^Charles trouwt iet met atholieke >rinses Laatste Britse treinrover komt met Kerstmis vrij Afschaffing functie premier in Angola Nobelprijs voor vrede als „teken van hoop99 aan Begin en Sadat i uitgereikt ;t>PEN BRIEF AAN CARTER OORZAAK REL IN PEKING Dertigste verjaardag verklaring Rechten van de Mens herdacht zo Nutsspaarbank! .EIDSE SPAARBANK LEIDSE COURANT MAANDAG 11 DECEMBER 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Charles Wilson (76), de laatste Britse treinro ver die nog gevangen zit, wordt tegen Kerstmis vrijge laten. Hij heeft dan twaalf van zijn dertig jaar gevange nisstraf achter de rug. De Britse grote treinroof werd gepleegd in augustus 1963. Bruce Reynolds, de man die het plan gesmeed zou hebben om de posttrein Glasgow- Londen tot stilstand te bren gen en aan de haal te gaan met tweeënhalf miljoen pond (tegenwoordig ruim tien mil joen gulden), is vijf dagen ge leden op vrije voeten gesteld. Hij was veroordeeld tot 25 jaar en had maximale ver mindering van straf gekre gen, maar was later wegens een diefstal bij Harrods nog eens veroordeeld. Charles Wilson verloor een deel van de mogelijke kwijt schelding door kort na zijn veroordeling te ontsnappen uit de gevangenis van Bir mingham. Drie jaar geleden werd hij door detectives van Scotland Yard opnieuw inge rekend in Canada. Sinds afgelopen juni is Wilson overdag vrij en werkt dan in een pakhuis waar hij suiker laadt op vrachtwagens. Zijn weekloon bedraagt 55 pond. 's Avonds gaat Wilson terug naar zijn cel in de Pentonvil- le-gevangenis van Londen. Hij zal nu volledig vrijgelaten worden wegens goed gedrag. De enige Britse treinrover die nog terug in de gevangenis moet is Ronald Biggs. Hij houdt zich momenteel schuil in Brazilië en heeft jaren rondgezworven na zijn ont snapping uit de gevangenis van Wandsworth in Londen. Brazilië weigert hem uit te le veren aan Groot Brittannië. JOHANNESBURG (UPI/R- tr) President Agostinho Ne- to van Angola heeft op een politieke bijeenkomst in Luan da bekendgemaakt dat hij de functies van premier en vice- premier heeft afgeschaft om de omslachtig werkende bureau cratie te stroomlijnen en ver deeldheid tegen te gaan. De Zuidafrikaanse radio die dit meldde, liet weten dat Neto sprak op een bijeenkomst ter herdenking van het feit dat de in Angola aan het bewind zijn de MPLA, de Volksbeweging voor de bevrijding van Angola, 22 jaar geleden werd opgericht. Neto verklaarde dat de twee functies door hem zijn opgehe ven „opdat het staatshoofd op elk tijdstip rechtstreeks contact kan onderhouden met de minis ters zonder voor dit contact tussenpersonen te moeten in schakelen". Het Angolese persbureau had zaterdag gemeld dat premier Lopo do Nacimento en minister van economische zaken Carlos Rochadilowa ontslagen zijn en ook uit hun functies in het politiebureau zijn gestoten. Neto oefende op de bijeenkomst Luanda ook kritiek uit op de MPLA die volgens hem niet actief genoeg is in Angola en „maar zwak is vertegenwoor digd bij het volk". De regering zal hierin verandering brengen. De Angolese president maakte voorts bekend dat er regerings functionarissen naar het platte land gestuurd zullen worden om het bestuur daar te stroomlijnen en het contact met het volk te verbeteren. Hij zei verder voor stander te zijn van een zekere mate van particulier initiatief hetgeen volgens hem niet in strijd is met de socialistische politiek van de MPLA. Zeeslag" tussen China en Vietnam BANGKOK (AP) Vietnam heeft gisteren meegedeeld, dat Vietnamese patrouillevaartui gen strijd hebben geleverd met schepen van de Chinese marine voor de noordkust van Viet nam. Ofschoon Hanoi al enkele ma len had meegedeeld dat de Chi nezen de Vietnamese wateren hadden geschonden is nog nooit melding gemaakt van een ge vecht op zee tussen schepen der twee landen. OSLO (REUTER-DPA) - De voorzitster van het Noorse Nobel prijs-comité, Aase Lionaes, heeft gisteren in Oslo de Nobelprijs voor de vrede 1978 uitgereikt aan de Israëlische premier Menachem Be gin en aan Sayed Marei, die de prijs in ontvangst nam namens premier Sadat van Egypte. Me vrouw Lionaes zei dat de prijs „als teken van hoop" is toegekend aan Sadat en Begin voor hun mede werking aan het raam-akkoord voor vrede in het midden-Oosten, dat op 17 september in Camp David is ondertekend. In zijn