Weer badmintontitels Van Beusekom/Ridder Klassieker. Handbaltiiel Oost-Duitsland triomf van de sierlijkheid Geluk knipoogt naar Timman Judozege Wil Peters van hoog gehalte USSISCHE TRAINER OP HET MATJE Kees Verkerk passeert Henri Buitenzorg in verdiensten Dubieuze zege Somer poggenpohl B48VIDH Bonihuis blijft wielercoör- dinator Kleine zege Blauw Wit WC in Europa Cup good van start Westduitse bokser in coma /LEIDSE COURANT JONINGEN Marjan Ridder eef de eeuwige tweede. Op- euw moest zij buigen voor Joke m Beusekom, die in de schaduw in de Martinitoren in Groningen tar tiende nationale titel behaal- in een finale, die zinderde van lanning met b!| vlagen goed >el. Een uiterst geconcentreerde jke van Beusekom stuitte In de erste game op een koele, zelfbe- uste Marjan Ridder. Steeds aeft de kampioene, die moeilijk toeren kwam, tegen een ach- rstand moeten vechten. Het eekpunt kwam bij de stand 47 >or Marjan. Joke van Beusekom riste toen een heel eenvoudig •Netje en in plaats van 5—7, erd het A8. Ze bleef zich wel I verweren en benutte de rest an de game om haar wedstrijdrit- e te hervinden. Ifok in de tweede game ontstond Jen dergelijk kritiek moment voor heersende titelhoudster. Ze zag in voorsprong van 7—3 in luttele inuten door een schitterend anti- perende Marjan Ridder teniet idaan en kwam opnieuw op een :hterstand (8—9). Maar toen tonde de in -Demenarken wonen- s Joke van Beusekom haar grote- koelbloedigheid. Zij kwam naast arjan Ridder met felle smashes hetgeen een verlenging kelijk maakte. In dieverlen- ng tekende zich het drama dat ch opnieuw over Marjan zou lan voltrekken, reeds af. Op een- mdige wijze trok Joke van Beu- ikom de game (12—9) naar zich a e. De derde game werd in feite nen formaliteit, die met 114 door bke van Beusekom werd gewon- en. „Het is de zwaarste finale enr iaari 1ATISLAVA Met de titelprolongatie van de ostduitse dames als wereldkampioen handbal eeft de sierlijkheid het gewonnen van de uchL De volgelinge» van trainer Peter (etzschmar rekenden op de laatste dag van et toernooi om de eerste zes plaatsen in ratislava af met het gastland Tsjecho-Slowa- je: 16-12. as: Rob Ridder (links) in actie tegen Guus van der Vlugt. is 'alleen dat ik nu al zo'n vijf jaar in Denemarken woon waardoor er te weinig trainingsmogelijkheden voor ons zijn. Ik ga nu spelen met Lene Koeppen en Marjan heeft een uitstekende partner getroffen in Gillian Gilks. Maar in landenwedstrijden blijven we wel samen spelen, althans als ik nog in aanmerking kom voor geweest die ik heb gespeeld. Mar jan was erg sterk, speelde rustig en zelfbewust. Maar ik was nogal geirriteerd dooreen aantal uitlatin gen van Marjan in een dagbladarti kel en wilde nu bewijzen dat ik toch nog de sterkste ben". Betekende dat het opbreken van de damesdubbel? „Helemaal niet", aldus Joke. „De moeilijkheid Volgens prognose Bij de heren ging de titel, volgens de prognoses, naar Rob Ridder. Voor de zevende maal, waarvan zesmaal in successie. Toch stuit te de Haarlemmer op grotere tegenstand bij Guus van der Vlugt dan hij had verwacht. Van der Vlugt speelde zeer gespannen en nam bijzonder veel risico's. Daardoor kon hij in beide games een voorsprong nemen van drie punten, alvorens Ridder toesloeg: 15—9, 157. „Ik heb meer routine door mijn vele internationale toer nooien en daardoor heb ik gewon nen". zei de triomfator na afloop „Het is jammer voor de sport dat er nog steeds geen jeugd door breekt. Ik sta nu in ons land op eenzame hoogte, maar dat is niet mijn schuld". Joke van Beusekom. Marjan en Rob Ridder behaalden elk twee titels. Joke greep met Marjan in het damesdubbel het kampioen schap en Rob en Marjan legden beslag op de titel in het gemengd dubbel. Het herendubbel werd ge wonnen door het gelegenheidsduo Herman Leidelmeyer en Guus de