VV-personeel kan drukte •ij na niet meer verwerken AMATEURTONEEL IN DE LIFT LOFWAARDIG CONCERT Knoop winnaar Go-gongtoernooi Drempelloze muziek jeugdcentrum Stats D'66 stelt vragen over het weer Botsing op Lammenschansweg Groeiend bezoekersaantal De Lakenhal LEIDEN - Het stedelijk museum „De Lakenhal" heeft in het vorige jaar 37.888 bezoekers getrokken. In het jaar ervoor stapten 35.611 bezoekers over de drempel. Dit meldt het jaar verslag van De Lakenhal over 1977. De studenten van de Reinwardt Academie be horen blijkens de cijfers tot de trouwste bezoekers van het museum. Het stedelijke molenmu seum „De Valk" trok in 1977 wat minder bezoekers dan het jaar ervoor. In to taal telde men 31.602 be langstellenden (in '76 nog 32.728). LEIDSE COURANT MAANDAG 11 DECEMBER 1978 PAGINA 3 r.l.G. in het St. Antonius Clubhuis. Leiden De heer Jacques Boom moest zaterdag avond in het St. Antonius Clubhuis zijn gebruike lijke openingstoespraak zelfs met enige regelen verlengen om de propvolle zaal tot de nodige rust te krijgen. Verheugend veel belangstelling was er voor de opvoering door de toneelvereni ging „Tot ieders genoegen'Van „Denk je dat het leven over rozen gaat?" Vervolgens kon de gekalmeerde zaal zich onmid dellijk weer ontladen in smakelijk gelach om tientallen dubbelzinnige woordspelingen, die au teur Wim Bischot ongelimiteerd in zijn stuk had rondgestrooid als een losgeslagen Zwarte Piet één avond vrij is van die narrige Sinterklaas. Bischot kon kennelijk geen genoeg krijgen van zijn smakelijke grappen, zodat hij zijn eigen doornig pad niet overal even consequent volgde. In een' blijspel van dit soort moet iedereen op het eind wel een partner gevonden hebben. Bischot was niet in staat gebleken die tour de force aan zijn figuren op te leggen. Dat alles niet neemt niet weg dat er zaterdag avond weer zeer enthousiast werd geacteerd. Bij de meeste acteurs bleek een uitstekende bijpas send personage gekozen te zijn. Alleen Lies Beekman leek me, ondanks haar jeugdig spel, toch iets te oud voor haar rol als dochter; maar dat gaf het geheel slechts een extrahumoristische effect. Wat wel opvalt, vooral bij TIG, maar misschien ook wel bij andere amateurgezelschap pen: de vrouwenrollen worden doorgaans krach tiger gespeeld dan die van de mannen. Kom op heren, zet de schouwers er eens flink onder. Voorts was het prettig tussen de oude bekenden op het toneel nieuwe gezichten te zien, die het zeker niet slecht deden. Zodat dit weekeind vol amateurtoneel in Leiden enige hoopvolle feiten opleverde. Het Leidse amateurtoneel zit in de lift. Bejaardensoos Zuid-lVest geeft woensdag 13 december een Kerst-souper voor alle leden van het ontmoetingscentrum aan de Boshuizerlaan, hoek ö-Meilaan. Alvorens de gasten zich rond tafels scharen, dat zal rond een uur of vier zijn wordt er eerst nog een spelletje kaart gespeeld. Daarna zal de heer Bastiaanse een kleurenfilm en dia's vertonen. Met het souper sluit de Bejaardensoos het programma van 1978 af. In het nieuwe jaar. op woensdag 3 en maandag 8 januari zal er op de gebruikelijke manier worden overge stapt op een ander programma. Op donderdag 11 januari komt Conimex met Heineken samen een zogenaamd proef- programma" brengen, hetgeen met de nodige biertjes ge paaid zal gaan. Op 2 februaii gaat de hele ploeg naar Bussum om de uitzending van Hans van Willigenburg bij te wonen. Op 17 februari organiseert Zuid-West het Hutspottenbal. Donderdag 15 maart wordt er een excursie bij De Ploeg gehouden. De maand april