dankwoord zei Begin dat het ontwerp-akkoord tussen Egyp te en Israël de eerste stap zal zijn naar een algehele vrede in het Midden-Oosten. Hij ging niet in op de huidige moeilijkheden in het overleg. Hij richtte wel zijn gelu kwensen aan het adres van presi dent Sadat, die zelf niet naar Oslo wilde komen omdat de onderhan delingen nog niet zijn voltooid. Begin meende dat de vredesprijs niet aan hem persoonlijk toebe hoorde, maar aan het Israëlische volk, „dit oude en herboren volk dat in liefde en toewijding is terug gekeerd naar het land van zijn voorvaderen, na eeuwen van ver volging en ontheemding." De Egyp tische president Sadat legde de nadruk op het belang van dé Israe- iische-Egyptische onderhandelin gen voor de Palestijnen. Het vre desproces is erop gericht veiligheid te brengen aan de volkeren van het gebied, en aan de Palestijnen in het bijzonder, opdat zij allen het recht herkrijgen een leven van vrijheid en waardigheid te leiden", aldus de rede, die werd voorgelezen door de Egyptische afgezant Sayed Marei. Sadat zei dat Egypte vastbesloten is niets onbeproefd te laten in het zoeken naar vrede. „In het vredes proces is nu een fase aangebroken, een moment van de waarheid, dat van elk van ons verlangt dat we de situatie opnieuw bekijken. Ik vertrouw erop dat u allen begrijpt dat mijn historische reis naar Jeru zalem niet bedoeld was om een „deal" te sluiten, zoals sommige politici doen. Ik maakte de reis omdat ik ervan overtuigd ben dat wij deze generatie en volgende generaties verschuldigd zijn dat wij niets onbeproefd laten in het zoe ken naar vrede." MARTELAAR SPELEN LIGT MIJ NIET ERG gUONDEN Tijdens een lunch met buiten- HH ndse correspondenten heeft de 30-jarige mji ritse verklaard dat hij veel godsdienstige |9 i juridische problemen zou moeten over- B innen om een katholieke prinses te kun- Hen trouwen. Dit feit is onthuld door de ondense Observer naar aanleiding van een ^9 iespraak die het beruchte Britse Lagerhui- H id Enoch Powell vrijdagavond gehouden H eeft in zijn Noordiers kiesdistrict South H own. Powell, die een geboren herrieschop- H er is, zei toen onheilspellend: „Een huwe- IH jk van de Britse troonopvolger met een atholieke vrouw zou onvermijdelijk het inde betekenen van de Britse monarchie, oals wij die nu kennen". rins Charles verklaarde afgelopen dinsdag aanwezigheid van 200 buitenlandse corres- ondenten, die het zwijgen opgelegd was: Het zou allemaal veel eenvoudiger zijn, als e jongedame in kwestie een boeddhiste was. Prins Charles nam zaterdag deel aan een liefdadigheidsbal, waarvan de opbrengst was bestemd voor gehandicapte sportlieden. Van een verpleegster kocht hij wat loten voor een tombola. Zwijgplicht voor correspondenten (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse zon dagskrant Observer heeft onthuld, dat 200 leden van de Londense vereniging van buitenlandse corresponden ten die afgelopen dinsdag in het Savoy Hotel geluncht hebben met kroonprins Charles, door Buckingham Palace verboden werd een woordelijk verslag uit te brengen over de verklarin gen van de prins. De druk van het paleis was zelfs zo sterk, dat wij gewaarschuwd werden voor mogelijke re- pressailles. Alle ambassades van Groot-Brittannië zouden onze kranten nakijken en de namen van overtreders doorgeven aan Londen. Het spreekt vanzelf, dat wij deze ongebruikelijke Britse perscensuur niet erg kon den appreciëren. De condi ties, opgelegd door het ko ninklijke paleis „Anders komt de prins niet" wer den met tegenzin aanvaard, ledereen van ons was trou wens van plan bij een eer ste gelegenheid wel degelijk gebruik te maken van wat de Britse kroonprins ons verteld had. op de troon. Als ik de weg wil blijven be wandelen, die door het lot voor mij gekozen werd, heeft het dus voor mij geen zin een katholiek meisje te huwen. Ik zou natuurlijk martelaar voor de goede zaak kunnen wor den, maar dat ligt mij niet zo erg. De tijden veranderen wel, maar nutteloze en onnodige discussies brengen toch niet veel op". Kroonprins Charles wilde kennelijk duidelijk maken, dat hij momenteel helemaal niet van plan is te trouwen met iemand zoals de ka tholieke prinses Astrid van Luxemburg, wier naam de laatste tijd al vaak genoemd werd in verband met de Britse troonopvolger. Vol gens Buckingham Palace heeft Charles