Vogel. Overigens heeft dit 34ste toernooi om de nationale badmintontitels weinig perspectief opgeleverd. Op vallend was het spel van de vijftien jarige Paula Kloet uit Haarlem, die in de halve finales pas kennis maakte met badminton van niveau tegen Joke van Beusekom. Het met enige voorzichtigheid geannon ceerde nieuwe talent werd duide lijk op afstand gezet met tweemaal 112. Ook in het gemengd dub belspel met Van der Vlugt timmer de zij aan de weg, hoewel het gebrek aan ervaring haar toen parten speelde. Onder druk maak te zij te veel fouten. Hetzelfde geldt voor Grace Kakiay en Fred van Dongen, die hun gezamenlijk op treden in Groningen beëindigden in de halve finales tegen de latere Joke van Beusekom had enige moeite, maar zegevierde toch. kampioenen Marjan en Rob Ridder met 152 en 15—3. Voor het overige was er weinig nieuws. Het toernooi in Groningen, dat gold als testcase voor de in 1980 te houden Europese kampioen schappen kenmerkte zich wel door het uitvallen van vele deelnemers: Maureen Oskam (blessure), Piet Ridder (ziek) en Fifi Hagenaar (ziek). Invaller Jan Fröhlich (hij verving Piet Ridder) kwam in aan merking voor de pechprijs. Hij scheurde Ook voor Rusland was Polen een gemakkelijke tegenstander: 17—5. Hongarije, dat eerder in de laatste seconde van Tsjecho-Slowakije had ge wonnen (13—12), kwam op de derde plaats door de overwinning van 1412 op Joego Slavië, dat als vijfde eindigde. De eerste vijf landen in de finalepoule zijn toegelaten tot de Olympische Spelen in 1980. Daar zullen zij met één vertegen- Ondanks vier overwinningen in de eindstrijd is de als een machine spelende equipe van Rusland de klap van de nederlaag in de poule tegen Tsjecho-Slowakije niet meer te boven gekomen. Het verschil in kracht was bij het ingaan van de tweede ronde al aanwezig en werd vergroot toen naaste concurrent Oost-Duitsland al meteen ruim uithaalde tegen Polen. Verantwoording De positie van trainer Toertsjin wordt wankel. Na de nederlaag tegen Tsjecho-Slowakije vooral van politiek belang moest hij op de Russische ambassade verantwoording afleggen over het falen. Hij kreeg voorts te kampen met hartklachten, die een kort bezoek aan het ziekenhuis noodzake lijk maakten. Of Toertsjin, die het eens in een wedstrijd tegen West-Duitsland presteerde zijn i vrouw Toertsjina naar de kant te halen en een draai om de oren te geven, de Spelen van 1980 haalt, is daarom twijfelachtig. De uitslagen van de laatste dag: Oost-DuitslandTsje cho-Slowakije 1612 (85); Rusland—Polen 175 (7—1); Hongarije—Joego Slavië 14—12 (87). De eindstand: 1. Oost-Duitsland 5 8 8255 2. Rusland 5 8 75— 52 3. Hongarije 5 6 6772 4. Tsjecho-Slowakije 5 5 7160 5. Joegoslavië 5 3 6871 6. Polen 5 0 50-103 LANGEWEG UITGESCHAKELD IN Z0NET0ERN00I via de zetherhaling een reglemen taire remise af te dwingen, vergiste hij zich een zet en was toen prompt verloren. De dag erop kwam Keogh zonder voordeel uit de opening. Maar de Ier, die al meer punten heeft behaald dan hij had kunnen dromen, vergat op het juiste mo ment remise aan te bieden en werd toen alsnog „opgepeuzeld". Jan Timman kreeg ook een kni poog van het geluk, toen Speel man in het gecompliceerde mid denspel in een moment van schaakblindheid de derde zet van een combinatie als eerste uitvoer de. Terwijl zijn tegenstander zich de haren uit de baard plukte van spijt, reageerde Timman koeltjes. Hij drong met zijn koning de zwarte pionnenstelling binnen en toen Speelman zich na de span nende tijdnoodfase even adem gunde, constateerde hij tevens dat hij totaal verloren stond. Voor Timman was het een uiterst be langrijke overwinning. Normaal gesproken zit voor hem een plaats in het interzonetoernooi er dik in, tenzij Sosonko boze plannen heeft donderdag Jans' feestje rond zijn 27e verjaardag grondig