URN HUIS UT Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. Van rijkdom aan gebruiken rond de feestdagen is niet zo bar veel meer over „Muldergate": opkomst en ondergang van een ministerie BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 11 DECEMBER 1978 PAGIN, M KERSTMIS OOK NU NOG EEN HUISELIJK FESTIJN „Nu zal het wel gauw gaan sneeuwen en worden de we gen wit, dan rijden de drie kamelen waarop elk een ko ning zit." Regels uit een ge dicht van Anton van Duin kerken, een man die op vaak zeer gevoelige wijze wist te verwoorden wat er leeft in tal van mensen als de avon den langer zijn geworden en de winterse luchten sneeuw voorspellen. Hij deed dat in dichtvorm, anderen in proza. En eigenlijk nog maar zo"n dertig jaar geleden werden wij in ons land door een unieke uitgave van Het Spectrum opmerkzaam ge maakt op de grote rijkdom aan gevoelens waarmee als een kostbare traditie het kerstgebeuren wordt omge- Maar wat we in kerstliederen en kerstgedichten zien ver woord ligt eigenlijk al eeu wenlang verankerd in tal van gebruiken waarvan er tot vandaag de dag nog vele over zijn gebleven, zeker op het platteland. De wintertijd werd in Drenthe doorgaans, na de oogstfeesten, al in ze kere zin ingezet met de Zuid- laarder markt op de derde dinsdag in oktober. Die da tum was daar tevens bepa lend voor het zetten van de kachel. Rond die tijd komt dan ook de speculaaskoek weer aan bod en gaat men 's avonds vaak warme choco lademelk drinken. Daarmee, en met de steeds langer wor dende avonden we steken om vijf uur de lamp al op worden de echte winteravon den géintroduceerd, met spe len, kaarten, voorlezen en vertellen. Zaken die nu gro tendeels en vaak zelfs hele maal door de televisie zijn verdrongen. Tot vrij lang na de eeuwwis seling kende men in tal van streken en dorpen van ons land speciale winteravond-ge bruiken die er toe bijdroegen het maatschappelijke en soci ale leven te stimuleren. De eerste wereldoorlog heeft veel van die gebruiken doen verdwijnen. Wie herinnert zich nog eind oktober in Vee- nendaal temidden van de we vers een „dikke Piet" te heb ben gedronken? Dat was destijds een vermaarde feest- drank, bestaande uit jenever met stroop. In Helmond pre senteerden de wevers zich op een andere wijze, door mid del van een lampionoptocht. En het potverteren van de Winterswijkse wevers op St.- Michael behoort reeds lang tot het verleden. Een speci fiek winterfeest met oeroude gebruiken, Sint-Maarten, heeft niet alleen stand gehou den maar heeft, afgezien van de confessionele richting die ~'<v, Het Twentse kersthoornblazen bij de put van een Nedersaksische boerderij van het hallentype, die men in de Achterhoek nog veel aantreft Hèt jaarlijkse St.-Thomasluiden, hier bij een klokkes- toel in een Fries dorp men toegedaan was, ook een niet onaanzienlijke uitbrei ding ondergaan. Met Sint- Maarten doet in vele streken en in vele gezinnen nog, hoe wel eigenlijk ten onrechte, want we zitten dan midden in de herfst, de winter zijn intrek. Dan brandt in vele huizen de kachel. We zijn dan ook al midden in de slachttijd beland. Veelal gaat het om varkens waarvan de kop als een speciale lekkernij tot Kerstmis wordt bewaard en waarvan de nevenproduk- ten en het slachtafval wor den verwerkt tot balkenbrij. Een gerecht dat enige tiental len jaren geleden in Limburg en oostelijk Brabant en in vrijwel geheel Gelderland, Drenthe en Overijssel bijzon der populair was. Oude gebruiken in zwang geweest, waarbij hoorns van rond anderhalve meter werden gebruikt, is een gebruik dat