VANCE MELDT VOORUITGANG 'et Westen verliest in zuidelijk Afrikade danken zijn aan de winnende andmaar voor hoe lang nog? Nieuwe aanval op CDU- leider Carstens Planeet Venus stelt geleerden voor raadsels Roken vervroegt menopauze Khomeiny: oliestop na machts overname 16t/ra26<Dec.l978 12.000m2 sfeer ITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 DECEMBER 1978 PAGINA 11 President Kaun- da van Zambia. (Van onze redactie buitenland) EN HAAG De leider van Rhodesië's jurland Zambia, de charismatische Ken- jth Kaunda, waarschuwde vorige week de Vreld dat zuidelijk Afrika wel eens het Igveld zou kunnen worden van een nieu- wereldoorlog. Het westen moet eindelijk «^wingend aan de blanke kolonisten in Rho- sië en Nambibië te verstaan geven dat niet tot in het oneindige daar de eerste bol kunnen blijven spelen, aldus de Zam- aanse president lunda, die in zuidelijk Afrika een gema- ;d standpunt inneemt tussen conservatieve, Ivrezende blanken en vervaarlijke mar sten, reageerde niet onverwacht. Vorige land kreeg hij in eigen land te maken :t de eerste golf van zwarte onrust. Bezit- igen van blanke kolonisten (die na de on- lankelijkheid van het land in 1964 hun •oorrechte positie tot op grote hoogte wis te behouden) werden vernield en velen en de wijk naar elders; voor het eerst ilt Zambia in de verscheuring waarmee beide bovengenoemde extreme groeperin- n dit werelddeel bedreigen, ie verder de jongste ontwikkelingen over- it in Namibië, het voormalige Zuidafri- lanse mandaatgebied dat grenst aan Ango- en Rhodesië, heeft inderdaad reden noeg om somber gestemd te zijn. 'vereenkomsten politieke gebeurtenissen in Namibië en ïodesië vertonen sterke overeenkomsten, beide gebieden beijveren welgedane blan- kolonisten zich hun riante positie veilig stellen nu het zwarte nationalisme een ctor van betekenis is geworden. Zij heb- •n aanvankelijk gedacht dat zij de zwarte «volking nog tot in lengte van jaren buiten iel zouden kunnen houden, maar de zwar- bevrijdingswegingen (de Swapo in Nami- en de ZAPU en ZANU in Rhodesië) ha- n daar een streep door; vervolgéns lannen een aantal westerse landen waaron- »r Amerika en Engeland, gedreven door in mengeling van mensenrechten-overwe- ngen en economische (delfstoffen!) belan- zich in om voor beide gebieden een impromis uit te denken, waarop zich een reed front van gematigden kan verenigen, anvankelijk gebeurt dat, naar het lijkt, in :ide gevallen met een serieuze kans op ïcces, maar door de onverzoenlijkheid, ver- ■oot door blunders van beide kanten, ver- vijnt die kans. /- Namibië Spoedig na 25 juni 1975, toen in de voorma lig Portugese provincie Angola een revoluti onaire regering aan de macht kwam, bracht Zuid-Afrika in de Turnhalle in Namibië's hoofdad Windhoek een vergadering bijeen die een grondwet, overgangsregering en ver kiezingen in dit dunbevolkte gebied moest organiseren. De verkiezingen werden begin deze maand volgens het in die vergadering uitgewerkte plan gehouden. Het heeft er lang naar uitgezien dat Zuid- Afrika zou toegeven aan de westerse druk om ze te organiseren onder toezicht van de Verenigde Naties. Als men de ontwikkeling van de afgelopen drie jaar overziet, fluctu eert het Zuidafrikaanse standpunt van een volledige afwijzing tot een langzaam maar zeker tegemoet komen aan de eisen van de VN; maar tenslotte keert men toch weer op het oude (onverzettelijke) uitgangspunt terug dat - daar hoeft geen twijfel over te bestaan - oorlog als zekere uitkomst biedt. Zuid-Afrika ging vorig jaar na eindeloos veel heen en weer gepraat akkoord met ver kiezingen onder toezicht van de VN, het .ac cepteerde een secretariaat van die volkere norganisatie in Namibië, het gaf toe aan de opheffing van de gescheiden rassenontwik- keling, het stemde in met het laten verval len van de zogenaamde Turnhalle-grondwet (een stuk