te versto- (Van onze sportredactie) HILVERSUM Kees Verkerk was gisteren op de draversbaan van Hilversum weer in topvorm. De ruin van stal Westland, die in de zomer iets minder voor de dag kwam, is nog lang niet afgeschreven voor de topnum- mers. Tijdens de winter zal hij dan ook nog menige „vette" eerste prijs in de wacht slepen. Gisteren was dat in de Allround Stayersprijs tienduizend gulden. In de eindstrijd had Kees geen moeite met Pedro Casindra en Nicole H. Kees Verkerk is nu de best verdie nende Nederlandse draver aller tijden, waarmee Henri Buitenzorg werd onttroond. Kees Verkerk verdiende een bedrag van 557 duizend gulden, Henri Buitenzorg blijft daar zesduizend gulden bij achter. Hef was trouwens toch een goede dag voor de man achter Kees Verkerk, Gerard van Eykelenborg. Hij won ook de openingskoers in Hilversum met Ricco Westlandia. Ricco Westlandia gaat als eerste over de finish. Manus Bouwhuis zegevierde za terdagavond in Wolvega met Rei ne Janet en gisteren op de Hilver sumse baan met Rik Fortuna Wagenaar, die gisteren niet tol succes kwam in Hilversum, kon ook vrijdag en zaterdag niet tot een zege komen in Duitsland. De stand voor het Nederlands kam pioenschap is nu 107 overwinnin gen voor Manus Bouwhuis en 104 voor Jan Wagenaar. HENGELO Slechts twee van de acht nationale kampioenen hebben in Hengelo kans gezien hun titel te prolongeren en wel Theo Knegjens uit Nijmegen en Wil Peters uit Geleen. Knegjens in de klasse tot 78 kg en Peters in de klasse boven 95 kg. Vooral de overwinning zijn derde titel op ri| van de Limburger Wil Peters op regerend Europees kampioen Peter Adelaar was er één van hoog gehalte. De 26-jari- ge Petera, die als geen ander weet hoe hij Adelaar moet be strijden, maakte direct al een koka op een schouderworp. Ade laar moest toen komen, maar zijn inzetten werden veelal door de veel kleinere en lichtere Wil Peters overgenomen. Adelaar was nergens. Hij was de eerste die dat ook toegaf. „Ik heb", zei een ontgoochelde Ade laar later, „altijd erg veel moeite met Peters. Hij laat zich niet pakken door zijn enorme routine. Hij. is bovendien beresterk". Ade- taar pakte wel de titel in alle categorieën, waarin Wil Peters Wil Peters zorgde voor een knap resultaat tegen Peter Adelaar overigens niet uitkwam door een voetblessure, opgelopen tegen Adelaar, die zelf ook al met een voetblessure kampte. Henk Nu- man, al winnaar in de klasse tot 95 kg. dooreen nipte ovenwinning op Hennie Plezier, had lange tijd een voordeel koka, maar liep eerst tegen een straf op en daarna behaalde Adelaar een technisch voordeel, hetgeen hem uiteinde lijk de titel opleverde. De strijd tussen de Nijmegenaars Knegjens en Ger Boschman in de klasse tot 78 kg stond in het teken van de rivaliteit. Boschman, één van de pupillen van Ger van der Pool, die een afkeer hebben van toernooien in het buitenland, vindt zich geens zins de mindere van Knegjens en wilde dat ook tonen. Het werd een zeer felle strijd, die Knegjens toch kort voor het einde in zijn voordeel besliste op een onnavolgbare ashi-barai. Met Gerrie Theunissen, ook al kampioen van Nederland kuy tot 86 kg en lichtgewicht Harrie Pe ters tot 60 kg had Nijmegen drie kampioenen op een rij. Hoogen- dijk pakte zijn eerste seniorentitel in de klasse tot 65 kg en Jimmy Essink is na zijn zege op Bosch man weer helemaal terug in de 71 kg^klasse. ASSEN Roy Somer is in zijn zesde partij als profbokser onge slagen gebleven. In Assen be haalde hij een uiterst dubieuze overwinning op de met een West- duitse licentie boksende Italiaan Jules Pigas. Na het gevecht van zes ronden besliste de jury (twee Groningers en één Amsterdammer) unaniem in het voordeel van Somer. Daar mee waren de 600 toeschouwers hoorbaar ontevreden, evenals Piga zelf en zijn Westduitse