gedurende de gehele adventstijd en vlak voor Kerstmis hoog in aan zien stond. De hoorns wer den gemaakt van gekuipt vlier-, wilge- of beukehout. Het gebruik komt ook noord elijker langs de oostgrens voor en in Nedersaksen en het Tecklenburger land. Het blazen van de midwinter hoorn beperkte zich in tal van plaatsen vanaf de eerste zondag van de advent tot daags na Driekoningen. Dan hebben we nog in Friesland het zogenaamde St-Thoma- sluiden. Van de rijkdom aan gebrui ken vlak voor Kerstmis, zoals het ontsteken van het kerst vuur, kaarsjesspringen door de jeugd, het bakken van een kerstbrood, is niet zo bar veel meer overgebleven. Om maar te zwijgen van de ge woonte, vooral op het platte land nog lang in gebruik ge weest, in de kerstnacht een extra korenschoof buiten te zetten voor de vogels, de die ren in de stal een brok toe te stoppen of te gaan luiste ren zoals kinderen wel de den, of de dieren in de kerst nacht wel praatten. Dat laatste heeft natuurlijk nooit iemand waargenomen. Maar het werd wel verteld, zoals zoveel werd verteld in de donkere avonden voor Kers tmis. Romantiek Dat is er allemaal wat af. Er is nog wat romantiek, ge kocht in het warenhuis, in de vorm van een kunstboom met elektrische lichtjes. De levensgevaarlijke kerstboom kaarsjes zijn verdwenen. Er is nog sfeer gelukkig. Vooral uit de grotere gezinnen zijn er nog velen die van Kers tmis iets weten te maken. Ja, dat etentje in een restaurant, dat neemt heel wat huiselijke beslommeringen weg. Het ontlast de huisvrouw, houdt het huis wat langer aan kant. Maar maken we het daar door gezelliger? Soms mis schien wel en soms zijn de omstandigheden er ook wel eens naar. Maar we kunnen ons toch moeilijk aan de in druk onttrekken dat Kers tmis in de eerste plaats, met welke achtergrond we dat feest ook benaderen, een echt huiselijk feest is. Het is goed als dat zo zou kunnen blijven al zal men de waarde van goed georganiseerde en geleide gemeenschappelijke of openbare manifestaties ze ker niet mogen onderschat ten. LOU N.M.STEYGER Over wijn en nog wat December is de maand bij uitstek waarin de goede fles sen op tafel komen. De bekende wijnschrijver Hubrecht Duijker heeft zojuist een pittig en knus werkje geschre ven: „Wijn met een glimlach", waarin hij op speelse en kundige wijze vertelt over het sap van de druif. Het pocketboekje staat bol van de anecdotes. Het leest prettig en je „neemt er iets van mee". Veel zelfs. 9,90. Uitgeverij Luitingh, Laren (N.-H.). Al is het maar voor één avondje ongebreidelde pret Je kunt over feesten denken hoe je wilt, de nieuwe rage „discomode" kun je toch niet van tafel vegen. Het is een (tijdelijk?) verschijnsel, niet te negeren, een uitlaatklep voor mensen die eens graag iets mals doen. In de verte is discomode vergelijkbaar met carnaval. Je loopt niet als radijs verkleed op straat, maar te gelegener tijd en plaats is het best leuk eens het jasje van dit aantrekkelijke knolgewas te dragen.... Vergeet de zorgen en koop satijn, glit ter. Lurex, leer, en dans de voeten stuk! Sinds Saturdaynight Fever en Grease is er geen houden meer aan. En laat iedereen gelukkig zijn. Al is het maar voor één avondje ongebreidelde pret! Vrijwel elk groot warenhuis heeft Ietwat gematigde discomode: een 100 procent katoenen cor duroy jasje in piccolo-uitvoe ring. Daaronder een gebor duurd bloesje van katoenbatist met een geschulpt kraagje en een strikje als sluiting (kan ook een herenstropdas op worden gedragen als er -zoals bij meer dere van dit soort bloesjes geen elegante flabberstrik aan