Betaald voetbal ondeniit Bestuur KNAU kan NKS kwaliteitszetel niet ontnemen Bestuur schaatsbond slaat aanval af 3PORTTRIBUNE BESLUIT SHIRTRECLAME VAN 18 NOVEMBER VERNIETIGD Snoeck en Witteveen kandidaat TUMULT TROEF BIJ VERGADERING KNSB Comello erelid restaurant met frans getinte gerechten vanaf 12 december LEIDSE COURANT MAANDAG 11 DECEMBER 1978 PAGINA i lOHun ZEIST Er viel geen kronkel meer te bedenken, die de indruk zou kunnen wekken, dat de FBO (betaald voetbalclubs) het gezicht had gered en toch overstag was gegaan. Met veel omhaal van woorden legde Leo van Zandvliet, voorzitter van Feyenoord en woordvoerder betaald voetbal, zaterdagmiddag namens de clubs, verenigd In de sectie be taald voetbal, de verklaring af, dat het op 18 november in de vergadering betaald voetbal ge nomen besluit "om per uiterlijk 1 juli 1979 shirtreclame in te voeren, waartij het bestuur wordt opgedragen dit besluit uit te voe ren", werd ingetrokken en op een zo spoedig mogelijk uit te schrij ven buitengewone vergadering van de sectie betaald voetbal een nieuw voorstel, geënt op dat van 18 november, zal worden gefor muleerd, "waartij onduidelijkhe den moeten worden voorkomen en recht wordt gedaan aan de intenties, waarmee het besluit werd genomen". Het betaald voetbal is dus volledig onderuit gegaan, heeft bakzeil gehaald en zal met een afgezwakte versie komen. Er zal een besluit komen, waarin een ontsnappingsclausule is ingebouwd en onderhandelin gen met externe geldgevers cen traal staan. De ais vanouds rustig voortkabbe lende bondsvergadering - betaald en amateurvoetbal tesamen - die zatedag in het KNVB-centrum te Zeist werd gehouden, kwam in een stroomversnelling bij punt 7 van de agenda: opschorting door bondsbestuur van besluit algeme ne vergadering betaald voetbal dd. 18 november 1978 inzake shirtre clame. Bondsvoorzitter Wim Meuleman, die tèvoren ook al duidelijk had laten doorschemeren, dat hij het besluit, zoals het was geformu leerd, niet kon waarderen, legde uit waarom zijn bestuur die op schorting noodzakelijk had geacht. "Er is besloten per 1 juli 1979 shirtreclame in te voeren, niets meer en niet minder. Herhaal delijk afluisteren van de banden heeft dat bewezen. Daarmee kon het bondsbestuur niet akkoord gaan, zodat we het besluit hebben opgeschort. Omdat dit de bonds vergadering is en de dertig afge vaardigden van het amateurvoet bal wellicht niet of niet voldoende weten, waarover het precies gaat, schors ik de vergadering". Van Zandvliet voelde nattigheid en vroeg ook om schorsing, zodat het betaald voetbal zich kon beraden. Hij is verstandig genoeg om te beseffen, dat het betaald voetbal een eventuele stemming zou ver liezen, want bij een stemmenver houding van 30-30 zou het ama teurvoetbal - zo was vrijdagavond al besloten - in zijn geheel tegen stemmen en van het betaald voet bal was Bick Passchier (FC Dord recht) op 18 november al tegen geweest. Na uitgebreide overleg heropende Meuleman de vergadering met we derom een dringend beroep op het betaald voetbal het besluit van 18 november op te schorten. "We hebben afspraken gemaakt, die in het rapport "Gezonder betaald voetbal" zijn neergelegd. Er is overheidsgeld geblokkeerd, dat we vrij moeten zien te krijgen, we hebben te maken met externe geldgevers. Als het betaald voetbal besluit die uitspraak van 18 no vember af te voeren en opnieuw, maar dan gepreciseerd, weer op te voeren, is er niets aan de hand. Dan heeft het betaald voetbal de handen vrij". Namens de FBO bleef Van Zand vliet tegenstribbelen: "Het is een aangelegenheid, die uitsluitend het betaald voetbal aangaat en we willen na 15 december, als de termijn van kandidaatstelling voor de bestuursfuncties van de afge- tredenen is afgelopen, in een bui tengewone vergadering betaald