Lastenverlichting bittere noodzaak voor landbouw GRCEMTE FRfUT BL1EMEN BALLEN Amerikaans verbruik Geen angst voor grotere EG, wel waakzaam blijven van bloemen haalt nooit Europees peil iND EN TUINBOUW j Voorzitter landbouwschap: GROEIENDE IMPORT GROENTEN BINNEN VIER WEKEN CCWS NAAR HALF MILJARD? POSITIE BOLBLOEM IJZERSTERK LEIDSE COURANT MAANDAG 11 DECEMBER 1978 PAGINA 9 DRS. JORIS SCHOUTEN BIJ EXPORTEURS: DEN HAAG Centraal thema bij de viering van het 40-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Bond van Groen ten- en Fruitexporteurs, dezer dagen in het Haagse Congresgebouw, was de posi tie en perspectieven van de exporthandel in een vergrote EG. Een van de sprekers bekeek de problematiek uit de producen- tenhoek. Dat was de heer drs. Joris Schouten, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, en tevens fungerend voorzitter van het Landbouwschap. De belangstelling uit agrarische kring voor de EG wordt vaak in het negatieve getrok ken, zo zei de KNBTB-voorzitter. Op de vraag of de EG ook bij de individuele boer en tuinder ergenis opwerpt, ant woordden de meesten positief. Maar, hier voegde men aan toe: het zou nog veel erger zijn wanneer de EG er niet was. Vandaar: zorg voor een zo gunstig mogelijk EG-tuin- bouwbeleid door daar waar mogelijk er in de goede richting aan te sleutelen. Voorkeur Vervolgens somde de heer Schouten een viertal doelstellingen van de EG op. Hoe groot de gemeenschap ook moge worden, deze blijven gelden. Een redelijk inkomen voor de producenten, redelijke prijzen voor de verbruikers, evenwicht tussen vraag en aanbod (dit wil zeggen het voorkomen van overschotten en tekorten) en vergroting van de produktiviteit in de land- en tuinbouw. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid rust op drie grondbegin selen: de gemeenschapspreferentie, het vrije handelsverkeer en de financiële soli dariteit. Preferentie betekent niets anders dan voorkeur. In dit verband dus de voorkeur voor het produkt van eigen bodem of uit een der andere EG-landen. Deze voorkeursbehandeling wordt onder andere nagestreefd door middel van het heffingensysteem. Niet alleen ten voordele van de producenten, maar ook van de consumenten. Als de wereldmarktprijzen hoger zijn dan de EG-prijzen, kunnen namelijk heffingen op de uitvoer worden toegepast ten behoeve van de consument. Of dit vaak voorkomt verhaalde de heer Schouten niet. Sterke punten Binnen de EG, in het kader -van het gemeenschappelijk landbouwbeleid, blijkt de Nederlandse tuinbouw goed te kunnen werken, zo Verzekerde de heer Schouten G zijn publiek. Een groot aantal factoren zot heeft daartoe bijgedragen. De vakbe en ikwaamheid, ondernemerszin, bereidheid fi tot samenwerking en zodoende een goede belangenbehartiging, bereidheid tot mo- Spanje: tomatenproduktie onder plastic, derniscring, gunstig klimaat en ligging, voorlichting en onderzoek, centrumfunk- tie en natuurlijk de zeer slagvaardige, vindingrijke afzetstructuur. De teruggang op de export naar West-Duitsland van de belangrijkste produkten; met name toma ten, komkommers en uien, werd beant woord met een verbreding van het assorti ment. Men bleef niet passief in de studies steken. Toetreding De bedreigingen van de Nederlandse voe dingstuinbouw liggen, aldus de hee Schouten, in toetreding van de zogenoeir de lage-lonen-landen in de EG, transport belemmeringen die niet voor niet-EG-lan- den gelden (rijtijden en dergelijke) smaak en ideeverschuivingen (respectievelijk het „zonnige" produkt en het derde-landen produkt) en de staatshandel plus tran sport. Het landbouwschap meent dat de overgangsperiode voor de drie EG-kandi- daten het best op tien jaar te stellen is. In „Brussel" denkt men meer aan vijf of zeven jaar. Iin ieder geval dient konkur- rentievervalsing tijdens de overgangspe riode te worden voorkomen. Daarom geen nationale subsidies, geen snelle stijging van de interventieprijs in de toetredende landen, handhaving van het referentie- prijsstelsel en doorzetting van het derde- landen beleid. Dit alles als een soort veiligheidsklep. Het verwijt dat de EG protectionistisch is, wees de heer Schouten ten slotte drastisch van de hand. Het EG-beleid is gericht op stabilisatie van de markt, en op het voorkomen van oneerlij ke konkurrentie. 