zit). De cordbroek heeft band plooitjes. insteekzakken en 'nauw toelopende pijpen. Kant kousen, schgenen met hoge hakken en een brede Spaanse toreador-ceintuur. Als onont koombare accessoires: glitter broche, oorbellen en een imita tieparelketting. zo maar ergens, - misschien bungelend uit een steekzak, driemaal om de nek gewonden of rond het middel. een aparte „discomodehoek" voor de jonge springerige mens, waar het goed toeven en kiezen is. Nieuw silhouet (ook voor de vrouw met drie kruisjes): rechte rok met Lurex effec ten. Glanzend jasje van doorgestikte satijn (matelassé), ceintuur, bontmuts van vorig jaar en satijnen handschoenen, die er dit seizoen bij horen. Op de glimbloes een strikje van strasz. (Mac Maggie met 14 Nederlandse vestigingen, o.a. in Gouda, Leiden. Leidschendam en Rotterdam. Rok 59,-. Jasje/ 99,-. Voor 59,- deze strakke tijgerbroek, hele maal ..in" door het taps toelopen van de pijpen. Over de glanstuniek een luipaard ceintuur met bijpassende pillbox als acces soire, waarvan dit pak het moet hebben. De tuniek kost 89.-, het jasje 59.-. het kapsel stamt ,uit 1920. Zijn vetkuif steekt uit boven een leren vest 98,-) op leren broek 298,-). Eronder kan wat hij rr in de kast heeft liggen, (te koop bij Young Fashion Division van P C; Lampe Neder land N.V., tel. 070-907800). Daar komen dan de brede schouders (ty perend voor seizoen- en discomode 1978/79), in een glimmend chinz jasje 75.-) op het strapless pailetten topje 55,-), weer op pofbroek van satijn I 75,-) in de voor glans en glitterfashion hoofdkleur: zwart! Het pillboxje heeft een kleine voile, die ontspringt aan een strasz ringetje. Lange strasz oorbellen, een ket- ting die er doorwrocht uitziet en (lange) i satijnen handschoenen in een afstekende felle kleur. (Bijenkorf /Teenclub) Het oog in een zwart met gouden lijstje Bij de snaakse discomode hoort natuurlijk ook een disco- make-up. Max Factor ontwierp er als eerste een voor redelijke prijzen. De basis foundation is sprankelend en natuurlijk, de wangen krijgen een blush (Maxi Powder Blush), te hanteren naar eigen smaak. Oplopend naar de slapen, als een veeg onder de ogen of een duidelijke rechthoek op de wangetjes. Ogen worden geaccentueerd door Kohl Kajal Eyepencil en op de oogbol komt natuurlijk de kleur van het jaar: goud. Uit werken tot in de arcadeboog of bananenlijn. Voorts meer goud onder het oog vanaf het midden tot aan de buitenste ooghoek langs de wimperinplant. Het oog staat nu in een zwart met gouden lijst. Over het goud komt een highlighter vanaf de arcadeboog alweer tot onder de wenkbrauw om glitter en schitter te geven. Wimpers moeten vol en zwart gemaakt worden. Nu kunt u de rest van de make-up „onder de ogen zien". De mohd wordt niet mis te verstaan rood, voor de nagels kunt u kiezen uit wijnrood parelmoer, zwart, goud, bordeaux. Maar u kunt ook de nieuwe Invite disco-nagellak gebruiken in alle regenboogkleurtjes: pauwblauw, knalgroen, zilver, paars, lila, zwart, wit, kortom een hele serie. JOHANNESBURG Het begon alle maal in de zomer van 1977. De boeken van het Zuidafrikaanse ministerie van voorlichting moesten even worden nage zien, een rout ine werkje. Er kwam echter heel wat boven drijven. „Onregelmatig heden die hun weerga niet kennen in de geschiedenis van de overheid," zou de president van de Rekenkamer, Gerald Barrie het later noemen. Op 6 februari van dit jaar kwam de zaak pas goed op gang. Op die dag kwam Barrie met het eerste van twee rapporten over het jaar 1976-77 op tafel. Het ministerie van voorlichting, stond