ÏÏoidaeSowa/nt Wiegel en ambtenaren tekenen wapenstilstand Geen brief van prins Bernhard in archief commissie - Schöffer bewezen 'Werkloze krijgt netto méér dan minimumloner' Rhodesische oliedepots in brand gestoken 1 Moeder van dode baby opgespoord JAN AKKERMAN BAND zijn niet De beste wensen weiden op tijd verstuwd. pttpost Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - ementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 12 december 1978,69e jaargang no. 21221 Hoog bezoek „Hoog bezoek", eerste afleve ring van de tweedelige BBC- serie „The price of coal" op Ned.II om 20.52 uur. Om 20.27 uur „George en Mil dred". Ned.II om 20.25 uur de docu mentaire „Mierenwereld" en om 22.10 uur deel 11 van „De Christenen". Zacht Opklaringen afgewisseld door een enkele bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Max. temp. ongeveer 10 graden. Morgen zon op: 08.39, zon onder: 16.29. Hoogwater: 2.12 en 14.28. Laagwater: 10.12 en 22.27. VO wil rbod zwaar mrwerk HAAG Volgens TNO iwaar vuurwerk zoals de lelslag, de atoombom, de servuist en de kanonslag oden moeten worden, het afsteken ervan leiden tot gehoorstorin- Het Instituut voor Zin- ysiologie van het TNO de regering een advies richting gegeven. /olgen bij het afsteken zwaar vuurwerk vaak en van 160 decibel, ter men in de arbeidsgenees- e 140 decibel het hoogst atbare vindt. Wordt r vuurwerk niet verbo- dus afgestoken, dan' eert TNO om bij tien «reenvolgende knallen een nd van tenminste vier te bewaren en bij hon- knallen achtereen ten- veertien meter. De stemming was weer goed. gisteravond na het overleg tussen minister Wiegel en de Ambtenarenbonden. Op de foto v.l.n.r. minister Wiegel, Wie- ringa (NCBO) en Dutman (ABVA). Overleg over salarissen hervat; stakingsacties opgeschort (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Het overleg tussen minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) en de ambtenarencentrales is maandagavond hervat. Het resultaat van deze eerste bespreking na de „breuk" van 30 november is dat er sprake is van een wapenstilstand: Wiegel en de amb- tenarencentrales gaan in de komende maanden over leggen over de in Bestek '81 neergelegde regerings- plannen. Daarbij wordt ook gesproken over het rapport van de werkgroep-Kloosterman (samengesteld uit vertegenwoordigers van ministerie en ambtena- rencentrales, met voorstellen voor alternatieve sala riskortingen) en de problemen die verband houden met de doorwerking van de bouw-c.a.o. in de „trend". De ABVA en de KABO hebben besloten hun acties te blijven opschorten. „Afhankelijk van de resultaten van het overleg dat in de komende maanden met de minister wordt gevoerd, zal worden bezien of de ac ties worden afgelast dan wel worden hervat", zei ABVA-voorzitter Dutman maandagavond. De ambtenaren krijgen nu in ieder geval per 1 januari geen voorschot op de doorwerking van de bouw-c.a.o., zoals de bonden aanvankelijk geëist hadden. De uitno diging tot het gesprek van maandag was vrijdagavond uitgegaan van minister Wiegel. Nadat de minister maandagavond iets had verteld over het Kamerdebat stelden de vertegenwoordigers van de vijf centrales de vraag of de in de brief van de minister genoemde onderwerpen „inhoudelijk be spreekbaar" zijn. De bewindsman antwoordde dat het zijn bedoeling is - hoewel naar zijn mening de marges smal zijn - op basis van wederzijds aan te voeren ar gumenten het overleg in de komende periode voort te zetten. De centrales stemden er vervolgens mee in op deze basis het overleg te hervatten. Volgens de vertegenwoordigers van de ambtenaren- centrales is dè situatie nu wezenlijk anders dan op 30 november toen het overleg knapte. „Vanavond is ons gebleken dat alles nu bespreekbaar is, ook de proble matiek van de doorwerking van de bouw-c.a.o.", aldus* voorzitter Dutman van de ABVA en zijn collega Wie- ringa van de christelijke federatie van