1 RAPPORT M. L. WEIJEL WIJST UIT: Den Haag - Het bloemenver- bruik in Amerika zal nooit op het peil komen van dat in Europa. Hoogstens is binnen tien of twintig jaar een ver dubbeling mogelijk, zo voor spellen de optimisten, maar de pessimisten houden het erop dat een verdere inkrim ping van het verbruik zal plaats vinden. Dit blijkt uit een rapport dat de heer M. L. Weijel van het Ministerie van Landbouw in Tel-Aviv heeft samengesteld over de mogelijkheden van de bloemenexport door Israël naar Amerika. Zowel Neder land als Israël doen reeds ja ren pogingen om een grotere greep te krijgen op de markt van potplanten en snijbloemen in Amerika, doch erg succes vol zijn die pogingen tot dus ver nog niet geweest. Nu willen Nederland en Israël samen proberen om die markt te doorbreken, vandaar ge noemd rapport. In Amerika worden momenteel de kwe kers aangemoedigd om meer Amerikaanse anjers te gaan kweken, gezien de omstandig- heid, dat de import van anjers tot 35 procent van het totaal is gestegen terwijl deze in 1972 5 procent bedroeg. Rozen Ook de invoer van rozen is toegenomen. Hiertegenover staat dat de produktie van anjers is gedaald, terwijl het verbruik toenam en daarom worden de kwekers aange moedigd tot ruimer teelt. Ook Nederland profiteerde van de situatie, want onze invoer steeg van 38.000 tot 114.000 stuks. Evenwel nam de invoer van rozen uit ons land af van 727.000 stuks tot 623.000 in dit jaar. Israël zit beter met een invoer van 1,1 miljoen rozen in dit afgelopen jaar tegen de 412.000 voorgaand jaar. Uit genoemde studie is gebleken, dat het de produktie van bloe men in Amerika van de vier voornaamste soorten is ge daald sinds 1970 met 18 pro cent. De prijzen stegen wel, maar hielden de daling van de dollar niet bij, zodat de situatie voor de kwekers er niet beter op is geworden. Bij afnemende produktie, nam de invoer van bloemen toe. Als één van de oorzaken wordt genoemd het afzetsysteem in Amerika en ook de lage vakkennis zowe' van producent als handelaar Het aandeel van de bloemen winkels neemt voortdurend af terwijl dat van de supermark ten, dat in 1940 nog 25 procent van het totaal bedroeg, tot 41 procent dit jaar is gestegen. De animo voor snijbloemen is niet groot. Er bestaat geen strenge keur op de snijbloemen, maar de supermarkten zien nog wel mogelijkheden voor de afzet. Kwekers en groothandelaren zijn somber gestemd. De bloe misten maken zich over de situatie niet zo druk en de economen er onderzoekers, ge loven niet dat het bloemenver- bruik in Amerika op het Euro pese peil zal komen, het advies van genoemde heer Weijel komt er op neer, óm goede verkoopbaar materiaal voor Amerika beschikbaar te stellen en vooral bij super markten reclame te maken voor het. produkt van Israël en Nederland. Er zou even tueel samengewerkt moeten worden met de organisatie van Mac Donald of eventueel een winkel-organisatie opgericht moeten worden. Echter er zal nog wel minstens drie jaar mee heen gaan alvorens resul taten geboekt zullen worden op de Amerikaanse markt en er zullen stevige investeringen gedaan moeten worden. Cijf< ers Opvallend is het overigens wel, dat uit de jongste cijfers blijkt, dat in dit jaar tot en met eind augustus door Neder land voor een waarde van ruim vier miljoen gulden aan bloemen en snijbloemen naar Amerika werd geëxporteerd tegen nog geen drie miljoen in dezelfde periode van het vorig jaar. Maar met de pot planten ging het tot dusver niet zo best, dit jaar voor een bedrag van 559.000 gulden te gen vorig jaar ruim het dubbe le. Rozen en tulpen behoren tot de voornaamste bloemen door Nederland naar Amerika geëxporteerd. Daarna volgen de margrieten. DEN HAAG Spoedige invoering van