is nog niet rond, maar er is in ieder geval wel een uitnodiging binnengekomen van het Comité Roomburg om te komen kaarten op 10 mei. En dan de vakantieweek naar de Vier Foreesten. een eigen keus van de leden. De datum moet nog in nader overleg worden vastgesteld. Wegens verhuizing en vergrijzing kun nen er weer nieuwe bezoekers worden meegenomen. Vooral op de woensdagen is de krmg op het moment wat onderbezet. LEIDEN De fractie van D'66 van.de gemeenteraad van Leiden heeft het college van b. en w. kenbaar gemaakt dat zij niet te spreken is over het weer in de zomers van 1977 en 1978. Om er zeker van te zijn dat zij zich niet vergist vraagt zij b. en w. of zij die mening betreffende het weer delen. Ook schijnt D'66 geen hooggespannen verwachtingen te hebben ten aanzien van het weer in de komende zomer en zij vindt dat met het oog hierop tijdig maatregelen getroffen moeten worden. Dit blijkt uit de schriftelijke vragen die de fractie bij het college hqeft ingediend. De bespiegelingen over de weerkaart van de afgelopen jaren dienden voor de fractie van D'66 om tot zeer concrete vragen te komen over het openstellen van het binnenbad van het zwembad De Zijl. Zij wil van het college weten of het mogelijkheden ziet ook 's zomers het binnenbad voor het publiek toegankelijk te maken. Voorts wil D'66 weten welk schema het college in 1979 zal volgen met de opening en de sluiting van het zwembad. LEIDEN„Spontaan gniffe lend" heeft de jeugd van het Jongerencentrum Stats aan de Leidse Haarlemmerstraat 73 zondagavond kennis kunnen nemen van datgene wat een 15-tal popmusici hen in elkaar afwisselende jamsessies ten ge hore bracht. Een keer per twee maanden waagt Stats zich aan een dergelijk experiment van wat men nu niet bepaald Top- 40-muziek zou kunnen noemen. Johnny Travolta is het op dit moment waar ook ter wereld helemaal. Niettemin genoten de Leidse muzikanten, waaron- ters, werklozen, meisjes van de der de bekende groep Touch- huishoudschool en de zoge- wood, een behoorlijke aan- naamde tweede generatie van dacht van het Stats tienerpu- buitenlandse werknemers. Het bliek, al zij het, aldus organisa- bezoekersaantal ligt doorgaans tor Rob Wiedijk, dat de vaste (met de donderdagavond als bezoekers hier en daar hun top) op 250 personen. Het is de gniffels niet onder stoelen of bedoeling van Stats om deze banken stopten. jónge mensen over bepaalde Jongerencentum Stats richt zijn drempels heen te helpen, die activiteiten hoofdzakelijk op de doorgaanns in de wat studenti- jeugd tussen 13 en 18 jaar. Het koze gelegenheden voor hen centrum kan worden gezien als worden opgeworpen. „De jeugd een ontmoetingsplaats van jon- kan hier doen wat zij wil en geren, die behoren tot de catego- op een plezierige manier met rie van vroegtijdige schoolverla- elkaar omgaan. Vandaar ook dit concert. Het is nu niet bepaald wat zij zoeken, omdat het alle maal wat studentenachtig aan doet, maar door het hier te beluisteren kan men dit soort muziek ook gaan waarderen. LEIDEN Het derde koffieconcert dat Zondagochtend in de foyer van de Stadsge hoorzaal plaatsvond, was op het laatste poment in een paar opzichten gewijzigd. Pianist Marinus Flipse was kort van te voren genoodzaakt zich om gezondheidsre denen terug te trekken. Nog bijtijds werd door K&O een waardige vervanger gevon den in de persoon van Istvan Hajdu, een van oorsprong Hongaars pianist, die sinds 1957 in Nederland woont. Hiermee samen hing de vervanging van Mieke Biesta op viool door Erzsébet Hajdu Horvay