overheidsperso neel. Opgemerkt werd dat het mes nu van tafel is. De di recte aanleiding tot de breuk van 30 november, de verwerking van de doorwerking van de bouw-c.a.o. in het trendvoorschot per 1 januari, is niet zo actueel meer. Ook in vorige jaren is het vaak voorgekomen dat het trendvoorschot pas in het voorjaar tot uitbeta ling kwam; er is nu tijd om de hele problematiek rus tig te bespreken, zo werd verzekerd. IM Wetenschappelijk bureau WD: 30 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een werknemer met het wettelijk minimum-in komen (bruto fl 21.800,- per jaar) gaat erop vooruit als hij werk loos wordt. Zijn netto-uitkering ligt dan namelijk boven het voorheen verdiende netto-loon. Dit blijkt uit een vanmiddag verschenen onderzoek van de prof. mr. B.M. Telders-stichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD, naar de wenselijk heid van arbeidstijdverkorting. Een voorbeeld uit het rapport leert dat een ongehuwde .minimumloner" in loon dienst een netto inkomen heeft van fl. 15.025,- per jaar. Komt hij in de Werk loosheidswet (WW) dan stijgt dit tot fl. 15.281,- en in de Wet Werkloosheidsvoor ziening (WWV) tot fl. 15.327,-. De oorzaak daarvan is de premiestelling en het tarief van de loonbelasting. Vol gens de Teldersstichting kan deze „belo ning" van werkloosheid nooit de bedoe ling van de wetgever geweest zijn. Het bovenstaande wordt door de onder zoekers opgevoerd mede om aan te to nen dat de massale werkloosheid voor de gemeenschap een zeer kostbare zaak is. Het wetenschappelijk bureau doet daarom een voorstel om via een vorm van arbeidstijdverkorting te komen tot het scheppen van nieuwe arbeidsplaat sen. Volgens dat voorstel zouden werk gevers en werknemers akkoord moeten gaan met een werktijdverkorting van bij voorbeeld vijf procent. De werkgever zou daarvoor extra personeel in dienst kun nen nemen, terwijl de werknemers ermee akkoord gaan dat hun inkomen evenre dig verlaagd wordt, mits het netto-be drag gelijk blijft De werknemers gaan er voorts mee akkoord dat de eerstko mende vijf jaar hun loon met niet meer dan twee procent per jaar zal stijgen. De overheid tenslotte verplicht zich de be drijven loonsubsidies te geven om de „arbeidstijdverkorting op afbetaling" in de tussenliggende vijf jaar te financie- mm WmU mm ■mjmSk Mmil .■Wr-1 'JksS* I - sjgsf. !P§ Rotterdamse straten blank Als gevolg van een breuk in de waterleiding kwam gisteren een gedeelte van het Rotterdamse centrum blank te staan. De fietser op deze foto dacht langs het hek nog wel te kunnen fietsen, maar plotseling zakte hij weg. Van een onzer verslaggevers) ALPHEN Een 17-jarige in Curacao geboren Alpheuse leerling-kinderverzorg ster blijkt de moeder te zijn van het op donderdag 7 december in Alphen gevon den babylijkje. Het- meisje heeft ver klaard, dat de baby een natuurlijke dood is gestorven. De politie is een an dere mening toegedaan, maar de inmid dels verrichte sectie heeft nog geen dui delijkheid over de doodsoorzaak kunnen verschaffen. Het meisje, dat aan de Christelijke Nij verheidsschool in Alphen een opleiding volgt voor kinderverzorgster heeft ver klaard dat haar baby direct na de ge boorte overleden bleek te zijn. Om ont dekking te voorkomen had ze het kinderlijkje eerst in een kast geborgen en het een dag later in een vuilniszak op een bouwterrein achtergelaten. De maan dag na de bevalling was ze weer nor maal naar school gegaan. Niemand zou iets van haar zwangerschap en de beval ling hebben gemerkt. Het meisje was in augustus van het af gelopen jaar naar Nederland gekomen. Zij woonde in een kamer bij kennissen aan de Aardster. Bij het buurtonderzoek van de politie na de vondst van het lijk je werd ook het meisje gehoord. Dit le verde evenwel geen enkele aanwijzing op. De politie kwam haar op het spoor door de lap stof waarin het lijkje was gewikkeld. Volgens de politie maakt het meisje