de door de landbouw gevraagde lasten verlichting die dan ook van werkelijke betekenis moeten zijn is geen overbodi ge luxe maar bittere noodzaak. Voorzitter drs. J. J. Schouten van het landbouwschap zei dit in de vorige week gehouden bestuursvergadering. Hij kwam Br» tot deze uitspraak op grond van de progno- ml ?es het landbouw economisch instituut beeft gegeven voor de bedrijfsuitkomsten jn de landbouw gedurende het lopende boekjaar. De arbeidsopbrengsten die wor den verwacht, zo meende de heer Schout- en, geven aan dat zelfs met matig houden vart een verhoging van de eeg-landbouw- prijzen in geen geval een rechtvaardiging zou vinden in de inkomenssituatie in land en tuinbouw. Voor de rundveehouderij verwacht het LEI wel een verdere verbetering van de bedrijfsuitkomsten, maar desondanks is er nog altijd sprake van een negatief netto overschot. Met andere woorden: de arbeid van de ondernemer wordt niet beloon I. tegen cao-loon, aldus voorzitter Schouten Ook in de akkerbouw is de inkomenssitua tie niet rooskleurig. Wel wordt voor de veenkoloniën een aanzienlijke verbetering van de arbeidsopbrengst verwacht, maar in de overige akkerbouwgebieden en met name in het zuidwestelijk kleigebied is die opbrengst onbevredigend. In de inten sieve veehouderij, zo vertelde de heer Schouten verder, zullen de arbeidsop brengsten dit jaar aanzienlijk teruglopen. Dit is vooral het geval in de leghennensec- tor en in de varkensfokkerij. Verbetering van de lage marktprijzen in deze sectorèn wordt in de tweede helft van het boekjaar 1978-1979 ni2t verwacht. De grote produk- tie-uitbreidingen zullen daaraan niet vreemd zijn, zo meende de voorzitter. Over prognoses voor de tuinbouw kon Schouten nog geen uitspraak doen, omdat daarover nog geen LEI-cijfers zijn gepubliceerd. Nu veel binnenlandse teelten onder glas afgesloten worden neemt de invoer van buitenlandse produkten, de opengevallen plaatsen in. Vanuit de Canarische Eilanden worden de volgende gewassen ingevoerd, tomaten tegen een prijs van 2,50 per kilo, komkommers voor 75 cent per stuk papri ka's voor 2,30 per kilo en aubergines tegen een kiloprijs van 3,20. Bloemkool wordt nog steeds in Nederland aangevoerd, daar naast is er echter import uit Frankrijk en Italië. Naast de aanvoer van Hollandse andijvie, die eind vorige week 1,52 per kilo opbracht, is er invoer vanuit Frankrijk' en Italië. De importandijvie ligt wat lager in prijs, nl. 1,10 per kilo. Israël levert paprika's, meloenen en avocado's. Witlof wordt ingevoerd uit Frankrijk en België, de groothandelsprijs ligt op 2,60 per kilo. Italiaanse druiven werden verhandeld tegen een prijs van 3,20 per kilo. Egypte voorziet ons land van een dagelijks aanhoudende stroom van sperziebonen, die gemiddeld 2,60 per kilo kosten. Er komen uien uit Spanje die 60 cent per kilo moeten kosten. Vanuit Oostenrijk komt regelmatig Chinese kool, dit gewas brengt 80 cent per kilo op. Uit deze opsomming zou men ten onrechte op kunnen maken dat het met de binnen landse aanvoer van groenten gedaan is, het tegendeel is echter waar. Binnenlandse gewassen De aanvoer van kroten is wat afgenomen, toch heeft dit weinig effect op de prijzen gehad. Er werd gemiddeld 20 cent per kilo betaald. Veel verandering in deze situatie wordt er niet verwacht, hoewel de situatie op de uienmarkt wat minder slecht is als vorig jaar, geven de dalende prijzen geen aanleiding tot juichen. Afgelopen week zakte de prijs naar 16 cent per kilo. Een verdere prijsdaling lijkt niet uitgesloten, zeker als het aanbod groter wordt. De iets kleinere aanvoer van waspeen heeft ertoe bijgedragen dat het al weken aanhoudende matige prijspeil werd verlaten. De gemid delde prijs klom van 23 naar 37 cent per kilo. Winterweer Door het winterweer van de afgelopen week was de vraag naar knolselderij goed. Er werd 49 cent per stuk betaald. Zodra de dooi invalt zal dit een ongunstige invloed op de prijzen hebben. Voor groene kool is ook duidelijk een grotere belangstelling