er in beide rapporten te lezen, had grote sommen geld over de balk gesmeten. Het ministerie van financiën had nboit toe stemming gegeven voor het uitgeven van deze bedragen. De Engelstalige pers volgde met onthulling na onthulling over verkwistingen van het ondoelmatig func tionerende ministerie. Twee kleine voorbeelden van hoe het mi nisterie te werk ging. Twee functionaris sen vlogen van New York naar de West kust van Amerika om een beoordeling op te stellen van een typiste daar. De Duitse vertaling van een door het minis terie uitgegeven propagandaboek bracht de toenmalige Zuidafrikaanse ambassa deur in Bonn, Donald Sole, zodanig in verlegenheid dat hij verspreiding van het boek in West-Duitsland verbood. „Mo zaïek van Zuid-Afrika", zoals het boek heet, was blijkbaar zo slecht vertaald en voorbereid dat 10.000 exemplaren later vernietigd moesten worden. Natuurlijke zijn dat vrij triviale voorbe elden, maar wel het soort zaken dat de „jachthonden" onder de oppositie-gezinde Engelstalige journalisten op het spoor brachten van een grotere prooi. Eschel Rhoodie, de sterke man binnen het mi nisterie van voorlichting, zag ook wel aankomen dat er belangrijker zaken aan het licht zouden komen, en hij probeerde van alles om de eindeloze stroom onder zoeken tegen te houden. Ironisch genoeg was hij het, die, zij het per ongeluk, met de meest dodelijke onthulling van al zou komen. Met stevig elleboogwerk van Connie Mul der, de toenmalige minister van voorlich ting (voordat hij overstapte naar het de partement van rassenzaken), was Rhoodie in augustus 1972 staatssecretaris van dit ministerie geworden. Een aantal vooraanstaande ambtenaren moest daar bij worden gepasseerd, -uiteraard niet tot hun tevredenheid. De benoeming van Rhoodie moest door Mulder uiteindelijk bij een kabinetsvergadering worden be werkstelligd. „Geen regels" Mulder en Rhoodie kondigden een her structurering van hun ministerie aan. Op frisse, „agressieve" wijze zou voor Zuid- Afrika reklame gemaakt worden in een voor het overgrote deel vijandige wereld. De nieuwe regel was: er zijn geen regels. Minister Mulder verdedigde die filosofie in mei nog eens voor het parlement, toen hij vurig van zijn ongewone propaganda methoden zei: „Als het gaat om de over leving van Zuid-Afrika, zijn er geen re gels. Dan moeten we vechten met alles wat wij hebben". Er werd een „strategie voor Amerika" opgesteld: het langzame ministerie van buitenlandse zaken moest zonder meer overgeslagen worden. Mensen van het ministerie van voorlichting moesten de Zuidafrikaanse zaak direct bij hoogge plaatste Amerikaanse functionarissen aan de man brengen. Tot op zekere hoogte wierp de strategie vruchten af. Maar er ontstond een bitte re kloof tussen de twee betrokken minis teries, en dat is tot op de dag van van daag zo gebleven. Toen volgden er geruchten over omgekochte buitenlandse journalisten, geruchten die nooit werke lijk zijn ontkend. Zonder voorafgaand overleg met Mulder beschuldigde Rhoodie op 5 mei, in een verklaring aan de pers, de president van de Rekenkamer Barrie ervan geheime operaties van het ministerie in gevaar te hebben gebracht. Die geheime operaties zouden zijn gefinancierd uit eveneens ge heim te blijven regeringsfondsen. Min of meer langs zijn neus weg, en bedoeld om zijn verdediging kracht bij te zetten, vertelde Rhoodie dat alle geheime pro jecten toch echt goedgekeurd waren door een speciale, drie man tellende kabinets commissie. Op presenteerblaadje Als Rhoodie gehoopt had dat hij met deze preventieve aanval de