trou wens nog helemaal geen trouwplannen. Afge lopen dinsdag zei hij ons zelf: „Toen ze mij een paar jaar geleden vroegen of ik niet aan trouwen dacht, heb ik er maar wat uitge- flapt. Ik vind 30 jaar de beste leeftijd om te huwen, zei ik. Nu spijt het me, dat die pre cieze tijdaanduiding toen over de lippen ge komen is". Twee wetten, daterend van 1689 en 1701, ver bieden het huwelijk van Britse toonopvolgers met personen, die de katholieke godsdienst belijden. De wettekst luidt letterlijk: "Wie een papist huwt, komt niet meer in aanmer king voor de troonopvolging". In feite gaat het dus niet alleen over katholieke prinsen of prinsessen. Beide wetten bedoelen alle pa pisten. Britse troonopvolgers zijn namelijk niet verplicht personen van koninklijke bloe de te huwen. Zolang het maar geen katholieke persoon is. Geen enkele wet verbiedt Charles een jodin, hindoe, mohammedaanse of, zoals hij het zelf zegt, een boeddhiste te trouwen. On danks de grote toenadering tussen de Angli caanse (erkende) kerk van Engeland en de rooms-katholieke kerk. een toenadering die veel van de vroegere vooroordelen heeft doen verdwijnen, schijnt prins Charles niet te geloven dat het Britse parlement vandaag de dag de beruchte wetten tegen de papisten vrij gemakkelijk zou kunnen intrekken. Charles geeft de indruk, dat hij geen deining wenst te veroorzaken en dat hij niet houdt van herrie rond het koninklijke huis. Of heeft hij dinsdag getracht precies het tegen overgestelde te zeggen erf meteen de bal aan het rollen te brengen? Wist de prins, dat het ex-conservatieve, unionistische Lagerhuislid Enoch Powell van plan was amper enkele dagen later een geruchtmakende toespraak te houden over precies hetzelfde onderwerp? Volgens de Londense Observer heeft Powell zijn speech geschreven het weekeinde vóór prins Charles lunchte met buitenlandse cor respondenten. De meeste waarnemers geloven, dat deze af vallige Britse conservatief zich zorgen maakt over het behoud van zijn Lagerhuiszetel in de komende parlementaire verkiezingen. Po well is destijds van de conservatieven over gelopen naar de Noordierse Unionisten om afgevaardigde te kunnen blijven. Hij verover de toen zijn Lagerhuiszetel van het kiesdis trict South Down. In de volgende verkiezin gen zou hij daar een aanhanger van de fanatieke dominee Ian Paisley als tegenkan didaat kunnen krijgen. De zetel van South Down wordt dan een gemakkelijk prooi voor de overwegend katholieke sociale en demo cratische partij van Ulster. sende klasse diegenen uit de weg ruimt die voor hun rechten strijden." In Parijs hielden ongeveer 3000 Vietnamese vluchtelingen een demonstratie voor een vrij Viet nam en werden leuzen geroepen tegen het huidige communisti sche bewind in Vietnam. De Oostenrijkse president Rudolf Kirschlager en duizenden land genoten namen deel aan een demonstratie in het voormalige concentratiekamp van Maut hausen. De Verenigde Naties hebben gisteren acht personen en instel lingen onderscheiden die op het terrein van de mensen rechten hun sporen hebben verdiend. Daartoe behoren onder anderen wijlen ds. Martin Luther King en de katholieke organisatie Vi- caria de la Solidaridad in Chili. Premier Begin maakt een buiging voor mevr. Aase Lionaes, voorzitster van het Noorse Nobelprijscomité, na de oorkonde van de prijs te hebben ontvangen. In het midden Sayed Ahmed Marei, die namens president Sadat de prijs on ont vangst nam. e ïKlNG (AFP) Bij de „democratische - "ur", die fungeert als aanplakbord voor muur- i anten, in Peking heeft zich gisteren een r 'cident afgespeeld dat illustratief lijkt voor 1 ..Pekingse lente": een menigte keerde zich tegen een Chinees die een „open brief' n president Carter over de mensenrechten in 1 uina van de muur rukte. wee AFP-correspondenten stonden notities te jaken bij een nieuw exemplaar van het verzoek- 1 inrift van een „groep voor de rechten van de lens" aan president Carter, waarin hem wordt «zocht ook de rechten van de mens in China r harte te nemen. De oorspronkelijke tekst was onderdagnacht van de muur verdwenen, enkele i'on na het aanplakken. Het nieuwe exemplaar vas vergezeld van een voorwoord waarin de «iti-constitutionele daad van het weghalen van endazibao (muurkrant)" werd veroordeeld. zenuwachtig uitziende man zei tegen de Jansen dat deze