manager Weber. ADVERTENTIE Poggenpohl Form 2000 FP84 geprofileerd groen eiken. De Poggenpohl FP 84 Een keuken waarvan het doordacht design ook na 'n kwart eeuw nog even aktueel zal zijn als vandaag Karakteristiek zijn de geprofi leerde panelen met in verstek bewerkte lijsten. Van onvergan kelijk eiken. Diepgroen gebeitst. keukens-bad b v. Gebr Rolff's Handelmij. Koningin Julianaplein Den Haag-Tel 070-851308 'Openingstijden: dinsdag, woensdag, vri|dag en zaterdag 9 00-18 00 uur, donderdag 9 00 - 21 00 uur Ook'in mahonie, sluit fraai aan bij het Engelse stijlmeubel Met de Poggenpohl FP 84 biedt Poggenpohl U een unieke mogelijkheid om Uw keuken op geheel individuele wijze in te richten Poggenpohl keukens zijn na jaren nog steeds even aktueel als vandaag. In de overzichtelijk ingedeelde Rolff toonzalen ziet U de Poggenpohl keukens in alle modellen en uitvoeringen. De Rolff advies- en tekenafdeling verzorgt vrijblijvend de ont werpen en werkt ook de instal latie-tekeningen uit. De Rolff servicedienst staat garant voor een juiste montage (Van onze verslaggever) GILZE-RIJEN Ook In het nieu we wlelerselzoen zal Peter Bont huls blijven optreden als dë coor dinator, die de belangen van organisaties en profwielrenners in ons land moet behartigen. Dat was één van de belangrijkste beslissingen, die werd genomen tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergaderlngwan de Vereni ging Organisaties Beroepswiel- renwedstrijden (VOB). In het definitieve bestuur - de VOB kende de afgelopen periode een interim-bestuur - werden gekozen de heren H. Engelen (voorzitter), H. Kamphuis (secretaris) en voorts W. Amels, T. de Klein, G. Pos, W. Bouma en L Huysson. BEEK De kans dat Blauw Wit de overstap kan maken naar de volgende ronde van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars zaalvoetbal heren is na de nipte overwinning van 19-18 op TV Hüttenberg gister middag in Beek zeer gering ge worden. De Limburgse handbalformatie slaagde er in een voor het publiek aantrekkelijke wedstrijd niet in de marge voor de return, komende zondag in West-Duitsland, groot genoeg te maken. Blauw Wit liet de mogelijkheden daartoe liggen. Het team had op bepaalde mo menten alle troeven in de hand, maar verzuimde die doeltreffend uit te buiten. Bij de pauze wees het scorebord 11-10 aan in het voordeel van de Nederlanders, een stand die echter op dat tijdstip al hoger had moeten zijn. Topscores: Blauw Wit: Dohmen 5. Piet Kievit 3, Leo Kievit 3, René Kievit. TV Hüttenberg: Huth 5, Don 5, Heineken 2, Weber 2, Spengler 2. Mack 1Klein 1 VUGHT WC/Gemen Service is de Europa Cup-volleybalstrijd goed begonnen. De Brabantse club versloeg zaterdagavond voor tweeduizend toeschouwers in de bomvolle sporthal van Vught de Westduitse bekerhouder USC Giessen met 31. Setstanden: 15—9,15—12,12—15,15-11. Er was jn dit Europa Cup-ll treffen sprake van een opmerkelijk herstel van de Brabanders. Immers afgelo pen woensdag was WC in de halve finales van de nationale bekerstrijd nog weggespeeld door Blokkeer (31). Nu kende de ploeg nauwelijks een zwakke plek. Zaterdag is in Giessen de return. De Nederlandse volleybalkam pioen dames van Houten/VCH heeft zaterdag in Boekarest de wedstrijd voor het toernopi om de Europese beker tegen Dynamo Boekarest met 0—3 verloren. De setstanden waren: 157,15—4 en 15—5. DUSSELDORP De Westduitser Jürgen Krause ligt na zijn wed strijd van zaterdag nog steeds buiten bewustzijn op de neurolo gische afdeling van een kliniek in Essen. Vijf minuten na zijn onbeslist geëindigde partij in het middengewicht tegen Christian Heyman, als onderdeel van de budesliga-wedstrijd Mulheim- Boxring Berlin, werd Krause on wel. In de kleedkamer raakte de 26-jarige amateur buiten bewust zijn.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15