motie, waarin de medewerking aan de bouw van koopwoningen voor wer kende jongeren helemaal uit den boze werd geacht werd met ruime meerder heid afgewezen. In feite heeft de gemeenteraad daarmee de SHWJ de vrije hand gegeven nog meer van dit soort bouwplannen met premie koopwoningen voor werkende jongeren, te ontwerpen. In elk geval zal de gemeen te zich niet op voorhand verzetten tegen dergelijke ideeën. Mevrouw Passchier (PSP) was daar fel voorstander van en diende bij cle eerdere behandeling van het bouwplan Paulus Buysstraat dan ook een motie van deze strekking in. Zij kreeg gisteravond maar 8 medestanders. De VVD, het CDA, het college van b en w en de PvdA'ers Groos, Bordewijk en Duivesteijn verzetten zich tegen deze clausule. Een PvdA-voorstel dat de SHWJ wat minder aan handen en voeten bond, maar dat eventuele medewerking in de toekomst strikt afhankelijk stelde van bewezen doortroming onder de werken de jongeren na het realiseren van dit project, werd eveneens afgestemd. Tegen dit voorstel verklaarden zich de PPR, het CDA, D'66, PSP, CPN en de socialis ten Hes en Mentzij. Opvallend was dat bij dit voorstel een deel van de tegenstan ders (zoals het CDA) zich contra ver klaarde omdat men de PvdA-motie te ver vond gaan en een ander deel (zoals de PSP) omdat het voorstel hen niet ver genoeg ging. Het gevolg van een en ander is wel dat de raad zelfs geen half ei meer I heeft, maar slechts nog een lege dop, want van alle beperkende clausules die in de twee maanden discussie over deze zaak zijn voorgesteld heeft uiteindelijk niet één een meerderheid gekregen, zodat zoals gezegd de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in feite de handen vrij houdt. AMBTENAREN ONDERWEG Barre tijden voor de dienaren deT overheid, ook in de ge meente Leiden. Afgezien van de aanslag die de regering op de beurzen van de ambtenaren wil plegen ter wederopbouw van 's lands economie moet men in Leiden,- tussen alle stakingsperikelen door het bu reau onder de arm nemen en zich massaal gaan verplaatsen naar het Stads-Bouwhuis aan de Langegracht 72. Nota bene een stuk nieuwbouw van de gemeente waarvan de bena ming nog steeds het nodige aantal ontevreden gezichten oproept gezien het vermeende Duitse karakter ervan. Tot overmaat van ramp blijkt de ambtelijke inboedel het daglicht niet te kunnen verdra gen want de verhuizingen vin den's nachts in diepe duister nis plaats. Afgelopen nacht verhuisden Monumentenzorg, de Welstandscommissie en Stedebouw vanaf de Boter markt 20 en Personeelszaken, Gemeentewerken, Verkeersza ken en Volkshuisvesting vanaf B reestraat 117. RAADSLEDEN ONTSTEMD OVER NIET UITVOEREN VAN WENSEN LEIDEN Net drie maanden na het aantreden van het rood-libe- raal college van burgemeester en wethouders heeft deze bestuur dersclub van de Leidse gemeenteraad een motie van afkeuring aan zijn broek gekregen. Met 18 tegen 14 stemmen sprak de gemeenteraad gisteravond zijn ongenoegen uit over het feit dat het college heeft geweigerd zich iets aan te trekken van een eerder geuite wens ten aanzien van de vervanging van afwezige wethouders door burgemeester Vis. Bij die gelegenheid aanvaard de de raad een motie Beijen (PPR) waarin werd vastgelegd dat dr. Vis afwezige wethouders niet zou mogen vervangen, omdat de Leidse burgervader daarmee een taak zou worden toebedacht die boven de strikt wettelijke takèn uitgaat. De meerderheid van de Leidse gemeenteraad is van oordeel dat de burgemeester, zolang de ze niet door het volk wordt gekozen, maar door de kroon wordt benoemd, alleen maar de strikt voorgeschreven wettelij ke taken mag vervullen en niets meer. Een dergelijk standpunt is ook verwoord in het college programma van de PvdA en WD. Deze partijen steunden dan ook aanvankelijk in meer derheid de genoemde motie- Beijen, waarin kritiek werd geuit op het feit dat b en w intern een regeling hadden afge sproken waarin de burgemees ter bij afwezigheid van wethou ders wel als vervanger zou kun nen optreden. Een verzoek daaraan gekoppeld om deze re geling overeenkomstig de wen sen van de raad te herzien weigerde het college echter uit te voeren waarop de radikaal Beijen de zaak gisteren opnieuw aan de orde stelde. In een motie sprak hij zijn afkeuring over dit negeren van het eerder geno men raadsbesluit uit. Opvallend was dat WD-woord voerder Van Duyn in tegenstelling tot wat zijn fractieleider eerder had gedaan, gisteren als de liberale