een psychisch aangeslagen indruk. Zij is in verzekerde bewaring gesteld en wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie. Illlllllllllllllll ADVERTENTIE. voorprogramma 3 ex-leden Finch Donderdag 14 december. Aanvang 20.00 uur. Stadsgehoorzaal, Leiden. Kaarten 10,- Voorverkoop: L. P. Vismarkt 4, Plato, Breestraat 15. uim honderd inzen vergiftigd w een onzer verslaggevers) 0BN Op het Centraal rgeneeskundig La bora tori- in Doorn wordt op het nblik onderzoek gedaan de doodsoorzaak van honderd ganzen op het l Goeree-Overflakkee. raioede lijk gaat het hier vergif ting door een land- iwgif, dat door graszaadk- ters op het eiland wordt Jruikt ewel op het eiland voldoen- natuurgebied aanwezig is, tken de ganzen toch naar akkers, waar in veel geval- grote schade aan wordt icht. Gepoogd wordt nu via het afschieten van en- e ganzen boven de akker,, rest van de dieren af te tókken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 07I - I22244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de archiefstukken, die be trekking hebben op de zaak - Menten, heeft de commissie - Schöffer geen brief van prins Bernhard gevonden met het verzoek Menten vrij te laten. Wel is er een verzoekschrift van Menten aan de prins, waarin hij bemiddeling van de prins vraagt. Dit stuk heeft de nor male weg „naar omhoog en omlaag" gevolgd, zoals dat met alle brieven aan het koninklijk huis gebeurt. Maar de brief aan prins Be rnhard „heeft geen aanwijsbare gevolgen ge had", aldus de commissie - Schöffer in een gisteravond verschenen interimrapport De commissie is tot. dit interimrapport geko men, omdat er de laatste dagen allerlei mis verstanden dreigden te ontstaan, aldus haar commentaar. In haar eindrapport zal de com missie uitvoerig op deze brievenkwestie in gaan. Ook op de gisteravond nog door me vrouw Koning - Stroink uit Haarlem volgehouden bewering, dat zij destijds een brief van prins Bernhard gezien heeft en daarna nog een tweede schrijven. De tweede brief zou zij bij de commissie - Schöffer inge zien hebben. De commissie ontkent dit. in het imterimrapport van gisteravond nadrukkelijk. Mevrouw Koning, in de jaren '45 - '46 werk zaam bij het Militair Gezag in Haarlem, moet zich aldus de commissie vergissen met de briewf van Menten aan de prins, die haar ge toond is. Menten is intussen weer actief geweest. Niet de toenmalige minister Donker van justitie maar diens voorganger Mulderije zou het se pot van zijn zaak in de begin vijftiger jaren gereedgemaakt hebben. Dit had dr. W. Drees sr. eergisteravond al verklaard. Menten zelf heeft steeds over Donker gesproken, maar na Drees' uiteenzetting kwam hij met de naam van Mulderije. NA NIEUWE GEVECHTSACTIES SALISBURY (AP) Een groot aantal gehei me tanks in de Rhodesische hoods tad waarin belangrijke olievoorraden zijn opgeslagen zijn gisteravond laat in vlammen opgegaan. In het industriegebied van de stad ontplofte na het uitbreken van de brand hét ene depot na het andere. De oorzaak van de brand is niet bekend. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De depóts zijn de belangrijkste van Rhodesië en de vernietiging zal mogelijk nopen tot strengere rantsoenering. Het in vlammen opgaan van de olievoorraden komt vlak na de bekendmaking van de Rho desische regering dat zij in de afgelopen da gen bij luchtaanvallen op Mozambikaans grondgebied een groot aantal wapenopslag plaatsen van de guerrillabeweging Zanu van Joshua Nkomo heeft opgeblazen. In een militair communiqué werden de acties omschreven als 'zelfverdedigingsoperaties' die zouden zijn ondernomen na berichten dat in Mozambique gewerkt wordt aan de opbouw van een aanzienlijke guerrilla-troepenmacht. De Mozambikaanse radio meldde dat in de af gelopen twaalf dagen 25 mensen om het leven zijn gekomen en 93 werden gewond. (Zie ook de pagina buitenland)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1