voetbal een definitieve formulering en/of precisering van het besluit van 18 november vastleggen. Maar punt 7,moet van de agenda worden afgevoerd". Tumult in Zeist na deze woorden van Van Zandvliet. Meuleman: "Niet alleen het be taald voetbal, de gehele KNVB is bij zo'n gebeuren betrokken. Daar om hebben we tot opschorting besloten". Niet betaald Op de kop Herman Feringa (amateurs) sloeg de spijker op de kop met zijn opmerking, dat het betaald voet bal dus niet zo gelukkig was met het besluit zoals het er ligt. "Met zijir zestigen, deze bondsverga dering dus, moeten we afvoeren wat op 18 november is gebeurd en besluiten de zaak nader te bekijken". Mr. Jacques Hogewoning, achter de tafel als bonsdsbestuurslid, fijn tjes: "Er is op 18 november toch een zorgvuldig en exact geformu leerd besluit genomen? Of niqt, meneer Van Zandvliet?". Van Zandvliet liet het in het midden, maar moet gevoeld hebben, dat hij de slag ging verliezen. Van de zijde van de amateurs kwamen steeds meer bezwaren van Henny Troost o.a. en Jo Jaspers, die zich erover verwonderde, dat Meule man een ander standpunt had ingenomen dan vrijdagavond in Passchier: "Dat onzalige besluit moet onmiddellijk vernietigd wor den". Meuleman: "Dat besluit was niet goed, niet duidelijk ge noeg, want zo heeft het betaald voetbal het niet bedoeld. Dus we doen het opnieuw". Het hoge woord was eruit: het betaald voet bal had onzorgvuldig gehandeld en gestemd over iets dat het anders, niet zo stug geformu leerd, had bedoeld. Er kwamen tenslotte drie voorstel len voor stemming (van Van Zand vliet, Troost en Feringa) ter tafel, waarop Van Zandvliet wederom schorsing vroeg. Hij kwam terug met deze verkla ring, nadat Meuleman niet zijn voorstel, maar een ander, als het belangrijkst had aangewezen om over te stemmen. "De bondsafgevaardigden van het betaald voetbal, gegeven het feit, dat het eerder door hen gedane voorstel niet als eerste voorstel in stemming wordt ge bracht, op grond van het formele besluit in de algemene vergade ring betaald voetbal van 18-11- 1978, stellen vast, dat dat besluit kan leiden tot een uitvoering, die niet in overeenstemming Is met het oorspronkelijke voorstel in die vergadering. Verklaren dat op uitsluitend die formele gronden het desbetreffende besluit moet worden vernietigd, en dat zo spoedig mogelijk na 15 december in een buitengewone algemene vergadering van het betaald voet bal het besluit omtrent shirtrecla me overeenkomstig de oorspron kelijke bedoeling wordt geformu leerd". Wat dus betekent, dat het invoeren ervan blijft gehandhaafd, maar de ontsnappingsclausule wordt inge bouwd, dat dit alleen dan ge schiedt als blijkt, dat het haalbaar is na overleg met overheid, externe geldgevers en andere betrokke nen, eventueel ook de NOS, die de bewegende reclamezuilen op de buis moet brengen, of niet. En dat was nou net wat Hogewo ning c.s. destijds wensten: niet de zaak definitief vastleggen, maar een principebesluit dat ruimte bood tot onderhandelen. Het aftre den trio Hogewoning-Zwikstra-Tri- pels had dus op 18 november gelijk gehad en was derhalve zater dag ovenwinnaar. Het enige dat door de FBo is bereikt, is dat ze zijn afgetreden, wat de bedoeling was. De vraag viel natuurlijk of ze terug zouden kunnen keren. Meuleman, gelukkig met de oplossing waar voor hij zich zo had ingespannen - "het betaald voetbal wil niet tegen de overheid indruisen" - stelde dat het drietal via kandidaat stelling aan de verkiezing zou kunnen deelnemen, maar hij be twijfelde of ze daar wel zin in zouden hebben. Mr. Tripels, getuige zijn woorden tijdens de vergadering, die weder om niet vrij was van chaos: "Dit is het toppunt van stupiditeit", heeft zeker geen ambities. Zwik- stra liet zich ook negatief uit en Hogewoning zou voorwaarden