de gemiddelde prijs liep op naar 33 cent per kilo, hogere prijzen lijken niet waar schijnlijk. De spruiten hebben ook duidelijk geprofiteerd van het winterweer. De gemid delde prijs lag eind vorige week op 1,05 per kilo. Zodra het weer omslaat komt de prijs weer in gevaar. Prei werd tegen goede prijzen verhandeld, nl. 1,47 per kilo. Ook voor dit gewas staat of valt de prijs met het weer. Radijs goedkoper Het grotere aanbod van radijs veroorzaakt een duidelijke druk op de prijs. De gemid delde prijs wist dan ook niet aan een daling te ontkomen. De hele bosjes brachten 52 cent op, voor de halve bosjes werd 25 cent betaald. De aanvoer zal groter blijven als vorig jaar, als gevolg hiervan moet er met een prijsdruk rekening gehouden worden. „Kleine" gewassen Voor een aantal kleine gewasjes werden er de afgelopen week redelijke prijzen betaald. Selderij bracht gemiddeld 24 cent per bosje op. Raapstelen noteerden een prijs van 26 cent per bosje, Krulpeterselie bracht 41 cent per bosje op. Voor bleekselderij werd er per stuk 54 cent betaald. Sla Voor sla trokken de prijzen de afgelopen week weer wat aan. De gemiddelde prijs klom naar 33 cent en kwam hierdoor een stuiver hoger te liggen als de week ervoor. Er wordt een constante aanvoer verwacht, dit kan een goede invloed op de prijzen voor de komende week uitoefenen. Halen we het half miljard of niet. Niet dat er iemand bij de CCWS voor het beantwoor den van die vraag wakker zal liggen, maar de vraag dringt zich toch wel op bij zien van het verloop in het totale omzetcijfer. Om het maar met die cijfers te zeggen, tot en met de laatste week van de maand november bedroeg het totale omzetcijfer aan de CCWS dit jaar precies 472.296.704,96. We hebben dus nog vier omzetweken te gaan en de kans zit er wel dik in, dat een nieuwe fase in de CCWS-ge- schiedenis zal worden bereikt met een half miljard als omzetcijfer. Maar dan zullen we toch wel in of dichtbij de laatste week van het jaar zitten! Goed dan, dit ter inleiding; straks iets meer over deze cijfers. Ons bepalend tot afgelopen week mag worden geconstateerd dat het prijsverloop redelijk was met een aanvoer welke iets boven die van dezelfde week in het vorig jaar lag. Aanvoer totaal 21.091.531 bos of stuks met omzet van 10.065.333,71 tegen 18.001.319 bos of stuks van vorig jaar voor 9.118.583,35. De nogal winterse weersom standigheden beperkten de aanvoer, in bij zonder wat anjers en trosanjers betreft. Hierbij kan worden gesteld, dat een goede lichtstraling in de kassen een gunstige uitwerking heeft en de wintergroei ook van de bloemen beïnvloedt. Als geheel is er een tendens tot afnemen van de aanvoer, hoewel bijvoorbeeld de chrysanten nog best mee konden komen met dik vier miljoen in totaal. Met uitzondering van de geplozen jaarrond die in prijspeil achterbleven, was er toch een redelijke handel. Groter was de omzet aan buitenlandse bloemen althans wat de hoeveelheid betreft, namelijk 201.456 bos of stuks en opbrengst van 92.697,80 tegen de 94.293 bos of stuks van vorig jaar en opbrengst 106.741,13, zodat de prijzen duidelijk achterblijven. Met de potplanten gaat het wel goed aanvoer met van 652.951, en opbrengst 1.306.839,77 tegen vorig jaar 459.420 stuks voor 831.409,28. De stijgende trend zet zich dus nog steeds voort. Om wat gemiddelde prijzen te noemen met tussen haakjes die van vorig jaar: Ameri kaanse anjers 38 (35) trosanjers 33 (34) anthuriums 1,32 (1,58) snijgroen 19 (13) jaarrond troschrysanten 46 (43) idem geplo zen 64 (70) geplozen chrysanten n. bos 49 (48) freesia 24 (27) gerbera 65 (66) irissen 36 (42) leliekelk 73 (62) lelietak 52 (51) rozen groot 55 (46) idem klein 35 (33) sonia 49 (45). Van tulpen begint het aanbod toe te nemen al bleef die aanzienlijk beneden die van vorig jaar. Wat de totale omzetcijfers betreft; deze bedroeg voor de bloemen over de afgelopen elf maanden van dit jaar 43.490.869,32 tegen 40.447.139,63 vorig jaar, een vermeerdering dus met 3.043.729,69 of bijna acht