dat op het eerste gezicht klinkt als een klok), en met de komst van een VN- troepenmacht, allemaal voorwaarden die de Swapo (de Volksorganisatie voor Zuidweste lijk Afrika die beweert de grote meerder heid van de zwarte bevolking achter te heb ben) had gesteld om aan die verkiezingen te kunnen meedoen. Toen de Verenigde Naties vorig najaar echter dat alles in een harde resolutie vastlegde, haakte Zuid-Afrika af. De Zuidafrikaanse minister Botha liet weten dat het de beveiliging van Namibië niet wil de laten afhangen van een VN-troepen- macht Er moest een Zuidafrikaanse troe penmacht in het gebied blijven „omdat anders het gevaar bestond dat het land zou worden uitgeleverd aan de marxistische ele menten van de Swapo". Die organisatie had sinds 1975 haar guerrilla-activiteit in het ge bied verhevigd. Het gevolg (of de tactiek?) was dat Zuid-Afrika op de eerder uitge werkte plannen terugviel met als finishing touch de verkiezingen waar vorige week tachtig procent of wel naar schatting maxi maal een half miljoen mensen, blank en zwart, al dan niet daar toe geprest, aan deelnamen. In hoeverre ook in de opstelling van de Zuidafrikaanse regering een vooraf besloten tactiek verborgen lag, wie ogen heeft om te zien kan toch niet ontkennen dat de voor naamste oorzaak van het echec het funda mentele wantrouwen is tussen Zuidafrikaan se overheidsfunctionarissen en de Swapo. Obstakel De multiraciale regering die vrijwel zeker als resultaat van de verkiezingen in Namibië gevormd gaat worden, zal, ook al heeft de wereld daar geen boodschap aan net zomin waarschijnlijk als velen van de zwarte be volking van Namibië, zich beroepen op haar door de verkiezingen verworven legitimiteit. Zij is een obstakel dat in ieder overleg waa rin alsnog naar een vreedzame regeling wordt gestreefd niet meer over het hoofd gezien kan worden; dit maakt tevens duide lijk dat de kans op een vreedzame oplossing in Namibië nog kleiner is geworden dan ze al was. Rhodesië In Rhodesië is eveneens elke kans dat daar volgend jaar werkelijk een zwarte meerder heidsregering zal aantreden de bodem inge slagen, sinds de poging om een conferentie te beleggen van alle belanghebbende par tijen in augustus mislukte. De details van dat echec zijn nog maar pas gedeeltelijk bo ven water gekomen. Bekend geworden is de geheime ontmoeting die premier Ian Smith en de zwarte oppositieleider van de ZAPU, Joshua Nkomo op 12 augustus hadden in Zambia's hoofdstad Lusaka met stilzwijgen de goedkeuring van de zogenaamde, anti- Rhodesië gezinde Frontlijnstaten hadden. Daar werd een verdeling van de macht be sproken, die echter afketste toen de tweede belangrijke opposant van Smith, de marxis tisch geïnspireerde Robert Mugabe de deal van Lusaka niet wilde aanVaarden. Smith had Nkomo als president van een zelfstandig Zimbabwe (de naam die de zwarte bevrijdingsbewegingen geven aan Rhodesië) willen accepteren in ruil voor zware garanties voor de blanke minderheid (volgens de jongste cijfers nog maar ruim 220.000 mensen). Moezorewa's rol uitgespeeld Deze machtsdeal die op het allerlaatste mo ment niet doorging, geeft tevens een inzicht in de machtspositie van de voornaamste zwarte leider waar Smith nu in zijn over- gangsregèring mee samenwerkt, bisschop Abel Moezorewa. Is het teveel gezegd als nu pas goed gebleken is dat hij een onbedui dende pion is in het sluwe spel dat Smith met hem speelt? Deze laatste heeft, voorzo ver daar nog twijfel over bestond, begin deze maand goed duidelijk gemaakt dat er tussen hem en Moezorewa geen echte machtsverdeling kan zijn. In de nieuwe Rhodesische regering van nationale eenheid die na de verkiezingen in april 1979 moet aantreden is in feite alle macht geconcen treerd in handen van de blanken. Door een systeem van provinciale en raciale kieslijs ten raakt de zwarte meerderheid hopeloos