abinet vervangt eptune door Orion olda iran 'sraël IFLUORIDE VIA ZIEKENFONDS S/eer bloedvergieten erwacht in Teheran MARINE BLIJ; KAMER VERDEELD CeidAcSouAont Zo doet u het goed als afzender. JENLAND/ BUITENLAND leidse courant zaterdag 9 december 1978 pagina 7 /an onze parlementaire redactie) 'l^AG - De ministerraad heeft gisteren i de Neptune maritieme patrouille gen van de Koninklijke Marine te en door dertien vliegtuigen van het tckheed Orion PC 3. Bij zijn besluit- die volgde op een laatste bezoek lister Van Aardenne (Economische Za- Parijs zijn de voordelen van een gunste van dit Amerikaanse toestel et afgewogen tegen de voordelen die voor de andere kandidaat, de Fran- ntic Nouvelle Generation, zou hebben, en gisteravond door de ministers Van en Scholten (Defensie) aan de t Kamer gezonden brief. j de Franse aanbiedingen voor compen- orders bij het Nederlandse bedrijfsle ven die van Amerikaanse zijde aanzienlijk overtroffen konden deze niet opwegen tegen het grote prijsverschil tussen de twee pro gramma's. Dat prijsverschil bedroeg, zoals ge meld f 300 miljoen. Om dit prijsverschil aanvaardbaar te maken heeft de regering getracht Franse toezeggin gen te verkrijgen voor deelname aan het F-28- S-project van Fokker. Hiertoe zijn in de afge lopen maanden intensieve besprekingen ge voerd op ambtelijk en politiek niveau. Ook de regeringsleiders van beide landen zijn bij deze contacten betrokken geweest, laatstelijk deze week tijdens de Europese „top" in Brussel .Mi nister Van Aardenne achtte de Franse aanbie ding tenslotte toch als duidelijk minder dan de Amerikaanse. Als de Tweede Kamer in de week voor kerst (rond de behandeling van de Defensiebegro- De twee ministers schrijven de Kamer dat het beleid van de regering erop gericht blijft Fok ker als zelfscheppende Nederlandse vliegtui gindustrie te handhaven. De regering blijft ook bereid de samenwerking tussen de Euro pese vliegtuigindustrie te bevorderen. Minister Scholten zei vrijdagavond blij te zijn met de keuze voor de Orion. „Er is nu een eind aan onzekerheid bij het personeel van de Marineluchtvaartdienst gekomen", luidde een commentaar van de Marine. De minister van Defensie deelde mee dat in 1981 al over het eerste nieuwe vliegtuig kan worden beschikt. Fokker heeft teleurgesteld op de kabinetsbe- slissing gereageerd. Het is de bedoeling dat vertegenwoordigers van het ministerie van Economische Zaken op korte termijn met Fokker de consequenties van de beslissing gaan bestuderen. Uit de Kamer is verdeeld op de beslissing van het kabinet gereageerd. De PvdA-er Van der Hek noemde het besluit „zeer laakbaar". Hij zei verwonderd te zijn dat al zo snel een be slissing is genomen. De WD-er Ploeg noemde de beslissing van het kabinet „onder de gege ven omstandigheden de enig juiste oplossing". Kennelijk zien de Fransen Fokker als een te grote concurrent." Hij zei ook nu voldoende ontwikkelingsmogelijkheden voor Fokker te zien.De CDA'er Joep de Boer toonde zich no gal terughoudend over het besluit.Weliswaar vondt hij de beslissing terecht^naar had hij toch begrip voor de teleurstelling bij Fokker. Van onze parlementaire redactie) tN HAAG - De ministerraad feft gisteren ingestemd met het lorstel van staatssecretaris Veder- it (Volksgezondheid) om de fluo- L Je-applicatie bij 6 tot 16-jarigen ingang van 1 januari a.s. toe te voegen aan het pakket van tand heelkundige hulp van de zieken fondsverzekering. Daarmee voert de staatssecretaris een begin november door de Twee de Kamer aangenomen motie uit. Naast de andere mogelijke fluoride toepassingen als alternatief voor de drinkwaterfluoridering, zoals bij voorbeeld fluoridetabletten, is de fluoride-applicatie een belangrijke maatregel ter verbetering van de ge bitstoestand van de Nederlandse jeugd. Het kabinet heeft voorts besloten de Raad van State een ontwerp-besluit toe te sturen, dat het mogelijk maakt om mensen die vervroegd op houden met werken als verplicht verzekerd te blijven aanmerken. Al eerder werd een dergelijk besluit voor bepaalde groepen toegepast. Foto-expositie NOOTDORP De Nootdorp- se burgemeester F. Winkel heeft in het gemeentehuis aan de Dorpsstraat een foto tentoonstelling over Nootdorp geopend. De expositie geeft voorname lijk een overzicht van de ont wikkeling, die Nootdorp na de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt. !N HAAG Golda Meir s een vurig zioniste die haar en haar partij in tal van icties heeft gediend. Vier ter was zij premier. Voorts i kleedde mevrouw Meir, ||or „de vader van het moder- Israël" David Ben-Goerion s „de beste man van zijn linet" genoemd, enkele mi- tersportefeuilles, nasleep van de oktober-oor- van 1973 maakte dat er iktisch een einde kwam aan politieke carrière van de Ji 75-jarige „grootmoeder- van Israël. Haar rege- ig werd er de schuld van [even dat het land niet vol- ende paraat was bij het uit- eken van de oorlog van Jom ppoer. t politieke bewustzijn van de 2 mei 1898 in Kiev in de kraïne geboren Golda Mabo- tz ontstond nadat zij in haar uige was van een po- Dm in Rusland. Als achtjarig eisje emigreerde zij met haar nilie naar de Verenigde Sta ll waar zij later onderwijzeres :rd. In Denver ontmoette zij ar toekomstige echtgenoot arris Meyerson die bij haar belangstelling wekte voor ödse vraagstukken, alda werd lid van de Zionisti sche socialistische partij Poalei Zion. In 1921 vestigde het echt paar zich in een kibboets in Palestina waar een zoon en dochter werden geboren. Het huwelijk strandde maar op de ladder van de zionistische be weging steeg Golda steeds ho ger. Zij bekleedde o.m. tal functies in het vakverbond His- tadroet. In de V.S. kweekte zij 'goodwill en bracht zij veel geld bijeen. In juni 1948 werd zij de eerste Israëlische ambassadeur in Moskou. In 1949 werd zij afge vaardigde van de socialistische partij Mapal in het eerste parle ment en vervolgens minister van arbeid. In 1956 kreeg zij de portefeuille van buitenland se zaken. Haar naam wijzigde zij toen in Meir. In 1966 werd mevrouw Meir secretaris-gene raal van de Mapai en in 1968, na de fusie van de Mapai, de Achdoét Haavoda en de Rafi, secretaris-generaal van de ver enigde Israëlische arbeiders partij. Na de dood van premier Esjkol in 1969 formeerde zij haar eer ste kabinet. Het tweede kabi- net-Meir werd gevormd na de verkiezingen van 1969, het der de in 1970 toen de rechts-natio- nalistische Gachal uit het natio naal kabinet was getreden uit protest tegen de aanvaarding van een bestand na de uitput tingsoorlog van president Nas ser aan het SuezkanaaL Golda Meir wilde zich terug trekken na de oorlog van 1973, maar opnieuw wist de partij haar ervan te overtuigen dat zij geen vervanger voor haar had. Zij bleef aan en de arbei derspartij won de verkiezin gen. Op 10 april 1974 kondigde zij evenwel haar ontslag aan, fje, „Mijn leven", werd een hetgeen op 3 juni een feit werd. internationale bestseller en het De Israëlische bevolking riep rustige leven dat zij leidde op haar dat jaar uit tot „de vrouw haar flat in Tel Aviv werd vaak van het jaar en zij was het onderbroken door reizen naar gehele jaar nog actief op partij- het buitenland teneinde aldaar congressen. Haar autobiogra- fondsen te werven. DE CDA-fractievoorzitter Het staat nu wel vast dat ex-minister Lubbers de nieuwe voorzitter van de CDA-fractie wordt. Formeel heeft hij zijn verkiezing nog in beraad, maar na het in tern gevoerde overleg kan toch niet verwacht worden dat de ARP voor het vice-fractievoorzitterschap nu een voor Lubbers niet aanvaardbare rechterhand naar vo ren zal schuiven. Evenmin is het te verwachten en in de huidige situatioe ook niet meer gewenst dat de ARP alsnog het voorzitterschap zal opeisen. De situatie ligt wat dat betreft nu toch wel iets anders dan in de zomer van 1977, toen na terechte stampij van de ARP de fractie de verkiezing van Andriessen tot tweede fractievoorzitter introk en verving door Aantjes. De verkiezing van de fractievoorzitter, die vorige week nog zo vlekkeloos leek te gaan verlopen (voor het CDA zou dat vrij uniek geweest zijn), kreeg deze week toch weer scherpe kantjes, doordat de ARP op de valreep partijvoorzitter De Boer als kandidaat naar voren schoof. Het is overigens jammer, dat die kandidatuur zo laat werd gesteld. Die gang van zaken heeft de CDA-fractie weer onnodige interne wrijvingen opgele verd. Het is nu aan de ARP om een kandidaat voor de functie van eerste vice-fractievoorzitter te stellen. Nu De Boer heeft laten weten zijn partijvoorzitterschap niet voor de tweede stoel van.de Kamerfractie te willen verruilen, moet de AR een andere kandidaat stellen. Rond de fractie wordt al veelvuldig de naam genoemd van de loyalist Van Houwelingen; de man, die in de zaak van de uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek in Almelo bekendheid kreeg. dat zou een goede keus zijn. Daarmee wordt op nieuw (na Aantjes) een vooraanstaand loyalist in de top van de fractie gehaald, waarmee het naar eenheid groeiende CDA ten zeerste gebaat is. In deze periode van samengroei is het voor de nog naar een definitief profiel zoekende christen-democratie in Nederland, geen goede zaak om een zich belangrijk profilerende groep buiten de directe beleidsbepaling te houden. De Nederlandse rechtsstaat NDERLAND wordt de laatste tijd bedolven onder aan klachten, geruchten, verdachtmakingen en officiële stukken, die vooral te maken hebben met oorlogsverle dens, omkopingen of ten onrechte verleende gunsten. Niemand zal betwisten, dat foutieve gedragingen, welke dan ook, aan