muurkrant niet geschreven kan i]n door een vertegenwoordiger van het Chinese tolk. De tekst moest afkomstig zijn van een revisionistische Sovjetprovocateur. Toen de cor respondenten doorgingen met hun werk zei de man woedend: „Zoiets mag niet worden aange plakt, het is niet Chinees". Hij trok de eerste pagina van de muur en verfrommelde het papier. Hij liep weg, onder het roepen van „Dit is niet van een Chinees, dit is niet van Chinees, men kan niet toestaan dat reactionairen dergelijke dingen schrijven". De groep mensen die de muurkrant had staan lezen reageerde boos. „Hoezo is dat niet door een Chinees geschreven? Wij zijn allemaal Chine zen hier, en wij zijn het ermee eens. Waarom heb je dat afgescheurd", riep een oudere man. Passerènde soldaten vroegen wat er aan de hand was. „Hij heeft een dazibao afgescheurd", riepen de mensen beschuldigend. De man, kennelijk een lagere functionaris, van een jaar of vijftig, zei tot zijn verdediging dat de tekst reactionair was. „Jij bent reactionair", was de reactie uit de menigte. Niemand nam het voor hem op. Met een groep boze mensen in zijn kielzog liep de man uiteindelijk weg. New York Met het voorlezen van de preambule van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens is giste ren in het gebouw van de Ver enigde Naties herdacht dat de ze verklaring dertig jaar gele den in het Palais de Chaillot werd geproclameerd. De dertig ste verjaardag van de aanne ming van de mensenrechten verklaring werd gisteren in tal van landen onder de aandacht gebracht door betogingen, ver klaringen en commentaren. )a, alle drie denken ze er 't zelfde over: een éigen bankrekening voor zoonlief! Daarom ook start de Nutsspaarbank een nieuwe dienstverlening: een eigen bank-/spaarrckening voor iedereen van 11 tot 18 jaar. Oftewel: de eigen Pick-Fijn-rekcning. Mei extra hoge rente. Op alle N utsspaarbankkantoren ligt daar een dui delijke folder over klaar: „Nieuwerwets: JE EIGEN PIEK-FIJN-REKEN1NG bij de Nutsspaarbank". Gewoon even afhalen op 't dichtstbijzijnde kantoor. Zijn u en uw zoonlief weer Pick-Fijn op de hoogte! t randt Europees lijsttrekker SPD (Van onze correspondent) 1ULEN - Als een van de eerste 33 Ütieke partijen in West-Euro- "r hebben de Westduitse so- 1 al-democraten (SPD) tijdens buitengewoon congres dat weekeinde in Keulen werd ïouden, een programma vest- gesteld voor de komende directe verkiezingen van het Europese parlement en de kandidaten daarvoor gekozen. Met de stem men van alle afgevaardigden werd SPD-voorzitter Willy Brandt gekozen als lijstaan voerder. Een groep van ongeveer veertig mensen is gisteravond korte tijd op het Poeskin-plein in Moskou bijeen geweest om de internatio nale dag van de mensenrechten te herdenken. Een aantal men sen werd door de KGB, de Russische geheime dienst, mee genomen voor verhoor en later weer vrijgelaten. Voordat de bijeenkomst begon was een ploeg arbeiders aange komen om, belicht door schijn werpers en met behulp van pneumatische boren, verwoed een stuk van het plaveisel bij het Poeskin-monument op te breken, een wonderbaarlijke sa menloop van omstandigheden. De Russische zondagspers le verde gisteren scherpe kritiek op de levensomstandigheden in de Verenigde Staten. Miljoenen mensen zouden daar het slach toffer zijn van armoede, voor oordelen en werkloosheid, „door een systeem van wettelij ke schending waarmee de heer- Geleerden blij met gegevens over Venus MOUNTAIN VIEW, (AFP) Vier Amerikaanse ruimtevoer tuigen zijn zaterdag op het hete oppervlak van de planeet Ve nus te pletter geslagen, na eerst kostbare informatie aan de aar de te hebben doorgegeven over de raadselachtige atmosfeer van de planeet. „De geleerden zijn opgetogen", verklaarde NAS A-woord voer der Lar y King. „Zij hebben vortreffelijke, prachtige gege vens ontvangen. Het is de cli max van heel wat jaren hard werken". Drie van de vier ruimtevoertui gen zijn na de harde landing nog enkele minuten blijven doorzenden. Maar al eerder hadden de geleerden van NASA gezegd dat zij over de opper vlakte van Venus geen „echt belangrijke" gegevens ver wachtten. De voertuigen kwamen neer met een snelheid van 32 kilome ter per uur en dat zij dit niet zouden doorstaan was voorzien. (deeluitmakend van de Nutsspaarbank)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7