versnipperd, zodat de blanken altijd op het vinketouw zitten om beslissingen in hun voordeel te kunnen nemen. Natuurlijk is het niet denkbeeldig dat Smith, die op zo'n feilloze wijze een einde heeft gemaakt aan de machtsaspiraties van bisschop Muzorewa (hij was immers door zijn relatief grote zwarte aanhang de be langrijkste kanshebber voor het premier schap na de verkiezingen voor een zwart meerderheidsbewind), opnieuw streeft naar een overeenkomst met zijn belangrijkste ri vaal, ZANU-leider Nkomo. In ieder geval schijnt het aandringen van Smith op een conferentie met alle partijen in het conflict daarop te wijzen en ook de Amerikaanse en Britse diplomatie wil daar nog steeds op aansturen. En met reden, want het uitzicht op een steeds heviger wordende guerrillaoorlog is voor Smith ook niet aantrekkelijk. Maar of er nog een kans is op een dergelijk overleg, laat staan op het slagen daarvan, met Nko mo en Mugabe is zeer twijfelachtig. Net als in Namibië raken de standpunten van de twee tegenover elkaar staande partijen steeds meer verhard. Het allesoverheersende wantrouwen laat, hoe ingenieus de compro missen ook zijn, geen begaanbare weg meer open. Het is misschien nog te vroeg om te denken dat de rassenconflicten in zuidelijk Afrika zullen uitgroeien tot een derde wereldoorlog, zoals president Kaunda van Zambia meent, maar de gelijkaardige wending die de gebe urtenissen de afgelopen maanden in Rhode sië en Namibië genomen hebben, brengt die mogelijkheid helaas wel weer een stukje dichterbij. PAUL VAN VELTHOVEN Geheime wapenleveranties (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De bondskanselarij, waaronder de Westduitse geheime dienst BND (Bundes Nachrichten Dienst) ressorteert, gaat een onderzoek instellen naar de waarheid van berichten dat deze dienst in de zestiger jaren betrokken zou zijn geweest bij omvangrijke wapenleveranties in landen in spanningsgebieden. Volgens het weekblad "Der Spiegel" zou de binnenkort aftredende BND-president Wessel hierover al in 1973 zijn superieuren in een brief mededeling hebben gedaan. Volgens "Der Spiegel" zou de BND via de handelsfirma Dobbertin in Hamburg wapens hebben geleverd aan Nigeria, toen daar de Biafra-oorlog woedde, aan Rhodesië (ondanks het handelsembargo van de Verenigde Naties), aan Zuid-Afrika, aan de militaire junta in Griekenland en aan Jordanië. Ook zou de BND een proefzending uranium aan de Volksrepubliek China hebben geleverd met de belofte van verdere toezendingen. Volgens het blad zouden politici van alle drie Westduitse partijen op de hoogte zijn geweest van deze transacties, die regelrecht tegen de gevoerde buitenlandse politiek indruisten. De kwestie is daarom zo actueel omdat Karl Carstens, de huidige bondsdagvoorzitter en CDU-kandidaat voor de opvolging van bondspresident Walter Scheel, in zijn achtereenvolgende functies van staatssecretaris van buitenlandse zaken, daarna van defensie en vervolgens als chef van de bondskanselarij wel van de wapentransacties moet hebben afgeweten. Tegenover een onder zoekscommissie van de bondsdag in de spionnage-affaire Guillau- me heeft Carters echter nadrukkelijk ontkend iets van de activiteiten van de BND op dit gebied te hebben gehoord. Over deze uitspraak van Carstens loopt nog een proces dat een bondsdagafgevaardigde tegen hem heeft aangespannen. Als waar zou zijn dat Carstens tegenover een officiële parlementaire enquêtecommissie zou hebben gelogen, is hij waarschijnlijk niet meer als kandidaat voor het hoge ambt van president te handha Proef met Inter-railkaart voor 65-plussers UTRECHT (ANP) Als mi nister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat ermee akkoord gaat kunnen 65-plussers va naf 1 maart de zogenaamde inter-rail senior kopen. Dat is een reductiekaart die het mo gelijk maakt goedkoop per trein te reizen in 17 