echt- enduogenote van Istvan en concertmeester hij het Rotterdams Philharmonisch en e®n lichte pro gramma wijziging: toegevoegd werd de Sonatine, Opus 100 van Dvorak. De samenwerking van de Hajdu's met hoornist Pieter Gouderjaan verliep boven verwachting. Waren in het Trio nr. 1 van Duvernoy de inzetten nog wat aarzelend en ongelijk, dit euvel was al zo goed als verholpen in het Trio, Opus 40 van Brahms, dat na de pauze gespeeld werd. In het stuk van Durvernoy hielden de musici weliswaar goed rekening met elkaar, maar dat had het nadeel dat het strakke werk een te elastische vormgeving kreeg. Op de vertol king van Brahms'stuk hebben we, op een paar slordigheidjes van de piano na, bijna helemaal niets aan te merken: de gespan nenheid waarmee gespeeld werd was ner gens hinderlijk. De warme, ingehouden toon van Gouderjaans hoorn versmolt prachtig met piano en viool, terwijl toch aan ieder instrument de nodige ruimte gelaten werd. Dvorak's Sonatine werd duidelijk niet voor de eerste maal gespeeld door Istvan en Erzsébet Hajdu. Bij fragmenten scheen de vertolking ons geïnspireerd, bij momenten helaas ook wat geroutineerd toe. Gezien de late inschakeling van deze musici mag dit niet als zwaarwegende kritiek gelden. De indruk die na het concert achterbleef was, dat van een uitstekende prestatie gesproken mocht worden. Arie de Ru En dat gebeurde zondagavond dan ook beslist. Bij het optreden van een Punkzanger sprongen twee meisjes (Lia en Christy) spontaan het podium op en ondersteunden het vocale ge weld met bijpassend gezang. Voor de organisatoren en de bezoekers van Stats was dat dus weer een drempeltje minder. Rond middernacht vormde de tijd een drempel, want toen moest de zaal dicht. Maar dat zal wel voor meer ontmoetings plaatsen in de stad rond midder- nacht hebben gegolden. Lia en ^nristy laten zien, dat Punkmuziek voor hun geen hindernis vormt. Vergadering streekcommissie In Holiday Inn vindt vanavond een huishoudelijke vergade ring vindt plaats van de Streekcommissie Leiden en omstre ken. Deze vergadering is vooral bedoeld voor leden van de Streekcommisie. Onderwerpen worden besproken, die nodig zijn voor het functioneren van de commissie zoals de organisatie van de inspraak of het programma van activiteiten. Belangstellenden zijn niettemin welkom om de Streekcommisie bij te staan bij het signaleren van problemen, knelpunten en ontwikkelingen die in hun streek leven. Daarbij gaat het om zaken van regionaal belang, als de aanleg van wegen, grote recreatie-projecten, openbaar ver- voerproblemen en vele andere. Belangstellenden kunnen de vergadering •als toehoorder bijwonen en krijgen tijdens de rondvraag de gelegenheid het woord te voéren. De vergade ring in Holiday Inn begint om acht uur. Gepromoveerd Aan de Leidse Universiteit zijn de volgende personen gepromoveerd: de heer A. W. A. van der Hart en mevrouw G.M. Meeiman-Van Benthem, beiden tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen en de heer Th. J. J. Leyenaar tot doctor in de letteren. Klrurenavond L. A. F. V. De Leidse Amateur Fotografen Vereniging (L. A. F. V.) houdt een zogenaamde „Kleurenavond van eigen bodem". Leden van de L.A. F. V. laten op deze avond kleurendrukken zien. Op de tentoonstelling wordt het duidelijk, dat het vertoonde werk van de eerste twee klassen is, toch zou het fijn zijn ook het werk te bekijken van leden die nog niet zo lang bezig zijn en die zich onlangs op het kleurenpad hebben gewaagd. Met ander woorden: iedereen die kleuren drukken heeft, brenge die mee naar 't Bruggehoofd, Steen- schuur 11 te Leiden. Voorts organiseert de L. A. F. V. maandag 8 januari een tweede ronde over dia's. Spreker op deze avond zal zijn Ralph Prins. Maandag 22 januari wordt er een bespreking gehouden van de laatste ronde over de dia-kunst. 