Den Haag—Haarlem toch oervervelend FC Twente te veel jax grimmig n uitgekookt Gees Tempelaar bronchitis aanval André Wetzel rondt een passje van Van Leeuwen in de zesde minuut al doeltreffend af. Linksachter Van Leen en doelman Boersma zijn kansloos. DEN HAAG In de rust van de wedstrijd FC Den Haag-Haarlem moest Cees Tempelaar zich la ten vervangen wegens ademhalingsmoeilijkhe den. De clubarts van FC Den Haag hield zelfs re kening met een bronchi tisaanval, waarna de rechtsachter werd ver vangen door Joop Kore- vaar. Henk van Leeuwen liet zich in de tweede helft vervangen door Fred Goemans, nadat hij weer last had gekregen van zijn dijbeenblessure. De zege van FC Den Haag betekende overigens de tweede thuisoverwin ning, nadat op 30 augus tus Vitesse met 20 was verslagen. MAANDAG 11 DECEMBER 1978 ENSCHEDE Volendam heeft in de eerste helft de kans laten liggen afstand van FC Twente te nemen. Toen hadden de Noordhollanders het beste van het spel, maar slaagden er niet in de mogelijk heden uit te buiten. Nadat Thijssen in de zevende minuut alleen voor doelman Bloem had gefaald, nam Volendam het initiatief over om het voorlopig niet meer af te staan. Guijt, Jonk, Molenaar, Plat en Kramer hadden hun ploeg op een voorsprong kunnen zetten, maar de treffer viel tegen de verhouding in aan de andere kant. Kramer zette volgens de scheidsrechter Sanchez Torres te hardhandig opzij. De overigens falende Van der Vall nam de vrije trap, die door Bloem ten dele onschadelijk werd gemaakt. Bos was eerder bij de bal dan Molenaar en legde hem weer terug op Overweg, die Thoresen aanspeelde, wiens kopbal raak was. Kramer, Plat en Jonk misten daarna wederom in riante posities. Na de rust had FC Twente aanzienlijk meer greep op het spel van Volendam, dat al snel op 2—0 werd gezet. Thoresen faalde alleen voor Bloem, maar de doelman kon de bal toch niet voldoende wegwerken. Via een uitgekiende inzet van Sanchez Torres, die door Molenaar van de lijn werd gehaald, kon Otto hard inschieten 2—0. Alleen al voor de uitermate positieve instelling van Volendam zou een kleine nederlaag beter op zijn plaats zijn geweest. Het werd uitermate geflatteerd zelfs nog 3—0 door Thoresen, die goed voorbereidend werk van Sanchez Torres en Otto in tweede instantie afrondde, na eerst Bloem op zijn weg te hebben gevonden. Een uitslag waarmee Twente veel te veel en Volendam veelte weinig kreeg. Scoreverloop: 26. Thoresen 1—0, 47. Otto 2—0, 78. Thoresen 3—0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 8500. FC Twente: Van Gerven; Strijdveen, Dorst. Overweg, Wildschut; Otto, Van der Vall. Thijssen: Sanchez Torres. Thoresen (Gritter). Bos. Volendam: Bloem; Molenaar (Veerman), André, Guyt, De Beer; Tuip, Jonk, Bond; Kwakman (Bijvank), Plat, Kramer. 'HAAG Aan een aantal voor- len leek te zijn voldaan om van n HaagHaarlem een redelijk el te maken. Een gretige thuis- een vroege Haagse voorsprong tarmee de noodzaak voor de ikers om de egelstelling niet nadrukkelijk meer in te nemen, is de door maar 3800 kijkers s£hte wedstrijd slechts bij vlagen itegen boven wat doorgaans aangeduid met termen als rvelend, slaapverwekkend en van dit soort weinig vleiende wringen. Ditmaal behoefde FC -laag eindelijk eens niet tegen achterstand op te boksen, bijna jsance in het Zuiderpark, maar taakverlichting kon de ploeg Piet de Visser niet opstuwen een bepaald niveau, om over 214,Vasthouden van een dergelijk og maarte zwijgen. kwartier van de wedstrijd, die ikomsten vertoonde met een kerstboom, de ene na de andere kaars uitgaat, Met t allemaal nog niet zo onplezierig wat Haag zijn opnieuw geslonken aanhang te. Er was sprake van een opvallende frisheid in het spel, de combinaties redelijk in elkaar, hoewel ook in deze manco's al aan het licht kwamen. De imingen lagen zoals te doen gebruike- afwerking en in het ontplooien van (itiatief. it te worden gezegd, dat Haarlem zelfs roege achterstand weinig bereidheid toonde om een wat positiever spelopvatting te demonstreren. De Noordhollanders, die al leen met de niet onverdienstelijk spelende Dick Beek als echte, permanente aanvaller opereer den, hielden de voorzichtigheid nadrukkelijk in het oog. Geen zinnig mens kan