Europese landen. Met de maandkaart is in het land van aankoop voor de helft van de prijs te reizen. In de overige landen is het reizen met de kaart zonder bijbetaling mogelijk. Een groot aantal spoorwegmaat schappijen wil twee jaar lang experimenteren met de inter nationale 65-plus treinkaart Omdat de minister nog geen beslissing heeft genomen, kon de woordvoerder van de NS gisteren niet zeggen hoeveel de kaarten gaan kosten. Oudere vrouwen minder kans op opleiding be j aardenhelpster UTRECHT (ANP) Een groot deel van de ongeveer vijfduizend leerlingen die een parttime opleiding volgen voor bejaardenhelpster bij de landelijke stichting opleiding bejaardenwerk (LOSB) dreigt af te vallen door het onderb rengen van die leerlingen in de stichting opleiding verzor gende en dienstverlenende beroepen (OVDB). Dat is het oordeel van het vrouwensecretariaat van de FNV. Door de maximumleef tijd (27 jaar) en de minimu- njeisen aan de vooropleiding kunnen een groot aantal vrouwen niet toegelaten wor den tot de OVDB. Vooral ou dere vrouwen, die toch al een kansarme groep vormen, drei gen de dupe te worden, aldus i het vrouwensecretariaat. 1 rherstel voor larschalk ^ng Teh-Huai ING (AFP) De in 1974 leden maarschalk Peng Huai is gisteren in Peking ieel in eer hersteld. De bilitatie van Peng, het >ool van de oppositie tegen Tse-tung, betekent heel voor China. werd deze voormalig ster van defensie door Mao de kant gezet, na kritiek ïbben geleverd op de econo- he politiek die in China gevolgd. Ook wees Peng oneerlijke praktijken die de orde van de dag waren, iet vervalsen van balansen het uitbrengen van valse lorten. aigele Iviseert )litie Paraguay IDAPEST (AP) De leider de verboden communisti- e partij van Paraguay, Anto Maidana, heeft gisteren in vraaggesprek voor de Hon- rse televisie beweerd dat de lichte Duitse concentratie- ip-arts Josef Mengele een zondere raadgever" is voor (olitie van Paraguay, dana heeft vanwege zijn Jket tegen het rechtse bewind fh generaal Alfredo Stroes- w r 19 jaar gevangen gezeten. brengt momenteel op uitno- H>ng van de Hongaarse com- rustische partij een bezoek i Hongarije. lucht uit iritrea UtTOEM (REUTER) On- veer honderdduizend Eri- f tërs vluchten momenteel on- zware Ethiopische artille- en luchtbombardementen ir de beschutting van de gen, na de val van Keren 1 laatste bolwerk van de se- "atistische strijdkrachten in itrea. \l woordvoerder van het •ksfront voor de bevrijding n Eritrea, dat strijdt voor afhankelijkheid van de pro- lcie van Ethiopië, verklaarde aandag dat de beschietingen bombardementen tot dusver ^duizend gewonden hebben MOUNTAIN VIEW (DPA) De vier Ameri kaanse Venusvoertuigen die zaterdag de atmo sfeer van de planeet hebben doorkruist hebben de geleerden met onverwachte resultaten ver rast. Deskundigen denken dat de theorie over de oorsprong van Venus zal moeten worden herzien. De vier voertuigen hebben tijdens hun ongeveer een uur durende afdaling door de atmosfeer een stroom gegeven naar de aarde geseind. De grootste verrassing was dat de atmosfeer van de planeet de isotopen argon 36 en argon 38 bevat. „Wat wij op Venus zien kennen wij van enkele meteorieten, maar niet van de aarde of van Mars", aldus Michael Elroy van de Harvard- universiteit. „De atmosfeer van Venus bevat evenveel argon 36 als in de oeratmosfeer aanwe zig geweest moet zijn". Elroy meent dat daarmee de mogelijkheid is ontstaan dat Venus en de aarde van geheel verschillende afkomst zijn. Tot dusver werd veelal aangenomen dat beide hemellichamen uit dezelfde kosmische oerstof waren ontstaan. Ook de vijfde sonde, „Pionier-Venus-1", die op 4 december in een baan om Venus is gegaan, heeft verrassende gegevens geleverd. Uit temperatuur- metingen blijkt dat de hogere atmosfeer boven de polen van Venus ongeveer 25 graad celcius warmer is dan aan de evenaar. Op