1 iltorio dt' Sica De volksuniversiteit K&O vertoont dinsdag 12 december in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden de film „De Tuin van de Finzi Contini's" van regisseur Vittorio de Sica. De voorstelling begint om 20.00 uur. „De Tuin van Finzi Contini's" is een veelbekroonde film van de bekende Italiaanse regisseur De Sica, een vertegenwoordiger van het Italiaanse neo-realisme. De film behandelt de lotgevallen van een Joodse familie in Ferrara, die ten prooi valt aan de excessen van het antisemitisme. Toegangskaarten a f 3.75 en f 4,75 zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O. Telefonisch reserveren kan dagelijks tussen lOen 17uurvia het nummer 141141. Bomen De lindebomen aan het Rapenburg worden vandaag verwij derd. Een en ander in verband met het hetstel van de walmuren tussen het Academiegebouw en het Noordeinde. Een deel van de linden krijgt een plaatsje langs de Herengracht. Het ander deel verkeert in dermate slechte, staat dat ze niet meer ergens anders kunnen worden geplant. Wanneer de herstellingswerkzaamheden achter de rug zijn, worden langs het Rapenburg nieuwe lindebomen geplan t. Kerst-souper Ad ÜIDEN „Het wordt steeds drukker I het Leidse VVV-kantoor. Het is te nken aan de enorme hoeveelheid para- )oi kennis en de inzet van de informatri- i, dat tot nu toe, met een feitelijk kleine staf, de grote hoeveelheid formatie verstrekt en de gevraagde ire enstcn verleend konden worden". Dit i jat te lezen in het jaarverslag over i 77 van de VVV-Leiden. De VVV is rheugd over de waardering die zij de gelopen periode als informatiever st rekkend en dienstverlenend instituut ieft gekregen, maar verbindt hier de nclusie aan, dat het breekpunt van iar activiteiten thans zeer dicht gena derd is. „Uitbreiding van het vaste personeel zal daarom in ernstige over weging dienen te worden genomen". Het uit een directeur en vier vaste informatrices bestaande VW-team toont aan de hand van wat cijfermateriaal aan in welke mate het vreemdelingenverkeer in 1977 door inspanningen van de VW werd geholpen. Het kleine team heeft in dat jaar aan ruim 89.000 personen informatie verstrekt. Dat gebeurde ten aanzien van 50.000 mensen vanaf de balie, terwijl telefonisch meer dan 34.000 gesprekken zijn gevoerd. Aan theaterre serveringen ontving het bespreekbureau in kas een bedrag dat het halve, miljoen overschrijdt. Het aantal personen onder gebracht op logiesbonnen in Leiden, maar ook elders in het land, is in 1846 gevallen door bemiddeling van de VW geholpen. Vergeleken met 1976 vertonen de reserveringen in Leiden en omstreken een daling met 546 personen. Deze daling, die afwijkt van de lijn van successen, die elders werden geboekt, schrijft de VW toe aan het verminderde buiten landse bezoek in deze contreien met het oog op de gedaalde valutakoersen in Amerika en Frankrijk. Ook zou het verlies aan accommodatie, dat in Leiden heeft plaatsgevonden hieraan debet zijn. Wel heeft de VW bijna 150 mensen aan logies buiten Leiden geholpen, maar dat betrof hier hoofdzakelijk accommodatie in de zogenaamde "economy class", de wat goedkopere hotels. Dat uitbreiding van het personeel ernstig in overweging moet worden genomen illustreert de VW middels