verwachten, dat de ook in een weinig benijdenswaardige positie verkerende ploeg van Hughes tegen een rechtstreekse concurrent voor één van de onderste plaatsen fris «van de lever aanvalt. Daarom was het verwijt van Piet de Visser na afloop niet terecht. De Haagse oefenmees- ter uitte in bedekte termen kritiek op de houding van Hughes, die naar zijn smaak te negatief liet spelen. "Ik heb twee ausputzers bij Haarlem gezien", schamperde De Visser, "en dan nog een enorm aantal middenvelders. Op zo'n manier jaag je de mensen van de tribunes". Piet de Visser vergat er aan toe te voegen, dat Haarlem ondanks de behoudende taktiek waar mogelijk toch nog wel ten aanval trok. Bovendien had De Visser ook kunnen constate ren, dat zijn eigen verdediging het met die door hem als "schaars" beschouwde attaques nog niet zo eenvoudig had. Libero Ton Wickel (in ^e eerste helft) en doelman Hans Galjé (gedurende de hele wedstrijd) bij voorbeeld maakten een dermate onzekere indruk, dat Haarlem voor hetzelfde geld toch tenminste met een gelijkspel had kunnen weg komen. Meer Daar stond overigens, en daar had De Visser het gelijk aan zijn zijde, tegenover dat FC Den Haag aanzienlijk meer doelrijpe mogelijk heden kreeg. Maar pas twee minuten voor tijd viel de onzekerheid voor de thuisclub weg, toen Fred Goemans een afgestuite bal na een ren vanaf de middenlijn langs de uitlopen de doelman Rob Boersma plaatste. Het- leek wel of het niet-verzilveren van al deze kansen ook de overtuiging van het Haagse spel deed verdwijnen. Steeds meer zakte ook FC Den Haag weg naar een bedenkelijk niveau, dat Piet de Visser de volgende opmerking ontlokte: "Ik heb vorige week on danks die 71 tegen AZ'67 meer genoten dan nu". Hetgeen de 3800 andere kijkers volmondig konden bea men. FRANK WERKMAN 'Scoreverloop: 6. Wetzel 10; 9. Huyg 11; 18. Zondervan 21: 88. Goemans 31. Scheidsrechter: Beek. Toeschouwers: 3800. FC Den Haag: Galjè; Tempelaar (Korevaar), Wickel, Van Vliet, Zondervan; Albertsen, Schoenmaker, Jon ker; Wetzel, Van Leeuwen (Goemans), Hoekema. Op TERDAM sdag uitgeschakeld en door Honved voor ire deelneming aan UEFA Cup-toernooi, dagen later het eerst) prestigeduel an ook nog de wed- 1 die een hoge klasse als inzet had, met winnen. Ajax met de gezichten, waarvan listeren het grimmige tevens uitgekookte ie. Grimmig, wat de erdammers op gele in voor Everse en stege kwam te staan 'aarschuwingen voor ■nata en Erkens. Uit- ■kt omdat AZ geen int werd toegestaan |t eigen spel te komen. goed gespeeld", zei 'ner van AZ. Georg Kessler, top. „Ajax heeft ons volledig 1 spel gehaald, voornamelijk 'oortdurend te lopen schop- ln trappen". Woorden die nd zouden kunnen zijn voor Niezende coach. Enerzijds Kessler dat zijn eigen ploeg -n aantal niet bepaald zacht- e spelers telt en aan de b kant deed hij hiermee de arse nederlaag wel erg mak- af Overigens was zijn teleur- 9 wel te begrijpen. Zijn ploeg öe de laatste tijd erg sterk en had beslist niet verwacht in eigen huis te verliezen, zeker niet van een elftal dat 's woensdags nog een zware inspanning had moeten verrichten op het Europe se podium, waarna dit seizoen nog geen enkele overwinning was ge volgd. Bij het vinden van een verklaring voor het verlies van AZ lijkt het reëler als Kessler de hand Gemist Dat deed hij later dan ook wel. Daarbij werd duidelijk dat AZ vooral in aanvallend opzicht te kort had geschoten. De ploeg miste Jaan de Graaf. Van Rijnsoe ver en in tweede instantie de Oostenrijker Welzl konden geen moment voor het gevaar zorgen dat de Spakenburger doorgaans op de linkervleugel veroorzaakt. Aangezien Kees Kist weinig in te brengen had tegen Zwambom, was de Alkmaarse aanval afhanke lijk van Ressel, die op gezette tijden wel voor gevaar zorgde, maar voldoende was dat niet. Ajax liet AZ komen. Cor Brom had Meijer uit de ploeg gelaten en van Tahamata een derde, hangende, spits gemaakt. Dit systeem werkte niet slecht. De snelle uitvallen over links via combinaties van Arnesen, Lerby en Tahamata veroorzaakten heel wat problemen voor de ach terhoede van AZ. De Alkmaarders stormden vanaf het begin. Ajax deed weinig anders dan de tegen stander laten uitrazen. In de eerste helft mocht AZ dan ook het middenveld beheersen. Dat deed het gretig, met de sterk spelende Van Hanegem en Peters. Het leverde een handvol kleine kansen op. Schoten van Kist en Van Hanegem. Echt gevaarlijk werd het pas bij een lange rush van Metgod, onderbroken door Everse, die hiervoor een gele kaart Strafschop De verslagenheid bij AZ'67 gedemonstreerd door Metgod die de bal na het (tweede) doelpunt van Ling uit het doel haalt en Hovenkamp die toont dat AZ door de knieën is gegaan. Juist op het moment dat een gat in de Amsterdamse defensie leek te vallen, ontstond een treffer aan de andere kant. Everse stuurde Tahamata weg, maar Ajax' klein ste werd onderuitgelopen door Metgod. Clarke schoot de straf schop in 0—1. Die voorsprong maakte het spel nog gemakkelijker voor Ajax. De druk van AZ nam weliswaar toe, maar de kansen bleven beperkt. En als ze er waren, werden ze of gemist (Welzl, Ressel), of stond Schrijvers waar hij staan moest. Kort na de rust gebeurde wat eigenlijk te voorzien was. AZ rukte zo ver op dat er mogelijkheden voor AJax ontstonden. Erkens kwam vrij voor Meskovic maar faalde. Even later was het wel raak. Een fraaie pass van Krol bereikte Clarke, op de rand van buitenspel. De Brit gaf een uitmuntende voor zet, waarna Ling de bal inkopte, 0—2. Op dat moment leek het verlies voor AZ onontkoombaar. Het mid denveld zakte terug (vooral Van Hanegem) en de aanvalsgolven werden steeds nerveuzer uitge voerd. De vaak meekomende Met god kon evenmin als aanvalsleider Kist voor gevaar zorgen. Weliswaar scoorde Kist in de achtste minuut, maar hij maakte daarvoor hands. Scheidsrechter Geurds zag het, zoals hij ook de overtreding van Meutstege tegen Ressel zag en die met geel bestrafte. Tegentreffer Voor de tegentreffer had AZ ook een strafschop nodig. Metgod maakte zijn fout van de eerste helft goed door persoonlijk een elfmetertrap te verdienen. De wij ze waarop deze benut werd door Kees Kist gaf duidelijk de proble men in de ploeg van Kessler weer; in eerste instantie stopte Schrijvers (uitblinker bij Ajax) de bai en pas in de rebound drukte Kist hem in het doel: 1—2. Ajax had de wedstrijd echter al te goed onder controle om nog puntenverlies te kunnen lijden. In het laatste kwartier zag het er zelfs eerder naar uit dat de zege hoger zou uitvallen. De beste kans daar voor kreeg Frank Arnesen, die na een fraaie solo echter aan het shirt werd vastgehouden door Spelbos. Het Alkmaarse publiek moest zich neerleggen bij de nederlaag, maar had wel een enerverende wedstrijd gezien. De winst ging naar de ploeg die het verdiende. Ajax lijkt de stijgende lijn weer te pakken te hebben. De Amsterdammers hadden, zoals Kessler het uitdruk te „cleverder" gespeeld. En in zijn hart moet hij daar meer mee hebben bedoeld dan hardheid Scoreverloop: 22. Clarke 0—1 (straf schop), 51. Ling 0-2, 74. Kist 1-2 (strafschop). Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 21.000. AZ'67: Meskovic; Arntz, Metgod. Spel bos, Hovenkamp, Peters (Ursem), Van Hanegem, Nygaard, Ressel, Kist, Van Rijnsoever (Welzl). Ajax: Schrijvers, Meutstege, Krol, Zwamborn, Everse, Arnesen, Erkens, Lerby, Ling (Schoenaker), Clarke, Taha mata (Meijer). HHIHBBHBHHi Tot dit moment was FC Den Haag zeer onachtzaam met de mogelijkheden omgespron gen, waarbij vooral André Wetzel zich slordig toonde. Tweemaal mocht de vleugelspeler, die overigens wel de openingstreffer voor zijn rekening had genomen, na een gouden diepte pass van Lex Schoenmaker zijn trefzekerheid testen, maar beide malen bleek hij niet doortas tend genoeg. Schoenmaker zelf was evenmin gelukkig. De op het middenveld veel werk verzettende aanvoerder kreeg twee "dotten van kansen", maar slaagde er zelfs van luttele meters afstand niet in te scoren. Het was dan ook typerend, dat de Haagse voorsprong van 2—1 pas kon ontstaan, na onvrijwillige mede werking van Van den Berg bij een inzet van Zondervan. Haarlem: Boersma; Masefield, Melgers (Pratt). Ver kalk, Van Leen; Haar, Huyg, Reuser, Van den Berg; Beek, De Kip. Fred Goemans is vanaf de middenlijn opgerukt en brengt de stand op 31Invaller Pratt, die de bal had verspeeld, kan niet meer redden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11