stellen, die de FBO niet zal willen aanvaarden. Het wordt dus Eric Vilé als voorzit ter. Hij was er zaterdag niet, omdat hij geen bondsafgevaardigde is, maar werd wel ijlings telefonisch ervan op de hoogte gesteld, dat zijn achterban zijn pertinente woorden van 18 november hadden teruggenomen. Het betaald voetbal kon anders. Van Zandvliet: "Gezien de handrei king van de bondsvoorzitter en de reacties van de amateurs, leek het ons onverstandig ons standpunt te handhaven". Dat had het be taald voetbal, als het zich had opgesteld, zoals Meuleman het zaterdag zei - "als wijze mannen onder elkaar" - ook op 18 novem ber kunnen doen en was er veel ellende, gepraat en gezichtsverlies voorkomen. HERMAN VAN BERGEM Den Haag Drs. Martin Snoeck en Jo Witteveen, na de algemene vergadering van 18 november afgetre den nadat het besluit was genomen shirtreclame in het betaalde voetbal in te voeren, zijn weer kandidaat gesteld voor de kwaliteits zetels die respectievelijk de spelers en de trainers bezit ten in het bestuur van de profsectie. Onlangs besloten de oefen- meesters, die lid zijn van de algemene vergadering be taald voetbal, vooralsnog geen' kandidaat te stellen. ,,Nu de bondsvergadering zaterdag heeft beslist het besluit tot invoering van shirtreclame te vernietigen en dat er een ander besluit voor in de plaats zal komen, is er een geheel andere si tuatie ontstaan", aldus Jaap van der Leek, de secretaris generaal van de Vereniging van Voetbaloefenmeesters in Nederland (WON), „en hebben de trainers de heer Witteveen opnieuw kandi- UTRECHT Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie is er niet in geslaagd om de Unieraad ervan te overtuigen dat het niet langer gewenst is om aan de Nederlandse Katholieke Sportfedera tie een zogenaamde „kwaliteitszetel" in het bestuur toe te kennen. De leiding van de KNAU wilde van deze zetel af omdat ze van mening is dat een dergelijke constellatie in de hedendaagse samenleving niet meer past, maar men kon het onderling ook niet eens worden. De bestuursleden Coenen en Ebbenk stemden tegen het voorstel, zodat de top van de KNAU, gesteund door de kleinst mogelijke meerder- K-" heid, moest trachten het met de NKS eens te worden, die echter vasthield aan de kwali teitszetel, daarbij de concessie doend dat de Unieraad zijn veto over een bepaalde kandidaat van de NKS zou kunnen uitspreken, waarna de NKS vervolgens weer het recht zou hebben om een andere gegadigde ten tonele te voeren. De Unieraad bleek, in tegenstelling tot het bestuur, niet zo veel moeite te hebben met deze historisch gegroeide situatie, ontstaan nadat de toenmalige Katholieke Athletiekbond op last van de bezetter in 1941 in de KNAU was opgegaan. Wel was het besluit van de Unieraad om de samenwerking met de NKS te continuëren deels op practische gronden gebaseerd, omdat de Katholieke Sportfederatie voor een belangrijk deel participeert in de commissie opleidingen van de KNAU. Daarom ging de Unieraad ook niet akkoord met het besluit van zijn dagelijks bestuur om desnoods met hulp van de rechter de op 11 november 1968 aangegane overeenkomst, die dit jaar is afgelopen, niet te verlengen. Ijskast Het was trouwens niet het enige agendapunt waar de Unieraad zich nadrukkelijk liet gelden. Ook slaagde zij erin om de wijzigingsvoorstel len, die competitieleider Van der Worp voor ogen stonden, voorlopig een jaar in de ijskast te zetten. De tegenstand 'kwam vooral van hoofd- en eersteklassers, die lieten blijken bevreesd te zijn voor overbelasting van hun atleten, nu er een bepaling zal worden opgenomen, dat voortaan niet twee, maar drie resultaten zullen meetellen, waardoor vooral de top door allerlei andere verplichtingen gedwongen zou zijn in een tijdsbestek van zes weken zeven wedstrij den af te