een greep uit de dienstverleningsactiviteiten, die in '77 zijn verricht. Naast evenementen als de landelijke Fietsdag, het Tupperware- weekeinde in de Groenoordhallen en het Lente Lunapark heeft de boekingscen trale in het Theaterbespreekbureau een groot aantal landelijke popconcerten in financieel opzicht moeten regelen, waar onder het concert van onder meer Eric Clapton en de popgroep Golden Earring. Dit bleef over van een van men op de Leidse Lam- het ongeval gewond. Bei de twee auto's, die zater- menschansweg. Een van de voertuigen werden dagavond rond zes uur de inzittenden raakte bij zwaar beschadigd, met elkaar in botsing kwa- j .EIDEN - Het zaterdag gehou- [en Go-gongtoernooi in het ,eids Vrijetijdscentrum aan de jj, Ireestraat is gewonnen door Willem Knoop. Bij elkaar heb- 'a en 34 spelers aan het door de ridse Go-club georganiseerde, lm ran origine Chinese denkspel ïeegedaan. Er werd gespeeld rolgens het zogenaamde Mac- lahon-systeem, een spelwijze ie inhoudt dat er in verschil- ende categorieën prijzen vie- en te verdienen. Willem lyl [noop, spelend in groep I, werd tai iteindeli jk winnaar van het in 9J rie groepen verdeelde Go rt oernooi. 01 Iet Go-spel (uitspraak met de IU|,G" van Gerrit) is op schaken, lammen en bridgen na de vier- n de denksport die in ons land wordt gespeeld. Ongeveer 4000 jaar geleden is Go, aldus de Chinese klassieken, door keizer idYao uitgevonden, waarna het I zich langzaam over Oost-Azië •l verspreidde. Dit omsingelings- I spel geniet thans in Japan, meer *1 nog dan in China, een grote If populariteit. Miljoenen Japan ners zien het als_hun favoriete sport. Schaker Emanuel L.as- ker, de bekende wereldkam pioen, oordeelt als volgt over Go: „Go is logischer dan schaken en overtreft het in eenvoud. Go doet voor het schaken niet on der in de vlucht waartoe het de fantasie inspireert". Ondanks deze vleiende woorden van de oud schaakkampioen lopen de mensen in het Westen maar matig warm voor dit boeiende spel. Schaken en dammen zij hier nog steeds de meest beoe fende denksporten, terwijl de overeenkomsten met Go toch duidelijk zijn aan te tonen. Go wordt namelijk gespeeld op een in horizontale en verticale lijnen verdeeld bord (gelijkend op schaak en dam) met zwarte en witte stenen. De kunst van het spel is om op de kruispunten van de elkaar snijdende lijnen, ronde stenen neer te zetten, die via listige manoeuvres de stenen van de tegenpartij moeten in sluiten. Leiden is op Amsterdam na de stad waar Go de grootste be langstelling geniet. De Leidse Go-club telt rond de 60 leden en geldt als een van de krachtig ste clubs van het land. Neder lands kampioen Ronald Sch- lemper uit Voorhout heeft het spel in Leiden leren beheersen. Van 13 tot en met 17 maart zal Schlemper meedoen aan het amteur-wereldkampioenschap in Japan. Een gebeurtenis waar in sportkringen veel meer aan dacht aan zou moeten worden gewijd dan tot dusverre is ge daan. Het Leidse Go-gongtoernooi werd zaterdag voor de zesde keer in Leiden gespeeld. De deelnemers kwamen uit ver schillende steden van het land, waaronder Amsterdam, Gro ningen en Den Bosch. Volgens organisator Job Koring is er dit maal wederom op hoog niveau door de amateurs gespeeld. In de groepen 1 t/m 3 werden de volgende deelnemers winnaar: Groep 1: 1) Willem Knoop, 2) Rob van Vulpen, 3) Rob van Zijst. Groep 2: 1) Pim van Dij ken, 2) Ruud Wiersma, 3) Jan Bol. Groep 3: 1) Kees Reedijk, 2) Peter Krijnen', 3) Han Bou- man.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3