procent Van de potplanten, omzet 4.843.392,12 en vorig- jaar 3.653.301,01 meer 1.190.091,11 of bijna 33 procent. Hetgeen dus over de toename van de potplantenteelt wel iets zegt! Totale omzet tot 1 december 472.296.704,96, vorig jaar 434.444.689,61, meer 37.852.015,35 of bijna negen procent. Intussen nemen de spanningen rond de zaterdagveilingkwestie toe en worden ver schuivingen in aanvoer en de veiling ver wacht. Zo veel duurder als gas en olie worden, zo veel te sterker wordt de positie van de bolbloem en dus ook van de bloembol. Er zijn namelijk weinig andere siergewassen aan te wijzen waar men met betrekkelijk weinig kubieke meters gas (of liters olie) per vierkante meter in korte tijd zo veel stuks kan oogsten. Dat is een punt dat steeds zwaarder gaat wegen omdat energie in de komende jaren alleen maar duurder zal kunnen worden. Dat heeft o.m. rozenkwekers in Zweden al tot het besluit gebracht hun struiken te rooien en in die kasruimte bloembollen te gaan broeien. De bloei valt te programme ren en iedere drie weken kan de kas leeg zijn en weer volgereden worden. Geringe lichtbehoefte Nog een belangrijk pluspunt van tulpen, narcissen en hyacinten is de geringe lichtbe hoefte in de donkere wintermaanden. Ter wijl andere gewassen door gebrek aan licht knoppen laten vallen of slap worden, trek ken de genoemde drie bolgewassen (en ook de crocussen) zich daar weinig van aan. Ze komen toch wel goed in bloei donker weer of geen donker weer. Dat speelt met name in de Scandinavische landen natuur lijk zeer sterk mee. Daar komt nog bij dat de bolbloem toch al een populair artikel is. Ze brengen in de donkere wintermaanden een vleugje lentesfeer in huis en bovendien is het rijk gevarieerd. Ook al gaat de laatste jaren het rood van de vele Darwinhybriden wel wat te veel overheersen. Maar ook wat dat betreft is het bollenvak via veredeling al weer op een nieuwe toer gegaan. Binnen vijf jaar kan bijv. een aantal nieuwe tulpen in de roulatie komen. Potplant En om het voor de bloembollen- en bolbloe- menkwekers nóg feestelijker te maken, gaat het er op lijken dat de tulp en in geringe mate ook hyacint en narcis in de komende jaren ook als potplant furore zullen gaan maken. In het verleden waren met name in Amerika de kortstelige tulpen voor dit doel erg in trek. Vooral voor Pasen. Nu is het aantal tulpen met korte steel niet zo groot en men kon daar altijd een goede prijs voor maken. Met de intrede van de remstoffen bestaat in theorie de mogelijkheid om ook langsteli- ge tulpen aan de korte kant te houden. De belangtelling voor de tulp als potplant is vooral in het buitenland groeiende. Dat is mede een gevolg van de terug-naar-£e-na- Narcissen: populaire voorjaarsbloem met geringe lichtbehoefte tuur-trend. Van een bolgewas in pot heeft In de USA is men met de teelt van bolgewas- men niet alleen langer genoegen, maar men sen in pot veel verder. Daar produceert kan ook het broei- en bloeiproces op de men zelf s kortblijvende lelies in pot voet volgen. Concurrentie uit het buitenland behoeft de producent van potplanten niet Grote kansen te verwachten. Het vervoer van potplanten vraagt veel ruimte om over het gewicht nog Moraal van dit verhaal: als de producenten maar te zwijgen. Ook wat dat betreft zit van bol- en knolgewassen het areaal in de bijvoorbeeld een kweker van bolbloemen hand kunnen houden en bovendien de in pot in landen als Zweden en Finland kansen grijpen die hun op een presenteer- „gebeiteld". blaadje worden geboden, dan lijkt een Op dit terrein is het onderzoek nog maar „gouden" toekomst in het verschiet te lig- nauwelijks op gang gekomen. Maar als men gen. Bolgewassen hebben ook voor de de juiste rassen weet te kiezen en het geheel bloemproduktie een ijzersterke positie, op pakkende wijze weet te presenteren, dan waarvan de geringe energie besefte na- lijkt daar een goede markt voor te zijn. tuurlijk zeer h jog op de ranglijst staat!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9