ongeveer 80 km hoogte boven de polen is een temperatuur van min 40 graad celcius gemeten, op dezelfde huogte boven de evenaar was dat min 65 graad celcius. De zon roert zich ook weer heftig. In het elfjarige ritme is nu weer een fase van verhoogde activiteit met sterke en zeer sterke erupties begonnen. De storingen die daaruit voortvloeien zullen in 1980 nog aanmerkelijk heviger worden voordat de activiteit in omstreeks 1987 weer een minimum bereikt. Vredesverdrag nog voor zondag? CAIRO (AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft gisteren verklaard dat hij met president Anwar Sadat van Egypte „goede vooruitgang" heeft geboekt bij het oplossen van de laatste beletselen voor een vredesverdrag met Israël. Hij waarschuwde echter dat verdere besprekingen met Sadat nodig zijn en dat „nog geen uiteindelijk besluit is bereikt". Ondanks de door hem gemelde vooruitgang, draalde Vance te zeggen of een vredesovereen komst binnen handbereik was gekomen. „Het is aan de partijen om te beslissen of zij tot overeenstemming kunnen komen", zei hij op een korte persconferentie na afloop van zijn bespre kingen met Sadat. Hij verklaarde dat het speculatie zou zijn te zeggen dat een overeenkomst aanstaande zondag, de in de kaderovereenkomsten van Camp David genoemde streefdatum, al of niet kan worden gesloten. President Carter stuurde Vance op reddingsmissie nadat het vredesoverleg in Was hington drie weken geleden vastliep op verschil van inzicht tussen Israël en Egypte over de Palestij nen. Israël heeft zich verplicht te onder handelen over het verlenen van zelfbestuur aan de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza, maar wil hiervoor geen tijdschema's vaststellen. Evenmin wil het een verband leggen tussen vooruitgang in deze onder handelingen en het bilaterale vredesverdrag met Egypte. Egypte wil een koppeling als middel om te verzekeren dat het Palestijnse vraagstuk niet onopgelost blijft. Ook wil het andere Arabische landen als deze worden aangevallen, ondanks een verdrag met Israël, te hulp kunnen komen. Justitie legt beslag op Rhodesisch erts ROTTERDAM (ANP) - Op last van de officier van justi tie in Rotterdam heeft de douane vorige week beslag gelegd op 6000 ton chroo merts van Rhodesische origi ne dat door een Nederlands schip naar de Maasstad was gevaren. Het chroom bleek bestemd voor doorvoer naar een ander land. Het schip, Hollands Diep genaamd, voer onder Antilliaanse vlag. De in be slagname is gebeurd op grond van het in- en uitvoerbesluit Rhodesië 1966, dat uitvoering geeft aan de sancties van de veiligheidsraad jegens Rhode sië. EDE (ANP) Bij vrouwen die roken treedt de menopau ze op jongere leeftijd in dan bij niet-rooksters. Tot die conclusie is de heer P. Brand, hoofd van de afde ling onderzoek van de Inter national Health Foundation, gekomen op grond van een onderzoek waarop hij gisteren in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Andere factoren die de meno pauze-leeftijd vervroegen zijn, zo hebben zijn naspeuringen uitgewezen ongehuwd zijn, het laatste kind krijgen voor het 28e jaar, kleiner zijn dan 1.55 m,. minder dan 60 kg we gen en een late eerste men struatie hebben gehad. Dr. Brand heeft ten behoeve van zijn onderzoek vorig jaar een enquête gehouden in Ede. Een soortgelijke enquête was tien jaar geleden ook al in die plaats gehouden. Net als destijds bleek dat de gemid delde leeftijd waarop de meno-pauze intreedt op 51,5 jaar ligt Een jongetje geselt zichzelf in de stra ten van Teheran, naar het voorbeeld van de volwassenen. De sji'iten van Iran herdenken dezer dagen de dood van hun stichter, Imam Hoessein, de klein zoon van de profeet Mohammed. Deze herdenking is door de geestelijke lei ders aangegrepen om massale demon straties tegen de sjah op te zetten. PARIJS (UPI/Rtr) De Ayatollah Khomeiny heeft in