gemoederen tot rust zou kunnen brengen, had hij het mis. In tegendeel. Rhoodie had de oppo sitie op een presenteerblaadje de munitie geschonken, waar zij al die tijd op ge wacht had Er werd snel gewezen ophet feit dat slechts drie ministeries er geheime fond sen op na mochten houden: het ministe rie van buitenlandse zaken, het ministe rie van defensie en het departement van nationale veiligheid (destijds nog het bu reau voor staatsveiligheid met de in het Engels wat nare afkorting BOSS). Wat moest Mulder dan met geheime fondsen, waar kwamen die vandaan, welke minis ters waren verantwoordelijk voor deze il legale en buiten-grondwettelijke opera- Een ware golfvloed van dergelijke vra gen overspoelde de regering, en de toe nmalige premier, John Vorster, moest er aan te pas komen om het ministerie dan maar helemaal op te heffen. Voortaan zou het buitenland voorgelicht worden over Zuid-Afrika door het ministerie van Buitenlandse zaken. Een klap in het ge zicht van Rhoodie, die met „vervroegd pensioen" ging. Maar de essentiële vra gen bleven. Waar kwamen de 80 100 miljoen gulden belastinggelden vandaan, en waar had het ministerie die voor ge bruikt? Tegen die tijd, de vroege zomer op het noordelijk halfrond, begonnen de drie kranten van Johannesburg, de Sunday Times, de Sunday Express en de Rand Daily Mail, zich nog het een en ander af te vragen. Was al dat geld misschien ge bruikt voor de fel regeringsgezinde krant, de „Citizen" die volgens alle be richten al sedert haar oprichting eind 1976 met verlies draaide? De krant was gesticht door Louis Luyt, een rijke zakenman, die zijn fortuin ge maakt had met de productie van kuns tmest. Later verklaarde Luyt onder ede tegenover rechter Anton Mostert dat hij bij de oprichting van de Citizen in dienst stond van het ministerie van voorlich ting, en dat generaal Van den Bergh, hoofd van BOSS, die door oppositieleid ster Helen Suzman eind vorige week ra litii „Zuid-Afrika's eigen Himmler" werd ge noemd, .hierin een belangrijke rol had gespeeld. Schijnondernemingen De Citizen werd gefinancierd door het ministerie, en Rhoodie zelf besliste in be langrijke mate wat er wel en wat er niet in de krant kwam. Dit kwam echter pas aan het licht toen rechter Mostert per ongeluk met deze zaak in aanraking kwam. Mostert, die aan het Hooggerech tshof van Natal doorgaat voor een zeer integer persoon, was door Vorster ge vraagd een onderzoek in te stellen naar een vermeende grootscheepse deviezenz- wendel. Het onderzoek werd door Mostert geheel zelfstandig verricht en bracht hem op het spoor van schijnondernemingen, die door het ministerie van voorlichting op touw gezet waren om de „geheime fond sen" op legale wijze te kunnen uitgeven. Op 2 november maakte de rechter zijn bewijsmateriaal openbaar. Een week la ter leverde Connie Mulder zijn nieuwe portefeuille van rassenzaken in. Het on derzoek van Mostert werd stopgezet en de voorzichtige en conservatieve rechter icii Erasmus moest een eigen onderzoek in stellen, waarvan de resultaten deze week, op Sinterklaasavond, bekend werden ge maakt. Copyright The Guardian ER l^inHprmicl-ianHplinrr Hcitar nrstpn \wp lipvpr nipt Aan hpt nrnhlppm van kinHprmi^hanrlplinc kan Dlf» klint 11 rrinvrappn hll Publicatie aangeboden door dit blad in «ii samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. Kindermishandeling, daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe, dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag, telefoon: 070-631923.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6