de kaak gesteld moeten worden en zo no dig dienen te worden gestraft. Dat is voor geen tegen spraak vatbaar, zeker niet in een rechtsstaat, waarin aangeklaagden volop kans krijgen zich te (laten) verde digen. er valt de laatste tijd in Nederland echter een opmer kelijke opleving van die geruchtenstroom te bespeuren. Dat roept de vraag op, waarom allerlei zaken, die indi rect iets met elkaar te maken hebben, plotseling open baar worden of opnieuw ter discussie staan. Het heeft er onderhand de schijn van dat ieder zichzelf respecte rende Nederlander wel iets te berde moet brengen over wandaden in het verleden of heden, door anderen be dreven. Er worden veronderstellingen geuit, dat ver schillende geruchten uit dezelfde bron zouden komen, maar ook die beweringen zijn onbewezen. Evenmin is aangetoond, dat in de zaak-Menten bijvoorbeeld een aantal onthullingen in verband kunnen wprden ge bracht met bepaalde politici of met eéri politieke stro ming. Steeds meer wordt een objectief onderzoek on vermijdelijk. NEDERLAND is een rechtsstaat, waarin iedereen gelij ke rechten heeft. Het gevaar wordt echter steeds groter, dat nog onbewezen beschuldigingen als vaststaande fei ten worden aanvaard. Op deze manier nadert Neder land zeer dicht de omgekeerde rechtsorde, waarin be wezen moet worden, dat iemand onschuldig is. In ons land is het echter nog steeds zo dat iedereen onschul dig is, zolang het tegendeel niet is bewezen. Radio-Vacaturebank blijft voorlopig (van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft beslist dat de Radio-Vacaturebank in de huidige vorm in afwachting van een nieuw programma voorlopig blijft bestaan. Bij dat nieuwe programma overweegt men een coödinerend beleid met die regionale omroepen, die deels een op de eigen regio gerichte vacaturebank hebben. De Radio-Vacaturebank heeft speling gekregen tot 1 april, waarbij men er op rekent dat dan intussen het nieuwe pro gramma tot stand zal zijn geko men. Mocht dat op die datum nog niet het geval zijn dan wil men liever langer doorgaan met de Radio-Vacaturebank dan een vacuum te laten ontstaan. Vooruitzichtigen voor morgen en maandag: Nu en dan regen. Middagtemperaturen ongeveer 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers. Aantal uren zon: 0 tot 3. min. temp.: omstreeks 6 graden, max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 3. min. temp.: omstreeks 5 graden, max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een dk-oge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent ADVERTENTIE ERAN (Reuter/AFP/UPI) De rege- van Iran heeft gisteravond bekend- tokt dat de moslems morgen en ndag de traditionele rouwprecessies en houden. Hiermee werd een eerder od op het houden van processies toeven. de radio riep de regering de deelne- 8 aan de processie op te proberen Vorkomen dat onruststokers zich bij voegden. De verklaring waarin dit bekendgemaakt, was ondertekend premier Azhari, die aanvankelijk Processies op de twee dagen van w om de kleinzoon van de profeet Mohammed had verboden. De politie van Teheran drong in een afzonderlijke verklaring bij de bevolking op samenwerking aan en verzocht ook politieagenten aan de rouw te laten meedoen. Op zondag en maandag mogen er in de stad geen motors of vrachtauto's rijden, zo deelde de politie mee. Deze maatregel is waarschijnlijk bedoeld om te voorkomen dat de wegen versperd worden in een poging tot sabotage van de rouwmanifestaties. In de stad Asfahan is een bom tot ontploffing gebracht in een complex van appartementen, waar Amerikanen wo nen, zo hebben diplomaten meegedeeld. Niemand werd hierbij gewond. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, heeft gistermiddag verklaard dat de V.S. volledig achter de sjah blijven staan. Met deze duidelijk uitspraak wilde hij enkele interpretaties van de woorden van president Carter ontzenuwen, dat de V.S. een andere positie ten opzichte van het bewind van de sjah hebben ingeno men. Carter had eerder gezegd dat hij niet wist of de sjah er wel in zou slagen om aan de macht te blijven. Het was voor het eerst dat de Amerikaanse presi dent in het openbaar ajn twijfel uitte Sjah zou stad hebben verlaten over de kansen van de sjah. In Teheran doen talloze geruchten de ronde dat de sjah van plan zou zijn de stad het komende weekeinde te verlaten, of zelfs al heeft verlaten. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „Pan Am" heeft extra vluchten inge last om buitenlanders die uit Iran weg willen van dienst te zijn. Ten behoeve van Amerikanen die Perzië willen verla ten de heeft de KLM gisteren een extra vlucht Teheran-Amsterdam-New York uitgevoerd. Voor deze vlucht heeft de maatschappij een DC-8-63 ingezet pttpost

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7