zijn Franse woonplaats Neauple-le- Chateau gewaarschuwd dat zijn aanhangers in Iran de olie voorziening stop kunnen zetten en de contracten van Iran met de Verenigde Staten en andere landen die de sjah steunen, kunnen intrekken, zodra zij aan de macht ko men. Khomeiny wil dat de bevolking van die landen er bij hun regeringen op aandringt het verzet tegen het volk van Iran op te ge ven. Khomeiny riep ook jonge legerofficieren op tot verzet. „De oudere officieren zijn om gekocht; wij hebben geen enkele hoop dat zij aan de strijd zullen meedoen", aldus Kho meiny. Voor de tweede achtereenvolgende dag heb ben gisteren honderdduizenden mogelijk zelfs een miljoen Iranezen in Teheran gede monstreerd tegen het bewind van de sjah. In de hoofdstad kwam het nauwelijks tot geweld dadigheden, maar in vier andere steden wer den standbeelden van de sjah omvergeworpen. In Isfahan werden vijf mensen gedood toen militairen het vuur openden op demonstran ten. Er werden leuzen meegevoerd als „Weg met de sjah" en „Misdadige Amerikanen ga naar huis". Oppositieleiders toonden zich verheugd over het vreedzaam verloop van de demonstratie van zondag. Zij noemden deze een „referen dum op straat tegen de sjah". Als teken dat de militaire regering haar gezag na twee da gen demonstraties wil herstellen, zijn gisteren soldaten in de hoofdstad teruggekeerd. Zij hadden zich teruggetrokken om de demon stranten niet te provoceren. Startverbod voor Hercules in de VS WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse luchtmacht heeft een startverbod uitgevaardigd voor al haar 700 Lockheed c-130 - Hercules - transportvliegtui gen. Na een ongeluk met een derge lijk toestel op zondag, waarbij vijf bemanningsleden omkwa men, is bij een onderzoek geble ken dat sommige van de 245 oudere c-130-vliegtuigen versle ten contróledraden hadden. Guerrillapriester in Nicaragua gesneuveld MANAGUA (AFP) Een Spaanse priester die behoorde tot de Sandinistische guerrilla strijders, is tijdens gevechten door de nationale garde van Nicaragua gedood. Dit is in een communiqué van het Nicara guaanse leger bekend gemaakt. Pater Gaspar. Garcia Laviana was tot vijf maanden geleden als priester aan de verschillende kerken in het zuiden van het land verbonden, aldus het com muniqué. Hij werd met andere guerrillastrijders gedood in het gebied van Orosi, 10 km van de grens met Costa Rica. Een lange rij van rouwenden trok gisteren langs de kist met het stoffelijk overschot van de vroege re premier van Israël Golda Meir. De met de Israëlische vlag gedekte kist staat opgesteld voor het parle mentsgebouw in Jeruzalem. De erewacht bestaat uit politieman nen. Twee legerrabijnen reciteren links en rechts voor de kist psal men. Golda Meir wordt vandaag op de berg Herl in een sobere plechtigheid ter aarde besteld. k14 Afscheid van Golda Paus: respecteer mensenrechten VATICAANSTAD (API) Paus Johannes Paulus II heeft gisteren opgeroepen tot het respecteren van de mensenrechten. De oproep van de paus was verwoord in een brief aan de secretaris-generaal van de V.N., Kurt Waldheim, ter gelegenheid van het 31-jarige bestaan van de universele verklaring van de rechten van mens. „We kunnen niet ontkennen dat de wereld van vandaag nog te veel voorbeelden te zien geeft van onrecht en onderdrukking", zo schrijft de paus. Ook de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren volle aandacht besteed aan de mensenrechten in de wereld. Ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de universele verklaring van de rechten van de mens kwamen er boodschappen van tientallen landen binnen ADVERTENTIE lunapark-kerstkinderland- kadomarkt VOOT het hele gezin vele extra attracties voor jong en oud dagelijks geopend van 13 tot 23 uur (24 en 25 dec. 13 tot 18 uur) toegang f3.- p.p.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11