werken. Dat argument vond voldoende weerklank in de Unieraad, ondanks pogingen van Van der Worp om de nieuwe regeling, die er vooral op gericht was om de competitie voor derde- en vierdeklassers aantrekkelijk te maken, er althans voor een deel door te slepen. De Sectie Wedstrijdsport kreeg tot taak het plan van de competitieleider in de loop van het volgend seizoen door te nemen met de districten, waarna nieuwe voorstellen ter tafel zullen komen. Verontschuldigen UTRECHT Het boe-ge roep overstemde zijn woorden. Een afkeurend gehoon klonk uit vele monden. Peter de Groot, afgevaardigde van de Alkmaarse ijsclub en ex- lid van de landelijke technische commissie van de KNSB, voelde dat de laatste poot onder zijn stoel was wegge zaagd. Vernietigd was hij door de rest van de vergadering. Voorzitter Herman van Laer hoefde niets meer te zeggen. De grote opponent van hem en zijn bestuur was door de leden van de KNSB verslagen. Dit onverkwikkelijke moment - „een dieptepunt in onze ge schiedenis", sprak een van de aanwezigen - speelde zich za terdagmiddag af tijdens de 96e algemene vergadering van de KNSB in Utrecht. In al die jaren daarvoor had het verloop van de algemene vergadering van de schaatsenrijdersbond geen onplezieriger verloop gekend dan op deze voor de bond zo „gedenkwaardige" negende december 1978 in Utrecht. Op papier leek deze zitting van de bond een „vluggertje" te zullen worden. Slechts de ver kiezing van een nieuwe pen ningmeester en secretaris en een aantal secundaire regle mentswijzigingen leken zaken waarover uitvoerig gepraat zou kunnen worden. Doch het be stuur van de KNSB en de afge vaardigden van de vele ijsclubs hadden buiten de waard gere kend. Sinds vele jaren beweegt Peter de Groot zich al in de KNSB. Een f,iguur met ideeën. Dat zeker. Want zei voorzitter Her man van Laer enige maanden geleden niet. „Het zou toch zonde zijn als we hem verliezen. Hij loopt over van ideeën, alleen bewandelt Peter te vaak de verkeerde weg". Peter de Groot heeft die woorden zaterdag in Utrecht dubbel en dwars waar gemaakt. De bestuurder van het gewest Noord-Holland, die twee maanden geleden moest accep teren dat zijn „macht" via de landelijke technische commis sie werd afgesneden, zinde op wraak. Hij voelde zich terugge zet rlu de eindverantwoordelijk heid volledig bij de trainers is komen te liggen en de Itc slechts een adviesorgaan is. Via de algemene vergadering hoop te De Groot nog eenmaal ver nietigend uit te kunnen halen. „De Groot wil de boel gewoon kapot maken", sprak een mede bestuurslid uit zijn gewest, na dat De Groot zijn eerste aanval had gelanceerd. Die aanval zet te hij in met een brief. Een week voor het begin van de algemene vergadering viel op het bonds- bureau een brief op de mat waarin De Groot om ophelde ring vroeg over een aantal naar zijn smaak onduidelijke zaken in de begroting van het afgelo pen seizoen. Hetsmoet gezegd, De Groot had zijn huiswerk goed gedaan. Met deze brief had De Groot de hoop het bestuur te overrompelen. Im mers, de tijd zou ontbreken om de balans en de rekening en verantwoording over het afge lopen jaar nog nauwkeurig uit te spitten. Echter, De Groot vergiste zich in de slagvaardig heid van zijn bestuur. Dat scha kelde het accountantsbureau in dat voor de KNSB aan de hand vdn de administratie de reke ning en verantwoording over 1977-78 had samengesteld, al smede de balans per 30 juni 1978. Bevrijd En zo vond De Groot niet UTRECHT Wim Comello, die zater dag tijdens de al gemene vergade ring van de KNSB in Utrecht aftrad als secretaris, is door de KNSB tot erelid benoemd. Comello heeft pre cies 28 jaar de KNSB in vele func ties gediend. Hij blijft wel directeur van de bond. goedwillende amateurs tegen over zich, maar wel de direc teur van het