mening naar voren bracht dat het college intern ten aanzien van de verdeling van taken een zekere vrijheid gelaten moest worden. De WD stemde dan ook tegen de motie van afkeu ring. Een groot deel van het CDA, dat op zichzelf geen prin cipieel tegenstander is van het toedelen van meer dan alleen wettelijke taken aan de burge meester, stemde echter vóór de motie van afkeuring, omdat het college een meerderheidsbesluit van de gemeenteraad naast zich neer had gelegd. Alleen de CD A-er Ham viel bij de stem mingen uit de boot. Overigens geeft de motie van afkeuring slechts uiting aan een gevoelen van deze strekking on der de raadsleden. Zij heeft geen enkel staatsrechtelijk ge volg: Leiden blijft vooralsnog bestuurd worden door een Pv dA—WD-ploeg, waarin dr. Vis ondanks het feit dat hij burge meester is en niet door de Leide- naars is gekozen toch wethou ders zal mogen vervangen. Geen extra parkeerruimte Stadhuisplein LEIDEN Met alleen de stemmen van de CD A-frac tie vóór heeft de gemeente raad van Leiden zich giste ren in grote meerderheid gekeerd tegen een voorstel van Van Zijp (CDA) om meer parkeerplaatsen in te richten in de directe omge ving van het Stadhuisplein. Van Zijp had hierom ge vraagd in een interpellatie die hij hield naar aanlei ding van het naar zijn oor deel niet correct uitvoeren van een VVD-motie waarin enkele maanden geleden om meer kortparkeerplaat- sen rond het Stadhuisplein was gevraagd. Van Zijp probeerde zoals bekend vorige week bij de behandeling van zijn inter pellatie aan te tonen dat het college geen gehoor aan de ze door het CDA gesteunde wens had gegeven. Hij eiste alsnog uitvoering van deze motie. Alle andere raads fracties hadden hier echter geen behoefte aan, waarbij opviel dat ook de WD als indiener van dit oorspron kelijke voorstel zich tegen de wens van Van Zijp, tot een snelle uitvoering te ko men, keerde. WD-woord- voerder Zonnevylle zei be grip op te kunnen brengen voor de puinhoop rond het stadhuis, die het scheppen van extra parkeerplaatsen op korte termijn in feite onmogelijk maakt. K&O vertoont morgen de Beatles-film ..Help" in de Ravelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. De voorstelling begint om half drie. De zaal is open vanaf twee uur. In het voorprogramma worden korte filmpjes vertoond. In „Help" wordt Beatledrummer Ringo Starr achtervolgd door een Oosterse sekte omdat hij een belangrijke ring in zijn bezit heeft. De achtervolging eindigt via een wintersportoord? en de Bahama's in het statige Buckingham Palace. Toegangs kaartjes a 2,75 zijn verkrijgbaar aan het bureau van K&O, Oude Vest 45. Lezingen over dieren De dierenarts dr. F. Muurling houdt twee lezingen over dieren in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 te Leiden, ingang Hazewindsteeg. De eerste lezing vindt morgen plaats en gaat over „Mensen, kinderen èn huisdieren". Woensdag 20 december praat dr. Muurling over zijn ervaringen met huisdieren, een uurtje uit de praktijk van een dierenarts. Beide lezingen beginnen om acht uur en kosten beide zes gulden. Voorafgaande opgave en gelijktijdige betaling aan het bureau van K&O is noodzakelijk. Herinrichting De gemeente Leiden gaat volgend jaar over tot het herin- richten van de straten in het Ilaagwegkwartier. Tijdens een bijeenkomst, vanavond in het Leonardushuis, zullen de Haagwegkwartierbewoners uitvoerig worden geïnfor meerd over de plannen. De bijeenkomst begint om acht Postduiven De Leidse Postduivenvereniging houdt morgen in het gebouw De Zevensprong aan de Bernhardkade een informatieavond. Er wordt een film over postduiven getoond en deskundigen zijn aanwezig om informatie te verstrekken. De toegang is gratis. De bijeenkomst begint om acht uur. Galerie De Oude Rijn De Galerie De Oude Rijn exposeert van 15 december tot 20 januari werk van Erli Esselink. Patricia Seijen ten Hoorn en André de Regt. De tentoonstelling wordt vrijdagavond 15 december om half negen geopend door de journalist Han Mulder. De eerste zondag na de opening is de galerie te bezoeken van twee tot vijf uur. Daarna zijn de openingstijden van woensdag tot en met zaterdag van twaalf tot vijf uur. De galerie is sinds kort gevestigd aan de Stille Mare 4 in Leiden. Koopa i ondconcert De zangeres Vera Verzijden, de violiste Henny Ravestein en de organist van de Lutherse kerk. Henk Jasperse, geven donderdag 14 december een concert in de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht 26. Het is het derde concert in de serie koopavondconcerten Het programma staat in het teken van de Advent en Kerstmis "Zo zal onder meer de solosonate voor le Advent van Telemann worden uitge voerd. Vera Verzijden zingt werken van Schütz en enige aria's van Bach en Handel. De organist brengt werken van onder anderen Sweelinck en BaJbastre ten gehore. Het concert begint om half negen. De toegang is vrij. Na afloop van het concert wordt een collecte ten bate van de restauratie van de kerk gehouden. Tanner-cyclus Het Filmhuis is het Leids Vrijetijdscentrum vertoont donderdag 14 december de tweede film in de filmcyclus rond de Zwitserse regisseur Alain Tanner. De film heeft als titel „Jonas". Het handelt over het leven van acht mensen die in het jaar 2000 tussen de vijftig en de zestig zullen zijn. Zij staan aan de wieg van Jonas. Vijfentwintig jaar hebben zij de tijd om hem uit de puree te halen, dan zal deze eeuw hem uitspuwen als indertijd de walvis de profeet. De voorstelling begint om kwart over negen. De toegang sprijs is drie gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum, 3,50 voor CJP-houders en vier gulden voor niet-leden. Jazz-concert In café De Hut van Ome Henne in de Leidse Aagtenstraat wordt vanavond een jazz-concert gehouden. De groep van musici is als volgt samengeteld: Cees Slinger (piano), Hans van Leeuwen (gitaar), Johnny Engels (drums) en Dolf del Prado (bas). Het concert begint om negen uur. De toegang is gratis. Dinsdag 2 januari hoopt Ome Henne het publiek te tracteren op een nieuwjaarsconcert. De namen van de medewerkers aan dit muzikale evenement worden tegen die tijd nog bekendgemaakt POLITIE: WIJ ZUN NIET PESSIMISTISCH LEIDEN De moord op de Leidse juwelier L. van Amerongen is nog geen stap dichter bij een oplossing gekomen. Nog steeds zijn vijf rechercheurs van de Leidse politie volop in de weer in de jacht op de daders. Voorlopig nog zonder resultaat. Hoofdin specteur L. A. Scheers, belast met de leiding van het onderzoek: „Pessimistisch zijn we nog steeds niet. We menen een goede kans te hebben de daders te vinden. We zijn thans ook gericht bezig; we zoeken in een bepaalde richting. Maar het zal nog wel een paar weken aanlopen, voordat we met meer informatie naar buiten kunnen treden". De moord werd gepleegd in de nacht van woensdag 18 op donderdag 19 oktober omstreeks elf uur in de ju weiiers winkel aan de Haarlemmerstraat 233. De Leidse politie vermoedt dat de roofmoord is gepleegd door twee mannen, terwijl een derde zich buiten in een wachtende auto heeft opge houden. De buit bestond voor ongeveer vijftigduizend gulden uit sieraden en vor een onbekend, maar aanzienlijk bedrag aan antieke miniaturen, zogenaamde Loderein- doosjes. In eerste instantie kreeg de Leidse politie bij het onderzoek assistentie van het recherche-bijstandteam uit Den Haag zodat in totaal 26 man zich op de zaak wierpen. Na ongeveer een week was dit aantal geslonken tot twaalf man en inmiddels is dit aantal verder gedaald tot vijf recher cheurs. De Leidse politie heeft in totaal niet' meer dan zo'n 150 tips ontvangen. Vrijwel alle tips zijn nagetrokken. De vijf recher cheurs zijn met het natrekken van de laatste binnengekomen informaties bezig. Het on derzoek richtte zich in de eerste weken na de moord vooral op eventuele daders uit het Leidse gebied. Het zoeken in deze richting heeft tot op heden geen resultaat opgeleverd en uit de woorden van hoofdin specteur Scheers kan worden opgemaakt, dat de specifieke richting die thans is ingeslagen geen enkele binding meer heeft met zogenaamde „Leidse kringen". Ondanks de weinig pessimistische woorden van de Leidse po'litie, kan toch wel worden geconcludeerd, dat het onderzoek volstrekt is vastgelopen. Het wachten is op nieuwe informaties en nieuwe aanknopingspunten. Zo is het slagwapen waarmee de bejaarde juwelier is vermoord nog steeds niet gevon den. En ook is nog geen. enkele van de uiterst waardevolle Loderein-doosjes er gens boven water gekomen. In totaal wer den bij de roof 105 van deze miniaturen ontvreemd. Allerwege wordt naar deze voorwerpen uitgekeken. De Leidse politie heeft zelfs de burgerij ingeschakeld om bij het signaleren van een Loderein-doosje direct met de politie contact op te nemen. Maar voorlopig is dit nog niet gebeurd. Enkele van de ontvreemde Lqderein-doosjes.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3