accountantsbu reau, de heer Kuiper, die op alle vragen in de brief gesteld een adequaat antwoord had. De vergadering knikte instem mend, van onjuistheden was geen sprake. Men voelde zich van een last bevrijd. Jacques de Koning, oud-bege leider van de kernploeg en momenteel lid van de techni sche commissie ad interim vond de juiste woorden: „Zeven jaar ben ik niet op deze verga dering geweest. Als ik dit alle maal hoor, stijgt het schaam rood me naar de kaken. Hier worden goedwillende bestuur ders van fraude beticht. Een schande. Waar praten wè over. Ik hoor zojuist dat de vorige Itc, waar ook de heer De Groot in zat, de meeste onkosten heeft gemaakt. Laten we onze aandacht besteden aan schaat senrijden. Dit is een prestige- zaak tussen De Groot en een groot deel van het bestuur. Het stinkt". Jacques de Koning was niet de enige die er zo over dacht. De controverse leek beëindigd. Na de keiharde uitspraken van ac countant Kuiper was het spel van De Groot uit. Tot het punt bestuursverkiezing aan de orde was. Op voorstel van het be stuur waren in de ontstane vacatures (Comello als secreta ris en Zeekant de zo fel aange vallen penningmeester) respec tievelijk de heren Sol en Nuy voorgedragen. Tegenkandida ten: geen. Echter op het mo ment dat Van Laer zijn hamer opnam om het voorstel te be krachtigen, sprong De Groot op en riep uit: „U voorzitter bent ook aan de beurt om af te treden. Deze bestuursverkie zing is niet reglementair. Ik vraag om schorsing opdat nieu we kandidaten kunnen worden aangewezen.,, Opnieuw, en dat al na vele uren vergaderen, dreigde de vergadering te ver zanden. Het reglementensteek spel tussen Van Laer en De Groot duurde echter zeer kort. Dankzij de interruptie van Henk Lamberts die uitriep: „Als we naar deze man blijven luisteren, dreigt onze bond langzamer hand onbestuurbaar te worden. Nu moet het afgelopen zijn". Met het boe-geroep en het applaus viel het doek voor De Groot. Zijn spel was uit. Voor goed. Werk voldoende dus voor de leiding van de KNAU, die bij monde van voorzitter Wim de Beer moeite genoeg moest doen om zich bij de Unieraad voor de in het afgelopen jaar gemaakte fouten te verontschuldigen. Zoals bekend voorzag de bond zich eind vorig jaar van een nieuwe structuur, maar de vele conflicten, die zich ook het afgelopen jaar voordeden, hadden al lang duidelijk gemaakt dat de organisatie nog verre van vlekkeloos functioneert. De Beer gaf het in zijn lange BRHH ADVERTENTIE openingstoespraak ook wel toe, maar spra) de verwachting uit dat dit met Bob Boverman de vierde trainingscöordinator sinds septembei 1977, wel zal lukken. Dat neemt niet weg da de animo onder de trainers voor de post var vakgroeptrainer inmiddels aanmerkelijk is ge slonken, wat Van der Sluys van de Sectie Wedstrijdsport deed verzuchten om niet meer, zoals reglementair is voorgeschreven, vak groeptrainers per advertentie te werven maar geschikte kandidaten persoonlijk te benaderen, Bob Boverman heeft zich tot doel gesteld om de Sectie Wedstrijdsport op korte termijn via een discussienota van zijn plannen op de hoogte te brengen. Hes Lagrand Eindelijk een restaurant waar het begrip „gastheer" ook gastheer inhoudt, de gerechten met liefde voor het vak worden bereid op de grill of in de pan, de wijnkaart evenwichtig en met veel zorg is gekozen en de rekening een tevreden glimlach op uw gezicht zal toveren. Beide Kerstdagen geopend. 81 december (Oudjaar) Diner a la carte. Reserveren gewenst, en 1 januari (Nieuwjaar) gesloten. Onze eerste 500 gasten kunnen rekenen op een leuke attentie. Rcmbrandtstraat 2-4 hoek Noordeinde Tel. 071 - 122115 Leiden. Alle dagen geopend van 18.00 tot 24.00 uur (keuken tot 22.00 uur). richt vis P g res irik] lil

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20